بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟+ دقیق‌ترین راهنمای کامل پوشش و مزایا

0
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

بیمه تامین اجتماعی یکی از بیمه‌های مطرحی است که استفاده از آن برای هر کسی می‌تواند بسیار مفید و کارآمد باشد. بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی نیز یکی از همین بیمه‌ها به شمار می‌آید. این بیمه مخصوص زنان خانه دار در رده های سنی مختلف ارائه شده است. با توجه به این مسئله که بانوان خانه دار در گذر زمان ممکن است به انواع و اقسام بیماری ها و حوادث و اتفاق های مختلفی رو به رو شوند؛ اهمیت بالای بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن ها احساس می‌شود. شما می‌بایست برای داشتن این بیمه پس از عقد قرارداد از خدمات و مزایای بیمه تامین اجتماعی مورد نظر استفاده کنید.

برای ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار می بایست با مراجعه به یکی از شعب سازمان تامین اجتماعی در محل سکونت خود به صورت حضوری اقدامات لازم را صورت بخشید. در ادامه هم در خصوص مزایای این نوع از بیمه ها صحبت خواهد شد و هم در خصوص چگونگی ثبت نام آن ها بحث به میان خواهد آمد. پس در صورتی که شما نیز جزء زنان خانه دار هستید و می خواهید برای خود از خدمات بیمه ای استفاده کنید؛ با ما تا پایان همراه باشید.

برطرف کردن دغدغه زنان خانه دار با بیمه تامین اجتماعی

یکی از دغدغه های زنان خانه داری که شغل دیگری ندارند؛ داشتن بیمه است: آن‌ها با بیمه می‌توانند ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای، پشتوانه ای برای آینده خود و فرزندان خویش داشته باشند. بر همین اساس، این دسته از خانم‌ها( مجرد یا متاهل) می‌توانند در رده سنی ۱۸ تا ۵۰ سال از خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند. در صورتی که خانم خانه داری هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم هر چه زودتر نسبت به ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار اقدام نمایید تا هم در طول مدت بیمه‌ای بتوانید از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید. ثانیا شما می‌توانید زودتر به بازنشستگی رسیده و برای معیشت خود و آینده فرزندان خویش دارید. به عبارت دیگر، ثبت نام و تهیه بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار در حکم یک تیر دو نشان برای آسودگی خیال شماست.

شرایط احراز بیمه تامین اجتماعی برای زنان خانه دار

برای داشتن این بیمه، داشتن شرایط و ضوابط زیر الزام آور می باشد:

شرایط سنی بیمه زنان خانه دار

اولین شرط احراز بیمه خانم‌های خانه دار، شرایط سنی آن‌هاست. همان طور که گفته شد؛ تنها خانم‌های خانه داری می توانند از این بیمه نامه استفاده کنند که سن آن ها حد فاصل میان ۱۸ تا ۵۰ سال باشد. بنابراین ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای خانم هایی که سن آن ها کمتر یا بیشتر از آن باشند؛ با محدودیت مواجه است.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر خانم خانه داری بالای ۵۰ سال سن داشته باشد؛ به شرطی درخواست وی پذیرفته شده می باشد که بایستی به معادل هر سالی که از ۵۰ سال گذشته باشد؛ دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشد. به این ترتیب که خانم خانه داری که ۵۵ ساله است و درخواست قرارداد و خرید بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار را دارد؛ بایستی حتما دارای ۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه قبلی باشد.

سوابق قبلی بیمه برای خانم‌های فاقد شغل

ممکن است خانم‌های خانه‌داری باشند که تا پیش از قرارداد و ثبت نام بیمه تامین اجتماعی قبلا سابقه قبلی پرداخت حق بیمه داشته باشند؛ در این صورت سوابق قبلی آن ها به هنگام بازنشستگی محاسبه می‌شود.

بهره‌مندی از امتیازهای مختلف بیمه زنان خانه‌دار

با ثبت نام بیمه تامین اجتماعی، خانم‌های خانه دار می‌توانند از امتیازهایی همچون:

 • بیمه از کار افتادگی
 • فوت پیش از بازنشستگی و پس از آن ( البته در صورتی که در قرارداد این مسئله قید شده باشد
 • بهره مندی از حقوق بازنشستگی پس از پایان مدت زمان قراردا
 • استفاده از دفترچه درمانی (در صورت واریز کردن حق سرانه درمان)

و… بهره مند شوند.

البته باید به یاد داشت که خانم‌های خانه دار نمی‌توانند از تعهدات کوتاه مدتی همچون: کمک هزینه ازدواج، هزینه روزهای بیماری و ایام بارداری با وجود ثبت نام بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند. ولی از سایر امتیازها می توانند بهره مند گردند.

بازنشستگی و دریافت مستمری برای زنان خانه دار

زنان خانه‌دار دارای ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می توانند پس از عبور از سن ۵۵ سالگی با این بیمه تامین اجتماعی بازنشسته شده و از این سازمان مستمری دریافت نمایند. بنابراین بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار می‌تواند درزمان بازنشستگی برای این گروه خانم‌ها یک سرمایه خوب و مطمئن به شمار آید.

بیمه درمانی برای فرزندان با بیمه خانم های خانه دار

در صورتی که شما خانم خانه‌داری هستید و پدر شما نیز پوشش بیمه ای ندارد؛ شما می توانید با پرداخت نمودن حق سرانه درمان، فرزندان خود را بیمه درمانی کنید.

فرانشیز بیمه برای خانم‌های خانه دار

بیمه فرانشیز برای خدمات درمانی بستری به میزان ۱۰ و برای خدمات پزشکی سرپایی ۳۰ درصد می باشد.

بنابراین با در نظر گرفتن هر یک از این شرایط، بانوان فاقد شغل هم میتوانند از خدمات بیمه تامین اجتماعی زنان خانهدار بهره مند شوند.

چگونگی فرآیند ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار

اگر خانم خانه‌داری هستید یا اینکه مدت زمانی مشغول به کار بوده و حتی سابقه پرداخت حق بیمه هم دارید ولی هم اکنون خانم خانه داری هستید؛ می توانید با مراجعه به نزدیک ترین شعبه سازمان تامین اجتماعی در سطح شهر محل سکونت خود به صورت حضوری نسبت به ثبت نام بیمه اقدام نمایید.

مدارک لازم برای تهیه بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار

 پیش از فرآیند ثبت نام بیمه زنان خانه دار، می بایست  مدارک لازم را تهیه کنید که به قرار زیر می باشند:

 • شناسنامه و کپی از تمامی صفحات آن
 • کارت ملی و کپی از آن
 • یک قطعه عکس سه در چهار
 • پر کردن فرم مربوط به بیمه زنان خانه دار

پس از تهیه مدارک و مراجعه به یکی از کارگزاریهای مجاز بیمهتامین اجتماعی در شهر محل سکونت خود می توانید نسبت به ثبت نام بیمه زنان خانه دار اقدام نمایید.

ضمن اینکه اگر دفترچه بیمه می خواهید؛ می بایست گزینه درمان را انتخاب کنید و در صورتی که سابقه بیمه داشته باشید؛ باید حتما مدت زمان سوابق قبلی خود را به کارگزاری اطلاع دهید. با انجام این فرآیند و انتخاب نوع درصد بیمه به صورت ۱۲، ۱۴ یا ۱۸ درصد و آگاهی از مزایای هر یک از آن ها و پرداخت حق بیمه در نهایت فرآیند ثبت نام و تهیه بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار را به پیش ببرید.

میزان حقوق بازنشستگی زنان خانه دار

شاید یکی از سوالات و ابهامات اصلی زنان خانه دار در خصوص میزان حقوق بازنشستگی و چگونگی محاسبه آن ها باشد. خانم‌هایی که به ثبت نام بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار روی آورده اند؛ ضمن استفاده از پوشش های بیمه ای یک چشم به سرمایه گذاری و دریافت حقوق و مستمری پس از پایان بازنشستگی خود دارند تا بتوانند معیشت خود را در آن برهه زمانی تامین نمایند.

شرایط حقوق بازنشستگی برای زنان خانه‌دار

باید به این نکته توجه داشته باشید که حق بیمه هر خانم خانه دار و حقوق بازنشستگی هر یک از آن ها یکی نیست و بستگی به شرایط مختلف دارد. اصلی ترین مسئله در این راستا درصد حق بیمه پرداختی شما در حین قرارداد می باشد که به صورت ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد می باشد که به ترتیب حقوق بازنشستگی آن ها بسته به شرایط زیر متفاوت خواهد بود:

 • اگر بیمه شده‌ای با درصد ۱۲ درصد پیش از بازنشستگی فوت کند؛ مستمری به خانواده وی پرداخت نمی شود؛ برعکس، در صورتی که پس از بازنشستگی فوت نماید، خانواده وی از مستمری بیمه شده فوت شده می توانند استفاده کنند.
 • بیمه‌گزاری که حق بیمه ۱۴ درصد را پرداخت کرده باشد؛ برخلاف مورد بالا هیچ فرقی نمی کند که پیش از بازنشستگی یا پس از آن فوت کرده باشد. در هر صورت مستمری به خانواده وی تعلق می گیرد.
 • خانواده فرد بیمه شده ای که وی حق بیمه ۱۸ درصد را انتخاب کرده باشد؛ نیز در هر صورت یعنی در صورت فوت قبل و بعد از بازنشستگی  فرد بیمه شده می توانند مستمری را دریافت نمایند. افزون بر این مورد فرد بیمه شده ای که حق بیمه ۱۸ درصدی را پرداخت کرده است؛ می تواند از پوشش از کارافتادگی و خدمات درمانی نیز بهره مند شود.

شما در صورت هرگونه پرسش و ابهام، می‌توانید به آسانی با شماره تلفن ۰۲۱۴۳۷۲ در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته با کارشناسان بیمه دات کام تماس حاصل نمایید. کارشناسان متخصص بیمه دات کام همواره راهنمایی‌های تخصصی بیمه و آخرین به روز رسانی قوانین بیمه‌ای را به شما ارائه خواهند کرد. شما با این اطلاعات بیمه‌ای، بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی یا هر بیمه دیگری نظیر بیمه خودرو ، بیمه آتش‌سوزی، بیمه درمان و … اقدام نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.