05 بهمن 1401

دوره انتظار بیمه در بیمه تکمیلی و بیمه عمر چه مدت است

شرکت‌های بیمه‌گر در هنگام انعقاد قراردادهای بیمه با بیمه‌گزاران، معمولا یک بازه زمانی انتظار تعیین می‌کنند. این شرکت‌ها، طی دوران ذکرشده، تعهدی برای پرداخت غرامت به بیمه‌گزاران ندارند. دوره انتظار بیمه همان محدوده زمانی مورد توافق است که در قراردادهای بیمه‌های درمان تکمیلی و بیمه‌های عمر لحاظ می‌شود. اغلب شرکت‌های بیمه، قواعد مشترکی برای قراردادهای بیمه درمان تکمیلی دارند؛ اما در بیمه‌های عمر شرایط کمی متفاوت است. در این مقاله به سواالات دوره انتظار بیمه تکمیلی تامین اجتماعی چقدر است؟ آیا با دوره انتظار بیمه تکمیلی متفاوت است؟ چند ماه بعد از بیمه تکمیلی میتوان استفاده کرد؟ و مواردی از این قبیل پاسخ می‌دهیم. همچنین به بیان ضروریات، جزییات و طول دوره انتظار در قراردادهای بیمه می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

دوره انتظار بیمه در بیمه درمان تکمیلی

بیمه‌های پایه مانند بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت، بیمه نیروهای مسلح و… نمی‌توانند تمام هزینه‌های درمان بیماران را پوشش بدهند. ازاین‌روی بیمه درمان تکمیلی توسط شرکت‌های بیمه طراحی شد. بخش قابل توجهی از هزینه درمان افراد، تحت پوشش این بیمه‌ها توسط شرکت‌های بیمه در ازای دریافت حق‌بیمه، پرداخت می‌شود.

دوره انتظار بیمه

دوره انتظار بیمه در انواع بیمه، متفاوت است.

شرکت‌های مذکور برای کاهش ریسک مالی خود، محدوده زمانی را تحت عنوان دوران انتظار بیمه، تعریف کردند. در این محدوده زمانی بیمه‌گر هیچ تعهدی در قبال جبران خسارت بیمه‌گزار ندارد. به بیان دیگر فرد بیمه‌شده بلافاصله بعد از انعقاد قرارداد، نمی‌تواند از برخی پوشش‌های مورد توافق تا پایان دوره انتظار استفاده نماید.

دوره انتظار بیمه تکمیلی برای جراحی و بیماری‌های مزمن حدود ۳ ماه است. همچنین دوره انتظار در پوشش زایمان، اغلب اوقات ۹ ماهه است. برخی بیمه‌های گروهی اگر تعداد متقاضیان بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ نفر باشد، این مدت را به ۶ ماه کاهش می‌دهند. در تعداد متقاضی بالای ۱۰۰۰ نفر هم که کلا دوره انتظار حذف می‌شود. شرایط بیمه های مختلف برای دوره انتظار متفاوت است. لازم به ذکر است بیمه تکمیلی بدون دوره انتظار نداریم. در ادامه در مورد محدودیت ها و  مدت انتظار بیمه تکمیلی صحبت می‌کنیم.

البته محدودیت ذکر شده، معمولا برای پوشش‌های زیر اعمال می‌شود:

 • زایمان
 • جراحی و بستری
 • خدمات دندان‌پزشکی
 • خدمات پاراکلینیکی

نکته: برخی شرکت‌ها در خریدهای گروهی با تعداد بالا دوره انتظار ندارند.

ضرورت تعیین دوره انتظار بیمه درمان تکمیلی

گفتیم که یکی از علل تعیین دوره انتظار بیمه در بیمه تکمیلی کاهش ریسک مالی شرکت است. علت مهم بعدی به ایجاد شرایط برابر در استفاده از خدمات بیمه تکمیلی برای همه‌ی بیمه‌گزاران برمی‌گردد. برای همین همه شرکت‌ها دارای دوره انتظار در بیمه هستند.

تعیین دوره انتظار بیمه ضرورتی در ایجاد شرایط یکسان برای بیمه‌گزاران

پرداخت حق‌بیمه در اصل به معنای پس‌انداز بخشی از دارایی‌هایتان برای زمانی است که به بیمه نیازمند می‌شوید. از طرف دیگر، تجمیع پس‌اندازهای تمام بیمه‌گزاران در شرکت‌های بیمه است که امکان جبران خسارت افراد تحت پوشش را می‌دهد. پس در هنگام نیاز به پوشش‌های بیمه تکمیلی، شرکت برای ارائه خدمات به شما از پس‌اندازهای دیگران نیز استفاده می‌کند. حال چه می‌شود اگر فردی بدون پرداخت حق بیمه در محدوده زمانی مشخص- برای پوشش هزینه‌هایش اقدام به خرید بیمه تکمیلی نماید. در شرایط مذکور اگر خدمات بیمه‌ای برای این فرد فعال گردد آیا در حق سایر بیمه‌گزاران که ماه‌ها حق‌بیمه پرداخته‌اند، اجحاف نمی‌شود؟ تصور کنید به مرور تعداد این افراد هم افزایش یابند. قطعا دیگر صنعت بیمه هم نمی‌تواند به تعهدات خود در پوشش هزینه‌های درمانی عمل کند.

علت حذف دوره انتظار در برخی بیمه‌های درمان تکمیلی

بیمه‌های درمان تکمیلی به سه صورت ارائه می‌شود. بیمه تکمیلی انفرادی، بیمه تکمیلی خانواده و بیمه تکمیلی گروهی برخی شرکت‌ها در بیمه درمان گروهی وقتی تعداد متقاضیان از یک حدی -معمولا 1000 نفر- بالاتر رود دوره انتظار بیمه را حذف می‌کنند. طبق محاسبات مالی شرکت، افزایش تعداد بیمه‌گزاران، هزینه‌های احتمالی را در دراز مدت پوشش می‌دهد. برخی دیگر از شرکت‌ها هم در صورت حذف دوره انتظار، حق‌بیمه بیشتری از بیمه‌گزاران مطالبه می‌کنند. در این شرایط نیز ریسک مالی شرکت پوشش داده می‌شود.

مقاله پیشنهادی برای شما: بیمه تکمیلی چیست؟

دوره انتظار بیمه درمان تکمیلی معمولا چقدر طول می‌کشد؟

شرکت‌ها مختلف، دوره انتظار بیمه متفاوتی دارند. حتی این دوره در پوشش‌های گوناگون مثل خدمات درمانی یا کلینیکی هم ثابت نیست. معمولا دوره انتظار برای پوشش‌هایی چون عمل جراحی، خدمات بستری، پاراکلینیکی و بیماری‌های مزمن مانند دیابت، 3 ماهه تعیین می‌شوند. موارد زیر نیز در دسته بیماری‌های مزمن قرار می‌گیرند:

 • کاتاراکت، استرابیسم، پولیپ و انحراف بینی، جراحی سینوس و لوزه
 • جراحی قلب باز، نارسایی‌های مزمن کلیه، دیسک ستون فقرات
 • جراحی‌های پروستات، واریکوسل، میومکتومی و هیسترکتومی، سیستول، رکتوسل، آنتروسل
 • خسارت‌های ناشی از بیماری‌هایی قبل از تاریخ شروع اولین پوشش بیمه

دوره انتظار در پوشش زایمان، اغلب اوقات 9 ماهه است. برخی بیمه‌های گروهی اگر تعداد متقاضیان بین 250 تا 1000 نفر باشد، این مدت را به 6 ماه کاهش می‌دهند. در تعداد متقاضی بالای 1000 نفر هم که کلا دوره انتظار حذف می‌شود.

بیمه درمان تکمیلی را از کجا بخریم؟

بیمه دات کام کارگزاری آنلاین استعلام و خرید انواع بیمه از معتبرترین شرکت‌های بیمه با رتبه توانگری مالی یک است. اگر قصد خرید بیمه تکمیلی دارید، به آدرس  https://bimeh.com/health  بروید. همچنین مقاله نکات خرید بیمه تکمیلی را مطالعه کنید.

دوره انتظار بیمه

در اغلب شرکت‌های بیمه عمر، دوره انتظار  3 تا 6 ماه است.

دوره انتظار بیمه در بیمه عمر

بیمه عمر در دنیا به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن و بدون ریسک شناخته می‌شود. شرکت‌های بیمه مختلف طرح‌های متنوعی در این رشته بیمه ارائه می‌دهند. اما به طور کلی افراد با پرداخت حق بیمه سالانه تحت پوشش‌هایی چون: فوت، ازکارافتادگی، بیماری‌های خاص، بازنشستگی و… قرار می‌گیرند. همچنین در صورت فوت فرد بیمه‌شده، سرمایه فوت این بیمه‌نامه پشتوانه مالی مناسبی برای وراث قانونی‌اش خواهد بود. علاوه بر موارد گفته شده بیمه عمر چون ماهیت سرمایه‌گذاری دارد به سه دسته کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود.

بنا به انتخاب فرد متقاضی افزون‌بر پوشش‌های ذکر شده می‌تواند از سود سرمایه‌گذاری خود در قالب سود تضمینی و مشارکت نیز استفاده کند. دوره انتظار بیمه در بیمه عمر نیز مانند بیمه تکمیلی به پوشش انتخابی متقاضی بستگی دارد. برخی پوشش‌های در این بیمه‌نامه فاقد دوره انتظار است. اما برای حوادثی مانند فوت در اثر خودکشی، غرامت ازکارافتادگی و پوشش بیماری‌های خاص معمولا دوره انتظار تعریف می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع بیمه، راهنمای بیمه عمر را مطالعه کنید

دوره انتظار بیمه عمر چقدر است؟

دوره انتظار بیمه عمر در شرکت‌های بیمه مختلف بنابه سیاست‌های مالی شرکت محاسبه می‌شود. اما اغلب شرکت‌های برای پوشش ازکارافتادگی و بیماری‌های خاص 3 تا 6 ماه دوره انتظار تعیین می‌کنند. برخی شرکت‌ها مرگ با خودکشی را پوشش نمی‌دهند. برخی دیگر هم دوره انتظار 2 ساله برای آن درنظر گرفته‌اند. در هنگام بستن قراردادهای بیمه عمر، حتما به این نکات دقت کنید.

داشتن اطلاعات بیمه‌ای از ضروریات دنیای امروز است. بیمه عمر و بیمه درمان تکمیلی دو بیمه ضروری هستند که نقش مهمی در بعد سلامتی و مالی زندگی افراد دارند. دوره انتظار بیمه یکی از مهم‌ترین اصطلاحات تخصصی موجود در قرارداد بیمه‌های مذکور است. در این مقاله تلاش کردیم به توضیح این اصطلاح و جزییات مربوط به آن بپردازیم. اگر درباره آن پرسش یا ابهامی دارید در پایین صفحه کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
04 خرداد 1402 / بیمه عمر

انواع بیمه عمر؛ راهنمای کامل مزایا و پوشش‌های بیمه زندگی 1402

هر‌انچه باید در مورد بیمه عمر بدانید. از مزایا و پوشش‌های این بیمه چه می‌دانید؟

04 فروردین 1402 / بیمه درمان و تکمیلی / بیمه عمر

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی؟ انتخاب درست کدام است؟

بیمه عمر و درمان تفاوت‌هایی با هم دارند که برای انتخاب بین بیمه عمر یا بیمه تکمیلی، باید این تفاوت‌ها را بدانید. با شیوع ویروس کرونا یکی از مهم‌ترین نعمت‌هایی که بیش از

16 اسفند 1401 / بیمه عمر

پیر و جوان راضی از بیمه عمر رازی؛ طرح‌ها و مزایای بیمه آتیه رازی

مزایا و پوشش ‌های بیمه آتیه رازی را در این مقاله بخوانید!

10 اسفند 1401 / بیمه عمر

بیمه عمر ملت:تضمین آینده و آسودگی خاطر یک ملت با طرح‌های متنوع

مزایا و پوشش‌های طرح‌های مختلف بیمه زندگی ملت را در این مقاله بخوانید تا برای خرید بیمه عمر، انتخابی آگاهانه داشته باشید.

20 بهمن 1401 / بیمه عمر

تفاوت بیمه عمر و سرمایه گذاری در بانک؛ انتخاب کدام عاقلانه‌تر است

بیمه عمر یا سرمایه گذاری در بانک؟ کدام را برای آینده خود انتخاب کنیم؟ مزایا و معایب هر یک را در این مقاله بخوانید تا با چشمانی باز تصمیم بگیرید.

20 بهمن 1401 / بیمه عمر

کلاهبرداری بیمه عمر یا سهل انگاری بیمه‌گزار؟

چگونه در دام کلاهبرداران بیمه عمر نیافتیم؟ نحوه تشخیص شرکت‌های معتبر بیمه عمر!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علی ستاری
15 تیر 1401

دوره انتظار برای دندون پزشکیم هست من تازه تکمیلی گرفتم میخام برم دکتر؟؟؟

  کارشناس بیمه
  16 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر.

مسعود واحدی
19 شهریور 1401

بیمه تکمیلی دارم و می خواهم از بیمه تکمیلی همسرم هم استفاده کنم آیا دوره انتظار شاملم می شود ؟

  کارشناس بیمه
  20 شهریور 1401

  سلام اگر انفرادی باشد، بله شامل می شود.

سپهر
11 مهر 1401

سلام
دوره انتظار جراحی لاپاروسکوپی میومکتی برای بیمه تکمیلی گروهی بالای هزار نفر هم چنان وجود دارد ؟ چون برای زایمان نوشته شده بالای هزار نفر دوره انتظار ندارد!

  کارشناس بیمه
  11 مهر 1401

  سلام اصولا دوره انتظار برای عمل های جراحی وجود دارد؛ مگر آنکه آن شرکت قانون خاصی بگذارد.

لادن خرمی
19 مهر 1401

ببخشید برای دندون پزشکی هم دروه انتظار وجود داره؟

  کارشناس بیمه
  20 مهر 1401

  سلام خیر

mahsa 7777
27 مهر 1401

بیمه ی عمر هم الان دوره انتظار داره؟ من درست از توی مطلب متوجه نشدم این موضوع رو

بهبود
30 آذر 1401

سلام برای استفاده ازمزایای بیمه تکمیلی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌دوره انتظار دارد واگر آره چند روزاست

  کارشناس بیمه
  30 آذر 1401

  سلام برای جراحی و زایمان دارد که به ترتیب 3 و 9 ماه است.

محمدی
21 دی 1401

سلام پدرم تاریخ ۱۵/۹/۱۴۰۱بیمه تکمیلی تامین اجتماعی (مستمری بگیران) قرارداد بستند، عمل فوری نخاع گردن دارند. از چه تاریخی میتونند از مزایای تکمیلی استفاده کنند؟

  کارشناس بیمه
  21 دی 1401

  سلام عمل جراحی دارای دوره انتظار سه ماهه هستند. البته بیمه تکمیلی گروهی با تعداد بالا دارای دوره انتظار نیست. بهتر است که در این خصوص از خود شرکت طرف قرارداد بپرسید.

نورا
28 دی 1401

سلام من سال قبل بیمه تکمیلی داشتم ولی امسال نتونستم حدود ۶ماه هم ازش گذشته که دیگه تکنیلی ندارم الانم ۳ماه باردارم می تونم دوباره برا زایمان بیمه تکمیلی انفرادی انجام بدم

  کارشناس بیمه
  28 دی 1401

  سلام می توانید بگیرید اما زایمان تحت پوشش قرار نخواهد گرفت.

  علی
  29 بهمن 1401

  سلام من بیمه تکمیلی هستم دندانپزشکی استفاده کردم می خوان ببینم کی می تونم استفاده کنم دوباره

   کارشناس بیمه
   30 بهمن 1401

   سلام دوست عزیز. سقف بیمه سالانه رو چک کنین برای این موضوع.

علی
03 بهمن 1401

سلام
بتازگی تشخیص بیماری ام اس برای من داده شده
اگر بخوام بیمه تکمیلی یا عمر بگیرم وضعیت دوره انتظار برای من چگونه است؟
این دوره انتظار، برای قبل از تشخیص بیماری هست یا زمان استفاده از بیمه؟
چنانچه در هنگام خرید بیمه وضعیت بیماری را اعلام کنم در آینده و برای پرداخت جهت این بیماری مشکلی پیش نمی آید؟

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1401

  سلام احتمال اینکه قبول نکنند، زیاد است.

تیموری فرد
04 بهمن 1401

سلام. بیمه تکمیلی بعد از چند ماه تعلق میگیرد به افراد؟ قانون خاصی داره؟ من تازه امروز ثبت نام کردم و میخام بدونم شرایط خاصی داره؟

  نویسنده بیمه
  05 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز
  از روز صدور بیمه تکمیلی خود می توانید از پوشش های آن بهره مند شوید مگر برای جراحی یا زایمان که نیاز به دوره انتظار دارد.

نینا رضایی
04 بهمن 1401

سلام. کدام بیمه تکمیلی دوره انتظار ندارد؟

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1401

  تمام شرکت های بیمه ای که بیمه درمان انفرادی ارائه می دهند جهت پوشش های جراحی عمومی و تخصصی و زایمان و درمان نازایی دوره انتظار دارند که مدت دوره ها در اکثر شرکتها برای جراحی ها 3 ماه و برای زایمان و درمان نازایی 9 ماه می باشد.

محمد پوربان
04 بهمن 1401

سلام. دوره انتظار بیمه تکمیلی برای جراحی چه مدته؟

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1401

  سلام این دوره انتظار ۳ ماه است.

کارشناس بیمه
05 بهمن 1401

سلام. دوره انتظار برای بیماری های مزمن ۳ ماهه است. دوره انتظار در پوشش زایمان، اغلب اوقات ۹ ماهه است. برخی بیمه‌های گروهی اگر تعداد متقاضیان بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ نفر باشد، این مدت را به ۶ ماه کاهش می‌دهند. در تعداد متقاضی بالای ۱۰۰۰ نفر هم که کلا دوره انتظار حذف می‌شود. شرایط بیمه های مختلف برای دوره انتظار متفاوته.

سالمی
08 بهمن 1401

سلام. دوره انتظار بیمه تامین اجتماعی برای جراحی چقدره؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. دوره انتظار به خدماتی که می خواهید دریافت کنید بستگی دارد. بیمه تامین اجتماعی برای انجام عمل های جراحی و خدمات درمانی دوره انتظار ندارند و این یکی از بهترین خدمات تامین اجتماعی است . اما برخی از اعمال جراحی دوره‌های انتظار طولانی مدت دارد مثلاً تعویض مفصل یا تعویض لگن ۵ سال سابقه نیاز است . یک سری اعمال جراحی قلب سابقه نیاز است . معمولاً بستگی به عمل مورد نیاز یکسری سوابق مورد نیاز می باشد.

سمیرا
17 اسفند 1401

سلام من چند ماهه بیمه تکمیلی ندارم همسرم بیمه دانا فرهنگیان هستن ؟
زمان انتظار برای هزینه زایمان دارد؟

  کارشناس بیمه
  17 اسفند 1401

  سلام. بله. اما میزانشو باید از بیمه دانا بپرسید.

کمند
18 فروردین 1402

من یک ماهه که باردارم و حدودا یک ماه ونیم که بیمه تکمیلی هستم آیا میتونم در آزمایشات و سونوگرافی ازبیمه م استفاده کنم؟ یا باید برای سونو و آزمایش دوره انتظار سپری بشه؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز. خیر میتوانید استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید