15 مهر 1401

بایدها و نبایدهای خسارت بدون کروکی + لیست مدارک مورد نیاز(مهر1401)

همیشه زمانی که از تصادف و جبران خسارت صحبت می‌کنیم به یاد کروکی خواهیم افتاد. کروکی در حقیقت همان علت حادثه و مشخص کردن مقصر است. خسارت گرفتن بعد از برخی از تصادف‌های رانندگی به کروکی نیاز دارد که باید توسط پلیس راهنمایی و رانندگی انجام ‌شود. با در دست داشتن این کروکی و تشکیل پرونده می‌توان به نمایندگی‌های بیمه مراجعه کرد و خسارت وارد شده را با بررسی‌های کارشناس بیمه دریافت کرد. در برخی از موارد هم می‌توان خسارت بدون کروکی را از شرکت‌های بیمه‌ای دریافت کرد. سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان بدون کروکی درخواست جبران خسارت کرد؟

در این مطلب درباره شرایط و مدارک مورد نیاز تصادف‌های بدون کروکی توضیحاتی خواهیم داد با ما تا انتهای متن همراه باشید.

کروکی تصادف چیست؟

قبل از اینکه درباره خسارت بدون کروکی توضیحاتی دهیم بهتر است که با واژه کروکی آشنا شوید. گزارشی که پلیس راهنمایی و رانندگی از صحنه تصادف مشخص می‌کند را کروکی می‌گویند. مهم‌ترین مدرکی که برای مقصر نشان دادن خسارت برای دو طرف در نظر گرفته شده کروکی است. نکته مهمی‌ که برای کروکی باید نظر گرفت این است که برای کشیدن کروکی نباید خودرو‌ها را جابه جا کرد.

توصیه می‌شود اگر خسارت وارد شده به خودرو سنگین نیست و خسارت زیر 20 میلیون تومان خواهد بود خودرو را جابه جا کرده و با رضایت دو طرف حادثه خسارت بدون کروکی پرداخت شود تا از مسدود شدن و ایجاد ترافیک جلوگیری کرد. شما می توانید راهنمای کامل کروکی تصادف را در این لینک بخوانید.

انواع کروکی برای تصادف‌ها

دو نوع کروکی در تصادف‌ها وجود دارد که مرتبط با قوانین است. این کروکی‌ها عبارتند از:

کروکی سازشی: هنگامی ‌که خسارت‌های تصادف در سقف تعهدات بیمه باشد، افسر راهنمایی و رانندگی کروکی سازشی را برای تصادف ترسیم می‌کند و اطلاعات مرتبط با تصادف را درج خواهد کرد.

انواع کروکی برای تصادف‌های

دو نوع کروکی در تصادف‌ها وجود دارد

زمانی که برای دریافت خسارت به دفاتر بیمه مراجعه می‌کنید باید کروکی سازشی را به همراه داشته باشید.

کروکی غیر سازشی تصادفات: کروکی غیر سازشی در دو صفحه جداگانه تنظیم می‌شود. اطلاعاتی که در این نوع کروکی درج خواهد شد دقیق‌تر و کامل‌تر است که هر کدام مرتبط با خودرو‌ها، عابر‌ها و مشخصات راننده‌ها است. در صفحه دوم گزارش مشخصات افسر راهنمایی و رانندگی و شرح حادثه ذکر می‌شود.

امروزه می توان از خسارت سیار نیز برای دریافت هزینه مورد نظر اقدامات لازم را انجام داد. ناگفته نماند که برای دریافت خسارت سیار نیاز به وجود کروکی نیاز می باشد البته برای خسارت های ناچیز نیازی به وجودش کروکی نیست، اما می توانید برای تهیه آن درخواست دهید.

برای اینکه بدانید چه تفاوتی بین کروکی سازشی و غیرسازشی وجود دارد، این مقاله را مطالعه کنید.

در چه تصادف‌‌هایی نیاز به کروکی است؟

برای گرفتن خسارت باید کروکی را به صورت سازشی یا غیر سازشی به شرکت بیمه تحویل داد. در این تصادف‌ها باید کروکی را تحویل داد:

 • تصادف با ماشین نظامی، تصادف با ماشین سنگین (کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس و…)، تصادف با موتور و تصادفات زنجیره‌ای و برخورد چند ماشین
 • نداشتن گواهینامه یا بیمه‌ نامه یکی از طرفین تصادف
 • تصادف با فردی که ساکن شهر دیگری
 • تصادف به خاطر رد کردن چراغ قرمز

 

 • برخورد خودرو  با اشیای ثابت مثل گاردریل و درخت
 • پیوسته نبودن بیمه ‌نامه شخص ثالث امسال و سال گذشته
 • گذشتن کم‌تر از 20 روز از شروع بیمه نامه شخص ثالث
 • زخمی ‌شدن یا فوت در تصادف
 • تصادف به خاطر دنده عقب

 

 • تصادف برای بار دوم در طول مدت بیمه‌ نامه
 • نامعلوم بودن دلیل تصادف
 • تصادف شاخ‌ به‌ شاخ
 • خسارت‌های مالی بیشتر از 20 میلیون تومان در سال ۱۴01

خسارت بدون کروکی در تصادف

هنگامی‌ که در تصادفی بخواهید از بیمه شخص ثالث خود استفاده کنید(برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمه شخص ثالث، راهنمای کامل و جامع آن را در اینجا بخوانید) می‌توانید در تصادف‌های زیر بدون رسم کروکی خسارت خود را دریافت کنید. این موارد عبارتند از:

 • در صورتی که حادثه رانندگی خسارت بدنی نداشته باشد.
 • اگر اختلافی بین دو طرف حادثه رخ ندهد و تصادف، مرضی الطرفین باشد.
 • اگر میزان خسارت زیر 16 میلیون تومان باشد، نیازی به ترسیم کروکی برای دریافت خسارت نیست.

استعلام بیمه شخص ثالث

آیا شرکت‌های بیمه بدون برگه کروکی خسارت پرداخت می‌کند؟

در برخی از شرایط، شرکت‌های بیمه بدون برگه کروکی خسارت‌های وارد شده در تصادف را پرداخت می‌کنند. پرداخت خسارت کمتر از سقف بیمه یکی از مواردی است که به کروکی نیاز ندارد و خسارت بدون کروکی پرداخت خواهد شد. سقف پرداخت خسارت در سال 1400 برای حادثه بدون کروکی مبلغ 16 میلیون تومان اعلام شد. البته توجه کنید که این مبلغ می‌تواند در شرکت‌های بیمه تفاوت داشته باشد و بهتر است که هنگام عقد قرارداد بیمه شخص ثالث، به طور کامل از سقف تعهدات اطلاع پیدا کرد.

دریافت دیه

در مواقعی که خسارت جرحی وجود دارد، حتما باید کروکی کشیده شود. مقدار مبلغ پرداختی به فرد بر اساس نرخ دیه مشخص خواهد شد. برای اینکه بدانید تا چگونه در سریع‌ترین زمان، دیه را بعد از تصادف دریافت کنید، این مقاله را مطالعه کنید.

روند دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه

برای اینکه خسارت‌های مالی و جانی در بیمه شخص ثالث جبران شود باید حداکثر تا مدت 5 روز به یکی از دفاتر یا نمایندگی‌های پرداخت خسارت بیمه‌گر خود مراجعه کنید و تشکیل پرونده دهید، سپس با بررسی‌های لازم از سوی کارشناس‌های بیمه حواله پرداختی تحویل داده می‌شود. برای دریافت خسارت بدون کروکی باید مدارکی را هم تحویل داد که به شرح زیر است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بدون کروکی ‌عبارتند از:

 • اصل و کپی بیمه ‌نامه بدنه و شخص ثالث وسیله نقلیه
 • اصل و کپی گواهی ‌نامه راننده وسیله نقلیه در هنگام حادثه
 • اصل و کپی کارت وسلیه نقلیه

 

 • اعلام کردن خسارت در اسرع وقت
 • بازدید کردن از محل حادثه حسب مورد توسط کارشناس بیمه‌گر

شرایط و نکات پرداخت خسارت بدون کروکی در بیمه نامه شخص ثالث عبارتند از:

 • تکمیل فرم اعلام خسارت توسط مقصر و زیان دیده
 • همراه داشتن بیمه شخص ثالث و ارائه بیمه نامه معتبر و جاری برای هر دو وسیله نقلیه هنگام خسارت
 • کارشناسی خودروها و وسایل نقلیه مسبب حادثه و خودروها و وسایل نقلیه زیان دیده برای میزان خسارت
 • گواهینامه هر دو طرف حادثه معتبر و متناسب با خودرو باشد و دارای اصل مدارک شناسایی

 

 • ارائه مدارک مثبته دایر بر احراز سمت قانونی متقاضی از قبیل قیومیت، وکالت، وصایت یا ولایت خاص حسب مورد از سوی زیان دیده جهت دریافت خسارت به همراه ارایه کارت ملی و شبای شماره حساب
 • مراجعه هر دو خودرو (مقصر یا زیان دیده) به شعبه پرداخت خسارت

نکته مهم: مدت زمان قانونی برای رسیدگی و پرداخت خسارت به زیان دیده ۱۵ روز از زمان تکمیل پرونده است.

برای زمان‌هایی که صحنه تصادف بهم خورده و نیاز به کروکی است و شرکت بیمه هم فقط با کروکی خسارت می‌دهد، بهتر است که این مقاله را مطالعه کنید.

شرایط و نکات پرداخت خسارت بدون کروکی در بیمه نامه شخص ثالث

نکات پرداخت خسارت بدون کروکی در بیمه نامه شخص ثالث

اهمیت خرید بیمه شخص ثالث در پرداخت خسارت بدون کروکی

به طور کلی خرید بیمه نامه شخص ثالث اجباری بوده و بیمه بدنه اختیاری است. نکته مهمی‌ که وجود دارد این است که در برخی از حوادث نمی‌توان تمام هزینه‌های جبران خسارت را پرداخت کرد و بهتر است که از یک پشتوانه مالی استفاده کرد.

بیمه ماهیت حمایتگر دارد و با پرداخت حق بیمه برای بیمه نامه اتومبیل می‌توان در برابر خسارت‌های رخ داده خودرو خود را بیمه کنید. در برخی از حوادث نیاز است که مدارکی را تحویل بیمه‌گر داد تا خسارت بدون کروکی و گزارش افسر راهنماییی و رانندگی پرداخت شود. برای آشنایی با پوشش‌های بیمه ماشین، می‌توانید راهنمای بیمه شخص ثالث و راهنمای بیمه بدنه را بخوانید.

برای خرید بیمه اتومبیل و موتور سیکلت می‌توان به سایت بیمه دات کام مراجعه کرد و بیمه خود را به صورت آنلاین خریداری کنید. بیمه دات کام یکی از کارگزاری‌های آنلاین برای تهیه انواع بیمه ‌نامه است.

کافی است که به وب سایت bimeh.com وارد شوید و در صفحه اصلی و بخش منوی محصولات، خرید بیمه شخص ثالث  و بیمه بدنه خود را انتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز بیمه‌ای، در کوتاه‌ترین زمان بیمه نامه خود را خریداری کنید. اگر در این متن سوالی درباره خسارت بدون کروکی داشته‌اید که به آن پاسخ داده نشده، می‌توانید به صورت کامنت و در انتهای همین مطلب با کارشناس‌های بیمه در ارتباط باشید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 آذر 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد چه شرایطی دارد؟ + بررسی انواع پوشش‌ها

بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد یکی از شروط اصلی تردد خودروهای وارداتی است.  در این مقاله به شریط بیمه شخص ثالث در مناطق آزاد و پوشش‌های آن می‌پردازیم.

28 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

کد یکتا بیمه شخص ثالث چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد؟

داشتن کد یکتا بیمه شخص ثالث برای خودرو مانند کد ملی برای افراد عمل می‌کند. برای آشنایی با نحوه دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث کافی است این مقاله را بخوانید.

21 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون انتقال بیمه ثالث آبان 1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

19 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

قوانین تصادف در پارکینگ عمومی که دانستن آن برای رانندگان لازم است!

تصادف در پارکینگ عمومی، خانه و آپارتمان یکی از مواردی است که خارج از خیابان‌های شهر است و تعیین مقصر آن متفاوت است. قوانین این تصادفات را در این مقاله بخوانید!

15 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث + راهکار بخشودگی جریمه( آبان و آذر 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

15 آبان 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور (آبان و آذر 1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
musazz1398@gmail.com
31 شهریور 1401

سلام.بنده راننده موتور ودر اتوبان از سمت راست جاده وبا سرعت مجاز در حرکت از شرق به طرف غرب بودم
بعلت بی توجهی راننده پژو پارس که بعلت دور زدن در بریدگی اتوبان منجرب به تصادف و شکستگی دست و پای اینجانب شد
کروکی کارشناس ۵۰ ۵۰ بدلیل نداشتن روشنایی موتور من زد
بنده هم شاهد دارم و هم عکس صحنه تصادف که موتورم گله چراغ دارد.ولی زمانی ک کارشناس در محل حضور پیدا می‌کنه .هم آثار خورده شیشه از روی آسفالت پاک میشود وهم گله چراغ موتورم سر جاش نیست
چکار کنم

  کارشناس بیمه
  02 مهر 1401

  سلام می توانید به بازرسی ناجا (البته برای شکایت از ناجا) مراجعه کنید یا از طریق دادسرا اقدام کنید. با یک وکیل باید مشورت کنید.

بیژن حیدرمنش
16 مهر 1401

سلام و خسته نباشی ببخشید در صورت حادثه در هنگام پنچر گیری و نبود کروکی چگونه خسارت دریافت کنیم ؟

  کارشناس بیمه
  17 مهر 1401

  سلام در صورتی که خسارت مالی باشد و هر دو توافق کنید، می توانید به مرکز دریافت خسارت مراجعه کنید.

امید 34
27 مهر 1401

سلام
من دو هفته پیش به یه بنده خدایی زدم، چیزیش نشد خودشم عجله داشت شمارشو داد گفت هزینه دکترشو مییفرسته که براش واریز کنم. حالا رفتم بیمه میگن اینطوری قبول نیست باید وایمیستادی افسر بیاد!!! وقتی خود طرف گفته خوبم و عجله دارم رفته تقصیر من چیه ؟؟ الان هیچ راهی نداره هزینه هایی که کردم رو از بیمه بتونم بگیرم؟

  کارشناس بیمه
  28 مهر 1401

  سلام شما آسیب دیدی یا ایشان؟ خیر راهی ندارد مگر اینکه شکایت کنید.

mass
20 آبان 1401

سلام از پارکینگ اومدم بیرون زدم به ماشین همسایه فک کنم ۱۰ میلیونی هزینه داشته باشه .بدون کروکی میشه از بیمه شخص ثالث من استفاده کنه ؟

  کارشناس بیمه
  20 آبان 1401

  سلام بستگی به شرکتتان دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید