29 اردیبهشت 1398

بیمه شخص ثالث چیست؟+راهنمای کامل بیمه ثالث خودرو

شاید برای شما هم جالب باشد که بیمه شخص ثالث، پر مخاطب‌ترین نوع بیمه‌ای است که در ایران ارائه می شود. از نگاه کارشناسی علت این همه استقبال از بیمه شخص ثالث به اجباری بودن آن برمی‌گردد. باید توجه داشت در صورتی که وسیله نقلیه‌ای تحت پوشش این بیمه نباشد، مسلما مشکلات و عواقب سنگینی برای راننده ایجاد می‌شود. در این مقاله در صدد هستیم که به این سوال پاسخ دهیم: ” بیمه شخص ثالث چیست؟” اگر مایل به کسب اطلاعات دقیق درباره بیمه شخص ثالث و قوانین آن هستید، این مقاله را از دست ندهید.

فهرست مطالبی که در این مقاله می خوانید:

بیمه ماشین چیست و چرا باید آن را خریداری کرد؟

ماشین هم مثل انسان برای بقای عمر خود نیاز به بیمه دارد. به این ترتیب، اتومبیل می‌تواند با سلامت بیشتری زندگی کرده و خطر حادی آن را تهدید نکند. بیمه ماشین شامل سه نوع بیمه است:

 • بیمه شخص ثالث
 • بیمه بدنه
 • بیمه حوادث راننده

با بیمه ی شخص ثالث و بدنه می‌توانید به خودروهای خود حیات تازه‌ای ببخشید! این دو بیمه به ترتیب بیمه اجباری و اختیاری هستند. در حقیقت، خرید هر یک از بیمه های خودرو، می‌تواند خسارت ناشی از حوادث و خطراتی را کاهش دهد که اتومبیل شما را تهدید می‌کنند.

بیمه شخص ثالث حوادث خطر آفرین را پوشش می‌دهد. اتفاقاتی از قبیل: آتش سوزی، سرقت و آسیب سرنشینانِ خودرو در جریان تصادفات یا حوادث رانندگی است. در صورت مواجه شدن با هریک از اتفاقات نامبرده، می‌توانید از بیمه خودرو استفاده کنید. بیمه ثالث، خسارت‌های وارد شده به خودرو خود را کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید خرید حرفه‌ای بیمه ماشین را تجربه کنید، این مقاله را بخوانید: چگونه مثل رانندگان حرفه‌ای، بیمه ماشین بخریم؟

بیمه شخص ثالث چیست؟ بیمه شخص ثالث کیست؟

در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می آید.( در اکثر بیمه‌نامه ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می‌شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه‌ها طبق بیمه‌نامه است ( شرکت بیمه در بیمه‌نامه با عنوان بیمه‌گر درج می شود). در نهایت، شخص ثالث فرد زیان دیده در حوادث رانندگی است ( منظور از زیان دیده هر شخص غیر از راننده مقصر است). حال که با تعریف شخص ثالث آشنا شدید، باید بدانید که ” بیمه شخص ثالث چیست” . تعریف این بیمه بسیار مهم است.

تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می بینند تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می گیرند و این بیمه هزینه های مربوط به درمان، فوت و خسارات وارد شده به اموال را جبران می کند. در اینگونه اتفاقات راننده مقصر هم می تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می آید استفاده کند. باید توجه داشت که بیمه حوادث راننده فقط و فقط زیان های جانی را به عهده می گیرد و در مقابل زیان های مالی هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

حتما بخوانید: نسخه کاغذی بیمه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شخص ثالث حذف شد+از خرداد۹۹

بیمه شخص ثالث را می توان از تمامی شرکت‌های بیمه خریداری کرد. نرخ این نوع بیمه تقریبا در تمامی شرکت‌ها یکسان است. شاید کیفیت ارائه خدمات در هر یک از شرکت‌ها متفاوت باشد. این امر بستگی به سیاست های جلب رضایت مشتریان آن شرکت بیمه دارد. به این ترتیب می توانید با بهترین نوع بیمه شخص ثالث نیز آشنا شوید.

جالب است بدانید که برای خسارات خودرو در خارج از کشور نیز نوعی بیمه شخص ثالث تدارک دیده شده است. این بیمه‌نامه، بیمه خودروی بین الملل نامیده می‌شود. این بیمه در حقیقت همان بیمه شخص ثالث است؛ با این تفاوت که بین المللی‌ست! بیمه شخص ثالث خودرو فقط خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد که داخل مرزهای کشور اتفاق افتاده باشد. برای سفر با خودرویتان به یک کشور خارجی می‌بایست بیمه کارت سبز خودرو یا همان بیمه خودروی بین‌الملل تهیه کنید. این بیمه برای خودروهایی صادر می‌شود که قصد خروج از کشور و تردد در منطقه‌ی جغرافیایی کشورهای عضو کارت سبز را دارند.

راهنمای کامل بیمه خودروی بین‌الملل را اینجا بخوانید

پوشش‌های مختلف بیمه اتومبیل چیست؟

از جمله پوشش‌های بیمه شخص ثالث می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • جبران هزینه‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی و جبران هزینه ها
 • جبران هزینه‌‌ها و خسارت‌های جانی به سرنشینان اتومبیل راننده مقصر و حتی خود فرد راننده مقصر

برای اطلاع از دیگر پوشش های بیمه ثالث می توانید مقاله سقف خسارت بیمه شخص ثالث چیست؟ را بخوانید

چگونگی محاسبه حق بیمه در بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۰

بیمه شخص ثالث بر چند اساس تعیین می‌شود. عوامل مختلفی هم وجود دارد که بر قیمت نهایی این بیمه تاثیر می گذارند.

نرخ پایه بیمه شخص ثالث درسال 1400

مبلغی که برای نرخ دیه کامل انسان در ماه حرام اعلام می‌شود، تعیین کننده حق بیمه ثالث برای پوشش زیان های جانی و مالی است. این رقم را هر سال قوه قضاییه اعلام می‌کند. برای مثال در سال ۱۴۰۰، نرخ دیه کامل انسان در ماه های حرام ۶۴۰ میلیون تومان و در ماه های غیر حرام ۴۴۰ میلیون تومان اعلام شد. بر اساس تقویم قمری ماه های ذی الحجه، ذی القعده، رجب و محرم به عنوان ماه های حرام شناخته می شوند.

برای کسب اطلاعات کامل درباره نرخ دیه و جزییات آن، این مقاله را بخوانید: نرخ دیه چیست+ جزئیات و قیمت دیه ۱۴۰۰

اگر شخصی در هر یک از این چهار ماه حرام بر اثر حوادث رانندگی فوت کند، میزان دیه‌ای که برای او تعلق می گیرد، ۶۴۰ میلیون تومان است. در صورتی که نرخ دیه در سایر ماه ها ۴۴۰ میلیون تومان خواهد بود. حداقل پوشش مالی در سال۱۴۰۰ به میزان یک چهلم دیه کامل انسان در ماه های حرام یعنی ۱۶ میلیون تومان تعیین شده است. بیمه مرکزی با توجه به این مبلغ، حداقل و حداکثر حق بیمه پایه را محاسبه کرده و به شرکت های بیمه گر اعلام می کند. از آنجایی که این مبلغ حق پایه بیمه است، فاکتورهای مختلف دیگری وجود در تعیین نرخ بیمه تاثیرگذارند که در ادامه بررسی می‌کنیم.

دوم- عدم خسارت بیمه شخص ثالث و تخفیف های مربوط به آن

این عامل که با عنوان مخفف «ت ع خ» (=تخفیف عدم خسارت) در بیمه نامه‌ها ذکر می شود، در واقع تخفیفی است که اشخاص بیمه گزار با استفاده نکردن از مزایای بیمه شخص ثالث می توانند از آن بهره مند شوند. هرچه تعداد سال‌هایی که از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده باشید، بالاتر باشد از تخفیف بیشتری برخوردار خواهید شد. برای مثال اگر به مدت دو سال از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشید، در زمان مقرر که برای تمدید بیمه نامه خود به دفتر بیمه مراجعه می کنید، می توانید از ۵% تخفیف بهره ببرید و هزینه کم تری بپردازید. با این حساب هرچه تعداد سال های عدم استفاده بیشتر باشد تخفیف شما مطابق با جدول پایین بیشتر خواهد بود.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث یک سال دو سال سه سال چهار سال پنج سال شش سال هفت سال هشت سال نه سال به بالا
درصد تخفیف ۵% ۱۰% ۱۵% ۲۰% ۲۵% ۳۰% ۳۵% ۴۰% ۴۵%
جدول درصد تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث

سوم- نوع کاربری وسیله نقلیه

میزان ریسک در بیمه برای شرکت های بیمه‌گر یکی از اساسی ترین عوامل تعیین حق بیمه است. نوع کاربری وسیله نقلیه نشان می‌دهد که شرکت بیمه تا چه میزان متقبل ریسک و هزینه های معمول در حوادث رانندگی می‌شود. برای مثال، خودروهای با کاربری تاکسی که میزان تردد بالایی دارند ۲۰% بیشتر و یا خودروهای آموزش رانندگی که احتمال خطای راننده در آن ها بالا است، ملزم می شوند تا برای بیمه شخص ثالث ۱۵% حق بیمه بیشتری پرداخت کنند.

کاربری های دیگری مانند آمبولانس، بارکش، سازمانی و… هم تعریف شده اند که هرکدام شرایط ویژه خود را دارند.

چهارم- بیمه شخص ثالث و جریمه دیرکرد

همانطور که می توانید  با داشتن تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث،  از مزایای کاهش حق بیمه برخوردار شوید. در مقابل در صورتی که برای تمدید بیمه شخص ثالث دیرکرد و یا به هر دلیلی وقفه ای داشته باشید، ملزم خواهید بود که حق بیمه بیشتری پرداخت کنید. این قانون به علت اجباری بودن بیمه شخص ثالث تصویب شده است. رقم جریمه دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه می شود و حداکثر برای ۳۶۵ روز در نظر گرفته می شود. به این معنا که دیرکرد یک سال با دوسال تفاوتی نخواهد داشت و همان یک سال به عنوان دیرکرد محاسبه می شود.

مطلب پیشنهادی:  جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰+ راهکار بخشودگی جریمه دیرکرد

 

پنجم- سقف تعهدات مالی شرکت بیمه در سال ۱۴۰۰

هرچه سقف تعهدات مالی بالاتر باشد، باعث می شود حق بیمه هم بیشتر شود. میزان پوشش نشان دهنده سقف تعهد مالی شرکت بیمه در برابر بیمه گزار است. این پوشش‌ها خسارت های مالی و جانی را جبران می‌کنند. میزان پوشش‌ها تاثیر مستقیمی بر حق بیمه دارد.

هرساله بیمه مرکزی مبلغی را به عنوان حداقل پوشش مالی اعلام می کند. این رقم برای سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۶ میلیون تومان است. تمام بیمه‌‌گزاران این امکان را دارند تا با پرداخت حق بیمه بیشتر سقف تعهدات مالی شرکت بیمه را افزایش دهند. مثال می‌زنیم: اگر در یک تصادف میزان خسارت حدود ۲۰میلیون تومان باشد و بیمه گزار حداقل پوشش مالی را خریداری کرده باشد، حالا ملزم است که ۴ میلیون تومان را شخصا پرداخت کند. این درحالی است که می توانست با پرداخت مبلغی بیشتر، پوشش مالی بالاتری را خریداری کند.

ششم- تخفیف شرکت های بیمه

با توجه به اینکه بیمه مرکزی هر سال اعلام می کند که حداقل و حداکثر حق بیمه باید چه میزانی داشته باشد، شرکت های بیمه با توجه به خدماتی که ارائه می دهند و سیاست های خاصی که در پی می گیرند، مبلغ حق بیمه را در همین بازه تعیین می کنند. علت تفاوت حق بیمه شرکت ها با یکدیگر در همین است که هر کدام مبلغ مشخصی را به عنوان تخفیف مجاز در نظر می گیرند تا رضایت مشتریان را بیشتر جلب کنند. اما در نهایت با وجود تخفیف ها، حق بیمه نباید از حداقلی که بیمه مرکزی اعلام کرده، کم تر باشد.

هفتم- مدت اعتبار بیمه نامه ها برای بیمه شخص ثالث

مدت اعتباری که برای بیمه شخص ثالث تعیین می شود، متغیر بوده و می تواند از چند روز تا یک سال را شامل شود. به همین جهت است که بعضی از شرکت ها، بیمه شخص ثالث را به صورت روزشمار ارائه می دهند. با این حال خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه برای متقاضیان به صرفه تر است. علت آن است که ریسک بیمه های کوتاه مدت بیشتر است و برای همین قیمت یک بیمه نامه سه ماهه، از یک چهارم قیمت بیمه نامه سالانه بیشتر خواهد بود.

با توجه به تمامی نکات و عواملی که گفته شد، هرکدام از این موارد می تواند در افزایش و یا کاهش میزان حق بیمه تاثیرگذار باشد. محاسبه قیمت نهایی حق بیمه با در نظر گرفتن تک تک این متغیرها صورت می گیرد و با تغییر هرکدام از این فاکتورها و در نتیجه تغییر قیمت نهایی، می توانید از بیمه ای با شرایط مطلوب خودتان بهره مند شوید. برای مثال می توانید میزان پوشش مالی را تا ۲۰ یا ۲۵ میلیون و یا حتی بیشتر افزایش دهید.

