بیمه زلزله

مشخصــات ملک
نوع ملک را انتخاب کنید

استعلام و خرید بیمه زلزله

یکی دیگر از بیمه‌ها، بیمه زلزله است که پوششی فرعی از بیمه آتش سوزی است که خسارات ناشی از زلزله را پوشش می‌دهد. برای ساختمان‌هایی که در مناطق زلزله خیز قرار دارند، داشتن بیمه زلزله راهی برای کاهش خسارات و جبران صدمات به حساب می‌آید.

پوشش بیمه زلزله

بیمه زلزله خود زیرپوششی از بیمه آتش سوزی است. در حقیقت هر فرد در قدم اول باید به خرید بیمه آتش سوزی پرداخته و بعد پوشش خسارات ناشی از زلزله را به بیمه‌نامه خود بیفزاید. این زیرپوشش فقط خسارات مالی وارد شده به ملک، اثاث و لوازم را جبران می‌کند. خسارات جانی تحت پوشش بیمه زلزله و در حالت کلی بیمه آتش سوزی و زلزله قرار ندارند.

بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه آتش سوزی و زلزله خسارات ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار وارد بر ساختمان و اسباب و لوازم را پوشش می‌دهد. این سه پوشش اصلی هستند و بقیه موارد از جمله بیمه زلزله از پوشش‌های فرعی به حساب می‌آیند.

تعهد شرکت بیمه‌گر

در صورتی که بیمه گزار بیمه آتش سوزی را خریداری و پوشش بیمه زلزله را اضافه کند، متعهد به پرداخت خسارت بر اساس شرایط بیمه نامه خواهد بود. بیمه‌گزار لازم است تا قبل از خرید بیمه‌نامه شرایط را بررسی و در صورت تأئیدیه، اقدام به پرداخت حق بیمه آن کند.

نکته مهم در خصوص تعهد بیمه زلزله این است که شرکت بیمه باید خسارات مربوط به ساخت خانه یا بازسازی و تعمیرات آن را به طور کامل و بر اساس تعهدات بیمه‌نامه بپردازد. تعیین هزینه جبران خسارت بعد از بازدید کارشناس و بر اساس گزارش های دیگر سازمان‌ها اعلام خواهد شد.

عوامل موثر بر قیمت بیمه زلزله

عوامل موثر بر قیمت بیمه زلزله در حقیقت همان عوامل مربوط به بیمه آتش سوزی هستند. درجه ریسک هر یک از این عوامل بر تعیین افزایش یا کاهش قیمت بیمه زلزله موثر هستند.

عوامل تاثیر گذار بر کاهش یا افزایش قیمت بیمه زلزله عبارتند از:

 • نوع سازه
 • نوع ملک
 • متراژ ملک
 • هزینه ساخت و بازسازی هر متر مربع
 • ارزش لوازم منزل

در ادامه به توضیح بیشتر هرکدام می پردازیم.

نوع سازه

سازه‌های ساختمان‌ها به چهار نوع بتنی، آجری، فلزی و خشتی وگلی تقسیم می‌شوند. در حال حاضر، ساختمان‌هایی با سازه‌های خشتی و گلی به هیچ وجه تحت پوشش بیمه زلزله قرار نمی‌گیرند. برای اینکه ریسک خرابی این ساختمان‌ها بیشتر است.

نوع ملک

نوع ملک عامل دیگری است که بر قیمت بیمه زلزله می‌تواند تأثیر بگذارد. برای ملک‌هایی که میزان آسیب‌پذیری بالاتری نسبت به بقیه دارند، حق بیمه بیشتری باید پرداخت شود. مسلماَ ساختمان‌هایی با کاربری تجاری میزان ریسک بیشتری دارند و از این رو بیمه‌گزار باید حق بیمه اضافه‌تری را پرداخت کند.

متراژ ملک

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیمه زلزله متراژ ملک است. هرچه متراژ ملک بیشتر باشد، حق بیمه اضافه‌تری را باید پرداخت کرد. برای مثال، قیمت بیمه زلزله بین ساختمان 50 متری با ساختمانی 500 متری متفاوت است.

هم‌چنین اینکه چند واحد تحت پوشش بیمه زلزله قرار می‌گیرند، بر قیمت آن تاثیرگذار خواهند بود. برای مجتمع‌های مسکونی بسته به تعداد واحدها، حق بیمه هم بیشتر خواهد شد. نکته بعد اینکه فقط بعضی شرکت‌ها، پوشش زلزله را برای مجتمع‌های مسکونی را دارند.

هزینه ساخت و بازسازی هر متر مربع

از مولفه های دیگر بر قیمت بیمه زلزله، هزینه بازسازی و ساخت است. هرچه قیمت متراژ بازسازی ساختمان یا بنا بیشتر باشد، بیمه گزار باید حق بیمه بالاتری را پرداخت کند. در نظر داشته باشید که قیمت بازسازی باید بر اساس قانون باشد و به هیچ وجه نمی‌توان به هر صورتی عددی را برای آن انتخاب کرد.

ارزش لوازم منزل

لوازم منزل بعد از تخریب بنای ناشی از زلزله به شدت آسیب می‌بینند. در این بیمه نامه، لوازم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و بیمه گر متعهد است تا خسارات وارد شده را بر اساس تعهدات بیمه نامه و تا مبلغ مشخص پوشش دهد. فقط اینکه لوازمی از جمله پول نقد، مسکوکات و اسناد تحت پوشش بیمه زلزله و حتی آتش سوزی نیستند.

عوامل موثر بر تایید بیمه زلزله

به غیر پوشش، عوامل دیگری هم وجود دارند که بر اساس آن‌ها، شرکت می‌تواند بیمه شدن یا نشدن ساختمان و بنا را تعیین کند. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • همانطور که در بالا هم نوشتیم، برای ساختمان‌هایی با سازه‌های خشت و گلی بیمه نامه‌ای صادر نخواهد شد.
 • در صورتی که ساختمان در مناطق به شدت زلزله‌خیز و غیرایمن باشد، احتمال رد شدن درخواست برای خرید بیمه زیاد خواهد شد. اگر هم شرکتی قبول، حق بیمه بیشتری دریافت خواهد کرد.
 • در صورت نداشتن مدارک و گزارش‌ها به طور کامل، شرکت می‌تواند تا کامل شدن آن‌ها برای پرداخت خسارت صبر کند. همچنین امکان رد پرداخت خسارت در این حالت وجود خواهد داشت.
 • برای ساختمان‌هایی با سال ساخت قدیمی، احتمال تغییر در شرایط بیمه نامه وجود خواهد داشت. هرچند سال ساخت اطلاعاتی نیست که در هنگام خرید باید وارد کرد.

نکته مهم دیگر اینکه امکان خرید بیمه زلزله به صورت تکی وجود ندارد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، بیمه زلزله یکی از پوشش‌های فرعی بیمه آتش سوزی است. در ابتدا فرد باید این بیمه نامه را خریداری و حق بیمه مربوط به پوشش زلزله را اضافه کند.

استعلام، تمدید و خرید بیمه زلزله از بیمه دات کام

برای استعلام، تمدید و خرید آنلاین بیمه زلزله از بیمه دات کام، شما می‌توانید از طریق انجام مراحل زیر اقدام کنید:

 • در ابتدا باید وارد صفحه بیمه زلزله در سایت bimeh.com شوید.
 • بعد از ورود به این صفحه نیاز است تا نوع ملک و سازه را مشخص کنید. دقت داشته باشید که این انتخاب باید دقیق باشد.
 • ضروری است که متراژ، ارزش لوازم (به قیمت روز) و قیمت هر متر مربع بازسازی را کامل مشخص کنید. در صورتی که فقط قصد بیمه کردن بنا بدون لوازم را دارید، لازم است تا در این بخش مقدار ارزش صفر وارد شود.
 • در مرحله بعد نیاز است تا پوشش‌های اضافی را انتخاب کنید. البته پوشش اضافی انتخابی در این بخش، پوشش زلزله است.
 • بعد از تأیید، فهرستی از شرکت‌های بیمه نشان داده خواهند شد. در بین آن‌ها می توانید شرکت متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.
 • بعد از پرداخت حق بیمه، بیمه زلزله ساختمان شما صادر خواهد شد.

برای دریافت مشاوره و پاسخ سوالات خود در خصوص خرید بیمه زلزله می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید تا کامل شما را راهنمایی کنند.