23 فروردین 1401

راهنمای خرید بیمه شخص ثالث خودروهای چینی به صورت نقد و اقساط

اگر صاحب خودرو هستید؛ حتما از میزان اهمیتِ داشتن بیمه‌نامه برای اتومبیل‌تان خبر دارید. فرهنگ پایین رانندگی، کیفیت خودروها و جاده‌های غیراستاندارد کشور، خرید انواع بیمه ماشین را به یک ضرورت تبدیل کرده است. بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث انواع بیمه ماشین در ایران هستند. در صورتی‌که از خودروهای خارجی استفاده می‌کنید؛ داشتن این بیمه‌نامه‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. دلیلش هم به قیمت بالای قطعات و جبران هزینه خسارت‌های وارده بر این وسایل نقلیه برمی‌گردد. در سال‌های اخیر خودروهای چینی در کشورمان محبوب شده‌اند. این خودروها معمولا از طریق شرکت‌های لیزینگی به فروش می‌رسند. بیمه شخص ثالث خودروهای چینی یکی از مدارکی است که در پروسه خرید این ماشین‌ها باید داشته باشید. در این مقاله قصد داریم درباره بهترین خودروهای چینی و تهیه بیمه برای آنها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

دلایل محبوبیت خودروهای چینی

خودروهای چینی، ده سالی است که در بازار ایران محبوب شده‌اند. اگر به خیابان‌های شهر نگاهی بیندازید؛ حتما چندین دستگاه از این خودروهای مونتاژی را می‌بینید. برای پاسخ به چرایی این ماجرا سه دلیل عمده می‌یابید. اول: تحریم‌ها، محدودیت زیادی را برای صنعت خودروسازی ما ایجاد کرد. دوم: توقف واردات خودرو به این ماجرا دامن زد. سوم هم کیفیت ساخت و طراحی این خودروها نسبت به قیمت‌شان، موفقیت محصولات سرزمین اژدهاها را در کشورمان تثبیت کرد. دلایل زیر هم در این اقبال عمومی تاثیر زیادی داشته است:

 • طراحی جذاب و به‌روز بدنه خودرو
 • توجه به اصول طراحی ارگونومیک کابین خودرو
 • ارائه آپشن های محبوب خودرو
 • خدمات پس از فروش مناسب
 • بازار خرید و فروش پررونق در نمونه‌های کارکرده

همان‌طور که اشاره شد در حال حاضر، شرکت‌های لیزینگی فروش این خودروها را به عهده دارند. بیمه شخص ثالث خودروهای چینی از جمله مدارک مهمی است که برای خرید ماشین از شرکت‌های لیزینگی باید داشته باشید.

محبوب‌ترین برند خودروهای چینی در ایران

محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین برند خودروهای چینی: جک، لیفان، هایما، چری، دانگ فنگ، چانگان و برلیانس است. این خودروها معمولا توسط شرکت‌های سایپا، مدیران خودرو، کرمان موتور، پارس خودرو، ایران خودرو و گروه خودروسازی بهمن به کشور وارد و مونتاژ می‌شوند. در این بین، مدل‌های زیر بخاطر ارزش خرید بالا، از اقبال بیشتری در بازار ایران برخوردار هستند:

 • برلیانس سری 300 و 330
 • جک سری‌های J5، S5 و S3 اتوماتیک
 • دانگ فنگ h30 کراس
 • چانگان CS35
 • چری تیگو 5

در ادامه قصد داریم به بیمه شخص ثالث خودروهای چینی و چگونگی تعیین مبلغ آن در سال 1401 بپردازیم.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث یکی از پرفروش‌ترین انواع بیمه در کشور است. ازاین‌روی در رونق‌بخشی به صنعت بیمه در کشور جایگاه بالایی دارد. کارشناسان مهم‌ترین دلیل اقبال عمومی بیمه شخص ثالث را به اجباری بودن این بیمه‌نامه نسبت می‌دهند. مطابق قانون تمامی افراد زیان‌دیده در حادثه رانندگی به جز راننده مقصر تحت پوشش‌های تعریف شده در بیمه‌نامه قرار می‌گیرد. این بیمه هزینه‌های درمانی، فوت و خسارت‌های مالی ناشی از حوادث رانندگی جبران می‌کند.

 

بیمه شخص ثالث خودروهای چینی

بیمه شخص ثالث خسارات وارد بر خودرو شخص ثالث را جبران می‌کند.

برای آگاهی از پوشش‌ها و مزایا بیمه شخص ثالث، مقاله بیمه شخص ثالث چیست را در اینجا مطالعه نمایید.

اخیرا شاخه‌ای جدید در این بیمه‌نامه تحت عنوان بیمه حوادث راننده تعریف شده است. در این شاخه راننده مقصر هم تحت پوشش مزایای جبران خسارت‌های جانی بیمه‌نامه مذکور قرار می‌گیرند. دقت کنید که بیمه حوادث راننده جبران خسارات مالی این رانندگان را تقبل نمی‌کند. بیمه شخص ثالث خودروهای چینی هم از این قاعده مستثنی نیستند. قطعا نداشتن این بیمه‌نامه برای مالک خودرو عواقب بدی دارد. با متخلفان به روش‌های زیر برخورد قانونی می‌شود:

 • متوقف شدن توسط پلیس راهنمایی و رانندگی و فرستادن خودرو به پارکینگ
 • تحمیل تمام خسارات ناشی از حوادث رانندگی به مالک خودرو مقصر
 • تعلق گرفتن جریمه دیرکرد بیمه
 • نداشتن امکان معامله خودرو

پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو

پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو به شرح زیر است:

 • جبران هزینه‌های مالی اشخاص ثالث در سوانح رانندگی و جبران هزینه‌ها
 • جبران هزینه‌ها و خسارت‌های جانی به سرنشینان ماشین راننده مقصر و حتی خود فرد راننده مقصر

تفاوت بیمه شخص ثالث خودروی ایرانی و چینی

شرایط و پوشش‌ها در قراردادهای بیمه شخص ثالث خودروهای چینی و ایرانی تفاوتی ندارد. تنها تفاوت به حق‌بیمه پرداختی هر خودرو برمی‌گردد.

عوامل تاثیرگذار در تعیین مبلغ حق‌بیمه

عوامل زیادی در تعیین مبلغ حق‌بیمه شخص ثالث تاثیر دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • تعیین مبلغ حق‌بیمه پایه توسط بیمه مرکزی: این مبلغ به صورت سالانه ابلاغ می‌شود. در تعیین قیمت حق‌بیمه پایه کاربری، تعداد سیلندر و سال تولید خودرو نقش دارد.
 • نداشتن سابقه استفاده از مزایای بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های مربوط به آن: این عامل تحت عنوان تخفیف عدم خسارت شناخته می‌شود.
 • نوع کاربری وسیله نقلیه: هر چقدر کاربری خودرو برای شرکت بیمه ریسک بیشتری ایجاد کند، برای این ماشین‌ها حق‌بیمه پرداختی بیشتری تعیین می‌شود. مثلا حق‌بیمه پرداختی برای تاکسی‌ها معمولا گران‌تر از سایر خودروها است.
 • نداشتن دیرکرد پرداخت حق‌بیمه: در صورت دیرکرد در پرداخت حق‌بیمه، برای فرد خاطی جریمه‌ای هم به مبلغ پرداختی اضافه می‌شود.
 • سقف تعهدات مالی شرکت بیمه: این سقف به صورت سالانه تعیین می‌شود. در سال 1401 سقف تعهدات شرکت‌ها حدود 20 تا 400 میلیون تومان تعیین شده است.
 • تخفیف‌های شرکت بیمه: حداقل و حداکثر مبلغ حق‌بیمه شخص ثالث توسط بیمه مرکزی به شرکت‌ها ابلاغ می‌شود. هر شرکت هم بر اساس سیاست‌هایی داخلی که دارد، برای جلب رضایت مشتریانش مبلغی را به عنوان تخفیف در نظر می‌گیرد.
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه‌ها برای بیمه شخص ثالث: بیمه‌های شخص ثالث به صورت کوتاه مدت (روزشمار)، سه ماهه و سالانه ارائه می‌شوند. خرید بیمه با اعتبار سالانه برای مالکین خودرو صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

حق‌بیمه پرداختی بیمه شخص ثالث خودروهای چینی

حق‌بیمه پرداختی بیمه شخص ثالث خودروهای چینی به موارد زیر بستگی داد:

 • نوع کاربری
 • نوع خودرو
 • برند خودرو
 • مدل خودرو
 • سال ساخت خودرو
 • سابقه داشتن بیمه‌نامه
 • تاریخ شماره‌گذاری یا ترخیص خودرو
بیمه شخص ثالث خودروهای چینی

بیمه‌نامه ثالث ماشین چینی را به صورت نقد و اقساط از بیمه دات کام بخرید.

بیمه شخص ثالث خودروهای چینی را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام، کارگزاری آنلاین استعلام قیمت و خرید انواع بیمه‌ها است. اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث خودروهای چینی را دارید به صفحه محصولات سایت بروید. اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. پلتفرم بیمه دات کام به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان از معتبرترین شرکت‌های بیمه کشور با رتبه توانگری یک استعلام بگیرید. در این سامانه همچنین قادرید، شرایط خرید نقدی و اقساطی شرکت‌ها را مشاهده کنید. سپس با مطالعه شرایط هر شرکت بنابه نیازی که دارید؛ مناسب‌ترین بیمه‌نامه را انتخاب نمایید.

بیمه شخص ثالث تنها بیمه اجباری برای مالکان خودرو است. این بیمه‌نامه خسارات مالی و جانی ناشی از تصادفات رانندگی را پوشش می‌دهد. به دلیل محبوبیت ماشین‌های ساخت کشور چین، در این مقاله به موضوع بیمه شخص ثالث خودروهای چینی پرداختیم. اگر درباره آن پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
31 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید