27 مهر 1400

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی پاییز 1400)

بیمه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پس اندازهای هر فرد می‌تواند باشد که در دوران بازنشستگی دغدغه‌های سرپرست‌های خانوار را کاهش می‌دهد. بازنشستگی، دریافت مستمری، بیمه درمانی و ازکارافتادگی از جمله این مزیت‌ها است. برای استفاده از مزیت‌های بیمه تامین اجتماعی باید شرایطی داشته باشید تا از پوشش‌های این بیمه‌نامه استفاده کنید. در ادامه درباره بیمه تامین اجتماعی و بیمه مشاغل آزاد توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بیمه تامین اجتماعی

به طور حتم افرادی که از خدمات سازمان بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند به دنبال یک راهکار برای تضمین امنیت شغلی خود هستند. این سازمان با توجه به شرایط اقتصادی و دغدغه‌هایی که همواره برای دوران بازنشستگی افراد ایجاد می‌شود، تمهیداتی را در نظر دارد تا کارگران و کارمندهای تحت پوشش این بیمه در دوره‌های مختلف زندگی بتوانند از خدمات ارزنده سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند.
حال با توجه به این موضوع، به طور کلی مشمولین بیمه تامین اجتماعی به دو دسته تقسیم می‌شوند: بیمه اجباری و بیمه خویش فرما جزو دسته‌بندی‌های بیمه‌‌های تامین اجتماعی هستند.

بیمه اجباری

تمام افرادی که تحت شمول و مخاطب قانون کار قرار دارند( کارگران و کارفرمایان) در این دسته قرار می‌گیرند.

ماده 4 قانون تامین اجتماعی در مورد بیمه اجباری به شرح زیر است:
“افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می‌کنند، صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و دریافت کنندگان مستمری‌های بازنشستگی، دریافت کنندگان ازکارافتادگی و دریافت کنندگان فوت مشمول بیمه اجباری می‌شوند.”

بیمه خویش فرما یا غیر اجباری

افرادی که تحت پوشش بیمه اجباری قرار نمی‌گیرند و کارفرمایی ندارند، می‌توانند از بیمه غیر اجباری و خویش فرما استفاده کنند. حتی اگر در گذشته کارفرما شما را بیمه کرده باشد و مشمول بیمه اجباری باشید، اما قطع همکاری صورت گرفته باشد، می‌توانید از طریق پرداخت حق بیمه خویش فرما و به صورت مستمر، همچنان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرید.

نکته: افرادی که بیمه تامین اجتماعی دارند و حداقل سابقه پرداخت 6 ماه حق بیمه داشته باشند، در صورتی که بدون میل خود از کار اخراج یا به هر نحوی بیکار شده‌اند، می‌توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. این افراد باید به سازمان کار و امور اجتماعی مراجعه کرده و برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند. برای رسیدگی به این موضوع حداکثر 30 روز زمان دارید تا ثبت شکایت کرده و بیمه تامین اجتماعی کارهای قانونی شما را بررسی و پیگیری کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمه تامین اجتماعی می‌توانید به این مطلب: بیمه تامین اجتماعی چیست؟ پوشش‌ها و خدمات مراجعه نمایید.

شرایط تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تامین اجتماعی

افراد برای اینکه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند، باید شرایطی را رعایت کنند تا مشمول طرح بیمه تامین اجتماعی باشند. این شرایط و قوانین به شرح زیر است:

 •  آقایان برای تحت پوشش بیمه باید کارت پایان خدمت داشته باشند.
 • افراد باید حداقل سابقه پرداخت 30 روز حق بیمه را داشته باشند.
 • حداکثر سن برای اینکه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفت، 50 سال است.
 • اگر سن شخصی بیشتر از 55 سال باشد باید معادل مدت مازاد سنی، سابقه حق بیمه پرداخت کند.
 • در صورتی که از قبل سابقه 10 سال پرداخت حق بیمه را داشته باشید و سن شما هم از 50 سال بیشتر باشد به راحتی می‌توانید تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرید.
 • افراد متقاضی که بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه در سازمان تامین اجتماعی داشته باشند از شرط سنی معاف خواهند بود.
بیمه مشاغل آزاد

بیمه تامین اجتماعی و خدمات آن

توجه کنید که اگر شخصی یک بار با سازمان تامین اجتماعی قرارداد بیمه منعقد کرده باشد، می‌تواند تا سه بار این قرارداد اختیاری را بدون شرط سنی مجددا تمدید کند.

بیمه تامین اجتماعی به دو دسته بیمه اجباری و بیمه اختیاری تقسیم می‌شود که بیمه مشاغل آزاد جزو بیمه‌نامه‌های اختیاری و خویش فرمای این سازمان قرار دارد.

بیمه خویش فرما چیست؟

این بیمه، جزو بیمه تامین اجتماعی است و برای افرادی که تحت پوشش بیمه اجباری نیستند، گزینه بسیار مناسبی است. شما به راحتی می‌توانید به یکی از شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و بعد از تحویل مدارک، از خدمات بیمه‌ تامین اجتماعی بهره‌مند شوید.
بیمه اختیاری دو نوع بیمه‌نامه خویش فرما و بیمه مشاغل آزاد را تحت پوشش قرار می‌دهد و اشخاص با توجه به نوع درخواست خود، می‌توانند از مزایای بیمه اختیاری استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمه خویش فرما به اینجا مراجعه نمایید.

بیمه مشاغل آزاد

افرادی که حرفه و شغل آزاد دارند یا تحت عنوان کارفرما در حال فعالیت هستند، می‌توانند تحت پوشش بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی قرار بگیرند.
همانطور که از اسم بیمه مشاغل آزاد مشخص است، این بیمه‌نامه اختیاری بوده و بیمه‌گزار می‌تواند هر زمانی قرارداد خود را فسخ کند.
شرط سنی یکی از مهم‌ترین مواردی است که در این بیمه‌نامه به آن رسیدگی می‌شود. شرط سنی برای خانم‌ها 45 و برای مرد‌ها 50 سال است. اگر کسی سنش از این عدد بیشتر باشد، زمانی می‌تواند از این بیمه‌نامه استفاده کند که دو برابر مازاد سنی، سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.

برای اینکه بیشتر توضیح دهیم به مثال زیر توجه کنید.
اگر مردی با سن 54 سال متقاضی بیمه مشاغل آزاد باشد، در صورتی می‌تواند این بیمه‌نامه را تهیه کند که برای وی 8 سال سابقه بیمه و پرداخت حق بیمه در سازمان تامین اجتماعی ثبت شده باشد.

مدارک لازم برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه مشاغل آزاد

برای اینکه تحت پوشش این بیمه قرار بگیرید، باید به مراکز و شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی مراجعه کرده و مراحل ثبت نام را با پر کردن فرم مربوطه تکمیل کنید. پس از انجام این اقدامات، شعبه بیمه موظف است که حداکثر تا 2 ماه صلاحیت و استحقاق فرد را تایید یا عدم تایید کند.
مدارک مورد نیاز برای بیمه مشاغل آزاد عبارتند از:

 •  اصل و کپی شناسنامه فرد متقاضی
 • اصل و کپی کارت ملی فرد متقاضی
 • دو قطعه عکس خانواده فرد متقاضی
 • اصل و کپی شناسنامه خانواده فرد متقاضی( در صورت تمایل و تقاضای بیمه مشاغل آزاد با دفترچه بیمه)
 • 3 قطعه عکس
 • اصل و کپی کارت ملی خانواده
 • ارائه شماره بیمه در صورت سابقه بیمه

مبلغ حق بیمه مشاغل آزاد در سال 1400 چقدر است؟

در سال 1400 مبلغ حق بیمه 39 درصد افزایش داشته است. با توجه به این موضوع، مبالغ حق بیمه در بیمه مشاغل آزاد هم افزایش پیدا کرده است. مبلغ حق بیمه مشاغل آزاد به شرح زیر می‌باشد:

 • ۱۲ درصد: ۳۹۵ هزار تومان برای ۳۱ روز و ۳۸۲ هزار تومان برای ۳۰ روز
 • ۱۴ درصد: ۴۶۱ هزار تومان برای ۳۱ روز و ۴۴۶ هزار تومان برای ۳۰ روز
 • ۱۸ درصد: ۵۹۳ هزار تومان برای ۳۱ روز و ۵۷۴ هزار تومان برای ۳۰ روز

همانطور که در بالا اشاره شد، حق بیمه مشاغل آزاد با اینکه به طور نسبی بالاتر است، اما در بحث‌های درمانی پاسخگوی برخی از نیاز‌های خانواده نیست. با توجه به این موضوع می‌توانید از بیمه درمان تکمیلی استفاده کنید تا بار اضافی درمان را از روی دوش خانواده بردارید.
همچنین بیش از 3000 مرکز درمانی برای خدمات رسانی به شما عزیزان وجود دارد.

هزینه بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد

هزینه پرداختی برای بیمه اختیاری، 26 درصد از مبلغ قرارداد منعقد شده بین سازمان تامین اجتماعی و متقاضی است.
مبلغ بیمه برای بیمه مشاغل آزاد، با توجه به میزان حقوق دریافتی در دوران بازنشستگی که فرد مشخص می‌کند، تعیین و پرداخت می‌شود. اگر در قرارداد بیمه میزان حقوق خود را بیشتر زده باشید، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

فرانشیز بیمه مشاغل آزاد چقدر است؟

بیمه درمانی که از طریق بیمه مشاغل آزاد به افراد تعلق می‌گیرد، دارای فرانشیز است. با استفاده از خدمات مراکز طرف قرارداد بیمه تامین اجتماعی، بیمه هزینه‌های درمانی فرد را پرداخت خواهد کرد. این فرانشیز برای درمان‌های بستری 10 درصد و برای درمان‌های سرپایی 30 درصد است.اصطلاح فرانشیز به مبلغی از خسارت گفته می‌شود که به عهده بیمه‌گذار است؛ بیمه‌گر نسبت به آن تعهدی ندارد. این خسارت به عهده بیمه‌گذار باقی می‌ماند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع بیمه‌ای، می‌توانید مطلب فرانشیز بیمه را در مجله بیمه دات کام بخوانید.

مزایای بیمه مشاغل آزاد

با داشتن بیمه مشاغل آزاد می‌توانید از خدمات مختلفی استفاده کنید. مستمری بازنشستگی، حقوق ازکارافتادگی و بیمه فوت جزو مزیت‌های این بیمه‌نامه است. همچنین در صورت فوت بیمه شده، خانواده‌اش می‌توانند از حقوق شخص بیمه شده استفاده کنند.

بیمه عمر

همیشه بیمه و تامین آتیه یک دغدغه برای سرپرستان خانوار محسوب می‌شود. افرادی که بیمه تامین اجتماعی ندارند یا به هر دلیلی نمی‌خواهند تحت پوشش این بیمه باشند می‌توانند از خدمات بیمه عمر بهره‌مند شوند. بیمه عمر خدماتی مانند دریافت مستمری در زمان بازنشستگی، تامین مخارج آینده خانواده در صورت فوت سرپرست و … ارائه می‌دهد. البته افرادی هم که بیمه تامین اجتماعی دارند می‌توانند از خدمات بیمه عمر بهره‌مند شوند و در واقع هنگام بازنشستگی دو مستمری بگیرند. برای اطلاعات بیشتر درمورد بیمه عمر و پوشش‌های آن به اینجا مراجعه کنید.

بیمه دات کام

تامین اجتماعی و بیمه مشاغل آزاد برای رفاه حال افراد پوشش‌ها و شرایط مختلفی را در نظر گرفته است تا با هر شرایط مالی، توان پرداخت حق بیمه وجود داشته باشد.

بیمه مشاغل آزاد

خدمات بیمه دات کام

بیمه دات کام یک پلتفرم استعلام، خرید و مقایسه انواع بیمه‌نامه است که با در اختیار گرفتن کارشناس‌های متخصص، پاسخگو سوالات شما عزیزان هستند. کافی است برای اطلاع از مزیت‌های بیمه مشاغل آزاد و بیمه اجباری با کارشناس‌های بیمه‌ای بیمه دات کام در ارتباط باشید. برای برقراری ارتباط با کارشناس‌ها و مشاوره‌های بیمه دات کام میتوانید سوالات خود را در قالب کامنت با ما مطرح کنید تا در کوتاه‌ترین زمان مشاوران ما پاسخگوی شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
11 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

سرانه درمان چیست+ مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی1400

مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت، تامین اجتماعی و بیمه مشاغل آزاد را در این مقاله بخوانید!

10 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

تاریخچه بیمه در جهان و ایران + اهمیت به وجود آمدن بیمه

بیمه چگونه به وجود آمد؟ چرا بیمه صنعت مهمی است؟ تاریخچه بیمه در ایران و جهان را در این مقاله بخوانید!

09 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

شکایات بیمه مرکزی و نحوه ثبت شکایت در سامانه بیمه مرکزی

مراحل ثبت شکایات از طریق سامانه بیمه مرکزی و زمان رسیدگی بیمه مرکزی را در این مقاله بخوانید!

08 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

لیست بیمه تامین اجتماعی چیست و چگونه باید آن را ارسال کرد؟

آموزش گام به گام ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی که کارفرمایان باید بدانند.

07 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه+ دستورالعمل مشاهده اعتبار بنزین

جدول سهمیه بنزین هر یک از وسایل نقیله مانند سرویس مدارس، خودرو شخصی، اتوبوس، ون، وانت و... را در این مقاله مشاهده کنید.

05 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

سامانه درمان الکترونیک (سدا): خدمتی از بیمه ایران برای دریافت سوابق هزینه‌ درمان

نحوه ثبت نام در سدا، یکی از سامانه‌های خدماتی درمان بیمه ایران و مزایای استفاده از آن را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید