28 خرداد 1401

مقصر تصادف زنجیره ای با بیمه، دیگر دغدغه‌ای در 1401 ندارد

مجروح شدن در یک تصادف رانندگی که با چندین وسیله نقلیه رخ می‌دهد، می‌تواند یک تجربه بسیار ترسناک باشد. این حوادث می‌تواند منجر به صدمات ویرانگری شود که جزئیات زندگی روزمره شخص را تحت تأثیر قرار دهد. تصادفات زنجیره‌ای که گاهی به آن تصادفات چند وسیله نقلیه نیز می‌گویند، هنگامی رخ می‌دهد که بیش از دو اتومبیل زنجیروار به هم برخورد کنند. به عنوان مثال، یک ماشین از پشت به ماشینی جلویی بزند و ماشین جلویی به ماشین جلوتر از خود! در این صورت، اولین کسی که به ماشین جلویی خود آسیبی وارد کرده، مقصر تصادف زنجیره ای شناخته می‌شود که در ادامه این مطلب با شما بیشتر در رابطه با این مقصر صحبت خواهیم کرد.

برای همه ما پیش آمده که در ترافیک به رادیو گوش کرده باشیم . در طول مسیر، خبرهایی نیز در رابطه با تصادفات چند ماشین در بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها از رادیو پخش می‌شود. یا همه ما احتمالاً اخبار را مشاهده کرده و پیامدهای یک حادثه جدی رانندگی با تصادفات زنجیره‌ای را دیده‌ایم. صحنه این رخداد شامل چندین وسیله نقلیه مختلف و احتمالاً عابران پیاده است، اگرچه تصور اینکه دقیقاً چگونه این حادثه اتفاق افتاده دشوار است، اما در این مقاله کارشناسان بیمه دات کام قصد دارند به صورت کامل این حوادث و مقصر تصادف زنجیره ای را برای شما شرح دهند.

در ابتدا، بهتر است با تصادفات زنجیره‌ای آشنا شوید.

تصادف زنجیره‌ای چیست؟مقصر تصادف زنجیره ای کیست؟

هر راننده ای وظیفه دارد با رعایت تمامی قوانین رانندگی، در سطح شهر و جاده‌ها رانندگی کند تا دیگران را در جاده به خطر نیندازد. با این حال، بسیاری از رانندگان، رفتارهای خطرناک رانندگی انجام می‌دهند که می‌تواند منجر به حوادث جدی مثل تصادف زنجیره‌ای شود. دلایل عمده این حوادث شامل موارد زیر است:

 • راننده ای که خیلی نزدیک به راننده جلویی حرکت می‌کند.
 • راننده‌ای که سرعت بسیار بالایی دارد.
 • زمانی که آب و هوا نامساعد باشد مثلا باران یا برف شدید ببارد.
 • وقتی که راننده حواسش جای دیگری باشد (مثلا سرش به گوشی گرم باشد)
 • زمانی که راننده تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر قرار گرفته باشد.
 • همچنین شرایط جاده نیز در تبدیل راننده به یک مقصر تصادف زنجیره ‌ای نقش دارد.

در بیشتر موارد، عقب‌ترین وسیله نقلیه مقصر است. زیرا احتمالاً سهل انگاری توسط راننده آن وسیله نقلیه باعث ایجاد تصادف زنجیره‌ای شده است. با این حال، در برخی موارد، هنگامی که وسیله نقلیه جلوی یک خودرو به طور غیرمنتظره متوقف می‌شود (ترمز می‌کند)،  باعث می‌‍شود خودروی پشت سر آن نیز یکدفعه ترمز کرده و بهم برخورد داشته باشند. در این شرایط، موضوع پیچیده تر شده. پلیس راهنمایی و رانندگی باید صحنه تصادف را در این شرایط ارزیابی کند. سپس شناسایی مقصر تصادف زنجیره ‌ای مقدور خواهد بود.

عدم رعایت فاصله طولی در جاده از عوامل تصادف جاده ای است

عدم رعایت فاصله طولی در جاده از عوامل تصادف جاده ای است

یک قاعده جاده‌ای که باید رعایت شود این است که رانندگان باید فاصله ایمنی را بین وسیله نقلیه خود و وسیله نقلیه جلویی قرار دهند؛ به طوری که بتوانند به موقع متوقف شده و از خطرات جاده‌ای یا شرایط غیر منتظره جلوگیری کنند.

شناسایی مقصر در برخورد چند وسیله نقلیه

تصادفات زنجیره‌ای هنگامی رخ می‌دهد که یک رویداد باعث تصادف چندین خودرو با یکدیگر شود. در بیشتر تصادفات زنجیره‌ای، راننده ای که اولین حادثه را ایجاد کرده است، معمولاً مقصر شناخته می‌شود. برای مثال، یک راننده به پشت وسیله نقلیه دیگری برخورد می‌کند. برخورد ناشی از این برخورد اولیه باعث می‌شود که راننده دوم به پشت وسیله نقلیه سوم برخورد کرده و به راننده داخل خودرو یا خودرویش آسیب برساند. در این شرایط راننده اول مسئول تصادف است!

البته این سناریو همیشه وجود ندارد. برای مثال، فرض کنید که یک راننده بدون چراغ  یا علامت دادن یک دفعه متوقف شود. وسیله نقلیه پشت این راننده فرصت کافی برای واکنش نداشته و با خودرو تصادف کند. تأثیر برخورد باعث می‌شود که اولین راننده با اتومبیل جلویی اش نیز برخورد کند. در این شرایط، طرف مقصر، راننده ای است که نتوانسته است از چراغ های خود برای هشدار دادن به راننده پشت سری استفاده کند.

خطای مشترک در حوادث اتومبیل‌های مقصر تصادف زنجیره ای

برای شناسایی طرف مقصر تصادف زنجیره ای،  بازسازی چگونگی وقوع حادثه مهم است. درست است که هر کس باعث تصادف اولیه شود احتمالاً مقصر خواهد بود.اما با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است چندین راننده مقصر باشند.

به عنوان مثال، فرض کنید که یک وسیله نقلیه خیلی نزدیک به ماشین جلویی حرکت می کند. سپس وسیله نقلیه جلو بدون هشدار یا چراغ چشمک زن ناگهان متوقف می‌شود و در نتیجه راننده پشتی با آن برخورد می کند. این رخداد سبب بروز یک تصادف می‌شود. در این شرایط، هر دو راننده مقصر تصادف زنجیره‌ ای محسوب می‌شوند. البته فاصله خودروها با یکدیگر هم خیلی مهم است. در تصادف سه خودرو، اگر فاصله دو خودروی جلویی کم باشد و خودروی وسط به دلیل به شدت ضربه خودروی عقبی، به جلویی هم برخورد کند، خودروی وسط هم در این تصادف مقصر است. در حقیقت باید گفت که تعیین مقصر حتما باید توسط افسر راهنمایی و رانندگی انجام شود.

استعلام بیمه بدنه

چگونگی پرداخت خسارت مالی در تصادفات زنجیره‌ای

فرض کنید که خودروی X دارای بیمه شخص ثالث از شرکت Z با حداکثر تعهد مالی 50 میلیون تومان است و به 5 خودرو آسیب می‌زند و مقصر است. تمامی خودروها متعارف هستند. میزان خسارت وارد شده به خودروها به صورت زیر است:

 • خودروی الف: 5 میلیون و 600 هزار تومان
 • خودروی ب: 7 میلیون و 200 هزار تومان
 • خودرو ج: 14 میلیون تومان
 • خودروی د: 25 میلیون و 320 هزار تومان
 • خودروی ه: 8 میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان

چگونگی محاسبه خسارت پرداختی به هر خودرو در تصادفات زنجیره ای به صورت زیر خواهد بود:

1. در ابتدا باید کل مبلغ خسارت به هر 5 خودرو را با هم جمع کرد که در این مثال برابر با 60 میلیون و هشتصد و هفتاد هزار تومان است.

2. از طریق فرمول زیر، سهم خسارت هر خودرو حساب می شود:

مجموع خسارت وارده / (تعهد بیمه نامه×خسارت هر نفر یا خودرو)

سهم خسارت خودروی الف به صورت زیر است:

60870000 / (5600000×50000000) که برابر با 4599968 تومان است.برای بقیه خودروها هم به همین صورت است. نکته اصلی اینکه مجموع سهم پرداختی برای هر خودرو نباید بیشتر از 50 میلیون تومان باشد. البته ناگفته نماند گه در صورتی که تصادف خسارات بدنی نداشته باشد و به توافق نیز دست پیدا کنند می تواند از پرداخت خسارت بدون کروکی نیز استفاده کنند.

حال اگر مقصر تصادفات زنجیره‌‌ای نتواند خسارات را پرداخت کند، تکلیف چه خواهد بود؟

در این حالت بیمه بدنه به کمک این اشخاص آمده و بخشی از خسارات وارده را جبران می‌‎کند. بیمه بدنه یک بیمه اختیاری‌ست که هرشخصی که وسیله نقلیه داشته باشد، می‌تواند این بیمه را برای آن خریداری نماید تا در صورت وقوع هرگونه حوادث مثل تصادفات زنجیره‌ای بتواند از بیمه بدنه استفاده کند.

راهنمای کامل بیمه بدنه را اینجا بخوانید.

<< البته به یاد داشته باشید تا جایی که می‌توانید خسارت وارده را از بیمه شخص ثالث راننده مقصر (بیمه اجباری) دریافت کنید>>

 

مقصر تصادف زنجیره ای

بازسازی صحنه تصادف، می‌تواند به شناسایی مقصر کمک کند.

هر وقت که راننده مقصر نتواند خسارات را کامل پرداخت کند، بیمه بدنه به کمک او خواهد آمد. برای این که بتوانید از بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه به صورت همزمان استفاده کنید باید برای خسارت بیمه تشکیل پرونده داده و مدارک مرتبط با بیمه شخص ثالث ماشین را به شرکت بیمه تحویل دهید.

چگونه بیمه بدنه بخریم؟

همانطور که اشاره کردیم بیمه بدنه از جمله بیمه‌های اختیاری‌ست که می‌توانید برای وسایل نقلیه خود از آن استفاده کنید. اگر  مقصر تصادف زنجیره ای باشید، بیمه بدنه خیلی به کمکتان می‌آید. می‌توانید بیمه بدنه خودرو ی خود را به صورت آنلاین از سایت بیمه دات کام تهیه نمایید. پس از ورود به سایت و تکمیل اطلاعات به استعلام بیمه بدنه و مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای معتبر و دارای مجوز بیمه مرکزی بپردازید. در نهایت، می‌‎توانید بهترین بیمه بدنه مناسب برای شرایط خود را به صورت اینترنتی خریداری نمایید. این بیمه‌نامه در اسرع وقت به صورت رایگان به نشانی مد نظر شما ارسال خواهد شد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین توسط کدام شرکت ارائه می‌شود؟

برای تهیه بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین، نیاز است سقف تعهدات هر دو بیمه‌نامه را در نظر گرفت؛ بهترین پکیج بیمه خودرو را در این مقاله بیابید.

01 فروردین 1402 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

استفاده همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چگونه ممکن است

آیا می‌توان از بیمه بدنه و شخص ثالث همزمان استفاده کرد؟ در چه صورت می‌توان از مزایای هر دو بیمه بهره برد؟ با خواندن این مقاله پاسخ سوالات خود را بیابید.

01 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه (فروردین 1402)

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

05 اسفند 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

قوانین دریافت خسارت از تصادفات صحنه بهم خورده به چه صورت است؟

برای آشنایی با نکات مهم در دریافت خسارت با صحنه تصادف بهم ریخته، نکات نوشته شده این مقاله را رعایت کنید.

22 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

بهترین روش گرم کردن موتور ماشین و مراقبت از آن در فصل سرما

گرم کردن موتور ماشین در زمستان، چه مسائلی برای خودرو به وجود می‌آورد؟ برای اطلاعات جامع کلیک کنید!

20 بهمن 1401 / بیمه بدنه

بیمه بدنه خودرو صفر را چگونه بخریم؟ پوشش‌های بیمه بدنه ماشین صفر

چگونه برای ماشین صفر کیلومتر خود بیمه بدنه بخریم؟ پوشش های بیمه بدنه خودرو صفر را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی شایان
29 مرداد 1400

با سلام چند روز پیش ی موتوری به عقب ماشین من زد بعد دو تا ماشین هم بهش زدن، هیچی دیگه بنده خدا فوت شد هیچکسی هم نداره من خسارت رو از کجا میتونم بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز شما میتوانید خسارت خود را از صندوق خسارات بدنی دریافت کنید.

راهنما
29 مهر 1400

سلام من از پشت به یک ماشین زدم اون پارک بود، زده به یکی دیگ کاپوتش خراب شده اون ماشین جلویی هم آسیب دیده. الان من باید خسارت خودروی جلویی اونم بدم؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام دوست عزیز، چون خودروی جلویی شما پارک بوده است، پرداخت تمامی خسارت ها برعهده شما است.

سیروس زید
09 آبان 1400

با سلام من چند وقت پیش تصادف کردم چند تا ماشین از پشت به منم زدن، افسر هم منو جریمه کرد اما اصلا نیومد با من حرف بزنه بگه من کی ام؟ حالا من میتونم اعتراض بزنم؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  سلام دوست عزیز، این سوال در حوزه اعتراض به جریمه راهنمایی و رانندگی است؛ اما شما می توانید به نظر کارشناسی اعتراض بزنید. بهتره از بخش های حقوقی این پرسش را بپرسید.

حمید
09 آبان 1400

سلام اگر پشت چراغ قرمز توقف کرده باشی و بهت بزنن و تصادف زنجیره ای بشه، کی مقصره؟

  کارشناس بیمه
  09 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، باید گفت که در چنین حالتی خودروهای پشت شما مقصر هستند و شما می توانید خسارت را از بیمه شخص ثالث مقصر دریافت کنید.

علی رحیمی
19 آذر 1400

سلام من جلوی یه مغازه جاده روقیچی کردم رفتم توی لین سوم ماشین ازسمت چپ من بر خورد کرد و رفت به دو تا ماشین دیگه برخورد کرد پلیس منو مقصر کرده میتونم اعتراض بزنم یا نه ممنون میشم

  کارشناس بیمه
  28 آذر 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً به مرکز پلیس راهور مراجعه بفرمایید

کیهانی
26 آذر 1400

با سلام و خسته نباشیدبنده از پشت به ماشین جلویی تصادف کردمو ماشین جلویی با جلوتر از خود برخورد کردو تصادف زنجیره ای اتفاق افتادافسر راهنمایی و رانندگی من رانسبت به هر دو ماشین مقصر دانستدر صورتی که ماشین جلوی بنده فاصلهخود را با ماشین دیگررعایت نکرده بودضربه ای که من به ماشین جلویی زدم ماشینم بدون هیچ حد فاصل ای چسبیده بود به ماشین دیگرچطور ممکن است من را نسبت به هر دومقصر دانسته چون اگر ماشین جلوی پرتاب می شد فاصله بین ماشین من و ماشین جلویی رخ میداد ولی چسبیده به هم بودند لطفا کمکم کنید

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام وقت بخیر اقای کیهانی عزیز لطفا از واحد خسارت پیگیری نمایید.

Fa
27 دی 1400

سلام در جاده برفی با پرایدم به کامیون جلوییم برخورد کردم و یه کامیون دیگه از عقب با شدت بیشتری زده و افسر گفت بخاطر لغزش و اینها، منو مقصر تصادف کردن و بخاطر شوک من اعتراضی ننوشتم
حالا کامیونی ک از پشت ب من برخورد کرده ادعای خسارت داره. من چطور میتونم پیگیری کنم؟ واقعا مقصر منم؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در خصوص خسارت در تصادف زنجیره ای، با توجه به لغزنده بودن و در صورتی که شما فاصله را رعایت نکرده باشید، مقصر هستید. در خصوص برخورد کامیون پشتی به خودروی شما، اینکه شما مقصر باشید، شرایطی دارد. اما شما می توانید از طریق حقوقی این مساله را پیگیری کنید.

….
18 اسفند 1400

سلام من کنار خیابون پارک کرده بودم که یکی با بی احتیاطی اومد و زد به ماشین عقب من و اونم زد به من
الان بیمه اومده ی پولی فقط به عنوان درست کردن ماشین به من داده و مقصر هم هیچی به عنوان ضرر مالی که ماشین من دیده و افت قیمت کرده به من نداده
این افت قیمت رو چه کسی الان باید به من بده ؟
لطفا جواب بدید
ممنون

  کارشناس بیمه
  18 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، شما می توانید از طریق شورای حل اختلاف بابت افت قیمت خودرو شکایت کنید.

فریده
24 اردیبهشت 1401

سلام من اگه برخورد صورت نگرفته باشه و ماشین روبرویی به سمت راست خودش منحرف شده باشه و برخورد کنه به ستون من مقصرم؟؟

  کارشناس بیمه
  24 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، تعیین مقصر را افسر بعد از بازسی دقیق مشخص می کند.

هاشم نژاد
11 تیر 1401

کدوم بیمه خسارت تصادف زنجیره ای و میده؟

  کارشناس بیمه
  12 تیر 1401

  سلام تمامی بیمه می دهند.

محمدی
19 آبان 1401

سلام خسته نباشید من امروز تصادف کردم ماشین پشتی باسرعت بالا زده به من منم با ماشین جلوی حدودا ی ماشین فاصله داشتم ک برخوردم کردم بهش افسر منو مقصر نوشت برا ماشین جلویی

  کارشناس بیمه
  19 آبان 1401

  سلام بله چون باید فاصله را رعایت می کردید.

اشکان
14 دی 1401

سلام وقتتتون به من تو ترافیک کامل توقف کرده بودم داخل شهر یه خودرو از عقب با من تصادف کرد منم زدم به خودرو جلویی من کامل توقف کرده بودم داخل شهر الن خسارت کامل خودرو من با ماشین عقبیه از جلو و عقب یا باید خسارت جلو خودرو رو خودم پرداخت کنم ؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1401

  سلام این مورد را باید افسر تعیین کند اما به هر حال در ترافیک شما باید فاصله تا خودروی جلویی را رعایت کنید.

محمد علیزاده
25 بهمن 1401

سلام آیا در تصادفی که من ماشین وسط بودم و قبل از برخورد با ماشین جلویی ایستاد کامل کردم و ماشین پشتی با شدت به من برخورد کرده و باعث پرتاب ماشین و برخورد با خودرویی جلوی شده و افسر هم راننده پشتی رو نسبت به من و ماشین جلویی مقصر کرده خسارت عقب و جلویی ماشین من رو بیمه میده یا خیر گفتن نمیده ترسوندن

  کارشناس بیمه
  01 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. اگر شما در اثر برخورد ماشین پشتی به جلو پرتاب شده باشید و ماشینتان آسیب دیده باشد خسارت شما باید به وسیله راننده مقصر پرداخت شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید