12 بهمن 1401

بیمه شخص ثالث چیست ؟+راهنمای کامل بیمه ثالث خودرو (بهمن ۱۴۰۱)

شاید برای شما هم جالب باشد که بیمه شخص ثالث، پر مخاطب‌ترین نوع بیمه‌ای است که در ایران ارائه می‌شود. از نگاه کارشناسی علت این همه استقبال از بیمه شخص ثالث به اجباری بودن آن برمی‌گردد. باید توجه داشت در صورتی که وسیله نقلیه‌ای، تحت پوشش این بیمه نباشد، مسلما مشکلات و عواقب سنگینی برای راننده در پی خواهد داشت که در این متن حتما به طور مفصل شرح داده می‌شود. اما بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ از کجا بهترین بیمه را تهیه کنیم؟ برای پاسخ سوالات خود با ما همراه باشد.

بیمه ماشین چیست و چرا باید آن را خریداری کرد؟

ماشین هم مثل انسان برای بقای عمر خود، نیاز به بیمه دارد تا بتواند با سلامت بیشتری زندگی کند و خطر حادی آن را تهدید نکند، با بیمه‌ی شخص ثالث و بدنه که به ترتیب جزو بیمه‌های اجباری و اختیاری خودرو است، می‌توانید به خودروهای خود حیات تازه‌ای ببخشید!

در حقیقت خرید بیمه ماشین می‌تواند خسارت ناشی از حوادث و خطراتی که اتومبیل شما را تهدید می‌کند، کاهش دهد.

بیمه شخص ثالث چیست

بیمه شخص ثالث حامی مالی رانندگان در تصادفات

از جمله حوادث خطرآفرینی که ممکن است برای هر خودرویی رخ دهد، اتفاقاتی از قبیل: آتش سوزی، سرقت و آسیب سرنشینانِ خودرو است. در صورت مواجه شدن با هریک از اتفاقات، می‌توانید از بیمه خودرو استفاده کنید و خسارت‌های خودرو خود را کاهش دهید.

بیمه شخص ثالث چیست؟ بیمه شخص ثالث کیست؟

در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه، شخص اول به شمار می آید.( اکثر بیمه‌نامه‌ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می‌شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه‌ها طبق بیمه‌نامه است. شرکت بیمه در بیمه‌نامه با عنوان بیمه‌گر درج می‌شود. در نهایت، شخص ثالث فرد زیان‌دیده در حوادث رانندگی است. ( منظور از زیان دیده هر شخص غیر از راننده مقصر است). حال که با تعریف شخص ثالث آشنا شدید، باید بدانید که ” بیمه شخص ثالث چیست” . تعریف این بیمه بسیار مهم است.

تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می‌بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند. این بیمه هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارات به اموال را جبران می‌کند. در اینگونه اتفاقات، راننده مقصر هم می‌تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه‌ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می‌آید، استفاده کند. باید توجه داشت که بیمه حوادث راننده، فقط زیان‌های جانی را به عهده می‌گیرد و در مقابلِ زیان‌های مالی هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

دلیل نام گذاری بیمه شخص ثالث

بعد از دانستن اینکه بیمه شخص ثالث چیست، حالا باید دلیل نام گذاری آن را بدانیم. در بیمه ثالث، مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می‌آید (که در اکثر بیمه نامه‌ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می‌شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه‌ها طبق قرارداد است. ( در بیمه‌نامه با عنوان بیمه‌گر درج می‌شود.) شخص ثالث فرد زیان‌دیده در حوادث رانندگی است (که منظور غیر از راننده مقصر است). به عنوان نمونه، تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می‌بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند.

نکته اصلی اینجاست که بیمه نامه شما باید معتبر باشد. متاسفانه در بعضی کیوسک ها شاهد فروش بیمه نامه هستیم که تعدادی از آن‌ها اعتبار ندارند. شما برای اصالت سنجی می‌توانید از طریق سامانه سنهاب اقدام کنید.

پوشش‌های مختلف بیمه اتومبیل چیست؟

از جمله پوشش‌های بیمه شخص ثالث می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • جبران هزینه‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی و جبران هزینه‌ها
 • جبران هزینه‌‌ها و خسارت‌های جانی به سرنشینان اتومبیل راننده مقصر و حتی خود فرد راننده مقصر با نام بیمه حوادث سرنشین

دقت داشته باشید که در صورت ایجاد تصادف ساختگی، نه تنها شرکت بیمه هیچ خسارتی نمی‌دهد، بلکه از نظر قانون هم مرتکب جرم شده‌اید. مطالعه مقاله جرم تصادف ساختگی پیشنهاد می‌شود.

یکی از سوالات کاربران در خصوص تحت پوشش قرار گرفتن جنین است. باید گفت که بیمه ثالث خسارات جانی وارد شده به جنین را هم می‌پردازد. برای اطلاعات بیشتر، مقاله دیه جنین را مطالعه کنید.

 

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

چگونگی محاسبه حق بیمه در بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱

بیمه شخص ثالث بر چند اساس تعیین می‌شود. عوامل مختلفی هم وجود دارد که بر قیمت نهایی این بیمه تاثیر می گذارند. در ادامه به شرح هر کدام از این عوامل می‌پردازیم و اینکه چگونه محاسبه قیمت بیمه را انجام دهید.

اول- بیمه مرکزی، اعلام کننده حق بیمه پایه

مبلغی که برای دیه کامل انسان در ماه حرام اعلام می‌شود، تعیین کننده حق بیمه در بیمه شخص ثالث و تعهدات این بیمه برای پوشش زیان‌های جانی و مالی است.

هر سال قوه قضاییه، نرخ دیه را اعلام می‌کند. برای مثال در سال ۱۴۰۱ دیه کامل انسان در ماه‌های حرام ۸۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام 600 میلیون تومان اعلام شد. بر اساس تقویم قمری ماه‌های شامل ذی القعده (11 خرداد تا 9 تیر)، ذی الحجه (10 تیر تا 7 مرداد)، محرم (8 مرداد تا 6 شهریور) و رجب (3 بهمن تا 2 اسفند) ماه‌های حرام شناخته می‌شوند. به این معنا که اگر شخصی در هر کدام از این چهار ماه بر اثر حوادث رانندگی فوت کند، میزان دیه‌ای که به او تعلق می‌گیرد، 800 میلیون تومان و در سایر ماه‌ها 600 میلیون تومان است.

بیمه ثالث خودرو

نرخ بیمه شخص ثالث با توجه به نرخ دیه مشخص می‌شود.

حداقل پوشش مالی در سال ۱۴۰۱ به میزان یک چهلم دیه کامل انسان در ماه‌های حرام یعنی 20 میلیون تومان تعیین شده است. بیمه مرکزی با توجه به این مبلغ، حداقل و حداکثر حق بیمه پایه را محاسبه کرده و به شرکت‌های بیمه‌گر اعلام می‌کند. از آنجایی که این مبلغ حق پایه بیمه است، فاکتورهای مختلف دیگری وجود دارد که حق بیمه را می‌توانند افزایش و یا کاهش دهند که در ادامه با این عوامل بیشتر آشنا خواهیم شد.

دوم- عدم خسارت بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های مربوط به آن

این عامل که با عنوان مخفف «ت ع خ» (=تخفیف عدم خسارت) در بیمه نامه‌ها ذکر می‌شود، در واقع تخفیفی است که اشخاص بیمه‌گزار با استفاده نکردن از مزایای بیمه شخص ثالث، می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

هرچه تعداد سال‌هایی که از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده باشید، بالاتر باشد از تخفیف بیشتری برخوردار خواهید شد. برای مثال اگر به مدت دو سال از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشید، در زمان مقرر که برای تمدید بیمه نامه خود به دفتر بیمه مراجعه می‌کنید، می‌توانید از ۵% تخفیف از سال بعد بهره ببرید و هزینه کمتری بپردازید.

با این حساب هرچه تعداد سال‌های عدم استفاده بیشتر باشد، تخفیف شما مطابق با جدول پایین، بیشتر خواهد بود.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث یک سال دو سال سه سال چهار سال پنج سال شش سال هفت سال هشت سال چهارده سال
درصد تخفیف ۵% ۱۰% ۱۵% ۲۰% ۲۵% ۳۰% ۳۵% ۴۰% 70%
جدول درصد تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث

سوم- نوع کاربری وسیله نقلیه

از آنجایی که میزان ریسک در بیمه برای شرکت‌های بیمه‌گر یکی از اساسی‌ترین عوامل تعیین حق بیمه است، نوع کاربری وسیله نقلیه نشان می‌دهد که شرکت بیمه تا چه میزان متقبل ریسک و هزینه‌های معمول در حوادث رانندگی می‌شود. برای مثال حق بیمه خودروهایی با کاربری تاکسی که میزان تردد بالایی دارند ۲۰% بیشتر است. همچنین خودروهای آموزش رانندگی که احتمال خطای راننده در آن‌ها بالا است، ملزم می‌شوند تا برای بیمه شخص ثالث ۱۵% حق بیمه بیشتری پرداخت کنند.

از نظر کارشناسی، کاربری‌های دیگری مانند: آمبولانس، بارکش و کامیون (بیمه شخص ثالث کامیون)، سازمانی، تراکتور (بیمه شخص ثالث تراکتور) و… هم تعریف شده‌اند که هرکدام شرایط ویژه خود را دارند.

حوادث ناشی از وسایل نقلیه ریلی و بیمه شخص ثالث

تا به امروز حوادث ناشی از وسایل نقلیه ریلی، تحت پوشش قانون بیمه اجباری خسارات ناشی از وسایل نقلیه نبود که خوشبختانه با تصویب قانون جدید، افرادی که در حوادث ریلی دچار آسیب می‌شوند از مزایای کامل این قانون برخودار می‌شوند. تا پیش از این مصوبه جدید آسیب دیدگان حوادث ریلی، بخشی از خسارت خود را در قالب قراردادهای بیمه‌ای دریافت می‌کردند که از پوشش کاملی برخوردار نبود. به عبارت ساده‌تر زیاندیدگان می‌توانستند با مراجعه به صندوق تامین خسارت‌های بدنی بخشی از خسارت خود را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که با تصویب تعرفه بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه ریلی و اجرای آن توسط شرکت‌های بیمه‌گر و بیمه گذاران ذیربط، این پوشش به طور کامل از طرف شرکت‌های بیمه ارایه خواهد شد و زیاندیدگان ناگزیر به مراجعه به مراجع متعدد نخواهند شد.

چهارم- بیمه شخص ثالث و جریمه دیرکرد

همان‌طور که می‌توانید برای «ت ع خ» از مزایای تخفیف حق بیمه برخوردار شوید در مقابل در صورتی که برای تمدید بیمه شخص ثالث دیرکرد و یا به هر دلیلی وقفه‌ای داشته باشید، ملزم خواهید بود که حق بیمه بیشتری پرداخت کنید. این قانون به علت اجباری بودن بیمه شخص ثالث تصویب شده‌است. رقم جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت روزشمار محاسبه می‌شود و حداکثر برای ۳۶۵ روز در نظر گرفته می‌شود. به این معنا که دیرکرد یک سال با دوسال تفاوتی نخواهد داشت و همان یک سال به عنوان دیرکرد محاسبه می شود.

پنجم- سقف تعهدات مالی شرکت بیمه در سال ۱۴۰۱

حداقل و حداکثر میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ برابر با ۲۰ و ۴۰۰ میلیون تومان است. اگر بیمه‌گزار مبلغی بیش از 20 میلیون تومان را به عنوان پوشش مالی در نظر بگیرد، به آن بیمه مازاد شخص ثالث گفته می‌شود. مطالعه مقاله سقف خسارت بیمه شخص ثالث برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می‌شود.

ششم- تخفیف شرکت های بیمه

بیمه مرکزی، هر سال اعلام می‌کند که حداقل و حداکثر حق بیمه باید چه میزانی باشد. شرکت‌های بیمه با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند و سیاست‌های خاصی که در پی می‌گیرند، مبلغ حق بیمه را در همین بازه تعیین می‌کنند. علت تفاوت حق بیمه شرکت‌ها با یکدیگر در همین است. هر کدام مبلغ مشخصی را به عنوان تخفیف مجاز در نظر می‌گیرند تا رضایت مشتریان را بیشتر جلب کنند. اما در نهایت با وجود تخفیف‌ها، حق بیمه نباید از حداقلی که بیمه مرکزی اعلام کرده‌است، کمتر باشد.

هفتم- مدت اعتبار بیمه نامه ها برای بیمه شخص ثالث

مدت اعتباری که برای بیمه شخص ثالث تعیین می‌شود، متغیر است و می‌تواند از چند روز تا یک سال باشد. به همین جهت است که بعضی از شرکت‌ها، بیمه شخص ثالث را به صورت روزشمار ارائه می‌دهند. با این حال خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه برای متقاضیان به صرفه‌تر است. علت آن است که ریسک بیمه‌ شخص ثالث کوتاه مدت بیشتر است و برای همین قیمت یک بیمه‌نامه سه ماهه، از یک چهارم قیمت بیمه‌نامه سالانه بیشتر خواهد بود.

با توجه به تمامی نکات و عواملی که ذکر شد، هرکدام از این موارد می‌تواند در افزایش و یا کاهش میزان حق بیمه تاثیرگذار باشد. محاسبه قیمت نهایی حق بیمه با در نظر گرفتن تک تک این متغیرها صورت می‌گیرد. با تغییر هرکدام از این فاکتورها در نتیجه تغییر قیمت نهایی، می‌توانید از بیمه‌ای با شرایط مطلوب خودتان بهره‌مند شوید. برای مثال می‌توانید میزان پوشش مالی را تا ۲۰ یا ۲۵ میلیون و یا حتی بیشتر افزایش دهید.

 قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف تفاوت محسوس چندانی ندارد؛ اما شرکت‌های بیمه برای رقابت با یکدیگر و جلب رضایت مشتریان، خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند و سیاست‌های ویژه خود را دنبال می‌کنند.

آخرین تغییرات نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱ به صورت زیر است:

 • 70% تخفیف نرخ حق بیمه برای رانندگان بدون حادثه خسارت ساز
 • افزایش 30% نرخ حق بیمه به ازای نمرات منفی رانندگان
 • 5% افزایش نرخ حق بیمه برای نداشتن معاینه فنی
 • 3% افزایش نرخ حق بیمه برای رانندگانی با ارتکاب تخلف حادثه ساز
 • دریافت 2.5% تا 7% مبلغ خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه در حوادث با خسارات بدنی

شرکت‌های ارائه دهنده بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث را می‌توان از تمامی شرکت‌های بیمه خریداری کرد. قیمت بیمه ثالث تقریبا در تمامی شرکت‌ها یکسان است. شاید کیفیت ارائه خدمات در هر یک از شرکت‌ها متفاوت باشد. این امر بستگی به سیاست‌های جلب رضایت مشتریان آن شرکت بیمه دارد. به این ترتیب می‌توانید با بهترین نوع بیمه شخص ثالث نیز آشنا شوید.

جالب است بدانید که برای خسارات خودرو در خارج از کشور نیز نوعی بیمه شخص ثالث تدارک دیده شده‌است. این بیمه‌نامه، بیمه خودروی بین الملل نامیده می‌شود. این بیمه در حقیقت همان بیمه شخص ثالث است؛ با این تفاوت که بین المللی‌ است! بیمه شخص ثالث خودرو فقط خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد که داخل مرزهای کشور اتفاق افتاده باشد.

برای سفر با خودرویتان به یک کشور خارجی می‌بایست بیمه کارت سبز خودرو یا همان بیمه خودروی بین‌الملل تهیه کنید. این بیمه برای خودروهایی صادر می‌شود که قصد خروج از کشور و تردد در منطقه‌ی جغرافیایی کشورهای عضو کارت سبز را دارند. راهنمای کامل بیمه خودروی بین‌الملل را اینجا بخوانید. همچنین اگر خودروی شما اجاره ای بود، بیمه این خودروها کمی ساختار متفاوت دارد. برای دانستن بیمه این مدل‌ها، اینجا کلیک کنید.

بهترین بیمه شخص ثالث را کدام شرکت بیمه ارائه می دهد؟

جواب این سوال این است که بهترین بیمه شخص ثالث بر اساس اولویت‌های هر شخص تعیین می‌شود. برای مثال بسیاری از متقاضیان صرفا به دنبال این هستند که بیمه نامه‌های ارزان‌تری را خریداری کنند. یا در مقابل، کسانی هستند که نگران سقف تعهدات بالاتری می‌گردند و تمایل دارند با پرداخت حق بیمه بیشتر از میزان پوشش مالی بالاتری برخوردار شوند.

در سالیان گذشته مقایسه خدمات شرکت‌های بیمه برای افراد بسیار سخت بود. احتمالا برای این کار، شخص باید زمان بسیار طولانی را برای مراجعه به هریک از دفاتر بیمه صرف می‌کرد تا بتواند، خدمات شرکت‌های مختلف را مقایسه کند. اما امروزه خرید بهترین بیمه خودرو به سادگی و تنها با مراجعه به سایت bimeh.com فراهم شده‌است. با وارد کردن و تغییر دادن هرکدام از فاکتورهایی که ذکر شده و نام شرکت بیمه مورد نظر می‌توانید، حق بیمه نهایی را محاسبه و این مبلغ را در شرکت‌های مختلف محاسبه کنید.

در ارتباط با مقایسه کیفیت ارائه خدمات، بیمه مرکزی هر سال آماری را منتشر می‌کند که با بررسی آن‌ها می‌توان بهترین بیمه ماشین را انتخاب کرد. این اطلاعات نشان می‌دهد بیمه‌گزاران چه میزان رضایتمندی از شرکت‌های مختلف داشته‌اند. در این سنجش عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شود، مانند: سقف تعهدات، نحوه پاسخگویی به مشتریان (سرعت و شفافیت)، ارائه اطلاعات در زمان صدمه، دانش کارمندان، سرعت صادر کردن خسارات، رضایت مالی بیمه‌گزاران (در حق بیمه و یا خسارات دریافتی)، سادگی و سرعت پرداخت زیان‌های مالی، صادقانه بودن تبلیغات، نحوه رسیدگی به شکایت‌ها، مدت اعتبار بیمه نامه‌ها و بسیاری از عوامل دیگر که تاثیرگذارند. رتبه بندی این شرکت‌ها را می‌توانید در bimeh.com به صورت کامل و با جزییات دقیق مشاهده کنید.

البته یکی از معیارهای افراد برای انتخاب بهترین شرکت بیمه، خرید به صورت قسطی است. به هر حال، قیمت بیمه شخص ثالث کم نیست و برخی هم توان مالی بالایی ندارند. از این رو به دنبال شرکتی با شرایط اقساطی هستند. شرایط هر شرکت متفاوت است؛ اما در حالت کلی، باید حدود 50% نقد و بقیه در چند قسط پرداخت شود. برای آشنایی بیشتر، مقاله خرید بیمه شخص ثالث اقساطی را مطالعه کنید.

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی افراد ثالث را پوشش می دهد

چگونه می توان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را کاهش داد؟

بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان وسایل نقلیه اجباری است. از این رو نداشتن بیمه شخص ثالث حتی برای مدت کوتاهی در حد یک روز هم، عواقبی را برای اشخاص به دنبال خواهد داشت. شرایط مختلفی را می‌توان تصور کرد که در آن اشخاص امکان تمدید بیمه‌نامه را در تاریخ مقرر نداشته باشند. عواملی مانند: فراموشی، مشکلات مالی، در دسترس نبودن دفتر بیمه و … به این ترتیب، شرکت‌های بیمه در صورتی که در تمدید بیمه شخص ثالث، تاخیر داشته باشید آن را به صورت روزشمار محاسبه و اعمال می کند.

بیمه شخص ثالث

دیرکرد بیمه شخص ثالث منجر به جریمه می‌شود.

هزینه‌ای که تحت عنوان دیرکرد بیمه شخص ثالث به حق بیمه اضافه می‌شود به هیچ عنوان قابل تخفیف نیست و کاهش یا حذف آن توسط نمایندگی دفتر بیمه، تخلف به شمار می‌آید.

البته اینکه قیمت بیمه شخص ثالث هر شرکت با هم متفاوت است. مسئله‌ای که در هنگام استعلام بیمه متوجه شده‌اید. حال سوال اینجاست که چه دلیلی برای آن وجود دارد؟ برای دانستن پاسخ، کافی است تا مقاله «10 دلیل اختلاف قیمت بیمه شخص ثالث» را مطالعه کنید.

عواقب دیرکرد بیمه شخص ثالث

علاوه بر جریمه دیرکرد که در نهایت متوجه دارندگان وسایل نقلیه می‌شود، تبعات متعدد دیگر نیز طبق قوانین بیمه مرکزی  نیز وجود دارند که برای شخص مشکل آفرین است که به شرح زیر است:

 • متوقف شدن توسط پلیس راهنمایی و رانندگی: به محض اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی خودرو شما را به عنوان وسیله نقلیه‌ای فاقد بیمه شخص ثالث شناسایی کند، خودرو شما متوقف و به پارکینگ منتقل می‌شود. در این حالت به سرعت باید بیمه‌نامه شخص ثالث تهیه کنید و علاوه بر جریمه دیرکرد، هزینه‌های پارکینگ هم بر عهده شما خواهد بود.

 

 • تصادفات و خسارت ها: در صورتی که بیمه شخص ثالث شما به پایان رسیده باشد، در سوانح رانندگی چه مقصر باشید و چه زیان دیده، مشکلات مختلفی را پیش رو خواهید داشت. اگر مقصر باشید تمامی هزینه‌ها و خسارات مالی و جانی بر عهده‌ی شما خواهد بود. در چنین وضعیتی اگر فردی در تصادف فوت کند و یا دچار صدمات جدی جانی شود، با موقعیت سخت و جبران ناپذیری مواجه می‌شوید.
 • در صورتی که زیان دیده باشید باز هم مشکلاتی برای شما پیش می‌آید. پلیس راهنمایی و رانندگی برای ارائه گزارش سانحه و جزییات آن به مدارک هر دو طرف تصادف نیاز دارد. شرکت بیمه‌ای هم که طرف قرارداد شخص مقصر است، در پرداخت خسارت ها به شخص متضرر که اعتبار بیمه شخص ثالث او به اتمام رسیده، ممکن است مشکلاتی به وجود آورد و به این ترتیب زیان‌های مالی و جانی سنگینی متوجه شما خواهد بود.
 • خرید و فروش خودرویی که فاقد بیمه شخص ثالث است: امکان خرید و فروش خودرویی که فاقد بیمه شخص ثالث است وجود ندارد. مالک باید برای خودرو بیمه شخص ثالث تهیه کند.
 • افزایش حق بیمه: همان‌طور که قبلا ذکر کردیم، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به هیچ عنوان قابل بخشش و یا تخفیف نیست و مواردی پیش می‌آید که این مبلغ حتی به یک میلیون تومان هم می‌رسد.

همچنین می‌توانید برای اطلاع از زمان و جزئیات بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث مقاله‌ بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث را مطالعه نمایید.

تخفیف عدم خسارت

خودرویی که دارای «ت ع خ » (تخفیف عدم خسارت) باشد، در صورتی که در تمدید بیمه شخص ثالث تاخیر داشته باشد، تعداد سال‌های تخفیف آن از بین نمی‌رود و شرکت بیمه آن را در محاسبه بیمه اصلی لحاظ خواهد کرد. برای مثال ماشینی که سه سال «ت ع خ» دارد، مطابق با روزهای تاخیر در تمدید بیمه‌نامه جریمه خواهد شد. این دیرکرد را بدون هیچ گونه تخفیفی باید پرداخت کند. اما در محاسبه حق بیمه اصلی، تعداد سال‌های عدم خسارت و تخفیف شامل آن لحاظ می‌شود و در پرداخت حق بیمه اصلی از ۱۵% تخفیف برخوردار خواهد شد.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص تخفیف بیمه شخص ثالث به این لینک مراجعه نمایید.

تمدید بیمه شخص ثالث

اعتبار بیمه نامه از راس ۱۲ بامداد فردای خرید بیمه نامه شروع می‌شود و در بامداد روز سررسید (که در بیمه نامه ذکر شده‌است) به پایان می‌رسد. برای مثال در صورتی که سررسید بیمه‌نامه شما روز چهارشنبه باشد و شما در هر ساعتی از همان روز بیمه نامه خود را تمدید کنید، اعتبار بیمه‌نامه جدید شما از ۱۲ بامداد پنجشنبه شروع می‌شود و در این فاصله تحت پوشش بیمه شخص ثالث به شمار نمی آیید و در صورت بروز حادثه، تمامی هزینه ها را شخصا باید پرداخت کنید.

بهترین زمانی که برای تمدید بیمه‌نامه می‌توانیم به شما پیشنهاد بدهیم، یک هفته قبل از پایان اعتبار است. تمدید بیمه‌نامه زودتر از یک هفته، از نظر کارشناسی، مقرون به صرفه نیست و به نحوی هدر رفت پول و زمان است.

در مدت زمانی که بیمه‌نامه قبلی و بیمه‌نامه جدید، هم پوشانی دارند و تاریخ آن بین هردو بیمه نامه مشترک است، از بیمه نامه قبلی استفاده می‌شود و آن را ملاک قرار می‌دهند.

اگر ۴ سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید، این رقم در بیمه‌نامه جدید شما نیز درج می‌شود. در صورتی که در مدت هم پوشانی دو بیمه نامه دچار سانحه شوید و شرایط به نحوی باشد که از بیمه شخص ثالث خود استفاده کنید ۴ سال تخفیف شما از بین می‌رود و باید در بیمه‌نامه جدید اعمال شود. در این حالت باید مبلغی را که به عنوان ت ع خ از حق بیمه اصلی شما کسر شده‌بود، پرداخت کنید و الحاقیه بیمه خودرو دریافت می‌کنید که در آن از بین رفتن ت ع خ نوشته شده‌است.

یک استثنا در بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

فقط در یک صورت است که جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث مورد بخشش قرار می‌گیرد؛ آن هم حالتی که اعتبار بیمه‌نامه شما در زمانی به پایان برسد که خودرو در پارکینگ نیروی انتظامی باشد. در این حالت می‌توانید با ارائه مجوز رفع توقیف به شرکت بیمه طرف قراردادتان از پرداخت جریمه دیرکرد معاف شوید.

نرخ پایه تعرفه بیمه ثالث ایران در سال ۱۴۰۱

بانک مرکزی هر ساله نرخ و پایه مشخصی را برای بیمه شخص ثالث در نظر می‌گیرد و تمامی شرکت‌های بیمه‌گر ملزم به در‌نظر‌گرفتن این تعرفه‌ها در نرخ بیمه شخص ثالث هستند. همواره می‌توانید برای محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ایران در سال ۱۴۰۱ به مقاله قیمت بیمه شخص ثالث ایران در سال ۱۴۰۱ مراجعه نمایید.

روش‌های انتقال بیمه شخص ثالث

موقعیت‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است تصمیم به انتقال بیمه شخص ثالث خود بگیرید. چند روش برای انجام این کار وجود دارد:

تمدید بیمه شخص ثالث با شرکت دیگر

در موقعیت‌های بسیاری مانند عدم رضایت از خدمات، ممکن است تصمیم به تغییر شرکت بیمه شخص ثالث خود بگیرید. در این حالت روال کار و مدارک لازم، با همان حالتی که برای تمدید بیمه با شرکت قبلی لازم بود یکسان است. درصورتی که بیمه شخص ثالث شما دارای ت ع خ باشد و تصمیم بگیرید بیمه‌نامه خود را با شرکتی دیگر تمدید کنید، تمامی سوابق و سال‌های تخفیف شما حفظ خواهد شد و به هیچ عنوان از بین نمی‌رود.

انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

بیمه بدنه تنها به یک شخص تعقل دارد و نمی‌توان آن را انتقال داد؛ اما بیمه شخص ثالث عملکرد متفاوتی دارد و می توان آن را به شخص دیگر نیز انتقال داد. چون این بیمه می‌تواند متعلق به خودرو و یا خود شخص باشد. در صورتی که ماشین خود را بفروشید، مالک جدید آن می‌تواند، بیمه‌نامه را به نام خود ثبت کند.

در این حالت یک الحاقیه به بیمه‌نامه اضافه می‌شود که نشان می‌دهد بیمه‌نامه به شخص دیگری انتقال داده شده‌است. همچنین می‌توانید، مشخصات بیمه‌نامه را تغییر ندهید و ماشین را با خیال راحت معامله کنید؛ چون شماره شاسی خودرو در بیمه‌نامه نوشته شده و از آنجایی که کارت خودرو به نام مالک جدید آن ثبت می‌شود هیچ مشکلی متوجه شما نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص انتقال بیمه شخص ثالث به اینجا مراجعه نمایید.

انتقال دادن تخفیف بیمه شخص ثالث

ممکن است در مواقعی، تمایل به انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث خود به خودروی دیگری داشته‌باشید. این کار را می‌توانید به دو شکل انجام دهید. در صورتی که خودروی خود را بفروشید و ماشین جدیدی خریداری کنید، می توانید، تخفیف بیمه نامه خود را به ماشین جدید انتقال دهید. حالت دوم مربوط به زمانی است که قصد داشته باشید تخفیف بیمه‌نامه خود را به شخص دیگری انتقال دهید. در این صورت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث فقط در بین اعضای خانواده (پدر، مادر و فرزندان) امکان پذیر خواهد بود.

در انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث محدودیت «خودروهای مشابه» وجود دارد. این قانون شما را به این محدود می‌کند که فقط می‌توانید بین خودروهایی با کاربری مشابه این انتقال را صورت دهید. برای مثال نمی‌توانید تخفیف بیمه‌نامه خود را از یک تاکسی به یک خودرو با کاربری بارکش انتقال دهید.

تغییرات قانون بیمه شخص ثالث از سال ۱۴۰۰

باید گفت که قوانین بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ تغییرات محسوسی را تجربه کرد که شما به عنوان یک بیمه گزار باید از این تغییرات و قوانین مربوط به آن اطلاعات کافی داشته باشید:

 • الحاقیه بیمه شخص ثالث: در سال‌های گذشته مطابق با قانون قبلی بیمه گزارانی که سررسید بیمه‌نامه آنها در ابتدای سال شمسی نبود، ملزم می‌شدند با اعلام نرخ جدید حق بیمه از طرف بیمه مرکزی مابه التفاوت حق بیمه را پرداخت کنند تا بتوانند از حداقل سقف پوشش مالی برخوردار شوند. این مابه التفاوت به شکل یک الحاقیه صادر می‌شد که برای بسیاری از رانندگان تبدیل به یک دغدغه جدی شده‌بود. در سال ۹۶ قانونی تصویب شد که به موجب آن این الحاقیه حذف شد و در صورت تصادف و خسارت، هزینه مابه التفاوت ناشی از افزایش نرخ سالانه دیه و حق بیمه، توسط صندوق تامین خسارت های بدنی پرداخت می شود و کسی از بابت خرید الحاقیه هیچ گونه نگرانی نخواهد داشت. برای سال 1401، فقط بیمه گزاران نیاز است تا برای افزایش خسارت مالی و حوادث راننده الحاقیه بگیرد.

 

 • بیمه شخص ثالث برای رانندگان سابقه دار: مطابق با قانون جدید نرخ بیمه ثالث برای رانندگانی که نمره منفی بالایی دارند و سوابق تخلف آن ها زیاد است با سایر افراد تفاوت دارد. چون بیمه این افراد ریسک بالاتری دارد. مطابق با این قانون شرکت‌های بیمه، حق بیمه بیشتری از این اشخاص دریافت می‌کنند.
 • برخورد قانون جدید با متقلبان: مطابق با قانون جدید بیمه ثالث اگر کسی با صحنه سازی و نمایش اقدام به دریافت خسارت از بیمه کند، به حبس تعزیری محکوم می‌شود و ملزم است دو برابر مبلغ دریافتی از بیمه را پرداخت کند. بر اساس این قانون راننده مقصر در حادثه، به هیچ عنوان زندانی نمی‌شود.

چند تغییر مهم دیگر

در ادامه توجه شما را به تغییرات دیگر بیمه شخص ثالث جلب می‌نماییم:

 • پرداخت خسارت بیمه ثالث و رانندگان متخلف: مطابق با این قانون راننده‌ای که با تخلف و رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی باعث بروز تصادف شده، ملزم است بخشی از خسارات را شخصا پرداخت کند.

 

 • جریمه برای شرکت‌های بیمه: اگر بیمه گزار مدارک کاملی داشته باشد و رای دادگاه مبنی بر دریافت خسارات از شرکت بیمه به سود بیمه گزار باشد، و شرکت بیمه در پرداخت هزینه ها و خسارات تعلل کند، باید جریمه شود.

 

 • تغییرات بیمه حوادث راننده: مطابق با قانون جدید خسارات جانی راننده مقصر بر حسب بیمه‌نامه پرداخت می شود. این در حالی است که در قانون قدیم تنها فوت و قطع عضو تحت پوشش بیمه حوادث راننده قرار می گرفت.
 • شرکت‌های بیمه می‌توانند از ارگان‌های مقصر خسارت بگیرند: اگر علت حادثه نبود علایم راهنمایی، خرابی مسیرها و یا … باشد شرکت بیمه می‌تواند از ارگان مربوطه، خسارت دریافت کند. این خسارت و میزان دقیق آن طبق رای دادگاه تعیین می‌شود.

دریافت خسارت در حوادث مختصر و جزیی

اگر حادثه، خسارتی کمتر از 20 میلیون تومان داشته‌باشد، شرکت بیمه، برای پرداخت خسارت نیازی به کروکی و گزارش پلیس نخواهد داشت. در این حالت شرکت بیمه با حضور خودروهای هر دو طرف و مدارک لازم هزینه‌های این گونه خسارات را پرداخت می کند.نکته مهم دیگر اینکه امکان استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث هم وجود دارد. البته به این بستگی دارد که خودروی شما یا شخص مقابل خودروی نامتعارف یا خودروی متعارف است یا خیر. به هر حال، توصیه می‌کنیم که در خرید بیمه بیشترین تعهد مالی ممکن را در نظر بگیرید.

به هر حال باید برای دریافت خسارت به مراکز واحد خسارات مراجعه کنید که آدرس آن‌ها را در این مقاله می‌توانید مشاهده کنید. البته اگر شرکت دارای خسارت سیار باشند، فقط کافی است که تلفن کنید تا کارشناس به آدرس اعلامی شما مراجعه کند.

علاوه بر این، در مقاله تفاوت های بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه می‌توانید اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست بیاورید.

تغییرات قانون بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰

 • حذف کوپن بیمه شخص ثالث: از آنجایی که مشخصات بیمه و تمامی سوابق در سیستم بیمه ثبت شده‌است بنا بر تشخیص کارشناسان نیازی به کوپن در بیمه نامه نیست.

 

 • محاسبه تخفیف ها: در این قانون در صورتی که بعد از تصادف از بیمه خود استفاده کنید، تخفیف های شما به طور کامل از بین نمی روند و تنها بخشی از آن ها کسر می شود. برای مثال در حادثه اول ۲۰ درصد و در حادثه دوم ۳۰ درصد از تخفیف های شما از بین می رود. در مقابل از این به بعد سالانه به جای ۱۰ درصد تنها ۵ درصد به تخفیف های شما در بیمه شخص ثالث افزوده می شود.
بیمه ثالث چیست

بیمه دات کام ارائه دهنده ۲۴ ساعته بیمه خودرو و شخص ثالث به صورت آنلاین

خرید بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام

حال که دانستید بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؛ بهتر است کمی هم در خصوص نحوه خرید این بیمه‌نامه بدانید. یکی از بهترین راه‌ها برای خرید و تمدید بیمه، خرید آنلاین بیمه از سایت bimeh.com است. به این ترتیب هیچ گونه محدودیتی از نظر زمان و مکان نخواهید داشت.

در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید و در هر نقطه‌ای از جهان که هستید، می‌توانید بیمه مورد نظر خود را خریداری و یا تمدید کنید. یکی از مزایای ویژه آن، یادآوری سررسید بیمه در زمان مناسب به شما است. با توجه به تمامی نکاتی که گفتیم، معیارهای مناسبی برای خرید بیمه شخص ثالث دارید و از قوانین مربوط به این بیمه آگاهی پیدا کرده‌اید. حالا برای استعلام و خرید بیمه شخص ثالث تمامی فاکتورهای موثر را می‌شناسید و می‌توانید با استفاده از bimeh.com خرید بیمه را به شکل مطلوب تجربه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

چگونه برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو اقدام کنیم؟

معمولاً بعد تصادف، دو طرف حادثه به این فکر می‌کنند که امکان دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو وجود دارد یا خیر؟ برای پیدا کردن پاسخ، این مقاله را بخوانید!

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ (بهمن 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور به مناسبت دهه فجر (بهمن1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

12 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست ؟+راهنمای کامل بیمه ثالث خودرو (بهمن ۱۴۰۱)

بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چرا بیمه ثالث اتومبیل اجباری است؟ بهترین و ارزان‌ترین بیمه را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

تفکیک راننده های کم خطر و پر خطر در قانون جدید بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث برای رانندگان کم خطر از جمله خانم‌ها را در این مقاله بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث در چه شرایطی ممکن است

آیا می‌توان شرکت بیمه را تغییر داد؟ در چه شرایطی می‌توان شرکت بیمه را عوض کرد؟ برای آگاهی کامل این مقاله را از دست ندهید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عباس
12 تیر 1399

باسلام میخاستم بپرسم آیا اگر زیان دیده قبل از رای دادگاه از بیمه بدنه خودش استفاده کند تکلیف بیمه شخص ثالث من چی میشه؟

  نویسنده بیمه
  19 مرداد 1400

  باسلام و درود. اگر کسی ماشینشو بیمه بدنه بکنه، زمانی که شخص در تصادف مقصر باشه و ماشینش خسارت دیده باشه، قابل استفاده است. ولی اگر مقصر تصادف نباشه، مقصر باید پرداخت کنه و بیمه بدنه پرداخت نمیکنه.در فرض سئوال شما گویا شما مقصر هستی. پس امکان نداره طرفتون بتونه از بیمه بدنه خودش استفاده کنه.

سپیده شاهی
11 فروردین 1400

سلام و عرض ادب. تازگیا خودرو سوناتا به ماشین من زده زده متاسفانه بیمه بدنه ام ندارم بیمه شخص ثالث هم نصف خسارت وارده رو میده و بیمه گفته که من نمیتونم مابقی خسارت را از طرف بگیرم آیا این موضوع درسته؟

  نویسنده بیمه
  13 مرداد 1400

  سلام و درود. بله درسته می‌تونید برای اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای بیمه بدنه که تو سایت هست رو مطالعه کنید. برای مطالعه راهنمای بیمه بدنه ، این جا کلیک کنید

مریم
16 اردیبهشت 1400

سلام. ‌من ‌با موتور سیکلت‌ به‌ خودرو ‌جلویی زدم ‌و از ناحیه‌ پا ‌ضربه‌ خوردم‌. آیا‌ می‌توانم ‌از بیمه‌ شخص ‌ثالث ‌استفاده ‌کنم؟

  نویسنده بیمه
  17 مرداد 1400

  با سلام و تشکر از توجه شما ، بله شما می تونید از پوشش بیمه حوادث راننده که زیرمجموعه بیمه شخص ثالث هست استفاده کرده و خسارت تون رو دریافت کنید. برای مطالعه و آگاهی بیشتر خوندن مطلب : صفر تا صد بیمه موتور رو به شما توصیه می کنیم

نگار حسینی
29 اردیبهشت 1400

سلام وقتتون بخیر، ممنون از سایت خوبتون، ببخشید من ی سوال داشتم. من تمامی مدارک رو از جمله کروکی و گزارش انتظامی و بیمارستان و نظر پزشک قانونی رو به بیمه ایران دادم و گفتم 1ماه دیگه بهتون زنگ میزنم میخواستم بدونم شخص ثالث بیمه ایران به من دیه تعلق میگیره که گفت 1ماه دیگه بهتون زنگ میزنیم بعد واسه چی پس چجوری دادگاه میرم دوره دوم پزشک قانونی هم برج 6 شد یعنی 5ماه از تصادف میشه جواب بدین ممنون

  نویسنده بیمه
  29 مرداد 1400

  سلام و درود، ممنون از توجهتون به سایت ما.بیمه نامه بیمه حوادث و غرامت ب راننده خاطی داره.میشه واسش استفاده کرد

اصغر طاهری
01 خرداد 1400

با سلام . با این وضعیت گرونی بیمه واقعا اگه موقع خسارت دردسر داشته باشیم داریم پول زور میدیم. شما کدوم شرکت بیمه رو پیشنهاد میکنید؟

  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر ، مبلغ پایه بیمه شخص ثالث رو بیمه مرکزی مشخص می کند . شرکت های بیمه برحسب حداقل و حداکثری که بیمه مرکزی مشخص کرده قادر به پرداخت خسارت هستند. شرکت هایی که در سایت بیمه دات کام به ارائه رشته بیمه ها می پردازند همگی معتبر و دارای مجوز بیمه مرکزی هستند. شما می تونید با توجه به کاربری خودرو، میزان تخفیفات ، نداشتن جریمه دیرکرد و پوشش های انتخابی تون در سایت بیمه دات کام ، حق بیمه شرکت های بیمه رو با هم مقایسه کنید و بهترین بیمه شخص ثالث رو با توجه به شرایط تون از شرکت بیمه مدنظرتون خریداری کنید .

شهاب
11 خرداد 1400

سلام من تمامی مدارک رو مثل کروکی
گزارش انتظامی
و بیمارستان و نظر پزشک قانونی رو به بیمه ایران تحویل دادم و گفتم 1ماه دیگه بهتون زنگ میزنم میخواستم بدونم شخص ثالث بیمه ایران به من دیه تعلق میگیره که گفت 1ماه دیگه بهتون زنگ میزنیم بعد واسه چی پس چجوری دادگاه میرم دوره دوم پزشک قانونی هم برج 6 شد یعنی 5ماه از تصادف میشه جواب بدین ممنون

  نویسنده بیمه
  13 مرداد 1400

  سلام. ممنون میشم توضیحات کاملتری رو برامون بگذارین تا بتونیم بهتر راهنمای‌تون کنیم.

سهیلا شهبازی
11 خرداد 1400

سلام منو پدرومادرم طی حادثه‌ای تصادف کردیم و متاسفانه پدرم مقصر حادثه بود و در این تصادف مادرمو از دست دادیم. حالا سوالم اینه بیمه شخص ثالث از طرف دیه مادرم به پدرم تعلق میگیره چون مقصره ؟یا خیرلطفا راهنمایی کنید

  نویسنده بیمه
  19 مرداد 1400

  سلام.بیمه نامه حوادث و غرامت را میشه واسش استفاده کرد.

اکرم بلباسی
11 خرداد 1400

سلام و درود. من چند وقت پیش ماشین خواهر شوهرمو روی حقوق خودم بیمه شخص ثالث کردم که ماهانه 70 هزار تومان تا 8 ماه از حقوقم کسر بشه و خواهرشوهرم این مبلغ را هر ماه دستی به من بپردازه. بیمه نامه به نام من صادر شده ولی برای ماشین ایشونه. الان خواهرشوهرم می گه هزینه ای نمی‌ده. چجوری می‌تونم او را مجبور به پرداخت کنم؟راه قانونی آن چیست؟ آیا از طریق نمایندگی بیمه صادر کننده بیمه می توان کاری کرد؟

  نویسنده بیمه
  13 مرداد 1400

  سلام و درود. از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید و در قسمت خواسته‌ها عنوان مطالبه وجه به مبلغ x تومان و در قسمت ضمائم و مدارک: بیمه نامه صادره، فیش های پرداختی و دو شاهد را درج و شرح ماجرا را زیر دادخواست وارد کنید. انشالله مشکتان حل می‌شود.

مهدیس
01 تیر 1400

چرا برای پوشش مالی قیمت شرکت ها با هم متفاوته؟ مگه حق بیمه رو بیمه مرکزی مشخص نمیکنه؟

  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1400

  با سلام و احترام میزان حداقل حق بیمه رو بیمه مرکزی مشخص می کنه ولی برای پوشش‌های مالی شرکت ها در حداقل و حداکثر میزان پوشش بیمه تعیین شده از طرف بیمه مرکزی، میزان پوششی رو که خودشون می تونند برای این بیمه خودرو ارائه بدهند مشخص می کنند. بیمه ‌گزار هم می تواند با توجه به شرایط شرکت‌های بیمه ای مختلف، میزان پوشش مالی مدنظر رو برای بیمه ثالث وسیله نقلیه خودش انتخاب کنه

کریم محسنی
28 تیر 1400

سلام وقت بخیر من مربی رانندگی هستم و می خواستم بدونم اگرحین تعلیم رانندگی، هنرجوی رانندگی باعث ایجاد حادثه و خسارت به شخص ثالث شود، چه کسی مسئول جبران خسارت است؟

  نویسنده بیمه
  31 تیر 1400

  با سلام و احترام . اگه شخصی هنگام آموزش رانندگی با خودرو یا شخص ثالثی تصادف کند، مشروط به این که تحت تعلیم آموزشگاه رانندگی معتبر با مجوز قانونی باشد، نباید نگران خسارت ایجادشده باشد. این خسارت با بیمه‌ی ثالث خودروی معلم رانندگی پرداخت خواهد شد.

اسداله احسانی
31 تیر 1400

سلام. خیلی خوب. واقعا وقتی آدم اطلاعات داشته باشه، خیلی راحت‌تر میتونه تصمیم بگیره. و بیمه شخص ثالث هم کلی قانون داره که الان من میدونم و بهتر تصمیم می‌گیرم

  نویسنده بیمه
  31 تیر 1400

  سلام مرسی بابت توجه شما .بله بیمه اتومبیل مخصوصا بیمه شخص ثالث قوانین خاص خودش رو داره و هر سال نیز تبصره های قانونی متعددی به اون اضافه میشه . شما می تونید در مورد انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث نیز از طریق این لینک به روز ترین قوانین انتقال خود بیمه شخص ثالث خودرو و تخفیفات عدم خسارت اون رو بخوانید .

هما سماواتی
02 مرداد 1400

سلام وقت بخیر
تاریخ انقضای بیمه من دیروز یعنی 2 مرداد بود. من فراموش کردم تمدید کنم. اگه امروز ظهر که سوم هستش بیمه نامه را تمدید کنم امروز بیمه شخص ثالث دارم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

  نویسنده بیمه
  19 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر اعتبار بیمه شخص ثالث شما از ساعت 12 روزی که صادر میشه آغاز میشه بنابراین بیمه نامه ثالث شما نیمه شب 4 مرداد اعتبارش شروع خواهد شد و امروز متاسفانه بیمه ندارید و بابت این دیرکرد مطالعه مقاله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث و استفاده از یادآور بیمه در سایت بیمه دات کام توصیه میشه.

اکبر
16 مرداد 1400

با سلام و خسته نباشید خدمت شما. من پارسال حدودای 21 رمضان تصادف کردم و زدم به جدول. مقصر هم خودم بودم. ماشین بیمه شخص ثالث بوده. پام مچش شکست دوبار عمل شد دوبار دیگه هم برا در آوردن پین عمل شد و دماغمم شکست و عمل شد. میخواستم ببینم دیه به من تعلق میگیره و اگرم بگیره چقدر میشه؟

  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1400

  با سلام و احترام شما می تونید می تونید از پوشش بیمه حوادث راننده استفاده کنید ولی میزان خسارت رو از واحد خسارت شرکت بیمه گر پیگیری نمایید

زهره مولایی
21 مرداد 1400

سلام
اگر از سایت شما بیمه شخص ثالث بخرم چطور به دستم میرسه؟

  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر طبق قانون بیمه شخص ثالث از خرداد سال 99، نیازی به همراه داشتن نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث نیست و به محض صدور بیمه ، اعتبار اون آغاز میشه و استعلام اون توسط
  پلیس به صورت اینترنتی انجام میشه ولی اگر بازهم اصرار به دریافت نسخه فیزیکی و کاغدی بیمه شخص ثالث دارید، بیمه نامه شما بعد از صدور به صورت رایگان به محل مدنظر شما ارسال خواهد شد

نصرت اکبری
22 مرداد 1400

سلام اگر خودرویی در پارکینگ و بر اثر بی احتیاطی همسایه ها دچار خسارت شده باشه. بیمه این خسارت پرداخت میکن؟

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  با سلام و احترام بله این خسارت تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می گیرد و خسارت از محل بیمه خودروی مقصر پرداخت می شود. همچنین شما در صورت داشتن بیمه بدنه، از پوشش حوادث این بیمه برای خودروی خود برخوردار خواهید بود. برای درک بهتر، علاوه بر این مقاله ، مطالعه پوشش‌‌‌های بیمه بدنه در سایت بیمه دات کام پیشنهاد میشه

علیرضا اکبری
29 مرداد 1400

سلام، خسته نباشید.یادمه شهریور 95 بود که ماشینمو بیمه شخص ثالث کردم…آبان ماه همون سال تصادف کردم…به عنوان راننده مقصر پزشکی قانونی و دادگاه و همچنین بیمه ایران برام پرونده تشکیل دادن.. ولی میگن بیمه پرداخت نمیکنه.. آیا تا حالا کسی تونسته دیه راننده مقصر رو از بیمه بگیره حتی با شکایت از بیمه … اگه شکایت کنیم نتیجه میگیریم…

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  سلام و درود. ممنون از شما.در پاسخ به سوال شما می‌توان اینطور گفت که بستگی به صورتجلسات داره شخص ثالث در صورت اعسار شما می تونه اقداماتی برای دریافت خسارتش بکنه

قدرت جدیدی
29 مرداد 1400

با سلام و احترام.ممنون از سایت خوبتون. سوالی که من دارم شاید یکم متفاوت تر از سوال بقیه کاربرهای سایتتون باشه.خواستم بدونم
هزینه جرثقیل در بیمه شخص ثالث هم قابل مطالبه هست یا نه؟

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  سلام و درود.اگه جز تعهدات نباشه قابل مطالبه نیس
  اگر خسارت وارد شده جداگانه باشه قابل مطالبه هست

زهره سلماسی
29 مرداد 1400

سلام وقت بخیر ممنون از این که مطالب خوبی رو در اختیار ما قرار می دین. ی سوال داشتم آیا فرار از تصادف مالی و بعد معرفی خودمون از بیمه شخص ثالث میتوان استفاده کرد ؟

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  سلام و درود. بله میتوانید

علی یعقوبیان
29 مرداد 1400

با عرض سلام و خسته نباشید.
من متاسفانه دیروز با یک عابر پیاده تصادف کردم و سریع با اورژانس و پلیس تماس گرفتم. وقتی پلیس امد عابر پیاده رو اورژانس برده بود. من با عابر پیاده صحبت کردم گفت شکایتی نداره فقط پاش شکسته و نیاز به عمل داره و گفت هزینه بیمارستان رو باید بیمه بده.
سوال بنده اینه برای اینکه هزینه بیمارستان رو بیمه شخص ثالث من بده چی کار باید بکنم؟ آیا اگر رضایت بده باز بیمه هزینه بیمارستان رو میده؟ با توجه به این که من هنوز کروکی رو نگرفتم آیا با صورت جلسه کلانتری و بیمه نامه برای پرداخت هزینه بیمارستان توسط بیمه کافیه؟!

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  با سلام و درود بعد از انجام کروکی این عمل اقدام پذیر است

حسین مرادی
29 مرداد 1400

باسلام خدمت شما من کارگر شهرداریم و در حین کار با ماشین خود شهرداری برخورد کردم و پای راستم شکست و پلاتین خورد و اما مشکل اینه که ماشین شهرداری پلاک نداره اهداییه ولی یک پلاک دیگه که مال یکی از ماشینهای شهرداری بوده نصب بوده به ماشین الان بیمه میگه نه خلاف کردین از این حرفها اگر خلافه چرا بیمه بدون مدارک ماشینو بیمه کرده خواهشن راهنماییم کنید چیکار کنم ؟ ممنون

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  سلام و درود. شما میبایستی از بیمه نامه ماشین که شماره موتور و شماره شاسی ماشین در آن قید شده استفاده کنید،شاید یک خودرو در طول یک سال که بیمه هست چندین پلاک مختلف به دلیل نقل و انتقال نصب بشه.در اینجا ملاک بیمه گر پلاک نیست

حمدالله کریمی
29 مرداد 1400

باسلام خدمت شما من کارگر شهرداریم و در حین کار با ماشین خود شهرداری برخورد کردم و پای راستم شکست و پلاتین خورد و اما مشکل اینه که ماشین شهرداری پلاک نداره اهداییه ولی یک پلاک دیگه که مال یکی از ماشینهای شهرداری بوده نصب بوده به ماشین الان بیمه میگه نه خلاف کردین از این حرفها اگر خلافه چرا بیمه بدون مدارک ماشینو بیمه کرده خواهشن راهنماییم کنید چیکار کنم ؟ ممنون

حسن رضا کاکوتی
29 مرداد 1400

سلام. خسته نباشید اگر سقف تعهد بیمه گر 300 میلیون ریال به ازای هر نفر در حادثه باشد و به علت بی احتیاطی راننده آن در تجاوز به چپ ناشی از سبقت با یک دستگاه سواری پراید که از سمت مقابل در حرکت بوده برخورد نموده که در اثر این حادثه علاوه بر فوت راننده مقصر که فاقد گواهینامه رانندگی نیز بوده راننده مقابل و یک نفر از سرنشینان فوت می نماید بیمه گر در خصوص این خسارت طبق قانون و مقررات چه تصمیمی می تواند بگیرد ؟

  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1400

  سلام و درود.سلام، سوال روشن نیست، اما اگه منظورتون اینه که میتونید خسارات رو جبران کنید پاسخ مثبت است.
  اما راه آن مفصل است، مختصرا آنکه در صورت اقدام به میزان تعهدات مندرج در بیمه نامه شرکت بیمه تعهد پرداخت دارد و بیش از آن مقصر(یا ورثه) وی تعهد پرداخت دارند.

حمیدرضا فضلی نژاد
29 مرداد 1400

سلام وقت بخیر. پسرم در داخل ماشین بوده و همسرم راننده همون ماشین . متاسفانه به علت سهل انگاری با تیر چراغ برق تصادف کرده و ما شکایت کردیم که از بیمه شخص ثالث استفاده کنیم . پسرم از ناحیه ساق پای راست بالای مچ پا دچار شکستگی شد به طوریکه براش پلاتین گذاشتن با حدود 6 تا پیچ و 2 ماه طول درمان حداقل دیه ای که ممکن هست بریده شده چقدر هست ممنون

  نویسنده بیمه
  29 مرداد 1400

  سلام و درود،وقت شماهم بخیر. باید به پزشکی قانونی مراجعه کنی که دیه با توجه به نظر ایشان محاسبه شود. دیه فقط مبنای تعیین بیمه شخص ثالث است و محاسبه آن با ما نیست

زهرا کریمی
29 مرداد 1400

سلام و درود.
من متاسفانه با یه ماشین خارجی تصادف کردم و به خاطر درد پهلوی همسرم مجبور به ترک صحنه شدم. از روی شماره پلاک پیدام کرد و شکایت کرد. الان توافق کردیم که از بیمه شخص ثالث من استفاده کنه برای جبران خسارت. اما بیمه میگه پرداخت نمیکنیم چون یا مست بوده یا گواهینامه نداشته فرار کرده. آیا بیمه مجازه خسارت من رو پرداخت نکنه؟ راه دریافتش چیه؟ اگه بیمه پرداخت نکنه میتونه از من بگیره خسارت رو؟ خواهش میکنم سریع جواب بدین خیلی نگرانم …………

  نویسنده بیمه
  29 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر بیمه شخص ثالث باید خسارت آن شخص زیاندیده را پرداخت نماید.

ترکاشوند
07 شهریور 1400

سلام من استاد دانشگاه هستم. چند ماهی هست حقوقمونو ندادن و هر سری وعده میدن الان باید بیمه خودرومو تمدید کنم دیروز استعلام قیمت بیمه ماشین رو گرفتم، من ندارم بدم چه کار کنم؟ شهرمونم کوچیکه نمیتونم با خودرو کار کنم.

  کارشناس بیمه
  07 دی 1400

  سلام دوست عزیز، امکان پرداخت قسطی بیمه شخص ثالث وجود دارد؛ اما شما باید به هر حال، مبلغی را به عنوان پیش پرداخت بپردازید. متاسفانه در این مورد کمکی از دست ما برنمیاد.

ایمان
14 شهریور 1400

سلام ممنون از متن خوبتون،یه سوال ،اگه کاپوت ماشین بیوفته رو دست کسی و دو تا انگشتش خورد بشه شامل بیمه میشه یا نه،چه هزینه پزشکی و چه دیه؟

  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1400

  سلام وقت بخیر ایمان عزیز. بیمه شخص ثالث مخصوص حوادث رانندگی ه و در شرایطی که شما گفتید ، شرکت بیمه خسارتی به شما پرداخت نمی کنه ضمنا بیمه بدنه هم برای ماشین هست نه اشخاص

سارا منجی
01 آبان 1400

سلام من گواهیناممو عوض کردم الان فقط کاغذ رسید دستمه ی تصادف داشتم، می تونم از شخص ثالث استفاده کنم؟

  کارشناس بیمه
  02 آبان 1400

  بله، فقط باید حتما در تمامی مراحل آن رسید را نشان دهید.

  مصطفی
  26 فروردین 1401

  سلام شامل میشه

کامران سروانی
01 آبان 1400

سلام حداقل از چه مدت تاریخ سررسید بیمه شخص ثالث باید تمدیدش کنیم؟

  کارشناس بیمه
  02 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، حداقل شما باید 24 تا 72 ساعت قبل اقدام کنید. شما می توانید برای به یاد سپردن تاریخ انقضای بیمه نامه خود ، مشخصات آن را در https://bimeh.com/reminder درج کرده و یک هفته مانده به تاریخ انقضا، بخش پشتیبانی بیمه دات کام با پیامک و تماس تلفنی شما را از سررسید بیمه نامه تان مطلع می کنند. شما می توانید با مراجعه به سایت بیمه دات کام بیمه مدنظر خود را در کسری از ثانیه با ارزان ترین قیمت خریداری نمایید.

سعید داداشی
01 آبان 1400

با سلام من خودروام شخصیه اما باهاش مسافرکشی میکنم، اگر تو تصادف مسافر آسیب، بیمه شخص ثالث خسارت میده؟

  کارشناس بیمه
  02 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز. با تشکر از سوال خوب و کاربردیتان، باید گفت که خودروی شما به عنوان یک خودروی شخصی در شرکت بیمه ثبت شده است. در صورت تصادف و فوت مسافر، با اعمال قاعده نسبی، فقط بخشی از خسارت از طرف شرکت بیمه گران پرداخت می شود و پرداخت بقیه بر عهده خودتان خواهد بود.

اصغر خاخام
01 آبان 1400

با سلام، من گواهینامه پایه یک دارم اما دیروز سوار پراید دوست شدم و تصادف کردم، الان بیمه شخص ثالث تعلق میگیره؟

  کارشناس بیمه
  02 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، بر اساس قوانین بیمه با شما همانند فرد بدون گواهینامه رفتار خواهد شد.

   مهدی
   05 مرداد 1401

   میگه پایه یک دارم ، لطفا دقت کنید توی جواب دادن، کسیکه پایه یک داره میتونه هر ماشینی رو بشینه

هاله شهبازی
01 آبان 1400

با سلام، آیا جنین یا کودک خردسال هم جزو سرنشین هستن؟

  کارشناس بیمه
  02 آبان 1400

  با سلام هاله عزیز ، بله جنین و کودکان زیر دو سال هم ظرفیت خودرو اضافه خواهند شد.

عابدینی
07 آبان 1400

سلام خسته نباشید .بنده با ماشینم تصادف کردم و مقصر طرف مقابل هست . سند ماشین بنام خودم نیست ولی بیمه نامه بنام خودم است . آیا بیمه هزینه خسارت به خودم میده یا باید صاحب سند باشه .
ممنون

  کارشناس بیمه
  25 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، منظورتان از سند، سند کمپانی است یا برگ سبز؟

فرزاد
21 آبان 1400

سلام وقت بخیر،من به تازگی سمندی خریدم که به نام خواهرمه،وهنوز به نام نزدم،چند روز پیش تو بارندگی یه کامیون به سرعت به من برخورد کرد،آینه وسپر شکست در هم به شدت آسیب دید،نتونستم پلاکش رو هم بردارم،آیا میتونم از بیمه شخص ثالث برای گرفتن خسارت استفاده کنم

  کارشناس بیمه
  22 آبان 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

محمد
02 آذر 1400

سلام بنده در سال ۹۹برج ۲یک پراید خریدم تمام تخفیف بود و پلاک به اسم خودم بود که چند هفته پیش فروختم یک ماشین دیگه خریدم که اینم تمام تخفیفه میخوام به اسم همسر بزنم تخفیف های ماشین قبل میاد به این؟؟خیلی ممنون راهنماییم کنید

  کارشناس بیمه
  20 اسفند 1400

  سلام امکان انتقال به اقوام درجه یک وجود دارد.

یاران
02 آذر 1400

سلام بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث کی است؟

  کارشناس بیمه
  02 دی 1400

  سلام بهترین زمان قبل از تمام شدن مدت اعتبار آن است تا مشمول جریمه دیرکرد نشوید

جواد فرضی
04 دی 1400

سلام من اگر امسال بیمه بگیرم اما اگر سال بعد تصادف کنم، با توجه به اختلاف تعهد پوشش و بیمه ای، خسارت چگونه پرداخت می شود؟

  کارشناس بیمه
  04 دی 1400

  سلام خسارت به نرخ روز محاسبه می شود و شما از این بابت نیازی نیست نگران باشید.

مرتضی ایرانی
07 دی 1400

سلام برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث باید چه کار کرد؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام برای استعلام قیمت بیمه شخص ثالث فقط کافی است تا وارد صفحه خرید بیمه شخص ثالث بیمه دات کام شوید و بعد از وارد کردن مشخصات می توانید فهرست قیمت ها را با هم مقایسه کنید.

شادروان
07 دی 1400

سلام اگ من فقط قیمت بیمه شخص ثالث ایران رو بخوام باید چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، زمانی که برای شما فهرستی از شرکت ها نشان داده شد، فقط کافی است تا ایران را انتخاب کنید.

صالح
07 دی 1400

سلام من اومدم استعلام قیمت بیمه خودرو بگیرم، اما گزینه هاتونو متوجه نشدم، نمیدونم این درصد تخفیف اینارو چطوری باید بزنم، اگه اشتباه بزنم چی میشه؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، قیمت بیمه شخص ثالث به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان به این صورت پاسخ داد، اگر بیشتر توضیح دهید ممنون میشویم یا می توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

محمد ابصار
07 دی 1400

سلام من دوتا ماشین مختلف دارم میخوام براشون بیمه شخص ثالث بگیرم، الان زدم دیدم که قیمت بیمه نامه شخص ثالث برای هر دو یکی شده، یعنی چی این اونوقت؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، قیمت بیمه شخص ثالث به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان به این صورت پاسخ داد، اگر بیشتر توضیح دهید ممنون میشویم یا می توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

هدیه
07 دی 1400

سلام من میخوام ی سایت طراحی کنم برای پروژه دانشگاهمه شما محاسبه قیمت بیمه خودرو فرمولشو میدونید؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز شما باید با خود شرکت بیمه گر تماس بگیرید. این سایت برای فروش بیمه است.

چمران
07 دی 1400

سلام این شرکت های بیمه هر سال ی بازی برای محاسبه قیمت بیمه ماشین درمیارن، سال دیگه بازیشون چیه؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، این ها بازی نیست، بلکه قیمت بیمه بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر مشخص می شود. هنوز برای سال 1401 چیزی مشخص نشده است.

شایان کدخدا
07 دی 1400

سلام راهی هست که بتونیم استعلام قیمت بیمه ثالث به صورت لحظه ای بگیریم؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، همانطور که در مقاله اگر مطالعه میکردید، قیمت بیمه شخص ثالث براساس نرخ دیه و تعداد سیلندر مشخص می شود.بعد دوست عزیز، اصطلاح قیمت بیمه شخص ثالث صحیح تر است.

توسلی
07 دی 1400

سلام این قیمت شخص ثالث دقیقا بر اساس دیه است؟ یا چیز دیگه ای تعیین میشه؟

  کارشناس بیمه
  08 دی 1400

  سلام دوست عزیز، همانطور که در مقاله اگر مطالعه میکردید، قیمت بیمه شخص ثالث براساس نرخ دیه و تعداد سیلندر مشخص می شود.بعد دوست عزیز، اصطلاح قیمت بیمه شخص ثالث صحیح تر است.

رهسپار
15 دی 1400

اقا من بیچاره شدم، خانواده سفر هستن من ماشینو بردم بیرون تصادف کردم مقصر بودم از بیمه برای پرداخت خسارت استفاده کردم ما تخفیف داشتیم الان کلا صفر میشه؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1400

  سلام دوست عزیز تخفیف به صورت پلکانی کاهش پیدا خواهد کرد.

شاهینی
19 دی 1400

سلام قیمت بیمه شخص ثالث برای سال بعد رو کی اعلام می کنن؟

  کارشناس بیمه
  19 دی 1400

  سلام دوست عزیز، اصولا قیمت بیمه شخص ثالث را اواخر سال اعلام می کنند؛ اما تاریخ مشخصی ندارد.

ایرانی
25 دی 1400

سلام چرا در بعضی سایت ها می نویسند، بیمه ثالث چیست؟ مگه این همون تعریف بیمه شخص ثالث نیست؟

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام دوست عزیز، منظورتان دقیقا از این عمل چیست؟ آیا منظورتان نحوه استفاده از بیمه شخص ثالث است یا چیز دیگر؟

رادفر
25 دی 1400

سلام آیا عمل تحقیق در مورد بیمه شخص ثالث انجام می شود؟

  کارشناس بیمه
  25 دی 1400

  سلام دوست عزیز، منظورتان دقیقا از این عمل چیست؟ آیا منظورتان نحوه استفاده از بیمه شخص ثالث است یا چیز دیگر؟

قرنی
27 دی 1400

سلام رتبه بندی بیمه شخص ثالث به چه صورته؟

  کارشناس بیمه
  27 دی 1400

  سلام رتبه بندی شرکت ها در بیمه شخص ثالث بر اساس میزان رضایت، تعداد مراکز دریافت خسارت و غیره مشخص می شود که در صفحه استعلام مشخص می شود.

اصفهانی
05 بهمن 1400

سلام ارزان ترین بیمه شخص ثالث در اصفهان کدومس؟

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خرید بیمه شخص ثالث اصفهان و شهر دیگری ندارد. قیمت و معیار قیمت گذاری آن در همه جا یکسان است.

سلامتی
05 بهمن 1400

سلام ی جا نوشتید بیمه شخص ثالث در سال 1400 و ی جا دیگه هم بیمه شخص ثالث ایران در سال 1400، این ایران منظور فقط شرکت ایران است؟

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، کلمه ایران منظور کلی است و تمامی شرکت های بیمه را شامل می شود. فقط یکی از نکات بیمه شخص ثالث که باید به آن توجه کنید، انتخاب شرکتی با سطح توانگری و تعداد مراکز دریافت خسارت بیشتری نسبت به بقیه است.

محسوس
05 بهمن 1400

سلام من میخواستم بدونم که برای خرید بیمه شخص ثالث در کرج در حالت اینترنتی هم تفاوتی وجود ندارد؟

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیر. شما می توانید از طریق سایت بیمه دات کام و در هر کجایی که هستید، بیمه شخص ثالث را خریداری کنید.

رضا
16 بهمن 1400

علت اینکه تعغیر نام بیمه گذار در طول مدت بیمه نامه امکان پذیر نیست چیست

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، قوانین بیمه است و بیمه برای شخص صادر می شود و سیستم هم چنین اجازه ای را نمی دهد.

زنجانی
17 بهمن 1400

سلام میخواستم بیمه خودرو در کرج انجام بدم. چون خودروها اینجا هستن؟ اصلا نیاز به حضور خودرو؟

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در حال حاضر شما می توانید بیمه ثالث را به صورت اینترنتی از بیمه دات کام خریداری کنید. حتی بیمه بدنه را هم می توانید خریداری کنید. بعد از خرید برای بازدید با شما تماس گرفته خواهد شد.

حسن اسداللهیان
08 اردیبهشت 1401

سلام من دو سال و نیم خارج از کشور بوده ام و الان برگشتم آیا مشمول جریمه بیمه شخص ثالث میشوم یا نه .

  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اینکه خودرویتان را بیمه نکرده اید، باید جریمه آن را بپردازید. ربطی به اینکه خارج بودید یا خیر ندارد.

مریم
29 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر ..ماشین من دارای بیمه شخص ثالث است به نام خودم ..چندروز گذشته یکی ازدوستان خودرو رو گرفت و تصادف کرد ایشون گواهینامه ندارند و بعد تصادف متواری شدند و خودرو توقیف شد درصورت شکایت مجروح بیمه بهشون تعلق میگیرد؟و اینکه من به عنوان صاحب بیمه میتوانم کارهای مربوط به دیه را انجام دهم چون راننده مقصر متواری هستن

  کارشناس بیمه
  29 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، باید دقیق ترش را از یک وکیل بپرسید.. به هر حال پای شما گیر است.

سانتا
26 خرداد 1401

سلام وقت بخیر
درصورت مقصر بودن در تصادف، اگر ماشین مقابل بیمه نداشته باشد و شما بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث داشته باشید، بیمه شخص ثالث هزینه را پرداخت میکند ؟

  کارشناس بیمه
  26 خرداد 1401

  اگر شما مقصر باشید، اینکه آن خودرو بیمه ندارد به پرداخت خسارت ارتباطی نخواهد داشت. هرچند آن شخص تخلف کرده است.

م.م
13 تیر 1401

سلام من دوماه پیش تصادف کردم ماشین تو دنده بود بچه کوچیک استارت زدماشین حرکت کرد وبه من برخورد کردپاهای من اسیب دیدبه ما گفتن چون بچه استارت زده به شما بیمه تعلق نمیگیره راهنمایی رانندگی هم اومداورزانس برد بیمارستان ایااقدام کنم بیمه دیه پرداخت میکنه یا نه؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اولین بار است که چنین چیزی میشنویم. به هر حال می توانید از طریق حقوقی اقدام کنید.

لیلی پگاه
28 تیر 1401

طرح بخشودگی بیمه شخص ثالث واسه همه بیمه ها میتونه استفاده شه؟ منظور از بابت مدت بیمه است. 1 ساله یا چند ماهه

  کارشناس بیمه
  29 تیر 1401

  سلام خیر باید حتما یکساله خریداری کنید.

امیری
09 مرداد 1401

سلام دیشب با یک ماشینی تصادف کردم و ایشون منتظر نموند تا بیمه ببریم و ماشین رو بردن تعمیرگاه میتونم با استفاده از عکس های تصادف و …از بیمه شخص ثالث ام استفاده کنم؟🥺

  کارشناس بیمه
  10 مرداد 1401

  سلام چون تغییر به وجود آوردید، اصولا قبول نمی کنند.

رضا
18 مرداد 1401

سلام وقت بخیر ببخشید بنده با یه ماشین تصادف کردم مقصر هستم ماشین طرف مقابل ۸ تومن خسارت مالی دیده فقط خواستم بدونم بیمه شخص ثالث من هزینه‌ رو میدن ؟؟ و تا چ سقفیه؟

  کارشناس بیمه
  18 مرداد 1401

  سلام بله، مقدار آن بستگی به نظر کارشناس دارد.

علی
26 شهریور 1401

سلام ..روز پنج شنبه در حادثه رانندگی با ماشین خودم دچار حادثه شدم …و خودم از ناحیه دست انگشت اشاره و همسرم نیز از ناحیه دست راست دچار شکستگی و از ناحیه پای چپ انگشت بزرگش دچار مصدومیت شده چطور می‌توانیم از بیمه ثالث ماشین بابت خسارت استفاده کنیم

  کارشناس بیمه
  27 شهریور 1401

  سلام باید گزارش پلیس و مدارک بیمارستانی را به واحد خسارت ببرید. کلیات را نوشته ایم؛ اما بهتر است که به سایت خود بیمه شرکتتان هم مراجعه کنید.

سعید رسالتی
27 شهریور 1401

سلام. ممنون از مطلب خوبتون. یک سوال داشتم… پدر من یک ماشین داره که چندین ساله گوشه پارکینگ خوابیده و یک حالت عتیقه داره، ما اگر بخوایم یک روزی این ماشین رو ببریم بیرون باید جریمه ی همه ی این سال هارو پرداخت کنیم و بیمه شخص ثالث بگیریم؟؟؟ راهی برای این مدل خودرو ها نیست؟

  کارشناس بیمه
  28 شهریور 1401

  سلام بله. ماشین های عقیق قوانین مخصوص به خود را دارند.

مریم
28 شهریور 1401

سلام وقت بخیر
اگر فرزند شخص راننده که روی صندلی شاگرد نشسته است، در حادثه رانندگی آسیب ببیند و هم دستش بشکند و هم لبتاپ او آسیب ببیند، هم آسیب جانی و هم آسیب مالی او شامل بیمه شخص ثالث میشود؟

  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام در خصوص جانی که بیمه خسارت را می دهد؛ اما در خصوص مالی باید از خود واحد خسارت شرکت بپرسید.

zahra
14 مهر 1401

سلام و درود، بنده تقریبا یک سال و نیم پیش با ماشینی تصادف کردم ماشین مقصر بود، طی این یک سال و نیم چند روز پیش دادگاه رای نهایی رو صادر کرده و نیاز هست به اداره بیمه بریم در این مدت با مقصر ارتباطی نداشتم و همچنین در جلسه دادگاه هم حضور پیدا نکرد، خواستم بدونم میشه از مدارکی که داریم و همچنین پلاک و مشخصات فرد مقصر از اداره بیمه تقاضای دیه کنیم؟

  کارشناس بیمه
  15 مهر 1401

  سلام این مساله را شما باید از دادگاه یا یک وکیل بپرسید

زمانی
24 آبان 1401

سلام و ایام بکام
ضمن تشکر از محتویات سایت ، همچنین راهنمایی های ارزنده دوستان ، بنده اتومبیلی در اختیار دارم که بنام شخص دیگری است ولی از یازده سال قبل بنده بنام خودم بیمه شخص ثالث آنرا دریافت نموده ام ، چند روز قبل تصادفی ایجاد شد که در آن طبق کروکی پلیس بنده ( راننده ) زیاندیده شناخته شدم .
امروز که به بیمه مراجعه نمودم ،گفتند خسارت را فقط به مالک پرداخت مینمایند ، با توجه به اینکه دسترسی به مالک ندارم ، چگونه میتوانم خسارت اتومبیل را دریافت نمایم؟
پیشاپیش از محبتتان سپاسگذارم . م – زمانی

  کارشناس بیمه
  24 آبان 1401

  سلام دوست عزیز، به هر حال شما باید اقداماتی را انجام می دادید. اما در این خصوص فقط خود شرکت بیمه می تواند راهکار دهد.

K
05 دی 1401

سلام ببخشید اگه کسی بیمه مسافرکشی داشته باشه و تصادف کنه و مسافر فوت بشه
دیه مسافر رو بیمه میده؟

  کارشناس بیمه
  05 دی 1401

  سلام قاعدتا بیمه شخص ثالث باید خسارت را بدهد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید