17 تیر 1401

بیمه کارگران ساختمانی: بازنشستگی، پوشش‌ها و قوانین

انگار ظلم و ستم بر کارگران ساختمانی تمامی ندارد. این قشر زحمتکش با اینکه با خطرات زیادی در حین کار مواجه هستند؛ اما هنوز بیمه‌ی آن‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برد. البته نه اینکه بیمه ندارند؛ اما آن طور که باید باشد، نیست. اگر از بخواهیم مشکلات مربوط به بیمه کارگران ساختمانی بنویسیم، برای خود طوماری خواهد شد. فقط در همین حد می‌توان اشاره کرد که قطع بیمه برای کارگرانی که قبلاً جواز داشتند و الآن غیرفعال است یا قطع بیمه در صورت پرداخت نکردن تا سه ماه و در نظر نگرفتن فصلی بودن کارگران از جمله مشکلات پیش روی این عزیزان است. ما در این مقاله، توضیح کلی در خصوص بیمه کارگران ساختمانی را نوشته­‌ایم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

بیمه کارگران ساختمانی چیست؟

اول از همه بیمه کارگری با کارگران ساختمانی به نوعی چیزی شبیه به مجموعه و زیرمجموعه هستند. بیمه کارگران ساختمانی فقط مخصوص به کارگرانی است که در حوزه ساخت‌وساز انواع بناها فعالیت می‌کنند. کارگران شامل تمامی کارگران در صنعت‌های مختلف می‌شوند و دارای قوانین کلی هستند. بیمه مربوط به کارگران ساختمانی علاوه بر قوانین کلی، قوانین خاص مربوط به خود را هم دارد.

پوشش های بیمه کارگران ساختمان

بیمه کارگران ساختمانی، مربوط به تحت پوشش قرار دادن خسارت‌های وارد شده به کارگران در حین عملیات ساخت‌وساز است. پوشش‌های این بیمه، شامل موارد زیر هستند:

 • حوادث کاری و بیماری‌ها
 • غرامت دستمزد
 • ازکارافتادگی
 • بازنشستگی
 • فوت

بیمه کارگران ساختمانی شامل چه کارگرانی است؟

غیر از داشتن لوازم ایمنی ساختمان، وجود بیمه کارگران تا حد زیادی می تواند دل آنان را قرص کند. این بیمه شامل تمامی کارگران ساختمانی است که از مرحله اولیه تا انتها در هر یک از مراحل ساخت فعالیت دارند. نکته مهم اینکه تمامی کارگران باید دارای کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه‌ای باشند و در سازمان برای پرداخت حق بیمه ثبت‌نام کرده‌باشند. کارگران اتباع همچنین باید کارت قانونی اقامت را هم داشته باشند.

برای اطلاعات جامع در خصوص بیمه اتباع خارجی به اینجا مراجعه نمایید.

بیمه کارگران ساختمانی

کارگران برای داشتن بیمه، باید کارت مهارت از سازمان فنی و حرفه‌ای داشته باشند.

تاریخچه قانون بیمه کارگران ساختمانی

تصویب اولیه، مربوط به قانون کارگران ساختمانی به سال 1311 برمی‌گردد. در آن سال تصویب شد که غرامتی به کارگران فعال در عملیات ساختمانی در صورت انواع آسیب، ازکارافتادگی و حتی فوت به او یا بازماندگانش پرداخت شود. تا سال 1352 این قانون فرازونشیب‌های زیادی را سپری کرد و چند بار اصلاح شد. بر اساس قانون مصوب، تمامی کارگران باید بیمه می‌شدند. در واقع، شرط صدور پروانه، ارائه رسید پرداخت بیمه کارگران بود.

برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بیمه عملیات ساختمانی و پوشش‌های آن به این لینک مراجعه نمایید.

این ماده تاکنون دچار تغییرات زیادی شد. بعد از چند بار اصلاحیه، مقرر شد که در ازای صدور هر پروانه، 15% هزینه به حساب سازمان بابت بیمه کارگران پرداخت شود. مسئله اینجا بود که سازمان ادعا کرد این مبلغ نمی‌توان کفاف هزینه‌های مربوط به 600 هزار بیمه‌نامه را دهد. از این رو، در اصلاحیه جدید تعیین شد که این به  20 درصد افزایش پیدا کند و همچنین 8 درصد از هر مزد هر کارگر به ازای ساخت هر متر مربع با ضریب بین نیم تا 14 درصد به عنوان سهم خود پرداخت شود. تعیین ضریب بسته به قیمت زمین و شرایط محیطی متفاوت خواهد بود.

باید گفت که در این خصوص هنوز چالش‌ها و مشکلاتی وجود دارند. از طرفی خود تامین اجتماعی هم هنوز نتوانسته به وعده‌های داده شده عمل کند و در عمل از مسئولیت خود تا به حال فرار کرده‌است. بخشنامه‌هایی که تامین اجتماعی صادر کرده به نفع خود بوده و متأسفانه تأییدیه‌ای از نمایندگان دریافت نکرده است.

مشکلات بیمه کارگران ساختمانی

برخی مشکلات در خصوص بیمه کارگران ساختمانی وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • افرادی جزو بیمه کارگران ساختمانی قرار گرفتند که اصلاً کارگر نبوده‌اند و در عمل بازرسی درستی از آن‌ها صورت نگرفته‌است.
 • بیمه کارگرانی که قبلاً جواز داشته‌اند و اکنون غیرفعال است، قطع شد.
 • در شرایط حاد کرونایی، کارگرانی که به صورت فصلی کار می‌کنند و در موقع بیکار شدن، قادر نبودند تا سه ماه حق بیمه خود را پرداخت کنند، بیمه آن‌ها قطع شد. این مسئله باعث کاهش ریزش آمار کارگران ساختمان تحت پوشش شد.
 • قوانین، هنوز به درستی اجرا نمی‌شوند.
 • مشکل تامین منابع که به دلیل تعیین محاسبه نشدن دقیق ضرایب بوده‌است.
 • بازنشستگی 35 ساله کارگران ساختمانی که موجب اعتراض خیلی از کارگران است.
 • بسیاری از کارگران توسط کارفرما بیمه نمی‌شوند و بسیاری نسبت به حقوق خود مطلع نیستند.

بازنشستگی بیمه کارگران ساختمانی

شرایط بازنشستگی کارگران ساختمانی با دیگر کارگران متفاوت است. بر اساس ماده 10، مشمولان این بیمه با داشتن دو شرط حداقل سابقه مقرر در تامین اجتماعی و داشتن 60 سال تمام یا داشتن 35 سال پرداخت حق بیمه بازنشست خواهند شد. البته میزان مستمری بر اساس قانون تامین اجتماعی خواهد بود.

تعاریف در سازمان تامین اجتماعی

در بخشنامه‌ای که از طرف مدیر سازمان تامین اجتماعی داده‌شده‌است، هر مورد به صورت زیر تعریف شده‌اند:

 • کارگر ساختمانی: کسی که به صورت مستقیم در تمامی عملیات ساخت‌وساز مشغول به کار است و مشمول مقررات خاص بیمه‌ای نیست.
 • کارت مهارت فنی: گواهینامه‌ای که شامل اطلاعاتی از جمله: مشخصات اولیه فرد، سطح مهارت، تاریخ صدور، مدت اعتبار و تمدید است که توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور صادر می‌شود.
 • نرخ مبنای کسر حق بیمه برای کارگران: شامل 7 درصد دستمزد ماهانه که بر اساس ماده 35 قانون تامین اجتماعی، مشخص می‌شود و هرماه باید بیمه‌شده به سازمان پرداخت کند.
 • ملاک محاسبه حق بیمه: برای تمامی سطوح ملاک متعلقه حداقل دستمزد سنواتی است.
 • دستمزد مقطوع کارگران: در سه سطح تعریف می‌شود که شامل کارگر درجه یک (کارگر ماهر و استادکار) شامل 1.4 برابر حداقل دستمزد ماهیانه، کارگر درجه دو (نیمه ماهر، کمک استادکار) 1.3 برابر حداقل دستمزد ماهیانه و کارگر درجه سه (کارگر عمومی) شامل 1.2 برابر حداقل دستمزد ماهیانه است.

قوانین بیمه تامین اجتماعی برای کارگران ساختمانی

قوانین بیمه تامین اجتماعی برای کارگران ساختمانی شامل 14 ماده است. این مواد به صورت زیر تعریف شده‌اند:

ماده 1

تمامی کارگران ساختمانی فعال در مراحل مختلف پروژه ساخت‌وساز با ثبت‌نام و دریافت کد ملی از سازمان تامین اجتماعی بیمه خواهند شد.

تبصره: کارگران تا زمان تحت پوشش قرار گرفتن، مشمول قانون بیمه اجباری هستند و در صورت دارا بودن شرایط از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد.

ماده 2

کارگران فعال و شاغل در: وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و وابسته به آن، مؤسسات عمومی غیردولتی، شهرداری‌ها، بانک‌ها، مؤسسات عام‌المنفعه و کارخانه‌های دارای پروانه بهره‌برداری از شمول قانون خارج و تابع قوانین تامین اجتماعی مصوب در سال 1354 هستند. اینکه کار توسط آن‌ها به صورت مستقیم انجام شود یا تحت نظر پیمانکار باشند، تفاوتی ندارد. فقط حق بیمه کارگران پیمانکار بر اساس ماده 38 قانون تامین اجتماعی خواهد بود.

ماده 3

وزارت کار و امور اجتماعی وظیفه دارد تا فراخوان و آموزش کارگران شاغل در کارهای ساختمانی را بر عهده گیرد و برای آن‌ها کارت مهارت فنی صادر کند.

تبصره 1: زمان‌بندی، شرایط، ترتیب صدور، تمدید و تعلق کارت مهارت فنی و چگونگی شناسایی کارگران و اشتغالشان به صورت مشترک توسط وزارتخانه‌های رفاه و تامین اجتماعی، کار و امور اجتماعی، مسکن و شهرسازی و کشور تهیه شده و باید به تایید هیئت وزیران برسد.

تبصره 2: کارگران شاغل از زمان نام نویسی در سازمان تامین اجتماعی بر پایه کد ملی مشمول قوانین این سازمان هستند و می‌توانند از تعهدات استفاده کنند.

ماده 4: تعهدات این قانون شامل: حوادث و بیماری‌ها، غرامت دستمزد، ازکارافتادگی، بازنشستگی و فوت است.

تبصره5: افراد خانواده بیمه شده برای استفاده از تعهدات مرتبط با حوادث و بیماری‌ها برای ماده 58 و بازماندگان بر اساس مواد 81 و 82 مشخص خواهند شد.

ماده 5

پروانه در صورتی صادر می‌شود که فرد متقاضی رسید پرداخت بیمه واریز شده به حساب سازمان تامین اجتماعی را برای هر متر مربع سطح زیربنا معادل 4% حداقل دستمزد ماهانه تحویل دهد.

تبصره 1: در صورت آسیب‌دیدگی افراد بر اثر حادثه، سازمان تامین اجتماعی علاوه بر دریافت کامل حق بیمه، جریمه معادل 25% اصل حق بیمه را دریافت خواهد کرد.

تبصره 2: مبلغ‌های دریافتی در محاسبه حق بیمه کارگران پیمانکار در نظر گرفته خواهد شد.

ماده 6

حق بیمه فرد بیمه‌شده معادل 7 درصد دستمزد ماهانه است؛ که بر اساس ماده 35 قانون تامین اجتماعی مصوب سال 1354 مشخص می‌شود.

تبصره: دولت باید 3% مأخذ کسر حق بیمه را تحت نام سهم مشارکت خود به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

ماده 7

هر فرد باید حق بیمه خود را بر اساس ترتیب تعیین شده توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

تبصره: در صورتی که پرداخت به موقع انجام شود، سازمان می‌تواند، بر اساس اختیارات مندرج در قانون تامین اجتماعی اقدام به دریافت آن کند.

ماده 8

هرگونه نقل‌وانتقال سابقه پرداخت حق بیمه بین صندوق‌های بیمه و بازنشستگی بر اساس قوانین انجام خواهد شد.

ماده 9

چگونگی استفاده از خدمات درمانی‌، مدت و شرایط و میزان غرامت دستمزد، برای حوادث ناشی از کار، تعیین درصد ازکارافتادگی‌، چگونگی تشخیص حوادث ناشی و غیرناشی از کار، شرایط پرداخت غرامت نقص مقطوع و برقراری مستمری جزئی و کلی‌، نحوه محاسبه و میزان آن و تغییر درجه ازکارافتادگی جزئی و کلی بر اساس قوانین تامین اجتماعی مشخص خواهند شد.

ماده 10

مشمولان این قانون در صورت داشتن حداقل سابقه مقرر و داشتن 60 سال تمام یا پرداخت حق بیمه به مدت 35 سال می‌توانند، درخواست بازنشستگی بدهند.

تبصره: میزان مستمری و تعیین درجات ازکارافتادگی بر اساس قوانین بیمه تامین اجتماعی تعیین می‌شود.

ماده 11

شرایط بیمه شده متوفی‌، بازماندگان واجد شرایط بیمه شده متوفی‌، چگونگی برقراری مستمری بازماندگان و سهم مستمری هر یک از آنان بر اساس قوانین تامین اجتماعی مشخص می‌شود.

ماده 12

در صورت محرز شدن حادثه ناشی از رعایت نکردن اصول ایمنی، سازمان تامین اجتماعی بر اساس قوانین، هزینه‌های مربوط را بر اساس ماده 50 از کارفرما دریافت خواهد کرد.

ماده 13

تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی (نوشته‌شده در بالا) و شرکت‌های مشمول این قانون باید با مجریان این قانون همکاری داشته‌باشند.

ماده 14

از تاریخ تصویب این قانون آن دسته از مواد قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی مصوب 1352 و سایر قوانین مغایر لغو خواهند شد.

 

بیمه کارگر ساختمان

حق بیمه فرد بیمه‌شده معادل 7 درصد دستمزد ماهانه است

 

البته اگر شخصی کارفرما باشد، می‌تواند از بیمه مشاغل آزاد یا مسئولیت هم استفاده کند. بیمه مشاغل آزاد مخصوص افرادی است که خود کارفرما هستند و شغل آزاد دارند. برای کارگرانی که شغل آزاد دارند، این بیمه نامه می‌تواند مناسب باشد.

همچنین بیمه مسئولیت برای کارگرانی است که خودشان به صورت مستقل کار می­‌کنند. به این صورت می‌­توانند، خسارات وارد شده به اشخاص ثالث را در حین کار خود جبران کنند.

به هر حال باید گفت که بیمه کارگران ساختمانی، ضروری است و همه کارفرمایان باید کارگران خود را بیمه کنند. متأسفانه بیشتر کارگران فعال در ساخت‌وسازها بیمه نمی‌شوند و از این رو اگر برای آن‌ها اتفاقی هم بیفتد، کسی حاضر به جبران خسارت نیست. ما در این مقاله بیمه دات کام سعی کرده‌ایم تا به صورت کلی بیمه کارگران ساختمانی را توضیح دهیم. در صورت داشتن سؤال می‌توانید در بخش کامنت بنویسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به کامنت‌های شما پاسخ داده‌شود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه چیست؟ | شرایط ابطال و فسخ بیمه

یک بیمه‌نامه تا ابد پا بر جا نمانده و امکان ابطال آن وجود دارد. فسخ و ابطال بیمه‌نامه نیز امکان پذیر است، اما تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه زیاد است.

07 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟+ دقیق‌ترین راهنمای کامل پوشش و مزایا

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

02 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه قالی بافی: مزایایی که هر قالیباف، می‌تواند از آن در 1401بهره ببرد.

اگر یک هنرمند قالی باف هستید و بیمه‌ای ندارید، می‌توانید تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرید! با خواندن این مقاله با جزییات بیمه قالی بافی آشنا شوید.

01 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خویش فرما تامین اجتماعی چیست؟+ مزایا و معایب و قوانین ۱۴۰۱

بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی نوعی از انواع بیمه تامین اجتماعی می باشد که به صورت اختیاری است و پرداخت حق بیمه ها در آن توسط خود فرد بیمه شده صورت می گیرد. برای تهیه این بیمه از سازمان تامین اجتماعی با در دست داشتن مدارک لازم می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری نسبت به آن اقدام کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
فتحعلی
22 اسفند 1400

اصلا به درستی اجرا نمیشه من با ۲۲سال کار هیچ بیمه نتونستم بگیرم

  حسن پ‌و
  30 تیر 1401

  سلام بنده ۲۲سال بیمه از شرکت تولیدی پرواخت کردم آلن ۴ساله کارگران ساختمانی میریزم چقد سابقه برای باز نشستگی باید پرداخت کنم ممنون جواب بفرماید

   کارشناس بیمه
   01 مرداد 1401

   سلام دوست عزیز، اگر خانم هستید و لیست بیمه برای شما ارسال میشود باید ۲۰ سال سابقه و ۴۲ سال سن حتما داشته باشید که بتوانید بارنشسته شوید.

    مهدی شیبک
    12 شهریور 1401

    سلام من بیمه کارگران ساختمانی در حرفه رنگ آمیزی ساختمان هستم با ۱۳سال سابقه کار آیا بیمه من را قطع می‌کنند ممنون میشم اگه جواب بدین

     نویسنده بیمه
     13 شهریور 1401

     سلام مهدی عزیز
     نه چرا قطع کنند اگر واقعا شغل شما این باشد و شغل دیگری نداشته باشید قطع نمیکنند ولی بازرس باید تایید کند

مصطفی ایمانی
29 اسفند 1400

تنها قشری که مظلوم واقع شده و هیچ صدایی در رسانه ها ندارد من نزدیک به چهار سال است که تو نوبت بیمه هستم والان چهل سالمه برقکار هستم و همچنان منتظر.

  کارشناس بیمه
  01 فروردین 1401

  سلام مصطفی عزیز نزدیک به دو سال است که دولت قبول نمیکند که سهم خودش را به تامین اجتماعی بابت بیمه کارگران ساختمانی بدهد مقصر تامین اجتماعی نیست شما هم برای بیمه کردن دیر اقدام کردید ولی قرار است در سال جدید سهمیه بدهند

  محمدیوسف اسدپور
  23 تیر 1401

  سلام من اسدپور هستم کارگر ساختمانی بعنوان بتن ریزمشغول فعالیت هستم سن بنده ۴۵سال هستم برای بازنشتگی چندسال بایدحق بیمه پرداخت کنم باتشکر

   کارشناس بیمه
   24 تیر 1401

   سلام دوست عزیز، در مقاله نوشته ایم. شما باید حداقل 60 یا 35 سال پرداخت داشته باشید.

کارگر ساختمانی
07 فروردین 1401

با سلام پدر بنده قبل از سل ۶۰ درروستا زندگی میکرد و به شهر اصفهان مهاجرت کرد و مشغول کارگری ساختمانی شد بیمه ای هم نداشت تا سن او به بالای ۶۰ سال رسید، وبه علت کهولت سن یه جا نگهبان شد ولی به علت بالا بودن سن ونداشتن سابقه بیمه اورا بیمه نکردنند آیا راهی برای بیمه جا ماندگان ازبیمه ساختمانی نیست ؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  08 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خیر هیچ راهی وجود ندارد.

سعید
10 فروردین 1401

بیمه کلا ارگان حق کشی وتضیع حق کارگره کارفرما سالها عنوان شغلی بنده رادرلیست بیمه عمدا دروغین رد کرده بیمه هم زیر بارنمیره حتی با وجود قراداد کار معلوم نیست این بیمه سر وصاحب نداره که راحت با کارفرما می بندن وکارگر دستش بجایی بند نیست .اداره کارهم که رسما شده رشوه بگیر و تحت اراده کارفرما واقعا متاسفم برای خودم که تو این مملکت پرازفساد زندگی میکنم .

کارگر معمولی ساختمان
17 فروردین 1401

سلام همسر من ۱۲ سال بیمه بوده تو یه شرکتی انداختنش بیرون ۲ سال هم خودمون به صورت آزاد پرداخت کردیم کارگر معمولی ساختمان هستش چطور میتونه خودشو بیمه کنه لطفا راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  17 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، همان بیمه آزاد را ادامه بدهید ولی اگر کارگر ساختمانی است و کارت مهارت فنی و حرفه ای دارد، خودش را بیمه ساختمانی کند که حق بیمه کمتری هم پرداخت کند.

  علی
  02 مهر 1401

  باسلام بنده ۵۶ سالمه و۱۷سال بیمه باشرکتها دارم و۱۳سال بیمه ساختمانی می خوام ببینم ایا بنده اقدام به بازنشستگی بکنم یا نه

   نویسنده بیمه
   04 مهر 1401

   سلام علی عزیز
   خیر شرایط بازنشستگی را ندارید هم سن و هم سابقه شما کم است

Mahdi
19 فروردین 1401

من که چند سال تو نوبت هستم فقط می گند برو چند ماه دیگه بیا امام زمون ظهور می کند نوبت ما نمی شد

  شهروند
  15 اردیبهشت 1401

  سلام‌من‌بیمه‌کارگری‌دارم‌وحین‌کار‌دچار‌پارگی‌شکم‌شدم‌ایا‌بیمه‌‌‌هزینه‌درمان‌میده‌‌لطفا‌رهنمایی‌‌کنید

   کارشناس بیمه
   16 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز، اگر منظور غرامت دستمزد ایام بیماری است خیر تعلق نمیگیرد.

   سلیمانی
   07 تیر 1401

   سلام ما هم ۱۲ سال بیمه کارگری پرداخت کردیم تا شوهربیکار شد یک ماه رفت تو یک شرکت اعلام کرد بیمه رد نکنید اشتباه رد کرد بیمه آزاد یک ماه به راهنمایی خود کارمند بیمه الاه میخوام باز وصل بشه میگه چون بیمه آزاد ریختن کاری نمیشه کرد تا دوباره وصل بشه تو رو بخدا من و راهنمایی کنید

    کارشناس بیمه
    19 تیر 1401

    سلام دوست عزیز، چون بعد از بیکاری بیمه حرف و مشاغل آزاد واریز کرده دیگه بیمه بیکاری شامل ایشان نمیشود

حسین
21 فروردین 1401

سلام وقت بخیر مراحل بیمه شدن کارگر ساختمانی به چه صورت هست کارت مهارت هم دارم

  کارشناس بیمه
  28 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، باید به کارگزاری تامین اجتماعی یا سایت تامین اجتماعی مراجعه کنید.

   شکرخدا میرزاخانی
   20 تیر 1401

   سلام وقت بخیر خسته نباشید کار گر ساختمانی موقع بازنشستگی چه قدر حقوقشه

    کارشناس بیمه
    21 تیر 1401

    سلام دوست عزیز، به مدت زمان پرداختشان بستگی دارد.

عبدالزهراپادیر
21 فروردین 1401

سلام چرا باید حق کارگر پایمال بشه چرا باید با چنین سختی کاری 35سال کار کنیم.من الان 40سالمه و12سال سابقه بیمه دارم آیا این بیمه بااین قوانین تعین شده برای قشر کارگر برای من آینده ای خواهد داشت ممنونم

  کارشناس بیمه
  29 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، این قوانین را که ما وضع نکرده ایم.

حسین
25 فروردین 1401

حق کارگر ساختمان واقعی همیشه خورده میشه اینا همه سرکاریه من خودم چند نفر رو میشناسم اصلا کارگر ساختمان نیستند و فقط با پرداخت مبلغی به دلال و واسطه بیمه کارگری رد میکنند اگر خواستید آدم شو پیدا کنید برید بیمه اونجا این افراد برای خدمات کارد چاق کنی آماده هستند و اسمتونو با دریافت مبلغی آدرس محل کار و کارگر ساختمانی رد میکنند

  مهدی
  26 اردیبهشت 1401

  سلام آیا برای کارگر ساختمانی که بیمه را خودش پرداخت میکند و مجبور به کار درشرکت می شود و شرکت قبول نمی کند که بیمه راشخص پرداخت کند اگر شرکت بیمه رد کند بیمه او قطع می شود در کا آرماتور بندی

   کارشناس بیمه
   27 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز، یک بیمه بیشتر برای او در نظر گرفته نمی شود.

حسن هستم
28 فروردین 1401

سلام
وقت بخیر
من بیش از یازده سال بیمه کارگران ساختمانی دارم (آلماتوربندی) بعد از مشکلی که برا کمرم پیش امد و دو عمل جراحی که انجام دادم رفتم برا ازکار افتادگی ولی پنجاه درصد برام زدن اعتراض کردم و مجددا کمسیون پزشکی پنجاه درصد تایید کرد و الان وقتتی کار میکنم خیلی خیلی اذیت میشم چند وقته به همین دلیل کار نمیکنم بازرس امد محل و تحقیق کرد که گفتنش بیکاره الان میخوان بیمه ام رو قطع کنن من باید چکار کنم وقتی نمیتونم کار کنم و از کار افتاده هم نمیشم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  کارشناس بیمه
  28 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، شما یا باید از طریق کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی از کار افتاده کلی شناخته شوید یا مشغول کار شوید اگر دیگر کار ساختمانی نمی توانید انجام بدهید بیمه شما قطع میشود باید بروید یک بیمه دیگر منل بیمه اختیاری کنید.

   علی
   04 اردیبهشت 1401

   حق بیمه کارگری در حال حاضر چقدر باید پرداخت بکنیم
   و پرداخت به صورت سالانه هست یا ماهانه

    کارشناس بیمه
    23 خرداد 1401

    سلام دوست عزیز، ماهیانه ۳۲۰ هزار تومان است و باید ماهیانه پرداخت شود.

     حمید
     13 شهریور 1401

     در ۱۴۰۱ماهانه ۳۶۲۰۰۰ باید پرداخت کنیم

محرم کرجاسی
31 فروردین 1401

سلام من ازسال ۱۳۹۰بیمه کارگران ساختمانم وشغلم سنگ کاری ولی منوکارگردرجه۳ میزنند وهمیشه هم برای تمدیدکارت مهارت .فنی حرفه ای ازم امتهان سنگ کاری میگیره ممنون میشم راهنماییم کنید

  کارشناس بیمه
  18 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بروید فنی و حرفه ای کارتان خودتان را اصلاح کنید و در تامین اجتماعی هم باید در سایت اصلاح شود

محمد
01 اردیبهشت 1401

سلام آیا بازنشستگی کارگر ساختمانی با بقیه بازنشسته ها از نظر حقوق فرقی دارن یا اینکه حقوقشان مساویه

  کارشناس بیمه
  02 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بازنشستگی همه با هم فرق میکند چون ملاک محاسبه بازنشستگی دوسال آخر و کل سابقه پرداخت حق بیمه می باشد

  محمدرضا
  01 خرداد 1401

  سلام من مدرک کمک اسکلت ساز فنی حرفه ای دارم
  چجوری میتونم بیمه کارگران ساختمانی تامین اجتماعی بگیرم؟
  باید برم اتاق صنف کارگران؟

   کارشناس بیمه
   03 خرداد 1401

   سلام دوست عزیز، باید بروید صنف ساختمانی ثبت نام کنید تا سهمیه اعلام کنند

جلال
08 اردیبهشت 1401

ایا کارگران ساختمانی جزئه کارهای سخت وزیان اور میباشد

  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، مشاغل سخت و زیان آور را در این مقاله تعریف کرده ایم.

   مهدی
   14 اردیبهشت 1401

   ممنون میشم بگین چرا میگن فیش پرداختی بیمه کارگران رو حتما تو ماههی که هستیم پرداخت کنیم جلوتر از ماه واریز نکنیم

    نویسنده بیمه
    14 اردیبهشت 1401

    سلام مهدی عزیز
    فیش بیمه های خاص از جمله بیمه ساختمانی باید قبل از ماه پرداخت شود که بتوانید از خدمات درمانی استفاده کنید

کارن عالی
10 اردیبهشت 1401

سلام آیا امسال سهمیه جدید وجود داره ؟برای استان مرکزی

  کارشناس بیمه
  11 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، منظورتان از سهمیه چیست؟

   حسین پرموته
   18 اردیبهشت 1401

   سلام من چند ساله منتظرم ابلاغیه بیمه کارگری تامین اجتماعی رو ابلاغ کنن هنوز هیچ گونه بیمه ای ندارم و کارگر ساختمانی هستم.از چه تاریخی کارگران ساختمانی رو بیمه میکنین.ممندن

    کارشناس بیمه
    18 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، قرار است مجددا امسال سهمیه بدن باید منتظر باشید.

الهام۲
21 اردیبهشت 1401

با سلام من ۸سال سابقه بیمه دارم و ۴سال آخر را خودم مشاغل آزاد رد میکنم . الان جایی که سه روز در هفته کار میکنم اصرار دارد که بیمه شوم آن هم به تعداد روز هایی که آنجا هستم . طبق قانون جدید بیمه من میتوانم مابقی را با ۲۷درصد حق بیمه گر خودم بعد از شش ماه بریزم اما اینجوری که حساب میکنم در اصل من ۲۷ درصد +۳درصد که در مجموع ۳۰درصد حق بیمه گر میشود بتید بپردازم . واقعا موندم چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  15 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، هر ماه را که لیست بیمه برای شما کم ارسال میشود باید بروی تامین اجتماعی درخواست کسری کارکرد بدهید

حسن
24 اردیبهشت 1401

سلام من کارت مهارت اسکلت فلزی دارم
چندسال باید پرداخت داشته باشم
آیا سختی کار تعلق میگیرد

  کارشناس بیمه
  15 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید ۳۰ سال سابقه داشته باشید ۰۲ خیر سختی کار تعلق نمیگیرد

حسین
27 اردیبهشت 1401

سلام…بنده 9 سال سابقه بیمه کارگر ساختمانی دارم به تازگی بعد از ثبت نام در یک کارخانه لبنیاتی استخدام شدم و با همون کد بیمه قبلی در کارخانه مشغول به کار شدم میخواستم بدونم اگر هر زمانی به هر دلیلی از کارخانه اخراج بشم یا خودم بیرون بیام میتونم دوباره برای بیمه کارگر ساختمانی با همون کد گارگاهی و سابقه اقدام کنم و دوباره خودمو بیمه کارگران ساختمانی کنم یا خیر؟

  کارشناس بیمه
  12 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، خیر باید مجددا ثبت نام کنید و اگر سهمیه باشد با تایید تامین اجتماعی دوباره بیمه ساختمانی شوید

  علی
  16 مرداد 1401

  سلام یک سوال بیمه کارگری چند درصدی هست مثال یک بیمه هست ۵۰۰ تومان ۱۲ درصد یکی هست ۱۵ درصد ۶۰۰ و یکی ۱۸ درصده ۷۰۰ مثال گفتم کارگر سوختمانی چند درصدی میریره العان بیمه ازاد یک قیمته اختیاری یک قیمت کارگری یک قیمت من خودم ۳۶۰ تومان در ماه میمیریزم با ازاد حدودا ۲۵۰ فرق میکنه

   کارشناس بیمه
   17 مرداد 1401

   سلام سوالتان خیلی گنگ است.

یاس
15 خرداد 1401

سلام
کسی که قبلا چند سال بیمه مشاغل آزاد پرداخت کرده و الان ۱۱ سال هست که بیمه کارگر ساختمانی پرداخت میکنه و قراره یکی و دو ماه از شرکتی براش بیمه رد کنند، اگر بعد خودش بیمه اختیاری رد کنه، با چند سال سابقه میتونه بازنشست بشه؟
سنش حدود ۵۲ سال هست

  کارشناس بیمه
  17 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، شما در مجموع باید حتما ۳۰ سال سابقه را داشته باشید

رضا هوشمند
16 خرداد 1401

سلام بنده نصاب لمینت کف ساختمان هستم میتونم خودمو بیمه کارگری کنم؟

  کارشناس بیمه
  16 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

باران
16 خرداد 1401

پدر بنده امسال بعد از ده سال پرداخت حق بیمه کارگر ساختمانی درجه دو بازنشست میشوند حقوق ایشان را چطور محاسبه کنیم؟

  کارشناس بیمه
  17 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، ۱۰ روز از ۳۰ روز حداقل دستمزد بهش تعلق میگیرد

رضاصمدی
19 خرداد 1401

سلام چرا فکرکارگران ساختمانی نیستید چراپیگیری سهمیه بیمه کارگران ساختمانی تاسال آخر سال 12\12\97راپیگیری نمی شود لطفن پیگیری شود باتشکر از شما شماره تماس من09052649918صمدی ازشهر خمینی شهر لطفن نامه پیگیری کنید باتشکر از شما

  کارشناس بیمه
  20 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، ما سایت فروش بیمه هستیم و این صرفا اطلاعاتی در خصوص بیمه کارگران ساختمانی است.

علی حبیبی
31 خرداد 1401

سلام و درود
شغل من نصب درب ضد سرقت و دربهای اتاقی هست و بصورت انفرادی ۱۵ سالی هست که کار میکنم
لطفا راهنمایی کنید برای دریافت بیمه کارگر ساختمانی باید از کجا شروع کنم
ممنون

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در این مقاله کامل مراحل را نوشته ایم. فقط باید تعدادی مدرک لازم را تهیه کنید.

مهدی
02 تیر 1401

سلام در ساختمانهای داخل شهر که دارای جواز هستند چگونه میتوان کارگران مشغول در همان ساختمانها را بیمه تامین اجتماعی کرد؟

  کارشناس بیمه
  03 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، ساختمانهای نوساز که همان نامه ای که شهرداری به تامین اجتماعی میدهد کارگران ساختمان در برابر حوادث بیمه تامین اجتماعی هستند ولی سابقه بیمه برایشان ثبت نمیشود فقط حوادث است برای اینکه سابقه بیمه برایشان ثبت شود بروند بیمه آزاد شوند

مبین
14 تیر 1401

۳ در سال شرکتها کار کردم و بیمه داشتم . سال ۹۱ کارت مهارت گرفتم و قرار شد که بیمه بشم از سال ۹۱ هر موقع به اتحادیه مراجعه می کردم که سهمیه اومده جواب سر بالا می دادند مثلا میگفتند ظرفیت تکمیله و شما شامل این مرحله نیستید یا …تا اینکه سال ۹۷ با من تماس گرفتند و تا الان پرداخت کردم الان پرداختی بیمه ۷ سال شده و من دیسک کمر و همچنین کمر دردهای شدید دارم آیا می تونم برای بازنشستگی یا از کار افتادگی اقدام کنم ؟ لطفا راهنمایی کنید.

  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر نه شرایط بازنشستگی را دارید و نه شرایط از کارافتادگی دارید باید فعلا حق بیمه واریز کنید سابقه شما کم است

کاظم
15 تیر 1401

سلام من کارگر ساختمانی هستم دوساله تو نوبت هستم
هربار میرم میگن خبری نیست کی سهمیه میدن؟

  کارشناس بیمه
  24 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، دقیقا نزدیک به سه سال است که سهمیه ساختمانی اعلام نکردند.

محمد
19 تیر 1401

سلام من درب وپنجره ساز هستم و18سال هم سابقه بیمه بصورت آزاد دارم میخاستم بدونم آیا من هم میتونم خودم را بیمه ساختمانی کنم
باتشکر

  کارشناس بیمه
  20 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اگر مغازه دارید و جواز کسب هم دارید خیر نمیتوانید بیمه ساختمانی شوید

عادل
31 تیر 1401

سلام میخوام بدونم کارگرساختمانی باسی سال سابقه وشصت سال سن امروزحقوقم چقدرمیشود

  کارشناس بیمه
  01 مرداد 1401

  سلام به میانگین دو سال آخر بستگی دارد.

جانان
01 مرداد 1401

باسلام همسر بنده سربازی نرفته میتونه بیمه کارگری ازاد واسه خودش رد کنه؟ هزینه اش چطوره؟

  کارشناس بیمه
  07 مرداد 1401

  سلام میتواند بیمه حرف و مشاغل آزاد شوید با نرخ های مختلف و حق بیمه پرداخت کنید از مبلغ ۵۱۸ هزار تومان شروع میشود

کارشناس بیمه
04 مرداد 1401

سلام دوست عزیز، ما سایت فروش بیمه هستیم و این مطلب هم صرفا جهت اطلاع رسانی است. اما امیدواریم مشکل شما حل شود.

مهدی عبدی از قائمشهر
07 مرداد 1401

سلام من کارگر ساختمانی هستم الان نزدیک به ۱۳سال بیمه کارگران ساختمانی هستم سن من هم ۴۰ سال هستش همین الان کمر درد پا درد بعد اینا به کنار حساسیت پوستی گرفتم اگزما گرفتم چجوری تا بازنشستگی کار کنم همین الان داغونم قبل اون از ۱۵ سالگی داشتم کار می‌کردم ولی بیمه نبودم تو رو خدا یه فکری برای ما انجام بدین ازتون عاجزانه خواهش میکنم

  کارشناس بیمه
  13 مرداد 1401

  سلام شما دیر شروع به پرداخت حق بیمه کردید و تامین اجتماعی هم ملاک بازنشستگی را سابقه میداند لذا در حال حاضر با این قوانین موجود شرایط بازنشستگی را ندارید

مطهره پیمانی
08 مرداد 1401

ببخشید همسر من کارگره اما بیمه ش اصلا کامل نیست، پوششی داریم مخصوص کارگرا باشه؟

  کارشناس بیمه
  09 مرداد 1401

  سلام همین بیمه های کارگری مناسب است؛ مگر اینکه تحت شرکت خاصی قرار بگیرند.

کارشناس بیمه
09 مرداد 1401

سلام دوست عزیز، سازمان تامین اجتماعی به جدیت پیگیر است ولی دولت هنوز سهمیه ای اعلام نکرده است

یاس میلانی
13 مرداد 1401

ببخشید پدر من عمل قلب داره واسه اینکه هزینه رو از بیمه کارگران بگیرم چیگار کنم؟

  کارشناس بیمه
  21 مرداد 1401

  سلام اگر میخواهد برود عمل کند و بیمه تامین اجتماعی دارد برود بیمارستانهای تامین اجتماعی بدون هیچ هزینه ای عمل کند ۰۲ بیمه کارگری که هزینه ای پرداخت نمیکند

رضاصمدی فروشانی
16 مرداد 1401

سلام چرا فکرکارگران ساختمانی نیستید کارگرساختمانی ۵سال تونوبت بیمه کارگرساختمانی هستند که خبر از سهمیه بندی بیمه کارگرساختمانی نیست لطفن شما پیگیری کنید باتشکر از شما

  کارشناس بیمه
  16 مرداد 1401

  سلام ما سایت فروش بیمه هستیم و این مطلب را صرفا جهت آموزش قرار داده ایم. این ها مواردی هستند که خود شما باید از طریق سازمان پیگیری کنید.

   علی
   16 مرداد 1401

   سلام یک سوال من کارگر ساختمانی کار میکنم یک روز ولی کارگر هستم یک روز میرم بار خالی میکنم یک روز در ساختمان کار میکنم یک روز در باغ کار میکنم یک روز در نظافت ساختمان یک روز در باربری میرم چون خودم کارگر فصلی هستم هر کی بیاد من اونحا میرم بار بری ساختمانی باغی ووو بعد کار هم کم شده میبینی هفته ای س روز بی کارم میرم سر میدان تا ۱۰ وا میستم ولی پیدا نمیشه چون هم کار کم شده هم تلفنی شده همه خیلیها کارگر کم کردن خودشون کار میکنند ولی من کار گر فصلی هستم زمستان و پاییز هم جز سرما چیزی نداره در زمان احمدی نژاد پر کار بود ولی العان نیست سوالم من بیمه را میریزم ایا مشکلی از نظر اینکه بگن چرا میری بار خالی میکنی یا چرا میری تو باِ کار میکنی ت باید فقط تو ساختمان بدشی نماد ممنون از جواب

    کارشناس بیمه
    25 مرداد 1401

    سلام اگر بازرس صنف و بازرس تامین اجتماعی به این یقین برسند که شما واقعا کارگر هستید مشکلی برای شما بوجود نمی آید.

ابوالقاسم بی باک
17 مرداد 1401

باسلام وعرض ادب خدمت شما عزیزان بند چند سال بیمه دارم
که مقداری شرکت های مختلف پرداخت شد واز سال ۹۴ خودم بیمه کارگران
ساختمانی مشغول پرداخت هستم به هرحال تااخر شهریور ۱۹ سال
و۲ماه و ۲۴روز دارم و۵۳ سال سن دارم بیمار هستم وبی کار از طرفی
توان پرداخت ندارم از طرفی بیمارم وچشم هایم ضعیف شده
بیماری پرستادت وسیاتیک کمردرد ضعف بینای وضعف جسمانی
دارم وضعف مالی هم وهم دست دادند به هم در پیان از شما عزیزان
درخواست کمک وراهنمای برای بازنشستگی دارم امیدوارم که کمک و
جواب خوبی دریافت کنم ممنون میشم که کمک کنید تا مشکل حل بشه نمی‌توانم
ادامه دهم ممنونم سپاسگزارم دوست گرامی لطف کردی

  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام بازنشستگی شرایط خودش را از نظر سن و سابقه دارد شما باتوجه به سابقه و سنی که دارید نمیتوانید فعلا بازنشسته شوید ولی اگر بیمار هستید نمیتوانید کار کنید مدارک پزشکی خودت را به شعبه تامین اجتماعی که حق بیمه خودت را واریز میکنید نزد مسول امور فنی بیمه شدگان ببرید و درخواست ازکارافتادگی بدهید و در کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی برای از کارافتادگی شرکت کنید تا آنها نظر بدهند

امیر
24 مرداد 1401

سلام،من حق بیمه کارگری پرداخت میکنم و مباشر داداشم هستم توی مصالح فروشیش،وهر از گاهی هم اونجا میرم وکارت مباشرت هم دارم،بیمه منو احتمال داره هر لحظه قطع کنن یا نه؟

  کارشناس بیمه
  28 مرداد 1401

  سلام اگر واقعا تو مصالح فروشی برادرتان هستید و بازرس تامین اجتماعی شما را ببیند حتما بیمه شما قطع میشود

محمد
03 شهریور 1401

سلام وقتتون بخیر
من کارگر ساختمانی ام ده ساله دارم بیمه میریزم یک ماه پیش از طبقه اول افتادم دستم شکست دکتر هم یک ماه استراحت برام نوشت بعد یک ماه انتظار که نوبت پرداخت من بشه گفتن چون شما حق بیمتو خودت ریختی کارفرمات ریخته بهت پولی نمیدیم
حالا ما باید چیکار کنیم

  کارشناس بیمه
  05 شهریور 1401

  سلام به کارگران بیمه ساختمانی پول استراحت پزشکی و یا همان غرامت دستمزد ایام بیماری تعلق نمیگیرد

مجید
28 شهریور 1401

سلام فرق بیمه کارگران ساختمانی درجه ۳ با۲و۱ درچی هست؟ایا میشود درجه ۳رابه ۱ تغییرداد؟

  نویسنده بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام مجید عزیز
  زمان بازنشستگی مستمری کارگران درجه یک مقداری بیشتر است ۰۲ باید برای تغییر درجه به فنی و حرفه ای مراجعه کنید

   مجید
   29 شهریور 1401

   آیا در میزان حقوق و مزایا هم فرق می‌کنه و زمان بازنشستگیش چقدرفرق داره؟

    نویسنده بیمه
    29 شهریور 1401

    سلام مجید عزیز
    در بازنشستگی فرق میکند شما هر چه حق بیمه بیشتر واریز کنید مستمری بازنشستگی شما هم بیشتر میشود

     علی
     02 مهر 1401

     سلام به کارشناس عزیز من ۱۷ سال بیمه پرداخت کردم تا سال۸۹خودم پرداخت کردم بد بیمه کارگری شدم الان چند سال دیگه باید بیمه پرداخت کنم ایا ۳۰ سال هست یا ۳۵ سال باید پرداخت کنم وسوالی دیگه شنیدم میگن دوسال مانده برای بازنشتگی اگه حق بیمه را آزاد خودش پرداخت کنه دیگه از بیمه کارگری خارج بشه در پرداخت حقوق بازنشتگی فرقی داره یانه

     نویسنده بیمه
     04 مهر 1401

     سلام علی عزیز
     باید حتما ۳۰ سال سابقه و ۵۰ سال سن داشته باشید که بتوانید بارنشسته شوید یا اینکه ۲۰ سال سابقه و ۶۰ سال سن داشته باشید که بتوانید بارنشسته شوید

مجید
29 شهریور 1401

سلام اگر سال اخرخدمت سربازی روبخریم جزو میانگین دوسال اخرحساب میشه یانه

  کارشناس بیمه
  30 شهریور 1401

  سلام جز سابقه شما محسوب میشود میانگین دو سال آخر شما محاسبه نمیشود

مجید
08 مهر 1401

سلام بیمه من کارگری هست اگه دوسال اخرو ازادواریزکنم درحقوق فرقی دارد؟

  نویسنده بیمه
  09 مهر 1401

  سلام خیر فرقی نمی کند

مهدی زینی زاده
09 مهر 1401

سلام خسته نباشید
ایا امکان افزایش حقوق برا کاربر کارگر ساختمانی وجود دارد که با حقوق بالا بازنشست شود

  نویسنده بیمه
  10 مهر 1401

  سلام مهدی عزیز
  خیر امکان ندارد جون دستمزد آنها براساس حداقل دستمزد محاسبه میشود

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید