05 فروردین 1402

الحاقیه بیمه خودرو 1402چیست؟+ صفر تا صد الحاقیه بیمه شخص ثالث و بدنه

 شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با نگاهی به بیمه خود، متوجه ‌شوید شماره رقم کدملی‌تان در بیمه‌نامه اشتباه درج شده است. یا گاهی با توجه به بازار تورمی، قیمت خودرویتان بالا می‌رود و  پوشش‌های بیمه‌ای بیشتر ضرورت می‌یابد.. شاید فکر کنید که نتوان در قرارداد بیمه تغییراتی ایجاد کرد. ولی باید به یاد داشته باشیم بیمه‌نامه وحی منزل نیست. بیمه نیز همانند هر قرارداد بشری، امکان اعمال تغییرات را دارد؛ البته به شرطی که تغییرات باید قانونی باشد. در چنین مواردی مساله الحاقیه بیمه مطرح می‌شود. اگرهم دارنده خودرو و بیمه‌های آن باشید، در فرآیندهای بیمه‌ای، اصطلاح الحاقیه بیمه خودرو یا الحاقیه بیمه شخص ثالث را برایتان آشناست.

با توجه به فراگیری بیمه خودروها و اعمال تغییرات در آن‌ها، در این مقاله سعی به ارائه راهنمای کاملی درباره الحاقیه بیمه اعم از الحاقیه بیمه خودرو و الحاقیه بیمه شخص ثالث داشته‌ایم. کسب اطلاعات در این زمینه می‌تواند کمک شایانی به شما در روند دریافت خسارت کند. پس در این مطلب با ما همراه باشید.

در حالت کلی، در موارد زیر الحاقیه گرفته می شود:

 • تصحیح اطلاعات اشتباه؛
 • برای افزایش پوشش مالی و به درخواست بیمه گزار؛
 • برای حذف تخفیفات؛

در هنگام تغییر شرکت بیمه شخص ثالث نیازی به دریافت الحاقیه نیست. در نظر داشته باشید که بعد از صادر شدن و تا یک سال نمی‌توان شرکت را تغییر داد.

الحاقیه چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانیم الحاقیه چیست؟ به سندی که از سوی بیمه‌گزار اصلاح می‌شود یا تغییراتی را به وسیله آن ضمیمه قرارداد می‌کنند، الحاقیه می‌گویند. در حالت کلی الحاقیه سندی است که به موجب آن هر زمان بعد از صدور بیمه نامه اصلاح شود و تغییراتی در قرار داد ایجاد شود، بعد از تقاضای بیمه‌گزار صادر خواهد شد.

الحاقیه بیمه شخص ثالث

در صورت تغییر نرخ بیمه ثالث بیمه‌گزار باید الحاقیه بیمه شخص ثالث بگیرد.

الحاقیه بیمه چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم به الحاقیه بیمه بپردازیم بهتر است بدانیم اصلاً الحاقیه چیست؟ الحاقیه همان طور که از نامش پیداست، به عنوان سندی مکمل در بیمه استفاده می‌شود. در حوزه بیمه، اصلاحات و تغییرات بیمه‌نامه با الحاقیه بیمه صورت می‌گیرد. مثلا هر تغییراتی در اطلاعات بیمه‌گزار، یا تغییر در محل بیمه‌شده، در الحاقیه بیمه توافقی بین بیمه‌‌گزار و شرکت بیمه اعلام می‌گردد. دلایل معمول برای صدور الحاقیه بیمه به شرح زیر هستند:

 • افزایش حق بیمه
 • اصلاح مشخصات فرد
 • تغییر مشخصات خودرو مانند تغییر پلاک
 • فسخ یا ابطال قرارداد بیمه بدنه
 • اشتباه انسانی شرکت بیمه در درج اطلاعات بیمه‌گزار

گاهی اصلاحات در بیمه‌نامه یا همان صدور الحاقیه منوط به پرداخت مبلغ است. در برخی موارد نیز برای فرآیند یاد شده به  پرداخت مبلغ نیاز نیست. در صورتی که تغییرات مدنظر خود را به شرکت بیمه اعلام نکنید، شرکت بیمه از حق فسخ قرارداد بیمه‌نامه برخوردار خواهد بود.

انواع الحاقیه بیمه

 با توجه به تنوع تغییرات، انواع مختلفی از الحاقیه بیمه‌ها وجود دارند:

الحاقیه بیمه اصلاحی:

در این نوع سند بیمه‌ای، تغییرات اطلاعات بیمه‌گزار یا موضوع بیمه عنوان می‌شود. به عنوان مثال تغییر نشانی می‌تواند از نوع تغییراتی باشد که در الحاقیه بیمه اصلاحی لحاظ می‌گردد.

الحاقیه بیمه اضافی:

 شرکت‌های بیمه، پوشش‌های خود را با توجه به موضوع بیمه ارائه می‌دهند. حال در صورت

 • افزایش ارزش موضوع بیمه به عنوان مثال، بالارفتن قیمت خودرو
 • بسط یافتن پوشش‌های بیمه به عنوان مثال افزایش میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث
 • طولانی‌تر کردن زمان اعتبار بیمه‌نامه

الحاقیه بیمه اضافی صادر خواهد شد. به این ترتیب امکان افزایش پوشش‌ها یا خدمات شرکت بیمه وجود دارد.

الحاقیه به روز رسانی سرمایه: 

اگر ارزش موضوع بیمه یا ریسک‌های موضوع بیمه کاهش پیدا کند، می‌توان با الحاقیه برگشتی، میزان سقف پوشش‌ها یا خسارات را کم کرد.

 با نگاهی به مبانی الحاقی بیمه، در ادامه با توجه به تعداد بالای بیمه‌های خودرو (بخش اعظم بازار بیمه را به خود اختصاص داده‌اند) به موضوع الحاقیه بیمه خودرو خواهیم پرداخت.

خرید بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه خودرو

با نگاهی به خیابان‌ها و جاده‌ها، از تعداد بالای وسایل نقلیه از جمله خودروها تعجب خواهید کرد. بروز حوادث رانندگی طبیعی است. با توجه به بالا بودن هزینه خسارات جانی و خسارات مالی، بیمه خودرو برای همه دارندگان این وسیله نقلیه ضروری به نظر می‌رسد. بیمه خودرو شامل بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه است.

از بین این دو بیمه خودرو، بیمه شخص ثالث اجباری است. نداشتن این بیمه‌نامه علاوه بر توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ، با جریمه نیز همراه خواهد بود. لذا با توجه به اهمیت بیمه خودرو، داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می‌تواند در جریان حوادث رانندگی و بروز خسارات بسیار مفید واقع شود. یکی از موضوعات مهم مرتبط با خسارات، الحاقیه بیمه خودرو بالاخص الحاقیه بیمه شخص ثالث است.

شاید در ابتدای سال، شما هم به عنوان دارنده یک وسیله نقلیه، تماس یا پیامکی از شرکت‌های بیمه نظیر بیمه تعاون یا بیمه پارسیان مبنی بر افزایش تعهدات مالی بیمه خود با پرداخت مبلغی ناچیز داشته‌اید. مبنای قانونی درخواست این چنینی شرکت‌های بیمه‌ای از بیمه‌گزاران چیست؟ مبنای قانونی این تماس به الحاقیه بیمه خودرو برمی‌گردد.

البته به این نکته دقت داشته باشید، برای انتقال تخفیف، الحاقیه زمانی انجام می‌شود که فقط خودرو خرید و فروش شود. در زمان معامله خودرو می‌توانید این الحاقیه را هم بگیرید.

الحاقیه تخفیف بیمه شخص ثالث

منظور از دریافت الحاقیه تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟ اهمیت دریافت الحاقیه شخص ثالث چیست؟ این‌ها سوالاتی است که معمولا برای افراد به وجود می‌آید.

به احتمال زیاد زمانی که قصد فروش خودروی خود را دارید، همزمان با تاریخ سررسید بیمه شخص ثالث نخواهد بود. در این شرایط تکلیف چیست؟ آیا می‌توان بیمه شخص ثالث را فسخ کرد و هزینه روزهای باقیمانده را پس گرفت؟ آیا می‌توان روزهای باقیمانده را به خودروی جدید انتقال داد؟ در اینجا نقش الحاقيه چيست؟ در چنین شرایطی طبق قانون بیمه مرکزی امکان فسخ یا انتقال روزهای باقیمانده از بیمه شخص ثالث امکان پذیر نیست.

برخلاف گذشته، می‌توان تخفیفات بیمه شخص ثالث را به خودروی جدید انتقال داد و فروش خودرو موجب باطل شدن تخفیف بیمه ثالث یا انتقال به مالک جدید نمی‌شود.

معنی الحاقیه بیمه در اینجا این است که مالک بعد فروش ماشین، به شرکت بیمه رفته و سندی مبنی بر فروش خودروی قبلی و انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث به اتومبیل جدید دریافت می‌کند. توجه داشته باشید که برای انتقال تخفیفات بیمه، کاربری و نوع دو خودرو باید یکسان باشد؛ مثلاً تخفیفات تاکسی را نمی‌توان به خودروی شخصی انتقال داد، یا یک سواری نمی‌تواند از تخفیفات یک خودروی باری بهره‌مند شود.

الحاقیه تغییر پلاک و انتقال تخفیف

زمانی که شما خودروتان را می‌فروشید، بیمه شخص ثالث به خریدار انتقال پیدا می‌کند. اما این موضوع موجب انتقال تخفیف‌ها نمی‌شود. طبق قانون جدید بیمه مرکزی ایران، تخفیف‌های بیمه شخص ثالث دیگر بر روی خودرو نیست، بلکه به نام خود افراد است. مثلاً امکان دارد شما ماشینتان را بفروشید و چند سال دیگر مجدداً ماشین بخرید، اما باز هم می‌توانید از سابقه تخفیف خود استفاده کنید.

برای این کار شما به الحاقیه بیمه بعد از تعویض پلاک نیاز دارید؛ با دریافت الحاقیه انتقال تخفیفات، زمانی که قرار است برای ماشین جدیدتان بیمه شخص ثالث بخرید، با ارائه الحاقیه به شرکت بیمه‌گر جدید، تخفیفات عدم خسارت شما بر روی اتومبیل جدیدتان انتقال میابد.

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی اشخاص ثالث( فرد زیاندیده در جریان تصادف به جز راننده مقصر) را پوشش می‌دهد. بیمه مرکزی  پوشش خسارات مالی و جانی  را بر اساس نرخ دیه کامل انسان اعلام می‌کند. به عنوان مثال سقف پوشش‌های جانی بیمه ثالث در سال ۱۴۰۲ معادل  نرخ در ماه‌های حرام معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومان است. ماه‌های حرام شامل ماه‌های  محرم، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و رجب هستند. ولی در ماه‌‌های غیرحرام این نرخ معادل ۹۰۰ میلیون تومان اعلام شد.

میزان تعهدات و پوشش بیمه ثالث برای خسارات مالی  بر اساس ۲.۵ درصد دیه ماه حرام در هر سال محاسبه می‌شود. البته این مبلغ حداقل تعهد مالی است که هر خودرو در بیمه ثالث می‌تواند، داشته باشد. حداقل و حداکثر پوشش خسارات مالی بیمه ثالث در سال ۱۴۰۲ به ترتیب برابر با ۳۰ و ۶۰۰ میلیون تومان است. همه شرکت‌ها ملزم به ارائه حداقل پوشش خسارات مالی هستند. ولی در مورد سقف پوشش‌های مالی بیمه ثالث برای هر شرکت بیمه اجباری وجود ندارد. هر شرکت بیمه می‌تواند با توجه به توانگری مالی خود، حداکثر تعهد خود را برای جبران خسارات مالی تا سقف پوشش مالی مشخص شده توسط بیمه مرکزی تعیین نماید.

 

الحاقیه بیمه شخص ثالث

در صورت نداشتن الحاقیه و  وقوع تصادف، بیمه‌گزار باید مبلغ مابه التفاوت پوشش سال قبل و سال جاری را خودش پرداخت کند.

میزان تعهدات و پوشش بیمه ثالث برای خسارات مالی  بر اساس ۲.۵ درصد دیه ماه حرام در هر سال محاسبه می‌شود. البته این مبلغ حداقل تعهد مالی است که هر خودرو در بیمه ثالث می‌تواند، داشته باشد. حداقل و حداکثر پوشش خسارات مالی بیمه ثالث در سال ۱۴۰۱ به ترتیب برابر با 20 و 400 میلیون تومان است. همه شرکت‌ها ملزم به ارائه حداقل پوشش خسارات مالی هستند. ولی در مورد سقف پوشش‌های مالی بیمه ثالث برای هر شرکت بیمه اجباری وجود ندارد. هر شرکت بیمه می‌تواند با توجه به توانگری مالی خود، حداکثر تعهد خود را برای جبران خسارات مالی تا سقف پوشش مالی مشخص شده توسط بیمه مرکزی تعیین نماید.

بیمه‌گزار می‌تواند با توجه به حداکثر پوشش مالی بیمه ثالث، شرکت‌های بیمه‌ای مختلف، با پرداخت حق بیمه بیشتر، میزان تعهد مالی بیمه خود را افزایش دهد.

همان‌طور که بیان کردیم، با توجه به نرخ تورم، ممکن است نرخ دیه اعلامی قوه قضاییه نسبت به سال قبل بیشتر باشد.در این صورت بیمه‌گزار برای برخورداری از پوشش مالی بیشتر، باید مابه التفاوت حق بیمه را پرداخت کند. این افزایش پوشش مالی در الحاقیه بیمه شخص ثالث مطرح می‌شود. سند یاد شده، ضمیمه  بیمه نامه خواهد شد. با ارائه الحاقیه بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه تعهدات افزایش یافته خود را در قبال بیمه‌گزار اجرا می‌کند.

برای افزایش پوشش خسارات بدنی بیمه شخص ثالث، نیازی به تهیه این الحاقیه نیست؛ زیرا صندوق خسارات، مابه التفاوت پوشش‌ جانی سال قبل و سال جبرانی را تقبل خواهد کرد.

البته بر اساس قوانین بیمه شخص ثالث برای انتقال تخفیف نیاز به الحاقیه است. فقط نکته اصلی اینجاست که تخفیف برای مالک خودرو خواهد بود.

صندوق خسارات بدنی چیست؟

بیمه مرکزی در راستای حمایت از اقشار آسیب پذیر در جریان تصادفات و کاهش بار هزینه‌ای این بیمه‌گزاران در قانون جدید بیمه شخص ثالث، صندوق خسارات بدنی را مطرح کرد. این صندوق، خسارات بدنی تصادفات رانندگی را در شرایط زیر پرداخت می‌کند:

 • فرار مقصر حادثه از صحنه تصادف
 • ورشکستگی شرکت بیمه
 • باطل شدن بیمه‌نامه

 

 • خسارات ناشی از مفقودی یا انقضای بیمه‌نامه
 • تعلیق بیمه‌گر

باید بدانیم که  سرمایه این صندوق مفید برای خسارت دیدگان جانی از منابع زیر تامین خواهد شد:

 • کمک‌های دولتی
 • ۲۰% جرایم وصولی راهنمایی و رانندگی کل کشور
 • 20% هزینه دادرسی و جزای نقدی وصولی قوه قضاییه
 • وجوه بازیافت شده از مسئولان حوادث رانندگی بعد از پرداخت خسارت به زیاندیدگان
 • 5% حق بیمه شخص ثالث دریافتی از شرکت‌های بیمه

 

 • جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث
 • درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری وجوه صندوق

اگر الحاقیه بیمه خودرو نگیریم، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در صورت نداشتن الحاقیه بیمه خودرو و  وقوع تصادفات، بیمه‌گزار مجبور است که مبلغ مابه التفاوت پوشش سال قبل و سال جاری را از جیب خود پرداخت نماید. مطالعه مقاله سقف خسارت بیمه شخص ثالث خودرو پیشنهاد می‌شود.

فرمول محاسبه الحاقیه بیمه شخص ثالث چگونه است؟

الحاقیه بیمه شخص ثالث براساس تعداد سال‌های تخفیفات عدم خسارت و مدت باقی‌مانده از اعتبار این بیمه‌نامه صادر می‌شود. محاسبه مبلغ صدور الحاقیه بیمه ساده نیست. شما با مراجعه به نمایندگی‌های یا ستاد شرکت‌های بیمه می‌توانید از مبلغ دقیق برای صدور این ضمیمه بیمه‌ای برخوردار شوید. ضمنا با تماس تلفنی با کارشناسان بیمه دات کام، می‌توانید از این مبلغ اطلاع پیدا کنید. ضمنا بیمه دات کام با شماره تماس ۰۲۱۴۳۷۲ پاسخگوی همه ابهام و سوالات بیمه‌‌گزاران است.

نکته مهم: برای دریافت الحاقیه، باید به همان کارگزاری بیمه سال قبل خود را خریداری کرده‌اید، مراجعه کنید. اگر به آن کارگزاری دسترسی ندارید، با شرکت اصلی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. اگر بیمه خودرو خود را سال قبل از بیمه دات کام تهیه کرده‌اید، می‌توانید برای دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث به کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

چگونه الحاقیه بیمه خودرو بخریم؟

شما می‌توانید بعد از اعلام نرخ دیه و نرخ بیمه خودرو در هر سال به دفاتر و نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه مراجعه نمایید. پس از محاسبه حق بیمه اضافی و پرداخت آن، الحاقیه بیمه شخص ثالث صادر خواهد شد. البته کارشناسان بیمه دات کام مراجعه به  نمایندگی بیمه‌ای را پیشنهاد می‌کنند که بیمه خود را از آن‌جا تهیه کرده‌اید. در صورت عدم دسترسی به آن نمایندگی، امکان صدور الحاقیه از طریق نمایندگی مرکزی شرکت بیمه مدنظر وجود دارد. اگر هنوز سوالی در مورد این بیمه دارید، برای آشنایی بیشتر با آن، می‌توانید مقاله بیمه شخص ثالث چیست را مطالعه کنید.)

به علاوه، با توجه به مزایای استفاده از خدمات آنلاین بیمه در دوران کرونا، سامانه بیمه دات کام امکان صدور الحاقیه بیمه شخص ثالث برای شرکت‌های بیمه موجود در سایت خود را فراهم آورده است. فقط کافی است با تماس تلفنی یا ارسال درخواست در بخش تماس با ما در BIMEH.COM درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان بیمه دات کام سریعاً به درخواست شما رسیدگی کرده و برگه الحاقیه معتبر صادر  و ارسال خواهد شد.

تماس با بیمه دات کام

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
10 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست ؟+راهنمای کامل بیمه ثالث خودرو (فروردین 1402)

بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چرا بیمه ثالث اتومبیل اجباری است؟ بهترین و ارزان‌ترین بیمه را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

10 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

درباره نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال 1402 چه می دانید؟

اگر می‌خواهید در خصوص نرخ بیمه ثالث ۱۴۰۱ و عوامل موثر بر قیمت این بیمه، اطلاعات کسب کنید این مقاله را بخوانید!

10 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

جزییات قوانین بیمه شخص ثالث (آخرین به روز رسانی فروردین 1402)

قوانین بیمه شخص ثالث شامل چه مواردی می‌شود؟ قانون خودروی متعارف و تخفیفات بیمه‌ای را اینجا بخوانید.

08 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

جدیدترین شرایط بیمه شخص ثالث اقساطی ارزان (1402)

اگر می‌خواهید بیمه شخص ثالث بخرید و توانایی مالی خرید آن را ندارید این مقاله را بخوانید تا با خرید بیمه قسطی آشنا شوید.

05 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه خودرو 1402چیست؟+ صفر تا صد الحاقیه بیمه شخص ثالث و بدنه

چه زمانی و چه کسانی باید الحاقیه بیمه بگیرند؟ از کجا و چگونه الحاقیه بیمه بگیریم؟ قیمت الحاقیه و دیگر جزيیات آن را در این مطلب مطالعه نمایید!

05 فروردین 1402 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور به مناسبت دهه فجر (فروردین 1402)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شهبازی
15 آذر 1400

سلام من ماشین خریدم بیمش تا برج10سال1400هستش برای اعمال تخفیف نیازی به الحاقیه هستش؟

  کارشناس بیمه
  16 آذر 1400

  سلام آقای شهبازی عزیز در جواب سوالتون باید عرض کنیم که تخفیف برای پلاک‌روی بیمه نامه است

   حمید مشکان
   28 آذر 1400

   عذر میخوام من پراید داشتم برج یازده پارسال فروختم وماشین جدید خریدم و بخاطر اینکه پلاکم دسته خریدارماشینی که فروخته بود پلاک جدید گرفتم و سه سال تخفیف بیمه رو چه جوری بیارم رو این پلاک؟

    کارشناس بیمه
    28 آذر 1400

    سلام حمید عزیز ، با گرفتن الحاقیه از نماینده قبلی بیمه این امر انتقال تخفیف بیمه ثالث امکان پذیر است.

     متوسل زاده
     21 مرداد 1401

     سلام حالا حتما باید بیمه الحاقی خودرو رو بگیریم؟

     کارشناس بیمه
     22 مرداد 1401

     سلام در شرایطی باید بگیرید.

فلاحتی
04 دی 1400

سلام من ماشین خریدم بیمه تا خرداد۱۴۰۱ میباشد
ولی صاحب اولیه رفته بیمه را به ماشین انتقال داده الان الباقی بیمه من مشکلی نداره؟
یعنی پلاک عوض کردم بیمه قبلی از بین نمی رود؟

  کارشناس بیمه
  04 دی 1400

  سلام دوست عزیز بیمه نامه خودروی شما تا تاریخ انقضای مندرج در بیمه نامه اعتبار دارد و برای استفاده از پوشش ها و خدمات بیمه مشکلی وجود ندارد.

شهرام
16 بهمن 1400

سلام
آیا الحاقیه برای خسارت بدنی چه برای راننده و چه شخص ثالث حذف شده ؟

  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1400

  سلام شهرام عزیز نیازی به الحاقیه نیست.

علیرضا
13 فروردین 1401

باسلام وتبریک عید
میخاستم بدونم چرا بااینکه بیمه من داری الحاقیه هست باز هم قیمت خسارات راننده رو طبق سال99که بیمه کرده ام پرداخت میکنن330تومن تصادف در دی ماه 1400

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بهتر است که با واحد خسارت شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

پاشایی
14 فروردین 1401

سلام .
من تا تاریخ ۷ فروردین۱۴۰۱ بیمه ماشینم تموم میشد رفتم بیمه کردم . ولی گفتن الحاقیه بهت میخوره و ۳۸۸ هزار تومان هم بابت الحاقیه برداشتن ایا این الحاقیه درسته و همچنین هزینش

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

   نیما
   06 اردیبهشت 1401

   سلام من بیمه کردم ماشینمو تاریخ شروع 1/1/1401هستش و تعهد حوادث 480میلیون نوشته ولی میگن تو سال جدید دیه کامل انسان 600میلیون است من چگونه باید درستش بکنم و هزینش چقدره ماشین سیتروئن زانتیا 2000هست بیمه هم البرز ممنون میشم راهنمایی کنید.

    کارشناس بیمه
    07 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، برای دریافت الحاقیه باید با همان کارگزاری که کار می کردید، تماس بگیرید.

محمد
14 اردیبهشت 1401

سلام من سال ۹۸ سمند فروختم الان میخوام یه سمند دیگه بخرم تخفیف اون پلاک سمند قبلی چه جوری میتونم بیارم رو این پلاک جدیدم

  کارشناس بیمه
  16 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید تا کامل شما را راهنمایی کنند.

م ک
07 خرداد 1401

سلام
بنده ماشینم رو برج ۷/ ۱۴۰۰ یکساله بیمه کوثر کردمو دوم فروردین ۴۰۱ به همراه یک مسافر متاسفانه واژگون شدم الان ک۶ بحث پرداخت دیه پیش اومده شرکت بیمه میگه دیه مسافر رو به تاریخ ۴۰۱ پرداحت میکنه ولی راننده مقصر رو ۱۴۰۰ … چون الحاقیه راننده نگرفتی
میخواستم ببینم این حرفشون قانونیه یا نه؟

  کارشناس بیمه
  07 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص دیه و خسارت باید دقیقا از واحد خسارت خود بیمه بپرسید. ولی اصولا الحاقیه میگیرید برای همه است.

مجی
07 خرداد 1401

سلام ..‌ الحاقیه بیمه رو مگه سال ۹۶ بیمه مرکزی حذفش نکرده ؟؟؟ جریان این الحاقیه جدید چیه

  کارشناس بیمه
  07 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، از 97 به بعد الحاقیه از خودرو به شخص تغییر کرده است.

نیایش بهروزی
04 تیر 1401

آدرسمون عوض شه نیاز به تهیه الحاقیه بیمه هست؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

حسین
04 تیر 1401

سلام آیا امکان استعلام الحاقیه بیمه شخص ثالث وجود دارد؟

  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، شما می توانید اصالت بیمه را استعلام بگیرید.

بیات
11 تیر 1401

سلام آیا همه شرکت ها الحاقیه افزایش دیه در بیمه ثالث را دارند یا ممکنه که بعضیاشون قبول نکنن؟

  کارشناس بیمه
  12 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، همه شرکت ها دارند.

یاسر خدمتی
21 تیر 1401

سلا ببخشید برای گرفتن الحاقیه بیمه ایران باید چیکار کنم؟ اینترنتی میشه اقدام کرد؟

  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام با همان مرکزی تماس بگیرید که بیمه خریداری کرده اید.

همتی
21 تیر 1401

سلام با توجه به طرح بخشودگی، آیا دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث ضروریه؟

  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام خیر

tara beigloo
25 تیر 1401

من میخوام تخفیف بیمه ثالثمو به ماشین جدیدم انتقال بدم ایا الحاقیه بیمه لازمه تو همچین شرایطی؟

  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام بله

همتی
28 تیر 1401

سلام الحاقیه بیمه بدنه رو میشه گرفت؟ از کجا باید بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  29 تیر 1401

  سلام الحاقیه برای چه کاری؟ با همان دفتری تماس بگیرید که خریداری کرده اید.

   بابایی
   18 مهر 1401

   سلام برای دریافت الحاقیه بیمه ثالث نمایندگی که ازش خریده بودم جمع کرده باید چه کار کنم؟

    کارشناس بیمه
    19 مهر 1401

    سلام با دفتر مرکزی بیمه تماس شرکت بگیرید.

    مهربان
    16 آبان 1401

    سلام من خواستم الحاقیه بیمه شخص ثالث بیمه ایران بگیرم که متاسفانه دفتری که ازش بیمه خرید کردم، جمع کرده حالا باید چه کار کنم؟

     کارشناس بیمه
     17 آبان 1401

     سلام با دفتر مرکزی خود بیمه ایران تماس بگیرید.

سپند بابایی
03 مرداد 1401

من ادرس خونم عوض شده الان به الحاقیه اصلاحی نیاز دارم یا اضافی

  کارشناس بیمه
  04 مرداد 1401

  سلام اصولا تعویض نمی خواد اما می توانید انجام دهید.

نیاز رافعی
09 مرداد 1401

الحاقیه تغییر بیمه گذار رو از کجا باید بگیرم؟ از خود شرکت بیمه ام؟

  کارشناس بیمه
  10 مرداد 1401

  سلام از همان کارگزاری که خریداری کرده اید/

مهرازاد مرادی
10 مرداد 1401

آقا اگه الحاقیه بیمه نداشته باشیم و تصادف کنیم، باید کل خسارت رو ما بدیم یا بیمه میده؟

  کارشناس بیمه
  11 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، به اندازه تعهد پرداخت خواهد کرد.

سامانی
10 مرداد 1401

سلام نحوه دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث به چه صورته؟ من نمایندگی که ازش خریدم، جمع کرده

  کارشناس بیمه
  11 مرداد 1401

  سلام باید به همان نمایندگی که خریداری کرده اید، تماس بگیرید.

توسلی
10 مرداد 1401

سلام
من از بیمه دات کام بیمه خریدم و تعویض پلاک انجام داده ام چطور می توانم تخفیف بیمه را به پلاک جدید که به نام اقوام درجه یک است انتقال بدهم؟آیا این کار در بیمه دات کام امکان پذیر است؟

  کارشناس بیمه
  11 مرداد 1401

  سلام بله امکان پذیر است. با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید. البته امکان انتقال به اقوام درجه یک وجود ندارد.

سید
11 مرداد 1401

سلام درخواست الحاقیه بیمه شخص ثالث باید کی بدیم؟

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام از شرکتی که بیمه خریداری کرده اید.

   سید
   05 مهر 1401

   اونوقت قیمت الحاقیه بیمه شخص ثالث چقدره؟

    کارشناس بیمه
    06 مهر 1401

    سلام بستگی به نوع و شرکت بیمه شما دارد.

قهرودی
18 مرداد 1401

سلام آیا نحوه دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث از جای دیگ امکان پذیره؟ من با آن شخص دعوام شد که ازش خریدم نمیخوام برم آنجا

  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام خیر باید از همان شرکت بگیرید. البته با دفتر مرکزی تماس بگیرید.

هدایت هاشمی
18 مرداد 1401

سلام درخواست الحاقیه بیمه شخص ثالث چه کسی باید دهد؟ حتما باید خود مالک باشد؟

  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام بله

شاکری
14 شهریور 1401

سلام پرداخت الحاقیه بیمه ایران رو هم میتونیم با بیمه دات کام انجام بدیم؟

  کارشناس بیمه
  15 شهریور 1401

  سلام اگر بیمه ایران قبلی را از بیمه دات کام گرفته باشید، بله می توانید.

   مسعود
   08 آبان 1401

   سلام صدور الحاقیه بیمه ایران چقدر طول میکشه؟

    کارشناس بیمه
    09 آبان 1401

    سلام در همان روز یا روز بعد

  دنیا
  10 مهر 1401

  سلام آیا آیا بیمه شخص ثالث نیاز به الحاقیه دارد؟

   کارشناس بیمه
   11 مهر 1401

   سلام اگر قصد تغییر اطلاعات یا افزایش پوشش مالی دارید، بله نیاز است.

همایون
16 شهریور 1401

سلام استعلام الحاقیه بیمه شخص ثالث ایران را میتونیم از هر نمایندگی بگیریم؟

  کارشناس بیمه
  17 شهریور 1401

  سلام از همان نمایندگی که خریداری کرده اید، باید بگیرید.

حسین
22 شهریور 1401

سلام الحاقیه بیمه شخص ثالث 1401 تغییری داشته؟

  کارشناس بیمه
  23 شهریور 1401

  سلام قانون فعلا همان است.

   حسین
   23 شهریور 1401

   خب پس چرا بعضی سایت ها می نویسن الحاقیه بیمه شخص ثالث 1401

    کارشناس بیمه
    24 شهریور 1401

    سلام برای اینکه تاریخ روز را بنویسند.

     حسین
     09 مهر 1401

     آنوقت هزینه الحاقیه بیمه شخص ثالث 1401 چقدره برای پراید؟

     کارشناس بیمه
     10 مهر 1401

     سلام بستگی به نوع خودروی شما دارد.

     سرهنگ
     29 آذر 1401

     سلام ایا امکان خرید الحاقیه بیمه شخص ثالث وجود داره؟

     کارشناس بیمه
     30 آذر 1401

     سلام خیر

رسول
18 مهر 1401

سلام من ماشینمو پارسال فروختم تاشهریور 401بیمه داشته ماشین جدید گرفتم تامهر بیمه داره ماشین قبل بیمه ایران بودکه خریدار بیمه معلم بیمه کرده الان من میخوام تخفیفات رو بیارم رو ماشین جدید بیمه معلم الحاقیه نمیده به بیمه ایران که من بتونم از تخفیفات ماشین قبل رو بیارم رو ماشین جدید بیمه معلم میگه نیازی به الحاقیه نیس بیمه ایران میگه حتما باید الحاقیه از بیمه معلم باید بیاری حالا این وسط من باید چیکار کنم

  کارشناس بیمه
  24 مهر 1401

  سلام با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید تا کامل شما را راهنمایی کنند.

   محمد
   16 آبان 1401

   سلام امکان حذف الحاقیه بیمه شخص ثالث هم وجود داره که نذاریم کسی استفاده کنه؟

    کارشناس بیمه
    17 آبان 1401

    سلام حذف برای الحاقیه منظورتان چیست

    مسعود
    13 آذر 1401

    سلام ایا برای الحاقی بیمه شخص ثالث هزینه کارمزد میگیرن؟

     کارشناس بیمه
     13 آذر 1401

     سلام بستگی دارد.

الله
17 آذر 1401

سلام رزو خوش، من پارسال ماشینم رو فروختم و چند روز بعد همون پلاک و زدم به ماشین جدیدم، امروز رفتم بیمه برای تمدید بیمه دیدم کسی که خودرو رو از من خریده ۴۰ درصد تخفیف بیمه من براش اعمال شده، بیمه گر گفتن خلاف قانون هست و باید بری از بیمه مرکزی رازی الحاق تخفیف بگیری، این یعنی چی واقعا مگه بیمه میتونه تخفیف شخصی من و بده به کس دیگه؟؟!!!!

  کارشناس بیمه
  18 آذر 1401

  سلام والا همان بهتر است که به خود دفتر بیمه رازی مراجعه کنید.

غلامرضا
18 آذر 1401

سلام به شما عزیزان ببخشید من ماشینم رو این ۱۴۰۱ پژو ۸۸ رو فروختم و تخفیف بیمه دارد و ماشین جدید سال ۱۳۹۹ گرفتم هم ماشین اولی تعویض پلاک و کارشناسی شده وهم ماشین جدید آیا الحاقیه برای بیمه لازم است خودرو جدید ۵.۱۰.۱۴۰۱ به اتمام میرسد ودر بیمه دات کام برای بیمه خودرو جدید ثبت رسیده و ثبت شده . چه مدارکی لازم است خودرو جدید رو با تخفیف بیمه لازم است ممنون میشم راهنمایی کنید .؟ممنون از زحمات بیدریغ شما.

  کارشناس بیمه
  18 آذر 1401

  سلام بهتر است که با کارشناسان خود بیمه دات کام تماس بگیرید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

علی
28 آذر 1401

سلام مابه التفاوت بیمه شخص ثالث رو در الحاقیه باید پرداخت کنیم؟

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1401

  سلام منظورتان از مابه تفاوت چیست؟ اگر برای الحاقیه افزایش خسارت مالی است، بله باید پرداخت کنید.

محمد
15 دی 1401

سلام
من یه پلاک غیر فعال داشتم که در تاریخ ۸/۱۱/۹۸ هشتم بهمن نودو هشت
فعال شد که ماشین خریداری شده ۷۰ درصد تخفیف داشت بعد ۲۶/۰۸/۱۴۰۱ ماشینو فروختم
تخفیف ۷۰ درصدی قابل انتقال هست؟؟؟؟؟،

  کارشناس بیمه
  17 دی 1401

  سلام برای صاحب پلاک است و در صورتی که تغییر مالکیت هنوز روی نداده باشد.

سهراب مرادی
02 بهمن 1401

سلام. الحاقیه بیمه بعد از تعویض پلاک چطوری انجام میشه؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1401

  سلام. براساس ماده 6 قانون، اصلاح قانون بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسیله های نقلیه موتوری زمینی، انتقال قطعی مالکیت وسیله نقلیه، انتقال دهنده تا قبل از انقضای مدت اعتبار بیمه نامه می‌تواند تخفیف وسیله نقلیه منتقل شده را به وسیله نقلیه مشابه متعلق به خود یا افراد درجه اول خود منتقل کند. در همین راستا بیمه‌گر موظف است که سوابق تخفیف و عدم خسارت وسیله نقلیه فروخته شده را به وسیله جایگزین انتقال بدهد و تغییرات و مدت زمان باقی مانده را در بیمه نامه وسیله نقلیه جایگزین وارد نماید.

سمیه
02 بهمن 1401

سلام. چگونه الحاقیه بیمه بگیریم؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1401

  سلام شما می‌توانید بعد از اعلام نرخ دیه و نرخ بیمه خودرو در هر سال به دفاتر و نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه مراجعه نمایید. پس از محاسبه حق بیمه اضافی و پرداخت آن، الحاقیه بیمه شخص ثالث صادر خواهد شد.

موسی احمدی
02 بهمن 1401

سلام. محاسبه الحاقیه بیمه بدنه چطوریه؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1401

  سلام. قیمت الحاقیه بیمه بدنه مقدار و معیار مشخصی ندارد. در واقع قیمت الحاقیه با توجه به عواملی متغیر است. یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر نرخ الحاقیه بیمه بدنه نوع خودرو است. خودروهای موجود در بازار از ارزش قیمتی یکسانی برخوردار نیستند پس بدیهی است قیمت الحاقیه آنها نیز با هم تفاوت داشته باشد. یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت الحاقیه بیمه بدنه میزان افزایش قیمت خودروی مورد نظر و قطعات آن است. هر چه قیمت خودرو در بازار با نوسان افزایشی بیشتری همراه باشد، قیمت الحاقیه آن نیز خود به خود بیشتر می‌شود. بنابراین نمی‌توان برای الحاقیه بیمه بدنه قیمت خاصی مشخص کرد. اما به طور کلی نرخ و قیمت الحاقیه بر اساس نوع خودرو و افزایش قیمت آن در بازار خودرو محاسبه خواهد شد.

ماهان
02 بهمن 1401

سلام. مدارک لازم برای الحاقیه بیمه شخص ثالث رو میشه بگید؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1401

  سلام مدارک کامل نوشته شده است. کارت خودرو و شناسایی لازم است.

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1401

  سلام. بیمه‌نامه خودروی جدید کپی کارت خودروی قدیم کپی بیمه شخص ثالث خودروی قدیم اصل کارت خودروی خودروی جدید.

ابراهیم
13 اسفند 1401

سلام بنده سال 98 ماشین خریدم با ۳۵٪ تخفیف سال 99و1400 بیمه کردمش و خسارت چزی نگرفتم تخفیف شد ۴۵٪ حالا ماشین فروختم میکن جون بعد سال ۹۷ خریدی تخفیف برا شما نیست سوال من اینکه سال ۹۹ و۱۴۰۰ که بیمه رو خودم ریختم رو چرا انتقال نمیدن رفتم بیمه مرکزی ایران گفت یا همش انتقال پیدا میکنه یا هیچش یعنی تفکیک نداریم درسته این حرف چکار کنم ؟

  کارشناس بیمه
  13 اسفند 1401

  سلام. بله. لطفا مراحل کار را از بیمه مرکزی دنبال کنید.

reza
22 اسفند 1401

با سلام و احترام
1- با توجه به اینکه مبلغ حق بیمه شخص ثالث برای سال 1402 هنوز از سوی بیمه مرکزی اعلام نشده آیا به رقم بیمه ای که الان پرداخت کنم رقم جدیدی بعدا اضافه میشه؟ ماشینم تا 28 اسفند امسال بیمه ثالث داره اگه از سایت شما بیمه شخص ثالث ماشین رو تمدید کنم و مبلغی که الان مشخص میشه رو پرداخت کنم مبلغش قطعی هست یا بعدا الحاقیه افزایش قیمت دارد؟
2- نوشتید در هنگام تغییر شرکت بیمه شخص ثالث نیازی به دریافت الحاقیه نیست.یعنی اگر بیمه سال بعد رو دوباره از همان شرکت بیمه قبلی انتخاب کنم باید بعدا پول اضافه بدم ولی اگر بیمه خودم رو عوض کنم الحاقیه نمیخوره ؟
3- نرخ قیمت بیمه شخص ثالث تا 28 اسفند هر سال با قیمت همان سال حساب میشه ؟ یعنی وقتی اعتبار بیمه تا 28 اسفند امسال هست قیمت بیمه جدید با نرخ امسال حساب میشه یا با نرخ سال آینده که هنوز مشخص نشده ؟-آیا امکانش هست بیمه جدید رو از تاریخ 27 اسفند بگیرم که با نرخ امسال حساب بشه؟
با تشکر

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. در صورت افزایش قیمت در سال 1342 برای تمامی افرادی که بیمه خریداری کرده‌اند الحاقیه صادر می‌شود. بله با افزایش قیمت بیمه شما باید حق بیمه بیشتری بپردازید. از آن جایی که هنوز نرخ بیمه جدید صادر نشده است تفاوتی ندارد. به هر حال بعد از اعلام نرخ بیمه جدید بیمه نامه شما تغییر می کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید