01 مهر 1401

بازدید بیمه بدنه خودرو | 11 توصیه مهم هنگام بازدید بیمه بدنه برای تسریع کار شما

بدون طی  مراحل بازدید بیمه بدنه، خرید این بیمه‌نامه برای شما ثبت نهایی نمی‌شود. اینکه حالا شما از نمایندگی‌ها به صورت حضوری یا به صورت آنلاین از طریق بیمه دات کام خریداری کنید، تفاوتی ندارد. بعد از ثبت خرید، باید کارشناس نمایندگی بیمه از نزدیک خودروی شما را مورد بررسی قرار دهد. بعد از بازدید است که در خصوص میزان تعیین سقف و قیمت بیمه و اینکه آیا اصلاً به خودروی شما بیمه بدنه تعلق می‌گیرد یا خیر، تصمیم‌گیری خواهد شد.

بیمه بدنه خودرو چیست؟

بیمه بدنه خودرو، خسارت‌های مالی وارد شده به بدنه خودرو راننده مقصر در انواع تصادف را تحت پوشش قرار می‌دهد. این بیمه دارای دو پوشش اصلی و اضافی است. برخلاف بیمه خودرو یا همان شخص ثالث که اجباری است، بیمه بدنه اختیاری است.

اگر برای خرید بیمه بدنه نیاز به راهنمایی دارید و نمی‌دانید این بیمه‌نامه را چگونه و از کجا تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهنمای بیمه بدنه را مطالعه نمایید.

بازدید بیمه بدنه

نکاتی که هنگام بازدید بیمه بدنه باید رعایت کنیم

پوشش‌های اضافی شامل مواردی هستند که بیمه‌گزار می‌تواند هر مورد را که نیاز داشت، به پوشش اصلی با پرداخت هزینه آن اضافه کند.

چرا بازدید بیمه بدنه الزامی است؟

یکی از مهم‌ترین و اولین سؤالات این است که چرا باید بازدید بیمه بدنه انجام شود؟ کارشناس حتماً باید از بدنه خودرو برای تعیین هویت و اصالت خودرو، تائید سالم بودن و ارزش‌گذاری آن بازدید کند. در حقیقت از صحت بدنه خودرو و شرایط آن آگاه و مطمئن شود. پس بازدید حضوری به این دلیل الزامی است. البته در بیمه دات کام، این امکان وجود دارد که خود شما بتوانید با استفاده از دوربین موبایل از قسمت‌های مختلف عکس گرفته و آن را برای شرکت ارسال کنید. البته این امکان بیشتر برای آن‌هایی مفید است که در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند.

دو شیوه بازدید بدنه خودرو در سامانه بیمه دات کام

بازدید از خودرو به دو صورت در بیمه دات کام انجام می‌شود:

 •  توسط کارشناس بیمه دات کام
 •  توسط کارشناس شرکت بیمه‌گر

بعد از خرید بیمه بدنه و پرداخت آنلاین آن، از طرف شرکت bimeh.com با بیمه‌گزار تماس می‌گیرند. سپس با توجه به اینکه بیمه‌گذار کجا زندگی می‌کند، چگونگی بازدید بیمه بدنه مشخص می‌شود:

 • اگر بیمه‌گزار در شهر تهران زندگی کند،  کارشناس اررزیاب بدنه خودرو به آدرس او اعزام می‌شود تا ماشین از نزدیک بررسی و از زوایای مختلف آن عکس گرفته شود.
 • در صورتی که بیمه‌گزار در یکی از شهرهای مرکزی زندگی کند، شرکت بیمه دات کام با نمایندگی بیمه بدنه تماس می‌گیرد تا از آنجا کارشناس به آدرس خریدار اعزام شود.
 • اگر بیمه‌گزار در شهرهای دورافتاده یا خیلی دور از مرکز استان زندگی کند، خود او می‌تواند از زوایای مختلف عکس بگیرد و آن‌ها را برای بیمه دات کام ارسال کند.

البته امکان اینکه خود بیمه‌گزاران ساکن تهران و شهرهای مرکزی دیگر استان‌ها از زوایای مختلف خودروی خود عکس بگیرند، وجود دارد؛ اما ترجیحاً بهتر است که کارشناس بازدید بیمه دات کام  این کار را انجام دهد.

شرایط عکس‌برداری برای بیمه بدنه

عکس‌هایی که به منظور بازدید بیمه بدنه انجام می‌شود، باید در شرایط زیر گرفته شوند:

 • خودرو باید کاملاً تمیز باشد.
 • خودرو نباید در فضای مسقف باشد.
 • در فاصله دو متری هیچ شی مانند درخت، جدول و غیره نباید باشد؛ (در حقیقت هیچ شی اضافه‌ای حتی سایه درخت هم نباید در داخل زاویه و کادر دوربین قرار بگیرد.)
 • عکس‌ها باید با موبایل و باکیفیت بالا گرفته شوند.
 • هوا باید صاف و آفتابی باشد. هوا ابری، بارانی و برفی نباشد که روی کفیت عکس تاثیر منفی دارد.
 • در هنگام عکس‌برداری به ویژه کیلومتر شمار، خودرو باید حتماً روشن باشد. (بودن سوییچ و حرکت کیلومتر شمار در عکس باید مشخص شود.)

استعلام بیمه بدنه

مراحل بازدید بیمه بدنه ماشین

مراحل کلی که در بازدید بیمه بدنه bimeh.com انجام می‌شود، به ترتیب زیر است:

 • در ابتدا وارد صفحه خرید بیمه بدنه شوید و بعد از وارد کردن مشخصات خودرو و انتخاب شرکت بیمه‌گر، مبلغ را به صورت آنلاین پرداخت کنید.
 • بعد از خرید شما، کارشناس شرکت بیمه دات کام با شما تماس می‌گیرد. بازدید روز بعد از خرید و از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر انجام می‌شود.
 • با توجه به اینکه شما در تهران یا شهرستان هستید، کارشناس  بازدید مشخص می‌شود. (فقط برای بیمه‌گذارانی که در تهران هستند، کارشناس خود بیمه دات کام برای بررسی مراجعه می‌کند.)
 • اگر در شهرهای دور هستید، خودتان می‌توانید از زوایای مختلف عکس بگیرید و آن‌ها را برای شرکت ارسال کنید.
 • بازدید بیمه بدنه از 4 بعدازظهر تا 9 شب انجام می‌شود. برای آن‌هایی که بازدید ماشینشان نزدیک به ساعت 4 باشد، بیمه‌نامه‌شان دیرتر (نزدیک به 9 شب) ارسال می‌شود.

مراحل و شرایط عکس‌برداری از خودرو

در صورتی که امکان اعزام کارشناس وجود نداشته باشد، خود شما (خریدار) بیمه بدنه می‌تواند از زوایای مختلف عکس‌برداری کنید. مراحل عکس‌برداری به صورت زیر است:

 1. اول از همه باید یک عکس از نمای جلو خودرو با فاصله دو متری بگیرید.
 2. سپس از همین فاصله از نمای جانبی راست و چپ خودرو عکس بگیرید؛ به طوری که تمامی زوایای اتومبیل معلوم باشد.
 3. سپس از نمای 45 درجه و از هر چهار طرف عکس بگیرید.
 4. بعد باید از سقف خودرو عکس بگیرید.
 5. سپس نوبت به متعلقات خودرو در کاپوت است. در این حالت، باید پلاک خودرو هم داخل عکس معلوم باشد.
 6. در این مرحله از صندوق عقب عکس بگیرید. کامل باید فضای صندوق عقب و متعلقات آن معلوم باشد.
 7. سپس از زاپاس و جک خودرو عکس بگیرید. (مطالعه مقاله عمر تایر خودرو پیشنهاد می‌شود.)
 8. بعد باید از شماره شاسی عکس‌برداری کنید. غالباً شماره شاسی زیر صندلی شاگرد و پشت سینی موتور قرار دارد. فقط به این دقت کنید که از شماره شاسی پرچ شده عکس نگیرید.
 9. در این مرحله از متعلقات داشبورد به طور کامل عکس بگیرید.
 10. بعد باید به سراغ عکس‌برداری از کیلومتر شمار خودرو بروید. فقط باید خودرو روشن و کارکرد کیلومتر شمار در عکس معلوم باشد.
 11. در آخر، هر قسمتی از خودرو که دچار آسیب دیدگی و تورفتگی شده است، از نمای نزدیک عکس بگیرید. (برای اینکه بدانید تا چگونه هزینه تصادفات و خسارات وارد به بدنه را کاهش دهید، به صفحه نقاط آسیب پذیر خودرو مراجعه کنید.)

نحوه عکاسی از خودرو

عکاسی از ماشین از طریق نرم افزار  آنلاین موجود در لینک ارسالی از طرف بیمه دات کام انجام می‌شود. برای همین حتماً باید از موبایل هوشمند دارای دوربین با کیفیت بالا استفاده کنید.

اگر شما خودتان قصد عکس‌برداری دارید، از طرف کارشناس، لینکی برای شما ارسال می‌شود. بعد از باز کردن لینک، نرم افزار دوربینی روی گوشی شما فعال می‌شود و فقط 15 دقیقه فرصت دارید تا تمامی 11 مرحله بالا را انجام دهید.

بازدید بیمه بدنه

نحوه عکاسی برای بازدید بیمه بدنه

به این نکته دقت داشته باشید که امکان آپلود عکس از طریق گالری وجود ندارد. تمامی عکس‌هایی که شما از طریق برنامه ثبت می‌کنید، به سیستم ارسال می‌شود. فقط باید از حجم اینترنت و کیفیت آن مطمئن شوید.

بسیاری از بیمه‌گذاران بازدید بیمه بدنه و کارشناسی خودرو با هم اشتباه می‌گیرند. در صورتی که کارشناسی خودرو برای خرید ماشین و انتخاب بهتر انجام می‌شود. اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کارشناسی خودرو را مطالعه نمایید.

خرید و تمدید آنلاین بیمه بدنه خودرو

بهترین و سریع‌ترین راه خرید بیمه بدنه، خرید اینترنتی و از طریق سامانه بیمه دات کام است. شما با وارد کردن مشخصات خودرو، می‌توانید شرکت بیمه‌گر مورد نظر خود را انتخاب کرده و بعد هزینه آن را به صورت آنلاین پرداخت کنید. بعد از خرید، کارشناسان بیمه دات کام برای بازدید بدنه ماشین با شما تماس خواهند گرفت و کامل در این خصوص راهنمایی‌تان خواهند کرد و هماهنگی‌های لازم را برای بازدید انجام خواهد داد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

چگونه برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو اقدام کنیم؟

معمولاً بعد تصادف، دو طرف حادثه به این فکر می‌کنند که امکان دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو وجود دارد یا خیر؟ برای پیدا کردن پاسخ، این مقاله را بخوانید!

13 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

راه های جلوگیری از سرقت خودرو با 15 نکته ساده اما طلایی

برای اینکه خودرو خود را از سارقان در امان نگه دارید، باید نکاتی را بدانید برای دانستن این نکات این مقاله را بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه بدنه

افت قیمت خودرو و تاثیر آن در تعیین خسارت بیمه بدنه

راهنمای کامل افت قیمت خودرو: دلایل، تاثیر عوامل در محاسبه افت قیمت خودرو و پوشش آن را در انواع بیمه بدنه و بیمه ثالث اتومبیل اینجا بخوانید

10 بهمن 1401 / بیمه بدنه

سقف جبران خسارت بیمه بدنه با کروکی در سال 1401 چقدر است و چه شرایطی دارد؟

خسارت بیمه بدنه با کروکی و بدون کروکی تا چه میزان هزینه‌ها را جبران می‌کند؟ چرا کروکی لازم است؟ برای گرفتن پاسخ چنین سوالاتی، این مقاله را از دست ندهید.

05 بهمن 1401 / بیمه بدنه

پوشش های بیمه بدنه؛ لیست آپدیت 17 پوشش های بیمه بدنه اصلی و اضافی

پوشش بیمه بدنه به دو بخش اصلی و اضافی تقسیم می‌شود. در صورتی که حادثه‌ای از قبیل سرقت خودرو، آتش سوزی، یا آسیب به بدنه ماشین وارد شود بیمه بدنه این خسارات را جبران می‌کند. برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید.

04 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
پدرام کیانی
05 آبان 1400

سلام چرا خودرو باید تمیز باشه؟

  کارشناس بیمه
  06 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، به دلیل اینکه تمامی ایرادات روی بدنه کاملا معلوم باشند، بدنه خودرو باید تمیز باشد. خیر نیازی به کارواش نیست؛ اما اگر خیلی کثیف است و امکان مشاهده خط و خش وجود ندارد، بهتر است که آن را یک کارواش ببرید.

پدرام کیانی
05 آبان 1400

سلام چرا خودرو باید تمیز باشه؟ کارواش رفته باشه؟

  کارشناس بیمه
  06 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، به دلیل اینکه تمامی ایرادات روی بدنه کاملا معلوم باشند، بدنه خودرو باید تمیز باشد. خیر نیازی به کارواش نیست؛ اما اگر خیلی کثیف است و امکان مشاهده خط و خش وجود ندارد، بهتر است که آن را یک کارواش ببرید.

جلال اکبری
05 آبان 1400

با سلام، تمامی این مراحل باید پشت سر هم انجام شوند؟

  کارشناس بیمه
  06 آبان 1400

  سلام بله. وقتی شما از موبایل خود استفاده می کنید، نرم افزار اختصاصی اجرا شده که باید تمامی مراحل مطابق آن انجام دهید.

سعید مروتی
05 آبان 1400

من یک خودروی نو از دوستم خریدم، فقط یک تصادف داشت، آیا بیمه بدنه بهش تعلق میگیره؟

  کارشناس بیمه
  06 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، بله بیمه بدنه برای خودروی شما بعد از بازدید بدنه صادر خواهد شد. شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله راهنمای بیمه بدنه را در سایت بیمه دات کام بخوانید.

محمد جودی
05 آبان 1400

با سلام من در اسلامشهر زندگی می کنم، برای بیمه بدنه کارشناس شما تا آنجا میان یا باید خودرو رو بیارم تهران؟

  کارشناس بیمه
  06 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، کارشناس فقط به آدرس هایی مراجعه می کند که در تهران باشند. برای بازدید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

صالح سمسامی
05 آبان 1400

سلام، میگم مایی که در تهران هستیم، خودمون نمیتونی یعنی عکس بگیریم؟

  کارشناس بیمه
  06 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، امکان اینکه شما خودتان هم در تهران عکس بگیرید، وجود دارد؛ اما اگر کارشناس عکس بگیرید، بهتر است.

اصغر میمندی
08 آبان 1400

سلام محیطی که ما زندگی میکنیم، همش شلوغه دوروبرش پره درخته چه کار کنیم؟

  کارشناس بیمه
  13 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، اتفاقا این پرسش خیلی از عزیزان است. لازم است که حتما خودروی خود را به یک محل خلوت تر ببرید. حتما نباید که خودرو در نزدیکی محل سکونتتان باشد.

علی ربیعی
13 آبان 1400

سلام این نرم افزاری که گفتید باید نصب کنیم یا به صورت آنلاینه؟

  کارشناس بیمه
  13 آبان 1400

  سلام دوست عزیز، نرم افزار بازدید بیمه بدنه خودرو نیاز به نصب ندارد. لینکی برای شما ارسال خواهد شد و از طریق آن می توانید به صورت آنلاین عکس بگیرید.

جمشید
13 آبان 1400

سلام من اومدم عکس بگیرم، اما نمیدونم این برنامه بازدید از بدنه اتومبیل که گفتید، اجرا نشد، چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  13 آبان 1400

  با سلام دوست عزیز، در ابتدا نیاز است که حتما کیفیت اینترنت خود را بررسی کنید. در صورتی که گوشی شما هم مشکلی از بابت سیستم عامل ندارد، با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید.

   علی
   21 دی 1400

   سلام اگر زودتر از موعد بیمه رو تمدید کنیم باز هم نیاز به عکس هست از خسارت بدنه قبلی هم استفاده نشده

    کارشناس بیمه
    21 دی 1400

    سلام دوست عزیز
    اگر تاریخ بیمه بدنه نگذشته باسد و پوشش ها تغییری نکند و شرکت بیمه همان شرکت باشد بدون بازدید صادر خواهد شد

سعیده
24 اسفند 1400

سلام اگر ماشین تمیز تمیز نباشه در عکس ها ولی سالم باشه
و دفتر بیمه تایید کنه که ماشین سالم هست
ایا بعداً اگر که تصادفی رخ داد شرکت بیمه میتونه بهانه بیاره که مثلا فلان جای ماشین تیره تر بوده شاید ضربه داشته؟
اگر میتونه مسعولیتش متوجه دفتر بیمه هست یا شخص مالک؟

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، وقتی کارشناس تایید می کند، دیگر تمام است.

asghar esmaili
22 خرداد 1401

آقا یه سوال واسه بازدید اونا میان یا باید برین بیمه؟ یا چی

  کارشناس بیمه
  23 خرداد 1401

  سلام هماهنگ می کنند باهاتون برای بازدید

یوسفی
17 مهر 1401

سلام وقت بخیر برای تمدید بیمه بدنه اخذ چه پوششهایی نیاز به بازدید مجدد دارد

  کارشناس بیمه
  18 مهر 1401

  سلام اصولا اگر شرکت بیمه را تغییر ندهید، نیازی به بازدید مجدد نیست.

عارف نیازمند
17 مهر 1401

من اگه بخوام آنلاین بیمه بخرم، بازدید بیمه بدنه چجوری میشه؟

  کارشناس بیمه
  18 مهر 1401

  سلام اگر تهران باشید، خود کارمند شرکت بیمه دات کام انجام می دهد.

  علی
  28 مهر 1401

  سلام. کارشناس بیمه به محل بازدید که تهران باشه بیاد هزینه ای دارد یا رایگان هست?

   کارشناس بیمه
   30 مهر 1401

   سلام رایگان است اما باز خود کارشناس فروش بیمه بپرسید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید