۲۴ تیر ۱۴۰۳

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در ۱۴۰۳

خرید و فروش ماشین چند مرحله دارد. آگاهی از این مراحل هم سرعت کار را بالا می‌برد، هم از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کند. تعویض پلاک یکی از این مراحل است. پرداخت خلافی خودرو بهتر است قبل از تعویض پلاک ماشین پرداخت شود. گاهی اوقات افراد بدون دقت به این موضوع اقدام به معامله خودرو می‌کنند. ناگهان در هنگام مراجعه به مراکز فک پلاک متوجه لیست بلندبالای تخلفات رانندگی مالک قبلی می‌شوند. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید.

قوانین معامله خودرو چیست؟ نکات مهم در معامله ماشین چیست؟ در مورد روش معامله خودرو چه می‌دانید؟ قانون معامله ماشین چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله خودرو کنیم تا بعد در خرید به مشکلی برنخورید. با ما همراه باشید تا در مورد قوانین معامله خودرو اطلاعات کافی را به دست آورید.

مراحل خرید و فروش خودرو

از آن‌جایی که معامله ماشین یکی از کارهایی است که باید با دقت و آگاهی انجام شود، توجه به نکات معامله خودرو به شما کمک می‌کند با دقت عمل بیشتری معامله خودرو را انجام دهید. احتمالا افراد زیادی با این سوال درگیر هستند که برای معامله ماشین چه باید کرد؟ با خواندن این مقاله به پاسخ این سوال خواهید رسید.

مراحل خرید و فروش خودرو

اگر قصد خرید و فروش اتومبیل دارید، لازم است بدانید که گاه آگاهی نداشتن از نکات معامله خودرو شما را به دردسر می‌اندازد. پس عاقلانه است که قبل از ورود به این پروسه با مراحل معامله خودرو آشنا شوید. نکات مهم در معامله ماشین را به خاطر بسپارید. آگاهی نحوه معامله خودرو و قولنامه خودرو از مسائلی است که به شما در فرآیند خرید و فروش خودرو کمک می‌کند. روش معامله خودرو فرآیند پیچیده‌ای ندارد. در هر معامله خودرو مراحلی طی می‌شود که در ادامه آن‌ها را برای شما ذکر می‌کنیم.مراحل معامله خودرو شامل موارد زیر است:

 • بازدید و کارشناسی خودرو
 • تنظیم قولنامه
 • مراجعه به مراکز تعویض پلاک نیروی انتظامی
 • مراجعه به دفتر اسناد رسمی و ثبت سند قطعی
 • در صورت داشتن بیمه بدنه، مراجعه به دفاتر نمایندگی شرکت بیمه و تهیه الحاقیه تغییر مالکیت

بهتر است تخلفات رانندگی قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک و هر اقدام برای معامله خودرو پرداخت شود. در غیراین‌صورت در مراکز فک پلاک با کارت بانک‌های دولتی آن را تسویه می‌کنند. بنابراین تهیه برگه عدم خلافی برای تعویض پلاک یکی از کارهایی است که حتما باید انجام شود. دریافت سریع خلافی خودرو موجب می‌شود زمان کمتری را برای استعلام پرداخت خلافی صرف کنید. برای دریافت سریع تخلفات رانندگی روش‌های ساده و بی‌دردسری وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم. در صورتی که قصد خرید خودرو از طریق دلالی ماشین را دارید، به مراحلی از کارشناسی باید توجه بیشتری داشته باشید. آگاهی از قانون معامله ماشین و رعایت نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم به شما کمک می‌کند تا با اطمینان خاطر قدم در این مسیر بگذارید.

شما می ‌توانید برای کسب آگاهی بیشتر به راهنمای کامل ما درباره تعویض پلاک خودرو، مراحل و چک لیست مربوط به آن مراجعه نمایید.

خرید بیمه شخص ثالث

سه روش برای معامله خودرو

برای معامله خودرو می‌توان از سه روش؛ مراجعه حضوری، وکالت تعویض پلاک و وکالت فروش استفاده کرد. در ادامه هر کدام از این روش‌ها بررسی می‌کنیم.

۱. مراجعه حضوری برای معامله خودرو

یکی از اولین روش‌های معامله خودرو مراجعه حضوری است. برای این کار بعد از کارشناسی دقیق خودرو، طرفین یک مبایعه‌نامه را میان خود تنظیم می‌کنند و زمانی را برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک مشخص می‌کنند. بعد از مراجعه به مراکز تعویض پلاک مراحل لازم را انجام می‌دهند.

این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد. برای مثال پیدا کردن خریدار، توافق بر سر کارشناسی خودرو از معایب این روش است و در مورد مزایا هم می‌توان گفت که این روش ارزان‌ترین روش معامله خودرو است.

۲.  وکالت تعویض پلاک هم بعد از دادن وکالت یکی از طرفین به دیگری

یک نفر به نمایندگی مراحل انتقال پلاک و تنظیم سند را انجام می‌دهد. در نهایت برای امضای سند رسمی، فروشنده و خریدار باید هر دو حضور داشته باشند. یکی از مهم‌ترین معایب این روش را می‌توان امکان سواستفاده از پلاک و ارتکاب جرم قبل از انتقال و تعویض پلاک برشمرد.

۳. وکالت فروش آخرین روش معامله خودرو

در این روش فروشنده یک وکالت بلاعزل به خریدار می‌دهد. سپس خریدار به همراه وکالت نامه و مدارک به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کند و اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در نهایت هم با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی سند قطعی را به نام خودش می‌زند.

مدارک مورد نیاز برای معامله خودرو

در هنگام خرید و فروش  و انتقال خودرو مدارک زیادی لازم می‌شود. بهتر است برخی مدارک را در زمان بازدید و کارشناسی ماشین چک کنید. برخی دیگر را می‌توانید سر فرصت از فروشنده بخواهید.

مدارک مورد نیاز برای خرید و فروش خودرو

مدارکی که باید در زمان بازدید و کارشناسی خودرو بررسی شوند:

امروزه با وجود استارآپ‌هایی حوزه خرید و فروش اتومبیل مانند کارنامه، همراه مکانیک و… کار برای خریدار و فروشندگان راحت‌تر شده است.

معمولا روال کار این است که ابتدا خودرو کارشناسی و قیمت‌گذاری می‌شود، سپس برای معرفی به خریداران احتمالی بر بستر اپلیکیشن، سایت یا پیج‌های اینستاگرامی قرار می‌گیرد. با این حال توصیه می‌شود که خود خریداران نیز وقتی برای بازدید حضوری ماشین می‌روند، مدارک زیر را بررسی نمایند.

کارت خودرو و برگ سبز:

مهم‌ترین اسناد شناسایی مالک ماشین در سامانه‌های نیروی انتظامی کارت خودرو و برگ سبز است. طبق قانون، اتومبیل متعلق به شخصی است که برگ سبز و کارت ماشین به نامش باشد. پس در هنگام بازدید خودرو، کارت ملی یا مدارک شناسایی مالک را با این دو مدرک تطبیق دهید. در ضمن به خاطر داشته باشید که معامله زمانی قطعی می‌شود که برگ سبز به فرد خریدار منتقل شود.

در حقیقت معامله خودرو بدون برگ سبز امکان پذیر نیست. چنانچه بین طرفین معامله اختلافی پیش بیابد، حتی در صورت داشتن قولنامه فقط با حکم قضایی، پلیس می‌تواند خودرو را توقیف ‌کند.

یک نکته دیگر درباره برگ سبز این است که تعویض موتور در برگ سبز قید می‌شود. در هنگام بازدید به این موضوع دقت کنید.سند خودرو یا برگ سبز؟ کدام مهم تر است؟ جواب سوال خود را در مقاله سند خودرو یا برگ سبز در سایت بیمه دات کام بخوانید.

برگه کمپانی

در این برگه تاریخ خرید اتومبیل، کمپانی فروشنده، شماره موتور، شماره شاسی یا VIN و قیمت خرید درج می‌شود. اگر قصد معامله خودرو لیزینگی را دارید، به اطلاعات این برگه دقت کنید. مبادا ماشین در رهن کمپانی واردکننده باشد. در چنین شرایطی مالک حق ندارد خودرو را بدون تسویه حساب با شرکت مربوطه معامله کند.

در ادامه مقاله نکات بیشتر در خصوص نحوه معامله خودرو و دریافت سریع خلافی نوشته‌ایم. وقتی شما اتومبیل را از خودروساز می‌خرید، سندی به این نام وجود ندارد؛ اما بعد از اولین معامله، این سند برای مالک دوم به بعد ماشین صادر می‌شود. سند قطعی باید دارای سربرگ قوه قضاییه و مهر برجسته باشد. این سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود. در هنگام بازدید به مشخصات روی برگه سبز و برگ کمپانی دقت کنید.

اگر مشخصات هر دو یکی است یعنی شما دارید؛ ماشین را از اولین مالک خریداری می‌کنید، پس نیاز به داشتن سند قطعی نیست. وجود این سند نشان‌دهنده تسویه حساب قطعی بین مالکین قبلی است. همچنین با وجود سند مذکور می‌توانید مطمئن باشید که معاملات گذشته خودرو تحت نظارت قوه قضاییه انجام گرفته است.

نکته مهم: اشاره شد که نیروی انتظامی مشخصات هویتی برگ سبز را به‌عنوان مالک خودرو می‌شناسد. در حالیکه ملاک بررسی‌های قانونی در قوه قضاییه سند قطعی است. این تفاوت حکم بین دو دستگاه تصمیم‌گیر، برای کسانی که در روند معامله خودرو به اختلاف می‌خورند دردساز می‌شود. پس طبق قاعده «احتیاط شرط عقل است» بدون سند قطعی معامله را انجام ندهید.

بیمه شخص ثالث

بیمه اجباری خودرو یا بیمه شخص ثالث یکی از مدارک مهم در معامله خودرو است. بدون این بیمه‌نامه نباید اتومبیل را حتی یک سانتی‌متر جابه‌جا کنید؛ چه برسد به خرید و فروش! برای تهیه این بیمه‌نامه می‌توانید از سامانه‌های آنلاین استعلام و خرید بیمه مانند بیمه دات کام استفاده کنید.

اگر نیاز به تهیه این بیمه نامه دارید، خواندن مقاله راهنمای بیمه شخص ثالث می تواند برای تان بسیار مفید باشد.

مدارک شناسایی و وکالت خودرو :

در پروسه بازدید، فروشنده باید کارت ملی خود را ارائه دهد. اگر مالک حضور نداشته باشد، فردی که خود را فروشنده خودرو معرفی کرده است، باید از مالک وکالت محضری معامله ماشین داشته باشد. وکالت‌نامه مذکور برای انجام دو بخش «شماره‌گذاری» و «تنظیم سند قطعی» تنظیم می‌شود. دقت کنید که مالک به این فرد هر دو وکالت را داده باشد. برای اطلاع از هزینه سند خودرو در سال جدید، این مقاله را مطالعه کنید.

اگر خودرو متعلق به افراد ساکن در خارج از کشور است، حتما به داشتن مهر تایید وزارت خارجه بر وکالت‌نامه اطمینان حاصل کنید. اگر در خرید و فروش خودرو به صورت وکالتی ترس دارید، می توانید با مراجعه با مقاله ۹ نکته وکالت خرید و فروش خودرو، بر این ترس خود فائق آمده و به راحتی و با خیال راحت به نقل و انتقال خودروی خود بپردازید.

مفاصا حساب عوارض شهرداری

دولت هرساله برای خودروها مبلغی را به عنوان مالیات یا عوارض شهرداری تعیین می‌کند. مبلغ عوارض سالیانه شهرداری خودرو با توجه به نوع و کاربری آن تصویب می‌شود. هر مالک موظف است این مالیات را تا پایان سال بپردازد. در صورت عدم پرداخت به‌موقع سالی دو درصد جریمه به عوارض شهرداری اضافه می‌شود.

مدارکی که در مراحل بعدی معامله ماشین باید بررسی شوند:

دو مدرک برگه عدم خلافی و مدارک مربوط به احراز محل سکونت خریدار را می‌توانید سر فرصت بررسی کنید.

برگه عدم خلافی:

مالک ماشین باید تمام تخلفات رانندگی خودرو را تسویه کند. اگر مالک مدرکی دال بر پرداخت خلافی خودرو  ارائه ندهد؛ خریدار می‌تواند با داشتن برخی اطلاعات تخلفات رانندگی فروشنده را استعلام کند. برای دریافت سریع خلافی خودرو می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید.

روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو

راه‌های استعلام خلافی خودرو به شرح زیر است:

 • مراجعه به سایت راهور خلافی خودرو ۱۲۰ و انتخاب گزینه «استعلام تخلفات رانندگی»، وارد کردن بارکد پستی: در این روش می‌توانید لیست خلافی خودرو را مشاهده کنید.
 • استفاده از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های استعلام خلافی مانند تهران من، فرمون، قبضینو و…: در این روش می‌توانید لیست خلافی خودرو را مشاهده کنید.
 • شماره‌گیری کد #۱۱۰*، ارسال شماره شاسی یا VIN: در این روش تعداد و مبلغ کل خلافی برای شما پیامک می‌شود.
 • ارسال کد VIN به سرشماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰: در این روش تعداد و مبلغ کل خلافی پیامک می‌شود.
 • مراجعه حضوری با دفاتر پلیس ۱۰+: در هنگام مراجعه به این مراکز باید مدارک خودرو را همراه داشته باشید.
 • تماس با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸: وقتی به اپراتور وصل شدید، شماره پلاک را اعلام کنید.

راهنمای کامل استعلام و پرداخت خلافی خودرو را در اینجا بخوانید.

مدارک احراز محل سکونت خریدار:

در هنگام صدور پلاک ماشین یکبار سکونت خریدار احراز می‌شود. یعنی لازم نیست در هر معامله این پروسه را تکرار کنید. برای احراز محل سکونت به یکی از مدارک زیر نیاز دارید:

این مدارک باید بنام فرد یا بستگان درجه یک او باشد.

درخواست صدور الحاقیه تغییر ذینفع

در ادامه مقاله نکات معامله ماشین و دریافت سریع خلافی خودرو می‌خواهیم به موضوع الحاقیه بیمه شخص ثالث و  تغییر ذینفع در آن بپردازیم. اگر کار بازدید و کارشناسی فنی اتومبیل به خوبی و خوشی پیش رفت، مراحل نوشتن قولنامه، تعویض پلاک و ثبت سند قطعی را پیش می‌بریم. برخی از خریداران فکر می‌کنند در همین مرحله کار پایان می‌گیرد.

اگر خودرویی که خریده‌اید بیمه بدنه دارد حتما برای تنظیم الحاقیه ذینفع مالک جدید به شرکت بیمه مراجعه کنید. چنانچه این مرحله را انجام ندهید، در صورت بروز حوادث تحت پوشش بیمه بدنه مبلغ خسارت به حساب مالک قبلی واریز می‌شود.

نکته: ۲۴ ساعت بعد از خرید اتومبیل می‌توانید برای نقل و انتقال بیمه‌نامه اقدام کنید.

عقد قولنامه بعد از نظر مثبت کارشناسان فنی خودرو

اگر خودرویی از نظر فنی و کارشناسی نظر شما را به خود جلب کرد، اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، تنظیم قولنامه است. قولنامه یک برگه کاغذ است که بین خریدار و فروشنده در دو نسخه تهیه می‌شود و به عنوان یک سندی قانونی و معتبر برای معامله است. دو طرف یک نسخه از قولنامه را نزد خود نگه می‌دارند. هنگام نگارش قولنامه از کاربن استفاده می‌کنند، چرا که هر دو نسخه باید دقیقا مثل هم باشند. البته به خاطر داشته باشید که قبل از کارشناسی خودرو اقدام به تنظیم قولنامه نکنید. برگه معامله ماشین همان قولنامه است.

لازم است بدانید که موارد زیر به طور کامل باید در مبایعه نامه یا قولنامه خودرو ذکر شود:

 1. مشخصات خریدار و فروشنده
 2. مبلغی که به عنوان ودیعه به فروشنده پرداخت می‌شود.
 3. تاریخ تعویض پلاک و تغییر سند
 4. همچنین به خاطر داشته باشید اگر هر یک از طرفین نسبت به معامله خودرو منصرف شود باید مبلغی را به عنوان خسارت به طرف مقابل پرداخت کند.

در این مقاله با نکات حقوقی معامله خودرو آشنا شدیم. همچنین روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو را معرفی کردیم. امیدواریم این مطالب به شما کمک کند تا بتوانید معامله بهتری داشته باشید. چنانچه در این باره پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.  اگر برای خرید بیمه شخص ثالث و خرید بیمه بدنه نیاز به مشاوره دارید، با شماره ۰۲۱-۴۳۷۲ تماس بگیرید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
دریافت سریع خلافی خودرو
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / کارشناسی و معامله / مقالات بیمه شخص ثالث

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در ۱۴۰۳

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مقالات بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید (قانون انتقال بیمه ثالث ۱۴۰۳)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ثریا خیابانی
۱۹ مهر ۱۴۰۱

ببخشید برای چی در زمان معامله ماشین بیمه تامین اجتماعی نیازه؟؟ تو مقاله زده بودید

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۰ مهر ۱۴۰۱

  سلام برای احراز سکونت است البته ضروری نیست.

person
حسین مصطفوی
۰۴ مرداد ۱۴۰۱

واسه خرید و فروش ماشین بیمه شخص ثالث باید اعتبار داشته باشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ مرداد ۱۴۰۱

  سلام بله

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید