09 مرداد 1400

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث 1400+ راهکار بخشودگی جریمه دیرکرد

وقتی صحبت از خرید یا تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌شود، عوامل زیادی را باید درنظر گرفت. بیمه شخص ثالث از نظر قانونی اجباری است و فقط خسارات شخص ثالث را پوشش می‌دهد. این بدان معناست که هرگونه خسارت یا صدمه ناشی از تصادف بیمه شده با شخص یا اموال دیگر را تحت پوشش قرار می‌دهد. طبق قانون، رانندگی با ماشین و موتور بدون داشتن بیمه شخص ثالث غیرقانونی است و مجازات خاص خودش را در پی دارد. از طرف دیگر، اگر برای تمدید بیمه شخص ثالث خود تعلل کنید و این پرداخت به تعویق بیفتد، می‌بایست جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را نیز پرداخت کنید! برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی این مهم در ادامه ما را دنبال کنید.

بهتر است ابتدا درباره‌ی بیمه شخص ثالث کمی با شما صحبت کنیم:

بیمه شخص ثالث؛ حامی خسارات شما

اگر خودرو یا وسیله نقلیه موتوری در جاده و شهرها استفاده شود، یک شرط قانونی برای آن وجود دارد که باید بیمه شخص ثالث شود.

تا زمانی که بیمه شخص ثالث دارید، از هزینه تعمیرات ناشی از خسارت وارده به وسایل نقلیه، اموال یا افراد در اثر تصادفی که تقصیر شما بوده است، در امان خواهید بود. شرکتی که با فروش بیمه شما را از خطر حفظ می‌کند، تا زمانی که پوشش شما همچنان معتبر باشد، مسئولیت پرداخت هرگونه مطالبات را بر عهده خواهد داشت.

چرا بیمه شخص ثالث اتومبیل مهم است؟

بیمه اتومبیل شخص ثالث از آن جهت اهمیت دارد که در صورت صدمه زدن به خودرو یا اموال شخص دیگری در اثر استفاده از خودرو، خسارات وارده را جبران می‌کند.

گرچه به طور معمول ارزان تر است و سطح بالایی از پوشش را ارائه نمی دهد  اما با این وجود سطح محافظت از شما را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، اگر بیمه شخص ثالث اتومبیل داشته باشید و به اتومبیل شخصی ضربه بزنید،خسارات وارد شده را بیمه شخص ثالث پرداخت می‌کند. در غیر این صورت، شما مجبورید هزینه های خود را بپردازید، که ممکن است بسیار گران باشد (تصور کنید به بنز جدید کسی ضربه بزنید، و بیمه نداشته باشید چه فاجعه‌ای رخ می‌دهد؟)

راهنمای کامل بیمه شخص ثالث اتومبیل را در این مقاله بخوانید: بیمه شخص ثالث چیست؟ + راهنمای کامل بیمه ثالث خودرو

حال بیایید به بحث اصلی خودمان بازگردیم و بگوییم جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث دقیقا چیست؟!

براساس قانون، همه خودروها حتی اگر در پارکینگ نیز متوقف شده باشند باید دارای بیمه شخص ثالث باشند. این قانون برای تمامی وسایل نقلیه اعم از موتور نیز پابرجاست. به همین علت اگر به تاریخ شروع بیمه‌نامه خودروهای صفر نگاهی بیندازید.تاریخ آن با تاریخ خروج خودرو از کارخانه برابری می‌کند (البته این موضوع برای خودروهای داخلی صدق می‌کند)

لازم است بدانید که بیمه‌نامه‌های شحص ثالث به صورت کوتاه مدت بین 5 روز تا 270 روز صادر شده اما به طور معمول می‌توانند یک ساله باشند.

همچنین برای توضیح بیشتر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌توان گفت:

جریمه دیرکرد بیمه ثالث بعد از اتمام بیمه خودرو محاسبه می‌شود.این‌که شما بعد از انقضای اعتبار بیمه خود در سطح شهر تردد داشته یا نداشته باشید، تفاوتی را در محاسبه جریمه دیرکرد ایجاد نمی‌کند. در واقع، در هر صورتی این جریمه می‌بایست پرداخت شود. فقط در صورتی این جریمه راه دیگری را در پیش می‌‌‌گیرد که بخشوده شود که شرایط بخشودگی را به شرح زیر اعلام می‌کنیم:

اگر نسبت به تمدید بیمه شخص ثالث وسیله خود اقدام نکرده و آن را به تعویق بیندازید مجبور خواهید شد جریمه دیرکرد را نیز پرداخت نمایید. این جریمه به صورت روزانه محاسبه می‌شود.بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران هرساله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را تصویب و به شرکت‌های بیمه ابلاغ خواهد کرد. در ادامه، به نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400 می‌پردازیم.

بهتر است قبل از محاسبه شرایط تعیین هزینه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را بدانید:

شرایط تعیین هزینه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جالب است بدانید که جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تا مدت یک سال به صورت روزانه حساب می‌شود. فرد تابع این قانون باید در زمان تمدید بیمه‌نامه خودرو و صدور بیمه جدید جریمه دیرکرد بیمه را به شرکت بیمه‌گر پرداخت کند. این هزینه شامل:

<< حق بیمه بدون تخفیف تقسیم بر ۳۶۵ روز خواهد بود. عدم تمدید یک سال به بالا به صورت ثابت محاسبه خواهد شد.>>

همچنین عوامل زیادی وجود دارند که مقدار جریمه دیرکرد شخص ثالث را تعیین می‌کنند :

 • نوع خودرو
 • تعداد سیلندر
 • ظرفیت بار ماشین
 • از همه مهم‌تر شرکت بیمه‌گر !

جریمه دیرکرد برای ماشین‌های سواری در سال ۱۴۰۰ بسته به نوع خودرو و شرکت بیمه‌ای روزانه بین ۳.۸۰۰ تا ۶.۰۰۰ هزار تومان می‌باشد. در ادامه جدول جریمه روزانه خودرو‌های سواری در سال ۱۴۰۰ را مشاهده کنید:

نوع وسیله نقلیهجریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1400
سواری کمتر از ۴ سیلندر۵.۳۰۸ تومان
سواری، پراید، پیکان، سپند۶.۲۸۵ تومان
سواری سایر ۴ سیلندرها۷.۳۸۹ تومان
سواری بیش از ۴ سیلندر۸.۲۶۹ تومان
موتور سیکلت گازی1.318 تومان
بارکش بیش از 1 تن تا 3 تن7,830 تومان
بارکش بیش از 3 تن تا 5 تن9,911 تومان
بارکش بیش از 5 تن تا 10 تن12,698 تومان
بارکش بیش از 10 تن تا 20 تن14,776 تومان
بارکش بیش از 20 تن15,660 تومان
جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث اتومبیل سواری

آیا جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده می‌شود؟

خیلی از افراد این سوال را دارند که آیا امکان بخشش جریمه دیرکرد بیمه وجود دارد؟ در جواب پاسخ خوشحال کننده‌ای داریم. بله! اگر خودوری شما در پارکینگ پلیس باشد و بیمه آن تمام شود، با ارائه نامه پارکینگ می‌توانید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را پرداخت نکنید. همچنین ممکن است در طرح‌های مختلف شرکت‌های بیمه‌ای جایی برای بخشش این جریمه‌ها وجود داشته باشد!مثلا شرکت بیمه به مناسب سالروز تاسیسش یا مناسبت‌های مرتبط طرح بخشودگی این جرایم را ارائه دهد.

حتی گاهی اوقات بیمه مرکزی نیز به عرصه وارد شده و به مناسبت‌های مختلف مثل 22 بهمن بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را اعلام می‌نماید! جریمه دیکرد بیمه شخص ثالث در صورتی که خودرو شما در آن زمان دزدیده شده باشد نیز، دریافت نخواهد شد.

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث 1400

هر ساله در موقعیت‌های خاص، بیمه مرکزی طرح‌های بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را تصویب می‌کند. در سال 1400، این سازمان در جهت حمایت از بیمه‌گزاران و رانندگان وسایل نقلیه موتوری این طرح را از 15 مرداد الی پایان شهریور 1400 عملی خواهد ساخت.  طرح با پیشنهاد ناظر صنعت بیمه و با تصمیم مجممع صندوق تامین خسارات بدنی و  موافقت وزیر اقتصاد و دارایی جرایم وسایل نقلیه اجرا می‌شود.معاونت نظارت بیمه مرکزی نیز این دستورالعمل را به تمام شرکت‌های بیمه صادر کننده بیمه شخص ثالث ابلاغ نموده است. کلیه راکبان و رانندگان وسایل نقلیه که در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خود تاخیر داشتند و مشمول قانون جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث قرار گرفته بودند، می‌توانند از فرصت پیش رو نهایت استفاده را ببرند.
این بخشودگی در خصوص جریمه بند “ب” ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث صورت می گیرد و دارندگان وسایل نقلیه موتوری، موتورسیکلت ها و ماشین آلات کشاورزی در صورت خرید بیمه نامه یکساله از پرداخت جریمه، معاف خواهند شد.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه بیشتر: بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث

آیا دیرکرد بیمه شخص ثالث بر روی تخفیف بیمه‌نامه تاثیر می‌گذارد؟

خیر هیچ ارتیباطی با بیمه شخص ثالث ندارد! هر زمانی که از در مدت اعتبار بیمه شخص ثالث، از شرکت بیمه خسارتی دریافت نکنید، به شما تخفیف بیمه شخص ثالث تعلق می‌‌گیرد.

یادآور بیمه: خدمت بیمه دات کام برای پیشگیری از جریمه دیرکرد

همانطور که گفتیم، اگر این بیمه‌نامه را در وقت تعیین شده تمدید نکنید، جریمه می‌شوید! اما نیازی به نگرانی برای فراموشی این موضوع نیست. می‌توانید از یادآور بیمه در وب سایت بیمه دات کام استفاده کنید. با استفاده از این آپشن یک هفته مانده به مدت اعتبار از کارشناسان بیمه دات کام پیامک و یا تماس یادآوری دریافت خواهید کرد. همچنین می‌توانید اگر تا به حال بیمه شخص ثالث را خریداری نکردید در این وب سایت به صفحه استعلام بیمه شخص ثالث مراجعه کرده و اطلاعات را تکمیل کنید. پس از خرید اینترنتی بیمه ثالث، بیمه‌نامه به صورت رایگان برای شما ارسال خواهد شد.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث
استعلام و خرید بیمه ثالث

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
01 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

تعویض پلاک خودرو + چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک(به روزرسانی پاییز1400)

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

27 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

کارت خودرو: مدارک،شرایط و روش‌های استعلام کارت ماشین در یک جا(پاییز1400)

راهنمای کامل کارت خودرو، مدارک موردنیاز، شرایط و شیوه‌های استعلام و پیگیری کارت ماشین صادره یا مفقودی در 1400 را در این مقاله بخوانید.

22 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

خسارت سیار: گزینه طلایی شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت فوری در محل

مهم‌ترین معیار در خرید بیمه‌نامه، دریافت خسارت از شرکت بیمه است.این موضوع، بیمه شده را ترغیب می‌کند که به شرکت بیمه اعتماد بیشتری کرده و هرسال بیمه خود را تمدید

20 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

16 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

جریمه تسلیمی چیست؟+ 4 روش استعلام و پرداخت قبض جریمه

رانندگی در کنار حس خوش و توامان دلچسبی که دارد می‌تواند با برخی اتفاقات بد نیز همراه باشد. ممکن است برخی تصادفات رخ بیفتد یا حتی جریمه شوید.اما برای این‌که

15 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید(شهریور 1400)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سارا
21 اردیبهشت 1400

چطوری یادم نره پرداخت کنم جریمه رو

  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1400

  با سلام شما می تونید تاریخ انقضای اعتبار بیمه تون رو تو بخش یادآور بیمه سایت ما وارد کنید. یک هفته مانده به این تاریخ، کارشناسان بیمه دات کام با شما تماس گرفته و ضمنا پیامکی نیز مبنی بر این مساله دریافت خواهید کرد. سپس می تونید به راحتی اقدام به تمدید بیمه تون کنید

مختار موسوی
21 مرداد 1400

جریمه های تاکسی ها رو هم میبخشن؟ ینی فقط یک سال رو بخشودگی داره؟

  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث به همه وسایل نقلیه زمینه از جمله تاکسی‌ها مربوط هست. ولی بخشودگی مشمول شما شود، برای جرایم همه سال‌ها اعمال می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، مطالعه مقاله بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث 1400 خودروها و موتورسیکلت‌ها رو از سایت بیمه دات کام بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

محمد
22 مرداد 1400

سلام، وقت بخیر
من این هفته یه خودرو پراید خریدم بهم گفتن تا ماه دیگه بیمه نامه معتبر و چند روزی هست متوجه شدم بیمه اش سر اومده تکلیف چیه؟ میشه راهنمایی کنید؟ جریمه دیرکرد با من یا فروشنده

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر جریمه دیرکرد به عهده بیمه‌گزار جدید است.

حسین
24 مرداد 1400

چرا دیرکرد تو استعلام بخشیده نمیشه

  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1400

  با سلام وقت بخیر لطفا سوال خود را روشن تر بیان کنید. چون الان وسیله نقلیه شما معلوم نیست موتور است یا خودرو و این بخشنامه جدید فقط جرایم موتورسیکلت و وسایل نقلیه کشاورزی را معاف کرده است

بهنام
29 مرداد 1400

سلام آیا این طرح بخشش جریمه اجرایی شده؟

  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر بله طرح بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت اجرایی شده است.

بهروز داودی
30 مرداد 1400

سلام / طبق بخشنامه بیمه مرکزی که در سایت شما هم هست ، بخشودگی جرائم دیرکرد شامل کلیه خودروهای شخصی و موتور سیکلت و ماشین آلات کشاورزی است ( چرا در زمان خرید آنلاین بیمه نامه جرائم کسر نمیشود ؟ )
بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰
کلیه راکبان و رانندگان وسایل نقلیه که در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث خود تاخیر داشتند و مشمول قانون جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث قرار گرفته بودند، می‌توانند از فرصت پیش رو نهایت استفاده را ببرند.
این بخشودگی در خصوص جریمه بند “ب” ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث صورت می گیرد و دارندگان وسایل نقلیه موتوری، موتورسیکلت ها و ماشین آلات کشاورزی در صورت خرید بیمه نامه یکساله از پرداخت جریمه، معاف خواهند شد.

  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1400

  سلام وقت بخیر بله طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث موتور اجرایی شده است.

صادق رضایی
09 شهریور 1400

کاش هر چه سریع تر بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث ماشین سواری رو هم بزارن استرس داره بدون بیمه دارم ماشین سوار میشوم و چند ماهی هم هست گذشته جزیمش سنگینه منتظرم که بخشودگی بزارن سریع برم بیمه کنم.

  کارشناس بیمه
  09 شهریور 1400

  سلام صادق عزیز ، از توجه ات به سایت بیمه دات کام ممنونیم . چون بیمه شخص ثالث یه بیمه اجباری برای خودروی شماست، ما توصیه می کنیم که هرچه زودتر خودروتون رو بیمه کنید. اگر هم با مبلغ جریمه دیرکرد مشکل داشته باشید، می توانید با بخش فروش و پشتیبانی بیمه دات کام با شماره تماس 0214372 ارتباط بگیرید تا بتونند راهکارهایی برای سبک تر شدن مبلغ حق بیمه شخص ثالث ارائه بدهند. با تشکر

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید