19 دی 1401

بازرسی تامین اجتماعی؛ آشنایی کامل با نحوه درخواست بازرسی بیمه تامین اجتماعی

یکی از دغدغه‌های افراد و کارمندان بعد از استخدام در شرکت‌های مختلف به ویژه بخش‌های خصوصی، داشتن بیمه تامین اجتماعی است. به صورت اصولی بعد از قطعی شدن حضور یک فرد در یک شرکت یا ارگان، مدیران آن شرکت موظف به رد کردن بیمه آن فرد هستند. متاسفانه در سال‌های گذشته کارفرمایان با اشکال مختلف از انجام بیمه کارمندان خود سر باز زده‌اند. همین اتفاق کارمندان را نسبت به این موضوع حساس کرده است. ممکن است برای تان سوال شده باشد که در صورت بیمه نشدن‌تان در یک مجموعه چگونه درخواست بازرسی تامین اجتماعی داشته باشید یا آیا درخواست بازرسی تامین اجتماعی از محل اشتغال‌تان به چه صورت انجام می‌شود؟ برای تان مشکل‌ساز می‌شود یا خیر!

بازرسی تامین اجتماعی چیست؟

سازمان بیمه تامین اجتماعی برای مقابله با مشکلات احتمالی درمورد رد شدن بیمه‌های کارمندان و در نهایت حل آن از چندین روش استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها بازرسی تامین اجتماعی است. بازرسین این شرکت به صورت برنامه‌ریزی شده در چندین نوبت به شرکت‌ها سر می‌زنند. یکی از مواقعی که بازرس تامین اجتماعی به شرکت سر می‌زند، برای تعریف کد کارگاهی بیمه است. جدا از آن ممکن است به صورت سرزده و خودجوش یا در صورت تماس کارمندان با آن‌ها، برای حضور در یک شرکت وارد عمل شوند و به بررسی مشخصات و بیمه کارمندان بپردازند.

بازرسی تامین اجتماعی از همه شرکت ها انجام می شود

بازرسی بیمه تامین اجتماعی از همه شرکت ها انجام می شود

دلیل بازرسی از محل اشتغال چیست؟

سازمان بیمه تامین اجتماعی با استفاده از بازرسان خود در تلاش است تا مشکلات بیمه‌ای کارمندان و کارگران را به حداقل برساند و آن‌ها بتوانند با شرایط بهتری در محل کار خود حاضر شوند. بازرس‌ها در صورت درخواست بازرسی بیمه تامین اجتماعی توسط یک کارگر یا کارمند، سریعاَ در محل آن شرکت مربوطه حاضر می‌شوند تا بتوانند بعد از سرکشی به حل مشکل مربوطه بپردازند.

بازرسان دارای کارت شناسایی هستند و می‌توانند به راحتی و بدون اطلاع قبلی در هر شرکت و ارگانی حاضر شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند بدون چالش خاصی از صحت اجرای قوانین مختلف بیمه‌ای اطمینان پیدا کنند.

چند نکته مهم در مورد بازرسی تامین اجتماعی از شرکت یا کارگاه

در ادامه به بررسی 5 نکته مهم در مورد نحوه بازرسی‌های تامین اجتماعی از کارگاه و شرکت‌ها می‌پردازیم:

ارائه مدارک توسط بازرسین

یکی از مهم‌ترین نکاتی که اصولاَ از طرف سازمان تامین اجتماعی و شعب آن رعایت می‌شود، حکم و کارت است. اگر هر بازرسی قصد سرکشی از یک کارگاه را داشته باشد، باید دارای کارت معتبر و حکم لازم از سوی آن سازمان باشد تا بتواند بدون مشکل و چالش نسبت به بازرسی اقدام کند.

بعد از آن می‌بایست با برخوردی محترمانه از کارفرمای مربوط درخواست کند تا برای بررسی های لازمه با او همکاری کنند. در مقابل نیز صاحبان کسب و کار باید به صورت کامل با بازرسان همکاری های لازم را داشته باشند. به این صورت بازرسی تامین اجتماعی از محل اشتغال به بهترین شکل انجام خواهد شد. در صورتی که درخواست بازرسی بیمه تامین اجتماعی با مخالفت رییس آن مجموعه روبرو شود، گزارش این موضوع به سازمان تامین اجتماعی داده خواهد شد.

پرسیدن سوالات مرتبط در زمان بازرسی تامین اجتماعی

زمانی که ماموران برای بازرسی تامین اجتماعی از محل اشتغال یک شخص وارد عمل می‌شوند، فقط  می‌توانند در مورد بیمه و قوانین مربوط به سازمان تامین اجتماعی سوال کنند و کارفرما را به چالش بکشند. مامور بیمه در صورت مشاهده سایر مشکلات حق اظهار نظر یا دخالت در آن موضوع را ندارد. کارفرما نیز می تواند درمورد موضوعات عمومی به وی پاسخی ندهد.

بازرسان زمانی که نامه درخواست بازرسی را دریافت می کنند، می توانند در محل حضور پیدا کرده  و بعد از صحبت‌های ابتدایی با کارفرما، با تک تک کارمندان یا کارگران به مصاحبه بپردازند  تا از نبود مشکل اطمینان پیدا نمایند. در این زمینه می بایست با بازرس تامین اجتماعی حداکثر همکاری صورت بگیرد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سازمان تامین و هر آنچه باید در مورد آن بدانید اینجا را کلیک کنید.

 

بازرس تامین اجتماعی باید نام تمامی کارمندان در لیست را تایید کند

بازرس تامین اجتماعی باید نام تمامی کارمندان در لیست را تایید کند

نامه اعتراض به بازرسی تامین اجتماعی

در صورت وارد شدن اطلاعات به صورت نادرست یا ناقص در سایت تامین اجتماعی،کارمندان و کارگران یا حتی خود کارفرمایان می توانند با استفاده از نامه به بازرسی انجام شده، شکایت خود را پیگیری نمایند. در صورتی که تایید درخواست آنها نتیجه دهد، باید اطلاعات اصلاح شود. لازم به ذکر است اعتراض به بازرسی تامین اجتماعی باید همراه مستندات قوی انجام شود؛ صرفاَ ادعای تنها نمی‌تواند کاری را از پیش ببرد.

الزام داشتن کد بیمه و بیمه شدن همه کارمندان

تمامی شرکت‌ها در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنند، باید نسبت به تهیه کد بیمه کارگاهی اقدامات لازم را انجام دهند. بعد از آن باید یک به یک افراد کارمند در آن مجموعه را بیمه کنند و این قضیه قطعی و نهایی است. حتی با وجود درخواست خود کارمند مبنی بر عدم نیاز به بیمه تامین اجتماعی، وی نیز باید بیمه شود.اگر اقدامات لازم از سمت بیمه و بازرسین آن برای تعریف کد بیمه صورت نگرفت، این درخواست باید از سمت کارفرما یا کارمندان انجام شود. در این مورد حتی می‌توان به‌صورت پیامکی نیز درخواست بازرسی را ارائه داد تا بازرسان برای بازرسی به شرکت مربوطه مراجعه کنند.

قطعیت موضوع بیمه شدن تمامی افراد یک مجموعه

زمانی که اسم یک فرد در لیست بیمه یک شرکت قرار می‌گیرد، در صورت تایید بازرسان ، صاحب کسب و کار مجبور به پرداخت حق بیمه وی است. در مقابل نیز سازمان بیمه تامین اجتماعی باید وی را از خدمات شرکت بیمه بهره‌مند سازد. مگر اینکه خود کارمند در خواست خروج از مجموعه را داشته باشد.

چند نکته در خصوص بازرسی تامین اجتماعی

چند نکته زیر را در خصوص بازرسی تامین اجتماعی در نظر بگیرید:

 • برای دریافت کد کارگاهی جدید نیاز به بازرسی است.
 • برای درخواست بازرسی حضوری باید به درخواست خود را به دبیرخانه شعب تحویل دهید.
 • بازرسی افراد شاغل در شیفت شب توسط بازرسان سازمان در ساعات غیراداری انجام می‌شود.
 • بازرسی جهت احراز اشتغال بیمه شدگان، فعالیت کارگاه و تخصیص کد متمرکز ضروری است.
 • بازرسی قراردادهای پیمانکاری جهت اصالت قرارداد انجام می‌شود.
 • در صورتی که بازرس به محل کار شما بیاید و شما مشغول کار باشید، احتمال لغو بیمه بیکاری وجود دارد. البته امکان اعتراض وجود دارد.

الزام وجود بیمه تامین اجتماعی برای داشتن بیمه تکمیلی

اگر قصد انجام یا رد کردن بیمه تکمیلی را دارید، باید ابتدا دارای بیمه‌های پایه‌ای مانند بیمه سلامت، ارتش یا بیمه تامین اجتماعی باشید. البته این بیمه دارای پوشش‌های کاملی نیست و ممکن است در برخی اوقات شما را با چالش مواجه کند.

لازم به ذکر است که شما بدون داشتن بیمه پایه نیز می توانید از بیمه تکمیلی هایی مانند بیمه تکمیلی بیمه دی نیز استفاده کنید و از بیمه تکمیلی گروهی و انفرادی و پوشش های آن بطور کامل بهره کند شوید. برای آشنایی بیشتر با پوشش های بیمه تکمیلی اینجا را کلیک کنید.

برای تکمیل کردن این پوشش‌ها نیاز به  خرید بیمه تکمیلی دارید. البته در بازرسی تامین اجتماعی، مسئله مربوط به بیمه تکمیلی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. برای خرید بیمه تکمیلی به بهترین قیمت می توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه کنید تا بعد از مقایسه و استعلام بین شرکت‌های مختلف، بیمه نامه خود را تهیه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

آموزش کامل ثبت نام در سامانه سماح برای سفر به کربلا + معرفی امکانات این سایت

با توجه به حجم گسترده زائران کربلا، ثبت نام در سامانه سماح برای سفر در دوران اربعین اجباری شد. آموزش گام به گام ثبت نام سایت سماح را در این مقاله بخوانید!

06 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

بررسی مشخصات فنی و ظاهری شورولت تریل بلیزر ۲۰۲۴

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی و ظاهری شورولت تریل بلیزر 2024، مزایا و معایب آن پرداخته ایم؛ برای آشنایی با این خودرو و ویژگی‌های آن، این مقاله را مطالعه کنید.

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

سوابق بیمه تامین اجتماعی: روش‌های استعلام سابقه تامین اجتماعی در 1401

راهنمای سریع استعلام و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

خدمات بیمه تامین اجتماعی شامل چه پوشش‌هایی می‌شود

هر آنچه در مورد خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی باید بدانید را اینجا بخوانید!

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

سازمان تامین اجتماعی و هرآنچه باید درباره آن بدانید

سازمان تامین اجتماعی چه خدماتی به بیمه شدگان ارائه می‌دهد؟ تعهدات این سازمان را اینجا بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
حمید رضا احمدی
02 تیر 1401

بادرود
من در مهر ماه سال گذشته با نامه ترک کار از کارگاه ساختمانی در خواست بازنشستگی نمودم ۳۳/۸۸ سال خدمت کردم دو سال اخر را ازتهران به شهرستان رفتم تا حقوق ومزایای بیشتری در یافت کنم ‌حداکثر مبلغ بیمه از طرف کارفرما واریز گردید تامین اجتماعی بعداز ۹ ماه که از درخواست من گذشته ‌و مراجعه مکرر من هنوز حکم بازنشستگی مرا صادر نکرده است ‌شفاها می گویند هنوز جلسه تشکیل نشده تا به حقوق غیر متعارف شما رسیدگی کنیم سوال من اینست که ایا این همه تاخیر در جواب قانونی است ضمن اینکه در این مدت که بیمه نبوده ام هزینه های زیادی در رابطه با دارو و درمان پرداخت نموده ام ضمن اینکه در هیچ جای قانون من نخواندم که روش رسیدگی چگونه است غیر از اینکه‌فقط به میانگین دو سال اخر اشاره شده است
ممنون از وقتی که می گذارید

  کارشناس بیمه
  03 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در هر صورت دستمزد شما غیر متعارف است باید بازرسی شود ولی شعبه هم نباید اینقدر معطل کند باید به شما زودتر پاسخ بدهند

داود نعیم ابادی
10 تیر 1401

سلام. وقت بخیر
من ۹ سال سابقه بیمه دارم از فرودین ۱۴۰۱ نامه ترک کار گرفتم و درخواست بیمه بیکاری دادم اداره کار درخواست تایید کرده و فرستاده تامین اجتماعی بازرس تامین اجتماعی میگه شما شرکت پیمانکاری قرارداد داشتی و بیمه بیکاری باید در حین قرارداد درخواست داده باشید و شرکت هم نامه ی ترک کار رو بعد از اتمام قرداد به من داده و درخواست بیکاریم رد شده الان من میتونم از شرکت شکایت کنم یا از بیمه استفاده کنم ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏

  کارشناس بیمه
  12 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در هر صورت چون لیست شما در پیمانکاری ارسال شد و لذا طبق قانون به پیمانکاری ها بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد.

   محمد
   28 مهر 1401

   سلام،مگه کسانی که تو پیمانکاری کار می کنن و حق بیمه و ۳ درصد حق بیکاری را کامل میپردازن جزو جامعه نیستن؟ الان بخشی از کارهای دولتی راهم پیمانکاران انجام میدن اگه همچین چیزی هست اون دیگه اسمش قانون نیست: بی قانونیه

زیبایی
11 مهر 1401

با سلام
من تا 12 اردیبهشت 1401 در یک شرکت مشغول کار بودم . بعد از ان بدلیل بیماری مادر و نیاز به مراقبت از ایشان استعفا دادم ، شرکت ترک کار را در لیست بیمه ثبت کرده است اما زمان بازرسی بیمه فراموش کرده اندترک کار را اعلام کنند . از اخرین بازرسی قریب 4 ماه گذشته اما بازرسی هنوز ترک کار را تایید نکرده است
الان با بیمه با مشکل مواجه شده ام ایا باید اعتراض به بازرسی را من ثبت کنم یا کارفرما ؟ زمان بررسی چقدر طول میکشد؟

  کارشناس بیمه
  14 مهر 1401

  سلام اگر در لیست بیمه ترک کار شما را کارفرما اعلام کرده است به واحد درآمد شعبه مراجعه کنید

ناشناس
10 آبان 1401

سلام اگر کارگاهی اقدام به پرداخت حق بیمه برای افرادی کنه که حضور فیزیکی در کارگاه ندارند آیا مشکل قانونی براش ایجاد میشه؟

  کارشناس بیمه
  12 آبان 1401

  سلام اگر کارگاه باشد که بازرس تامین اجتماعی باید افراد شاغل در کارگاه را باید تایید کند اگر خلاف لیست ارسال شود و تامین اجتماعی متوجه شود طبق قانون برخورد میشود

کارشناس بیمه
13 آبان 1401

سلام دوست عزیز، ما فقط در اینجا توضیحات کلی نوشته ایم. به هر حال شما باید خودتان اقدام کنید. می توانید به اداره کل اعتراض بزنید.

  ناشناس
  14 آبان 1401

  سلام ممنون
  چطور میشه تامین اجتماعی رو از این جریان آگاه کرد؟

   ناشناس
   14 آبان 1401

   اعتراض با ثبت نام و مشخصات اقدام کننده انجام میشه و جون خودمون شاغلیم در این کارگاه نمیخوایم که کارمونو از دست بدیم

   کارشناس بیمه
   14 آبان 1401

   سلام به دفاتر تامین اجتماعی شهر خود باید اطلاع دهید.

مهرداد
18 آبان 1401

سلام
بنده تو یه شرکت بتن آماده کار میکنم
از صبح تا شب با سرو صدا ماشین سنگین ، سر پا وایسادن زیاد در پروژه ، رفت و آمد زیاد در ساختمان های چند طبقه که حفاظ ایمنی ندارن
کارفرما عنوان شغلی تو بیمه رو برام کارشناس فروش رد کرده ، که من اعتراض کردم. به نظر شما عنوان شغلی مناسب این کار چی میتونه باشه. اگه امکان داره راهنمایی کنین

  کارشناس بیمه
  19 آبان 1401

  سلام شغل شما باید توسط بازرس تامین اجتماعی مشخص شود بازرس از محل کار و نوع فعالیت شما در کارگاه بازدید میکند و شغل شما را تایید میکند

آرش
25 آبان 1401

باسلام.من یه شهروند ایرانیم.بچه شهرستان.محل کارم تهران آشپزخونهدبزرگیه..10نفر ااتباع هستن3نفر ایرانی.بجه های اتباع هیچ گونه کارت بهداشت هیچ کارت شناسایی حتی سواد ندارن اومدن سرکارباید ماهم مثل اونا ن مرخصی بریم نه تعطیلی ایام هفته.. اعتراض هم کنی میگن اونکه زیاده کارکرافغانی…نمیدونم شما درک بکنین یا نه ولی من کارکر ایرانی 2 ماه بچمو ندیدم اگه برم اخراج.نمیدونم این وضعیت و کدوم ارگانی پیکیری کنه…نه شبکه بهداشت نه اداره کار.بخدا من فقط کارگرم رنگ افتاب رو نمیبینم.ناچارم باشرایطساختم ولی دیگه خسته شدم از زندگی.همحا اینحور شده

  کارشناس بیمه
  25 آبان 1401

  سلام تنها راه مراجعه به اداره کار است.

امین
08 آذر 1401

با سلام من در شرکت خصوصی مشغول به کار میباشم .به تازگی فردی که قبلا از شرکت بازنشست شده را استخدام کرده و قرار است جایگزین من شود . با توجه به اینکه حقوق بازنشستگی میگیرد ایا قانونی است که مشغول به کار شود ؟ و میتوان اقدام به شکایت کرد؟

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1401

  سلام بازنشستگان حق اشتغال مجدد بکار را ندارند مگر بعنوان مشاور با شرکت همکاری کنند

میثم
08 آذر 1401

سلام وقت بخیر من میخوام اعتراض به بازرسی از کارخونه بزنم که سال 1395تا1397اونجا بودم الان سایت میکه تاریخ اعتراض باید تو سال جاری باشه ولی گزینه ای نداره که تاریخ اعتراض رو بزنم الان باید چکار کنم دلیل اعتراض هم اینکه که سنوات و عیدی رو رد نکردن برامون

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1401

  سلام بخشنامه ای نداریم که شما بتوانید به سالهای گذشته اعتراض بزنید برای همین هم گزینه ای در سیستم منظور نشده است

ابراهیم
21 آذر 1401

با سلام ما درخواست حضور بارزس دادیم الان جریمه اومده میگن درخواست ندادید برای اسفند۱۴۰۰ الان کجا میشه درخواست رو دید

  کارشناس بیمه
  22 آذر 1401

  سلام باید بروید کارگزاری تامین اجتماعی تا آنها پیگیری کنند

علیرضا
27 آذر 1401

سلام بنده حکم اجراییه و محکومت بیمه تامین اجتماعی به منظور پرداخت تاخیر تادیه دارم اما وقتی تماس میگیرم با سازمان مرکز استان مورد نظر قسمت حقوقی به من میگوید چیزی به ما نرسیده و پرونده شما مختومه هست و پیگیر نباشید.

  کارشناس بیمه
  28 آذر 1401

  سلام اجراییه ربطی به حقوقی ندارد شما باید به واحد امور اجرائیات شعبه مراجعه کنید تا آنها پیگیری کنند

البرزی
18 دی 1401

با سلام در صورتیکه شعبه تامین اجتماعی در انجام وظایف خود قصور متعدد داشته باشد چطور باید از شعبه مربوطه شکایت کنیم ؟

  نویسنده بیمه
  19 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  باید از طریق حراست شکایت کنید

حسین
30 دی 1401

با سلام، ماموران بیمه پنجشنبه ها هم میان بازدید؟

  نویسنده بیمه
  01 بهمن 1401

  سلام حسین عزیز
  بله ماموران تامین اجتماعی برای بازرسی، پنج شنبه ها نیز بازدید می آیند.

Behi
04 بهمن 1401

من سابقه بیمه گرفتم شش ماه اول سال۹۷ رو ندارم میگن باید برگ پرداخت پرینت داشته باشی ، فیش واریز بیمه ک از خود پرداز دارم رو قبول نمیکنن پرینت حساب گرفتم میگن قبول نیست ، در صورتی که وضعیت پرداخت همون شش ماه تو سیستم پرداخت شده لحاظ شده ، الان باید چیکار کنم ؟؟؟

  نویسنده بیمه
  05 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز
  اگر بیمه حرف و مشاغل آزاد و یا اختیاری واریز کردید و در سوابق شما منظور نشده است باید به واحد امور فنی بیمه شدگان و واحد امور نامنویسی شعبه مراجعه کنید تا آنها پیگیری کنند شاید واریزی شما اشتباه ثبت شده باشد

ناشناس
05 بهمن 1401

سلام من ۶ سال سابقه بیمه دارم ۳ساله که تو یه درمانگاه مشغول کارهستم ولی بیمه نمیکنه… الان که تصمیم به بیمه کردنگرفته میخواد از خودمون پول دریافت کنه تا ۱۰ روز بیمه بزنه …آیا همچین قانونی هست؟

  نویسنده بیمه
  05 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز
  خیر همچنین قانونی نداریم شما محرمانه به بازرس تامین اجتماعی ا طلاع دهید تا آنها پیگیری کنند

ارباب رجوع
24 بهمن 1401

بادرود
ریاست محترم سازمان تامین اجتماعی
ضمن عرض سلام و ادب به استحضار جنابعالی میرساند که پرسنل سازمان تامین اجتماعی بعنوان نماینده شخص شما در ادارات مختلف مشغول بکار میباشند و هرگونه رفتار و برخورد آنان با ارباب رجوع نماد رفتار شما میباشد لذا از جنابعالی خواهشمند است نسبت به استخدام پرسنل در ادارات و شعب تامین اجتماعی دقت بیشتری داشته باشید. لازم به ذکر است پرسنل شعبه تامین اجتماعی شعبه 22 در خیابان قائم مقام کوچه هشتم در هیچ قسمت اداره برخورد مناسبی با ارباب رجوع ندارند و متاسفانه هیچ کس مسئولیت رفتار زشت و بی ادبانه آنان را پیگیری نمیکند با هیچ شماره ایی نمیشود ارتباط گرفت و نحوه برخور پرسنل آن شعبه را اطلاع داد لذا این راه را برای اطلاع رسانی انتخاب نموده و خواهشمند است پیگیر شوید.

  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. ما کارگزاری بیمه هستیم. بهتر است این موضوع را به سازمان بیمه تامین اجتماعی گزارش دهید.

مهناز
26 بهمن 1401

سلام به تازگی در یک شرکت پیمانکاری جز پرسنل اداری کار میکنم و میخوان برام بیمه رد کنند . من کد بیمه تامین اجتماعی رو گرفتم و توی لیست بیمه اسمم رد شده. شنیدم باید بازرس بیاد تایید کنه که من جز پرسنل شرکت هستم. برای بازرسی نیازی هست که خودم اقدام کنم یا از سمت تامین اجتماعی بعد از بررسی لیست از سایت خودشون بازرس میفرستند؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  01 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. مثل مابقی پرسنل باید شماره بیمه بگیرد و در همان کد پیمانکاری در شعبه نامنویسی شود و در هنگام نامنویسی توسط شعبه همکار نامنویسی کد ایشان را در سیستم تعریف میکند.

   سعید
   12 اسفند 1401

   سلام
   بنده کارگر شالیزاری هستم
   از اونجاییکه قانون سازمان تغییر کرد و بیمه شالیزاری فصلی شده و تو این مدت پاییز و زمستون بیمه ام رو خودم به صورت مشاغل آزاد پرداخت میکردم از طریق پروفایل بیمه شده
   حالا با توجه به شروع کار شالیزاری میخوام از طرف کارفرمام اقدام به ثبت درخواست بازرسی کارگاهی بدم تا تو اسفند تایید بشه و از فروردین دوباره شروع بشه
   حالا سوال اینجاست که تو قسمت فرم ثبت اعتراض (ازتاریخ) و (تا تاریخ) رو نمیدونم چه تاریخی ثبت کنم!!!!میشه راهنماییم کنین؟

    کارشناس بیمه
    13 اسفند 1401

    سلام دوست عزیز. باید از تاریخی که شروع به کار کرده‌اید را بنویسید.

خدابنده
14 اسفند 1401

سلام خسته نباشید من به عنوان یک کارفرما برای کارگر جدید چگونه می توانم درخواست بازرس کنم

  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1401

  سلام. از طریق سایت تامین اجتماعی یا مراجعه به کارگزاری تامین اجتماعی می‌توانید فرم درخواست برای کارگر جدید را دریافت کنید.

Kiyan
22 اسفند 1401

سلام. مادرم از تاریخ شهریورماه سال 1388، به جهت مشغول بودن در شغل قالیبافی، تحت پوشش بیمه قالیبافان قرارگرفتند، در سال 91 جهت احساس ضعف بینایی و سنجش بینایی خود، به پزشک متخصص مراجعه میکنند، که همان زمان پزشک ایشان را به دلیل اختلالات بینایی و عدم تشخیص رنگها، از ادامه ی شغل قالیبافی منع میکنند،مادرم به دلیل عدم اطلاعات از قانون کار و بیمه و عدم توانایی انجام کار، به امید حقوق بازنشستگی، طبق روال اقساط بیمه ایی خود را میپردازند،در سال 93 از طرف بازرسی امور بیمه شدگان، جهت بازرسی محل کار و کارگاه، به ایشان ابلاغیه ارسال میشود،که در همان تاریخ (دی ماه سال 1393)به سازمان بیمه اعلام بیماری میکنند.سازمان هم جهت پیگیری مراحل قانونی کار، ابتدا بیمه ایشان را قطع نموده و با تشکیل پرونده و معرفی ایشان به پزشک متخصص مورد اعتماد سازمان(در تاریخ 94/02/20)، وارد مرحله کمیسیون پزشکی میشوند، پزشکان معتمد مادرم را از کار افتاده 66درصد به بالا اعلام نموده اند. ولی کمیسیون پزشکی(تاریخ 94/04/01) ازکارافتادگی ایشان را بدونه بیان دلیل و شفاف سازی برای بیمه شده رد نمودند، و همچنین کمیسیون تجدیدنظر به همین منوال رای کمیسیون بدوی را تایید نمود.مادرم که نتوانسته بودند از حق و حقوق خود دفاع کنند، به ناچار با این رای از پرونده ی پزشکی و هزینه های پرداختی چندساله ناامید میشوند، ولی بعد از گذشت یکسال و نیم از آن تاریخ و فشار بیماری و عدم توانایی انجام کار و پرداخت هزینه های گزاف درمان، بدونه هیچ نوع بیمه درمانی، بالاجبار مجددا پیگیر پرونده پزشکی خود میشوند و (در تاریخ 95/12/16) به مدیریت کل سازمان امور بیمه شدگان استان مراجعه نمودند، که مدیریت کل بدونه توجه به سابقه ی پرداختی های بیمه ی قالیبافی و بررسی اصولی پرونده مادرم، به ایشان دستور پرداخت بیمه مشاغل ازاد و ارجاع مجدد به کمیسیون پزشکی میدهند، پزشکان معتمد کمیسیون اینبار هم مادرم را (درتاریخ 95/12/25) ازکارافتاده ۶۶درصد به بالا اعلام میکنند، ولی کارشناسان کمیسیون پزشکی اینبار هم این نظریه پزشکی را به دلیل اعلام تاریخ اشتباه شروع بیماری (که تاریخ شروع بیماری را 95/06/04 اعلام کردند) رد کردند!!!!چرا که مادرم در این تاریخ بیمه شان توسط سازمان به دلیل اعلام ازکارافتادگی، قطع و هیچگونه بیمه ایی پرداخت نمی‌کردند. ولی در کمیسیون های پزشکی ایشان را رد کردند، اگر از کار افتاده هستند چرا حق و حقوقشان پرداخت نمیشود؟؟ و اگر از کار افتاده نیستند، چرا بیمه شان را قطع نموده اند و با مشاوره ی غلط مدیریت سازمان، ایشان را به پرداخت بیمه مشاغل آزاد سوق دادند، که الان برای رسیدگی به مشکل برخورده اند.

  کارشناس بیمه
  23 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. بر اساس توضیحات شما تمام مراحل را طبق قانون تامین اجتماعی انجام داده اید. در این مرحله دیگر تامین اجتماعی نمی تواند کاری انجام دهد. برای پیگیری موضوع می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

ارباب خداست
25 اسفند 1401

سلام توروخدابه دادم برسید.توی این اوضاع بداقتصادی که حقوق کارگر۱۳۹هزارتومن روزانه هست چطوری میشه زندگی کرد؟شوهرم نزدیک۱۵ساله که توی زمینهای کشاورزی داره کارمیکنه ولی کارفرماکه ازسرمایه داران بزرگ پسته هستش هیچ اقدامی برای بیمه کردن کارگرا که خیلی ازبیمه شده هاش الان بایدبازنشست بشن نکرده.شوهرم۳۳سالشه باوجوداینکه پدرشون هم ازبازنشستگان همین کارفرمابوده هنوزبیمه نشده.به امیداینکه بیمه شون کنن چندسال براشون کارکردن ولی اونایاپارتی دارن یاچون تعدادکارگراشون زیاده هنوزبیمه نکردن.خب مگه براساس ملک کشاورزی نبایدبیمه کنن اگراحتیاج نداشتن یانمیخواستن بیمه کنن چرابیرونشون نکردن تاامثال شوهرمن اوج جوونی بیل بدست نباشن ونرن سروقت شغلی که بیمه شون کنن.اگرحقوق هم زیادبودحداقل خودمون بیمه آزادمیپرداختیم.توروخدابگین بایدبه کجامراجعه کنیم

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. باید به تامین اجتماعی همان منطقه مراجعه کنید و به ریس تامین اجتماعی گزارش بدهید تا ایشان بازرس تامین اجتماعی را به محل اعزام کند تا همسر شما را بیمه کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید