جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت را سه سوته بشناسید

0
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

موتورسیکلت از سودمند‎ترین وسیله‌های نقلیه روی کره زمین است. موتور سیکلت در حین هیجانی بودن، می‌تواند خطرآفرین باشد. رانندگی با این وسیله نقلیه می‌تواند هزینه‌های زیادی را بر دوش راکبان موتورسیکلت بگذارد. راکبان می‌توانند برای کاهش این هزینه‌ها از بیمه شخص ثالث موتورسیکلت استفاده کنند اما متاسفانه از ۱۰ میلیون موتورسیکلت فقط پنج درصد آنها بیمه‌نامه دارند! برخی از این افراد نیز فقط یک بار بیمه خریده‌اند و دیگر آن را تمدید نکرده‌اند؛ از این رو در کنار خساراتی که متحمل می‌شوند، باید جرایم دیگری را برای تمدید بیمه‌نامه خود پرداخت کنند که به آن جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت می‌گویند.

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت را سه سوته یاد بگیرید
جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت را سه سوته یاد بگیرید

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت

جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت در واقع به جرایمی گفته می‌شود که بیمه‌ گذار برای تمدید نکردن بیمه‌نامه خود باید پرداخت کند. در واقع، اگر اعتبار بیمه‌نامه به اتمام برسد و بیمه‌گزار اقدام به تمدید آن در موعد مقرر نکند، می‌بایست جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت را بپردازد. این جرایم  به صورت روز شمار محاسبه می‌شوند. راکبان باید با توجه به نوع موتورسیکلت، مبالغی را که در جدول پایین مشخص شده، پرداخت کنند.

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور

طبق قوانین موجود، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور حداکثر برای ۳۶۵ روز اعمال می‌شود. به عنوان مثال شرایطی را در نظر بگیرید که موتورسیکلت شما بنلی ۱۵۰ یا هوندا CDI است. دو سال و نیم آن را بیمه نکرده‌اید و حال قصد بیمه کردن آن را دارید. تنها جریمه‌ی دیرکرد یکساله که برای بیمه موتورتان در نظر گرفته می‌شود که معادل با ۴۲۷ هزار تومان است.

( جریمه دیرکرد موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر با توجه به جدول بالا در سال ۱۴۰۰، ۱۱۷۰ تومان است.)

این جریمه در شرایط زیر به حق بیمه شخص ثالث موتورسیکلت شما افزوده می‌شود:

  • بیمه موتورسیکلت جدید خریده باشید.
  • بیمه موتورسیکلت خود را بخواهید تمدید کنید.

توجه داشته باشید که جریمه دیرکرد بیمه موتور هیچ تاثیری بر تخفیف عدم خسارت این بیمه‌نامه نخواهد داشت. پس در صورت داشتن جریمه دیرکرد بیمه از تخفیف عدم خسارت شما کسر نخواهد شد.

شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور
شرایط جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور

توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به دلیل نداشتن بیمه موتور

یکی دیگر از عواقبی که در اثر عدم تمدید به موقع بیمه‌نامه موتورسیکلت رخ می‌دهد، جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی‌ست. اگر پلیس راهنمایی و رانندگی موتورسیکلت فاقد بیمه شخص ثالث شما را شناسایی کند،می‌تواند آن را تا زمان ارائه بیمه‌‎نامه معتبر در پارکینگ متوقف کند. در این صورت، برای ترخیص خودرو می‌بایست مدارک معین را ارائه و جریمه را پرداخت کنید.

قطعا هیچ کس دوست ندارد در چاله‌ی توقیف وسیله نقلیه خود بیفتد! یا بخواهد درگیر فرآیند تنش زای ترخیص از پارکینگ باشد. پس بهتر است همواره از اعتبار بیمه شخص ثالث موتور خود مطمئن باشید.

توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به دلیل نداشتن بیمه موتور
توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به دلیل نداشتن بیمه موتور

راهنمای کامل بیمه موتورسیکلت را در اینجا بخوانید

بهترین زمان تمدید بیمه موتور سیکلت

بهترین زمانی که می‌توانید بیمه موتورسیکلت خود را تمدید کنید، از ساعت ۲۴ روزی‌که بیمه را خریداری کردید تا ساعت ۲۴ آخرین روز اعتبار بیمه موتور است. توصیه می‌کنیم یک هفته مانده به پایان اعتبار بیمه‌نامه، نسبت به تمدید بیمه موتورسیکلت خود اقدام فرمایید.

 توجه داشته باشید اعتبار بیمه‌نامه موتور سیکلت خریداری شده از ساعت ۲۴ روز خرید آن آغاز می‌شود. اعتبار این بیمه‌نامه تا ساعت ۲۴ آخرین روز بیمه ادامه خواهد یافت. توصیه می‌شود یک هفته مانده به اتمام اعتبار بیمه‌نامه، نسبت به تمدید بیمه‌ موتورسیکلت اقدام کنید.

پیشنهاد می‌شود که تمدید بیمه‌نامه را تا روز آخر به تعویق نیاندازید، زیرا ممکن است در فرآیند صدور بیمه‌نامه جدید مشکلی پیش آید. در این شرایط، بیمه‌گزار مجبور خواهد بود مدتی بدون بیمه با موتورسیکلت خود تردد کند. اگر بیمه‌نامه نداشته باشید و حادثه‌ای رخ دهد، بیمه آن را پوشش نمی‌دهد. پرداخت خسارت‌ در این شرایط بر عهده‌ی خود بیمه‌گزار خواهد بود. توصیه می‌کنیم تمدید بیمه ثالث را قبل از آخرین روز اعتبار بیمه انجام دهید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود!

اگر می‌ترسید که به دلیل مشغله‌های کاری و… تاریخ تمدید بیمه موتورسیکلت خود را فراموش کنید، حتما به عواقب کار بیاندیشید. توقیف موتورسیکلت یا عدم پرداخت خسارت موتور در جریان تصادف، کم چیزی نیست. تیم بیمه دات کام یک راهکار خوب به شما ارائه می‌کند: یادآور بیمه.

بهترین زمان تمدید بیمه موتور سیکلت
بهترین زمان تمدید بیمه موتور سیکلت

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت

بنابر اطلاعیه روابط عمومی بیمه مرکزی، طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه زمینی هر ساله اجرا می‌شود. طرح بخشودگی ۱۰۰% شخص ثالث در راستای اجرای بند ۱-۷ ماده ۷ صورتجلسه ۶۱۴ مورخه دهم اردیبهشت ۱۳۹۶ به مناسبت دهه فجر عملی می‌شود. فقط رانندگان خودروها و موتورسیکلت‌هایی مشمول این طرح می‌شوند که بیمه شخص ثالث یک ساله بخرند یا تمدید کنند.

آخرین بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتورسیکلت مربوط به بهمن ۹۹ است. همه دارندگان موتورسیکلت‌ها، از تاریخ یک بهمن ۱۳۹۹ با مراجعه به شرکت‌های بیمه یا به صورت آنلاین از بخشش جریمه بیمه برخوردار بودند. بازه زمانی این بخشودگی جرایم بیمه شخص ­ثالث برای راکبان موتورسیکلت و دارندگان خودروهای شخصی تنها یک ماه بود.

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت
بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه موتور سیکلت

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰

مبلغی بین ۷۰۰ هزار تومان تا ۹۰۰ هزار تومان برای موتورسیکلت‌های مختلف در سال ۱۴۰۰ به عنوان حق‌بیمه بیمه‌نامه شخص ثالث موتور سیکلت بدون در نظر گرفتن جریمه دیرکرد و عدم تخفیف خسارت در نظر گرفته شده است.

جریمه دیرکرد روزانه برای موتورسیکلت‌ها هم در سال ۱۴۰۰ طبق جدول زیر محاسبه می‌شود:

یادآور بیمه؛ خدمت بیمه دات کام در جهت جلوگیری از جریمه دیرکرد بیمه

از آنجایی که هر شخصی این روزها مشغله های زیادی دارد، فراموش کردن تاریخ سر رسید بیکه موتورسیکلت مسئله چندان عجیبی نیست! در واقع با این همه مشغله اگر فراموش نکنیم جای تعجب دارد!برای این که بتوانید سر موقع بیمه‌نامه خود را تمدید کنید یا برای موتورسیکلت خود بیمه‌نامه خریداری کنید،می‌توانید از یادآور بیمه ‎نامه بیمه دات کام استفاده کنید.

نحوه استفاده از خدمت یادآور بیمه سایت بیمه دات کام چگونه است؟

  1. از طریق لینک روبه رو وارد صفحه یادآور بیمه شوید: یادآور بیمه شخص ثالث موتورسیکلت
  2. تاریخ انقضای بیمه موتور خود را وارد نمایید.
  3. یک هفته مانده به پایان تاریخ اعتبار بیمه موتور، پیامک یادآوری تمدید بیمه‌نامه موتورسیکلت برایتان ارسال خواهد شد.
  4. به دلیل تعدد پیامک‌های دریافتی، احتمال دارد شما توجهی به پیامک‌های خود نداشته باشید. نگران نباشید! کارشناسان بیمه دات کام با شما تماس تلفنی نیز خواهند گرفت. شما می‌توانید در این تماس، کاملا از این اتمام بیمه‌نامه مطلع شوید.
  5. خدمت رایگان یادآور بیمه دات کام، خدمت مطلوبی در جهت پیشگیری از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تلقی می‌شود. از آن غافل نشوید.

تمدید یا خرید آنلاین بیمه موتورسیکلت از سایت بیمه دات کام

اگر نیاز به خرید یا تمدید بیمه موتور سیکلت دارید، هم اکنون امکان استعلام آنلاین نرخ بیمه موتور سیکلت و یا خرید آنلاین بیمه شخص ثالث موتور در بیمه دات کام فراهم است. اگر نیاز به اطلاعات کافی در خصوص بیمه مورد نیازتان دارید، می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۴۳۷۲ با کارشناسان بیمه تماس حاصل فرمایید. ما هرگونه راهنمایی و اطلاعات مربوط به بیمه موتور را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

تمدید یا خرید آنلاین بیمه موتورسیکلت از سایت بیمه دات کام
تمدید یا خرید آنلاین بیمه موتورسیکلت از سایت بیمه دات کام

چرا وب سایت بیمه دات کام را انتخاب کنید؟

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که چرا باید از وب سایت بیمه دات کام استفاده کنم؟ چه مزایایی برای من دارد؟

در جواب این سوال می‌توان گفت: بیمه‌گزار می‌تواند در کمترین زمان ممکن از مقاله‌ها و مطالب تخصصی وب سایت ما استفاده کند. این تلاش ما در جهت ارتقای فرهنگ بیمه در ایران می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند.

امکان بهره گرفتن از خدمات مشاوره تخضصی بیمه از بخش پشتیبانی فروش بیمه دات کام فراهم است. این خدمات بیمه دات کام که به بیمه‌گزار کمک می‌کند تا بهترین بیمه مورد نظر خود را پیدا کند، استفاده کند. بیمه‌گزار به کمک مقایسه می‌تواند بهترین و ارزان‌ترین بیمه متناسب با شرایط خود را انتخاب و خریداری کند.همچنین می‌تواند برای طرح سوالاتی نظیر جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت خود در زمینه بیمه، با کارشناسان بیمه دات کام در ارتباط باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.