درنهایت همانطور که گفته شد قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت های مختلف تفاوت محسوس چندانی ندارد اما شرکت های بیمه برای رقابت با یکدیگر و جلب رضایت مشتریان خدمات متفاوتی را ارائه می دهند و سیاست های ویژه خود را دنبال می کنند.

بهترین بیمه شخص ثالث را کدام شرکت بیمه ارائه می دهد؟

جواب این سوال این است که بهترین بیمه شخص ثالث بر اساس اولویت های هر شخص تعیین می شود. برای مثال بسیاری از متقاضیان صرفا به دنبال این هستند که بیمه نامه های ارزان تری را خریداری کنند. یا در مقابل، کسانی هستند که نگران سقف تعهدات بالاتری می گردند و تمایل دارند با پرداخت حق بیمه بیشتر از میزان پوشش مالی بالاتری برخوردار شوند.

در سالیان گذشته مقایسه خدمات شرکت های بیمه برای افراد بسیار سخت بود. احتمالا برای این کار شخص باید زمان بسیار طولانی را برای مراجعه به هریک از دفاتر بیمه صرف می کرد تا بتواند خدمات شرکت های مختلف را مقایسه کند. اما امروزه این کار به سادگی و تنها با مراجعه به سایت bimeh.com فراهم شده و با وارد کردن و تغییر دادن هرکدام از فاکتورهایی که گفته شد و نام شرکت بیمه مورد نظر می توانید حق بیمه نهایی را محاسبه و این مبلغ را در شرکت های مختلف محاسبه کنید.

در ارتباط با مقایسه کیفیت ارائه خدمات، بیمه مرکزی هر سال آماری را منتشر می کند که نشان می دهد بیمه گزاران چه میزان رضایتمندی از شرکت های مختلف داشته اند. در این سنجش عوامل مختلفی در نظر گرفته می شوند: سقف تعهدات، نحوه پاسخگویی به مشتریان (سرعت و شفافیت)، ارائه اطلاعات در زمان صدمه، دانش کارمندان، سرعت صادر کردن خسارات، رضایت مالی بیمه گزاران (در حق بیمه و یا خسارات دریافتی)، سادگی و سرعت پرداخت زیان های مالی، صادقانه بودن تبلیغات، نحوه رسیدگی به شکایت ها، مدت اعتبار بیمه نامه ها و بسیاری از عوامل دیگر که تاثیرگذارند. رتبه بندی این شرکت ها را می توانید در bimeh.com به صورت کامل و با جزییات دقیق مشاهده کنید.

چگونه می توان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را کاهش داد؟

در بخش های پیشین توضیح داده شد که بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان وسایل نقلیه اجباری است و نداشتن آن حتی برای مدت کوتاهی در حد یک روز هم عواقبی را برای اشخاص به دنبال خواهد داشت. شرایط مختلفی را می توان تصور کرد که در آن اشخاص امکان تمدید بیمه نامه را در تاریخ مقرر نداشته باشند. عواملی مانند: فراموشی، مشکلات مالی، در دسترس نبودن دفتر بیمه و یا … به این ترتیب شرکت های بیمه در صورتی که در تمدید بیمه شخص ثالث تاخیر داشته باشید آن را به صورت روزشمار محاسبه و اعمال می کند.

هزینه ای که تحت عنوان دیرکرد بیمه شخص ثالث به حق بیمه اضافه می شود به هیچ عنوان قابل تخفیف نبوده و کاهش یا حذف آن توسط نمایندگی دفتر بیمه تخلف به شمار می آید.

عواقب دیرکرد بیمه شخص ثالث

علاوه بر جریمه دیرکرد که در نهایت متوجه دارندگان وسایل نقلیه می شود، تبعات متعدد دیگری نیز وجود دارند که برای شخص مشکل آفرین می شوند:

 1. متوقف شدن توسط پلیس راهنمایی و رانندگی: به محض اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی خودرو شما را به عنوان وسیله نقلیه ای فاقد بیمه شخص ثالث شناسایی کند، خودرو شما متوقف و به پارکینگ انتقال داده می شود. در این حالت به سرعت باید بیمه نامه شخص ثالث تهیه کنید و علاوه بر جریمه دیرکرد، هزینه های پارکینگ هم بر عهده شما خواهد بود.
 2. تصادفات و خسارت ها: در صورتی که بیمه شخص ثالث شما به پایان رسیده باشد، در سوانح رانندگی چه مقصر باشید و چه زیان دیده، مشکلات مختلفی را پیش رو خواهید داشت. اگر مقصر باشید تمامی هزینه ها و خسارات مالی و جانی به عهده شما خواهد بود. در چنین وضعیتی اگر فردی در تصادف فوت کند و یا دچار صدمات جدی جانی شود با موقعیت سخت و جبران ناپذیری مواجه می شوید.
  در صورتی که زیان دیده باشید باز هم مشکلاتی برای شما پیش می آید. پلیس راهنمایی و رانندگی برای ارائه گزارش سانحه و جزییات آن به مدارک هر دو طرف تصادف نیاز دارد. شرکت بیمه ای هم که طرف قرارداد شخص مقصر است، در پرداخت خسارت ها به شخص زیان دیده که اعتبار بیمه شخص ثالث او به اتمام رسیده، ممکن است مشکلاتی به وجود آورد و به این ترتیب زیان های مالی و جانی سنگینی متوجه شما خواهد بود.
 3. خرید و فروش خودرویی که فاقد بیمه شخص ثالث است: امکان خرید و فروش خودرویی که فاقد بیمه شخص ثالث است وجود ندارد و مالک باید برای خودرو بیمه شخص ثالث تهیه کند.
 4. افزایش حق بیمه: همانطور که قبلا گفته شد، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به هیچ عنوان قابل بخشش و یا تخفیف نیست و مواردی پیش می آید که این مبلغ حتی به یک میلیون تومان هم می رسد.

خودرویی که دارای «ت ع خ » (تخفیف عدم خسارت) باشد، در صورتی که در تمدید بیمه شخص ثالث تاخیر داشته باشد، تعداد سال های تخفیف آن از بین نمی رود و شرکت بیمه آن را در محاسبه بیمه اصلی لحاظ خواهد کرد. برای مثال ماشینی که سه سال «ت ع خ» دارد، مطابق با روزهای تاخیر در تمدید بیمه نامه جریمه خواهد شد و این دیرکرد را بدون هیچ گونه تخفیفی باید پرداخت کند. اما در محاسبه حق بیمه اصلی، تعداد سال های عدم خسارت و تخفیف شامل آن لحاظ می شود و در پرداخت حق بیمه اصلی از ۱۵% تخفیف برخوردار خواهد شد.

چند روز قبل از اتمام اعتبار بیمه نامه برای تمدید آن باید اقدام کرد؟

اعتبار بیمه نامه از راس ۱۲ بامداد فردای خرید بیمه نامه شروع می شود و در بامداد روز سررسید (که در بیمه نامه ذکر شده) به پایان می رسد. برای مثال در صورتی که سررسید بیمه نامه شما روز چهارشنبه باشد و شما در هر ساعتی از همان روز بیمه نامه خود را تمدید کنید، اعتبار بیمه نامه جدید شما از ۱۲ بامداد پنجشنبه شروع می شود و در این فاصله تحت پوشش بیمه شخص ثالث به شمار نمی آیید و در صورت بروز حادثه، تمامی هزینه ها را شخصا باید پرداخت کنید.

بهترین زمانی که برای تمدید بیمه نامه می توانیم به شما پیشنهاد بدهیم، یک هفته قبل از پایان اعتبار است. تمدید بیمه نامه زودتر از یک هفته، از نظر کارشناسی مقرون به صرفه نیست و به نحوی هدر دادن پول و زمان است.

در مدت زمانی که بیمه نامه قبلی و بعد هم پوشانی دارند و تاریخ آن بین هردو بیمه نامه مشترک است، از بیمه نامه قبلی استفاده می شود و آن را ملاک قرار می دهند.

اگر ۴ سال تخفیف عدم خسارت داشته باشید این رقم در بیمه نامه جدید شما نیز درج می شود. در صورتی که در مدت هم پوشانی دو بیمه نامه دچار سانحه شوید و شرایط به نحوی باشد که از بیمه شخص ثالث خود استفاده کنید ۴ سال تخفیف شما از بین می رود و باید در بیمه نامه جدید اعمال شود. در این حالت باید مبلغی را که به عنوان ت ع خ از حق بیمه اصلی شما کسر شده بود پرداخت کنید و الحاقیه ای دریافت می کنید که در آن از بین رفتن ت ع خ نوشته شده است.

یک استثنا در بخشش جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

فقط در یک صورت است که جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده می شود. آن هم در حالتی است که اعتبار بیمه نامه شما در زمانی به پایان برسد که خودرو در پارکینگ نیروی انتظامی باشد. در این حالت می توانید با ارائه مجوز رفع توقیف به شرکت بیمه طرف قراردادتان از پرداخت جریمه دیرکرد معاف شوید.

یکی از بهترین راه ها برای خرید و تمدید بیمه، خرید آنلاین بیمه از سایت bimeh.com است. به این ترتیب هیچ گونه محدودیتی از نظر زمان و مکان نخواهید داشت و در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید و در هر نقطه ای از جهان که هستید می توانید بیمه مورد نظر خود را خریداری و یا تمدید کنید. یکی از مزایای ویژه آن، یادآوری سررسید بیمه در زمان مناسب به شما است.

روش های انتقال بیمه شخص ثالث

موقعیت های مختلفی وجود دارد که ممکن است تصمیم به انتقال بیمه شخص ثالث خود بگیرید. چند روش برای انجام این کار وجود دارد:

پیشنهاد می کنیم مقاله ” انتقال بیمه ثالث به دیگری چگونه رخ می‌دهد” را بخوانید

 1. تمدید بیمه شخص ثالث با شرکت دیگر: در موقعیت های بسیاری مانند عدم رضایت از خدمات ارائه شده و یا … ممکن است تصمیم بگیرید که بیمه شخص ثالث خود را با شرکت دیگری تمدید کنید. در این حالت روال کار و مدارک لازم، با همان حالتی که برای تمدید بیمه با شرکت قبلی لازم بود یکسان است.

در صورتی که بیمه شخص ثالث شما دارای ت ع خ باشد و تصمیم بگیرید بیمه نامه خود را با شرکتی دیگر تمدید کنید، تمامی سوابق و سال های تخفیف شما حفظ خواهد شد و به هیچ عنوان از بین نمی رود.

 • انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو: بیمه بدنه تنها به یک شخص تعقل دارد و نمی توان آن را انتقال داد اما بیمه شخص ثالث عملکرد متفاوتی دارد و می توان آن را به شخص دیگر نیز انتقال داد چون این بیمه می تواند متعلق به خودرو و یا خود شخص باشد. در صورتی که ماشین خود را بفروشید، مالک جدید آن می تواند بیمه نامه را به نام خود ثبت کند. در این حالت یک الحاقیه به بیمه نامه اضافه می شود که نشان می دهد بیمه نامه به شخص دیگری انتقال داده شده است. در عین حال می توانید مشخصات بیمه نامه را تغییر ندهید و ماشین را با خیال راحت معامله کنید چون شماره شاسی خودرو در بیمه نامه نوشته شده و از آنجایی که کارت خودرو به نام مالک جدید آن ثبت می شود هیچ مشکلی متوجه شما نخواهد بود.
 • انتقال دادن تخفیف بیمه شخص ثالث: ممکن است در مواقعی تمایل به انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث خود به خودروی دیگری داشته باشید. این کار را می توانید به دو شکل انجام دهید. در صورتی که خودروی خود را بفروشید و ماشین جدیدی خریداری کنید، می توانید تخفیف بیمه نامه خود را به ماشین جدید انتقال دهید. حالت دوم مربوط به زمانی است که قصد داشته باشید تخفیف بیمه نامه خود را به شخص دیگری انتقال دهید. در این صورت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث فقط در بین اعضای خانواده (پدر، مادر و فرزندان) امکان پذیر خواهد بود.

در انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث محدودیت «خودروهای مشابه» وجود دارد. این قانون شما را به این محدود می کند که فقط می توانید بین خودروهایی با کاربری مشابه این انتقال را صورت دهید. برای مثال نمی توانید تخفیف بیمه نامه خود را از یک تاکسی به یک خودرو با کاربری بارکش انتقال دهید.


در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث چه روندی را باید طی کرد؟

در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث چه روندی را باید طی کرد؟ |بیمه دات کام

اولین کاری که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث باید انجام دهید، گزارش فوری گم شدن آن به دفتر نمایندگی بیمه است. مشکل اینجا است که برای بیمه شخص ثالث نمی توان المثنی صادر کرد. تنها کاری که می توانید انجام دهید تقاضا برای صدور گواهی است و برای این کار باید به مجتمع بیمه ای که بیمه نامه از آن صادر شده مراجعه کنید.

اگر فرض کنیم شرکت بیمه خود را فراموش کرده باشید می توانید با استفاده از شماره پلاک، شماره شاسی، شماره موتور و یا شماره بیمه نامه از طریق سایت بیمه مرکزی مشخصات بیمه نامه خود را استعلام کنید. مدارکی که در هنگام مراجعه به مجتمع بیمه لازم دارید عبارتند از: کارت شناسایی معتبر و سند خودرو.

این گواهی از نظر ارزش قانونی هیچ تفاوتی با بیمه نامه ندارد. نمایندگی بیمه با استعلام کردن تعداد کوپن ها و تعداد سال های تخفیف عدم خسارت و … تمامی مشخصات مربوطه را در این گواهی ثبت می کند. اگر بعدها در یک حادثه رانندگی، شخص بیمه شده دچار خسارت شود شرکت بیمه الحاقیه ای تحت عنوان استفاده از بیمه شخص ثالث و از بین رفتن سال های تخفیف عدم خسارت صادر می کند که ضمیمه گواهی خواهد شد.

صدور گواهی بیمه شخص ثالث کاملا رایگان خواهد بود.

تغییرات قانون بیمه شخص ثالث در سال ۹۶

قانون بیمه شخص ثالث در سال ۹۷ تغییرات محسوسی را تجربه کرد که شما به عنوان یک بیمه گزار باید از این تغییرات و قوانین مربوط به آن اطلاعات کافی داشته باشید.

 1. الحاقیه بیمه شخص ثالث: در سالهای گذشته مطابق با قانون قبلی بیمه گزارانی که سررسید بیمه نامه آن ها در ابتدای سال شمسی نبود ملزم می شدند تا با اعلام نرخ جدید حق بیمه از طرف بیمه مرکزی مابه التفاوت حق بیمه را پرداخت کنند تا بتوانند از حداقل سقف پوشش مالی برخوردار شوند. این مابه التفاوت به شکل یک الحاقیه صادر می شد که برای بسیاری از رانندگان تبدیل به یک دغدغه جدی شده بود. در سال ۹۶ قانونی تصویب شد که به موجب آن این الحاقیه حذف شد و در صورت تصادف و خسارت، هزینه مابه التفاوت ناشی از افزایش نرخ سالانه دیه و حق بیمه، توسط صندوق خسارات بدنی پرداخت می شود و کسی از بابت خرید الحاقیه هیچ گونه نگرانی نخواهد داشت.
 2. بیمه شخص ثالث برای رانندگان سابقه دار: مطابق با قانون جدید نرخ بیمه شخث ثالث برای رانندگانی که نمره منفی بالایی دارند و سوابق تخلف آن ها زیاد است با سایر افراد تفاوت دارد. چون بیمه این افراد ریسک بالاتری دارد مطابق با این قانون شرکت های بیمه حق بیمه بیشتری از این اشخاص دریافت می کنند.
 3. برخورد قانون جدید با متقلبان: مطابق با قانون جدید بیمه شخص ثالث اگر کسی با صحنه سازی و نمایش اقدام به دریافت خسارت از بیمه کند، به حبس تعزیری محکوم شده و ملزم است دو برابر مبلغ دریافت شده از بیمه را پرداخت کند.

بر اساس این قانون راننده مقصر در حادثه، به هیچ عنوان زندانی نمی شود.

 • پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث و رانندگان متخلف: مطابق با این قانون راننده ای که با تخلف و رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی باعث بروز تصادف شده، ملزم است بخشی از خسارات را شخصا پرداخت کند.
 • جریمه برای شرکت های بیمه: اگر بیمه گزار مدارک کاملی داشته باشد و رای دادگاه مبنی بر دریافت خسارات از شرکت بیمه به سود بیمه گزار باشد، و شرکت بیمه در پرداخت هزینه ها و خسارات تعلل کند، باید جریمه شود.
 • تغییرات بیمه حوادث راننده: مطابق با قانون جدید خسارات جانی راننده مقصر بر حسب بیمه نامه پرداخت می شود. این در حالی است که در قانون قدیم تنها فوت و قطع عضو تحت پوشش بیمه حوادث راننده قرار می گرفت.
 • شرکت های بیمه می توانند از ارگان های مقصر خسارت بگیرند: اگر علت رخ دادن حادثه نبود علایم راهنمایی، خرابی مسیرها و یا … باشد شرکت بیمه می تواند از ارگان مربوطه خسارت دریافت کند. این خسارت و میزان دقیق آن طبق رای دادگاه تعیین می شود.

دریافت خسارت در حوادث مختصر و جزیی

اگر حادثه رخ داده خسارتی کم تر از ۱۶ میلیون تومان داشته باشد، شرکت بیمه برای پرداخت خسارت نیازی به کروکی و گزارش پلیس نخواهد داشت. در این حالت شرکت بیمه با حضور خودروهای هر دو طرف و مدارک لازم هزینه های این گونه خسارات را پرداخت می کند.

تغییرات قانون بیمه شخص ثالث در سال ۹۷

 1. حذف کوپن بیمه شخص ثالث: از آنجایی که مشخصات بیمه و تمامی سوابق در سیستم بیمه ثبت شده است بنا بر تشخیص کارشناسان نیازی به کوپن در بیمه نامه نیست.
 2. محاسبه تخفیف ها: در این قانون در صورتی که بعد از تصادف از بیمه خود استفاده کنید، تخفیف های شما به طور کامل از بین نمی روند و تنها بخشی از آن ها کسر می شود. برای مثال در حادثه اول ۲۰ درصد و در حادثه دوم ۳۰ درصد از تخفیف های شما از بین می رود. در مقابل از این به بعد سالانه به جای ۱۰ درصد تنها ۵ درصد به تخفیف های شما در بیمه شخص ثالث افزوده می شود.

خرید بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام

با توجه به تمامی نکاتی که گفته شد، معیارهای مناسبی برای خرید بیمه شخص ثالث دارید و از قوانین مربوط به این بیمه آگاهی پیدا کرده اید. حالا برای خرید بیمه شخص ثالث تمامی فاکتورهای موثر را می شناسید و می توانید با استفاده از bimeh.com خرید بیمه را به شکل مطلوب تجربه کنید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
23 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث (پاییز 1400)+ راهکار بخشودگی جریمه دیرکرد

وقتی صحبت از خرید یا تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌شود، عوامل زیادی را باید درنظر گرفت. بیمه شخص ثالث از نظر قانونی اجباری است و فقط خسارات شخص ثالث را

14 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

استعلام بیمه خودرو آنلاین در کسری از زمان: خیال راحت شما از اصالت بیمه ماشین

دو راه آسان استعلام بیمه خودرو (آنلاین) : بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را با پلاک، سامانه سنهاب و درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، اینجا بخوانید

10 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

بیمه حوادث راننده؛ همه چیز در مورد پوشش‌ها و شرایط این بیمه خودرو

اطلاعات جامع و کامل بهترین بیمه حوادث راننده خودرو + پوشش‌ها، شرایط و مدارک مورد نیاز بیمه راننده مقصر را در این مقاله بخوانید.

01 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

تعویض پلاک خودرو + چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک(به روزرسانی پاییز1400)

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

27 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

کارت خودرو: مدارک،شرایط و روش‌های استعلام کارت ماشین در یک جا(پاییز1400)

راهنمای کامل کارت خودرو، مدارک موردنیاز، شرایط و شیوه‌های استعلام و پیگیری کارت ماشین صادره یا مفقودی در 1400 را در این مقاله بخوانید.

23 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث

خلافی خودرو با پیامک را چگونه بگیریم؟ (آپدیت مهر 1400)

برای همگی ما پیش آمده که روزانه یک سری از پیام‌های تبلیغاتی سرازیر تلفن‌های همراهمان شوند و اعصابمان را بهم بریزند. برخی از این دسته پیامک‌ها در کنار جذاب نبودن

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عباس
12 تیر 1399

باسلام میخاستم بپرسم آیا اگر زیان دیده قبل از رای دادگاه از بیمه بدنه خودش استفاده کند تکلیف بیمه شخص ثالث من چی میشه؟

  نویسنده بیمه
  19 مرداد 1400

  باسلام و درود. اگر کسی ماشینشو بیمه بدنه بکنه، زمانی که شخص در تصادف مقصر باشه و ماشینش خسارت دیده باشه، قابل استفاده است. ولی اگر مقصر تصادف نباشه، مقصر باید پرداخت کنه و بیمه بدنه پرداخت نمیکنه.در فرض سئوال شما گویا شما مقصر هستی. پس امکان نداره طرفتون بتونه از بیمه بدنه خودش استفاده کنه.

سپیده شاهی
11 فروردین 1400

سلام و عرض ادب. تازگیا خودرو سوناتا به ماشین من زده زده متاسفانه بیمه بدنه ام ندارم بیمه شخص ثالث هم نصف خسارت وارده رو میده و بیمه گفته که من نمیتونم مابقی خسارت را از طرف بگیرم آیا این موضوع درسته؟

  نویسنده بیمه
  13 مرداد 1400

  سلام و درود. بله درسته می‌تونید برای اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای بیمه بدنه که تو سایت هست رو مطالعه کنید. برای مطالعه راهنمای بیمه بدنه ، این جا کلیک کنید

مریم
16 اردیبهشت 1400

سلام. ‌من ‌با موتور سیکلت‌ به‌ خودرو ‌جلویی زدم ‌و از ناحیه‌ پا ‌ضربه‌ خوردم‌. آیا‌ می‌توانم ‌از بیمه‌ شخص ‌ثالث ‌استفاده ‌کنم؟

  نویسنده بیمه
  17 مرداد 1400

  با سلام و تشکر از توجه شما ، بله شما می تونید از پوشش بیمه حوادث راننده که زیرمجموعه بیمه شخص ثالث هست استفاده کرده و خسارت تون رو دریافت کنید. برای مطالعه و آگاهی بیشتر خوندن مطلب : صفر تا صد بیمه موتور رو به شما توصیه می کنیم

نگار حسینی
29 اردیبهشت 1400

سلام وقتتون بخیر، ممنون از سایت خوبتون، ببخشید من ی سوال داشتم. من تمامی مدارک رو از جمله کروکی و گزارش انتظامی و بیمارستان و نظر پزشک قانونی رو به بیمه ایران دادم و گفتم 1ماه دیگه بهتون زنگ میزنم میخواستم بدونم شخص ثالث بیمه ایران به من دیه تعلق میگیره که گفت 1ماه دیگه بهتون زنگ میزنیم بعد واسه چی پس چجوری دادگاه میرم دوره دوم پزشک قانونی هم برج 6 شد یعنی 5ماه از تصادف میشه جواب بدین ممنون

  نویسنده بیمه
  29 مرداد 1400

  سلام و درود، ممنون از توجهتون به سایت ما.بیمه نامه بیمه حوادث و غرامت ب راننده خاطی داره.میشه واسش استفاده کرد

اصغر طاهری
01 خرداد 1400

با سلام . با این وضعیت گرونی بیمه واقعا اگه موقع خسارت دردسر داشته باشیم داریم پول زور میدیم. شما کدوم شرکت بیمه رو پیشنهاد میکنید؟

  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر ، مبلغ پایه بیمه شخص ثالث رو بیمه مرکزی مشخص می کند . شرکت های بیمه برحسب حداقل و حداکثری که بیمه مرکزی مشخص کرده قادر به پرداخت خسارت هستند. شرکت هایی که در سایت بیمه دات کام به ارائه رشته بیمه ها می پردازند همگی معتبر و دارای مجوز بیمه مرکزی هستند. شما می تونید با توجه به کاربری خودرو، میزان تخفیفات ، نداشتن جریمه دیرکرد و پوشش های انتخابی تون در سایت بیمه دات کام ، حق بیمه شرکت های بیمه رو با هم مقایسه کنید و بهترین بیمه شخص ثالث رو با توجه به شرایط تون از شرکت بیمه مدنظرتون خریداری کنید .

شهاب
11 خرداد 1400

سلام من تمامی مدارک رو مثل کروکی
گزارش انتظامی
و بیمارستان و نظر پزشک قانونی رو به بیمه ایران تحویل دادم و گفتم 1ماه دیگه بهتون زنگ میزنم میخواستم بدونم شخص ثالث بیمه ایران به من دیه تعلق میگیره که گفت 1ماه دیگه بهتون زنگ میزنیم بعد واسه چی پس چجوری دادگاه میرم دوره دوم پزشک قانونی هم برج 6 شد یعنی 5ماه از تصادف میشه جواب بدین ممنون

  نویسنده بیمه
  13 مرداد 1400

  سلام. ممنون میشم توضیحات کاملتری رو برامون بگذارین تا بتونیم بهتر راهنمای‌تون کنیم.

سهیلا شهبازی
11 خرداد 1400

سلام منو پدرومادرم طی حادثه‌ای تصادف کردیم و متاسفانه پدرم مقصر حادثه بود و در این تصادف مادرمو از دست دادیم. حالا سوالم اینه بیمه شخص ثالث از طرف دیه مادرم به پدرم تعلق میگیره چون مقصره ؟یا خیرلطفا راهنمایی کنید

  نویسنده بیمه
  19 مرداد 1400

  سلام.بیمه نامه حوادث و غرامت را میشه واسش استفاده کرد.

اکرم بلباسی
11 خرداد 1400

سلام و درود. من چند وقت پیش ماشین خواهر شوهرمو روی حقوق خودم بیمه شخص ثالث کردم که ماهانه 70 هزار تومان تا 8 ماه از حقوقم کسر بشه و خواهرشوهرم این مبلغ را هر ماه دستی به من بپردازه. بیمه نامه به نام من صادر شده ولی برای ماشین ایشونه. الان خواهرشوهرم می گه هزینه ای نمی‌ده. چجوری می‌تونم او را مجبور به پرداخت کنم؟راه قانونی آن چیست؟ آیا از طریق نمایندگی بیمه صادر کننده بیمه می توان کاری کرد؟

  نویسنده بیمه
  13 مرداد 1400

  سلام و درود. از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید و در قسمت خواسته‌ها عنوان مطالبه وجه به مبلغ x تومان و در قسمت ضمائم و مدارک: بیمه نامه صادره، فیش های پرداختی و دو شاهد را درج و شرح ماجرا را زیر دادخواست وارد کنید. انشالله مشکتان حل می‌شود.

مهدیس
01 تیر 1400

چرا برای پوشش مالی قیمت شرکت ها با هم متفاوته؟ مگه حق بیمه رو بیمه مرکزی مشخص نمیکنه؟

  نویسنده بیمه
  02 مرداد 1400

  با سلام و احترام میزان حداقل حق بیمه رو بیمه مرکزی مشخص می کنه ولی برای پوشش‌های مالی شرکت ها در حداقل و حداکثر میزان پوشش بیمه تعیین شده از طرف بیمه مرکزی، میزان پوششی رو که خودشون می تونند برای این بیمه خودرو ارائه بدهند مشخص می کنند. بیمه ‌گزار هم می تواند با توجه به شرایط شرکت‌های بیمه ای مختلف، میزان پوشش مالی مدنظر رو برای بیمه ثالث وسیله نقلیه خودش انتخاب کنه

کریم محسنی
28 تیر 1400

سلام وقت بخیر من مربی رانندگی هستم و می خواستم بدونم اگرحین تعلیم رانندگی، هنرجوی رانندگی باعث ایجاد حادثه و خسارت به شخص ثالث شود، چه کسی مسئول جبران خسارت است؟

  نویسنده بیمه
  31 تیر 1400

  با سلام و احترام . اگه شخصی هنگام آموزش رانندگی با خودرو یا شخص ثالثی تصادف کند، مشروط به این که تحت تعلیم آموزشگاه رانندگی معتبر با مجوز قانونی باشد، نباید نگران خسارت ایجادشده باشد. این خسارت با بیمه‌ی ثالث خودروی معلم رانندگی پرداخت خواهد شد.

اسداله احسانی
31 تیر 1400

سلام. خیلی خوب. واقعا وقتی آدم اطلاعات داشته باشه، خیلی راحت‌تر میتونه تصمیم بگیره. و بیمه شخص ثالث هم کلی قانون داره که الان من میدونم و بهتر تصمیم می‌گیرم

  نویسنده بیمه
  31 تیر 1400

  سلام مرسی بابت توجه شما .بله بیمه اتومبیل مخصوصا بیمه شخص ثالث قوانین خاص خودش رو داره و هر سال نیز تبصره های قانونی متعددی به اون اضافه میشه . شما می تونید در مورد انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث نیز از طریق این لینک به روز ترین قوانین انتقال خود بیمه شخص ثالث خودرو و تخفیفات عدم خسارت اون رو بخوانید .

هما سماواتی
02 مرداد 1400

سلام وقت بخیر
تاریخ انقضای بیمه من دیروز یعنی 2 مرداد بود. من فراموش کردم تمدید کنم. اگه امروز ظهر که سوم هستش بیمه نامه را تمدید کنم امروز بیمه شخص ثالث دارم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

  نویسنده بیمه
  19 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر اعتبار بیمه شخص ثالث شما از ساعت 12 روزی که صادر میشه آغاز میشه بنابراین بیمه نامه ثالث شما نیمه شب 4 مرداد اعتبارش شروع خواهد شد و امروز متاسفانه بیمه ندارید و بابت این دیرکرد مطالعه مقاله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث و استفاده از یادآور بیمه در سایت بیمه دات کام توصیه میشه.

اکبر
16 مرداد 1400

با سلام و خسته نباشید خدمت شما. من پارسال حدودای 21 رمضان تصادف کردم و زدم به جدول. مقصر هم خودم بودم. ماشین بیمه شخص ثالث بوده. پام مچش شکست دوبار عمل شد دوبار دیگه هم برا در آوردن پین عمل شد و دماغمم شکست و عمل شد. میخواستم ببینم دیه به من تعلق میگیره و اگرم بگیره چقدر میشه؟

  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1400

  با سلام و احترام شما می تونید می تونید از پوشش بیمه حوادث راننده استفاده کنید ولی میزان خسارت رو از واحد خسارت شرکت بیمه گر پیگیری نمایید

زهره مولایی
21 مرداد 1400

سلام
اگر از سایت شما بیمه شخص ثالث بخرم چطور به دستم میرسه؟

  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر طبق قانون بیمه شخص ثالث از خرداد سال 99، نیازی به همراه داشتن نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث نیست و به محض صدور بیمه ، اعتبار اون آغاز میشه و استعلام اون توسط
  پلیس به صورت اینترنتی انجام میشه ولی اگر بازهم اصرار به دریافت نسخه فیزیکی و کاغدی بیمه شخص ثالث دارید، بیمه نامه شما بعد از صدور به صورت رایگان به محل مدنظر شما ارسال خواهد شد

نصرت اکبری
22 مرداد 1400

سلام اگر خودرویی در پارکینگ و بر اثر بی احتیاطی همسایه ها دچار خسارت شده باشه. بیمه این خسارت پرداخت میکن؟

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  با سلام و احترام بله این خسارت تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می گیرد و خسارت از محل بیمه خودروی مقصر پرداخت می شود. همچنین شما در صورت داشتن بیمه بدنه، از پوشش حوادث این بیمه برای خودروی خود برخوردار خواهید بود. برای درک بهتر، علاوه بر این مقاله ، مطالعه پوشش‌‌‌های بیمه بدنه در سایت بیمه دات کام پیشنهاد میشه

علیرضا اکبری
29 مرداد 1400

سلام، خسته نباشید.یادمه شهریور 95 بود که ماشینمو بیمه شخص ثالث کردم…آبان ماه همون سال تصادف کردم…به عنوان راننده مقصر پزشکی قانونی و دادگاه و همچنین بیمه ایران برام پرونده تشکیل دادن.. ولی میگن بیمه پرداخت نمیکنه.. آیا تا حالا کسی تونسته دیه راننده مقصر رو از بیمه بگیره حتی با شکایت از بیمه … اگه شکایت کنیم نتیجه میگیریم…

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  سلام و درود. ممنون از شما.در پاسخ به سوال شما می‌توان اینطور گفت که بستگی به صورتجلسات داره شخص ثالث در صورت اعسار شما می تونه اقداماتی برای دریافت خسارتش بکنه

قدرت جدیدی
29 مرداد 1400

با سلام و احترام.ممنون از سایت خوبتون. سوالی که من دارم شاید یکم متفاوت تر از سوال بقیه کاربرهای سایتتون باشه.خواستم بدونم
هزینه جرثقیل در بیمه شخص ثالث هم قابل مطالبه هست یا نه؟

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  سلام و درود.اگه جز تعهدات نباشه قابل مطالبه نیس
  اگر خسارت وارد شده جداگانه باشه قابل مطالبه هست

زهره سلماسی
29 مرداد 1400

سلام وقت بخیر ممنون از این که مطالب خوبی رو در اختیار ما قرار می دین. ی سوال داشتم آیا فرار از تصادف مالی و بعد معرفی خودمون از بیمه شخص ثالث میتوان استفاده کرد ؟

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  سلام و درود. بله میتوانید

علی یعقوبیان
29 مرداد 1400

با عرض سلام و خسته نباشید.
من متاسفانه دیروز با یک عابر پیاده تصادف کردم و سریع با اورژانس و پلیس تماس گرفتم. وقتی پلیس امد عابر پیاده رو اورژانس برده بود. من با عابر پیاده صحبت کردم گفت شکایتی نداره فقط پاش شکسته و نیاز به عمل داره و گفت هزینه بیمارستان رو باید بیمه بده.
سوال بنده اینه برای اینکه هزینه بیمارستان رو بیمه شخص ثالث من بده چی کار باید بکنم؟ آیا اگر رضایت بده باز بیمه هزینه بیمارستان رو میده؟ با توجه به این که من هنوز کروکی رو نگرفتم آیا با صورت جلسه کلانتری و بیمه نامه برای پرداخت هزینه بیمارستان توسط بیمه کافیه؟!

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  با سلام و درود بعد از انجام کروکی این عمل اقدام پذیر است

حسین مرادی
29 مرداد 1400

باسلام خدمت شما من کارگر شهرداریم و در حین کار با ماشین خود شهرداری برخورد کردم و پای راستم شکست و پلاتین خورد و اما مشکل اینه که ماشین شهرداری پلاک نداره اهداییه ولی یک پلاک دیگه که مال یکی از ماشینهای شهرداری بوده نصب بوده به ماشین الان بیمه میگه نه خلاف کردین از این حرفها اگر خلافه چرا بیمه بدون مدارک ماشینو بیمه کرده خواهشن راهنماییم کنید چیکار کنم ؟ ممنون

  نویسنده بیمه
  01 شهریور 1400

  سلام و درود. شما میبایستی از بیمه نامه ماشین که شماره موتور و شماره شاسی ماشین در آن قید شده استفاده کنید،شاید یک خودرو در طول یک سال که بیمه هست چندین پلاک مختلف به دلیل نقل و انتقال نصب بشه.در اینجا ملاک بیمه گر پلاک نیست

حمدالله کریمی
29 مرداد 1400

باسلام خدمت شما من کارگر شهرداریم و در حین کار با ماشین خود شهرداری برخورد کردم و پای راستم شکست و پلاتین خورد و اما مشکل اینه که ماشین شهرداری پلاک نداره اهداییه ولی یک پلاک دیگه که مال یکی از ماشینهای شهرداری بوده نصب بوده به ماشین الان بیمه میگه نه خلاف کردین از این حرفها اگر خلافه چرا بیمه بدون مدارک ماشینو بیمه کرده خواهشن راهنماییم کنید چیکار کنم ؟ ممنون

حسن رضا کاکوتی
29 مرداد 1400

سلام. خسته نباشید اگر سقف تعهد بیمه گر 300 میلیون ریال به ازای هر نفر در حادثه باشد و به علت بی احتیاطی راننده آن در تجاوز به چپ ناشی از سبقت با یک دستگاه سواری پراید که از سمت مقابل در حرکت بوده برخورد نموده که در اثر این حادثه علاوه بر فوت راننده مقصر که فاقد گواهینامه رانندگی نیز بوده راننده مقابل و یک نفر از سرنشینان فوت می نماید بیمه گر در خصوص این خسارت طبق قانون و مقررات چه تصمیمی می تواند بگیرد ؟

  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1400

  سلام و درود.سلام، سوال روشن نیست، اما اگه منظورتون اینه که میتونید خسارات رو جبران کنید پاسخ مثبت است.
  اما راه آن مفصل است، مختصرا آنکه در صورت اقدام به میزان تعهدات مندرج در بیمه نامه شرکت بیمه تعهد پرداخت دارد و بیش از آن مقصر(یا ورثه) وی تعهد پرداخت دارند.

حمیدرضا فضلی نژاد
29 مرداد 1400

سلام وقت بخیر. پسرم در داخل ماشین بوده و همسرم راننده همون ماشین . متاسفانه به علت سهل انگاری با تیر چراغ برق تصادف کرده و ما شکایت کردیم که از بیمه شخص ثالث استفاده کنیم . پسرم از ناحیه ساق پای راست بالای مچ پا دچار شکستگی شد به طوریکه براش پلاتین گذاشتن با حدود 6 تا پیچ و 2 ماه طول درمان حداقل دیه ای که ممکن هست بریده شده چقدر هست ممنون

  نویسنده بیمه
  29 مرداد 1400

  سلام و درود،وقت شماهم بخیر. باید به پزشکی قانونی مراجعه کنی که دیه با توجه به نظر ایشان محاسبه شود. دیه فقط مبنای تعیین بیمه شخص ثالث است و محاسبه آن با ما نیست

زهرا کریمی
29 مرداد 1400

سلام و درود.
من متاسفانه با یه ماشین خارجی تصادف کردم و به خاطر درد پهلوی همسرم مجبور به ترک صحنه شدم. از روی شماره پلاک پیدام کرد و شکایت کرد. الان توافق کردیم که از بیمه شخص ثالث من استفاده کنه برای جبران خسارت. اما بیمه میگه پرداخت نمیکنیم چون یا مست بوده یا گواهینامه نداشته فرار کرده. آیا بیمه مجازه خسارت من رو پرداخت نکنه؟ راه دریافتش چیه؟ اگه بیمه پرداخت نکنه میتونه از من بگیره خسارت رو؟ خواهش میکنم سریع جواب بدین خیلی نگرانم …………

  نویسنده بیمه
  29 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر بیمه شخص ثالث باید خسارت آن شخص زیاندیده را پرداخت نماید.

ایمان
14 شهریور 1400

سلام ممنون از متن خوبتون،یه سوال ،اگه کاپوت ماشین بیوفته رو دست کسی و دو تا انگشتش خورد بشه شامل بیمه میشه یا نه،چه هزینه پزشکی و چه دیه؟

  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1400

  سلام وقت بخیر ایمان عزیز. بیمه شخص ثالث مخصوص حوادث رانندگی ه و در شرایطی که شما گفتید ، شرکت بیمه خسارتی به شما پرداخت نمی کنه ضمنا بیمه بدنه هم برای ماشین هست نه اشخاص

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید