۲۲ شهریور ۱۴۰۲

راهنمای خرید بیمه شخص ثالث خودروهای چینی به صورت نقد و اقساط

اگر صاحب خودرو هستید؛ حتما از میزان اهمیتِ داشتن بیمه‌نامه برای اتومبیل‌تان خبر دارید. فرهنگ پایین رانندگی، کیفیت خودروها و جاده‌های غیراستاندارد کشور، خرید انواع بیمه ماشین را به یک ضرورت تبدیل کرده است. بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث انواع بیمه ماشین در ایران هستند. در صورتی‌که از خودروهای خارجی استفاده می‌کنید؛ داشتن این بیمه‌نامه‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. دلیلش هم به قیمت بالای قطعات و جبران هزینه خسارت‌های وارده بر این وسایل نقلیه برمی‌گردد. در سال‌های اخیر خودروهای چینی در کشورمان محبوب شده‌اند. این خودروها معمولا از طریق شرکت‌های لیزینگی به فروش می‌رسند. بیمه شخص ثالث خودروهای چینی یکی از مدارکی است که در پروسه خرید این ماشین‌ها باید داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم درباره بهترین خودروهای چینی و تهیه بیمه برای آنها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

دلایل محبوبیت خودروهای چینی

خودروهای چینی، ده سالی است که در بازار ایران محبوب شده‌اند. اگر به خیابان‌های شهر نگاهی بیندازید؛ حتما چندین دستگاه از این خودروهای مونتاژی را می‌بینید.

برای پاسخ به چرایی این ماجرا سه دلیل عمده می‌یابید. اول: تحریم‌ها، محدودیت زیادی را برای صنعت خودروسازی ما ایجاد کرد. دوم: توقف واردات خودرو به این ماجرا دامن زد. سوم هم کیفیت ساخت و طراحی این خودروها نسبت به قیمت‌شان، موفقیت محصولات سرزمین اژدهاها را در کشورمان تثبیت کرد. دلایل زیر هم در این اقبال عمومی تاثیر زیادی داشته است:

 • طراحی جذاب و به‌روز بدنه خودرو
 • توجه به اصول طراحی ارگونومیک کابین خودرو
 • ارائه آپشن های محبوب خودرو
 • خدمات پس از فروش مناسب
 • بازار خرید و فروش پررونق در نمونه‌های کارکرده

همان‌طور که اشاره شد در حال حاضر، شرکت‌های لیزینگی فروش این خودروها را به عهده دارند. بیمه شخص ثالث خودروهای چینی از جمله مدارک مهمی است که برای خرید ماشین از شرکت‌های لیزینگی باید داشته باشید. برای مقایسه بهترین خودرو‌های چینی بازار ایران، کلیک کنید.

محبوب‌ترین برند خودروهای چینی در ایران

محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین برند خودروهای چینی: جک، لیفان، هایما، چری، دانگ فنگ، چانگان و برلیانس است. این خودروها معمولا توسط شرکت‌های سایپا، مدیران خودرو، کرمان موتور، پارس خودرو، ایران خودرو و گروه خودروسازی بهمن به کشور وارد و مونتاژ می‌شوند. در این بین، مدل‌های زیر بخاطر ارزش خرید بالا، از اقبال بیشتری در بازار ایران برخوردار هستند:

 • برلیانس سری ۳۰۰ و مانند H330
 • جک سری‌های J5، S5 و S3 اتوماتیک
 • دانگ فنگ h30 کراس
 • چانگان CS35
 • چری تیگو ۵
 • فیدلیتی
 • دیگنیتی

محصولات جدیدی هم قرار است به زودی وارد بازار خودروی ایران شوند که در این بین می‌توان به وی جی وی U75 پلاس، چانگان UNI-K و جتور تراولر اشاره کرد.

در ادامه قصد داریم به بیمه شخص ثالث خودروهای چینی و چگونگی تعیین مبلغ آن در سال ۱۴۰۲ بپردازیم.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث یکی از پرفروش‌ترین انواع بیمه در کشور است. ازاین‌روی در رونق‌بخشی به صنعت بیمه در کشور جایگاه بالایی دارد. کارشناسان مهم‌ترین دلیل اقبال عمومی بیمه شخص ثالث را به اجباری بودن این بیمه‌نامه نسبت می‌دهند.

مطابق قانون تمامی افراد زیان‌دیده در حادثه رانندگی به جز راننده مقصر تحت پوشش‌های تعریف شده در بیمه‌نامه قرار می‌گیرد. این بیمه هزینه‌های درمانی، فوت و خسارت‌های مالی ناشی از حوادث رانندگی جبران می‌کند. تهیه بیمه شخص ثالث کشور سازنده خودرو ربطی ندارد، مثلا تفاوتی ندارد ماشین چینی باشد یا ساخت ایران، به هر حال بیمه شخص ثالث را باید تهیه کنید.

 

بیمه شخص ثالث خودروهای چینی

بیمه شخص ثالث خسارات وارد بر خودرو شخص ثالث را جبران می‌کند.

برای آگاهی از پوشش‌ها و مزایای این بیمه، مقاله بیمه شخص ثالث چیست را مطالعه نمایید.

اخیرا شاخه‌ای جدید در این بیمه‌نامه تحت عنوان بیمه حوادث راننده تعریف شده است. در این شاخه راننده مقصر هم تحت پوشش مزایای جبران خسارت‌های جانی بیمه‌نامه مذکور قرار می‌گیرند. دقت کنید که بیمه حوادث راننده جبران خسارات مالی این رانندگان را تقبل نمی‌کند. بیمه شخص ثالث خودروهای چینی هم از این قاعده مستثنی نیستند. قطعا نداشتن این بیمه‌نامه برای مالک خودرو عواقب بدی دارد. با متخلفان به روش‌های زیر برخورد قانونی می‌شود:

پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو

پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو به شرح زیر است:

 • جبران هزینه‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی و جبران هزینه‌ها
 • جبران هزینه‌ها و خسارت‌های جانی به سرنشینان ماشین راننده مقصر و حتی خود فرد راننده مقصر

تفاوت بیمه شخص ثالث خودروی ایرانی و چینی

شرایط و پوشش‌ها در قراردادهای بیمه شخص ثالث خودروهای چینی و ایرانی تفاوتی ندارد. تنها تفاوت به حق‌بیمه پرداختی هر خودرو برمی‌گردد.

در واقع باید گفت که برای انتخاب بهترین بیمه خودرو نیازی نیست که ساخت کدام کشور را در نظر گرفت. بلکه باید همان موارد عادی را بررسی کنید.

عوامل تاثیرگذار در تعیین مبلغ حق‌بیمه

عوامل زیادی در تعیین مبلغ حق‌بیمه شخص ثالث تاثیر دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • تعیین مبلغ حق‌بیمه پایه توسط بیمه مرکزی: این مبلغ به صورت سالانه ابلاغ می‌شود. در تعیین قیمت حق‌بیمه پایه کاربری، تعداد سیلندر و سال تولید خودرو نقش دارد.
 • نداشتن سابقه استفاده از مزایای بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های مربوط به آن: این عامل تحت عنوان تخفیف عدم خسارت شناخته می‌شود.
 • نوع کاربری وسیله نقلیه: هر چقدر کاربری خودرو برای شرکت بیمه ریسک بیشتری ایجاد کند، برای این ماشین‌ها حق‌بیمه پرداختی بیشتری تعیین می‌شود. مثلا حق‌بیمه پرداختی برای تاکسی‌ها معمولا گران‌تر از سایر خودروها است.
 • نداشتن دیرکرد پرداخت حق‌بیمه: در صورت دیرکرد در پرداخت حق‌بیمه، برای فرد خاطی جریمه‌ای هم به مبلغ پرداختی اضافه می‌شود.
 • سقف تعهدات مالی شرکت بیمه: این سقف به صورت سالانه تعیین می‌شود. در سال ۱۴۰۲ سقف تعهدات شرکت‌ها حدود ۳۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.
 • تخفیف‌های شرکت بیمه: حداقل و حداکثر مبلغ حق‌بیمه شخص ثالث توسط بیمه مرکزی به شرکت‌ها ابلاغ می‌شود. هر شرکت هم بر اساس سیاست‌هایی داخلی که دارد، برای جلب رضایت مشتریانش مبلغی را به عنوان تخفیف در نظر می‌گیرد.
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه‌ها برای بیمه شخص ثالث: بیمه‌های شخص ثالث به صورت کوتاه مدت (روزشمار)، سه ماهه و سالانه ارائه می‌شوند. خرید بیمه با اعتبار سالانه برای مالکین خودرو صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

حق‌بیمه پرداختی بیمه شخص ثالث خودروهای چینی

حق‌ بیمه پرداختی  و به عبارتی قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ خودروهای چینی به موارد زیر بستگی داد:

 • نوع کاربری
 • نوع خودرو
 • برند خودرو
 • مدل خودرو
 • سال ساخت خودرو
 • سابقه داشتن بیمه‌نامه
 • تاریخ شماره‌گذاری یا ترخیص خودرو
بیمه شخص ثالث خودروهای چینی

بیمه‌نامه ثالث ماشین چینی را به صورت نقد و اقساط از بیمه دات کام بخرید.

بیمه شخص ثالث خودروهای چینی را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام، کارگزاری آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث خودروهای چینی را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.

پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. در این سامانه همچنین قادرید، شرایط خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را مشاهده کنید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید.

بیمه شخص ثالث تنها بیمه اجباری برای مالکان خودرو است. این بیمه‌نامه خسارات مالی و جانی ناشی از تصادفات رانندگی را پوشش می‌دهد. به دلیل محبوبیت ماشین‌های ساخت کشور چین، در این مقاله به موضوع بیمه شخص ثالث خودروهای چینی پرداختیم. اگر درباره آن پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث
۱۲ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور سیکلت از ۱۳ آذر ۱۴۰۲

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

اقدامات مهم بعد از تصادف
۰۴ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
دانیال
۱۴ تیر ۱۴۰۱

سلام الان که خودروهای چینی وارد نمیشه یا اگر هم بشه خیلی گرونه، خب بیمه بدنه چه کار میکنه تو خسارت؟ اصلا میده

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، وقتی شرکتی بیمه کردن خودرویی را قبول کند، دیگر مشکلی ندارد.

person
محمد آقا
۰۷ تیر ۱۴۰۱

با توجه به اینکه بعضی از این خودروها دیگر وارد نمی شوند و نیستند، وسایلاشونم سخت پیدا میشه، بیمه بدنه خودروی چینی میشه براشون خرید؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، بله می توان خرید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید