بنر بیمه
12 مهر 1400

حق بیمه تامین اجتماعی چیست و چگونه محاسبه می شود؟(آپدیت ۱۴۰۰)

اگر به فیش حقوقی خود توجه کنید، درمی‌یابید که هر ماه مبلغی به عنوان حق بیمه تامین اجتماعی از حساب‌تان کسر می‌شود. حال این سوال برای شما پیش می‌آید که این حق بیمه چیست و به چه منظور از حساب شما کسر می‌گردد؟ فرمول و مبنای محاسبه حق بیمه سازمان تامین اجتماعی چیست؟

آیا شما فقط ملزم به پرداخت مبلغی برای بیمه هستید؟ آیا کارفرما نیز مسئول پرداخت آن نیز می‌باشد؟ این سوالات به علاوه بسیاری از ابهامات دیگری که ممکن است برای شما در این زمینه پیش بیاید، تنها با شناخت ماهیت حق بیمه تامین اجتماعی قابل پاسخ‌گویی هستند. بنابراین اول با حق بیمه آشنا شده و سپس به پاسخ‌گویی سوالات متداولی که ممکن است به ذهن خطور کند، می‌پردازیم.

حق بیمه چیست؟

طبق ماده ۲ قانون بیمه سازمان تامین اجتماعی، حق بیمه در واقع مبلغی است که برای استفاده از مزایای بیمه، ماهیانه به سازمان بیمه مربوطه پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است که شما به تنهایی این مبلغ را نمی‌پردازید، بلکه قسمتی از آن توسط کارفرما پرداخت می‌شود.

در واقع هر کارمند یا به بیان بهتر کارگر باید ۳۰ درصد حقوق خود را به عنوان حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند، اما این ۳۰ درصد بین فرد بیمه شده و کارفرما تقسیم می‌شود؛ به گونه‌ای که فرد بیمه شده تنها ۷ درصد از ۳۰ درصد حقوق، و مابقی آن که ۲۳ درصد حقوق است، توسط کارفرما به بیمه پرداخت می‌شود.

از نظر قانون، مسئول پرداخت بیمه، کارفرما است. بنابراین در صورتی که کارفرما حق بیمه را در زمان تعیین شده به سازمان بیمه پرداخت نکند، مشمول جریمه خواهد شد. کارفرما علاوه بر به دوش کشیدن مسئولیت پرداخت حق بیمه، باید یک نسخه از لیست حقوق کارکنان خود، به همراه لیست حق بیمه خود و کارکنانش را به اداره تامین اجتماعی ارائه دهد.

برای چه پرداخت‌هایی در حقوق باید حق بیمه بپردازیم؟

حال سوال پیش می‌آید که آیا حق بیمه فقط به صورت ثابت از حقوق ثابت ما کسر می‌شود یا دستمزدهای اضافی مانند اضافه‌کاری، پاداش، حق حضور در جلسه و… نیز در مقدار حق بیمه تاثیر دارند؟ در جواب باید گفت که میزان حق بیمه تامین اجتماعی در بیش‌تر مزایای حقوقی ما تاثیر دارد و به نسبت افزایش می‌یابد. در واقع ما از کارفرما دو نوع مزایا دریافت می‌کنیم و از هر کدام سهم حق بیمه خود را به سازمان بیمه می‌پردازیم. این دو نوع مزایا عبارت‌اند از:

مزایای مستمر حقوق

مزایای مستمر در واقع حقوقی است که ما به صورت ثابت از کارفرما دریافت می‌کنیم. علاوه بر حقوق ثابت خود، مزایای دیگری هستند که به صورت ثابت هر ماه به ما پرداخت می‌شوند که آن‌ها نیز در دسته مزایای مستمر قرار می‌گیرند. این مزایا که معمولا مشمول حق بیمه می‌شوند عبارت‌اند از:

 • حق اولاد
 • حق مسکن
 • محل خدمت
 • نوبت کاری
 • کشیک
 • حق ایاب و ذهاب، جذب
 • شرایط فوق العاده آب و هوا

مزایای غیر مستمر حقوق

مزایای غیر مستمر حقوق برعکس مزایای مستمر، روال پرداختی ثابتی ندارند و بستگی به شرایط و فعالیت‌های کارکنان، به آن‌ها پرداخت شود. این پرداخت‌ها ممکن است چند ماه یکبار و یا حتی سالی یک بار به حساب کارکنان واریز شود که معمولا مشمول حق بیمه می‌شوند. این مزایا عبارت‌اند از:

 • اضافه کاری
 • پاداش آخر سال
 • پاداش انجام یک کار
 • عیدی
 • خسارت اخراج
 • بازخرید خدمت
 • هزینه تهیه لباس
 • هزینه مسافرت‌های کاری

برای پاسخ به سوال سهم کارفرما در حق بیمه پرداختی به سازمان تامین اجتماعی چه میزان است، باید گفت که 23 درصد از حقوق کارگر است.

حق بیمه شامل چه مزایایی نمی‌شود؟

در میان این مزایا و حقوق‌ها، تعدادی مزایا وجود دارند که نیازی به پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی برای کارکنان و کارفرما ندارند. این مزایا که شامل حق بیمه نمی‌شوند در موارد زیر خلاصه می‌شوند:

 • عیدی
 • بازخرید مرخصی
 • حق شیر
 • حق التضمین
 • خسارت اخراج و سنوات پایان کار
 • هزینه سفر و ماموریت
 • پاداش نهضت سوادآموزی
 • پاداش مربوط به افزایش تولیدات

در چه شرایطی کارفرما می‌تواند از حقوق کارکنان خود برداشت کند؟

اکنون بعد از پی بردن به نحوه برداشت حق بیمه توسط کارفرما، این سوال برای‌مان پیش می‌آید که آیا کارفرما به راحتی می‌تواند به حقوق کارکنان دسترسی داشته باشد و هیچ محدودیتی برای آن‌ها وجود ندارد؟ در جواب باید گفت که قانون برای حقوق کارکنان ارزش بسیاری قائل است و به کارفرما فقط در موارد خاصی اجازه برداشت از حقوق کارکنان خود را می‌دهد. این موارد عبارت‌اند از:

 • مالیات و حق بیمه
 • پرداخت اقساط وام کارکنان
 • در صورتی که در محاسبات حقوق کارکنان اشتباهی صورت گرفته باشد
 • دریافت اجاره بهای خانه سازمانی
 • دریافت مبلغ تعهد شده کارکنان بابت اجناس دریافتی از شرکت
 • مواردی که بر اساس رای دادگاه، اجازه برداشت وجه به کارفرما داده شده باشد.

چرا حق بیمه را پرداخت می‌کنیم؟

همان طور که می‌دانید، لغت بیمه در زبان فارسی از ریشه بیم و ترس گرفته شده است. بنابراین هدف بیمه، ایجاد آرامش و برطرف کردن نگرانی‌ها است. از آن جا که هیچ کس در زندگی خود توانایی پیش بینی آن را ندارد که تا چه زمانی می‌تواند کار و فعالیت کند و یا چه زمانی و چگونه عمرش پایان می‌یابد، انسان دائم نگران آینده خود و خانواده‌اش است.

از این رو انسان سعی می‌کند که با احتیاط و آینده‌نگری کارهای خود را پیش ببرد.  یکی از بهترین راه‌ها برای پیش‌گیری از ضرر و زیان‌های احتمالی، استفاده از خدمات بیمه است. در واقع ما ماهیانه مبلغی به عنوان حق بیمه تامین اجتماعی پرداخت می‌کنیم تا در صورت بروز حادثه، از کار افتادگی و یا بازنشستگی، بیمه خسارات ما را تا حدودی جبران کند.

چند نوع بیمه وجود دارد؟ مزایای آن‌ها چیست؟

به طور کلی، بیمه به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند و برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای این سه دسته بیمه عبارت‌اند از:

بیمه اشخاص

بیمه اشخاص از مهم‌ترین انواع بیمه به شمار می‌رود که اغلب حوادث، بیماری‌ها، از کار افتادگی و در کل تمام حوادثی که امکان وقوع آن وجود دارد را پوشش می‌دهد. هدف تعیین حق بیمه سازمان تامین اجتماعی برای حمایت از افراد هنگام بروز مشکلات مالی پس از یک اتفاق ناگوار است. این بیمه به چهاد دسته تقسیم می‌شود:

 • بیمه عمر: پوشش‌های اصلی این بیمه، مستمری دوران بازنشستگی و فوت بیمه‌گذار است.
 • بیمه حوادث: حوادثی که منجر به آسیب جسمی فرد می‌شود را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.
 • بیمه‌نامه درمان: از معروف‌ترین انواع بیمه است که فقط به صورت خانوادگی ارائه می‌شود و با شعار “بیمار تنها باید دغدغه بیماری خود را داشته باشد، نه چیز دیگر” فعالیت می‌کند.
 • بیمه مسافرتی: این نوع بیمه، بیمه‌گذار را در برابر حوادث احتمالی سفرهای داخلی و خارجی، تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

بیمه اموال

هر فردی با توجه به موقعیت شغلی خود، دارای اموال مختلفی است که هر کدام نیاز به مراقبت و نگهبانی خاصی دارند. این اموال شامل خانه، اتومبیل، پول و سرمایه و بسیاری از موارد مشابه می‌‎شود که هر کدام در معرض خطرات خاصی مانند دزدی، آتش‌سوزی، تصادف و… هستند. بیمه اموال این امکان را برای ما فراهم می‌کند تا در صورت وقوع چنین اتفاقات ناگواری، خسارات وارده به شما تا حدودی جبران شود.

بیمه مسئولیت

این نوع بیمه به منظور تنظیم روابط اجتماعی جامعه و شناخت مسئولیت‌های یکدیگر و تامین امنیت حرفه‌ای مشاغل به وجود آمده است. برای مثال بیمه عملیات ساختمانی که زیر مجموعه بیمه مسئولیت است، زیان‌های مالی و جسمانی در حین عملیات ساختمانی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و بیمه تابلوهای تبلیغاتی خسارات مالی و جانی ناشی از خطرات احتمالی هنگام نصب و نگه‌داری تابلوهای تبلیغاتی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

بنابراین اگر نگران آینده خود و خانواده محترم‌تان هستید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات با پرداخت حق بیمه مربوطه استفاده کرده تا در صورت بروز یک اتفاق ناگوار، مشکلات مالی نیز به مشکلات موجود اضافه نشود.

 خرید حضوری یا خرید اینترنتی بیمه ؟

 اگر خواهان ثبت نام یا خرید بیمه‌نامه‌های مختلف از شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی و دولتی  هستید، برای رفاه و آسایش خاطر خود می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری نسبت به این مهم اقدامات اولیه بهره‌مندی از مزایا را با پرداخت حق بیمه عملی سازید. برای این منظور هم به صورت حضوری در نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه‌ای مختلف و هم به صورت اینترنتی در وب سایت‌های معتبر خرید اینترنتی بیمه نظیر بیمه دات کام قادر به انجام این فرآیند هستید.

وب سایت بیمه دات کام در این زمینه خدمات و مزایای بسیار زیادی را در اختیار شما قرار خواهد داد. به این صورت که شما با ورود به این وب سایت اینترنتی نسبت به خرید، استعلام و مقایسه بیمه مورد نظر خود با سایر بیمه‌های دیگر، جدول محاسبه حق بیمه، هزینه های بیمه و… در بستر اینترنت مطلع می‌گردید. سپس با دید جامع تر و کامل تری دست به خرید بیمه نامه مربوطه بزنید. جدا از صرفه جویی در وقت و انرژی خویش و به هدر نرفتن زمان زیادی ز شما با خرید اینترنتی، شما می‌توانید نسبت به این مزایا و اطلاعات کلی با تماس با کارشناسان بیمه دات کام نیز، پیش از خرید بیمه اطلاعات مفیدی را به دست آورید. اطلاعات بیمه‌ای و راهنمایی‌‌های کارشناسان ما به شما در اخذ تصمیم بهتر و مناسب ترکمک می‌کنند.

خدمات بیمه‌ دات کام در دستان شما

هر یک افراد و اقشار مختلف در هر لباسی با توجه به صنف و شغل خویش می‌توانند از خدمات شرکت های بیمه ای به خوبی استفاده نمایند. رشته بیمه‌هایی نظیر: بیمه آتش سوزی، بیمه کرونا، باربری، اتومبیل و بیمه شخص ثالث، سرقت، حوادث، درمانی- پزشکی، بیمه زندگی و… بخشی از خدمات مختلفی است که در صنعت بیمه در هر یک از شرکت های بیمه ای مختلف ارائه می شود تا شما با توجه به نوع نیاز خود بتوانید از پوشش ها و خدمات بیمه ای مختلف به خوبی بهره لازم را ببرید.

سامانه bimeh.com نیز در راستای ارائه هرچه بهتر خدمات به بیمه‌گزاران در بستر خرید اینترنتی بیمه ایجاد شده است. شما می‌توانید با مراجعه هر یک از این صفحات رشته‌های بیمه‌ای مختلف را خریداری نموده و با پرداخت حق بیمه‌های خود ضمن بهره مندی از پوشش‌های بیمه ای این صنعت بیمه‌، آسودگی خاطر را به خود و خانواده‌تان، سهولت تجربه خرید آنلاین بیمه را در چند دقیقه تجربه نمایید. در نهایت بیمه خریداری شده را رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 بهمن 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه عمر ایران: راهنمای کامل و دقیق پوشش‌ها و خرید بیمه عمر ایران

یکی از بیمه هایی با داشتن پوشش های زیاد و قابل توجه، بیمه عمر ایران می باشد که می توانید با خرید این محصول از وجود پوشش های بیمه ای شرکت بیمه ایران در طول مدت اعتبار بیمه نامه خود بهره مند شده و در عین حال از سرمایه گذاری بسیار مطمئن با پرداخت حق بیمه های ماهانه ناچیز، سرمایه بسیار ارزشمند برای خود و عزیزان خود به جای گذارید.

24 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خدمات درمانی همان بیمه سلامت+ پوشش‌ها و مزایا

پوشش‌ها، خدمات و انواع بیمه خدمات درمانی را در این مقاله بخوانید!

22 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای

بیمه دام و طیور؛ پوششی برای حفظ سرمایه دامداران

بیماری‌ها و مواردی که تحت پوشش بیمه دام طیور می‌باشند را در این مقاله بخوانید!

20 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه اشخاص

تفاوت بین سختی کار و مشاغل سخت و زیان آور در چیست؟

تفاوت بین سختی کار و مشاغل زیان آور و مزایای این مشاغل را در این مقاله بخوانید!

18 دی 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی زمستان 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

18 دی 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه اشخاص

مشاغل سخت و زیان آور: لیست و شرایط بازنشستگی مشاغل خطرناک (به روزرسانی قوانین دی 1400)

به چه مشاغلی مزایای سختی کار تعلق می‌گیرد؟ شرایط بازنشستگی با ۲۰ و ۲۵ سال سابقه را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
عقاب لر و لرستان .ایستگاه کشور
09 آبان 1400

ممنون از راهنمایی تون عالی بود فهمیدم پی ب چی .باتشکر عقاب لرستان و خوزستان و بخصوص ایستگاه کشور

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  سلام وقت بخیر از توجه تون ممنون

جوان
24 آذر 1400

سلام حق بیمه سه ماه گذشته رو سه روز دیرتر پرداخت کردم، الان قرارداد بیمه من فسخ شده؟

  کارشناس بیمه
  25 آذر 1400

  سلام با توجه به اینکه مهلت پرداخت سه ماهه است باید قرارداد مجددا تنظیم بشه

شاهانی
15 دی 1400

سلام بهترین روش پرداخت حق بیمه چیست؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1400

  سلام دوست عزیز، سوالتان کمی ابهام برانگیز است. منظورتان را دقیق تر بنویسید. روش پرداخت یا تکنیک های برای پرداخت بهتر و کامل؟

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید