12 مهر 1400

حق بیمه تامین اجتماعی چیست و چگونه محاسبه می شود؟(آپدیت ۱۴۰۱)

اگر به فیش حقوقی خود توجه کنید، درمی‌یابید که هر ماه مبلغی به عنوان حق بیمه تامین اجتماعی از حساب‌تان کسر می‌شود. حال این سوال برای شما پیش می‌آید که این حق بیمه چیست و به چه منظور از حساب شما کسر می‌گردد؟ فرمول و مبنای محاسبه حق بیمه سازمان تامین اجتماعی چیست؟

آیا شما فقط ملزم به پرداخت مبلغی برای بیمه هستید؟ آیا کارفرما نیز مسئول پرداخت آن نیز می‌باشد؟ این سوالات به علاوه بسیاری از ابهامات دیگری که ممکن است برای شما در این زمینه پیش بیاید، تنها با شناخت ماهیت حق بیمه تامین اجتماعی قابل پاسخ‌گویی هستند. بنابراین اول با حق بیمه آشنا شده و سپس به پاسخ‌گویی سوالات متداولی که ممکن است به ذهن خطور کند، می‌پردازیم.

حق بیمه چیست؟

طبق ماده ۲ قانون بیمه سازمان تامین اجتماعی، حق بیمه در واقع مبلغی است که برای استفاده از مزایای بیمه، ماهیانه به سازمان بیمه مربوطه پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است که شما به تنهایی این مبلغ را نمی‌پردازید، بلکه قسمتی از آن توسط کارفرما پرداخت می‌شود.

در واقع هر کارمند یا به بیان بهتر کارگر باید ۳۰ درصد حقوق خود را به عنوان حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند، اما این ۳۰ درصد بین فرد بیمه شده و کارفرما تقسیم می‌شود؛ به گونه‌ای که فرد بیمه شده تنها ۷ درصد از ۳۰ درصد حقوق، و مابقی آن که ۲۳ درصد حقوق است، توسط کارفرما به بیمه پرداخت می‌شود.

از نظر قانون، مسئول پرداخت بیمه، کارفرما است. بنابراین در صورتی که کارفرما حق بیمه را در زمان تعیین شده به سازمان بیمه پرداخت نکند، مشمول جریمه خواهد شد. کارفرما علاوه بر به دوش کشیدن مسئولیت پرداخت حق بیمه، باید یک نسخه از لیست حقوق کارکنان خود، به همراه لیست حق بیمه خود و کارکنانش را به اداره تامین اجتماعی ارائه دهد.

برای چه پرداخت‌هایی در حقوق باید حق بیمه بپردازیم؟

حال سوال پیش می‌آید که آیا حق بیمه فقط به صورت ثابت از حقوق ثابت ما کسر می‌شود یا دستمزدهای اضافی مانند اضافه‌کاری، پاداش، حق حضور در جلسه و… نیز در مقدار حق بیمه تاثیر دارند؟ در جواب باید گفت که میزان حق بیمه تامین اجتماعی در بیش‌تر مزایای حقوقی ما تاثیر دارد و به نسبت افزایش می‌یابد. در واقع ما از کارفرما دو نوع مزایا دریافت می‌کنیم و از هر کدام سهم حق بیمه خود را به سازمان بیمه می‌پردازیم. این دو نوع مزایا عبارت‌اند از:

مزایای مستمر حقوق

مزایای مستمر در واقع حقوقی است که ما به صورت ثابت از کارفرما دریافت می‌کنیم. علاوه بر حقوق ثابت خود، مزایای دیگری هستند که به صورت ثابت هر ماه به ما پرداخت می‌شوند که آن‌ها نیز در دسته مزایای مستمر قرار می‌گیرند. این مزایا که معمولا مشمول حق بیمه می‌شوند عبارت‌اند از:

 • حق اولاد
 • حق مسکن
 • محل خدمت
 • نوبت کاری
 • کشیک
 • حق ایاب و ذهاب، جذب
 • شرایط فوق العاده آب و هوا

مزایای غیر مستمر حقوق

مزایای غیر مستمر حقوق برعکس مزایای مستمر، روال پرداختی ثابتی ندارند و بستگی به شرایط و فعالیت‌های کارکنان، به آن‌ها پرداخت شود. این پرداخت‌ها ممکن است چند ماه یکبار و یا حتی سالی یک بار به حساب کارکنان واریز شود که معمولا مشمول حق بیمه می‌شوند. این مزایا عبارت‌اند از:

 • اضافه کاری
 • پاداش آخر سال
 • پاداش انجام یک کار
 • عیدی
 • خسارت اخراج
 • بازخرید خدمت
 • هزینه تهیه لباس
 • هزینه مسافرت‌های کاری

برای پاسخ به سوال سهم کارفرما در حق بیمه پرداختی به سازمان تامین اجتماعی چه میزان است، باید گفت که 23 درصد از حقوق کارگر است.

حق بیمه شامل چه مزایایی نمی‌شود؟

در میان این مزایا و حقوق‌ها، تعدادی مزایا وجود دارند که نیازی به پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی برای کارکنان و کارفرما ندارند. این مزایا که شامل حق بیمه نمی‌شوند در موارد زیر خلاصه می‌شوند:

 • عیدی
 • بازخرید مرخصی
 • حق شیر
 • حق التضمین
 • خسارت اخراج و سنوات پایان کار
 • هزینه سفر و ماموریت
 • پاداش نهضت سوادآموزی
 • پاداش مربوط به افزایش تولیدات

در چه شرایطی کارفرما می‌تواند از حقوق کارکنان خود برداشت کند؟

اکنون بعد از پی بردن به نحوه برداشت حق بیمه توسط کارفرما، این سوال برای‌مان پیش می‌آید که آیا کارفرما به راحتی می‌تواند به حقوق کارکنان دسترسی داشته باشد و هیچ محدودیتی برای آن‌ها وجود ندارد؟ در جواب باید گفت که قانون برای حقوق کارکنان ارزش بسیاری قائل است و به کارفرما فقط در موارد خاصی اجازه برداشت از حقوق کارکنان خود را می‌دهد. این موارد عبارت‌اند از:

 • مالیات و حق بیمه
 • پرداخت اقساط وام کارکنان
 • در صورتی که در محاسبات حقوق کارکنان اشتباهی صورت گرفته باشد
 • دریافت اجاره بهای خانه سازمانی
 • دریافت مبلغ تعهد شده کارکنان بابت اجناس دریافتی از شرکت
 • مواردی که بر اساس رای دادگاه، اجازه برداشت وجه به کارفرما داده شده باشد.

چرا حق بیمه را پرداخت می‌کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید، لغت بیمه در زبان فارسی از ریشه بیم و ترس گرفته شده‌است. بنابراین هدف بیمه، ایجاد آرامش و برطرف کردن نگرانی‌ها است. از آن جا که هیچ کس در زندگی خود توانایی پیش بینی آن را ندارد که تا چه زمانی می‌تواند کار و فعالیت کند و یا چه زمانی و چگونه عمرش پایان می‌یابد، انسان دائم نگران آینده خود و خانواده‌اش است.

از این رو انسان سعی می‌کند که با احتیاط و آینده‌نگری کارهای خود را پیش ببرد.  یکی از بهترین راه‌ها برای پیش‌گیری از ضرر و زیان‌های احتمالی، استفاده از خدمات بیمه است. در واقع ما ماهیانه مبلغی به عنوان حق بیمه تامین اجتماعی پرداخت می‌کنیم تا در صورت بروز حادثه، از کار افتادگی و یا بازنشستگی، بیمه خسارات ما را تا حدودی جبران کند.

چند نوع بیمه وجود دارد؟ مزایای آن‌ها چیست؟

به طور کلی، بیمه به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند و برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای این سه دسته بیمه عبارت‌اند از:

بیمه اشخاص

بیمه اشخاص از مهم‌ترین انواع بیمه به شمار می‌رود که اغلب حوادث، بیماری‌ها، از کار افتادگی و در کل تمام حوادثی که امکان وقوع آن وجود دارد را پوشش می‌دهد. هدف تعیین حق بیمه سازمان تامین اجتماعی برای حمایت از افراد هنگام بروز مشکلات مالی پس از یک اتفاق ناگوار است. این بیمه به چهاد دسته تقسیم می‌شود:

 • بیمه عمر: پوشش‌های اصلی این بیمه، مستمری دوران بازنشستگی و فوت بیمه‌گذار است.
 • بیمه حوادث: حوادثی که منجر به آسیب جسمی فرد می‌شود را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.
 • بیمه‌نامه درمان: از معروف‌ترین انواع بیمه است که فقط به صورت خانوادگی ارائه می‌شود و با شعار “بیمار تنها باید دغدغه بیماری خود را داشته باشد، نه چیز دیگر” فعالیت می‌کند.
 • بیمه مسافرتی: این نوع بیمه، بیمه‌گذار را در برابر حوادث احتمالی سفرهای داخلی و خارجی، تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

بیمه اموال

هر فردی با توجه به موقعیت شغلی خود، دارای اموال مختلفی است که هر کدام نیاز به مراقبت و نگهبانی خاصی دارند. این اموال شامل خانه، اتومبیل، پول و سرمایه و بسیاری از موارد مشابه می‌‎شود که هر کدام در معرض خطرات خاصی مانند دزدی، آتش‌سوزی، تصادف و… هستند. بیمه اموال این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا در صورت وقوع چنین اتفاقات ناگواری، خسارات وارده به شما تا حدودی جبران شود.

بیمه مسئولیت

این نوع بیمه به منظور تنظیم روابط اجتماعی جامعه و شناخت مسئولیت‌های یکدیگر و تامین امنیت حرفه‌ای مشاغل به وجود آمده است. برای مثال بیمه عملیات ساختمانی که زیر مجموعه بیمه مسئولیت است، زیان‌های مالی و جسمانی در حین عملیات ساختمانی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و بیمه تابلوهای تبلیغاتی خسارات مالی و جانی ناشی از خطرات احتمالی هنگام نصب و نگه‌داری تابلوهای تبلیغاتی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

بنابراین اگر نگران آینده خود و خانواده محترم‌تان هستید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات با پرداخت حق بیمه مربوطه استفاده کرده تا در صورت بروز یک اتفاق ناگوار، مشکلات مالی نیز به مشکلات موجود اضافه نشود.

 خرید حضوری یا خرید اینترنتی بیمه ؟

 اگر خواهان ثبت نام یا خرید بیمه‌نامه‌های مختلف از شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی و دولتی  هستید، برای رفاه و آسایش خاطر خود می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری نسبت به این مهم اقدامات اولیه بهره‌مندی از مزایا را با پرداخت حق بیمه عملی سازید. برای این منظور هم به صورت حضوری در نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه‌ای مختلف و هم به صورت اینترنتی در وب سایت‌های معتبر خرید اینترنتی بیمه نظیر بیمه دات کام قادر به انجام این فرآیند هستید.

وب سایت بیمه دات کام در این زمینه خدمات و مزایای بسیار زیادی را در اختیار شما قرار خواهد داد. به این صورت که شما با ورود به این وب سایت اینترنتی نسبت به خرید، استعلام و مقایسه بیمه مورد نظر خود با سایر بیمه‌های دیگر، جدول محاسبه حق بیمه، هزینه های بیمه و… در بستر اینترنت مطلع می‌گردید. سپس با دید جامع تر و کامل تری دست به خرید بیمه نامه مربوطه بزنید. جدا از صرفه جویی در وقت و انرژی خویش و به هدر نرفتن زمان زیادی ز شما با خرید اینترنتی، شما می‌توانید نسبت به این مزایا و اطلاعات کلی با تماس با کارشناسان بیمه دات کام نیز، پیش از خرید بیمه اطلاعات مفیدی را به دست آورید. اطلاعات بیمه‌ای و راهنمایی‌‌های کارشناسان ما به شما در اخذ تصمیم بهتر و مناسب ترکمک می‌کنند.

خدمات بیمه‌ دات کام در دستان شما

هر یک افراد و اقشار مختلف در هر لباسی با توجه به صنف و شغل خویش می‌توانند از خدمات شرکت های بیمه ای به خوبی استفاده نمایند. رشته بیمه‌هایی نظیر: بیمه آتش سوزی، بیمه کرونا، باربری، اتومبیل و بیمه شخص ثالث، سرقت، حوادث، درمانی- پزشکی، بیمه زندگی و… بخشی از خدمات مختلفی است که در صنعت بیمه در هر یک از شرکت های بیمه ای مختلف ارائه می شود تا شما با توجه به نوع نیاز خود بتوانید از پوشش ها و خدمات بیمه ای مختلف به خوبی بهره لازم را ببرید.

سامانه bimeh.com نیز در راستای ارائه هرچه بهتر خدمات به بیمه‌گزاران در بستر خرید اینترنتی بیمه ایجاد شده است. شما می‌توانید با مراجعه هر یک از این صفحات رشته‌های بیمه‌ای مختلف را خریداری نموده و با پرداخت حق بیمه‌های خود ضمن بهره مندی از پوشش‌های بیمه ای این صنعت بیمه‌، آسودگی خاطر را به خود و خانواده‌تان، سهولت تجربه خرید آنلاین بیمه را در چند دقیقه تجربه نمایید. در نهایت بیمه خریداری شده را رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
15 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای / بیمه آتش سوزی و زلزله

پیگیری پرونده شهرداری؛ جزئیات و راه‌های استعلام پرونده شهرداری

چگونگی پیگیری پرونده شهرداری و اطلاعات مورد نیاز برای انجام این کار به طو کامل در این مقاله نوشته شده است.

12 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خدمات درمانی همان بیمه سلامت+ پوشش‌ها و مزایا

پوشش‌ها، خدمات و انواع بیمه خدمات درمانی را در این مقاله بخوانید!

05 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی؛ مراحل، روش‌ها، شرایط و مدارک لازم

برای اطلاعات کامل در مورد روش‌های تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و آنلاین این مقاله را بخوانید!

04 تیر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه دانشجویی؛ اقدامی برای کاهش هزینه و بازنشستگی زودتر

بالاخره دوران دانشجویی، جزو سوابق بیمه قرار گرفت. دانشجویان عزیز برای اطلاع از این طرح، این مقاله را بخوانید!

30 خرداد 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت بیمه اختیاری و اجباری چیست؟ کدام یک مزایای بیشتری دارد؟

تمام پوشش‌ها و خدماتی که بیمه اختیاری و بیمه اجباری برای بیمه‌شدگان دارند. درصد حق بیمه کدام بیشتر است؟

30 خرداد 1401 / اطلاعات بیمه ای

بازرسی تامین اجتماعی؛ آشنایی کامل با نحوه درخواست بازرسی بیمه تامین اجتماعی

صفر تا صد آشنایی با بازرسی تامین اجتماعی و نکات مهم آن در این مقاله نوشته شده است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عقاب لر و لرستان .ایستگاه کشور
09 آبان 1400

ممنون از راهنمایی تون عالی بود فهمیدم پی ب چی .باتشکر عقاب لرستان و خوزستان و بخصوص ایستگاه کشور

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  سلام وقت بخیر از توجه تون ممنون

جوان
24 آذر 1400

سلام حق بیمه سه ماه گذشته رو سه روز دیرتر پرداخت کردم، الان قرارداد بیمه من فسخ شده؟

  کارشناس بیمه
  25 آذر 1400

  سلام با توجه به اینکه مهلت پرداخت سه ماهه است باید قرارداد مجددا تنظیم بشه

gh
12 دی 1400

سلام و عرض ادب
تشکر بابت توضیحات ارزنده
طبق قوانین تامین اجتماعی از 30 درصد حق بیمه، چه میزان بابت درمان است و چقدر تعهدات بلندمدت؟
آیا کارفرما اختیار را دارد که بابت درمان با تامین اجتماعی قرارداد نبندد؟
تشکر مجدد

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بیمه اجباری منل بیمه آزاد نیست که درصد آن برای درمان تفکیک بشود و در پاسخ به سوال دومتان باید گفت که نمی تواند.

کاربر
13 دی 1400

سلام.کارفرما گفته مثلا حقوق من xتومان است و بیمه ندارد اما 1ماه بعد بیمه میکند و 7درصد حق بیمه را از xتومان کم میکند و این حقوق رو پرداخت میکند. مزایای مستمر حقوق هم باید به کارگر پرداخت کند یا اختیاری است؟یعنی حقوق xتومان بعد از بیمه شدن باید چیزی به آن باید اضافه شود یا همان میماند؟

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بله هرچقدر حقوق می گیرید باید ۷ درصد آن را کارگر باید بدهد و ۲۳ درصد بقیه را کارفرما میدهد.

شاهانی
15 دی 1400

سلام بهترین روش پرداخت حق بیمه چیست؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1400

  سلام دوست عزیز، سوالتان کمی ابهام برانگیز است. منظورتان را دقیق تر بنویسید. روش پرداخت یا تکنیک های برای پرداخت بهتر و کامل؟

زارع
21 دی 1400

سلام حداکثر سه ماهه میشه پرداخت یا ماهها یا سال بیشتری را یکدفعه میشه پرداخت؟

  کارشناس بیمه
  12 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در بیمه حرف و مشاغل آزاد و اختیاری میشود یکسال یعنی تا پایان سال را یکجا پرداخت کرد.

Ela
22 دی 1400

سلام وقت بخیر
من پدرم سال ۹۱ فوت کرده و الان متوجه شدم ۵ سال سابقه بیمه داره من تنها بازمانده شون هستم و دخترم و مجرد،درخواست دادم برای مستمری بگیر شدم،ولی رد شده چرا؟

  کارشناس بیمه
  11 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله می تواند چند دلیل داشته باشد: سه ماه آخر قبل از فوت را سابقه ندارد، شما اشتغال دارید یا بازرس فنی تایید نکرده است. به هر حال، برای دریافت جواب دقیق باید به آن شعبه مراجعه کنید.

زهرا
27 دی 1400

سلام اگر زیر پنج سال سابقه پرداخت بیمه داشته باشیم آیا می توانیم بعد از چند سال وقفه و عدم پرداخت بیمه ، با احراز سایر شرایط برای بازنشستگی، درخواست بازنشستگی و پرداخت کسری بیمه تا سقف ده سال را داشته باشیم؟

  کارشناس بیمه
  07 بهمن 1400

  سلام بله مقدور است

الین
27 دی 1400

سلام خسته نباشید. من بیمه مشاغل آزاد ۱۴ درصد انتخاب کردم و حق بیمه ۳ ماه پیش پیش دادم و الان دوباره خواستم بیمه رو پرداخت کنم ک برج ۱۲ پرداخت کرده باشم مبلغش ۳۰ تومن کمتر شده دلیل خاصی داره ک کم شده ۳۸۶ تومان بوده الان ۳۵۰ نوشت و پرداخت کردم لطفا جواب بدید ممنون میشم

  کارشناس بیمه
  08 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز ماه اسفند چون ۲۹ روزه است کمتر شده جای نگرانی نیست

سمیه
23 بهمن 1400

با سلام و عرض ادب
بیمه بنده از 1400/10/01 رد شده است همان 30روز لحاظ میشود یا خیر؟
و سوال دیگه اینکه سه سال پی در پی به جای 31روز 30روز کارفرما بیمه یکی از پرسنل را رد کرده هست آیا میشود اقدامی انجام پذیرد یا خیر؟

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بله همان 30 روز در نظر گرفته می شود و در پاسخ به سوال دومتان باید گفت که باید به اداره کار برود و شکایت کند.

الناز
24 بهمن 1400

سلام بیمه عمر متوفی بدون تعیین وارث که فرد متوفی بچه و زن و مادر دارد با اجرای مهریه قابل توقیف است؟

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این سوال حقوقی است و باید از شرکت بیمه و یک وکیل بپرسید.

صدرایی
26 بهمن 1400

سلام کار فرما برای من از اول خدمتم تاشهریور امسال حق بیمه با پرداخت اضافه کاری 110 ساعته پرداخت کرده از شهریور تا به حال اضافه کاری چند نفر محدود از جمله بنده را حذف کرده لذا سقف بیمه من از 16 میلیون به 9 میلیون کاهش پیدا کرده که تاثیر منفی در بازنشستگی عنقریب من دارد چطور می توان قانونی برخورد کرد . البته برای سایر پرداختی های رفاهی سال های قبل هم بیمه پرداخت ننموده اند(از قبیل کارانه رفاهی و… که طبق مطالب مذکور در سایت مشمل بیمه هستند)

  کارشناس بیمه
  27 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، اضافه کار دست خود کارفرما است اما اگر حقوق و مزایا کم کرده باید بروید اداره کار و در آنجا شکایت کنید.

   صدرایی
   03 اسفند 1400

   صمن تشکر از پاسخ تان به استحضار می رساند که اضافه کار بنده در طول دهها سال حالت مستمر و تشویقی داشته آیا نقض آن که باعث کاهش شدید سقف بیمه شده قانونی است؟ به عبارت دیگر کاهش شدید سقف بیمه از نظر بیمه اجتماعی قابل قبول است ؟ با تشکر مجدد

    کارشناس بیمه
    06 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز، بله ۰۲ شما هرچه از طرف کارفرما حقوق و اضافه کار می گیرید باید حق بیمه اش کسر شود و اگر کارفرما به شما نداد، ربطی به تامین اجتماعی ندارد.

بدبختی از بدبختان ایران زمین
06 اسفند 1400

با سلام
مادر بنده ۶۱ سال سن و ۷سال سابقه پرداخت بیمه دارد ، میخواستم بپرس حق بیمه ۳ سال ایشان که تا 10سال سابقه برسد چقدر میشود ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، حدودا ۴۵ ملیون تومان و با ماهی یک ملیون و دویست هزار تومان بازنشسته میشود.

مسعود
08 اسفند 1400

سلام من بیمه روستایی وعشایر پرداخت می کنم آیا برای مستمر بگیری فرقی بین پرداخت بالاترین سطح با پایین ترین سطح است؟

  کارشناس بیمه
  09 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، پرداختی آنها در یک سطح است.

محمد
20 اسفند 1400

سلام من دریک کارگاه ذوب مس کارمیکنم حقوقم روساعت کاری پرداخت میکنندوطبق قانون اداره کاروهمچنین بیمه روهم طبق ساعت کارپرداخت میکنن برج ۱۰/۱۴۰۰سی روزبرام بیمه ردکردن باحقوق هشت میلیون ولی حقوقی که به من دادن پنج میلیون ایابایدکاری انجام بدم یامشکلی درکارنیست

  کارشناس بیمه
  21 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، اگر سابقه شما کم است، الان لازم نیست کاری بکنید مشکلی ندارد.

زهرا
22 اسفند 1400

سلام من برای بیمه تامین اجتماعی دانشجویان امروز ثبت نام کردم ، برای ۱۲ درصد ، داخل سایت زده بود ماهانه ۳۱۸ تومن باید پرداخت بشه ، بعد الان که وارد بخش پرداخت شدم ، زده حق بیمه ای که باید بپردازم، ۸۵ تومن،
دلیلش چیه ؟

  کارشناس بیمه
  23 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ۳۱۸ هزار تومان مربوط به یک ماه است شما از اول ماه که درخواست ندادید تا مبلغ ۳۱۸ هزار تومان واریز کنید. شما چند روز بعد از ماه درخواست دادید. برای همین به نسبت درخواست شما حق بیمه از شما دریافت میشود.

صدرایی
24 اسفند 1400

با سلام 6 ماه اول سال 1400 مبلغ 16 میلیون در ماه بیمه رد شده 6 ماه بعدی به علت تغییر مدیریت و کسر اضافه کاری ها حدود 8 میلیون بیمه رد شده در نظر دارم که یک ونیم سال بعد را با اشتغال در محل دیگر بیمه تکمیلی حدود 10 میلیون ( جمعا18 میلیون)رد کنم (1401 تانیمه اول 1402)و با 34 سال خدمت در خواست بازنشستگی کنم در این حالت حقوق بازنشستگی من چگونه محاسبه میشود.برای اینکار لایحه ای لازم است؟ اگر بلی مراحل اقدام را پیشنهاد فرمایید بسیار ممنون میشم.

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ملاک محاسبه بازنشستگی دو سال آخر است ولی به شرطی که دستمزد شما غیر متعارف ارسال نشده باشد.

رضازاده
24 اسفند 1400

سلام. حقوق دریافتی بنده ۱۰ میلیون بوده که با فیش حقوقی یکسان است و الان ۱ روز است بازنشسته شدم. میانگین دریافتی ۲ سال اخرم ۹ میلیون بوده. الان متوجه شدم که کارفرما حقوق ۳میلیون و ۸۰۰ هزار ارسال کرده امسال و میانگین ۲ سال اخر هم ۳/۱۰۰ محاسبه شده در سایت. ایا باید شکایت کنم از کارفرا برای دریافت کامل حقوق بازنشستگی؟

  کارشناس بیمه
  25 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، میتوانی اداره کار شکایت کنید.

کارگر
28 اسفند 1400

با سلام .کارفرمایی ماهی مثلا ۴۰ روز بیمه برای کارگر رد کرده،اما در لیست بیمه ی تامین اجتماعی در قسمت سوابق تلفیقی فقط ۳۰ روز در نظر گرفته میشود.چطور ممکن است؟و چه باید کرد؟

  کارشناس بیمه
  29 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز ماه ۳۰ روز است چطور یک نفر در ماهی که ۳۰ روز است آنوقت ۴۰ روز کار کرده است

علیرضا شعبانی
02 فروردین 1401

با عرض سلام و تبریک سال جدید میخواستم بدونم که تفاوت مبلغ حق بیمه پدر فرزندی با بیمه غیر پدر فرزندی در بیمه کشاورزی به جز بیمه بیکاری در چیه چون حق بیمه من ۲۵۹ تومان و در پدر فرزندی ۱۸۵ تومانه چرا دلیلش چیه ؟ با تشکر

  کارشناس بیمه
  25 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، دلیل اش این است که از کارگاههای پدر و فرزندی ۳ درصد بیمه بیکاری کسر نمیشود ولی از بقیه کارگاهها کسر میشود.

هاشم دیراوی
10 فروردین 1401

سلام دیراوی هستم.وقت بخیر پدر بنده ۱۰سال بیمه دریای داردمتولد ۳۳هست ایا میشه بازنشست شد حقوق گرفت براش در چ حدی میونه باشه.سوال دوم اگر بیمه دریای دوماه رد کنم ایا همین تاریخی ک رد کردم میتونم درمانی استفاده کنم یا تا چندماه.ممنون دوست عزیز؟؟

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ۰۱ اگر ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه داشته باشد ده روز بهش مستمری پرداخت میشود.

کارمند خسته
15 فروردین 1401

سلام. من 22 سال سابقه کار دارم و از همون سال اول توی لیست حقوقی مبلغی در قالب فوق العاده از کارفرما دریافت میکردم که مشمول بیمه هست و هر ماه 30 درصد اون رو به تامین اجتماعی پرداخت کردیم. این مبلغ فوق العاده، علاوه بر حداقل مزایای مشمول بیمه بوده. امسال مدیریت عوض شده و حالا برام سوال هست که کارفرمای جدید این اجازه رو داره که فوق العاده ام رو حذف کنه تا مزایای مشمول بیمه برابر حداقل بشه؟ مرسی

  کارشناس بیمه
  04 اردیبهشت 1401

  سلام دست عزیز، خیر طبق قانون حق ندارد این کار را بکند.

زهرا
18 فروردین 1401

بیمه در شرکت هایی که به صورت ساعتی با افراد کار میکنند و حقوق بر اساس ساعت است چگونه محاسبه میشود. با فرض بر اینکه روز 2 ساعت و روزی 10 ساعت کار کند. این بیمه چه میزان به اداره تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد؟

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، تامین اجتماعی حق بیمه را براساس ساعتی قبول نمیکند حتما باید بصورت روزانه و هرماه ۳۰ روز لیست بیمه ارسال کنید.

20 فروردین 1401

سلام خسته نباشید
ببخشید من بیمه مشاغل ازاد دانشجویان درست کردم و یک ماهو نیم پرداخت کردم دیگ نمیتونم بریزم ایا اون یک ماهو نیمه میتونم بگیرم ؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

افسانه بهامین
20 فروردین 1401

سلام من 6ماه قرارداد تامین اجتماعی بستم هرماه ۳۱۸ تومن پرداخت میکردم الان برای فروردین ۱۴۰۱ زده ۵۱۸ تومن .چرا ۲۰۰ تومن گرون شده ,چکار کنم،خانه دار هستم

  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، متاسفانه این مبلغی است که اعلام کرده اند.

نکیسا
23 فروردین 1401

سلام خسته نباشید. من چند وقت رفتم سرکار کارفرما من بیمه کرده بعد زیر تحت تکلفل پدرم خارج شدم..
بنظرتون مشکلی نیس. میخام بدونم مزایای کدوم بهتر.. حس میکنم کارم اشتباه بوده که خارج شدم. میشه راهنماییم کنید

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، شما از ی جا بیشتر نمی توانید بیمه شوید.

شکرالهی
27 فروردین 1401

سلام من شوهرم کارافتاده شده ۱۴سال سابقه دارم اختیاری وتحت پوشش بهزیستی امسال دیگه نمیتونم ۱۴۰۰تومن بریزم سال جدید نریختم تاکی وقت دارم برم اقدام کنم برمستمری وچقدر میدن ودو تا فرزند پسر۲۰ ساله دختر ۲۶ساله مجرد دارم بااین توصیف چقد میدن مزایا هم داره

  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر از نظر کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی از کار افتاده شده ماهیانه مبلغ چهار ملیون و دویست هزار تومان دریافت میکند.

   شکرالهی
   20 اردیبهشت 1401

   سلام
   همسر من کلا ۱۴ سال سابقه داره و از کمیسیون بالای ۶۶ درصد کار افتاده شده و الان رفتم برای مستمری اقدام کنم شعبه میگه چون بیماری همسر شما زماني بوده که بیمه پرداخت نکردید یعنی ۱۰ سال بین بیمه ما فاصله بوده و بهم گفتن دو ملیونو خورده ای میدن درسته؟ودرتوانم نیست واریز کنم واهمه بدم ب نظر شما چیکار کنم ممنون میشم راهنمایم کنید

    کارشناس بیمه
    20 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، اگر بیماری همسر شما زمانی که بیمه نداشته شروع شده ازکارافتادگی بهش نمیدهند.

سارا
29 فروردین 1401

سلام وقت تون بخیر
ببخشید من تازه می خوام منشی یک شرکت آزاد بشم می خواستم بپرسم اگه بگم برام بیمه رد کنه یعنی از حقوققم کم میشه یا جدای از اون هست و مسئولش با خود ریس شرکت هست؟

  کارشناس بیمه
  16 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، مبلغی حدود 30 درصد از حقوق کم می شود. البته خالص دریافتی باید به شما پرداخت شود. خود رئیس شرکت باید شما را بیمه کند.

ارسلان نامی
30 فروردین 1401

سلام ،وقتتون بخیر ،سوال من درباره ی حقوقم در سال جدید با شرایط متاهل ،بدون فرزند با سه سال سابقه در محل کار و ایا حق بیمه اختیاری از حقوق کارگر کسر میشه یانه ؟ چون من بیمه ی اختیاری تامین اجتماعیم ولی پولشو کارفرمام میده ولی از حقوقم کسر میکنه ،ممنون میشم راهنماییم کنین 🙏

  کارشناس بیمه
  17 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اگر از حقوق شما کسر میکند که باید حق بیمه شما را اجباری و طی لیست بیمه ارسال کند

حسن امیری
02 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر بنده حدود ۲۷سال و نیم سابقه بیمه دارم (اجباری سربازی مشاغل ازاد) با ۴۸سال سن این ۲/۵سال باقیمانده تا ۳۰ سالرو تا موعد بازنشستگی میخوام از طریق یه کارخونه خصوصی بیمه اجباری رد کنم با پایه حقوق بالاتر آیا امکانش هست بعدا مشکلی پیش نمیاد تا چه اندازه میتونم پایه حقوق رو بالا ببرم با تشکر

  کارشناس بیمه
  21 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اگر دوسال آخر یک دفعه حق بیمه بالا واریز کنی تامین اجتماعی قبول نمیکند چون دستمزد شما غیر متعارف میشود

معلم
04 اردیبهشت 1401

سلام وقت شما بخیر لطف میکنید در مورد بیمه مدارس غیر انتفاعی راهنمایی کنید
حقوق ۳ تومن تو قرار داد ثبت شده مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰ برا بیمه کسر میشه
اصلا نمیدونم چطوری محاسبه میشه تابستون هم باید خودمون بپردازیم

  کارشناس بیمه
  24 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، شما هرچقدر حقوق میگیرید براساس همان هم باید حق بیمه کسر شود ۰۲ به بازرس تامین اجتماعی اطلاع دهید.

محیا
07 اردیبهشت 1401

با سلام.بنده در مهرماه 1390 در یک سازمانی بصورت شرکتی مشغول به کار شدم که تا شهریور 92 فقط برای من 8 ماه بیمه ریختن.میخواستم بدونم بیمه این 14 ماه چقدر میشه تا خودم پرداخت کنم.
باتشکر

  کارشناس بیمه
  03 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، تامین اجتماعی قبول نمیکند که شما واریز کنید سوابق گذشته را که نمیتوانید بخرید

محسن
11 اردیبهشت 1401

با سلام
آیا پاداش ثابت و مستمر سال گذشته که مشمول بیمه و مالیات نیز بوده است را اگر در سال جدید طبق افزایش حقوق افزایش ندهیم و یا کسر یا حذف کنیم مشمول جرییمه بیمه میشویم؟

  کارشناس بیمه
  09 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اگر منل گذشته مستمر پرداخت شود حتما باید بیمه و مالیات ازش کسر شود اگر این کار را نکنید مشمول جریمه میشوید

رها
14 اردیبهشت 1401

سلاممن ده سال سابقه بیمه دارم ک از این ده سال 5 سال کارفرما برام رد کرده و 5 سال هم خودم مشاغل آزاد پرداخت کرده ام و الان به صورت پاره وقت مشغول به کار هستم که کارفرما با توجه به ساعت حضورم در ماه حدود 6-7 روز برام بیمه رد میکنه با حقوق حدود 6 تومن.بیمه بهم گفتن که باید قرارداد کسری ببندم و دیگه نمیتونم مشاغل آزاد پردخت کنم و از بهمن قراداد بستم میخواستم بدونم هزینه ای که باید برای مابقی روزها بیمه پرداخت کنم حدودا چقدر می شود؟ چون تا مرداد نمیتوان پرداخت کنم و حتما باید اون زمان پرداخت کنم.و هیچ اطلاعی ازمبلغی که باید پرداخت کنم ندارم.
ممنون

  کارشناس بیمه
  09 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، به شعبه تامین اجتماعی که درخواست دادید مراجعه کنید آنها براساس دستمزد شما برایتان محاسبه میکنند و خدمت شما میگویند

M.o
18 اردیبهشت 1401

باسلام
پدر بنده بیمه اختیاری دارن وهمه اعصای خانواده تحت تکلف ایشون هستن، ما هرماه بطور کامل حق بیمه را پرداخت میکنیم اما از بهمن ۱۴۰۰ تا کنون امکان استفاده از بیمه را نداریم هر زمان به مراکز درمانی مراجعه میکنیم می گویند غیر فعال است.
استعلام گرفتیم گفتن قرارداد فسخ شده یا وضعیت غیر فعاله ،نزدیک ۷مرتبه به مرکز مراجعه کردیم هیچ اقدامی صورت نگرفته ودراخرین مرتبه گفتن قانون جدید اومده که باید دوماهو یه جا پرداخت کنید تا بیمتون فعال بشه
لطفا راهنمایی کنید کجا و چطور اقدام کنم
سپاسمندم

  کارشناس بیمه
  28 خرداد 1401

  سلام وقتی تا آخر بهمن واریز کردید که بیمه شما دیگه لغو شده است در بیمه اختیاری باید حق بیمه را جلو جلو واریز کنید

فائزه
20 اردیبهشت 1401

سلام وقت بخیر
طبق قانون جدیدی که تامین اجتماعی گذاشته.
افرادی که زیر 35 سال هستند و توی 3 ماه گذشته بیمه نداشته اند و دارای مدرک کارشناسی می باشد.تامین اجتماعی حق بیمه را خودش پرداخت میکند و از طرف شرکت و شخص حق بیمه ای پرداخت نمی شود.
حال میخوام ببینم این موضوع صحت داره؟
و اگر درسته حق بیمه دیکه نباید از حقوق من کم بشه درسته؟
لطفا راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  21 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، خیر صحت ندارد.

رضائیان
20 اردیبهشت 1401

سلام،
شرکتی که در آن مشغول بوده‌ام مبالغ ثابتی را سالانه در قرارداد (مدت معین)، خارج از بخش مزدی و بصورت مزایا پرداخت می‌کرد اما این مبالغ در طول سال ثابت بودند. اخیرا شنیدم که اگر مبلغ ثابتی در طول سه ماه پیایی، خارج از مزد (بصورت مزایا) پرداخت شود جزو تعهدات مزدی قلمداد شده و بعنوان پایه حقوق در نظر گرفته شود و شامل بیمه و مزایای مترتب به آن خواهد بود.
خواستم در این باره اعلام نظر کنید

  کارشناس بیمه
  20 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بله میشود

رضائیان
20 اردیبهشت 1401

در سال‌های گذشته (حدود ۱۵ سال پیش) در شرکتی بصورت ساعتی مشعول بودم که بیمه نکرده و جزو سوابق بیمه ای من حساب نشده است
آیا الزامی وجود دارد که آن شرکت حتما کارگر را بیمه نماید؟
امکان استیفای حقوق بیمه ای و احتساب سوابق وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  20 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، ۰۱ بله ۰۲ بروید اداره کار شکایت کنید

شکرالهی
21 اردیبهشت 1401

سلام مجددبیماری همسر من سال ۸۶ شروع شده وماازسال ۷۳بیمه بودیم تا ۷۹بعد قطع شده تا ۹۰دوباره شروع کردیم تا امسال وگفتند دوباره کمسیون پزشکی بشه الان من چیکارکنم حداقل پایه برسه ؟؟اگه تاریخ بیماری عوض کنم بگم ۹۰ شروع شده چی ؟سال م۹۶ کمسیون پزشکی کار افتادگی بالای ۶۶درصد دادن

  کارشناس بیمه
  19 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تامین اجتماعی قبول نمیکند چون کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی متوجه میشود

رویا
26 اردیبهشت 1401

آیا حق اولاد در حقوق بازنشستگی تاثیر گذار است؟
چون مشمول بیمه نمیباشد .در بازنشستگی محاسبه می
گردد؟

  کارشناس بیمه
  13 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، خیر اصلا تاثیری ندارد

مینا
01 خرداد 1401

سلام کارفرمای من طی این یکسالی که برام بیمه رد کرده ۱۴۰۰
بعضی ازماه هاا که خودش کارگاه رو تعطیل میکردبه مدت ۳روز یا۴روز بیمه منو روهم به همون اندازه پرداخت نمیکردیعنی بجای ۳۰ روز ۲۶ روز پرداخت میکرد دلیلش چی همچین اجازه رو داره

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تعطیلی کارگاه دست خودش بود. به اداره کار مراجعه کنید.

مرضیه
07 خرداد 1401

سلام
شرکتی که باهاش قرارداد دادم آخرین بیمه رو اسفند ماه رد کرده و تا کنون بقیه رو رد نکرده. ازشون پرسیدم گفتن دستی می ریم پرداخت می کنيم. خواستم بپرسم مگه ممکنه حق بیمه چند ماه رو یکهو بریزند؟

  کارشناس بیمه
  08 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، خیر امکان ندارد.

پیگیر
08 خرداد 1401

سلام
من مدرکم و به شرکتی دادم برای رتبه بندی و قرار شده بیمه دو سال بنده در این شرکت رد بشه. ماه اول رد شد ولی الان سه ماه هست که بیمه منو رد نکرده. ماه پیش که پیگیری کردم گفتن حضوری بیمه رو رد می کنن. سوال من اینه اینکه حق بیمه چند ماه یکهو رد بشه و در سایت برای من نشان داده بشه ممکنه با اینکه داره منو بازی میده؟
ممنون

  کارشناس بیمه
  09 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، حق بیمه باید ماهانه پرداخت بشود اگر هرماه ارسال نشود تامین اجتماعی دیگه قبول نمیکند.

علیرضا
11 خرداد 1401

سلام 3سال سابقه کار میکنم ولی یک سال بیمه پرداخت نشده نمیدونم جریان چیه؟

  کارشناس بیمه
  11 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، سابقه کار با سابقه بیمه متفاوت است. احتمالا جایی که در این سه سال کار میکردید، حق بیمه را واریز نکرده اند.

علی
29 خرداد 1401

سلام وقت بخیر من ۱۵ ساله سابقه بیمه دارم الان ۴ ماهه که بیکارم حقوق بیکاری بهم تعلق می‌گیرد آیا این حقوق از سابقه بیمه من کسر میشود؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، خیر اتفاقا اون مدتی که بیمه بیکاری دریافت میکنید جز سابقه شما است.

نگین
02 تیر 1401

با سلام
ایا حقوق پایه برای افرادی که بیمه ۲۲ روزه هستن با افرادی که بیمه ۳۰ روزه هستن متفاوت ایت ؟

  کارشناس بیمه
  02 تیر 1401

  سلام بله

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید