06 آوریل 2024

نرخ دیه کامل انسان در تصادف + جدول قیمت + نحوه محاسبه و قوانین دیه ۱۴۰۳

نرخ دیه کامل انسان در سال 1403 در 26 اسفند ماه از سوی قوه قضاییه رسما اعلام شد. بر همین اساس نرخ دیه با 33 درصد رشد، در ماه‌های حرام برابر با 1 میلیارد و 600 میلیون تومان و در ماه‌های غیرحرام برابر با 1 میلیارد و 200 میلیون تومان است. به این ترتیب طبق روال سال‌های گذشته شورای عالی بیمه در آخرین نشست خود در سال 1402 نسبت به اعمال این افزایش بر حق بیمه شخص ثالث تصمیم گیری کرده‌است.

نرخ دیه کامل انسان در سال 1403

ماه

1402

1403

تغییرات

مبلغ افزایش

درصد افزایش

ماه عادی

900 میلیون تومان

1 میلیارد و 200 میلیون تومان

300 میلیون تومان

33

ماه حرام

1 میلیارد و دویست میلیون تومان

1 میلیارد و 600 میلیون تومان

400 میلیون تومان

33

ماه‌های حرام در سال 1403

ذی‌العقده

از 21 اردیبهشت تا 18 خرداد ماه

ذی‌الحجه

از 10 خرداد تا 16 تیر ماه

محرم

از 17 تیر تا 15 مرداد ماه

رجب

از 13 دی تا 11 بهمن ماه

بر اساس قانون مجازات اسلامی، دیه در ماه‌های حرام به شرط فوت اشخاص در این ماه‌ها به میزان یک سوم افزایش می‌یابد.

نرخ دیه برای پرداخت غرامت‌های فوت در قتل‌های غیرعمد و تصادفات به کار می‌رود. با توجه به اهمیت این موضوع، نرخ دیه هر سال با در نظر گرفتن تورم و شرایط اقتصادی توسط مراجع قضایی اعلام می‌شود. همچنین با توجه به آمار بالای تصادفات اعلام شده توسط پلیس راهور، تهیه بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات مالی و جانی از سوی مراجع قانونی اجباری شده است. این بیمه بر اساس نرخ دیه خسارات جانی و مالی اشخاص ثالث و راننده مقصر را پرداخت می‌کند. بنابراین نرخ دیه در تعیین میزان پوشش‌های بیمه شخص ثالث بسیار مهم و تاثیرگذار است.

بر اساس قانون نرخ دیه؛ خسارات جانی و مالی اشخاص ثالث و راننده مقصر برای زنان و مردان در تصادفات رانندگی به صورت یکسان و برابر محاسبه می‌شود.

احتمالا شما هم می‌پرسید، دیه چیست؟ نرخ دیه کامل انسان 1403 چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟ میزان خسارات مالی تصادفات چگونه بر اساس نرخ دیه تعیین می‌شود؟ چطور دیه یا خسارت را از بیمه یا صندوق تامین خسارت بدنی بگیریم؟ به همین دلیل ما در این مقاله، به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهیم و جداول دیه اعضای بدن، را در سال 1403 را برای شما شرح می‌دهیم.

دیه چیست؟

قاعده ” لاضر و لا ضرار” اسلام، تاثیر زیادی بر حقوق جزایی ایران دارد. به موجب این قاعده، حق هر گونه آسیب جانی و مالی به دیگران، از همه افراد سلب شده است. علیرغم وجود چنین قوانینی، طبیعی است که همه افراد هم، مقید به اجرای مقررات نباشند و همواره خساراتی عمد یا غیرعمد به افراد وارد شود. اما احتمالا می‌پرسید، موضع مقامات قانونی در قبال چنین خساراتی چیست؟ سوالات زیادی در مورد محاسبه دیه تصادف مطرح می‌شود. افراد بسیاری در مورد نحوه تعیین نرخ دیه سوال می‌پرسند. با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

اگر آسیبی به شخص دیگر چه عمدی چه غیر عمدی وارد شود، فرد ملزم به جبران آن خسارت است. در مبحث آسیب‌های جسمی، مساله قصاص و دیه مطرح می‌شود. قصاص به مقابله مثل آسیب، در جرایم عمدی تعبیر می‌شود. به عنوان مثال، اگر کسی عمدا آسیبی به چشم شخص دیگر وارد نمود، شخص مقابل در مورد حق قصاص این آسیب، می‌تواند، به گوش فرد آسیب بزند. در مواقع جرایم غیرعمدی، بحث دیه مطرح می‌شود. دیه، جبران خسارت بدنی با پرداخت هزینه مالی است.

تعیین نرخ دیه توسط قوه قضاییه

نرخ دیه هر سال توسط قوه قضاییه تعیین می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مجازات جرایم در قانون جزایی، دیه است. براساس ماده ۴۸۸ قانون مجازات اسلامی، “دیه، مقدار مال معین است که شرع اسلام، برای جبران جنایات غیرعمدی، شبه عمد، خطای محض و جنایت عمدی (اگر قاضی اجرای حکم قصاص را عملی نداند) و نقص عضو مشخص می‌کند.” به طور کلی دیه به دوسته زیر تعلق می‌گیرد:

 • جرم‌های عمدی که به دلایل قانونی از حکم قصاص برای آن‌ها استفاده نمی‌شود.
 • سایر جرم‌های غیرعمد مانند ضرب و شتم.

اگر در شرع، میزان جبران خسارت مشخص شده باشد، دیه نامیده می‌شود. اگر این مقدار خسارت پرداختی، تعیین نشده باشد از اصطلاح ” ارش” استفاده می‌شود.

ارش چیست و چه ارتباطی به دیه دارد؟

براساس ماده ۴۴۹، در قانون مجازات اسلامی، ارش، یکی از تقسیم‌بندی‌های دیه و همان دیه غیرمقدر است. به طور کلی ارش را دیه‌ای می‌گویند، که مقدار آن در قانون اسلام، تعیین نشده باشد. به عبارتی بر اساس ماده ۱۷ قانون مجازات اسلامی، دیه به دو نوع مقدر و غیرمقدر تقسیم می‌شود.

 • دیه مقدر: دیه‌ای است که میزان آن در شرع تعیین شده باشد.
 • دیه غیرمقدر: دیه‌ای است که میزان آن در شرع مشخص نشده است و به وسیله قاضی دادگاه تعیین می‌شود.

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، حال باید ببینیم میزان ارش را چگونه تعیین می‌کنند؟ دادگاه و مقام قضایی با توجه به موارد زیر میزان ارش را مشخص می‌کند:

 • نوع جرایم و تاثیر آن بر فرد آسیب‌دیده
 • میزان خسارت
 • نرخ دیه
 • گزارش کارشناس

مهم‌ترین تفاوت‌های ارش و دیه

در ادامه تفاوت‌های میان ارش و دیه را با هم بررسی می‌کنیم:

 • اولین تفاوت، در نحوه تعیین میزان ارش و دیه است. میزان دیه را شارع مقدس، تعیین می‌کند. اما ارش بر اساس مقررات قانونی و به وسیله قاضی دادگاه مشخص می‌شود.
 • تفاوت دیگر را می‌توان، در میزان دیه برای زن و مرد به حساب آورد. در محاسبه دیه کامل انسان برای زن و مرد، دیه مرد، دو برابر دیه زن است. اما با توجه به ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی برای پرداخت ارش، تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد.
 • همچنین با توجه به ماده ۵۴۸ قانون مجازات اسلامی، میزان و مقدار ارش یک جنایت در اعضا و منافع، بیشتر از دیه آن عضو و منفعت نخواهد بود.
پرداخت خسارات بدنی و دیه توسط بیمه شخص ثالث

پرداخت خسارات بدنی و دیه توسط بیمه شخص ثالث

انواع دیه چیست؟

دیه در شرایط مختلف، دارای انواع گوناگونی است. میزان دیه را براساس نوع آسیب وارده به انسان به انواع زیر تقسیم کرده‌اند:

 • دیه جان: آسیبی که با قصد و اختیار وارد می‌شود. بنا بر حکم شرع، این امر موجب حق قصاص، برای آسیب دیده خواهد شد. فرد آسیب دیده می‌تواند، از قصاص چشم‌پوشی کرده و دیه دریافت نماید.
 • دیه قتل: این دیه به وسیله قوه قضاییه مشخص می‌شود و دیه کامل انسان است. بنابراین اگر فردی مرتکب به قتل شود، ملزم به پرداخت دیه کامل به خانواده مقتول است. در قتل نفس، دیه زن و مرد با هم تفاوت دارد و این تفاوت در قوانین جزایی ایران است.
 • دیه شبه عمد: فرد مجرم، قصد ارتکاب جرم منجر به آسیب دارد، ولی قصد او ارتکاب خود جنایت نیست. به عنوان مثال برای ادب کردن، فردی را کتک بزنیم ولی در اثر این کتک زدن، فرد جان خود را از دست بدهد.
 • دیه مقدر: مقدار آن در شرع مشخص است، دیه یک چشم نصف دیه کامل است، دیه یک انگشت، عشر دیه و یا دیه یک بند از انگشت، بسته به دو بندی یا سه بندی بودن انگشت، نصف یا ثلث از عشر دیه کامل است. بنابراین در این خصوص، دادگاه نیازی نمی‌بیند، که با قرار کارشناسی از صاحبان فن و متخصصین امر که غالبا پزشکی قانونی است، تقاضای ارزیابی مقدار آن را بخواهد و به راحتی تشخیص می‌دهد، دیه مقدر چند درصد است.
 • خطای محض: نه قصد جنایت وجود دارد و نه انجام کار منجر به آن خسارت شده است. به عنوان مثال، هنگام بازی افراد، توپ، شیشه پنجره خانه‌ای را بشکند و محکم به سر فرد حاضر در آن خانه خورده و سبب مرگ او شود.
 • دیه جنین در تصادف را در مقاله مربوط به آن، به طور کامل برای شما توضیح داده‌ایم.
 • دیه اعضای بدن: این دیه به این صورت تعیین می‌شود، که اگر فردی به صورت عمدی یا غیرعمدی به فردی آسیب وارد کند، ملزم به پرداخت دیه آسیب است. مثلا اگر یک عضو که فقط همان یکی از آن وجود دارد، آسیب ببیند، فرد باید دیه کامل و در صورتی که مثلا یک چشم آسیب ببیند، باید نصف دیه را پرداخت کند.
 • دیه منافع اعضا: دیه منافع اعضا برای زمانی است که، حواس افراد آسیب می‌بیند. برای مثال؛ ممکن است در نزاعی، گوش فرد آسیب نبیند، اما شنوایی آن از دست برود، در این حالت فرد مجرم، باید دیه منافع را پرداخت کند. دیه منافع اعضا به حواسی مانند بینایی، عقل، بویایی، شنوایی و مواردی از این دست، تعلق می‌گیرد.

طبق تعریف دیه که در بالا اشاره کردیم، اگر جرایم غیرعمدی با آسیب به جان، اعضای بدن و نقص عضو همراه باشند، با دیه معین جبران خواهد شد. مقدار دیه را شرع تعیین می‌کند. فرد بزهکار، مجرم یا ورثه او، باید این میزان دیه مشخص را به طرف مقابل بپردازد. حال که با مفهوم دیه و انواع آن آشنا شدیم، شاید بپرسید: قیمت دیه انسان چگونه محاسبه می‌شود؟

مبلغ دیه چگونه محاسبه می‌شود؟

بعد از صحبت در مورد دیه و انواع مختلف آن، بهتر است در مورد چگونگی محاسبه مبلغ دیه هم با شما صحبت کنیم. یکی از سوالات پرتکراری که از ما می‌پرسند، این است که؛ چگونه میزان نرخ دیه تعیین می‌شود؟ بهتر است بدانید که، نرخ دیه، امری مادی محسوب می‌شود. همانند هر امر مادی و مالی دیگری، نرخ و میزان دیه برای مجرم و مقصر حوادث از اهمیت بالایی برخوردار است. به علاوه میزان دیه هر سال، نسبت به سال قبل تغییر خواهد کرد. دلیل این تغییر نرخ دیه را می‌توان، در نرخ تورم ایران یافت. با توجه به نرخ فزاینده تورم، هر سال قیمت دیه رشد می‌کند.

هر ساله بعد از اعلام درصد تورم از سوی بانک مرکزی، قوه قضاییه نرخ دیه کامل انسان را تعیین می‌کند. سپس این نرخ دیه معین، به ارگان‌ها و افراد اطلاع رسانی خواهد شد. طبق قانون مجازات اسلامی، مبلغ دیه کامل انسان، معادل نرخ روز ۱۰۰ شتر سالم، خواهد بود. البته معیارهای جامعه امروزی نیز در تعیین مبلغ دیه دخیل هستند. البته به هر حال؛ باید قیمت روز دیه را در نظر گرفت.

محاسبه دیه تصادف

در هنگام بروز حوادث رانندگی و تصادفات، پزشکی قانونی میزان صدمات وارد به فرد را به دادگاه اعلام می‌کند. سپس دادگاه با توجه به نرخ دیه، در آن سال و میزان آسیب‌های وارد شده به فرد، میزان خسارت جانی را تعیین خواهد کرد. یعنی به طور کلی میزان دیه پرداختی، به وسیله قانون مجازات کشور مشخص می‌شود. البته برای بسیاری از جرایم هم دیه، مشخصی تعیین نکرده‌اند، به همین دلیل دیه، برای این جرایم به وسیله گواهی پزشکی قانونی تعیین می‌شود.

چگونه مبلغ دیه در ماه‌های حرام محاسبه خواهد شد؟

شاید برایتان سوال باشد، که ماه‌های حرام شامل چه ماه‌هایی هستند؟ ماه‌های حرام شامل ذی القعده (1 تا 29 خرداد)، ذی الحجه (30 خرداد تا 28 تیر)، محرم (29 تیر تا 26 مرداد) و رجب (24 دی تا 22 بهمن) است و دیه در این ماه‌ها، به میزان یک سوم مبلغ کل، افزایش می‌یابد. برای مثال در سال 1403 مبلغ 400 میلیون تومان به دیه کامل در ماه‌های حرام اضافه خواهد شد.

اگر کسی در ماه عادی صدمه ببیند ولی در ماه حرام فوت شود، میزان دیه عادی بدون افزایش سهم ۱/۳ ماه حرام پرداخت می‌گردد. ولی اگر هر دوی آسیب و فوت در ماه حرام صورت گیرد، دیه تشدید شده و مطابق نرخ ماه حرام پرداخت خواهد شد. 

محاسبه نرخ دیه، در ماه‌های حرام و غیرحرام متفاوت خواهد بود. احتمالا می‌پرسید؛ اگر رفتار مجرمانه و آسیب بدنی مثلا؛ تصادف رانندگی و خسارت جانی در ماه حرام یا در محدوده مکانی مکه صورت گیرد، قیمت دیه چگونه محاسبه می‌شود ؟ بهتر است بدانید در این شرایط، یک سوم از مبلغ دیه، به مبلغ کامل دیه در ماه‌های غیرحرام، افزوده می‌شود.

حال ببینیم که نرخ دیه کامل در سال 1403 چقدر است؟ جدول قیمت دیه چگونه خواهد بود؟

نرخ دیه 1403 مصوب قوه قضاییه 

دیه مرد و زن در سال 1403

دیه مرد و زن در سال 1403

مبلغ نرخ دیه در 26 اسفند 1403 اعلام شد. مبلغ دیه کامل انسال در سال 1403 در ماه حرام برابر با یک میلیارد و 600 میلیون تومان و برای ماه غیرحرام یک میلیارد و 200 میلیون تومان اعلام شده است. دیه انسان کامل در سال 1403، نسبت به سال 1402، با افزایش 33 درصدی همراه بود. مبلغ دیه در تعیین حق بیمه پایه، بعضی بیمه‌ها، نظیر بیمه شخص ثالث مد نظر قرار می‌گیرد.

مقایسه نرخ دیه در سال‌های 1389 تا 1403

همان‌طور که گفتیم مبلغ دیه در سال‌های مختلف یکسان نیست. برای این‌که دید بهتری به این موضوع داشته باشید، در جدول زیر نرخ دیه را در سال‌های اخیر برای شما آورده‌ایم.

سال

مبلغ دیه در ماه های غیر حرام

مبلغ دیه در ماه های حرام

1389

45 میلیون تومان

60 میلیون تومان

1390

67 میلیون تومان

90 میلیون تومان

1391

94 میلیون تومان

125.3 میلیون تومان

1392

113 میلیون تومان

150.6 میلیون تومان

1393

150 میلیون تومان

200 میلیون تومان

1394

165 میلیون تومان

220 میلیون تومان

1395

190 میلیون تومان

253 میلیون تومان

1396

210 میلیون تومان

280 میلیون تومان

1397

231 میلیون تومان

308 میلیون تومان

1398

270 میلیون تومان

360 میلیون تومان

1399

330 میلیون تومان

440 میلیون تومان

1400

480 میلیون تومان

640 میلیون تومان

1401

600 میلیون تومان

800 میلیون تومان

1402

900 میلیون تومان

1 میلیارد و 200 میلیون تومان

1403

1 میلیارد و 200 میلیون تومان

1 میلیارد و 600 میلیون تومان

 

بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه اجباری مصوب در سال ۱۳۹۵ در خصوص حوادث رانندگی، شرکت بیمه‌گر موظف است، مبلغ دیه تصادف منجر به فوت و جرح را بدون در نظر گرفتن جنسیت و دین به زیان‌دیدگان پرداخت کند. به عبارتی دیه زن و مرد در این شرایط یکسان است. برای اینکه بدانید، چگونه بعد از تصادف، خیلی سریع دیه را دریافت کنید، مقاله دریافت دیه بعد از تصادف را مطالعه کنید.

جدول نرخ دیه 1403

جدول میزان دیه سال 1403 به صورت کامل در ادامه آورده شده‌است:

دیه شکستگی استخوان دست که مطلوب التیام یابد

120 میلیون تومان

دیه شکستگی نازک نی و درشت نی استخوان پا هر کدام

120 میلیون تومان

دیه شکستگی بینی

120 میلیون تومان

دیه شکستگی ترقوه

48 میلیون تومان

دیه شکستگی جمجمه سر در حد هاشمه

120 میلیون تومان

دیه زخم شدگی در حد حارصه

12 میلیون تومان

دیه زخم شدگی در حد دامیه

24 میلیون تومان

دیه دندان های پیشین که کامل ساقط شوند

60 میلیون تومان

دیه دندان های پشتی که کامل ساقط شوند

40 میلیون تومان

دیه یک دست

600 میلیون تومان

دیه یک پا

600 میلیون تومان

دیه شکستگی دنده های محیط بر قلب

30 میلیون تومان

دیه خردشدگی استخوان مطلوب التیام یافته

120 میلیون تومان

همان‌طور که گفتیم، برای محاسبه دیه عوامل متفاوتی را در نظر می‌گیرند. براساس قانون دیه هر قسمت از بدن انسان دارای مقدار مشخصی دیه است. دیه شامل دیه قتل، منافع اعضا، جراحت و از بین بردن عضو است. در دیه قتل شخص باید دیه کامل را بپردازد. در محاسبه دیه منافع اعضا در نظر می‌گیرند، که چه منفعتی از عضو ساقط شده است. معمولا هنگام محاسبه دیه، دادگاه مبلغ را به شکل درصدی از دیه کامل انسان تعیین می‌کند و آن را با توجه به نرخ دیه در آن سال مورد محاسبه قرار می‌دهد.

محاسبه انواع دیه و ارش جراحت‌های وارد شده به سر و صورت بر اساس قانون مجازات اسلامی

در جدول زیر درصد دیه برای برخی از انواع جراحات را برای شما ذکر می‌کنیم:

نوع آسیب 

درصد دیه بر اساس قانون

حارصه

خراش پوست در حالتی که خون جاری نشود (یک صدم دیه کامل)

دامیه

جراحت سطحی و بریدگی گوشت همراه با خون ریزی (دو صدم دیه کامل)

متلاحمه 

بریدگی عمیق گوشت در حالتی که به استخوان نرسد (سه صدم دیه کامل)

سمحاق

جراحتی که به پوست روی استخوان برسد (چهار صدم دیه کامل)

موضحه

جراحتی که موجب نمایان شدن استخوان شود (پنج صدم دیه کامل)

هاشمه 

شکستگی استخوان بدون جراحت (۱۰ صدم دیه کامل)

منقله

جراحتی که درمان آن به وسیله جا به جا کردن استخوان صورت پذیرد ( ۱۵ صدم دیه کامل)

مامومه

جراحتی که به کیسه مغز برسد ( یک سوم دیه کامل)

دامغه

پارگی کیسه مغز که علاوه بر دیه شکستگی سر، ارش پاره شدن کیسه مغز را هم شامل می‌شود. 

جدول محاسبه آسیب‌ها و جراحت‌های وارد شده به بدن 

 در مورد انواع دیه و ارش جراحت‌هایی که به بدن وارد می‌شود، باید بدانید که به آن، به اندازه نصف جراحات وارد شده، به سر و صورت، دیه تعلق می‌گیرد. ارش و جراحت‌های وارد شده به بدن، به شکل زیر محاسبه می‌شود.

نوع آسیب

درصد محاسبه دیه

حارصه

خراش پوست در حالتی که خون جاری نشود (۰.۰۵ دیه کامل)

دامیه

پارگی کیسه مغز که علاوه بر دیه شکستگی سر، ارش پاره شدن کیسه مغز را هم شامل می‌شود. (۰.۰۱ دیه کامل)

متلاحمه

بریدگی عمیق گوشت در حالتی که به استخوان نرسد (۱.۵ صدم دیه کامل)

سمحاق

جراحتی که به پوست روی استخوان برسد (دو صدم دیه کامل)

نحوه محاسبه دیه در پزشکی قانونی

قوه قضاییه هر سال با توجه به شاخص‌های اقتصادی، دیه را محاسبه می‌کند. همان‌‌طور که گفتیم، براساس قوانین فقهی دیه کامل یک انسان صد شتر، تعیین شده است. قوه قضاییه معادل آن را هر سال محاسبه و اعلام می‌کند. محاسبه دیه جراحت با توجه به میزان صدمه مانند خراش، کبودی، سیاهی، جراحت همراه خونریزی و شکافته شدن گوشت و موارد این چنینی، تعیین می‌شود. براساس ماده 709 قانون مجازات اسلامی و با استناد به آن می‌توان، دیه جراحت را دریافت کرد. در صورتی که عضوی از بدن به طور کامل از بین برود، دیه کامل به آن تعلق می‌گیرد.

دیه زن چقدر است؟ شرایط پرداخت دیه کامل برای بانوان

دیه زنان در سال 1403

دیه زنان در سال 1403

با توجه به شرع اسلام که قوانین کشور ما بر پایه آن تصویب می‌شود، دیه کامل زن، نصف دیه کامل مرد است. بر این اساس، دیه کامل زن در سال 1403 و در ماه‌های حرام، معادل 800 میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام برابر با 600 میلیون تومان است. البته در ماده 551 قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که اگر مبلغ خسارت جانی وارد شده به بانوان، تا یک سوم دیه کامل باشد، میزان دیه برابر با مرد محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال، با توجه به اطلاعات «جدول نرخ دیه 1403» که بالاتر به آن اشاره کردیم، «دیه خردشدگی استخوان مطلوب التیام یافته» برای امسال معادل 120 میلیون تومان است که از یک سوم دیه (یعنی 400 میلیون تومان) کمتر است. در نتیجه فردی که چنین آسیبی را به بانویی وارد کند، باید دیه ایشان را به صورت کامل پرداخت کند. در صورتی که خسارت بیشتر از 400 میلیون تومان باشد، مبلغ دیه نصف می‌شود.

قانون برابری دیه زن و مرد در تصادفات رانندگی

دیه زن در تصادف چقدر است؟ در ابتدای سال 1403، قانون جدیدی تصویب شد که بر اساس آن، دیه زن و مرد در تصادفات رانندگی برابر اعلام شد. طبق این مطلب که در ماده 4 قانون بیمه شخص ثالث به آن اشاره شده است، مبلغ مابه‌التفاوت دیه بانوان به وسیله صندوق خسارات بدنی بیمه مرکزی پرداخت خواهد شد. در صورتی که وسیله نقلیه فاقد بیمه‌نامه باشد، این کل مبلغ دیه (کامل) بر عهده راننده است. اگر راننده به عمد آسیبی به اشخاص وارد کند، موظف است تمام خسارت را شخصاً پرداخت کند و شرکت بیمه وظیفه‌ای در قبال این موضوع ندارد.

نحوه محاسبه درصد دیه بر اساس قانون مجازات اسلامی

برای محاسبه درصد دیه لازم است که، هم در مورد نرخ دیه در هر سال و هم در مورد ماه‌های حرام یا عادی، اطلاعاتی داشته باشیم. اهمیت این موضوع در این است، که درصد دیه با توجه به نرخ دیه، در سال مشخص می‌شود. برای مثال اگر بر اساس حکم و محاسبه دیه توسط قاضی دادگاه در سال 1403 برای جراحت به وجود آمده، 10 درصد از میزان دیه کامل را تعیین کنند، این ده درصد با توجه به نرخ دیه کامل در سال 1403 مورد محاسبه قرار می‌گیرد و ده درصد آن مبلغی برابر با، 120 میلیون تومان می‌شود.

افزایش نرخ دیه 1403 و تاثیر آن بر جبران خسارات بیمه اتومبیل

خسارات جانی بیمه شخص ثالث، متناسب با مبلغ دیه کامل یک فرد مسلمان، محاسبه می‌شود. حداقل تعهدات مالی بیمه شخص ثالث نیز، با در نظر گرفتن ۲٫۵ درصد مبلغ دیه در ماه حرام تعیین می‌گردد. نرخ دیه برای خودروهای نامتعارف در قوانین بیمه شخص ثالث از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا تعریف خودروهای نامتعارف به نرخ دیه وابسته است. خودروهای غیرمتعارف به خودروهایی گفته می‌شود؛ که قیمتشان بیشتر از نصف مبلغ دیه در ماه حرام آن سال باشد.

خسارت این نوع خودروها بر اساس قاعده نسبی محاسبه خواهد شد. به عنوان مثال خودروی نامتعارف درسال 1403 به ماشین‌هایی گفته می‌شود که نرخ بالای 800 میلیون تومان دارد. خودروهای کمتر از 800 میلیون تومان، به عنوان خودروی متعارف شناخته خواهند شد. با توجه به شرایط زیر، در صورت بروز حوادثی که تنها به خسارت مالی منجر می‌شود، نیازی به کروکی پلیس و گزارش راهنمایی و رانندگی نیست:

 1. خسارت مالی کمتر از حداقل نرخ خسارت مالی: 30 میلیون
 2. عدم بروز خسارت جانی
 3. مقصر و آسیب دیده حادثه رانندگی هر دو دارای گواهینامه رانندگی متناسب با وسیله نقلیه باشند.

تاثیر نرخ دیه بر بیمه‌نامه‌های شخص ثالث 1403

همه دارندگان وسایل نقلیه زمینی، از قبیل موتورسیکلت و خودرو الزام قانونی به تهیه بیمه شخص ثالث دارند. این بیمه‌نامه، خسارات جانی و مالی شخص ثالث را در صورت بروز حوادث جبران خواهد کرد. شرکت‌های بیمه نرخ بیمه شخص ثالث موتور و قیمت بیمه شخص ثالث را برحسب، نرخ پایه بیمه شخص ثالث، تعیین می‌کنند.

همان‌طو که تاکنون متوجه شدید، نرخ پایه بیمه شخص ثالث نیز منوط به نرخ دیه انسان کامل است. بنابراین، اگر اجبار قانونی بیمه شخص ثالث را نادیده بگیریم، با رشد 33 درصدی نرخ دیه در سال 1403، تعداد بالایی از افراد در خرید این بیمه با توجه به نرخ بالای آن، به مشکل برمی‌خورند. این امر، بیمه‌گریزی و ناامنی روحی رانندگان را سبب می‌گردد. در نهایت عدم آسودگی خیال رانندگان خودرو و موتورسیکلت موجب افزایش آمار تصادفات رانندگی می‌شود.

مطالعه مقاله بیمه شخص ثالث چیست به شما پیشنهاد می‌شود!

رابطه قیمت دیه و قیمت بیمه ماشین

افزایش نرخ دیه بر قیمت بیمه شخص ثالث موثر است.

افزایش نرخ دیه و بالا رفتن قیمت بیمه شخص ثالث، حمایت و همدلی شرکت‌های بیمه، نمایندگی‌های بیمه و سامانه‌های خرید آنلاین بیمه نظیر بیمه دات کام را برای همیاری با بیمه‌گزاران می‌طلبد. این نهادها با ارائه راهکارهای مناسب در شرایط تورمی، مجددا همراهی خود را، با اقشار مختلف مردم ثابت خواهند کرد. البته این نکته را هم بدانید، که در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث باید خودتان تمامی خسارات را بپردازید.

به این نکته دقت داشته باشید که در ابتدای هر سال نیازی به تغییر بیمه برای افزایش پوشش جانی آن، نیست؛ اما برای افزایش تعهد مالی نیاز است که الحاقیه بیمه خودرو بگیرید.

بیمه دات کام که همواره در صدد کسب رضایت بیمه‌گزاران عزیز بوده است، با درک مسئولیت اجتماعی خود، ارائه تخفیفات بیمه شخص ثالث و بالا بردن سطح خدمات خود، درصدد است تا باری را از دوش همه افراد جامعه مخصوصا رانندگان بردارد. لذا می‌توان با ارجاع به تحقیقات بازار، می توان بیمه دات کام را به عنوان ارائه دهنده بیمه شخص ثالث با بهترین قیمت معرفی کرد. به علاوه بیمه دات کام، با جشنواره‌های تخفیف و کمپین های خلاقانه، درتلاش است که هرچه بیشتر در کنار بیمه‌گزارارن عزیز باشد و با چنین اقداماتی، گامی در جهت ارتقای فرهنگ بیمه و رانندگی ایمن بردارد.

نرخ دیه بر زندگی شهروندان مؤثر خواهد بود!

نرخ دیه در سال 1403 موضوعی بود که در این مقاله به آن پرداختیم. امیدواریم که هیچکدام از شما عزیزان، هیچوقت درگیر مسائل مربوط به دیه نشوید، زیرا قطعاً حادثه‌ای تلخ پشت این موضوع است. به هر حال احتمال دارد افرادی در زمان‌های مختلف نیاز به دسترسی به چنین اطلاعاتی داشته باشند. امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ تمام سوالات خود در مورد نرخ دیه را دریافت کرده باشید. حال اگر درمورد نرخ دیه در بیمه شخص ثالث و نحوه محاسبه غرامت بر اساس دیه در بیمه‌نامه اشخاص ثالث ابهامی دارید، می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید یا سوال خود را در قسمت نظرات این مقاله ثبت کنید، تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه ماشین
03 آوریل 2024 / مقالات بیمه بدنه / مقالات بیمه شخص ثالث

بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین توسط کدام شرکت ارائه می‌شود؟

برای تهیه بهترین پکیج بیمه شخص ثالث و بدنه برای ماشین، نیاز است سقف تعهدات هر دو بیمه‌نامه را در نظر گرفت؛ بهترین پکیج بیمه خودرو را در این مقاله بیابید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
هلن
11 آوریل 2024

درود و عرض ادب
من مورد تصادف داشتم،
۲۸ اسفند ۱۴۰۲ حکم نهایی دادگاه اومد،
سوالم اینکه
بیمه ایران به نرخ ۴۰۲ خسارت پرداخت میکنه یا ۴۰۳؟

و چقدر زمان میبره؟

ممنون از پاسخگویی

  person
  نویسنده بیمه
  13 آوریل 2024

  سلام دوست عزیز
  پرداخت خسارت به نرخ روز و با توجه به ارزیابی انجام شده صورت می گیرد.

person
Mohamad kiani
11 آوریل 2024

سلام خواهرزاده من تقریبا مهر 1402 با یکی درگیر شد وبا پیچ گوشتی چانه طرفو زده البته زخم کوچکی بوده حالا طرف رفته شکایت کرده و 3 درصد دیه کامل واسه خواهرزادم اومده آیا این دیه طبق دیه 402 حساب میشه یا 403؟ مورد بعدی اینکه 3درصد دیه کامل چقدر میشه ممنون لطفا پاسخ مرا بفرستید؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 آوریل 2024

  سلام دوست عزیز
  دیه به نرخ روز محاسبه می شود.

person
صداقت
10 آوریل 2024

سلام عرض ادب من درتصادف شکستگی لگن وخردشدن استخوان کف پاچپ شکستگی دنده ۳و۸ پارگی کفصول مفصل زانوی راست دارم کسی هست برام مقدارش تعیین کنه ممنون میشم که چنددرصدبهم تعلق میگیره؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 آوریل 2024

  سلام دوست عزیز
  برای تعیین میزان دیه باید حتما به پزشکی قانونی مراجعه کنید.

person
محمد کریمی
06 آوریل 2024

باسلام من در سال ۱۴۰۲ با ماشین خودم تصادف کردم و دیه من در سال ۱۴۰۲ صادر شد ولی پرداخت نشد آیا دیه من به نرخ ۱۴۰۲ پراخت میشه یا ۱۴۰۳

  person
  نویسنده بیمه
  06 آوریل 2024

  سلام دوست عزیز
  پرداخت دیه به نرخ روز است.

person
افشین
21 مارس 2024

سلام و خسته نباشید من در تیر ماه ۱۴۰۲ دعوا و ضرب و جر رخ داد و دست من شکست و پس از گذشت چند ماه من تونستم با یه سری شواهد طرف مقابل رو محکوم کنم فقط قاضی بعد عید جلسه ای رو میزاره برای حکم نهایی فقط میخواستم بدونم دیه من به نرخ روز (۱۴۰۳)حساب میشه یا به نرخ سال ۱۴۰۲ با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  دیه به نرخ روز محاسبه می شود.

person
مجتبی
18 مارس 2024

سلام اگر کسی در سال ۱۴۰۲ بیمه کرده باشه و در سال بعد تصادف کنه مابه التفاوت مبلغ دیه رو چه کسی باید پرداخت کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بیمه شخص ثالث خسارت دیه را پرداخت می کند. در مورد خسارت مالی با توجه به سقف تعهداتش عمل می کند.

person
زهره اشتاب
17 مارس 2024

سلام خسته نباشیدمن تصادف کردم ماشین بهم زد وفرار کردواینکه واین جواب پزشک قانونی به دادگاه بوده ۱کبودی زیر چشم،سطح داخلی زانوی چپ،فوقانی خارجی ساق چپ،میانی خارجی ساق چپ،میان خارجی ساق چپ،سطح داخلی زانوی راست،سیاه شدی بالای لب فوقانی تاسمت چپ صورت،سائیدگی حارصه سطح خارجی زانوی چپ،فوق خارجی ساق چپ،سطح داخلی زانوی راست ،سیاه شدگی مخاط لب فوقانی که تا روی لب امتدادیافته،تورم متوسط سمت چپ لب فوقانی،سطح داخلی زانوی چپ،خراشیدگی حارصه محل ورودی سوراخ سمت چپ بینی،آسیب خفیف نسوج نرم گردمن،شانه راست،پای چپ طبق پرونده،خونریزی از بینی طبق پرونده،کندگی قطعه کوچک ازسطح فوقانی استخوان درست نی ساق چپ،پارگی نسبی رباط متقاطع قدامی زانوی چپ،ودراخر معاینه زده برج پنج چهارصدو سه .خاستم ببینم به من دیه تعلق میگیرد

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  میزان دقیق دیه توسط پزشکی قانونی و مراجع قضایی تعیین می شود.

person
سما
17 مارس 2024

سلام وعرض ادب.من برج۹تصادف کردم و ۱درصد و ۳دینار و۲درهم درصد واسم دیه بریدن پروندم هنوز شوراس گفتن بعدازعید بهت زنگ میزنیم بیای حالا واسم سواله پرداختیشو ب نرخ ۱۴۰۲ میریزن یا ۱۴۰۳؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  پرداخت دیه به نرخ روز است.

person
Negin
15 مارس 2024

سلام خسته نباشید… من سال 1401/7 تصادف کردم که تا طی شدن مراحل قانونی کار به 1402 رسید که اون موقع گفتن که دیه من دویستو خورده ای میباشد ولی تا الان دیه ی من پرداخت نشده و وقتی پیگیری میکنم میگن که پول ندارن که من احساس میکنم بهانه میاورند و اولویت را به افراد دیگری میدهند حالا سوال من این است که آیا برای واریز نکردن این مبلغ از دیه دیر نشده است؟؟؟؟ و آیا با آمدن سال 1403 دیه ی من طبق سال جدید محاسبه میشود یا همان دویست میلیون خواهد بود؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید🙏❤

  person
  نویسنده بیمه
  16 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  برای پیگیری این موضوع باید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید.

person
شاهین قهرمانی فر
15 مارس 2024

با سلام و درود
لطفا میزان دیه را محاسبه کنید
رأی دادگاه
در خصوص اتهام آقای … آزاد با قرار التزام به حضور با تعیین وجه التزام، دائر بر تسبیب در ایراد صدمه بدنی غیر عمدی به میزان 20 در صد تقصیر ، موضوع شکایت آقای شاهین …. با این شرح که متهم مستاجر و بهره بردار سالن ورزشی است، شاکی بعنوان بازیکن در آن فعالیت که منجر به وقوع حادثه میشود لذا نظر به اظهارات شاکی، گواهی پزشکی قانونی ضم ،پرونده نظریه هیات کارشناسی 5 نفره در خصوص میزان تقصیر که مصون از اعتراض مانده است اقاریر صریح و مقرون به واقع متهم ، قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست اصداری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل و اظهارات و اقرار منهم در دادسرا و لایحه دفاعیه ارایه شده به دادگاه و ملاحظه پرونده استنادی و رای صادر شده از شعبه محترم 106 دادگاه کیفری دو اردبیل و سایر قرائن و شواهد موجود در پرونده دادگاه بزه انتسابی به منهم موصوف را محرز و مسلم تشخیص و مستنداً به ماده 374 قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ،2 ،17 ،143 145 448 449 ، 462، 488 489، 568569559 ، 709587 710 و 714 قانون مجازات اسلامی حکم بر محکومیت متهم موصوف به پرداخت 20 درصد دیه صدمات وارده به مصدوم به شرح 1 چهار پنجم از یک سوم از یک دوم دیه کامل از بابت خرد شدگی انتهای تختانی استخوان زند اعلی -2 هفت دهم درصد دیه کامل انسان از بابت ارش محدودیت خفیف خم شدن مچ دست راست -3 یک درصد دیه کامل انسان از بابت اسیب غضروف مفصلی مچ دست راست در حق شاکی موصوف که حداکثر ظرف مدت دو سال قمری از تاریخ وقوع جنایت باید پرداخت گردد، صادر و اعلام مینماید رأی صادر شده حضوری بوده و به لحاظ میزان دیه مورد حکم مطابق بند ب ماده 427 از قانون آيين دادرسی کیفری مصوب 1392 قطعى. باشد.

  person
  نویسنده بیمه
  16 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  از طریق مقاله جدول دیه اعضای بدن می توانید مقدار تقریبی دیه را محاسبه کنید و میزان دقیق آن توسط مراجع قضایی تعیین می شود.

person
علی
11 مارس 2024

سلام وقت بخیر جناب من خواهرم چند مدت پیش نشسته بود جایی و یه تیر کلت به سر ایشون اصابت شده و نزدیک جمجمه بود خود پزشکی قانونی تعجب کرد بخاطر زنده موندش خلاصه خواستم بدونم دیه ایشون چطور حساب میشه و آیا خرج و مخارج بیمارستان وعمل ایشون و هزینه های درمانیش تاثیری بر دیه ایشون داره یا خیر؟ ممکنه هزینه بیمارستان بالا باشد و تاثیری بر دیه ایشون نداشته باشد؟

  person
  نویسنده بیمه
  12 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  میزان دیه و ارش توسط پزشکی قانونی تعیین می شود. در مورد هزینه های درمانی نیز باید با این مراجع صحبت کنید.

person
مسلم
10 مارس 2024

سلام جناب ببخشید بنده 6ماه که کل کارهای بیمه را انجام دادم پدر اثر تصادف بوده وکسی که پاش شکسته فعلان بیمه پول را براش,نریخته والان می خواهد شکایت کند به نظر شما به جای می‌رسد

  person
  نویسنده بیمه
  11 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  می توانند شکایت کنند در مورد نتیجه اطلاعی نداریم.

person
حسن
08 مارس 2024

سلام من تصادف کردم مقصرحادثه بودم پرونده درشورای حل اختلاف هست .مشینم بیمه داردایابیمه تمام دیه راپرداخت میکنه یابخشی رامن بایدپرداخت کنم

  person
  نویسنده بیمه
  09 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بیمه خسارات وارد شده به اشخاص ثالث را پرداخت می کند.

  person
  شاهین قهرمانی فر
  14 مارس 2024

  با سلام و درود و احترام
  لطفا میزان دیه صادر شده به شرح زیررا محاسبه نمائید.
  پیشاپیش از پاسخگویی شما سپاسگزارم
  رأی دادگاه
  در خصوص اتهام آقای … آزاد با قرار التزام به حضور با تعیین وجه التزام، دائر بر تسبیب در ایراد صدمه بدنی غیر عمدی به میزان 20 در صد تقصیر ، موضوع شکایت آقای شاهین …. با این شرح که متهم مستاجر و بهره بردار سالن ورزشی است، شاکی بعنوان بازیکن در آن فعالیت که منجر به وقوع حادثه میشود لذا نظر به اظهارات شاکی، گواهی پزشکی قانونی ضم ،پرونده نظریه هیات کارشناسی 5 نفره در خصوص میزان تقصیر که مصون از اعتراض مانده است اقاریر صریح و مقرون به واقع متهم ، قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست اصداری دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل و اظهارات و اقرار منهم در دادسرا و لایحه دفاعیه ارایه شده به دادگاه و ملاحظه پرونده استنادی و رای صادر شده از شعبه محترم 106 دادگاه کیفری دو اردبیل و سایر قرائن و شواهد موجود در پرونده دادگاه بزه انتسابی به منهم موصوف را محرز و مسلم تشخیص و مستنداً به ماده 374 قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ،2 ،17 ،143 145 448 449 ، 462، 488 489، 568569559 ، 709587 710 و 714 قانون مجازات اسلامی حکم بر محکومیت متهم موصوف به پرداخت 20 درصد دیه صدمات وارده به مصدوم به شرح 1 چهار پنجم از یک سوم از یک دوم دیه کامل از بابت خرد شدگی انتهای تختانی استخوان زند اعلی -2 هفت دهم درصد دیه کامل انسان از بابت ارش محدودیت خفیف خم شدن مچ دست راست -3 یک درصد دیه کامل انسان از بابت اسیب غضروف مفصلی مچ دست راست در حق شاکی موصوف که حداکثر ظرف مدت دو سال قمری از تاریخ وقوع جنایت باید پرداخت گردد، صادر و اعلام مینماید رأی صادر شده حضوری بوده و به لحاظ میزان دیه مورد حکم مطابق بند ب ماده 427 از قانون آيين دادرسی کیفری مصوب 1392 قطعى. باشد.

person
سعیدحمیدی
07 مارس 2024

سلام ایا اگر شخص مقصر خسارت ماشین رو درسال جاری ندهد ما میتونم درخواست بدیم سال اینده برای اینکه ب هرحال جنسا 30درصد گرونمیشن با نرخ سال حدید کارشناسی بشن

  person
  نویسنده بیمه
  09 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  این موضوع را باید از شرکت بیمه خود پیگیری کنید.

person
فرهاد
04 مارس 2024

سلام خوب هستید آقا من با یکی درگیر شدم موجب شد ابری سمت راست من 3 بخیه و بینی ام بشکنه خواستم ببینم دیه آن چقدر میشود

  person
  نویسنده بیمه
  04 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  میزان دقیق دیه توسط پزشکی قانونی و مراجع قضایی تعیین می شود.

person
ارزو
03 مارس 2024

سلام پزشک طی قصور پزشکی باعث شد که لوله رحمی خود رو از دست بدم و طی شکایت ما ۷۵ درصد مقصر شناخته شد دیه که به ما تعلق میگیره چقدر هست ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  04 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  مقدار دیه توسط پزشکی قانونی و مراجع قضایی مشخص می شود.

person
محسن..
03 مارس 2024

سلام و درود خدمت عزیز بنده پزشکی قانونی جمعا ارش پارگیه قرینیه چشم و لکه زده 3در صد دیکه کامل خواستمم ببینم چقد میشه ممنون و سپاسگذارم

  person
  نویسنده بیمه
  04 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  این میزان را با توجه به نرخ دیه در سال 1402 محاسبه کنید.

person
محسن
03 مارس 2024

سلام بنده پزشکی قانونی زده برام ک جمع ارش پارگیه قرینیه چشم سه درصد دیه کامل تعلوق میگردد میشه بگید چقد میشه ممنون و سپاس گزارم

  person
  نویسنده بیمه
  04 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  دیه کامل برابر با 900 میلیون تومان در ماه های عادی و یک میلیارد و دویست میلیون تومان در ماه های حرام است. با توجه به این موضوع سه درصد را محاسبه نمایید.

person
شیرین
02 مارس 2024

سلام وقت بخیر توی حادثه ی تصادف برام دیه تعیین شده و واریز شده واز بعد تصادف بی اختیاری ادرار دارم وپریود شدنم به چهارده پانزده روز میرسه آیا میتونم اینارو روی پرونده تصادف ببرم؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بله به پزشکی قانونی مراجعه کنید.

person
مهدی حسن زاده
02 مارس 2024

سلام همسر بنده در ماه رجب امسال توسط همکارش با شوخی که انجام داد باعث پارگی روده بزرگ و جراحی چند ساعته و از مرگ ۱۰۰ در ۱۰۰ نجات پیدا گرد .حالا وکیل شرکت میگویند شما شکایت نکنید و تمامی هزینه ها رو پا پرداخت میکنیم و ارش به ایشون تعلق میگیره که بیمه مسولیت کارخونه به ایشون پرداخت میکنه .از طرفی تا یک سال کار سنگین نباید اجام بدهند و اینکه ایشون تا چند ماه کیسه وصل است بهشون و رده از شکم بیرون هست تا از داخل ترمیم بشه روده و مجدد جراحی بشه .تو این تایم همسرم توانایی کار ندارند .خارج از اون ما شغل دوم هم داشتیم ما عملا از همه چیز افتادیم .ایا میشه مبلغی اضافه تر به اون همکار بگیم به توافق برسیم بگیرم خسارت یه سال بیکاری بابت شغل دوم .یا اون بیمه که کارخونه گفته کافی و نمیتونیم بگیریم .از طرفی هر دو فرد بیکار شدن و گزارش به عنوان حادثه در کار گفته شده نه شوخی .ایا بهتر هست ما شکایت کنیم و تمامی خسارات رو از فرد بگیریم یا نه

  person
  نویسنده بیمه
  03 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید شکایت کنید. بهتر است قبل از هر اقدامی با یک مشاور حقوقی مشورت نمایید.

person
مهرداد آسمانی
02 مارس 2024

سلام وقت بخیر ، یکی از آشنایان در ماه محرم عابر بودِ و ماشین بهش میزنه ، الان ۸ ماه در کماست و دکتر ها برای برگشت به حالت عادی قطع امید کردند میخواستم بدونم دیه بر اساس ماه حرام حساب میشه یا نه و مورد بعدی خدای نکرده در صورت فوت طول درمان و هزینه ها تاثیری بر دیه دارد یا خیر ؟ و مورد اخر چون فرد نان آور خانواده بودِ میشود از فرد خاطی شکایت کرد و درخواست پرداخت هزینه کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  02 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  مبلغ خسارت براساس میزان دیه در ماه حرام مورد محاسبه قرار می گیرد. در چنین مواردی ارش نیز علاوه بر دیه محاسبه شده و به خانواده زیان دیده پرداخت می شود. بله می توانید شکایت کنید.

person
خدابخش
29 فوریه 2024

سلام وخسته نباشید، بنده از شهریورماه درگیر پرونده حادثه درکار بودم، کارفرما بیمه من روپرداخت نکرده بود ومن دچارحادثا شدم وتاندون کتف دست راست من 8میلیمتر بریده شدد بعدازکلی پیگیری پزشکی قانون برای من 1درصد مشخص کرد که برحسب قانون میشه حدود 9ملیون ایا فقط همین مبلغ پرداخت میشه هزینه رفت وامد هزینه پزشکی قانونی و…. که بیش از این گبلغ برای من تمام شده تازه باتوصیه پزشک منخصص هم نباید فعلا با دستم کارکنم، لطفأ دراین باره هرکه زودتر مرا راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  02 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  دیه تعیین شده توسط پزشکی قانونی به شما پرداخت می شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید