05 فروردین 1402

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت 1402 را بشناسید و سه سوته پرداخت کنید

موتورسیکلت از سودمند‎ترین وسیله‌های نقلیه روی کره زمین است. موتور سیکلت در حین هیجانی بودن، می‌تواند خطرآفرین باشد. رانندگی با این وسیله نقلیه می‌تواند هزینه‌های زیادی را بر دوش راکبان موتورسیکلت بگذارد. راکبان می‌توانند برای کاهش این هزینه‌ها از بیمه شخص ثالث موتورسیکلت استفاده کنند اما متاسفانه از 10 میلیون موتورسیکلت فقط پنج درصد آنها بیمه‌نامه دارند! برخی از این افراد نیز فقط یک بار بیمه خریده‌اند و دیگر آن را تمدید نکرده‌اند؛ از این رو در کنار خساراتی که متحمل می‌شوند، باید جرایم دیگری را برای تمدید بیمه‌نامه خود پرداخت کنند که به آن جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت می‌گویند.

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت در واقع به جرایمی گفته می‌شود که بیمه‌ گذار برای تمدید نکردن بیمه‌نامه خود باید پرداخت کند. در واقع، اگر اعتبار بیمه‌نامه به اتمام برسد و بیمه‌گزار اقدام به تمدید آن در موعد مقرر نکند، می‌بایست جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت را بپردازد. این جرایم  به صورت روز شمار محاسبه می‌شوند. راکبان باید با توجه به نوع موتورسیکلت، مبالغی را که در جدول پایین مشخص شده، پرداخت کنند.

بیمه موتور برای رانندگی با موتور سکیلت اجباری است

بیمه موتور برای رانندگی با موتور سکیلت اجباری است.

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور

طبق قوانین موجود، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور حداکثر برای 365 روز اعمال می‌شود. مقدار این جریمه ها بر اساس نرخ بیمه شخص ثالث در هر سال متفاوت خواهد شد.

این جریمه در شرایط زیر به حق بیمه شخص ثالث موتورسیکلت شما افزوده می‌شود:

 • بیمه موتورسیکلت جدید خریده باشید.
 • بیمه موتورسیکلت خود را بخواهید تمدید کنید.

توجه داشته باشید که طبق قوانین بیمه مرکزی،  جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت هیچ تاثیری بر تخفیف عدم خسارت این بیمه‌نامه نخواهد داشت. پس در صورت داشتن جریمه دیرکرد بیمه از تخفیف عدم خسارت شما کسر نخواهد شد.

خرید بیمه موتور

توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به دلیل نداشتن بیمه موتور

یکی دیگر از عواقبی که در اثر عدم تمدید به موقع بیمه‌نامه موتورسیکلت رخ می‌دهد، جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی‌ست. اگر پلیس موتورسیکلت فاقد بیمه شخص ثالث شما را شناسایی کند، می‌تواند آن را تا زمان ارائه بیمه‌‎نامه معتبر در پارکینگ متوقف کند. در این صورت، برای ترخیص موتور سیکلت می‌بایست مدارک معین را ارائه و جریمه را پرداخت کنید.

قطعا هیچ کس دوست ندارد در چاله‌ی توقیف وسیله نقلیه خود بیفتد! یا بخواهد درگیر فرآیند تنش زای ترخیص از پارکینگ باشد. پس بهتر است همواره از اعتبار بیمه شخص ثالث موتور خود مطمئن باشید.

راهنمای بیمه موتور سیکلت را در این صفحه بخوانید!

بهترین زمان تمدید بیمه موتور سیکلت

بهترین زمانی که می‌توانید بیمه موتورسیکلت خود را تمدید کنید، از ساعت 24 روزی‌که بیمه را خریداری کردید تا ساعت 24 آخرین روز اعتبار بیمه موتور است. توصیه می‌کنیم یک هفته مانده به پایان اعتبار بیمه‌نامه، نسبت به تمدید بیمه موتورسیکلت خود اقدام فرمایید.

 توجه داشته باشید اعتبار بیمه‌نامه موتور سیکلت خریداری شده از ساعت ۲۴ روز خرید آن آغاز می‌شود. اعتبار این بیمه‌نامه تا ساعت ۲۴ آخرین روز بیمه ادامه خواهد یافت. توصیه می‌شود یک هفته مانده به اتمام اعتبار بیمه‌نامه، نسبت به تمدید بیمه‌ موتورسیکلت اقدام کنید.

پیشنهاد می‌شود که تمدید بیمه‌نامه را تا روز آخر به تعویق نیاندازید، زیرا ممکن است در فرآیند صدور بیمه‌نامه جدید مشکلی پیش آید. در این شرایط، بیمه‌گزار مجبور خواهد بود، مدتی بدون بیمه با موتورسیکلت خود تردد کند. اگر بیمه‌نامه نداشته باشید و حادثه‌ای رخ دهد، بیمه آن را پوشش نمی‌دهد. پرداخت خسارت‌ در این شرایط بر عهده‌ی خود بیمه‌گزار خواهد بود. توصیه می‌کنیم تمدید بیمه ثالث را قبل از آخرین روز اعتبار بیمه انجام دهید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود!

اگر می‌ترسید که به دلیل مشغله‌های کاری و… تاریخ تمدید بیمه موتورسیکلت خود را فراموش کنید، حتما به عواقب کار بیاندیشید. توقیف موتورسیکلت یا عدم پرداخت خسارت موتور در جریان تصادف، کم چیزی نیست. تیم بیمه دات کام یک راهکار خوب به شما ارائه می‌کند: یادآور بیمه.

جریمه دیرکرد بیمه موتور

بیمه موتور خسارات جانی و مالی در تصادفات را جبران می‌کند.

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت

رئیس کل بیمه مرکزی بیمه مرکزی ایران، باری دیگر پیشنهاد بخشودگی جرائم دیرکرد بیمه موتور سیکلت را جهت حمایت از اقشار آسیب دیده جامعه و ترویج فرهنگ بیمه را مطرح کرد و با موافقت رئیس مجمع عمومی صندوق تأمین خسارت این سازمان مواجه شد. بر اساس این بخشنامه، جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت و تمامی وسایل نقلیه زمینی اعم از سواری، تراکتور، ماشین آلات کشاورزی و… در صورت تمدید بیمه شخص ثالث به صورت یکساله بخشیده خواهد شد. این طرح آخرین طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث در سال 1401 است و افرادی که چنین شرایطی دارند، بهتر است از آن نهایت استفاده را داشته باشند. 

طبق گفته‌ی سخنگوی بیمه مرکزی در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد کل موتورسواران کشور دارای بیمه شخص ثالث هستند و ۱۰ میلیون موتور سیکلت فاقد بیمه ثالث هستند. به همین خاطر با پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی، امسال هم طرح بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت برنامه ریزی شد. توجه داشته باشید برای اینکه شامل این طرح شوید، باید حتماً بیمه شخص ثالث یکساله خریداری کنید؛ بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت در برگیرنده‌ی تخفیف 100 درصدی جرایم نمی‌شوند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال 1402

در سال 1402 مبلغی به عنوان حق‌بیمه بیمه‌نامه شخص ثالث موتور سیکلت بدون در نظر گرفتن جریمه دیرکرد و عدم تخفیف خسارت در نظر گرفته می شود.

جریمه دیرکرد روزانه برای موتورسیکلت‌ها هم در سال 1402 طبق جدول زیر محاسبه می‌شود:

موتورسیکلت گازی

2073 تومان

موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر

2533 تومان

موتورسیکلت دو سیلندر به بالا

2782 تومان

موتورسیکلت سه چرخ یا ساید کار

2992 تومان

 

یادآور بیمه؛ خدمت بیمه دات کام در جهت جلوگیری از جریمه دیرکرد بیمه

از آنجایی که هر شخصی این روزها مشغله های زیادی دارد، فراموش کردن تاریخ سر رسید بیکه موتورسیکلت مسئله چندان عجیبی نیست! در واقع با این همه مشغله اگر فراموش نکنیم جای تعجب دارد!برای این که بتوانید سر موقع بیمه‌نامه خود را تمدید کنید یا برای موتورسیکلت خود بیمه‌نامه خریداری کنید،می‌توانید از یادآور بیمه ‎نامه بیمه دات کام استفاده کنید.

نحوه استفاده از خدمت یادآور بیمه

در ادامه نحوه استفاده از یادآور بیمه سایت بیمه دات کام را مشاهده می‌نمایید:

 1. از طریق لینک روبه رو وارد صفحه یادآور بیمه شوید: یادآور بیمه شخص ثالث موتورسیکلت
 2. تاریخ انقضای بیمه موتور خود را وارد نمایید.
 3. یک هفته مانده به پایان تاریخ اعتبار بیمه موتور، پیامک یادآوری تمدید بیمه‌نامه موتورسیکلت برایتان ارسال خواهد شد.
 4. به دلیل تعدد پیامک‌های دریافتی، احتمال دارد شما توجهی به پیامک‌های خود نداشته باشید. نگران نباشید! کارشناسان بیمه دات کام با شما تماس تلفنی نیز خواهند گرفت. شما می‌توانید در این تماس، کاملا از این اتمام بیمه‌نامه مطلع شوید.
 5. خدمت رایگان یادآور بیمه دات کام، خدمت مطلوبی در جهت پیشگیری از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تلقی می‌شود. از آن غافل نشوید.
جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

نحوه جلوگیری از جریمه دیرکرد بیمه

تمدید یا خرید آنلاین بیمه موتورسیکلت از سایت بیمه دات کام

اگر نیاز به خرید یا تمدید بیمه موتور سیکلت دارید، هم اکنون امکان استعلام آنلاین نرخ بیمه موتور سیکلت و یا خرید آنلاین بیمه شخص ثالث موتور در بیمه دات کام فراهم است. اگر نیاز به اطلاعات کافی در خصوص بیمه مورد نیازتان دارید، می‌توانید با شماره تلفن 0214372 با کارشناسان بیمه تماس حاصل فرمایید. ما هرگونه راهنمایی و اطلاعات مربوط به بیمه موتور را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

چرا وب سایت بیمه دات کام را انتخاب کنید؟

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که چرا باید از وب سایت بیمه دات کام استفاده کنم؟ چه مزایایی برای من دارد؟

در جواب این سوال می‌توان گفت: بیمه‌گزار می‌تواند در کمترین زمان ممکن از مقاله‌ها و مطالب تخصصی وب سایت ما استفاده کند. این تلاش ما در جهت ارتقای فرهنگ بیمه در ایران می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند.

امکان بهره گرفتن از خدمات مشاوره تخضصی بیمه از بخش پشتیبانی فروش بیمه دات کام فراهم است. این خدمات بیمه دات کام که به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا بهترین بیمه مورد نظر خود را پیدا کند، و به راحتی به صورت آنلاین اقدام به خرید بیمه موتورسیکلت کند. بیمه‌گزار به کمک مقایسه می‌تواند بهترین و ارزان‌ترین بیمه متناسب با شرایط خود را انتخاب و خریداری کند. همچنین می‌تواند برای طرح سوالاتی نظیر جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت خود در زمینه بیمه، با کارشناسان بیمه دات کام در ارتباط باشد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 خرداد 1402 / بیمه موتور

خلافی موتور؛ ۶ روش استعلام و پرداخت خلافی موتور 1402

چگونه رایگان خلافی موتور سیکلت را بگیریم؟ روش های پرداختی خلافی موتور و بخشودگی خلافی را اینجا بخوانید!

20 فروردین 1402 / بیمه موتور

بیش از ۱۱ نکته ضروری برای موتور سواری در شب که باید بدانید

چگونه در شب موتور سواری کنیم که آسیب نبینیم؟ راهنمای کامل موتور سواری در تاریکی را در این مقاله بخوانید!

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال 1402 چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت بیمه موتور چگونه مشخص می‌شود و به چه عواملی بستگی دارد؟ برای کسب اطلاعات کامل این مقاله را مطالعه نمایید.

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

بررسی کامل شرایط پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور

آیا خسارت بیمه شخص ثالث به سرنشینان موتور هم تعلق می‌گیرد؟ اطلاعات مربوط به پرداخت دیه راننده و سرنشین موتور سیکلت توسط شرکت بیمه را در این مقاله بخوانید!

11 فروردین 1402 / بیمه موتور

پوشش‌های بیمه راکب موتور سیکلت چیست؟ + مشاوره رایگان (فروردین 1402)

موتوسیکلت محبوب‌ترین وسیله نقلیه است. تعداد زیادی از افراد با آن خاطره دارند اما به خاطر داشته باشید که موتور خطرناک‌ترین وسیله نقلیه هم هست. چون هیچ حفاظی ندارد و در کوچکترین تصادف‌ها

07 فروردین 1402 / بیمه موتور

موتور سیکلت برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

اطلاعاتی در خصوص، مزایا و معایب موتور برقی و نکاتی که هنگام خرید باید رعایت کنیم را اینجا بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
چلچله
09 آذر 1400

سلام من موتورمو خیلی وقته که استفاده نکردم و بیمشم تمدید نکردم الان جریمش بخشیده میشه؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  سلام برای دریافت اطلاعات تکمیلی با کارشناسان بیمه دات کام با شماره 0214372 تماس بگیرید.

فرهاد
09 آذر 1400

سلام من الان 8 ماهه که بیمه موتورو تمدید نکردم، پول نداشتم. الان میخوام بگیرم میتونم قسطی پرداخت کنم؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  سلام، بخشودگی جرائم دیرکرد بیمه موتور هر سال اعلام می شود. فقط در روزهای خاصی اعلام خواهد شد.

علی
09 آذر 1400

سلام من منتظرم که جریمه دیرکرد بیمه موتور بخشیده بشه، پس کی خبرشو میدن؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  سلام، بخشودگی جرائم دیرکرد بیمه موتور هر سال اعلام می شود. فقط در روزهای خاصی اعلام خواهد شد.به عنوان مثال در حال حاضر که در آذر ماه 1400 هستیم از 13 آذر تا 3 دی از طرف بیمه مرکزی به عنوان فرصت طلایی بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتورسیکلت و خودرو در نظر گرفته شده و می توانید از فرصت استفاده کرده و بیمه نامه موتور خود رو خریداری کنید.

صادق
09 آذر 1400

سلام من پول ندارم بیمه موتور بدم باید چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، شما می توانید بیمه موتور را به صورت قسطی پرداخت کنید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی با شماره 0217342 تماس بگیرید.

تاج
10 آذر 1400

سلام کدوم شرکت ارزانترین بیمه موتور میفروشه؟

  کارشناس بیمه
  11 آذر 1400

  با سلام نرخ بیمه شخص ثالث موتور بر اساس عوامل مختلفی متغیر است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص قیمت به صفحه خرید بیمه موتور مراجعه و مشخصات موتور خود را وارد کنید.

فلاح
10 آذر 1400

سلام بیمه موتورو میتونم تو هر ساعتی از سایتتون بخرم؟

  کارشناس بیمه
  11 آذر 1400

  با سلام، بله شما می توانید در 24 ساعت هفت روز هفته بیمه موتور را خریداری کنید.

شهری
10 آذر 1400

سلام ما اگه پول داشتیم بیمه ناممونو تمدید می کردیم حالا که میگن بخشیدن باز باید بخریم الان که پول هم نداریم اونو بخریم چه کار کنیم؟

  کارشناس بیمه
  11 آذر 1400

  با سلام دوست عزیز، بیمه موتور بیمه الزامی است. خدای نکرده اگر شما تصادف کنید و شخص ثالثی آسیب ببیند، در صورت نداشتن بیمه باید تمامی هزینه و خسارت ها را از جیب بدهید. برای راهنمایی در خرید و مشاوره با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

امیرعلی
17 دی 1400

سلام‌وقت‌‌‌بخیر من یک ساله که موتور گرفتم بعد خواستم‌بیمش کنم گفتن ۱۰ ساله که‌‌ بیمه نشده‌ فقط جریمش ۷۰۰ تومن‌ شد با بیمه نزدیک۱۵۰۰‌ میشه الان‌ چیکارکنم جریمه بخشیده بشه ممنونم‌ اگه راهنمائیم کنید

  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز بیمه مرکزی سالیانه در بازه های زمانی مختلف ، فرصت های بخشودگی جرایم دیرکرد را لحاظ کرده و به اطلاع عموم می رساند. شما می توانید از این فرصت ها برای تمدید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خود استفاده نمایید. فرصت های بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه در سایت و شبکه های اجتماعی بیمه دات کام اطلاع رسانی خواهد شد. ضمنا برای این که دیگر مشمول جریمه نشوید، شما می توانید در بخش یاداور تمدید بیمه در سایت بیمه دات کام در اینجا ثبت نام نمایید تا یک هفته مانده به موعد تمدید، کارشناسان بیمه دات کام از طریق پیامک و تماس تلفنی به شما اطلاع رسانی نمایند.

رحیمی اصل
23 دی 1400

سلام جریمه دیرکرد موتور برای همه انواع یکسان است؟

  کارشناس بیمه
  24 دی 1400

  سلام بله جریمه دیرکرد موتور برای همه انواع آن یکسان است.

محمد صالح رحیمی
06 بهمن 1400

سلام شما قابلیتی به اسم یادآور ندارید؟ من یادم میره بیممو تمدید کنم

  کارشناس بیمه
  06 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بله ما در سایتمون قابلیتی به نام یادآوری بیمه داریم که شما با وارد کردن مشخصات خود می توانید از رسیدن به تاریخ سررسید مطلع شوید.

احسان سرمدی
06 بهمن 1400

سلام من سه سال بیمه امو تمدید نکردم، چقدر خسارت باید بدم؟

  کارشناس بیمه
  06 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بر اساس گفته های بیمه مرکزی، جریمه یک سال برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

سعید شایسته اصل
06 بهمن 1400

سلام آیا پلیس اجازه داره که قبل از دیدن بیمه موتور رو بخوابونه؟

  کارشناس بیمه
  06 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله مربوط به راهنمایی و رانندگی است. احتمالا شاید از شما تخلف دیگری دیده است. به هر حال می توانید برای اعتراض به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید.

  مجید
  12 فروردین 1401

  پس چطور یکی از دوستان گفتن بابت ده سال 700جریمه دادن

   کارشناس بیمه
   13 فروردین 1401

   سلام دوست عزیز، نمی دانیم باید از خودشان بپرسید.

حسین.جهان‌جوانمرد
20 بهمن 1400

باسلام‌وعرض‌ادب‌من‌بیمه‌موتورسیکلتم‌رافراموش‌کرده‌ام‌و۸روزازتاریخش‌گذشته‌می‌خواهم‌بیمه‌موتورم‌راتمدیدآنلاین‌کنم‌چه‌بایدبکنم‌باتشکر

  کارشناس بیمه
  21 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز شما می توانید در فرصت بخشودگی 20 بهمن الی 10 اسفند 1400 به بخش استعلام و خرید بیمه موتور در سایت بیمه دات کام مراجعه کرده و بیمه موتور خود را خریداری نمایید.

جلیل
25 بهمن 1400

باسلام وخسته نباشید…. موتور من حدود 8 ماهه بیمه نامه اش تموم شده می خوام امروز 25 بهمن ماه اقدام کنم ولی بیمه نامه از پنجم اسفند ماه سال 1400 صادر بشه چکار کنم؟؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما با شماره ۰۲۱-۴۳۷۲ تماس بگیرید تا کارشناسان ما در این خصوص شما را راهنمایی کنند.

Omid
11 اسفند 1400

سلام یه متور خریدم مدل 88….. 7ساله که بیمه نداره شامل جریمه میشه

  کارشناس بیمه
  11 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز بله موتور شما مشمول جریمه می شود ولی جریمه فقط برای یک سال عدم تمدید بیمه موتور محاسبه خواهد شد نه بیشتر

   مجید
   12 فروردین 1401

   یک سال حدودا چقد میشه؟

    کارشناس بیمه
    13 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، بستگی به نوع موتورتان دارد.

   امیرعباس
   22 تیر 1401

   سلام من یه موتور خریدم موتور مدارکش داخل بنگاه هسته برگه خرید گم شده بعد موتورو روزنامه کردم الان بایده جریمه دیر کرد رو هم بدم یا نه موتور مدل 96 هسته

    کارشناس بیمه
    22 تیر 1401

    سلام اگر تاریخش گذشته باشد، بله…البته از 28 به شرط خرید جریمه ای نمی دهید.

Reza
26 فروردین 1401

سلام دیروز یه موتور هندا 95 خریدم بعد اومدم بیمش کنم گفتن که از اول بیمه نبوده جریمه دیرکرد داره حدود700هزار تومن. حالا بنظر شما عید فطر 1401ممکنه دستور بدند که بخشیده بشه جریمه دیرکرد.

  کارشناس بیمه
  26 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، شما اول از همه باید این مساله رو از صاحب موتور قبلی پیگیری کنید دوم اینکه بخشودگی جرائم تاریخ مشخصی ندارد. اینکه آیا اجرایی شود یا خیر.

داریوش خردادیان
16 مهر 1401

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت رو اینترنتی میشه پرداخت کرد؟

  کارشناس بیمه
  17 مهر 1401

  سلام در هنگام تمدید جریمه دیرکرد را هم پرداخت خواهید کرد.

  مهدی
  28 آبان 1401

  سلام ببخشید من ی موتور مدل ۸۷ خریدم از سال ۹۰ ک میشه حدودا ۱۱ سال دیگه بیمه نشده حدا چقد باید جریمه پرداخت کنم

   کارشناس بیمه
   28 آبان 1401

   سلام در هنگام خرید اطلاعات را وارد کنید تا جریمه دیرکرد به شما نماش داده شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید