بنر بیمه
06 مرداد 1400

مقصر تصادف زنجیره ای با بیمه، دیگر دغدغه ای ندارد

مجروح شدن در یک تصادف رانندگی که با چندین وسیله نقلیه رخ می‌دهد، می‌تواند یک تجربه بسیار ترسناک باشد. این حوادث می‌تواند منجر به صدمات ویرانگری شود که جزئیات زندگی روزمره شخص را تحت تأثیر قرار دهد. تصادفات زنجیره‌ای که گاهی به آن تصادفات چند وسیله نقلیه نیز می‌گویند، هنگامی رخ می‌دهد که بیش از دو اتومبیل زنجیروار به هم برخورد کنند. به عنوان مثال، یک ماشین از پشت به ماشینی جلویی بزند و ماشین جلویی به ماشین جلوتر از خود! در این صورت، اولین کسی که به ماشین جلویی خود آسیبی وارد کرده، مقصر تصادف زنجیره ای شناخته می‌شود که در ادامه این مطلب با شما بیشتر در رابطه با این مقصر صحبت خواهیم کرد.

برای همه ما پیش آمده که در ترافیک به رادیو گوش کرده باشیم . در طول مسیر، خبرهایی نیز در رابطه با تصادفات چند ماشین در بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها از رادیو پخش می‌شود. یا همه ما احتمالاً اخبار را مشاهده کرده و پیامدهای یک حادثه جدی رانندگی با تصادفات زنجیره‌ای را دیده‌ایم. صحنه این رخداد شامل چندین وسیله نقلیه مختلف و احتمالاً عابران پیاده است، اگرچه تصور اینکه دقیقاً چگونه این حادثه اتفاق افتاده دشوار است، اما در این مقاله کارشناسان بیمه دات کام قصد دارند به صورت کامل این حوادث و مقصر تصادف زنجیره‌ای را برای شما شرح دهند.

در ابتدا، بهتر است با تصادفات زنجیره‌ای آشنا شوید.

تصادف زنجیره‌ای چیست؟مقصر تصادف زنجیره ای کیست؟

هر راننده ای وظیفه دارد با رعایت تمامی قوانین رانندگی، در سطح شهر و جاده‌ها رانندگی کند تا دیگران را در جاده به خطر نیندازد. با این حال، بسیاری از رانندگان، رفتارهای خطرناک رانندگی انجام می‌دهند که می‌تواند منجر به حوادث جدی مثل تصادف زنجیره‌ای شود. دلایل عمده این حوادث شامل موارد زیر است:

 • راننده ای که خیلی نزدیک به راننده جلویی حرکت می‌کند.
 • راننده‌ای که سرعت بسیار بالایی دارد.
 • زمانی که آب و هوا نامساعد باشد مثلا باران یا برف شدید ببارد.
 • زمانی که راننده حواسش جای دیگری باشد (مثلا سرش به گوشی گرم باشد)
 • زمانی که راننده تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر قرار گرفته باشد.
 • همچنین شرایط جاده نیز در تبدیل راننده به یک مقصر تصادف زنجیره ‌ای نقش دارد.

در بیشتر موارد، عقب‌ترین وسیله نقلیه مقصر است. زیرا احتمالاً سهل انگاری توسط راننده آن وسیله نقلیه باعث ایجاد تصادف زنجیره‌ای شده است. با این حال، در برخی موارد، هنگامی که وسیله نقلیه جلوی یک خودرو به طور غیرمنتظره متوقف می‌شود (ترمز می‌کند)،  باعث می‌‍شود خودروی پشت سر آن نیز یکدفعه ترمز کرده و بهم برخورد داشته باشند. در این شرایط، موضوع پیچیده تر شده. پلیس راهنمایی و رانندگی باید صحنه تصادف را در این شرایط ارزیابی کند. سپس شناسایی مقصر تصادف زنجیره ‌ای مقدور خواهد بود.

یک قاعده جاده ای که باید رعایت شود این است که رانندگان باید فاصله ایمنی را بین وسیله نقلیه خود و وسیله نقلیه جلویی قرار دهند؛ به طوری که بتوانند به موقع متوقف شده و از خطرات جاده ای یا شرایط غیر منتظره جلوگیری کنند.

