25 آبان 1400

بازنشستگی ده ساله: شرایط و قوانین بازنشستگی آقایان و خانم‌ها در ۱۴۰۰

اگر شما هم جزو افراد شاغل در جامعه هستید و مشمول خدمات سازمان بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته‌اید، باید بدانید که سابقه بیمه برای شما این امکان را فراهم می‌کند که در  آینده بازنشستگی داشته باشید. بازنشستگی می‌تواند تا حد زیادی دغدغه‌های مالی شما را برطرف کند. همیشه افراد در طول مدت زندگی خود به دنبال راه حلی برای یک آینده بی دغدغه هستند. با استفاده از بیمه تامین اجتماعی و پوشش‌های این بیمه می‌توانید آینده بهتری داشته باشید. پدران و مادران در برخی از مواقع نگران این موضوع هستند که اگر بر اثر سانحه‌ای فوت کنند، آینده فرزندان مجرد آن‌ها چه می‌شود؟ با بازنشستگی ده ساله و حتی بیشتر می‌توان این نگرانی را از بین برد. زیرا در صورت فوت بیمه شده اگر خانواده فرزند مجرد داشته باشد یا همسر فرد در قید حیات باشد، مبلغ بازنشستگی با احتساب برخی کسورات به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

در ادامه درباره شرایط بازنشستگی توضیحاتی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

شرایط بازنشستگی

برای مشخص شدن افرادی که شامل بیمه بازنشستگی هستند، دو عامل وجود دارد. داشتن سن مقرر در قانون و احراز سابقه، دو عامل شرایط بازنشستگی می‌باشند. توجه کنید که اگر فردی سال‌های زیادی را کار کرده باشد و  یکی از شرایط فوق را نداشته باشد، شامل بازنشستگی نمی‌شود.

شرایط بازنشستگی برای آقایان

بازنشسته شدن آقایان شرایطی دارد که به شرح زیر است:

 • آقایان برای بازنشستگی خود، باید به سن 60 سالگی برسند و حداقل سابقه 20 سال کار داشته باشند.
 • مرد‌ها هم می‌توانند در مشاغل سخت، با 20 سال خدمت و بدون شرایط سنی بازنشسته شوند؛ همچنین اگر آسیبی ببینند، حتی می‌توانند زودتر بازنشسته شوند.
 • در صورتی که مردها به حالت طبیعی معلولیت داشته باشند، پس از 20 سال سابقه خدمت و سن 50 سالگی بازنشسته می‌شوند. حال اگر این افراد جانباز یا مجروح جنگ باشند با 20 سال سابقه و بدون شرایط سنی بازنشسته خواهند شد.
 • در حقیقت، بند اصلی بازنشستگی برای آقایان 35 سال سابقه خدمت را در نظر می‌گیرد که بعد از گذراندن سال‌های خدمت، بازنشستگی امکان پذیر است و می‌توان از خدمات و مزیت‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کرد.

نکته: در بیمه تامین اجتماعی آقایان می‌توانند دو سال از خدمت سربازی خود را جزو سابقه در نظر بگیرند و متناسب با آن سال‌های دیگر خدمت را پر کنند.

شرایط بازنشستگی برای خانم ها

خانم‌ها مانند آقایان دارای یکسری قوانین خاص هنگام بازنشستگی هستند که به شرح زیر می‌باشد:

 • خانم‌هایی که حداقل 42 سال سن داشته و 20 سال سابقه خدمت دارند مشمول بیمه بازنشستگی خواهند شد.
 • افرادی که 55 سال سن دارند و حداقل 10 سال خدمت کرده‌اند، مشمول بازنشستگی ده ساله خواهند شد.( در صورتی که کسری سابقه با پرداخت حق بیمه سنوات کسری به صورت یکجا باشد.)
 • با داشتن 45 سال سن و 30 سال خدمت و سابقه پرداخت حق بیمه، شرایط بازنشستگی امکان پذیر است.
 • خانم‌هایی که 35 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، بدون شرط سنی می‌توانند بازنشسته شوند.
 • با داشتن 20 سال سابقه در مشاغل سخت و زیان آور بدون شرط سنی، بازنشستگی امکان پذیر است.
 • 25 سال متناوب سابقه در مشاغل سخت و زیان آور بدون شرط سنی، بازنشستگی را برای خانم‌ها ایجاد می‌کند.
 • با داشتن حداقل 45 سال سن و 30 سال سابقه خدمت و بیمه عادی می‌توان بازنشستگی داشت و از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شد.

احراز بازنشستگی در بیمه تامین اجتماعی

در مقاله‌های قبل درباره سابقه خدمت و بیمه عادی مواردی را توضیح دادیم. در نظر بگیرید که برای سازمان بیمه تامین اجتماعی حداقل و حداکثر سابقه خدمت وجود دارد تا بتوانند متناسب با آن خدمات ارزنده‌ای را برای بیمه شده‌های خود در نظر بگیرد.

بازنشستگی ده ساله

شرایط بازنشستگی با ده سال پرداخت حق بیمه

حداقل سابقه برای احراز بازنشستگی در صندوق بیمه تامین اجتماعی ده سال است که به آن بازنشستگی ده ساله می‌گویند. بنابراین، افرادی که بخشی از سوابق خود را از صندوق‌های دیگر به صندوق بیمه تامین اجتماعی منتقل کرده‌اند، حداقل باید 10 سال سابقه داشته باشند. دقت کنید که دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه در دو سال آخر نباید از افزایش سالانه شورای عالی هیئت دولت بیشتر باشد. در این صورت ملاک مبلغ بازنشستگی ده ساله، 5 سال آخر خواهد بود. البته اگر این افزایش حقوق و پرداخت حق بیمه با ارتقای شغلی باشد، هیچ ممانعتی ندارد.

حداکثر سقف برای بازنشستگی 35 سال است و بیشتر از آن مبنای محاسبه مستمری قرار نمی‌گیرد.

بازنشستگی ده ساله

در برخی مواقع ممکن است که افراد با توجه به شرایطی که دارند، بخواهد از بازنشستگی ده ساله استفاده کنند که این موضوع را سازمان بیمه تامین اجتماعی بررسی کرده است و برای آن تمهیداتی دارد. (اگر می‌خواهید در باره سازمان تامین اجتماعی و وظایف آن بیشتر بدانید، خواندن مقاله سازمان تامین اجتماعی را از دست ندهید.)

اگر آقایان 60 سال سن داشته باشند و خانم‌ها 55 سال سن، می‌توانند از بازنشستگی ده ساله استفاده کنند.

در این حالت بیمه شده می‌تواند با 10 سال سابقه و بیشتر(20 سال)، درخواست بازنشستگی کند. در این صورت پرداخت مستمری با توجه به میزان سابقه وی پرداخت خواهد شد. این مستمری می‌تواند بین 10 تا 20 روز باشد که با توجه به میزان سال سابقه است.

نکته: در این صورت ماده 111 قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.

در ضمن افرادی که سن آن‌ها به میزان مقرر در این بند رسیده باشد، اما زیر 10 سال سابقه داشته باشند، می‌توانند با پرداخت حق بیمه، سنوات کسری تا ده سال سابقه، با ده روز حقوق بازنشسته شوند.

شرایط بازنشستگی در سال 1400

شرایط بازنشستگی در سال 1400، مثل سال‌های گذشته است، فقط چند مورد جزئی تغییرات داشته است.

در سال 1400 افرادی که در مدارس سابقه آموزش دارند با 30 تا 35 سال سابقه بازنشسته می‌شوند. این افراد می‌توانند در صورت نیاز منطقه یک سال بیشتر خدمت کنند.

در مدیریت خدمات، مردان و زنان با 25 سال سن می‌توانند بازنشسته شوند و از خدمات بیمه بازنشستگی استفاده کنند. البته که شرایط سنی 60 سال فقط برای آقایان برقرار است.

در سال ۱۴۰۰ جانبازان مرد نیز با شرایط سنی متفاوت و در سن ۵۵ سالگی بازنشسته می‌شوند.

سوابق بیمه و اهمیت بازنشستگی ده ساله

به طور حتم شما هم با چگونگی ایجاد سابقه بیمه در زمان بازنشستگی ده ساله یا بیشتر آشنا هستید. می‌دانید که پرداخت به موقع حق بیمه از طرف کارفرما یا به صورت خویش فرما می‌توانند سابقه خدمت را برای شما ایجاد کند.

با پرداخت حق بیمه شما می‌توانید مشمول قانون بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی شوید. بازنشستگی ده ساله یکی از خدمات ارزنده صندوق تامین اجتماعی است که برای افراد در نظر گرفته شده تا با دریافت حداقل دستمزد بتوانند دغدغه‌های مالی خود را کاهش دهند.

به طور معمول افرادی که در شرکت‌ها و کارگاه‌های خدماتی کار می‌کنند باید بیمه شوند که این کار توسط کارفرما انجام می‌شود، اما آیا شما به عنوان یک کارگر یا کارمند پرداخت حق بیمه خود را چک می‌کنید یا خیر؟

برای چک کردن سابقه بیمه چند روش وجود دارد تا شما بتوانید از پرداخت حق بیمه و سابقه خود مطمئن شوید. این روش‌ها به شرح زیر است:

 • استفاده از کد #4* که با این کد وارد برنامه تامین اجتماعی شده و می‌توانید از منو آن استفاده کنید.
 • برای استفاده از این کد باید وارد سایت sabeghe.tamin.ir شده و ثبت نام کنید.
 • بهترین راه استفاده از سایت بیمه تامین اجتماعی است که با وارد شدن به آدرس  es.tamin.ir می‌توان سابقه خدمت را دریافت کرد. کافی است، کد ملی و رمز ورود خود را وارد کنید و در بخش بیمه شدگان سابقه خود را مشاهده کنید.
 • برنامه تامین اجتماعی من را هم می‌توانید دانلود کرده و سوابق خود را بررسی کنید.

پس همانطور که مشاهده کردید، راه‌های گوناگونی برای مشاهده سوابق بیمه وجود دارد. توجه کنید برای اینکه بتوانید مستمری دریافت کنید باید حداقل 10 سال سابقه خدمت داشته باشید تا مشمول بازنسشتگی ده ساله شوید.

اما اگر برای مشاهده سوابق بیمه نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، می‌توانید به مقاله سوابق بیمه مراجعه کنید.

بازنشستگی پیش از موعد

بازنشستگی پیش از موعد، می‌تواند با سابقه کاری کمتر اتفاق بیافتد، به طور مثال با سابقه 10 سال یا 20 سال خدمت، بازنشسته خواهید شد.

برای این موضوع کافی است که سابقه کاری بین 10 تا 19 سال داشته باشید. نکته مهمی ‌که در بازنشستگی پیش از موعد باید به آن اشاره کرد، این است که شما به ازای سال‌های سابقه خود حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنید. یعنی به طور مثال: اگر ۱۷ سال سابقه کاری دارید به اندازه ۱۷روز کاری حقوق دریافت خواهید کرد.

بازنشستگی ده ساله

شرایط ده ساله بازنشسته شدن

سخن آخر

همانطور که توضیح داده شد و با شرایط بازنشستگی ده ساله و سایر شرایط بازنشستگی، آشنا شدید، احراز بازنشستگی به وضعیت، جایگاه و نسبت افراد بستگی دارد. بنابراین افراد از این جهات بررسی می‌شوند و با توجه به میزان سابقه خدمت و سن، مورد بررسی قرار خواهند گرفت. جزئیات مهمی ‌هنگام بازنشستگی وجود دارد که افراد باید از آن‌ها مطلع شوند و این اطلاعات صحیح را فقط کارشناس بیمه می‌تواند در اختیار شما قرار دهد. با مشورت و مشاوره از کارشناس بیمه، دیگر سوالی ذهن شما را درگیر نمی‌کند و با قوانین بیمه و بازنشستگی ده ساله هم آشنا خواهید شد. اگر همچنان در این باره نیازمند اطلاعات بیشتری هستید، می‌توانید سوالات خود را در انتهای همین مطلب بنویسید تا کارشناسان ما، راهنمای شما باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
11 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

سرانه درمان چیست+ مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی1400

مبلغ سرانه درمان بیمه سلامت، تامین اجتماعی و بیمه مشاغل آزاد را در این مقاله بخوانید!

10 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

تاریخچه بیمه در جهان و ایران + اهمیت به وجود آمدن بیمه

بیمه چگونه به وجود آمد؟ چرا بیمه صنعت مهمی است؟ تاریخچه بیمه در ایران و جهان را در این مقاله بخوانید!

09 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

شکایات بیمه مرکزی و نحوه ثبت شکایت در سامانه بیمه مرکزی

مراحل ثبت شکایات از طریق سامانه بیمه مرکزی و زمان رسیدگی بیمه مرکزی را در این مقاله بخوانید!

08 آذر 1400 / اطلاعات بیمه ای

لیست بیمه تامین اجتماعی چیست و چگونه باید آن را ارسال کرد؟

آموزش گام به گام ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی که کارفرمایان باید بدانند.

07 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه+ دستورالعمل مشاهده اعتبار بنزین

جدول سهمیه بنزین هر یک از وسایل نقیله مانند سرویس مدارس، خودرو شخصی، اتوبوس، ون، وانت و... را در این مقاله مشاهده کنید.

05 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

سامانه درمان الکترونیک (سدا): خدمتی از بیمه ایران برای دریافت سوابق هزینه‌ درمان

نحوه ثبت نام در سدا، یکی از سامانه‌های خدماتی درمان بیمه ایران و مزایای استفاده از آن را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید