بیمه دات کام

خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

مشخصــات متقاضی
انتخاب کنید
لطفا تخفیف درج شده روی بیمه نامه فعلی خود را وارد نمایید.
انتخاب کنید
بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

چرا خرید از بیمه دات کام

صدور بیمه‌نامه در کمتر از یک ساعت
پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته
مقایسه بین 20 شرکت‌ بیمه معتبر
مشاوره تخصصی جهت انتخاب بیمه

استعلام و خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان، زیرمجموعه بیمه مسئولیت حرفه‌ای است. در این بیمه، پزشکان و مراکز درمانی در قبال بیماران بیمه خواهند شد. یعنی در صورت بروز هر گونه صدمات جانی، مالی، روانی و فوت بیمار، بیمه گر پاسخگو خواهد بود. می‌توان گفت که با خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، استرس و دغدغه شغلی کادر درمان، در برابر اشتباهات و ریسک های حرفه‌ای نظیر تشخیص نادرست بیماری، تجویز داروی نامناسب و هر گونه خطا، غفلت، سهل انگاری یا قصور غیر عمد در انجام معالجه و عمل‌های جراحی به حداقل خواهد رسید.

بیمه مسئولیت پزشکان در واقع هم به کمک پزشکان آمده تا استرس ناشی از جراحی و کارهای پزشکی را کم کند و به اشتباهات بیشتر پزشکی دامن نزند. از طرفی بیمه پزشکی به بیمارانی که به دلیل قصور پزشکی، دچار ضرر و زیان شده اند، کمک خواهد کرد. این موضوع تمامی شاخه‌های پزشکی از جمله دندانپزشکی، پزشکان زیبایی و … را شامل می‌شود. بیمه در ذهن عوام به عنوان یاور روزهای سخت و پرحادثه نقش بسته است که وظیفه جبران ضرر و زیان را بر عهده دارد. در بیمه مسئولیت پزشکی نیز همین امر وجود دارد و این موضوع باعث می‌شود که بیمه‌گر خسارات وارد شده را جبران کند.

طبقه‌بندی مشاغل پزشکی در بیمه مسئولیت پزشکی

طبقه‌بندی‌های مربوط به بیمه مسئولیت پزشکان در چهار گروه عمده جای می‌گیرند. در جدول زیر، طبقه‌بندی‌ مشاغل پزشکی در این بیمه‌نامه را مشاهده می‌کنید:

گروهتخصص‌های پزشکی
اولجراح متخصص زنان و زایمان / متخصص بیهوشی / جراحان عمومی/ متخصص ارتوپدی
دومجراحان متخصص قلب، چشم، مغز و اعصاب / متخصص ارولوژی
سوممتخصص پوست / متخصص گوش، حلق و بینی / جراح متخصص فک و صورت /متخصص اطفال / متخصص پزشکی هسته‌ای / متخصص دهان و لثه
چهارمپزشکانی که جراحی نمی‌کنند؛ مانند: پزشک عمومی / متخصص فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی / متخصص طب سنتی و طب اورژانس / متخصص آندوسکوپی / متخصص آنکولوژی / متخصص رادیولوژی / متخصص داروسازی و میکروبیولوژی / دندانپزشک

گروه چهارم کمترین احتمال آسیب رساندن به بیمار را دارد. در نتیجه حق بیمه کمتری هم برای آنها در نظر گرفته می‌شود. (توجه کنید که این لیست کامل نیست و تنها تعدادی از تخصص‌ها به عنوان نمونه درج شده است)

طبقه‌بندی مشاغل در بیمه مسئولیت پیراپزشکی

شرکت‌های بیمه‌گر، طبقه‌بندی شغلی زیر را در حوزه بیمه مسئولیت پیراپزشکان و بیمه مسئولیت پرستاران مطرح می‌نماید:

گروهتخصص‌های پیراپزشکی
اولمتخصص مامایی دارای مطب شخصی
دوممتخصص مامایی شاغل در بیمارستان یا درمانگاه / دندانپزشکان تجربی / بهداشت کاران دهان و دندان
سومکارشناس هوشبری / کارشناس فیزیوتراپی / کارشناس ارتوپدی / متخصص کاردرمانی / کارشناس فوریت‌های پزشکی / سوپروایزر بالینی / پرستاران، بهیاران و تکنسین‌های بخش دیالیز، اورژانس، شیمی درمانی، CCU و ICU
چهارمپرستار و بهیار فوریت‌های پزشکی / تکنسین، پرستار و بهیار اتاق عمل / پرستار درمانگاه و منزل / تکنسین‌های سازمان انتقال خون / پرستاران به جز موارد مذکور / سوپروایزر آموزشی
پنجممتخصص رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و MRI / تکنسین نوارنگاری و CSR / کارکنان مامایی / تکنسین داروخانه و آزمایشگاه / کمک بهیاران / کارکنان مراکز بهداشت / کارشناس شنوایی سنجی فیزیست / بهورز

خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان :

در صورت بروز حوادث زیر که ناشی از مسئولیت پزشکان است، بیمه‌گر پرداخت خسارت مربوطه را تقبل می‌کند:

الف) خسارت نقص عضو: اگر بیمار به دلیل خطا یا قصور پزشک معالج دچار نقص عضو گردد، بیمه‌گر طبق پوشش های بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان، غرامت مربوطه را تا سقف تعهدات پرداخت می‌کند.

ب) خسارت فوت: اگر حین اقدامات پزشکی، بیمار به دلیل خطا یا قصور پزشک، جان خود را از دست بدهد، از طرف بیمه‌گر مبلغ غرامت به ورثه او پرداخت خواهد شد. سقف پرداخت دیه در سال 1402، معادل 1 میلیارد و 200 میلیون تومان برای ماه‌های حرام است.

ج) پرداخت هزینه‌های پزشکی: هزینه‌های درمانی صدمات جسمی یا روانی وارده بر بیمار از طرف پزشک براساس رای مراجع ذی‌صلاح تا سقف تعهدات پرداخت می‌شود.

تبصره: خسارت عدم‌النفع بیمار تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار نمی‌گیرد. مثلا: اگر بیمار به دلیل معالجات پزشکی، شغل خود را از دست بدهد. (البته ممکن است برخی شرکت ها این موضوع را تحت پوشش قرار دهند.)

اگر هر یک از خسارت‌های تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان زمانی رخ داده باشد که بیمه‌گزار در آن زمان تحت پوشش‌های بیمه مذکور باشد، پرداخت خسارت تا 4 سال پس از انقضای بیمه‌نامه بر عهده بیمه‌گر است.

خسارت‌های خارج از پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

موارد زیر تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان نیست:

الف) عدم هوشیاری پزشک یا پیراپزشک در اثر مصرف مواد مخدر، الکل یا داروی خواب آور حین مداوا و طبابت بیمار که منجر به بروز خسارت گردد.

ب) تحقق عملی خارج از وظایف شغلی و صنفی پزشک یا پیراپزشک

ج) اقدامات خارج از ضوابط یا قوانین جاری پزشکی

د) هرگونه بیهوشی خارج از محیط بیمارستان و درمانگاه

ه) صدمات ناشی از تشعشعات هسته‌ای، یونیزه یا پرتوهای انرژی: مگر این که استفاده از این موارد جزئی از روند معالجه باشد.

و) ایجاد آسیب عمدی از طرف پزشک یا پیراپزشک

محاسبه حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

حق بیمه و نرخ بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان براساس عوامل زیر تعیین می‌گردد:

الف) نوع طبقه‌بندی تخصص پزشک و پیراپزشک: تفاوت در طبقه‌بندی‌های شغلی در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان بر اساس میزان خطر آسیب رساندن به بیماران تعیین می‌شود. هر چه میزان ریسک شغلی بیشتر باشد، حق بیمه مسئولیت وی نیز بیشتر است.

ب) حوزه کاری پزشک و پیراپزشک: حق بیمه در نظر گرفته شده برای تمام تخصص‌های موجود در یک طبقه برابر نیستند و بسته به حوزه کاری می‌تواند متفاوت باشد.

ج) سقف پوشش‌های انتخابی پزشک یا پیراپزشک به عنوان بیمه‌گذار

د) تخفیف‌های در نظر گرفته شده برای بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

تخفیف بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

شرکت‌های بیمه‌گر تخفیف‌های مختلفی برای بیمه مسئولیت پزشکی و پیراپزشکی در نظر می‌گیرند:

الف) اگر بیمه‌گزار قصد تمدید بیمه‌نامه خود را داشته باشد، بر اساس سابقه تعداد سال‌های عدم دریافت خسارت تخفیف دریافت می‌کند. میزان تخفیف در هر شرکت متفاوت است. در جدول زیر، تخفیفات ویژه بیمه سامان را برای افرادی که خسارت دریافت نکرده‌اند را مشاهده می‌کنید:

تعداد سال‌های عدم دریافت خسارتمیزان تخفیف
یک سال5%
دو سال10%
سه سال15%
چهار سال و بیشتر20%

ب) تخفیف خرید نقدی بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان که معادل 10 درصد است.

ج) تخفیف‌های ویژه دوره‌ای و مناسبتی که برخی شرکت‌های بیمه‌گر ارائه می‌کنند.

د) تخفیف‌های خرید گروهی بیمه‌نامه مسئولیت پزشکی و پیراپزشکی

جدول نرخ بیمه های مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان در سال 1402

جدول حق‌بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان سال 1402 در جدول زیر قابل مشاهده است:

توجه کنید اعداد مشخص شده به صورت بازه‌ای هستند؛ به این معنا که در یک گروه، حداقل قیمت بیمه مسئولیت با توجه به تخصص‌های مختلف، بین دو عدد قرار می‌گیرد. مثلاً اگر حق بیمه برای جراح متخصص زنان و زایمان 1 میلیون و 900 هزار تومان، متخصص ارتوپدی 5 میلیون تومان، متخصص بیهوشی و جراحان عمومی 1 میلیون تومان باشد، حداقل بازه حق بیمه سالیانه در گروه اول گروه پزشکان، بین 1 میلیون تومان و 5 میلیون تومان است)

تخصصحداقل بازه حق بیمه سالیانه (به تومان)
جراح متخصص زنان و زایمان / متخصص بیهوشی / جراحان عمومی / متخصص ارتوپدی1،200،000 الی 5،200،000
جراحان متخصص قلب، چشم، مغز و اعصاب / متخصص ارولوژی900،000 الی 1،100،000
متخصص پوست / متخصص گوش، حلق و بینی / جراح متخصص فک و صورت / متخصص اطفال / متخصص پزشکی هسته‌ای / متخصص دهان و لثه300،000 الی 680،000
پزشک عمومی / متخصص فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی / متخصص طب سنتی و طب اورژانس / متخصص آندوسکوپی / متخصص انکولوژی / متخصص رادیولوژی / متخصص داروسازی و میکروبیولوژی / دندانپزشک340،000 الی 820،000
متخصص مامایی دارای مطب شخصی-
متخصص مامایی شاغل در بیمارستان یا درمانگاه / دندانپزشکان تجربی / بهداشت کاران دهان و دندان-
کارشناس هوشبری / کارشناس فیزیوتراپی / کارشناس ارتوپدی / متخصص کاردرمانی / کارشناس فوریت‌های پزشکی / سوپروایزر بالینی / پرستاران، بهیاران و تکنسین‌های بخش دیالیز، اورژانس، شیمی درمانی، CCU و ICU-
پرستار و بهیار فوریت‌های پزشکی / تکنسین، پرستار و بهیار اتاق عمل / پرستار درمانگاه و منزل / تکنسین‌های سازمان انتقال خون / پرستاران به جز موارد مذکور / سوپروایزر آموزشی-
متخصص رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و MRI / تکنسین نوارنگاری و CSR / کارکنان مامایی / تکنسین داروخانه و آزمایشگاه / کمک بهیاران کارکنان مراکز بهداشت / کارشناس شنوایی سنجی / فیزیست / بهورز340،000 الی 860،000

سقف تعهدات بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان در سال 1402

سقف تعهدات شرکت‌ها در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان با توجه به نرخ دیه سال جاری محاسبه می‌شود. در سال 1402 دیه انسان کامل از سوی قوه قضاییه برای ماه‌های عادی 900 میلیون تومان اعلام شد. این مبلغ برای ماه‌های حرام به 1 میلیارد و 200 میلیون تومان می‌رسد. شرکت‌های بیمه متعهد می‌شوند با توجه به دیه مربوط به زمان بروز حادثه، غرامت آسیب وارد شده را پرداخت کنند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان:

بیمه‌گزار به محض اطلاع از بروز خسارت حداکثر ظرف 5 روز اداری می‌تواند به صورت مکتوب به شرکت بیمه‌گر موضوع را اعلام کند. سپس با ارائه مدارک زیر، درخواست رسیدگی به خسارت تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکی و پیراپزشکی داشته باشد:

  • برگه احضاریه یا اخطاریه بیمه‌گزار
  • رای هیئت بدوی نظام پزشکی
  • تصویر برابر اصل برگه بازجویی
  • گواهی فوت و تأییدیه پزشکی قانونی در صورت فوت بیمار
  • کپی برابر اصل شکوائیه وراث بیمار در صورت فوت
  • کپی کارت ملی متوفی، مصدوم و بیمه‌گزار
  • گواهی حصر وراثت بیمار متوفی
  • کپی برابر اصل رای دادگاه مبنی بر محکومیت بیمه‌گزار
  • تصویر برابر اصل شده پروانه پزشکی
  • کارت ملی پزشک

استعلام قیمت و خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان در بیمه دات کام

در سامانه بیمه دات کام به عنوان یک سامانه بررسی، مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه، می‌توانید به بررسی، مقایسه و استعلام بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان پرداخته و این بیمه را از شرکت بیمه‌های مختلف مانند ایران، سامان، آسیا، تعاون، سینا، آرمان، سرمد، دانا، البرز، و… خریداری نمایید.

برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان از سامانه بیمه دات کام مراحل زیر را دنبال کنید:

الف) پس از وارد کردن مشخصات در کادرهای معین، به مقایسه قیمت بیمه مسئولیت پزشکی و پیراپزشکی از شرکت‌های مختلف بپردازید.

ب) با توجه به اولویت‌ها و نیاز خود، یکی از شرکت‌های ارائه دهنده بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان موجود در سایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

ج) در ادامه اطلاعات شخصی را وارد کرده و اسکن بیمه‌نامه قبلی (در صورت وجود)، کپی کارت ملی و شناسنامه را به همراه گواهی نظام پزشکی بارگذاری کنید.

د) پس از تکمیل اطلاعات، هزینه حق بیمه را پرداخت کرده و مراحل خرید را تکمیل کنید.

ه) بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان خریداری شده، در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر شده و به صورت رایگان به هر نقطه ای از کشور ارسال می‌شود

چرا بیمه دات کام را برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان انتخاب کنیم؟

در بیمه دات کام انواع بیمه‌نامه‌های شرکت‌های بیمه‌ای مجاز در بیمه مرکزی را استعلام و مقایسه کنید. ضمناً، امکان تماس تلفنی با شماره ۰۲۱۴۳۷۲ و دریافت راهنمایی‌های رایگان و بی‌طرفانه از کارشناسان متخصص بیمه دات کام، برای انتخاب بیمه مسئولیت پزشکی و پیراپزشکی برای شما وجود دارد. در نهایت پس از دریافت اطلاعات بیمه‌ای، بررسی و خرید بیمه مناسب، در کمترین زمان ممکن، بیمه‌نامه خود را به صورت رایگان درب منزل دریافت می‌کنید.

پوشش‌های بیمه مسئولیت پزشکان شامل چه مواردی است؟

این بیمه مسئولیت برای جبران خطاها و اشتباهات سهوی پزشکان و پیراپزشکان طراحی شده‌است و مسئولیت آسیب‌های وارد شده به بیماران را بر عهده می‌گیرد. علاوه بر پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و سایر جامعه درمان نیز می‌توانند از این بیمه‌نامه استفاده کنند.

آیا بیمه مسئولیت حرفه‌‌ای پزشکان خسارت‌هایی را که منشاء آنها در سال‌های گذشته بوده است، پرداخت می‌کند؟

بر اساس ماده 11 شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان مصوب شورای عالی بیمه، اگر بیماری بر اثر درمان پزشک یا پیراپزشکی آسیب ببیند اما نشانه‌های آن بعد از چند سال نمایان شود، شرکت بیمه تا 4 سال بعد از انقضای بیمه‌نامه مسئولیت آن اتفاق را بر عهده می‌گیرد. خسارت وارده می‌تواند به صورت آسیب جسمی، نقص عضو یا فوت باشد.

چگونه ارزان‌ترین بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را بخریم؟

برای خرید ارزان‌ترین بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان، قیمت این بیمه‌نامه را که توسط شرکت‌های بیمه‌ای مختلف ارائه می‌شود، مقایسه کرده و ارزان‌ترین طرح مناسب با شرایط خود را انتخاب نمایید. به علاوه، شما می‌توانید با استفاده از جشنواره‎های تخفیف بیمه دات کام، بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان را با قیمت پایین‌تری نیز خریداری کنید.

آیا همه پزشکان و پیراپزشکان باید بیمه مسئولیت پزشکان تهیه کنند؟

فقط فارغ‌التحصیلانی که قصد دریافت شماره نظام پزشکی دارند، باید حتماً پیش از دریافت کارت خود، نسبت به خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان اقدام کنند. از آنجا که خطا و قصور پزشکی مشکلات قانونی و اجتماعی عمده‌ای برای پزشک در پی دارد، تهیه این بیمه را به تمام کادر درمانی با هر میزان سابقه پیشنهاد می‌کنیم.

آیا بیمه مسئولیت مدنی پزشکان خارج از کشور هم اعتبار دارد؟

خیر؛ بیمه مسئولیت مدنی پزشکان فقط در داخل ایران اعتبار دارد.

آیا دندانپزشکان هم بیمه مسئولیت دارند؟

بله؛ بیمه مسئولیت دندانپزشکان هم جزء بیمه مسئولیت پزشکی است. می‌توانید با انتخاب بیمه پزشکان در سامانه بیمه دات کام و در قسمت تخصص، دندانپزشکی را انتخاب نمایید. پس از وارد کردن اطلاعات لازم، به استعلام و بررسی بیمه مورد نظر خود پرداخته و با انتخاب بهترین بیمه مسئولیت با توجه به شرایط خود، بیمه‌نامه را خریداری کنید.

آیا این بیمه شامل پرستاران هم می‌شود؟

بله؛ پس از ورود به سامانه بیمه دات کام و انتخاب صفحه بیمه مسئولیت پزشکان، قسمت پیراپزشکان را انتخاب کرده و در قسمت تخصص، یکی از انواع سمت‌های پرستاری را انتخاب کنید.