10 فروردین 1401

الحاقیه بیمه خودرو چیست؟+ صفر تا صد الحاقیه بیمه شخص ثالث و بدنه

 شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با نگاهی به بیمه خود، متوجه ‌شوید شماره رقم کدملی‌تان در بیمه‌نامه اشتباه درج شده است. یا گاهی با توجه به بازار تورمی، قیمت خودرویتان بالا می‌رود و  پوشش‌های بیمه‌ای بیشتر ضرورت می‌یابد.. شاید فکر کنید که نتوان در قرارداد بیمه تغییراتی ایجاد کرد. ولی باید به یاد داشته باشیم بیمه‌نامه وحی منزل نیست. بیمه نیز همانند هر قرارداد بشری، امکان اعمال تغییرات را دارد؛ البته به شرطی که تغییرات باید قانونی باشد. در چنین مواردی مساله الحاقیه بیمه مطرح می‌شود. اگرهم دارنده خودرو و بیمه‌های آن باشید، در فرآیندهای بیمه‌ای، اصطلاح الحاقیه بیمه خودرو یا الحاقیه بیمه شخص ثالث را برایتان آشناست.

با توجه به فراگیری بیمه خودروها و اعمال تغییرات در آن‌ها، در این مقاله سعی به ارائه راهنمای کاملی درباره الحاقیه بیمه اعم از الحاقیه بیمه خودرو و الحاقیه بیمه شخص ثالث داشته‌ایم. کسب اطلاعات در این زمینه می‌تواند کمک شایانی به شما در روند دریافت خسارت کند. پس در این مطلب با ما همراه باشید.

الحاقیه بیمه چیست؟

الحاقیه همان طور که از نامش پیداست، به عنوان سندی مکمل در بیمه استفاده می‌شود. در حوزه بیمه، اصلاحات و تغییرات بیمه‌نامه با الحاقیه بیمه صورت می‌گیرد. مثلا هر تغییراتی در اطلاعات بیمه‌گزار، یا تغییر در محل بیمه‌شده، در الحاقیه بیمه توافقی بین بیمه‌‌گزار و شرکت بیمه اعلام می‌گردد. دلایل معمول برای صدور الحاقیه بیمه به شرح زیر هستند:

 • افزایش یا کاهش حق بیمه
 • تغییر در هریک از  موارد بیمه‌نامه
 • افزایش یا کاهش ریسک موضوع بیمه
 • تغییر محل بیمه‌شده
 • تغییر مدت اعتبار یا به بیان دیگر تغییر در تاریخ شروع و پایان بیمه‌نامه
 • فسخ یا ابطال قرارداد بیمه
 • تغییرات ذی‌نفعان موضوع بیمه
 • اشتباه انسانی شرکت بیمه در درج اطلاعات بیمه‌گزار

 

الحاقیه بیمه شخص ثالث

در صورت تغییر نرخ بیمه ثالث بیمه‌گزار باید الحاقیه بیمه شخص ثالث بگیرد.

گاهی اصلاحات در بیمه‌نامه یا همان صدور الحاقیه منوط به پرداخت مبلغ است. در برخی موارد نیز برای فرآیند یاد شده به  پرداخت مبلغ نیاز نیست. در صورتی که تغییرات مدنظر خود را به شرکت بیمه اعلام نکنید، شرکت بیمه از حق فسخ قرارداد بیمه‌نامه برخوردار خواهد بود.

انواع الحاقیه بیمه

 با توجه به تنوع تغییرات، انواع مختلفی از الحاقیه بیمه‌ها وجود دارند:

الحاقیه بیمه اصلاحی:

در این نوع سند بیمه‌ای، تغییرات اطلاعات بیمه‌گزار یا موضوع بیمه عنوان می‌شود. به عنوان مثال تغییر نشانی می‌تواند از نوع تغییراتی باشد که در الحاقیه بیمه اصلاحی لحاظ می‌گردد.

الحاقیه بیمه اضافی:

 شرکت‌های بیمه، پوشش‌های خود را با توجه به موضوع بیمه ارائه می‌دهند. حال در صورت

 • افزایش ارزش موضوع بیمه به عنوان مثال، بالارفتن قیمت خودرو
 • بسط یافتن پوشش‌های بیمه به عنوان مثال افزایش میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث
 • طولانی‌تر کردن زمان اعتبار بیمه‌نامه

الحاقیه بیمه اضافی صادر خواهد شد. به این ترتیب امکان افزایش پوشش‌ها یا خدمات شرکت بیمه وجود دارد.

الحاقیه به روز رسانی سرمایه: 

اگر ارزش موضوع بیمه یا ریسک‌های موضوع بیمه کاهش پیدا کند، می‌توان با الحاقیه برگشتی، میزان سقف پوشش‌ها یا خسارات را کم کرد.

 با نگاهی به مبانی الحاقی بیمه، در ادامه با توجه به تعداد بالای بیمه‌های خودرو (بخش اعظم بازار بیمه را به خود اختصاص داده‌اند) به موضوع الحاقیه بیمه خودرو خواهیم پرداخت.

 الحاقیه بیمه خودرو

با نگاهی به خیابان‌ها و جاده‌ها، از تعداد بالای وسایل نقلیه از جمله خودروها تعجب خواهید کرد. بروز حوادث رانندگی طبیعی است. با توجه به بالا بودن هزینه خسارات جانی و خسارات مالی، بیمه خودرو برای همه دارندگان این وسیله نقلیه ضروری به نظر می‌رسد. بیمه خودرو شامل بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه است. از بین این دو بدنه، بیمه شخص ثالث اجباری است. نداشتن این بیمه‌نامه علاوه بر توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ، با جریمه نیز همراه خواهد بود. لذا با توجه به اهمیت بیمه خودرو، داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می‌تواند در جریان حوادث رانندگی و بروز خسارات بسیار مفید واقع شود. یکی از موضوعات مهم مرتبط با خسارات، الحاقیه بیمه خودرو بالاخص الحاقیه بیمه شخص ثالث است.

شاید در ابتدای سال، شما هم به عنوان دارنده یک وسیله نقلیه، تماس یا پیامکی از شرکت‌های بیمه نظیر بیمه تعاون یا بیمه پارسیان مبنی بر افزایش تعهدات مالی بیمه خود با پرداخت مبلغی ناچیز داشته‌اید. مبنای قانونی درخواست این چنینی شرکت‌های بیمه‌ای از بیمه‌گزاران چیست؟ مبنای قانونی این تماس به الحاقیه بیمه خودرو برمی‌گردد.

الحاقیه بیمه خودرو چیست؟

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی اشخاص ثالث( فرد زیاندیده در جریان تصادف به جز راننده مقصر) را پوشش می‌دهد. بیمه مرکزی  پوشش خسارات مالی و جانی  را بر اساس نرخ دیه کامل انسان اعلام می‌کند. به عنوان مثال سقف پوشش‌های جانی بیمه ثالث در سال ۱۴۰۱ معادل  نرخ در ماه‌های حرام معادل 800 میلیون تومان است. ماه‌های حرام شامل ماه‌های  محرم، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و رجب هستند. ولی در ماه‌‌های غیرحرام این نرخ معادل 600 میلیون تومان اعلام شد.

 

الحاقیه بیمه شخص ثالث

در صورت نداشتن الحاقیه و  وقوع تصادف، بیمه‌گزار باید مبلغ مابه التفاوت پوشش سال قبل و سال جاری را خودش پرداخت کند.

میزان تعهدات و پوشش بیمه ثالث برای خسارات مالی  بر اساس ۲.۵ درصد دیه ماه حرام در هر سال محاسبه می‌شود. البته این مبلغ حداقل تعهد مالی است که هر خودرو در بیمه ثالث می‌تواند، داشته باشد. حداقل و حداکثر پوشش خسارات مالی بیمه ثالث در سال ۱۴۰۱ به ترتیب برابر با 20 و 400 میلیون تومان است. همه شرکت‌ها ملزم به ارائه حداقل پوشش خسارات مالی هستند. ولی در مورد سقف پوشش‌های مالی بیمه ثالث برای هر شرکت بیمه اجباری وجود ندارد. هر شرکت بیمه می‌تواند با توجه به توانگری مالی خود، حداکثر تعهد خود را برای جبران خسارات مالی تا سقف پوشش مالی مشخص شده توسط بیمه مرکزی تعیین نماید.

بیمه‌گزار می‌تواند با توجه به حداکثر پوشش مالی بیمه ثالث، شرکت‌های بیمه‌ای مختلف، با پرداخت حق بیمه بیشتر، میزان تعهد مالی بیمه خود را افزایش دهد.

همان‌طور که بیان کردیم، با توجه به نرخ تورم، ممکن است نرخ دیه اعلامی قوه قضاییه نسبت به سال قبل بیشتر باشد.در این صورت بیمه‌گزار برای برخورداری از پوشش مالی بیشتر، باید مابه التفاوت حق بیمه را پرداخت کند. این افزایش پوشش مالی در الحاقیه بیمه شخص ثالث مطرح می‌شود. سند یاد شده، ضمیمه  بیمه نامه خواهد شد. با ارائه الحاقیه بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه تعهدات افزایش یافته خود را در قبال بیمه‌گزار اجرا می‌کند.

برای افزایش پوشش خسارات بدنی بیمه شخص ثالث، نیازی به تهیه این الحاقیه نیست؛ زیرا صندوق خسارات، مابه التفاوت پوشش‌ جانی سال قبل و سال جبرانی را تقبل خواهد کرد.

صندوق خسارات بدنی چیست؟

بیمه مرکزی در راستای حمایت از اقشار آسیب پذیر در جریان تصادفات و کاهش بار هزینه‌ای این بیمه‌گزاران در قانون جدید بیمه شخص ثالث، صندوق خسارات بدنی را مطرح کرد. این صندوق، خسارات بدنی تصادفات رانندگی را در شرایط زیر پرداخت می‌کند:

 • فرار مقصر حادثه از صحنه تصادف
 • ورشکستگی شرکت بیمه
 • باطل شدن بیمه‌نامه
 • خسارات ناشی از مفقودی یا انقضای بیمه‌نامه
 • تعلیق بیمه‌گر

باید بدانیم که  سرمایه این صندوق مفید برای خسارت دیدگان جانی از منابع زیر تامین خواهد شد:

 • کمک‌های دولتی
 • ۲۰% جرایم وصولی راهنمایی و رانندگی کل کشور
 • 20% هزینه دادرسی و جزای نقدی وصولی قوه قضاییه
 • وجوه بازیافت شده از مسئولان حوادث رانندگی بعد از پرداخت خسارت به زیاندیدگان
 • 5% حق بیمه شخص ثالث دریافتی از شرکت‌های بیمه
 • جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث
 • درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری وجوه صندوق

اگر الحاقیه بیمه خودرو نگیریم، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در صورت نداشتن الحاقیه بیمه خودرو و  وقوع تصادفات، بیمه‌گزار مجبور است که مبلغ مابه التفاوت پوشش سال قبل و سال جاری را از جیب خود پرداخت نماید.

فرمول محاسبه الحاقیه بیمه شخص ثالث چگونه است؟

الحاقیه بیمه شخص ثالث براساس تعداد سال‌های تخفیفات عدم خسارت و مدت باقی‌مانده از اعتبار این بیمه‌نامه صادر می‌شود. محاسبه مبلغ صدور الحاقیه بیمه ساده نیست. شما با مراجعه به نمایندگی‌های یا ستاد شرکت‌های بیمه می‌توانید از مبلغ دقیق برای صدور این ضمیمه بیمه‌ای برخوردار شوید. ضمنا با تماس تلفنی با کارشناسان بیمه دات کام، می‌توانید از این مبلغ اطلاع پیدا کنید. ضمنا بیمه دات کام با شماره تماس ۰۲۱۴۳۷۲ پاسخگوی همه ابهام و سوالات بیمه‌‌گزاران است.

 

چگونه الحاقیه بیمه خودرو بخریم؟

شما می‌توانید بعد از اعلام نرخ دیه و نرخ بیمه خودرو در هر سال به دفاتر و نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه مراجعه نمایید. پس از محاسبه حق بیمه اضافی و پرداخت آن، الحاقیه بیمه صادر خواهد شد. البته کارشناسان بیمه دات کام مراجعه به  نمایندگی بیمه‌ای  را پیشنهاد می‌کنند که بیمه خود را از آن‌جا تهیه کرده‌اید. در صورت عدم دسترسی به آن نمایندگی، امکان صدور الحاقیه از طریق نمایندگی مرکزی شرکت بیمه مدنظر وجود دارد. به علاوه، با توجه به مزایای استفاده از خدمات آنلاین بیمه در دوران کرونا، سامانه بیمه دات کام امکان صدور الحاقیه برای شرکت‌های بیمه موجود در سایت خود را فراهم آورده است. فقط کافی است با تماس تلفنی یا ارسال درخواست در بخش تماس با ما ی BIMEH.COM درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان بیمه دات کام سریعا به درخواست شما رسیدگی کرده و برگه الحاقیه معتبر صادر  و ارسال خواهد شد.

تماس با بیمه دات کام

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
31 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شهبازی
15 آذر 1400

سلام من ماشین خریدم بیمش تا برج10سال1400هستش برای اعمال تخفیف نیازی به الحاقیه هستش؟

  کارشناس بیمه
  16 آذر 1400

  سلام آقای شهبازی عزیز در جواب سوالتون باید عرض کنیم که تخفیف برای پلاک‌روی بیمه نامه است

   حمید مشکان
   28 آذر 1400

   عذر میخوام من پراید داشتم برج یازده پارسال فروختم وماشین جدید خریدم و بخاطر اینکه پلاکم دسته خریدارماشینی که فروخته بود پلاک جدید گرفتم و سه سال تخفیف بیمه رو چه جوری بیارم رو این پلاک؟

    کارشناس بیمه
    28 آذر 1400

    سلام حمید عزیز ، با گرفتن الحاقیه از نماینده قبلی بیمه این امر انتقال تخفیف بیمه ثالث امکان پذیر است.

فلاحتی
04 دی 1400

سلام من ماشین خریدم بیمه تا خرداد۱۴۰۱ میباشد
ولی صاحب اولیه رفته بیمه را به ماشین انتقال داده الان الباقی بیمه من مشکلی نداره؟
یعنی پلاک عوض کردم بیمه قبلی از بین نمی رود؟

  کارشناس بیمه
  04 دی 1400

  سلام دوست عزیز بیمه نامه خودروی شما تا تاریخ انقضای مندرج در بیمه نامه اعتبار دارد و برای استفاده از پوشش ها و خدمات بیمه مشکلی وجود ندارد.

شهرام
16 بهمن 1400

سلام
آیا الحاقیه برای خسارت بدنی چه برای راننده و چه شخص ثالث حذف شده ؟

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1400

  سلام شهرام عزیز نیازی به الحاقیه نیست.

علیرضا
13 فروردین 1401

باسلام وتبریک عید
میخاستم بدونم چرا بااینکه بیمه من داری الحاقیه هست باز هم قیمت خسارات راننده رو طبق سال99که بیمه کرده ام پرداخت میکنن330تومن تصادف در دی ماه 1400

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بهتر است که با واحد خسارت شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

پاشایی
14 فروردین 1401

سلام .
من تا تاریخ ۷ فروردین۱۴۰۱ بیمه ماشینم تموم میشد رفتم بیمه کردم . ولی گفتن الحاقیه بهت میخوره و ۳۸۸ هزار تومان هم بابت الحاقیه برداشتن ایا این الحاقیه درسته و همچنین هزینش

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

   نیما
   06 اردیبهشت 1401

   سلام من بیمه کردم ماشینمو تاریخ شروع 1/1/1401هستش و تعهد حوادث 480میلیون نوشته ولی میگن تو سال جدید دیه کامل انسان 600میلیون است من چگونه باید درستش بکنم و هزینش چقدره ماشین سیتروئن زانتیا 2000هست بیمه هم البرز ممنون میشم راهنمایی کنید.

    کارشناس بیمه
    07 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، برای دریافت الحاقیه باید با همان کارگزاری که کار می کردید، تماس بگیرید.

محمد
14 اردیبهشت 1401

سلام من سال ۹۸ سمند فروختم الان میخوام یه سمند دیگه بخرم تخفیف اون پلاک سمند قبلی چه جوری میتونم بیارم رو این پلاک جدیدم

  کارشناس بیمه
  16 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید تا کامل شما را راهنمایی کنند.

م ک
07 خرداد 1401

سلام
بنده ماشینم رو برج ۷/ ۱۴۰۰ یکساله بیمه کوثر کردمو دوم فروردین ۴۰۱ به همراه یک مسافر متاسفانه واژگون شدم الان ک۶ بحث پرداخت دیه پیش اومده شرکت بیمه میگه دیه مسافر رو به تاریخ ۴۰۱ پرداحت میکنه ولی راننده مقصر رو ۱۴۰۰ … چون الحاقیه راننده نگرفتی
میخواستم ببینم این حرفشون قانونیه یا نه؟

  کارشناس بیمه
  07 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص دیه و خسارت باید دقیقا از واحد خسارت خود بیمه بپرسید. ولی اصولا الحاقیه میگیرید برای همه است.

مجی
07 خرداد 1401

سلام ..‌ الحاقیه بیمه رو مگه سال ۹۶ بیمه مرکزی حذفش نکرده ؟؟؟ جریان این الحاقیه جدید چیه

  کارشناس بیمه
  07 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، از 97 به بعد الحاقیه از خودرو به شخص تغییر کرده است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید