25 دی 1401

بیمه تصادف با حیوانات؛ جبران خسارت با کدام بیمه امکان‌پذیر است؟

تصادف با حیوانات در شهر، روستا، جاده یا جنگل اجتناب‌ناپذیر است و این احتمال وجود دارد که برای همه ما پیش بیاید. شاید فکر کنید که در تصادف با حیوان، انسان آسیبی نمی‌بیند و آن حیوان بیچاره است که کشته می‌شود؛ به ویژه اگر حیوان هم ولگرد و بدون صاحب باشد. در صورتی که همیشه چنین چیزی درست نیست. بیشتر حیوانات دارای صاحب هستند. در این حالت، آن حیوان جزو اموال فرد بوده و باید خسارت آن را بپردازید؛ اما آیا بیمه تصادف با حیوانات وجود دارد یا خیر؟  در ادامه به طور کامل در مورد بیمه تصادف با حیوانات اهلی و وحشی را نوشته‌ایم. اینکه این خسارات چگونه جبران می‌شود. پس همراه ما باشید.

بیمه تصادف با حیوانات چیست؟

خسارت تصادف با حیوانات به وسیله بیمه شخص ثالث قابل پرداخت است. زمانی که شما در حال رانندگی در شهر یا جاده‌های برون‌شهری هستید، ممکن است با احشام برخورد کنید و این تصادف صاحب آن حیوان را دچار خسارت کند. در چنین شرایطی می‌توان با استفاده از بیمه شخص ثالث و تهیه کروکی، خسارت صاحب آن حیوان را پرداخت کرد.

شما می توانید راهنمای کامل کروکی تصادف را در اینجا بخوانید.

 

تصادف با حیوانات با استفاده از بیمه خودرو قابل جبران است

تصادف با حیوانات با استفاده از بیمه خودرو قابل جبران است

چگونگی استفاده از بیمه تصادف با حیوانات اهلی و وحشی

بعد از تصادف با حیوانات وحشی و اهلی، یک مأمور از سمت راهنمایی و رانندگی در صحنه وقوع حادثه حاضر می‌شود و کروکی را می‌کشد. ضمن اینکه بررسی دقیق صحنه از جمله تعداد یا نوع حیوانات توسط مأمور بررسی می‌شود. همه این موارد تأثیر بسزایی در مقدار خسارت پرداختی بیمه تأثیر دارد.

بعد از مشخص شدن اطلاعات اولیه و تشکیل پرونده، با بررسی‌های ثانویه اداره دامپزشکی شهر و همچنین حلال و حرام بودن گوشت آن حیوان و تعداد و نوع  آن، میزان خسارت به طور دقیق‌تری مشخص خواهد شد.

 

ارزش اصلی حیوانات و احشام مختلف در تصادف چگونه محاسبه می‌شود؟

بیمه تصادف با حیوانات ارتباط زیادی با نوع آن حیوان یا احشام دارد. به صورت کلی تصادف با حیوانات وحشی و اهلی می‌تواند شامل تصادف با حیوانات باشد:

 1. حیوانات حلال گوشت
 2.  انواع حیوان خانگی و دارای صاحب
 3. حیوانات بدون صاحب و ولگرد خیابانی

قانون تصادف با حیوانات اهلی در شب

تصادف با حیوان همیشه جز کابوس های رانندگان است. اما برای این اتفاقات کاری نمی توان انجام داد. مگر اینکه با داشتن بیمه نامه های امنیت خودرو و خودمان را افزایش بدهیم. ضمن اینکه مقصر تصادف با حیوانات در شب و روز خود راننده ای است که با احتیاطی به آن برخورد کرده.

تصادف با حیوانات در هر لحظه غیر قابل پیش بینی است، مخصوصا زمانی که در آزادراه و مسیرهای محلی در حال سفر یا رفت و آمد هستید، امکان تصادف با حیوانات اهلی در جاده مانند اسب، خروس، گاو، گوسفند و …. وجود دارد. این حیوانات اکثرا دارای صاحب هستند و در صورت تصادف با آنها می بایست خسارت آن بعد از کشیدن کروکی و با توجه به ارزش شان پرداخت شود.

شما با داشتن بیمه شخص ثالث معتبر بیش از پیش با خیالی راحت تر عبور مرور خواهید کرد بخصوص اینکه این بیمه نامه برای تصادف با حیوانات در جاده نیز پوشش های بسیاری خوبی دارد.

بیمه شخص ثالث احشام برای تصادف با  انواع حیوانات حلال گوشت

برای استفاده از بیمه شخص ثالث احشام حلال گوشت نیاز به محاسبه قیمت آن است؛ اما چگونه؟ ملاک اصلی برای تخمین میزان ارزش آن حیوان، وزنش است. به عبارتی میزان گوشت خالص و قابل خریدوفروش حیوان تأثیری بر میزان مبلغ خسارت ندارد.

اگر با حیوانی تصادف کنید که کاربری‌های متفاوت مانند باربری و مسابقه‌ای بودن داشته باشد، می‌تواند منجر به افزایش میزان خسارت شود؛ برای مثال اسب بارکش یا اسب مسابقه‌ای دو قیمت خسارت متفاوتی دارند.

مطلب پیشنهادی: بیمه شخص ثالث چیست؟

احشام شامل چه حیواناتی است؟

بصورت کلی به دام و چارپایان اهلی احشام گفته میشود. از مهم ترین احشامی که امکان تصادف با آن برای شما وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • گاو
 • گوسفند
 • خر
 • خرگوش
 • شتر
 • گربه
 • بز
 • اسب
 • و غیره

اگر به دلیل بی احتیاطی با این حیوانات تصادف کنید مقصرید. مقصر تصادف با احشام میبایست خسارت تصادف را به صاحب آن حیوان پرداخت کند. تصادف ماشین با حیوانات مخصوصا احشام و حیوانات اهلی حسابی می تواند برای راننده مقصر چالش داشته باشد.

استفاده از بیمه برای پرداخت خسارت تصادف

موضوع بیمه شخص ثالث و پرداخت خسارت برخورد با حیوانات خانگی با حیوانات حلال گوشت متفاوت است.  در چنین شرایطی برای محاسبه میزان خسارت تصادف با حیوان خانگی، نیاز به بررسی ارزش واقعی آن است و مبنای اصلی خسارت آن است. برای مثال اگر با یکی از انواع سگ قلاده دار خانگی تصادف کنید، کارشناس ارزش آن را تخمین می‌زند و بیمه بر اساس آن خسارت را پرداخت می‌کند. البته بیمه‌ای دیگر با نام بیمه حیوانات خانگی داریم که این نوع متفاوت است. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله بیمه حیوانات خانگی را مطالعه کنید.

تصادف با حیوانات ولگرد خیابانی

اگر با حیوان بدون صاحب و خیابانی تصادف کنید، از نظر قانونی خسارتی بر گردن شما نخواهد بود؛ اما بهتر است در چنین شرایطی و در صورت آسیب‌دیدگی آن حیوان، کمک به آن فراموش نشود و در حد توان برای بهبود وضعیتش تلاش کنید.

مدارک مورد نیاز برای استفاده از بیمه شخص ثالث حیوانات

برای استفاده از بیمه تصادف با حیوانات باید مدارک زیر آماده ارائه باشد:

 • کروکی تصادف
 • بیمه‌نامه شخص ثالث راننده مقصر و کپی آن
 • اصل و کپی گواهینامه راننده مقصر
 • تأییدیه اداره دامپزشکی شهر مربوطه برای مشخص نمودن نوع و ارزش حیوان و میزان خسارت وارد شده
 • احراز هویت برای شخص صاحب حیوان به وسیله معرفی‌نامه‌های شورای شهر
 • یک قطعه برش از خسارت

آیا امکان استفاده از بیمه بدنه تصادف با حیوانات وجود دارد

با داشتن تأییدیه یا نامه راهنمایی رانندگی می‌توانید از بیمه بدنه تصادف با حیوانات استفاده کنید. برای مثال اگر با حیوانی مانند گوسفند، گاو یا شتر تصادف کنید، بیمه بدنه خسارت وارد شده به وسیله نقلیه شما را جبران می‌کند. در صورتی که حیوان وحشی یا حرام گوشت باشد، باز هم می‌توانید با ارائه نامه پلیس، خسارت را از بیمه بدنه‌تان دریافت کنید. برای آشنایی با این بیمه نامه، مقاله راهنمای بیمه بدنه را مطالعه کنید.

 

دقت در رانندگی مانع از تصادف با حیوانات می شود

دقت در رانندگی مانع از تصادف با حیوانات می شود

چند نکته مهم در صورت تصادف با انواع حیوان

همانطور که نوشتیم، برای پرداخت خسارت در تصادف با حیوانات می‌توانید از بیمه شخص ثالث استفاده نمایید؛ اما در صورت تصادف با حیوانات و احشام باید نکاتی را رعایت کنید که به شرح زیر هستند:

 1. برای پیشگیری از تصادف با حیوانات سرعت مجاز در روستاها و جاده‌ها رعایت کنید.
 2. در صورت احساس خواب‌آلودگی به رانندگی ادامه ندهید.
 3. پیش از آغاز سفر از تمدید بیمه‌نامه خود اطمینان پیدا کنید.
 4. بعد از تصادف با حیوانات، با احتیاط از ماشین خارج شوید از تصادف عکسبرداری کنید. برای استفاده از بیمه تصادف با حیوانات ممکن است به این عکس نیاز پیدا کنید.
 5. بعد از تهیه مدرک می‌توانید ماشین را در گوشه‌ای پارک کنید و با پلیس راهور تماس بگیرید.
 6. در جاده‌هایی که عبور حیوانات زده‌اند، با احتیاط رانندگی کنید.
 7. در صورتی که با حیوانی دارای صاحب تصادف کردید؛ اما بین شما و او اختلافی در تعیین مقصر افتاد، حتما با افسر راهنمایی و رانندگی تماس بگیرید. علاوه بر این، در مقاله تعیین مقصر تصادفات رانندگی، اطلاعات کاملی در این خصوص نوشته‌ایم.
 8. در صورتی که خودرویی با دام شما تصادف کرد و حاضر به پرداخت خسارت نبود، می‌توانید از او شکایت کنید. برای چگونگی شکایت، مقاله چگونگی شکایت از راننده مقصر را مطالعه کنید.

خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه برای پرداخت خسارت تصادف با حیوانات

اگر در جاده‌های برون‌شهری یا روستایی با خودرو زیاد رفت‌وآمد دارید، بهتر است که حتماً از معتبر بودن زمانی بیمه شخص ثالث خودروی خود اطمینان داشته باشید. در حقیقت بیمه تصادف با حیوانات همان استفاده از بیمه شخص ثالث است که می‌توانید خسارات مالی وارد شده به اموال فرد را جبران کنید. اگر تاریخ انقضای بیمه‌نامه‌تان تمام شده است یا در حال اتمام است، فقط کافی است تا از طریق صفحه خرید بیمه شخص ثالث بیمه دات کام اقدام به تمدید و خرید کنید. پرسشی هم در این خصوص داشتید، می‌توانید در بخش کامنت بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام شما را کامل راهنمایی کنند.

بعد از تصادف با سگ و دیگر حیوانات چه کار کنیم؟

بهتر است از لحاظ انسانی به آن کمک کنیم و در صورت امکان آنرا به دامپزشکی برسانیم. در بسیاری از موارد هزینه در مان آنها هزینه سنگینی ندارد. در برخی موارد نیز می توان آنها را به پناهگاه حیوانات رساند. بعد از آن می توان مسائل مربوط به بیمه را با خیال راحت تری پیگیری کرد.

استعلام بیمه شخص ثالث

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ | راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران
25 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران؛ صفر تا صد بیمه لیفتراک، جرثقیل، لودر و…

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران یکی از زیرشاخه‌های بیمه مهندسی است. اجاره‌کنندگان و یا صاحبان این ماشین آلات، می‌بایست این بیمه را خریداری کنند تا با خیالی آسوده از این وسایل پر خطر استفاده نمایند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محمد
15 تیر 1402

سلام. سوالی پرسیدم اما جواب ندادید. لطفا” اگر پاسخ رو دقیق نمیدانید با حدس و گمان پاسخ ندید. تشکر
” اگر در برخورد موتور با سگ ولگرد ، راکب مقصر نباشه و منجر به فوت راکب بشه چی؟”
سوال دوم : آیا سگ ولگرد جزو اهشام طبقه بندی میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  17 تیر 1402

  سلام. خیر جز اهشام نیست.

person
شیدا
25 دی 1401

سگم توی خیابون ماشین بهش،زد و فرار کرد و منجر به فوت سگم شد
اگر بتوانم مقصر را پیدا کنم
آیا میتوانم ازش خسارت سگم رو بگیرم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  person
  کارشناس بیمه
  26 دی 1401

  سلام در این خصوص باید از خود شرکت بیمه بپرسید. در مقاله هم نوشتیم که سگ اگر مالکیت ثابت شده باشد، شاید امکانش باشد.

person
محمد
12 دی 1401

اگر در برخورد موتور با سگ ولگرد ، راکب مقصر نباشه و منجر به فوت راکب بشه چی؟

person
ایهام داوودی
24 مهر 1401

آیا در تصادف موتور با حیوانات می توان از صاحب حیوان طلب خسارت کرد ؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام بستگی به شرایط دارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید