۲۴ تیر ۱۴۰۳

جرایم ستاره دار چیست؟ + لیست کامل ۴ نوع جریمه ستاره دار با توضیحات

هر راننده‌ای حداقل یک بار تجربه تخلف در رانندگی را دارد. رانندگان برای برخی از این تخلفات جریمه سبک و برای بعضی دیگر جریمه سنگین می‌شوند. اداره راهنمایی و رانندگی هر ساله جدول تخلفات رانندگی را به اطلاع عموم می‌رساند. در این جدول، انواع تخلفات رانندگی و میزان خطرناک بودن آن دسته‌بندی شده است. اگر به جدول تخلفات رانندگی نگاهی بیندازید، در کنار برخی از تخلفات علامت ستاره دیده می‌شود. جرایم ستاره دار در دسته جرائم خطرناک قرار می‌گیرند. در این مقاله می‌خواهیم درباره این تخلفات و عواقب آن صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

جرایم ستاره دار چیست؟

اگر به قوانین و مقررات راهور دقت کنید برخی از خلاف‌ها، جریمه‌های سنگین‌تری در پی دارند. این جریمه‌ها در صورت تکرار حتی ممکن است به ابطال گواهینامه فرد خاطی بیانجامد. ازاین‌روی، پلیس راهور در جدول تخلفات رانندگی که به صورت سالانه ابلاغ می‌شود، تخلفات مذکور را با ستاره مشخص می‌کند. در کنار برخی از آنها یک ستاره، دو الی چهار ستاره دیده می‌شود. ارتکاب به هر کدام از این جرایم ستاره دار برای فرد خاطی امتیازات منفی در بر دارد. مجموع امتیازات منفی بالای ۳۰ به ضبط گواهینامه به مدت ۳ ماه و جریمه نقدی برای فرد خاطی می‌انجامد. در ادامه به توضیح جزییات این جرائم می‌پردازیم.

جرائم تک ستاره

جرائم تک ستاره در جدول تخلفات رانندگی، نمره منفی گواهینامه و نرخ جدید جریمه های رانندگی ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

 

 

جرائم تک ستاره

*

 

 

نمره منفی

 

مبلغ جریمه به تومان
 

 

کلان‌شهرها

 

 

سایر شهرها

 

 

روستاها

وسایل نقلیه شخصیوسایل نقلیه عمومی/سنگین
هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا یا حرکت موتورسیکلت بر روی۸۱۰۵۰۰,۰۰۰۴۰۰,۰۰۰۲۵۰,۰۰۰
تجاوز از سرعت مجاز

(بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت)

۱۰۱۵۲۵۰,۰۰۰۲۲۰,۰۰۰۱۲۰,۰۰۰
سبقت غیرمجاز در راه‌های دوطرفه۵۱۰۷۰۰,۰۰۰۵۰۰,۰۰۰۳۰۰,۰۰۰
عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی۵۱۰۴۰۰,۰۰۰۳۰۰,۰۰۰۲۰۰,۰۰۰
حرکت بطور مارپیچ۳۵۵۰۰,۰۰۰۴۰۰,۰۰۰۲۵۰,۰۰۰
تجاوز به چپ از محور راه۵۹۲۵۰,۰۰۰۱۵۰,۰۰۰۹۰,۰۰۰

نکته: مطابق قانون اگر فردی دو خلاف از این جدول را با هم انجام دهد، علاوه‌بر جریمه نقدی خودرو توقیف می‌شود. مدت زمان توقیف ماشین راننده خاطی، حداکثر ۷۲ ساعت است.

خرید بیمه شخص ثالث

جرائم دو ستاره

در جدول تخلفات رانندگی یک تخلف، دو ستاره وجود دارد:

 

 

جرائم دو ستاره

**

 

 

نمره منفی

 

مبلغ جریمه به ریال
 

 

کلان‌شهرها

 

 

سایر شهرها

 

 

روستاها

وسایل نقلیه شخصیوسایل نقلیه عمومی/سنگین
رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان‌گردان و افیونی۱۰۲۰۴.۲۰۰.۰۰۰۴.۲۰۰.۰۰۰۴.۲۰۰.۰۰۰

مطابق قانون علاوه‌بر صدور قبض جریمه، گواهینامه فرد خاطی برای شش ماه ضبط می‌شود. همچنین راننده متخلف را به مراجع قضایی تحویل می‌دهند.

جرائم سه ستاره

در جدول تخلفات رانندگی یک تخلف، سه ستاره محسوب می‌شود:

 

جرائم سه ستاره

***

مبلغ جریمه به ریال
 

کلان‌شهرها

 

سایر شهرها

 

روستاها

نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر۵۲۵.۰۰۵۲۵.۰۰۰۵۲۵.۰۰۰

مطابق قانون جرائم ستاره دار، افزون‌بر صدور قبض جریمه، خودرو راننده خاطی تا زمان ارائه بیمه شخص ثالث معتبر توسط پلیس توقیف می‌شود.

جرایم چهار ستاره

در جدول تخلفات رانندگی یک تخلف چهار ستاره وجود دارد:

 

 

جرائم چهار ستاره

****

 

 

نمره منفی

 

مبلغ جریمه به ریال
 

 

کلان‌شهرها

 

 

سایر شهرها

 

 

روستاها

وسایل نقلیه شخصیوسایل نقلیه عمومی/سنگین
حرکت با دنده عقب غیرضروری در راه‌ها۵۷۴۲۰.۰۰۰۳۱۵.۰۰۰۱۰۵.۰۰۰

 

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است که طی یک قرارداد بیمه بین شرکت‌های بیمه و بیمه‌گزار تنظیم می‌شود. نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر یکی از جرایم سه ستاره محسوب می‌شود؛ بنابراین ما کمی درباره این بیمه صحبت خواهیم کرد. در این بیمه‌نامه بیمه‌گر در ازای دریافت حق‌بیمه خسارت‌های مالی و جانی ناشی از حوادث رانندگی را برای بیمه‌گزار جبران می‌کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث خسارت‌های زیر را پوشش می‌دهد:

 • جبران خسارت‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی مطابق با سقف توافق شده
 • جبران خسارت‌های جانی اعم از نقص عضو و فوت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی مطابق با مبلغ دیه مصوب در هر سال

قیمت بیمه شخص ثالث

عوامل زیادی در تعیین قیمت بیمه شخص ثالث تاثیرگذار است. این عوامل شامل موارد زیر می‌شود:

حق‌بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی:

بیمه مرکزی هر سال بر اساس مبلغ دیه انسان کامل حق‌بیمه پایه را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند. در سال ۱۴۰۳ حداقل حق‌بیمه شخص ثالث ۴۰ میلیون تومان است. حداکثر حق‌بیمه پایه امسال ۸۰۰ میلیون تعیین شده است.

تخفیفات شرکت بیمه:

این تخفیفات بر اساس سیاست‌های داخلی شرکت‌ها در مناسبت‌های مختلف به بیمه‌گزاران اعطا می‌شود.

تخفیف عدم خسارت:

بیمه‌گزارانی که سابقه استفاده از بیمه‌نامه خود را ندارند این تخفیف شامل حالشان می‌شود. مقدار این تخفیف به تعداد سال‌هایی که بیمه‌گزار برای شرکت بیمه خسارت محقق نکرده باشد، بستگی دارد. یکی از قابلیت خوب بیمه شخص ثالث امکان انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث است. بیمه‌گزاران کم‌ریسک می‌توانند در صورت خرید خودرو جدید این تخفیفات را برای خود نگه دارند.

جریمه دریافت خسارت:

بیمه‌گزارانی که در مدت اعتبار بیمه‌نامه برای شرکت بیمه خسارت محقق کنند در هنگام تعیین قیمت بیمه‌نامه باید جریمه بپردازند. مبلغ جریمه بسته به تعداد خسارت و نوع خسارت اعم از مالی و جانی متغیر است.

جریمه دریافت خسارت

بیمه‌گزارانی که در موعد مقرر برای تمدید بیمه شخص ثالث خود اقدام نکنند، باید به ازای هر روز جریمه دیرکرد بپردازند.

کاربری خودرو:

عامل تاثیرگذار بعدی نوع کاربری خودرو است. مطابق قانون بیمه شخص ثالث برای خودروهایی که احتمال بروز حوادث رانندگی در آنها بیشتر باشد؛ حق‌بیمه بیشتر تعیین می‌شود.

جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث:

بیمه‌گزارانی که در موعد مقرر برای تمدید بیمه شخص ثالث خود اقدام نکنند، باید به ازای هر روز جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بپردازند. جریمه دیرکرد بسته به نوع خودرو در سال ۱۴۰۳ طبق جدول زیر تعیین می‌شود:

نوع وسیله نقلیهجریمه دیرکرد ( به تومان)
سواری کمتر از ۴ سیلندر۱۱۳۱۲
سواری پیکان، پراید و سمند۱۳۳۹۶
سواری سایر، چهار سیلندر۱۵۷۴۷
سواری بیش از چهار سیلندر۱۷۶۲۴
موتورسیکلت گازی۲۸۰۸
موتورسیکلت دنده‌ای یک سیلندر۳۴۳۱
موتورسیکلت دو سیلندر به بالا۳۷۶۹
موتورسیکلت سه چرخ۴۰۵۳
بارکش تا ۱ تن۱۳۸۶۰
بارکش بیش از ۱ تن تا ۳ تن۱۶۶۸۸
بارکش بیش از ۳ تن تا ۵ تن۲۱۱۲۳
بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن۲۷۰۶۴
بارکش بیش از ۱۰ تا ۲۰ تن۳۱۴۹۴
بارکش بیش از ۲۰ تن۳۳۳۷۶

عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث خیلی سنگین است. همانطور که اشاره شد، مطابق قانون تخلفات رانندگی نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر منجر به صدور جریمه و توقیف خودرو می‌شود. افزون‌بر آن فرد خاطی باید جریمه دیرکرد بیمه‌نامه و هزینه پارکینگ را هم بپردازد. بدتر از همه، وقتی رخ می‌دهد که در این وضعیت، حادثه یا تصادف منجر به جرح یا فوت اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی، تمام مسئولیت و خسارت‌های ایجاد شده باید توسط فرد جبران شود. برای اینکه گرفتار عواقب جرائم ستاره دار نشوید، کارشناسان بیمه توصیه می‌کنند در موعد مقرر برای تمدید بیمه‌نامه خود اقدام کنید.

مدت اعتبار بیمه‌نامه:

بیمه‌های شخص ثالث معمولا دارای اعتبار ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه است. قیمت بیمه‌نامه زیر یک سال، معمولا ۵ الی ۱۰ درصد گران‌تر از بیمه‌های سالانه تعیین می‌شود.

مشخصات خودرو:

مشخصات زیر در تعیین مبلغ بیمه‌نامه نقش دارد:

 • نوع خودرو
 • مدل خودرو
 • سال ساخت آن

بیمه شخص ثالث را از کجا بخریم یا تمدید کنیم؟

گفتیم که یکی از جرایم ستاره دار در جدول تخلفات رانندگی مربوط به نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر است. با وجود خدمات آنلاین دیگر لازم نیست برای خرید یا تمدید این بیمه‌نامه به صورت حضوری اقدام کنید. کافی است به آدرس bimeh.com بروید. بیمه دات کام یکی از معتبرترین کارگزاری‌های آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث را دارید به صفحه محصولات سایت مراجعه نمایید. اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.

بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. در این سامانه همچنین قادرید شرایط خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را مشاهده کنید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه خودرو را انتخاب نمایید.

روش‌های دریافت و پرداخت خلافی خودرو

جرائم ستاره‌دار و سایر موارد مربوط به خلافی خودرو را می‌توان به روش‌های زیر دریافت و پرداخت کرد:

 1. مراجعه به سایت راهور ۱۲۰ و انتخاب گزینه «استعلام تخلفات رانندگی»، وارد کردن بارکد پستی، شماره پلاک یا VIN: در این روش می‌توانید لیست خلافی خودرو را مشاهده و پرداخت کنید.
 2. استفاده از اپلیکیشن‌ها و سایت‌های استعلام خلافی مانند تهران من، پلیس من، آپ، و…: در این روش هم می‌توانید لیست خلافی خودرو را دریافت کنید. در اپلیکیشن آپ امکان پرداخت خلافی هم وجود دارد.
 3. شماره‌گیری کد #۱۱۰*، ارسال شماره شاسی یا VIN: در این روش تعداد و مبلغ کل خلافی برای شما پیامک می‌شود. برای پرداخت می‌توانید از دستگاه‌های ATM استفاده کنید.
 4. ارسال کد VIN به سرشماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰: در این روش تعداد و مبلغ کل خلافی پیامک می‌شود. برای پرداخت باید به دستگاه‌های ATM مراجعه کنید.
 5. مراجعه حضوری با دفاتر پلیس ۱۰+: در هنگام مراجعه به این مراکز باید مدارک خودرو مانند: کارت ماشین، بیمه شخص ثالث یا گواهینامه را همراه داشته باشید.
 6. تماس با شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸: وقتی به اپراتور وصل شدید، شماره پلاک را اعلام کنید. لیست تخلفات برای شما پیامک می‌شود. برای پرداخت می‌توانید به دستگاه‌های ATM یا دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه نمایید.

خرید بیمه شخص ثالث

هر تخلفی در رانندگی برای فرد خاطی عواقبی دارد. اما با ازتکاب برخی از خلاف‌ها، عواقب سنگین‌تری متوجه راننده می‌شود. این موارد در جدول تخلفات رانندگی با ستاره مشخص شده است. جرایم ستاره دار به ۴ دسته تقسیم می‌شوند. در این مقاله به معرفی این جرائم و عواقب آن پرداختیم. اگر درباره آن پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

 • + جرائم ستاره دار چیست؟
 • + نداشتن بیمه شخص ثالث معتبر چه عواقبی برای فرد خاطی دارد؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
دریافت سریع خلافی خودرو
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / کارشناسی و معامله / مقالات بیمه شخص ثالث

نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو در ۱۴۰۳

برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید بهتر است قبل از نوشتن قولنامه، وضعیت جرائم رانندگی مالک را بررسی کنید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات معامله ماشین و روش‌های دریافت سریع خلافی خودرو آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ / مقالات بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به پلاک جدید (قانون انتقال بیمه ثالث ۱۴۰۳)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
میرزایی
۲۸ شهریور ۱۴۰۱

لایی کشیدن و حرکت های مارپیچ جز جرایم ستاره داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ شهریور ۱۴۰۱

  سلام بله

person
صابر علیپور
۲۲ شهریور ۱۴۰۱

طرح بخشودگی شامل جرایم ستاره دار هم میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

  سلام بخشودگی جرایم فقط مقادیر دو برابر شده بخشیده می شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید