خرید بیمه آسانسور

مشخصــات آسانسور
انتخاب کنید
انتخاب کنید
انتخاب کنید
انتخاب کنید

چرا خرید از بیمه دات کام

صدور بیمه‌نامه در کمتر از یک ساعت
پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته
مقایسه بین 20 شرکت‌ بیمه معتبر
مشاوره تخصصی جهت انتخاب بیمه

استعلام بیمه آسانسور

وجود آسانسور برای تردد بین طبقات و حمل بار به یکی از نیازهای اساسی در زندگی آپارتمان‌نشینی تبدیل شده است. با این حال در زمان استفاده از این وسیله کاربردی ممکن است با حوادثی رو به رو شویم. فرض کنید شما مالک یک ساختمان چند طبقه هستید که در آن ساختمان یک آسانسور فعال است و یک حادثه ناگوار موجب اختلال در عملکرد آسانسور و آسیب جدی به سرنشینان آن شده است. باید بدانید که بدون وجود بیمه آسانسور، هزینه‌های پزشکی و جبران خسارت‌های مرتبط بر عهده مالک ساختمان خواهد بود. اما با خرید بیمه آسانسور، در صورت وقوع چنین حوادثی بیمه هزینه‌های احتمالی را پوشش خواهد داد. بیمه آسانسور خسارات جانی و مالی اشخاص ثالث، هزینه‌های پزشکی و سایر خسارات مرتبط با آسانسور را تحت پوشش قرار می‌دهد.

آسانسور به دلیل حوادث غیرمترقبه یا نقص فنی می‌تواند خسارت‌های سنگینی برای کاربران به همراه داشته باشد. بنابراین، خرید بیمه آسانسور برای تمامی ساختمان‌های آپارتمانی اعم از اداری، مسکونی یا تجاری الزامی است. علاوه بر بیمه مسئولیت آسانسور، بیمه‌نامه‌های تخصصی دیگری نیز وجود دارند که هزینه‌ی نگهداری و تعمیر آسانسور را پوشش می دهند. همچنین برخی شرکت‌ها پوشش مسئولیت حوادث و صدمات را نیز ارائه می‌دهند.

شرایط کلی

پوشش ها و استثنائات

محاسبه قیمت

دریافت خسارت

استعلام و خرید آنلاین

بیمه آسانسور چیست؟

در بندهای 3، 4 و 15 مقررات ملی ساختمان به طور خاص به استانداردهای آسانسور و مقررات سازه‌ای آن پرداخته شده است. این بندها جنبه‌هایی مانند عملیات آسانسور، ارائه خدمات و استاندارد آسانسور را تحت پوشش قرار می‌دهند. طبق ادعای سازمان آتش نشانی، 90 درصد آسانسورها استاندارد نیستند که همین مسئله آن‌ها را به یک عنصر حادثه‌آفرین در ساختمان تبدیل می‌کنند.

ایمنی آسانسور
Preview

بیمه آسانسور یکی از زیرمجموعه‌های بیمه مسئولیت فردی است. این بیمه‌نامه، خسارت‌های ناشی از حوادث آسانسور وارد شده بر افراد را پوشش می‌دهد. در حقیقت آسیب‌های جانی و مالی وارد شده به افراد و اموال آن‌ها در اثر استفاده از آسانسور تحت شرایط بیمه‌نامه، جبران خواهند شد.

بیمه آسانسور یکی از زیر مجموعه‌های بیمه مسئولیت مدنی است که جهت پوشش دادن خطرات مرتبط با آسانسورها به کار می‌رود. این بیمه، مالکان آسانسورها را در مقابل خسارت‌های ناشی از حوادث ناگوار مانند آسیب به افراد یا خسارت به خود آسانسور، تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه آسانسور عموماً شامل مواردی مانند ضربه‌ها، سقوط، آسیب به افراد، آسیب به اموال و دیگر خطراتی است که ممکن است در زمان استفاده از آسانسور رخ دهد.

اما چرا خرید بیمه آسانسور تا این حد مهم است؟ همان طور که می‌دانید حوادثی که مربوط به آسیب دیدن شخص از طریق آسانسور است، آنچنان محتمل نیست و شاید هر چند سال یکبار رخ دهد؛ اما این گونه حوادث معمولا باعث فوت یا صدمات غیرقابل جبرانی می‌شوند. پس چنانچه مالک، مدیر ساختمان یا مسئول نگهداری از آسانسور هستید، داشتن بیمه آسانسور برای شما یک مورد ضروری و خیلی مهم است.

پوشش‌های بیمه آسانسور

در بیمه آسانسور فقط خسارت‌هایی تحت پوشش قرار می‌گیرند که بر اساس شرایط مندرج در بیمه‌نامه باشند. در غیر این صورت، شرکت بیمه‌گر هیچ‌گونه مسئولیتی را قبول نخواهد کرد. پوشش‌های بیمه آسانسور را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

پوشش‌های بیمه آسانسور
فوتهزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه
نقص عضوخسارات مالی آسانسورهای باری

باید گفت که میزان تعهدات در بیمه‌نامه بر اساس شرایط آسانسور، نوع استفاده و همچنین درخواست بیمه‌گزار مشخص خواهد شد. پرداخت دیه و نقص عضو در بیمه آسانسور بر اساس نرخ دیه در هر سال انجام می‌شود. در سال 1403 نرخ دیه در ماه‌های حرام برابر با 1 میلیارد و 600 میلیون تومان و در ماه‌های عادی برابر با 1 میلیارد و 200 میلیون تومان است. همچنین پوشش هزینه‌های پزشکی در بیمه آسانسور بین 5 الی 40 میلیون تومان و به انتخاب بیمه‌گزار است.

پوشش های بیمه آسانسور
Preview

مواردی که تحت پوشش بیمه آسانسور نیستند

در این نوع بیمه‌نامه، فقط خسارت‌هایی جبران می‌شوند که بر اثر استفاده از آسانسور به افراد و اموال آن‌ها وارد شده باشند. آسیب‌های که منشأ آن‌ها عامل بیرونی است و باعث آسیب رسیدن به آسانسور یا افراد می‌شوند، تحت پوشش این بیمه‌نامه نخواهند بود. استثنائات بیمه آسانسور را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

استثنائات بیمه آسانسور
جنگ، شورش و بلواتخلف از قوانین
انفجار هسته‌ایحوادث طبیعی مانند زلزله
آسیب‌های فنی قبل از عقد بیمه‌نامهخسارات عمدی

اگر سرویس آسانسور به موقع انجام نشود یا شرکت مجازی برای تعمیرات و سرویس اقدام نکند، بیمه‌گر تعهدی در قبال پرداخت خسارت نخواهد داشت. همچنین در صورت وارد شدن آسیب به دلیل اضافه بار، بیمه‌گر فقط بخشی از خسارت را جبران خواهد کرد.

بیمه آسانسور خسارت‌های ناشی از آتش سوزی را جبران نخواهد کرد. برای تحت پوشش قرار دادن این نوع حادثه باید به صورت جداگانهخرید بیمه آتش سوزی را مد نظر قرار دهید.

هزینه بیمه آسانسور

قیمت بیمه آسانسور بر اساس عوامل مختلفی مشخص می‌شود، این عوامل را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

عوامل موثر بر قیمت بیمه آسانسور
سن آسانسورنوع کاربری آسانسور
نوع ساختمان (اداری، تجاری، مسکونی)ظرفیت آسانسور بیمه‌شده
وجود درب داخلی آسانسورمیزان تعهدات مورد درخواست بیمه‌گزار
نرخ دیه در هر سالتعداد طبقات توقف

بنابراین بیمه آسانسور قیمت ثابتی ندارد و بر اساس ویژگی‌های آسانسور و انتخاب‌های بیمه‌گزار می‌تواند نرخ متفاوتی داشته باشد.

عواملی که باعث افزایش قیمت بیمه آسانسور می‌شوند

مؤلفه‌های زیر بر هزینه نهایی بیمه آسانسور تاثیرگذار هستند:

 • در صورت نداشتن درب داخلی، 5 درصد به قیمت بیمه‌نامه اضافه خواهد شد.
 • قیمت بیمه‌نامه آسانسورهای اداری و تجاری 10% بیشتر خواهد بود.
 • قیمت بیمه‌نامه آسانسور آپارتمان‌هایی با بیش از 10 طبقه، 10% افزایش خواهد داشت.
 • برای تحت پوشش قرار دادن نصاب نگهدارنده و سرویس کار، باید 20% حق بیمه بیشتری پرداخت کرد.

مولفه‌های مذکور باعث افزایش خطرپذیری آسانسور می‌شود. به همین دلیل در صورت وجود هر کدام از این عوامل باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز برای خرید بیمه آسانسور

برای خرید بیمه آسانسور داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • مشخصات بیمه‌گزار
 • آدرس پستی
 • تصویر کارت ملی
 • گواهی استاندارد
 • گواهی سرویس دوره‌ای

موارد مذکور مدارکی است که در زمان خرید بیمه آسانسور و بعد از آن باید توسط بیمه‌گزار تهیه شود.

چه عواملی باعث خرابی آسانسور می‌شود؟

به طور کلی می‌توان دلایل خرابی آسانسور را به سه دسته‌ی اصلی تقسیم کرد:

 • نقص فنی
 • استفاده نادرست
 • قطعی مکرر برق

به جز عامل آخر که تنها با مراجعه به شرکت برق منطقه قابل حل است، با استفاده درست از آسانسور می‌توان میزان خرابی‌های آسانسور را به طرز چشمگیری کاهش داد.

تعمیر آسانسور بر عهده چه کسی است؟

تعمیر آسانسور یک فرآیند تخصصی است. بنابراین برای برطرف کردن مشکلات آسانسور باید از شرکت‌های سرویس و نگهداری آسانسور کمک گرفت. در نهایت، هزینه تعمیر آسانسور بین واحدهای آن ساختمان تقسیم می‌شود.

چه حوادثی افراد داخل آسانسور را تهدید می‌کنند؟

رایج‌ترین نوع حادثه برای آسانسور، محبوس شدن در آن است. بسیاری از افراد از جاهای تنگ و بسته ترس دارند که همین موضوع صدمات احتمالی حبس شدن در آسانسور را چند برابر می‌کند. مهم‌ترین علت این اتفاق، سوار شدن تعداد نفرات بیشتر از حد مجاز و قطعی برق سیستم آسانسور است. سایر حوادثی که امنیت سرنشینان آسانسور را به خطر می‌اندازد، شامل آتش سوزی، برق گرفتگی، پاره شدن کابل و سقوط آسانسور می‌شود.

مسئولیت بروز حوادث احتمالی برای آسانسور بر عهده چه کسی است؟

در هنگام بروز حادثه برای آسانسور، مسئولیت این اتفاق بر عهده‌ی مدیریت ساختمان، مالک ساختمان یا مسئول سرویس آسانسور است. اگر حادثه به خاطر مشکل در سرویس و نگهداری آسانسور باشد و سهل انگاری تعمیرکاران محرز شود، این افراد باید پاسخگو باشند.

در صورتی که به دلیل عدم استفاده از مواد اولیه مرغوب هنگام ساخت و ساز این اتفاق افتاده باشد، مسئولیت این اتفاق با مالک است. اما اگر حادثه به دلایل دیگری رخ داده باشد، مسئولیت پرداخت خسارت مالی و جانی بر عهده مدیریت ساختمان است؛ به همین دلیل خرید بیمه آسانسور از وظایف و مسئولیت‌های مدیران ساختمان‌ها محسوب می‌شود.

مدیریت ساختمان یا رئیس هیئت مدیره وظیفه دارد تا آسانسور را در قبال حوادث بیمه کند. در صورتی که اتفاقی بر اثر استفاده از بالابر بیفتد، تمامی مسئولیت‌ها بر دوش مدیریت خواهد بود. مدیر می‌تواند به نمایندگی از طرف ساکنان اقدام به خرید بیمه آسانسور کند. البته باید گفت که بیمه آسانسور اجباری نیست؛ اما حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند. از این رو خرید این بیمه‌نامه توصیه می‌شود.

بهترین بیمه آسانسور را از چه شرکتی بخریم؟

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که به کمک آنها می‌توان شرکت‌های بیمه را رتبه‌بندی کرد. برخی از این موارد شامل سطح توانمندی شرکت بیمه، تعداد شعب پرداخت خسارت و قیمت بیمه‌نامه می‌شود.

استعلام-و-خرید-بیمه-آسانسور-از-بهترین-شرکت_ها
Preview

یکی دیگر از راه‌های تشخیص بهترین شرکت بیمه، سهم بازار است. سهم بازار بیمه آسانسور نشان می‌دهد که از بین کل بیمه‌نامه‌های فعال در حوزه آسانسور، هر شرکت چه میزان بیمه‌نامه آسانسور صادر کرده است.

شرکت بیمه سهم از بازار
بیمه آسانسور ایران29.7
بیمه آسانسور معلم9.3
بیمه آسانسور آسیا8.6
بیمه آسانسور دانا5.2
بیمه آسانسور کوثر 4.7
بیمه آسانسور پارسیان4.7
بیمه آسانسور سامان3.5
بیمه آسانسور رازی3
بیمه آسانسور پاسارگاد2
بیمه آسانسور ملت1.8
سایر شرکت‌ها32.2

اطلاع از سهم بازار می‌تواند شاخص خوبی برای محبوبیت و رضایت خریداران از خدمات شرکت‌های بیمه باشد.

نحوه دریافت خسارت بیمه آسانسور

برای دریافت خسارت بیمه آسانسور از شرکت بیمه‌گر باید حداکثر ظرف مدت 5 روز نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایید و مدارک لازم را به بیمه‌گر تحویل دهید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت هزینه‌های پزشکی حوادث آسانسور

برای دریافت خسارت حوادث ناشی از اتفاقات آسانسور باید مدارک زیر به شرکت بیمه تحویل داده شود:

 • صورت حساب بیمارستان
 • قبوض پرداخت شده
 • شرح عمل جراحی
 • خلاصه پرونده بیمارستان
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی مصدوم

برخی از شرکت‌های بیمه با بیمارستان‌های مختلفی قرارداد دارند. اگر در این بیمارستان‌ها مراحل درمان را طی کنید، با دریافت معرفی‌نامه می‌توانید به یکی از شعب دریافت خسارت مراجعه کنید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت فوت حوادث آسانسور

برای دریافت خسارت فوت باید مدارک زیر به شرکت بیمه‌گر تحویل داده شود:

 • کپی برابر اصل گواهی فوت
 • کپی برابر اصل شناسنامه باطل شده
 • تصویر برابر اصل گزارش نیروی انتظامی
 • کپی برابر اصل گزارش پزشکی قانونی
 • کپی برابر اصل گواهی انحصار وراثت
 • رای دادگاه

فرایند دریافت خسارت فوت، زمان و دقت بیشتری نیاز دارد. لذا در جمع‌آوری تمام این مدارک توجه کافی را داشته باشید.

استعلام و خرید آنلاین بیمه آسانسور از بیمه دات کام

سامانه بیمه‌دات‌کام یک موتور جستجو برای خرید بیمه است. شما می‌توانید با مراجعه به این سامانه استعلام و خرید بیمه آسانسور را به سادگی انجام دهید. برای این کار لازم است مراحل زیر را طی کنید:

1. وارد صفحه استعلام بیمه آسانسور شوید.

2. نوع کاربری ساختمان، ظرفیت آسانسور، تعداد طبقات، عمر آسانسور و داشتن یا نداشتن درب داخلی را مشخص کنید.

3. بعد از تایید مشخصات، شرکت‌های بیمه‌گر و پوشش‌های مالی به شما نمایش داده می‌شوند.

4. با توجه به نیاز ساختمان و مجتمع مورد نظر، بهترین گزینه را از بین شرکت‌های بیمه مختلف انتخاب کنید.

5. پس از تکمیل مشخصات مورد نیاز و پرداخت هزینه، بیمه‌‌نامه در همان لحظه صادر خواهد شد.

در نهایت طی چند روز کاری، بیمه‌نامه به آدرس انتخابی شما ارسال خواهد شد.

چرا بیمه دات کام را برای خرید بیمه آسانسور انتخاب کنیم؟

بیمه دات کام سامانه آنلاین استعلام قیمت، مقایسه و خرید بیمه است. شما با استفاده از امکانات این کارگزاری می‌توانید انواع بیمه‌نامه را از معتبرترین شرکت‌های بیمه استعلام بگیرید. همچنین با شرایط و طرح‌های مختلف بیمه‌گران آشنا شوید و آنها را با هم مقایسه کنید.

مشاوران بیمه‌دات‌کام نیز به صورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره‌های دقیق و بی‌طرفانه هستند. برای استفاده از خدمات پشتیبانی و مشاور کافی است با شماره 0214372 تماس بگیرید. پس از دریافت اطلاعات بیمه‌ای و بررسی‌های لازم می‌توانید با آسودگی خاطر، بهترین بیمه آسانسور مناسب با شرایط خود را در کوتاه‌ترین زمان انتخاب کرده و پس از پرداخت هزینه بیمه آسانسور، بیمه‌نامه خود را دریافت نمایید.

آیا بیمه آسانسور اجباری است؟

خیر؛ خرید بیمه آسانسور اجباری نیست اما با توجه به میزان خسارتی که در صورت بروز حادثه به ساختمان و افراد وارد می‌شود، خرید بیمه آسانسور به آپارتمان‌نشینان توصیه می‌شود.

آیا بیمه آسانسور خسارات ناشی از نقص فنی رو تحت پوشش قرار می‌دهد؟

خیر؛ برای خرید بیمه آسانسور باید مدارکی دال بر سالم بودن آسانسور از نظر فنی ارائه داد. همچنین باید به طور مرتب سرویس‌‌های دوره‌ای را انجام داد.

آیا در صورتی که آتش سوزی موجب ایجاد خسارت شود، بیمه آسانسور مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد؟

خیر؛ برای جبران خسارات ناشی از آتش‌سوزی باید بیمه‌نامه آن را تهیه نمایید.

آیا بیمه آسانسور خسارات وارد شده در جا‌به‌جایی اموال با آسانسور را جبران می‌کند؟

خیر؛ فقط در صورتی که از آسانسور باربری استفاده کنید بیمه خسارت را پرداخت می‌کند. آسانسور باربری خسارات جانی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

آیا داشتن قرارداد سرویس نگهداری برای دریافت خسارت از بیمه آسانسور الزامی است؟

بله، بیمه‌گزار باید حتما قرارداد سرویس و نگهداری معتبر با یکی از شرکت‌های دارای پروانه طراحی و مونتاژ از وزارت صمت را داشته باشد تا بتواند خسارت خود را دریافت نماید.

آیا خسارات خارج از کابین آسانسور نیز تحت پوشش بیمه آسانسور قرار می‌گیرد؟

خیر، بیمه آسانسور فقط خساراتی که در حین استفاده از آسانسور و در داخل کابین اتفاق بیفتد را تحت پوشش قرار می‌دهد.