شناسایی مقصر در برخورد چند وسیله نقلیه

تصادفات زنجیره‌ای هنگامی رخ می‌دهد که یک رویداد باعث تصادف یک وسیله نقلیه شود. سپس این تصادف منجر به برخورد سایر وسایل نقلیه در مجاورت با یکدیگر شود. در اکثر تصادفات زنجیره‌ای، راننده ای که اولین حادثه را ایجاد کرده است معمولاً مقصر شناخته می‌شود. به عنوان مثال،یک راننده به پشت وسیله نقلیه دیگری برخورد می‌کند. برخورد ناشی از این برخورد اولیه باعث می‌شود که راننده دوم به پشت وسیله نقلیه سوم برخورد کرده و به راننده داخل خودرو یا خودرویش آسیب برساند. در این شرایط راننده اول مسئول تصادف است!

این سناریو همیشه وجود ندارد. به عنوان مثال، فرض کنید که یک راننده بدون چراغ  یا علامت دادن یک دفعه متوقف شود. وسیله نقلیه پشت این راننده فرصت کافی برای واکنش نداشته و با خودرو تصادف کند. تأثیر برخورد باعث می‌شود که اولین راننده با اتومبیل جلویی اش نیز برخورد کند. در این شرایط، طرف مقصر، راننده ای است که نتوانسته است از چراغ های خود برای هشدار دادن به راننده پشت سری استفاده کند.

خطای مشترک در حوادث اتومبیل‌های مقصر تصادف زنجیره ای

برای شناسایی طرف مقصر تصادف زنجیره‌ای،  بازسازی چگونگی وقوع حادثه مهم است. درست است که هر کس باعث تصادف اولیه شود احتمالاً مقصر خواهد بود.اما با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است چندین راننده مقصر باشند.

به عنوان مثال، فرض کنید که یک وسیله نقلیه خیلی نزدیک به ماشین جلویی حرکت می کند. سپس وسیله نقلیه جلو بدون هشدار یا چراغ چشمک زن ناگهان متوقف می‌شود و در نتیجه راننده پشتی با آن برخورد می کند. این رخداد سبب بروز یک تصادف می‌شود. در این شرایط، هر دو راننده مقصر تصادف زنجیره‌ ای محسوب می‌شوند.

حال اگر مقصر تصادفات زنجیره‌‌ای نتواند خسارات را پرداخت کند، تکلیف چه خواهد بود؟

در این حالت بیمه بدنه به کمک این اشخاص آمده و بخشی از خسارات وارده را جبران می‌‎کند. بیمه بدنه یک بیمه اختیاری‌ست که هرشخصی که وسیله نقلیه داشته باشد، می‌تواند این بیمه را برای آن خریداری نماید تا در صورت وقوع هرگونه حوادث مثل تصادفات زنجیره‌ای بتواند از بیمه بدنه استفاده کند.

راهنمای کامل بیمه بدنه را اینجا بخوانید.

<< البته به یاد داشته باشید تا جایی که می‌توانید خسارت وارده را از بیمه شخص ثالث راننده مقصر (بیمه اجباری) دریافت کنید>>

هر وقت که راننده مقصر نتواند خسارات را کامل پرداخت کند، بیمه بدنه به کمک او خواهد آمد. برای این که بتوانید از بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه به صورت همزمان استفاده کنید باید برای خسارت بیمه تشکیل پرونده داده و مدارک مرتبط با بیمه شخص ثالث ماشین مقصر را به شرکت بیمه تحویل دهید.

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

همانطور که اشاره کردیم بیمه بدنه از جمله بیمه‌های اختیاری‌ست که می‌توانید برای وسایل نقلیه خود از آن استفاده کنید. می‌توانید بیمه بدنه خودرو ی خود را به صورت آنلاین از سایت بیمه دات کام تهیه نمایی . پس از ورود به سایت و تکمیل اطلاعات به استعلام و مقایسه بیمه بدنه از شرکت‌های بیمه‌ای معتبر و دارای مجوز بیمه مرکزی بپردازید. در نهایت، می‎توانید بهترین بیمه بدنه مناسب برای شرایط خود را به صورت اینترنتی خریداری نمایید. این بیمه‌نامه در اسرع وقت به صورت رایگان به نشانی مد نظر شما ارسال خواهد شد.

خرید آنلاین بیمه بدنه
برای خرید آنلاین بیمه بدنه کلیک کنید

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
18 دی 1400 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

ستاره ایمنی خودرو: راهکاری برای سنجش امنیت جانی سرنشینان ماشین

اگر قصد خرید خودرو دارید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد ایمنی ماشین منتخب خود بدانید، این مقاله را از دست ندهید!

01 دی 1400 / بیمه بدنه

کاهش هزینه‌های تصادف با شناخت نقاط آسیب پذیر خودرو و بیمه

شناسایی و معرفی آسیب پذیرترین قسمت‌های ماشین را در این مقاله بخوانید!

25 آذر 1400 / بیمه بدنه

بیمه سرقت خودرو: راهکار طلایی آسودگی خیال در برابر دزدیده شدن ماشین

با بالا رفتن تصاعدی قیمت‌ها و تورم سال‌های اخیر، هراس سرقت، امان رانندگان را گرفته است. شما هم به چشم دیده‌اید که گاهی برادر یا پدر شما که خودروی خود را در کوچه

06 آذر 1400 / بیمه بدنه

بیمه بدنه کیلومتری: مزایا، پوشش های بیمه بدنه کوتاه مدت

بیمه بدنه کیلومتری چیست؟ چه کسانی با چه شرایطی می‌توانند این بیمه‌نامه را تهیه کنند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را از دست ندهید!

29 آبان 1400 / بیمه بدنه

کارت طلایی؛ خدمات و انواع کارت طلایی ایران خودرو

مقایسه کارت طلایی خودرو و بیمه بدنه. کدام یک به صرفه تر است؟ مزایای داشتن هر یک چیست؟

26 آبان 1400 / بیمه بدنه

صفر تا صد بیمه بدنه خودرو+ راهنمای کامل خرید بیمه بدنه خودرو(آپدیت آذر۱۴۰۰)

در بازار امروزی وسایل نقلیه که همواره با افزایش قیمت خودروها و قطعات یدکی روبه رو هستیم، همه رانندگان در صدد هستند که ضمن رانندگی ایمن، با تهیه بیمه اتومبیل: بیمه شخص ثالث

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی شایان
29 مرداد 1400

با سلام چند روز پیش ی موتوری به عقب ماشین من زد بعد دو تا ماشین هم بهش زدن، هیچی دیگه بنده خدا فوت شد هیچکسی هم نداره من خسارت رو از کجا میتونم بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز شما میتوانید خسارت خود را از صندوق خسارات بدنی دریافت کنید.

راهنما
29 مهر 1400

سلام من از پشت به یک ماشین زدم اون پارک بود، زده به یکی دیگ کاپوتش خراب شده اون ماشین جلویی هم آسیب دیده. الان من باید خسارت خودروی جلویی اونم بدم؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، چون خودروی جلویی شما پارک بوده است، پرداخت تمامی خسارت ها برعهده شما است.

سیروس زید
09 آبان 1400

با سلام من چند وقت پیش تصادف کردم چند تا ماشین از پشت به منم زدن، افسر هم منو جریمه کرد اما اصلا نیومد با من حرف بزنه بگه من کی ام؟ حالا من میتونم اعتراض بزنم؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  سلام دوست عزیز، این سوال در حوزه اعتراض به جریمه راهنمایی و رانندگی است؛ اما شما می توانید به نظر کارشناسی اعتراض بزنید. بهتره از بخش های حقوقی این پرسش را بپرسید.

حمید
09 آبان 1400

سلام اگر پشت چراغ قرمز توقف کرده باشی و بهت بزنن و تصادف زنجیره ای بشه، کی مقصره؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، باید گفت که در چنین حالتی خودروهای پشت شما مقصر هستند و شما می توانید خسارت را از بیمه شخص ثالث مقصر دریافت کنید.

علی رحیمی
19 آذر 1400

سلام من جلوی یه مغازه جاده روقیچی کردم رفتم توی لین سوم ماشین ازسمت چپ من بر خورد کرد و رفت به دو تا ماشین دیگه برخورد کرد پلیس منو مقصر کرده میتونم اعتراض بزنم یا نه ممنون میشم

  کارشناس بیمه
  28 آذر 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً به مرکز پلیس راهور مراجعه بفرمایید

کیهانی
26 آذر 1400

با سلام و خسته نباشیدبنده از پشت به ماشین جلویی تصادف کردمو ماشین جلویی با جلوتر از خود برخورد کردو تصادف زنجیره ای اتفاق افتادافسر راهنمایی و رانندگی من رانسبت به هر دو ماشین مقصر دانستدر صورتی که ماشین جلوی بنده فاصلهخود را با ماشین دیگررعایت نکرده بودضربه ای که من به ماشین جلویی زدم ماشینم بدون هیچ حد فاصل ای چسبیده بود به ماشین دیگرچطور ممکن است من را نسبت به هر دومقصر دانسته چون اگر ماشین جلوی پرتاب می شد فاصله بین ماشین من و ماشین جلویی رخ میداد ولی چسبیده به هم بودند لطفا کمکم کنید

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام وقت بخیر اقای کیهانی عزیز لطفا از واحد خسارت پیگیری نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید