بیمه دات کام

استعلام بیمه شخص ثالث

با استعلام از بیمه مرکزی در چند ثانیه از اصالت بیمه خود با خبر شوید.
نوع وسیله نقلیه‌ات رو انتخاب کن
پلاک خودرو و کد ملی صاحب پلاک را وارد کنید
لطفا پلاک خود را وارد نمایید
I.R.
IRAN
ب
ایـــران
لطفا فیلترشکن خود را برای دریافت اطلاعات از سامانه سنهاب بیمه مرکزی، خاموش کنید.

کاربردهای استعلام بیمه‌نامه

یادآور سررسید بیمه‌نامه برای جلوگیری از جریمه
استعلام سوابق و اصالت از بیمه مرکزی
امکان استعلام تخفیفات بیمه شخص ثالث
امکان مشاهده اقساط پرداخت شده بیمه

درباره استعلام بیمه نامه خودرو از سامانه سنهاب:

استعلام اصالت بیمه‌نامه‌ها و همچنین اطلاع از میزان تخفیفات بیمه ثالث از جمله موارد مهمی هستند که با استفاده از سامانه سنهاب (Sanhab) بیمه مرکزی انجام می‌شوند. صفحه استعلام بیمه دات کام به طور مستقیم فرآیند استعلام و تایید اعتبار بیمه را از طریق سامانه سنهاب بیمه مرکزی، با 2 کلیک ساده بررسی و تصدیق می‌کند. البته خدمات سامانه سنهاب به اینجا ختم نمی‌شود؛ شما می‌توانید تنها با وارد کردن پلاک وسیله نقلیه و کد‌ملی مالک آن، اطلاعاتی همچون درصد سوابق بیمه، تخفیف بیمه شخص ثالث، سقف تعهدات، موعد انقضای بیمه‌نامه را نیز مشاهده کنید. سامانه استعلام بیمه دات کام؛ راهی سریع برای دستیابی به اطلاعات دقیق و به روز در انواع بیمه‌نامه ها‎

یادآوری تمدید بیمه‌نامه

نوع بیمه خود را انتخاب کنید

چرا خرید از بیمه دات کام

صدور بیمه‌نامه در کمتر از یک ساعت
پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته
مقایسه بین 20 شرکت‌ بیمه معتبر
مشاوره تخصصی جهت انتخاب بیمه

استعلام بیمه نامه به صورت آنلاین

یکی از جدیدترین خدماتی که توسط بیمه مرکزی ارائه شده است، استعلام بیمه خودرو و موتور به صورت اینترنتی است. چند سالی است که صنعت بیمه وارد بخش دیجیتال شده و در همین راستا، بیمه مرکزی و سایر کارگزاری‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، سعی دارند هرچه سریع‌تر خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه کنند. استعلام بیمه شخص ثالث یا سایر بیمه‌ها در گذشته فقط به صورت حضوری امکان پذیر بود، اما به لطف سامانه سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه‌)، امروز این کار فقط با چند کلیک ساده و به صورت رایگان انجام می‌شود. بیمه دات کام امکانی را فراهم کرده است تا کاربران بتوانند علاوه بر چک کردن تاریخچه پلاک خودرو برای بیمه، در همین صفحه و به صورت مستقیم، استعلام بیمه‌نامه خود را دریافت کنند.

برای سهولت در بایگانی اطلاعات و کاهش مصرف کاغذ، چند سالی است که بیمه‌نامه‌ها به صورت فیزیکی صادر نمی‌شود؛ مگر با درخواست بیمه‌گزار. البته نیازی به نسخه فیزیکی نیست و هر زمان که بیمه‌گزار به بیمه‌نامه نیاز داشته باشد، می‌تواند آن را پرینت کند. در شرایطی که امکان دسترسی به نسخه فیزیکی وجود ندارد، برای اطلاع از تاریخ سررسید بیمه شخص ثالث باید نسبت به استعلام بیمه وسیله نقلیه اقدام کرد. انجام این کار به صورت حضوری بسیار زمان‌بر است؛ به علاوه جمعیت زیادی را به سمت دفاتر نمایندگی شرکت‌های بیمه‌ای هدایت می‌کند. علاوه بر این موضوع، سنهاب به عنوان سامانه استعلام اصالت بیمه مرکزی هم شناخته می‌شود؛ از طریق این سامانه می‌توان از اصالت بیمه‌نامه صادر شده مطمئن شد.

معرفی روش های مختلف استعلام بیمه شخص ثالث

سامانه سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه)، برای تسریع کارها و جلوگیری از ازدحام جمعیت در نمایندگی‌ها طراحی شده است. به کمک این سامانه می‌توان با داشتن اطلاعات بیمه‌نامه، نتیجه استعلام را دریافت کرد. با توجه به اینکه بیشتر بیمه‌نامه‌هایی که در سطح کشور استفاده می‌شود مربوط به بیمه خودرو است، بیمه مرکزی برای استعلام بیمه شخص ثالث و بدنه در سامانه سنهاب، 5 روش مختلف در نظر گرفته است. در ادامه این روش‌ها که شامل استعلام بیمه با کد ملی، استعلام بیمه شخص ثالث از طریق پلاک، استعلام بیمه شخص ثالث با کد VIN، استعلام بیمه ماشین با پیامک و استعلام بیمه با کد یکتا می‌شود را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1- استعلام بیمه خودرو با کد ملی

وضعیت اعتبار و استعلام بیمه ماشین با کد ملی، هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین امکان پذیر است. برای استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی، به انتهای همین صفحه رفته و مراحل را گام به گام انجام دهید:

 • ابتدا سربرگ «استعلام با شماره بیمه‌نامه» را انتخاب کنید.
 • بخش اطلاعات درخواستی این بخش که شامل شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه (درج شده در نسخه فیزیکی یا الکترونیکی)، کد ملی بیمه‌گزار و کد ملی استعلام کننده می‌شود را به دقت وارد کنید.
 • در نهایت کد امنیتی را در باکس مربوطه بنویسید و بر روی دکمه استعلام کلیک کنید.

استعلام بیمه با کد ملی از سربرگ «استعلام با کد یکتا» نیز قابل انجام است؛ در ادامه به نحوه استفاده از این بخش خواهیم پرداخت. امکان استعلام بیمه بدنه خودرو با کد ملی هم با این روش‌ها وجود دارد. این سامانه یک پارچه است و تفاوتی ندارد که بیمه خود را از چه شرکتی تهیه کرده‌اید؛ اطلاعات تمام شرکت‌های بیمه، نظیر بیمه ایران، بیمه آسیا و بیمه کوثر، در این سامانه ثبت می‌شود.

همان‌طور که گفتیم، استعلام بیمه خودرو با کد ملی، به صورت آفلاین هم امکان پذیر است؛ در سربرگ «استعلام با پیامک»، نحوه ارسال پیام کوتاه جهت دریافت اطلاعات بیمه‌نامه درج شده است که در بخش‌های بعدی آن را آموزش می‌دهیم.

2- استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک

یکی دیگر از خدماتی که به صورت آنلاین ارائه می‌شود، امکان استعلام بیمه ثالث با پلاک است. البته این کار تنها با شماره پلاک ممکن نیست و باید برای احراز هویت خود، شماره موتور، شماره شاسی ماشین، کد VIN و شماره بیمه‌نامه را هم داشته باشید. البته برای اطلاع از باقیمانده اعتبار بیمه شخص ثالث با پلاک ماشین، نمی‌توان از سامانه سنهاب استفاده کرد؛ این کار باید از طریق درگاه اطلاع رسانی خدمات الکترونیکی دولت انجام شود. این سامانه امکان استعلام وضعیت بیمه بدنه با پلاک را هم ارائه می‌دهد.

3- استعلام بیمه خودرو با VIN

سامانه سنهاب علاوه بر استعلام با کد ملی و پلاک، امکان استعلام بیمه با کد VIN را هم برای مالکین خودرو فراهم کرده است. برای این کار:

 • به انتهای صفحه رفته و بر روی سربرگ «استعلام با کد VIN» کلیک کنید.
 • در این قسمت با وارد کردن کد VIN وسیله نقلیه و شماره همراه، پیامک کد تأیید برایتان ارسال می‌شود.
 • با وارد کردن این کد، می‌توانید نتیجه استعلام را مشاهده کنید.

VIN یک کد 17 رقمی است که ترکیب اعداد و حروف ساخته شده است. این کد برای هر خودرو به صورت منحصر به فرد ثبت می‌شود و هیچ دو ماشینی با یک کد وجود ندارند. در واقع VIN مانند کد ملی برای انسان‌ها است.

4- استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا

استعلام بیمه با کد یکتا، از دیگر امکانات سنهاب است. تقریباً همزمان با حذف نسخه‌های فیزیکی، کدی تحت عنوان یکتا به بیمه‌نامه‌ها اضافه شد؛ همانطور که از اسمش پیدا است، عددی که تحت این عنوان بر روی بیمه‌نامه ثبت می‌شود، فقط مخصوص به همان بیمه‌نامه است و از این طریق می‌توان آن را شناسایی کرد. برای استعلام اصالت بیمه‌نامه با کد یکتا:

 • در انتهای صفحه سربرگ «استعلام با کد یکتا» را انتخاب کنید.
 • شماره یکتا بیمه‌نامه، کد ملی بیمه‌گزار و استعلام کننده را وارد کرده و در نهایت کد امنیتی را به دقت در باکس مربوطه درج کنید.
 • این روش برای استعلام یا چاپ انواع بیمه‌نامه از تمامی شرکت‌ها نظیر ایران، پارسیان، رازی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5- استعلام بیمه شخص ثالث با پیامک

یکی دیگر از روش‌های مشاهده‌ی مانده بیمه خودرو، ارسال پیامک به سامانه 30002621 است. در بخش استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی، اشاره کردیم که به صورت آفلاین هم می‌توان نسبت به رویت و چک کردن وضعیت بیمه‌نامه اقدام کرد. 3 راه برای دریافت اطلاعات از سیستم سامانه سنهاب به صورت آفلاین وجود دارد. کدهای مربوط به استعلام بیمه‌نامه که باید به شماره 30002621 ارسال شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • شماره بیمه‌نامه * کد ملی بیمه‌گزار * 1
 • کد یکتای بیمه‌نامه * کد ملی بیمه‌گزار * 2
 • کد VIN * کد ملی شماره همراه استعلام کننده * 3

توجه: کدهای بالا باید از چپ به راست وارد شوند.

استعلام تخفیف بیمه با کد ملی و پلاک

خدمات سامانه سنهاب بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تنها به استعلام اصالت بیمه‌نامه و دریافت برگ بیمه شخص ثالث محدود نمی‌شود. علاوه بر این موارد، سنهاب امکان مشاهده و چک کردن سوابق تخفیف بیمه ماشین را هم فراهم می‌کند. برای این کار کافی است بر روی سربرگ «استعلام تخفیفات ثالث» در پایین صفحه کلیک کرده و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. داشتن شماره پلاک، کد ملی مالک وسیله نقلیه و شماره تلفن همراه، برای دیدن نتیجه استعلام تخفیف بیمه‌نامه الزامی است.

اصالت بیمه نامه چیست و چگونه از آن مطمئن شویم؟

تمام بیمه‌نامه‌هایی که در سراسر کشور به فروش می‌رسند، باید در سامانه جامع بیمه مرکزی ثبت شوند؛ در غیر این صورت، بیمه‌نامه فاقد اعتبار خواهد بود و در چنین شرایطی شرکت بیمه‌گر تعهدی در قبال پرداخت خسارات بیمه‌گزار ندارد. مثلاً خودرو صفر کیلومتری که از کارخانه خریداری می‌شود، دارای بیمه‌نامه ثالث است؛ اگر به صورت اتفاقی و سهوی، بیمه‌نامه در سیستم ثبت نشده باشد، در صورت بروز حادثه راننده دچار مشکل خواهد شد.

سهولت در استعلام بیمه شخص ثالث توسط سامانه سنهاب و اضافه شدن 9 خدمت جدید در سال 1401 در صنعت بیمه، در قیاس با سنوات گذشته، نشانگر اهتمام وزارت صمت و خودرو سازانی مثل ایران خودرو و سایپا به کیفیت خدمات بیمه‌ای خواهد بود.

زمانی می‌رسد که شما از تاریخ سررسید و میزان تخفیف بیمه‌نامه خود مطمئن هستید، اما برگه اصالت بیمه‌نامه را برای دادگاه نیاز دارید؛ در چنین شرایطی باید استعلام اصالت بیمه ماشین خود را بگیرید. پیگیری اصالت بیمه‌نامه دقیقاً مانند استعلام گرفتن آن است. اگر موقع گرفتن استعلام بیمه، نتیجه‌ای حاصل نشود، به این معنی است که بیمه‌نامه شما ثبت نشده است.

چگونه استعلام بیمه موتور را بگیریم؟

به دلیل ریسک بالا، اکثر شرکت‌های فعال در این حوزه، بیمه بدنه موتور را ارائه نمی‌دهند؛ به همین خاطر چون اغلب موتورها، فقط از بیمه ثالث استفاده می‌کنند، بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را با عنوان بیمه موتور سیکلت می‌شناسند. در نتیجه از آنجا که سامانه سنهاب خدمات مربوط به استعلام تاریخ انقضای بیمه شخص ثالث را ارائه می‌دهد، استعلام بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را هم می‌توان از این سامانه برخط دریافت کرد.