16 مرداد 1401

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در 1401

خرید و فروش ماشین چند مرحله دارد. آگاهی از این مراحل هم سرعت کار را بالا می‌برد، هم از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کند. تعویض پلاک یکی از این مراحل است. پرداخت خلافی خودرو بهتر است قبل از تعویض پلاک ماشین پرداخت شود. گاهی اوقات افراد بدون دقت به این موضوع اقدام به معامله خودرو می‌کنند. ناگهان در هنگام مراجعه به مراکز فک پلاک متوجه لیست بلندبالای تخلفات رانندگی مالک قبلی می‌شوند. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله خودرو کنیم تا بعد در خرید به مشکلی برنخورید. با ما همراه باشید.

مراحل خرید و فروش خودرو

اگر قصد خرید و فروش اتومبیل دارید، لازم است بدانید که گاه آگاهی نداشتن از برخی نکات شما را به دردسر می‌اندازد. پس عاقلانه است که قبل از ورود به این پروسه با مراحل آن آشنا شوید. در هر معامله خودرو مراحل زیر انجام می‌شود:

 • بازدید و کارشناسی خودرو
 • تنظیم قولنامه
 • مراجعه به مراکز تعویض پلاک نیروی انتظامی
 • مراجعه به دفتر اسناد رسمی و ثبت سند قطعی
 • در صورت داشتن بیمه بدنه، مراجعه به دفاتر نمایندگی شرکت بیمه و تهیه الحاقیه تغییر مالکیت

بهتر است تخلفات رانندگی قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک و هر اقدام برای معامله خودرو پرداخت شود. در غیراین‌صورت در مراکز فک پلاک با کارت بانک‌های دولتی آن را تسویه می‌کنند. برای دریافت سریع تخلفات رانندگی روش‌های ساده و بی‌دردسری وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم. در صورتی که قصد خرید خودرو از طریق دلالی ماشین را دارید، به مراحلی از کارشناسی باید توجه بیشتری داشته باشید.

شما می ‌توانید برای کسب آگاهی بیشتر به راهنمای کامل ما درباره تعویض پلاک خودرو، مراحل و چک لیست مربوط به آن مراجعه نمایید.

مدارک معامله خودرو مورد نیاز

در هنگام خرید و فروش  و انتقال خودرو مدارک زیادی لازم می‌شود. بهتر است برخی مدارک را در زمان بازدید و کارشناسی ماشین چک کنید. برخی دیگر را می‌توانید سر فرصت از فروشنده بخواهید.

مدارکی که باید در زمان بازدید و کارشناسی خودرو بررسی شوند:

امروزه با وجود استارآپ‌هایی حوزه خرید و فروش اتومبیل مانند کارنامه، همراه مکانیک و… کار برای خریدار و فروشندگان راحت‌تر شده است. معمولا روال کار این است که ابتدا خودرو کارشناسی و قیمت‌گذاری می‌شود، سپس برای معرفی به خریداران احتمالی بر بستر اپلیکیشن، سایت یا پیج‌های اینستاگرامی قرار می‌گیرد. با این حال توصیه می‌شود که خود خریداران نیز وقتی برای بازدید حضوری ماشین می‌روند، مدارک زیر را بررسی نمایند.

دریافت سریع خلافی خودرو

مدارک مورد نیاز برای معامله خودرو

کارت خودرو و برگ سبز:

مهم‌ترین اسناد شناسایی مالک ماشین در سامانه‌های نیروی انتظامی کارت خودرو و برگ سبز است. طبق قانون، اتومبیل متعلق به شخصی است که برگ سبز و کارت ماشین به نامش باشد. پس در هنگام بازدید خودرو، کارت ملی یا مدارک شناسایی مالک را با این دو مدرک تطبیق دهید. در ضمن به خاطر داشته باشید که معامله زمانی قطعی می‌شود که برگ سبز به فرد خریدار منتقل شود. در حقیقت معامله خودرو بدون برگ سبز امکان پذیر نیست. چنانچه بین طرفین معامله اختلافی پیش بیابد، حتی در صورت داشتن قولنامه فقط با حکم قضایی، پلیس می‌تواند خودرو را توقیف ‌کند. یک نکته دیگر درباره برگ سبز این است که تعویض موتور در برگ سبز قید می‌شود. در هنگام بازدید به این موضوع دقت کنید.سند خودرو یا برگ سبز؟ کدام مهم تر است؟ جواب سوال خود را در مقاله سند خودرو یا برگ سبز در سایت بیمه دات کام بخوانید.

برگه کمپانی

در این برگه تاریخ خرید اتومبیل، کمپانی فروشنده، شماره موتور، شماره شاسی یا VIN و قیمت خرید درج می‌شود. اگر قصد معامله خودرو لیزینگی را دارید، به اطلاعات این برگه دقت کنید. مبادا ماشین در رهن کمپانی واردکننده باشد. در چنین شرایطی مالک حق ندارد خودرو را بدون تسویه حساب با شرکت مربوطه معامله کند.

در ادامه مقاله نکات بیشتر در خصوص نحوه معامله خودرو و دریافت سریع خلافی نوشته‌ایم. وقتی شما اتومبیل را از خودروساز می‌خرید، سندی به این نام وجود ندارد؛ اما بعد از اولین معامله، این سند برای مالک دوم به بعد ماشین صادر می‌شود. سند قطعی باید دارای سربرگ قوه قضاییه و مهر برجسته باشد. این سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود. در هنگام بازدید به مشخصات روی برگه سبز و برگ کمپانی دقت کنید.

اگر مشخصات هر دو یکی است یعنی شما دارید؛ ماشین را از اولین مالک خریداری می‌کنید، پس نیاز به داشتن سند قطعی نیست. وجود این سند نشان‌دهنده تسویه حساب قطعی بین مالکین قبلی است. همچنین با وجود سند مذکور می‌توانید مطمئن باشید که معاملات گذشته خودرو تحت نظارت قوه قضاییه انجام گرفته است.

نکته مهم: اشاره شد که نیروی انتظامی مشخصات هویتی برگ سبز را به‌عنوان مالک خودرو می‌شناسد. در حالیکه ملاک بررسی‌های قانونی در قوه قضاییه سند قطعی است. این تفاوت حکم بین دو دستگاه تصمیم‌گیر، برای کسانی که در روند معامله خودرو به اختلاف می‌خورند دردساز می‌شود. پس طبق قاعده «احتیاط شرط عقل است» بدون سند قطعی معامله را انجام ندهید.

بیمه شخص ثالث

بیمه اجباری خودرو یا بیمه شخص ثالث یکی از مدارک مهم در معامله خودرو است. بدون این بیمه‌نامه نباید اتومبیل را حتی یک سانتی‌متر جابه‌جا کنید؛ چه برسد به خرید و فروش! برای تهیه این بیمه‌نامه می‌توانید از سامانه‌های آنلاین استعلام و خرید بیمه مانند بیمه دات کام استفاده کنید.

اگر نیاز به تهیه این بیمه نامه دارید، خواندن مقاله راهنمای بیمه شخص ثالث می تواند برای تان بسیار مفید باشد.

مدارک شناسایی و وکالت خودرو :

در پروسه بازدید، فروشنده باید کارت ملی خود را ارائه دهد. اگر مالک حضور نداشته باشد، فردی که خود را فروشنده خودرو معرفی کرده است، باید از مالک وکالت محضری معامله ماشین داشته باشد. وکالت‌نامه مذکور برای انجام دو بخش «شماره‌گذاری» و «تنظیم سند قطعی» تنظیم می‌شود. دقت کنید که مالک به این فرد هر دو وکالت را داده باشد. اگر خودرو متعلق به افراد ساکن در خارج از کشور است، حتما به داشتن مهر تایید وزارت خارجه بر وکالت‌نامه اطمینان حاصل کنید.اگر در خرید و فروش خودرو به صورت وکالتی ترس دارید، می توانید با مراجعه با مقاله 9 نکته وکالت خرید و فروش خودرو ، بر این ترس خود فائق آمده و به راحتی و با خیال راحت به نقل و انتقال خودروی خود بپردازید.

مفاصا حساب عوارض شهرداری

دولت هرساله برای خودروها مبلغی را به عنوان مالیات یا عوارض شهرداری تعیین می‌کند. مبلغ عوارض سالیانه شهرداری خودرو با توجه به نوع و کاربری آن تصویب می‌شود. هر مالک موظف است این مالیات را تا پایان سال بپردازد. در صورت عدم پرداخت به‌موقع سالی دو درصد جریمه به عوارض شهرداری اضافه می‌شود.

مدارکی که در مراحل بعدی معامله ماشین باید بررسی شوند:

دو مدرک برگه عدم خلافی و مدارک مربوط به احراز محل سکونت خریدار را می‌توانید سر فرصت بررسی کنید.

برگه عدم خلافی:

مالک ماشین باید تمام تخلفات رانندگی خودرو را تسویه کند. اگر مالک مدرکی دال بر پرداخت خلافی خودرو  ارائه ندهد؛ خریدار می‌تواند با داشتن برخی اطلاعات تخلفات رانندگی فروشنده را استعلام کند. برای دریافت سریع خلافی خودرو می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید.

روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو

راه‌های استعلام خلافی خودرو به شرح زیر است:

 • مراجعه به سایت راهور خلافی خودرو 120 و انتخاب گزینه «استعلام تخلفات رانندگی»، وارد کردن بارکد پستی: در این روش می‌توانید لیست خلافی خودرو را مشاهده کنید.
 • استفاده از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های استعلام خلافی مانند تهران من، فرمون، قبضینو و…: در این روش می‌توانید لیست خلافی خودرو را مشاهده کنید.
 • شماره‌گیری کد #110*، ارسال شماره شاسی یا VIN: در این روش تعداد و مبلغ کل خلافی برای شما پیامک می‌شود.
 • ارسال کد VIN به سرشماره 1101202020: در این روش تعداد و مبلغ کل خلافی پیامک می‌شود.
 • مراجعه حضوری با دفاتر پلیس 10+: در هنگام مراجعه به این مراکز باید مدارک خودرو را همراه داشته باشید.
 • تماس با شماره 88288888: وقتی به اپراتور وصل شدید، شماره پلاک را اعلام کنید.

راهنمای کامل استعلام و پرداخت خلافی خودرو را در اینجا بخوانید.

مدارک احراز محل سکونت خریدار:

در هنگام صدور پلاک ماشین یکبار سکونت خریدار احراز می‌شود. یعنی لازم نیست در هر معامله این پروسه را تکرار کنید. برای احراز محل سکونت به یکی از مدارک زیر نیاز دارید:

 • سند خانه
 • اجاره‌نامه
 • دفترچه بیمه تامین اجتماعی
 • گواهی اشتغال به تحصیل
 • قبوض آب، برق، گاز و تلفن

این مدارک باید بنام فرد یا بستگان درجه یک او باشد.

خلافی خودرو

در معامله خودرو تمامی مدارک باید کامل باشند

درخواست صدور الحاقیه تغییر ذینفع

در ادامه مقاله نکات معامله ماشین و دریافت سریع خلافی خودرو می‌خواهیم به موضوع الحاقیه بیمه شخص ثالث و  تغییر ذینفع در آن بپردازیم. اگر کار بازدید و کارشناسی فنی اتومبیل به خوبی و خوشی پیش رفت، مراحل نوشتن قولنامه، تعویض پلاک و ثبت سند قطعی را پیش می‌بریم. برخی از خریداران فکر می‌کنند در همین مرحله کار پایان می‌گیرد. اگر خودرویی که خریده‌اید بیمه بدنه دارد حتما برای تنظیم الحاقیه ذینفع مالک جدید به شرکت بیمه مراجعه کنید. چنانچه این مرحله را انجام ندهید، در صورت بروز حوادث تحت پوشش بیمه بدنه مبلغ خسارت به حساب مالک قبلی واریز می‌شود.

نکته: 24 ساعت بعد از خرید اتومبیل می‌توانید برای نقل و انتقال بیمه‌نامه اقدام کنید.

در این مقاله با نکات حقوقی معامله خودرو آشنا شدیم. همچنین روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو را معرفی کردیم. امیدواریم این مطالب به شما کمک کند تا بتوانید معامله بهتری داشته باشید. چنانچه در این باره پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.  اگر برای خرید بیمه شخص ثالث و خرید بیمه بدنه نیاز به مشاوره دارید، با شماره 021-4372 تماس بگیرید.

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 آذر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید( 1401)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

25 آبان 1401 / کارشناسی و معامله / اطلاعات خودرو و موتور

مراحل خرید خودرو: 6 نکته اساسی، از کارشناسی تا قولنامه

برای خرید خودرو چه مراحلی را باید طی کنید تا معامله‌ای بدون زیان داشته باشید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید!

09 آبان 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

نوبت دهی تعویض پلاک: آموزش قدم به قدم ثبت نام اینترنتی

برای تعویض پلاک باید اینترنتی ثبت نام کنید، برای اطلاع از مراحل ثبت نام این مقاله را مطالعه نمایید!

06 آبان 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی وسیله نقلیه چیست

اگر شما هم با شنیدن گواهی مفاصا حساب، برایتان این سوال پیش می‌آید که این برگه چیست و چه کاربردی دارد این مقاله را از دست ندهید!

04 آبان 1401 / کارشناسی و معامله

وکالت تعویض پلاک: راهی برای تسریع خرید و فروش خودرو

شرایط و مدارک لازم برای وکالت تعویض پلاک خودرو را در این مقاله بخوانید!

19 مهر 1401 / بیمه بدنه / کارشناسی و معامله

کارشناسی برق خودرو؛ اهمیت و لزوم کارشناسی سیستم برق ماشین قبل از خرید

اهمیت و لزوم کارشناسی برق خودرو قبل از خرید خودرو. کارشناس چه مواردی را بررسی می‌کند؟

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
حسین مصطفوی
04 مرداد 1401

واسه خرید و فروش ماشین بیمه شخص ثالث باید اعتبار داشته باشه؟

  کارشناس بیمه
  05 مرداد 1401

  سلام بله

ثریا خیابانی
19 مهر 1401

ببخشید برای چی در زمان معامله ماشین بیمه تامین اجتماعی نیازه؟؟ تو مقاله زده بودید

  کارشناس بیمه
  20 مهر 1401

  سلام برای احراز سکونت است البته ضروری نیست.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید