بنر بیمه
24 آذر 1400

آشنایی با انواع بیمه های درمانی: بیمه تامین اجتماعی، تکمیلی، عمر و بیمه نیروهای مسلح

خسارت‌هایی که بیماری‌های مختلف به جسم وارد می‌کند، باید به سرعت درمان شود. برای پرداخت هزینه‌ها بهتر است که از انواع بیمه های درمان استفاده کنید. همانطور که می‌دانید هزینه‌های برخی از بیماری‌ها بسیار بالا بوده و به یک پشتوانه مالی نیاز است تا در صورت بیماری بتوان از آن استفاده کرد. همچنین شرکت‌های بیمه‌ای برای جبران هزینه‌های درمان، انواع بیمه نامه‌ها را طراحی و ارائه کرده‌اند تا با توجه به نوع نیاز، شرایط استفاده از آن‌ها وجود داشته باشد.

در این مطلب درباره هزینه‌های درمان و چگونگی کاهش هزینه‌های درمان توضیحاتی خواهیم داد با ما همراه باشید.

بیمه درمان چیست؟

همانطور که می‌دانید وظیفه و کارکرد بیمه، جبران هزینه‌ها در صورت وقوع حادثه است. این موضوع را در بیمه میزان ریسک می‌نامند. سلامتی یکی از بزرگترین ریسک‌های است که می‌تواند در زندگی برای افراد به وجود آید. از این رو انواع بیمه های درمان برای جبران هزینه‌ها وجود دارد.

بیمه درمان تکمیلی یکی از انواع بیمه‌نامه درمان است که بیشترین هزینه‌ها را جبران می‌کند. در مواقعی که بیمار می‌شوید، بهتر است به سراغ درمان آن بروید و از خدمات پزشکی استفاده کنید. با استفاده از بیمه نامه درمان به راحتی می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد و به موقع خسارت را پرداخت کرد.

انواع بیمه های درمان

بیمه‌های گوناگونی پوشش درمان را برای بیمه‌گزار‌های خود در نظر می‌گیرند که در ادامه درباره آن‌ها توضیحاتی خواهیم داد. این بیمه‌ها عبارتند از:

 • بیمه درمان تامین اجتماعی
 • بیمه درمان تکمیلی
 • بیمه‌ی عمر
 • بیمه درمان نیروهای مسلح
 • بیمه‌ی خدمات درمانی

بیمه درمان تامین اجتماعی

سازمان بیمه تامین اجتماعی، یکی از سازمان‌های دولتی بیمه‌ای است که بخش بزرگ مسئولیت این سازمان برای حمایت از کارکنان و کارگران برای محیط‌های کاری اختصاص یافته است. افرادی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند؛ می‌تواند از خدمات درمانی که برای افراد در نظر گرفته شده است، استفاده کنند.

همچنین کارگران و کارمند‌ها، مشمول استفاده از بیمه درمان و دفترچه درمانی خواهند بود. این افراد می‌توانند خود و افراد خانواده را نیز  تحت پوشش این بیمه قرار دهند. در بیمه اجباری تامین اجتماعی، حق بیمه پرداختی 30 درصد از حقوق فرد است که فقط 7 درصد آن سهم کارگر می‌باشد.

نکته: اگر شما هم جزو افرادی هستید که از دفترچه بیمه درمان تامین اجتماعی استفاده می‌کنید، دیگر نیازی نیست برای انجام مراحل صدور و تمدید خود به کارگزاری‌های بیمه مراجعه کنید. از طریق سامانه تامین اجتماعی و به صورت آنلاین این شرایط مهیا است.

بیمه درمان تکمیلی

بیمه درمان تکمیلی یکی از انواع بیمه های درمان است که در کنار بیمه‌های درمانی پایه در اختیار افراد قرار می‌گیرد. افرادی که برای دریافت بیمه تکمیلی متقاضی هستند، می‌توانند با خرید این بیمه نامه هزینه‌های درمان خود را کاهش دهند.

بیمه درمان تکمیلی دارای سقف پرداخت بوده و با توجه به نوع درخواست بیمه‌گزار و پوشش‌های توافق شده باید حق بیمه پرداخت شود. این بیمه‌نامه مانند سایر بیمه‌های درمان، انواع مختلفی دارد که با توجه به درخواست بیمه‌گزار انتخاب می‌شود. انواع بیمه تکمیلی عبارتند از:

 • بیمه تکمیلی گروهی
 • درمان انفرادی
 • بیمه خانواده

بیمه‌های تکمیلی به طور معمول در شرکت‌های مختلف بیمه‌ای، در طرح و پوشش‌های گوناگون قابل خریداری است. دقت کنید که برخی پوشش‌ها جزو موارد اصلی و برخی دیگر جزو پوشش‌های فرعی هستند که با پرداخت حق بیمه بیشتر شرایط خریداری آن‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی شرکت‌های بیمه‌ای پوشش‌های یکسانی ارائه می‌کنند، اما سقف تعهدات آن‌ها متفاوت است. به طور حتم هرچه سقف تعهدات بیشتر باشد، بیمه در صورت بروز حادثه و بیماری، می‌تواند هزینه بیشتری را جبران کند.

مدارک مورد نیاز برای خسارت بیمه تکمیلی

برای جبران هزینه‌های بیماری در بیمه تکمیلی دو روش وجود دارد. درخواست معرفی نامه یا ارائه مدارک به بیمه‌گر، این دو مورد هزینه‌های درمان را مشخص می‌کنند. این مدارک شامل:

 • اصل یا کپی شناسنامه بیمار معالجه شده
 • کپی صفحه اول بیمه نامه فرد معالجه شده
 • گواهی پزشک همراه مهر و امضا
 • صورت حساب هزینه‌های پرداخت شده با مهر بیمارستان یا مراکز درمانی
 • درج تاریخ رسمی ‌و تفکیک مبلغ هزینه‌ها
 • مشخصات بیمارستان یا مراکز درمانی با امضای معتبر

بیمه عمر

بیمه عمر یکی از انواع بیمه اشخاص است که به عنوان سرمایه گذاری از آن یاد می‌شود. این بیمه نامه علاوه بر پرداخت سود تضمینی که دارد، برخی از بیماری‌ها را هم تحت پوشش خود قرار داده است.

انواع بیمه های درمان

راهنمایی و مقایسه انواع بیمه های درمان

پوشش بیماری‌های خاص یکی از مزیت‌های تهیه بیمه عمر است که برای درمان سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق و پیوند اعضای اصلی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوشش برای افرادی قابل اجرا است که قبل از 60 سالگی و بعد از شروع بیمه‌نامه دچار این بیماری‌ها شوند.

بیمه درمان نیروهای مسلح

بیمه درمان نیروهای مسلح، یکی از انواع بیمه های درمان است که در سال 1335 برای بیماری ناشی از حادثه در حین خدمت نیروهای کادر ارتش و ژاندارمری به تصویب رسید. نیروهای مسلح همان افرادی هستند که وظیفه امنیت و تمامیت ارضی کشور را بر عهده داشته و شامل نیروی ارتش، نیروی انتظامی‌ و سپاه می‌شوند. تمام افرادی که در این سه بخش در حال فعالیت می‌باشند، می‌توانند از خدمات درمانی نیروهای مسلح استفاده کرده و از امکانات پزشکی بهره مند شوند. لازم به ذکر است افرادی که تحت سرپرستی کارکنان این نیروها هستند، مشمول استفاده از خدمات درمانی و صدور دفترچه خواهند بود.

کافی است در صورت بروز بیماری به یکی از بیمارستان‌های نظامی‌ مخصوص ارگان‌ها یا مراکز درمانی طرف قرارداد مراجعه کنید تا با هزینه‌های اندک بیماری شما درمان شود.

بیمه خدمات درمانی

بیمه خدمات درمانی یا همان بیمه سلامت با هدف ارائه خدمات پزشکی به تمام اقشار جامعه تاسیس شده‌است. این بیمه یکی از انواع بیمه های درمانی است که کارمندهای دولت و بیمه شده‌های اختیاری می‌توانند، تحت پوشش آن قرار گیرند. مطابق با قرارداد بیمه خدمات درمانی با مراکز درمانی، افراد می‌توانند در صورت بیماری به یکی از این مراکز مراجعه کرده و بدون پرداخت هزینه یا پرداخت حداقل هزینه‌ها، بیماری خود را درمان کنند.

استثنائات انواع بیمه های درمان

هر بیمه نامه‌ای با توجه به میزان ریسکی که برای بیمه‌گر دارد، استثنائاتی خواهد داشت. موارد زیر جزو استثنائات بیمه‌های درمان است:

 • تمام اعمالی که از طریق بیهوشی همراه باشد.
 • عمل‌هایی که برای اجرا آن باز کردن شکم ضروری است.
 • جراحی بر روی استخوان‌های بزرگ و طویل بدن تحت پوشش نیست.
 • عمل‌هایی که بر روی عضلات، عروق و اعصاب مگر در مواقع اورژانسی انجام شود.
 • تمام اعمالی که بر روس ستون فقرات، مغز، نخاع و جمجمه انجام می‌شود.
 • جراحی داخل دستگاه تناسلی زن و مرد، زایمان‌های طبیعی و غیر طبیعی نیز جزو پوشش‌ها قرار نمی‌گیرد.

همچنین موارد دیگر مانند:

 • جراحی داخل قفسه سینه صدری، کانتریسم قلب و عروق
 • رزکسیون فک، کندیل فک و زبان
 • جراحی وسیع استخوان‌های فک و وصورت
 • اعمال جراحی داخل حلق
 • بیوپسی انساج داخل مری، تراشه، برونش‌ها، روده‌ها، مثانه، کبد و طحال
 • عمل کاتاراکت، گلوکوم، پارگی شبکیه، تومورهای حفره چشم و استرابیسم چشم
 • عملیات وسیع گوش میانی و داخلی مانند تمپانوپلاستی
 • عمل جراحی استیوسنتز در شکستگی فکین (Open reduction)
 • بیرون ‌آوردن کیست و تومورهای عمیق استخوانی فکین
 • عمل جراحی باز در آرچ زیگما
 • جراحی بریدن و برداشتن غده بزاقی
 • جا انداختن دررفتگی قدیمی‌مفصل گیجگاهی – فکی
انواع بیمه های درمانی

خرید بهترین بیمه درمانی از بیمه دات کام

از بیمه دات کام بیمه درمان تهیه کنید

ممکن است شما هم قصد خرید بیمه تکمیلی درمان داشته باشید، ولی از شرایط، پوشش‌ها و قیمت‌های انواع بیمه های درمان اطلاعی نداشته باشید. برای این مورد بهتر است که به سامانه بیمه دات کام که یک پلتفرم استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه است، مراجعه کنید و با انتخاب بهترین بیمه درمان از خرید خود لذت ببرید.

کافی است که به بیمه دات کام مراجعه کنید و در بخش منوی محصولات بیمه درمان را انتخاب کرده و اطلاعات فردی خود را وارد کنید. همچنین به صورت آنلاین شرایط خرید انواع محصولات بیمه‌ای مانند: بیمه آتش سوزی، بیمه خودرو، مسئولیت، مسافرتی و مسئولیت پزشکان فراهم شده است.

اگر سوال یا ابهامی‌ درباره انواع بیمه های درمان دارید که در این متن به آن اشاره نشده است، می‌توانید در آخر همین مطلب و به صورت کامنت با کارشناس‌های بیمه در میان بگذارید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
04 دی 1400 / بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی معلم: خدمتی به همه افراد جامعه، چه معلم چه غیر معلم

بیمه تکمیلی، یکی از خدمات شرکت‌های بیمه بازرگانی برای جبران هزینه‌های درمانی است. شرکت‌ها در این رشته، طرح‌ها و پوشش‌های متنوعی ارائه می‌دهند. این بیمه‌‌ها به صورت انفرادی، خانواده و گروهی عرضه می‌شوند.

30 آذر 1400 / بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی سرمد: بیمه‌ای همیشگی برای آرامش خاطر در زندگی

هر آنچه در مورد بیمه تکمیلی سرمد از خدمات و پوشش‌های آن می‌خواهید بدانید، در این مقاله بخوانید!

28 آذر 1400 / بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی رازی + معرفی پوشش‌ها و سقف تعهدات برای بیمه‌گزاران راضی

خدمات پوشش‌ها و مزایای بیمه تکمیلی رازی را در این مقاله بخوانید!

24 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه تکمیلی

آشنایی با انواع بیمه های درمانی: بیمه تامین اجتماعی، تکمیلی، عمر و بیمه نیروهای مسلح

اطلاعات کامل در مورد انواع بیمه‌نامه‌ها و خدمات آنها را در این مقاله بخوانید تا انتخاب بهتری داشته باشید!

22 آذر 1400 / بیمه تکمیلی

بیمه سلامت ایرانیان: مزایا، معایب و شرایط این بیمه درمانی همه در یک جا

پوشش ها و خدمات بیمه سلامت ایرانیان، همچنین نحوه ثبت نام این بیمه را در این مقاله بخوانید!

19 آذر 1400 / بیمه تکمیلی / بیمه عمر

راهنمای جامع پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی، تامین اجتماعی و بیمه عمر

بهترین بیمه برای مبتلایان به سرطان که شیمی درمانی را پوشش می‌دهد، کدام است؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
رفعتی
15 دی 1400

سلام بهترین بیمه درمان برای کسی که شغلش آزاد است و بیمه نداشته تاکنون چیه؟

  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  سلام دوست عزیز، شما می توانید از هر شرکتی بیمه درمان خود را خریداری کنید. البته چون بیمه پایه ندارید، مبلغ اضافه تری را باید پرداخت کنید. برای مشاوره در خرید بیمه درمان با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

پازوکیان
28 دی 1400

سلام مدارک لازم جهت ثبت نام بیمه تامین اجتماعی چیست؟

  کارشناس بیمه
  29 دی 1400

  سلام دوست عزیز این بستگی به مراحل ثبت نام بیمه تامین اجتماعی شما دارد. یعنی اینکه کارگری یا خویش فرما. در کارگری فقط لازم است که مدارک شناسایی تحویل دهید ولی در خویش فرما کمی پیچیده تر است. نکته مهم اینجاست که در صورت تکمیل نشدن ثبت نام، امکان گرفتن دفترچه تامین اجتماعی وجود دارد. البته منظورمان ثبت نام شما در سیستم است.

پارسانژاد
03 بهمن 1400

سلام آیا بانک ملت بیمه آزاد هم می کند؟

  کارشناس بیمه
  04 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز بانک ملت بیمه ای ندارد اگر منظورتان بیمه ملت است ج شما مثبت است.

صدرا
03 بهمن 1400

سلام آیا انواع بیمه شامل همین میشه فقط؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1400

  سلام خیر انواع بیمه نامه متفاوت است. ما در این مقاله فقط بیمه های درمانی را معرفی کرده ایم.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید