۱۷ خرداد ۱۴۰۲

بیمه کارگاهی چیست+ مراحل دریافت کد کارگاهی در ۱۴۰۲

پس از اینکه کارگاه یا شرکت خود را ثبت کردید، می‌‌توانید بیمه کارگاهی یا همان کد کارگاهی خود را دریافت کرده تا کارمندان خود را بیمه تامین اجتماعی کنید. نماینده شرکت باید برای بیمه کردن کارمند‌‌ها به نزدیکترین شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند و مدارک را برای تشکیل پرونده تحویل شعبه دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر برای شما توضیح دهیم.

 

بیمه کارگاهی چیست؟

این بیمه در حقیقت همان بیمه اجباری کارمندان است که باید بعد از ثبت شرکت‌ها انجام شود. بیمه کردن کارمندان مراحل مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 • دریافت کد کارگاهی
 • نام نویسی کارمندها
 • تنظیم و ارسال لیست بیمه کارمندها
 • پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما

مواردی که گفته شد، جزو الزامات  این بیمه است. نام نویسی هم برای کارمندهایی انجام خواهد شد که برای اولین بار مشمول بیمه کارگاهی می‌شوند. دقت کنید که این مرحله برای افرادی که سابقه پرداخت حق بیمه ندارند، الزامی است. با ارائه مدارک شناسایی کارمند به شعبه مربوطه کارگاه مراجعه کرده تا مراحل نام نویسی انجام شود.

کد کارگاهی بیمه چیست؟

این کد در واقع یک عدد ۱۰ رقمی‌‌ است که اداره بیمه سازمان تامین اجتماعی به کارگاه یا شرکت اعطا می‌‌کند. اهمیتی ندارد که فعالیت شما کارگاهی یا شرکتی باشد، اگر تعدادی نیروی کار دارید که برای شما و در محیط شرکت یا کارگاه شما کار می‌‌کنند، به این کد نیاز خواهید داشت.

بیمه کارگاهی

گرفتن کد کارگاهی بیمه

توجه کنید که اگر کسب و کاری راه اندازی کرده‌اید و کارمندان خود را بیمه نکرده باشید، دچار تخلف شده و باید جریمه‌‌های سنگینی پرداخت کنید. با توجه به این موضوع بهتر است که بعد از ثبت شرکت یا ثبت کارگاه خود، برای دریافت کد کارگاهی مراجعه کنید تا بتوانید کارمندان خود را جزو بیمه گارگاهی قرار دهید و در آینده دچار مشکلات نشوید.

چگونه کد کارگاهی بیمه دریافت کنید؟

به این مورد دقت کنید که کارفرما کد کارگاهی بیمه را دریافت می‌‌کند. کارفرما‌‌های عزیز به دو صورت حقوقی و حقیقی می‌‌توانند کد کارگاهی خود را دریافت کنند. کارفرما حقوقی در حقیقت به این معنا است که یک شرکت به عنوان کارفرما معرفی شود و کارفرما حقیقی یعنی یک شخص به عنوان کارفرما مشخص شود.

قبل از هر اقدامی ‌‌برای دریافت کد کارگاهی و استفاده از بیمه کارگاهی باید موضوع حقیقی و حقوقی بودن خود را مشخص کنید. در این دو مورد باید مدارک مختلف و متفاوتی را به بیمه سازمان تامین اجتماعی تحویل دهید.

مزیت‌‌های گرفتن بیمه کارگاهی

شاید برای شما هم سوال پیش آید که گرفتن این کد کارگاهی و استفاده از این بیمه چه مزیتی دارد؟

بیمه شدن در تمام دنیا یک کار بسیار مهم است که نباید از آن غافل شد. از این رو بیمه کارگاهی مزیت‌‌های گوناگونی دارد که به شرح زیر است:

 • حق اولاد به کارمندان تعلق می‌‌گیرد.
 • حق ماموریت برای کارمندان در نظر گرفته می‌‌شود.
 • ارزاق تحویلی خواهید داشت.
 • مرخصی‌‌های قانونی به شما تعلق می‌‌گیرد.
 • در هزینه‌‌های درمانی به شما کمک می‌‌شود.

چه زمانی افراد جزو بیمه کارگاهی می شوند؟

برای اینکه کارمندان بتوانند جزو این بیمه‌نامه باشند، باید کارفرما کد کارگاهی را دریافت کرده باشد. بعد از ارائه مدارک و تکمیل مراحل بازرسی، در نهایت و حداکثر تا ۳۰ روز کد کارگاه به آدرس شرکت ارسال خواهد شد.

ارسال لیست کارکنان برای بیمه کارگاهی

کارفرما باید هرماه، لیست کارگرهای مشمول قوانین بیمه تامین اجتماعی را به این سازمان ارسال کند تا هرچه سریع تر کارکنان، مشمول این بیمه‌نامه شوند و از خدمات سازمان بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند. دقت کنید که نوع قرارداد و ترتیب استخدام کارمندان ربطی به ارسال لیست کارکنان ندارد.

برای ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی چه مراحل و مدارکی مورد نیاز است؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره، مقاله لیست بیمه تامین اجتماعی بیمه دات کام را بخوانید.

 

دریافت شماره بیمه کارمندان

هنگامی ‌‌که اولین لیست بیمه را تحویل سازمان بیمه تامین اجتماعی می‌‌دهید، باید اصل و تصویر شناسنامه تمام کارکنان خود را به واحد نام نویسی شعبه تحویل دهید تا شماره بیمه کارکنان را دریافت کنید. با این کار تمام کارکنان جزو بیمه کارگاهی خواهند شد و از خدمات آن بهره مند می‌‌شوند.  اگر کارمند شما از قبل شماره بیمه داشته باشد، کافی است که تنها فرم درخواست بیمه را تکمیل کرده و شماره بیمه خود را درج کند.

شماره بیمه کارگاهی چیست؟

شماره بیمه تامین اجتماعی یک کد ۸ رقمی ‌‌است که برای شناسایی افراد بیمه‌شده است.

هر فرد در بیمه‌ی کارگاهی برای اینکه بتواند سابقه بیمه‌ای خود را داشته باشد و طبق آن از خدمات بازنشستگی و پوشش‌‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کند، یک کد بیمه مخصوص به خود دارد. کافی است که به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند و با نام کاربری و رمز ورود، سابقه بیمه‌ای خود را ببیند.

نکات مهم درباره کد کارگاهی و بیمه کارگاهی

توجه کنید، برخی موارد وجود دارد که باعث می‌‌شود کد کارگاهی تغییر کند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

کد کارگاهی حقیقی یا شخصی با تغییر فعالیت شخص یا تغییر آدرس، تغییر می‌‌کند. باید در صورت وقوع این دو مورد، کارفرما به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کند و کد کارگاهی جدید اخذ کند.

کد کارگاهی حقوقی عوض نمی‌شود. در حقیقت به این معنی است که شما با نخستین کد کارگاهی که دریافت می‌‌کنید تا انحلال شرکت خود، یک کد کارگاهی خواهید داشت. لازم است یادآوری شود که به هنگام نقل و انتقالات کارگاه، دریافت مفاصاحساب از شعبه تامین اجتماعی لازم است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مراحل گرفتن کد کارگاهی بیمه به اینجا مراجعه کنید.

همچنین برای مقابله با مشکلات احتمالی در رد شدن بیمه های کارگران و پرسنل، بیمه تامین اجتماعی از بازرسی تامین اجتماعی استفاده می کند تا بدین ترتیب بیمه ها راحت تر برای تمامی اعضا رد شود. در چنین شرایطی بازرس با چک کردن کد کارگاهی و مشخصات شما اعتبار بیمه شما را می سنجد.

دریافت کد کارگاهی برای پیمانکاران

بیمه کارگاهی

شرایط دریافت بیمه کارگاهی برای پیمانکاران

در مواردی که یک کارفرما، انجام کار را به پیمانکار می‌سپارد، رعایت مواردی بر اساس قانون و ماده ۳۸ تامین اجتماعی ضروری است. این موارد شامل:

 • کارفرما در متن قرارداد، پیمانکار را متعهد می‌کند که کارکنان خود و همچنین کارکنان پیمانکار را نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه کندو کل حق بیمه را بپردازد.
 • مابه التفاوت حق بیمه طبق مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی مربوطه را پرداخت و سپس مفاصاحساب دریافت خواهد کرد.
 • پس از انعقاد قرارداد یک نسخه از آن باید به وسیله کارفرما یا پیمانکار به نزدیکترین شعبه سازمان تامین اجتماعی (واقع درمحل اجرای پروژه) تحویل گردد.
 • کارفرما یا واگذارنده کار در مورد قراردادهای غیر عمرانی، باید ۵ درصد مبلغ ناخالص کارکرد را از هر صورت وضعیت مقاطعه کار، کسر کند و نزد خود نگه دارد.
 • شعبه تامین اجتماعی پس از دریافت قرارداد برای کارگاه، تشکیل پرونده می‌دهد و شماره کارگاه و ردیف پیمان را اختصاص می‌دهد.
 • پیمانکار صورت دستمزد و مزایای کارکنان شاغل در طرح را در دوره زمانی مشخص، تنظیم می‌کند.
 • داشتن کد کارگاهی فواید دیگری نیز دارد از جمله آن که بوسیله آن در حضور بازرسی تامین اجتماعی می توانید رد شدن بیمه خود را چک کنید.

بیمه دات کام مشاوره بیمه

مطالبی که گفته شد بسیار مهم است و کارفرما بعد از ثبت شرکت و تاسیس کارگاه خود باید به آن‌ها دقت کند. اگر برای دریافت کد گارگاهی با مشکلات مختلفی روبه رو شده‌اید و هنوز بعد از ثبت شرکت خود نتوانسته‌اید کد کارگاه خود را دریافت کنید باید با مشاوره‌‌های بیمه در ارتباط باشید تا در کوتاه‌ترین زمان اطلاعات تخصصی دریافت کنید. تمام کارمندها جزو بیمه کارگاهی خواهند بود تا علاوه بر سابقه کار، میزان هزینه‌ها و مالیات کارفرما هم مشخص شود. اگر شما به عنوان کارمند یا کارفرما درباره بیمه کارگاهی سوالی دارید که در متن این مطلب به آن اشاره نشده است، می‌توانید در قالب کامنت و زیر همین مطلب سوالات خود را بازگو کنید تا کارشناس‌های بیمه دات کام در کوتاه‌ترین زمان سوالات شما را پاسخ دهند.

 • + بیمه کارگاهی چیست؟
 • + کد کارگاهی بیمه چیست؟
 • + چگونه کد کارگاهی بیمه دریافت کنید؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
۰۴ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
دانیال
۳۰ آبان ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب خدمت شما سوال بنده اینه
من و دوتا از دوستان عزیزم میخواهیم یه کارگاه تولید وسایل بهداشتی راه بیندازیم که در اصطلاح شریکی کار کنیم نحوه بیمه کردن ما چطوری میشه چون قضیه کارگر کارفرما نیست

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر کارگر غریبه ندارید و هر دو شما شریک هستید تامین اجتماعی کاری با شما برای بیمه شدن ندارد مگر خودتان بروید بیمه حرف و مشاغل آزاد واریز کنید.

person
محمد کریمی
۲۳ آبان ۱۴۰۲

سلام من زندانیم و رای باز هستم کار فرما میتواند بیمه تامین اجتماعی من را رد کند

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر نمیتواند چون بازرس باید تایید کند مگر اینکه بازرس تامین اجتماعی اشتغال بکار شما را تایید کند.

person
علی همتی
۰۴ مهر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر
بنده داخل یک پاساژ نصف مغازه ای رو اجاره کردم و جواز کسب هم ندارم و چون صاحب ملک خودش هم اونجا نصف دیگه مغازه رو داره و کار میکنه و کارمندی نداره اما من دو تا کارمند دارم چطور میتونم هم خودم و هم دو کارمندم رو بیمه کنم قبل از این داخل یه مغازه دیگه با این دو کارمند کار میکردیم و هر سه بیمه اونجا بودیم در واقع هر سه کارمند بودیم اما الان من شدم کارفرما و اون دو کارمندم در نصف مغازه ای که عرض کردم با چه شرایطی هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  میتوانید کارگران را بیمه و خودت را بیمه کارفرمایی کنید شما بروید شعبه تامین اجتماعی و به بازرس تامین اجتماعی اطلاع دهید تا ایشان فرایند کار را انجام بدهد.

person
کارمند
۲۷ بهمن ۱۴۰۱

سلام
من کارمند نفت هستم
یه مغازه زدم که بعد از کارم میرم مغازه.
نیرویی هم ندارم
آیا باز باید هزینه بیمه تامین اجتماعی بدم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۹ بهمن ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز
  اگر کارگر ندارید که هیچ هزینه ای نباید پرداخت کنید اگر کارگر داشته باشید که باید حق بیمه ان را پرداخت کنید

person
حسین
۲۵ تیر ۱۴۰۱

سلام من برای عقد قرارداد مشاوره با استان قدس طبق تاکید این سازمان کد کارگاهی گرفتم و دو ماه کار کردم و فعالیتم تموم شد. الان بعد دو سال یک برگه اومده دم خونه م که باید ۴ ملیون حق بیمه پرداخت کنم در حالی که من این دو سال نه میدونستم بیمه م و نه وقتی رفتم دکتر و کد ملی م رو وارد کرد بیمه بودم یعنی حتی دکتر هم رفتم ازاد حساب کردن. باید چیکار کنم بابت این جریمه وقتی هیچ فعالیتی انجام نشده

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، وقتی قرارداد منعقد کردید استان قدس یک برگ از قرارداد را به تامین اجتماعی ارسال کرده است و تامین اجتماعی هم محاسبه کرده لذا اگر کار مشاوره انجام نشده به تامین اجتماعی مراجعه کنید وگرنه باید حق بیمه را واریز کنید

person
عزت الله خداوردی
۰۵ بهمن ۱۴۰۰

سلام آیا تعریف بیمه در هر رشته ای متفاوت است؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۵ بهمن ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، خیر تفاوتی در اصل تعریف بیمه وجود ندارد اما هر کدام از رشته ها در نوع پوشش و خدمات باهم اختلاف دارند.

person
قاسم
۲۲ دی ۱۴۰۰

با سلام ، منظور از بیمه تجهیز کارگاه در پروژه عمرانی چیست ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۲ دی ۱۴۰۰

  سلام قاسم عزیز بله بیمه تجهیز کارگاه وجود دارد . تجهیز کارگاه، عبارت است از عملیات، اقدام‌ها و تدارکاتی که باید به صورت موقت برای دوره اجرا انجام شود؛ تا آغاز کردن و انجام دادن عملیات موضوع پیمان، طبق اسناد و مدارک پیمان، میسر شود.به منظور نصب تجهیزات و ماشین الات کارخانه وتاسیسات از هنگام تجهیز کارگاه تا پایان عملیات نصب وکارهای ساختمانی ، آزمایش و راه اندازی طرحهایی نظیر کارخانه های صنعتی و تولیدی، نیروگاهها ، خطوط‌ انتقال نیرو ، تاسیسات‌مخابراتی‌وتلوزیونی،ذوب اهن،فولادسازی راه آهن ،خطوط لوله نفت وگاز،پتروشیمی،پالایشگاه و…این بیمه نامه صادر می گردد. بیمه تمام خطر نصب پوشش بیمه ای گسترده ای را فراهم می آورد این بیمه نامه نیز همانند بیمه تمام خطر مقاطعه کاران از جمله بیمه های تمام خطر می باشد که تقریباً هرگونه زیان یا خسارت ناگهانی یا غیر قابل پیش بینی که در طول مدت بیمه به اموال بیمه شده وارد می آید مشروط به اینکه به نحوی مشخص در بیمه نامه مستثنی نشده باشد را تحت پوشش قرار می دهد که مهمترین آنها عبارتند از : آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار، سقوط هواپیما ، همچنین خسارت ناشی از کاربرد آب و یا سایر اقداماتی که به منظور اطفاء حریق صورت می گیرد .

person
شیرازی
۲۷ آبان ۱۴۰۰

سلام من خودم در یک شرکتی مشغول به کار هستم، از طرفی یک کارگاه هم دارم که چندین کارگر فعالند. الان من کدکارگاهی گرفتم و کارمندامو بیمه کردم، با بیمه خودم منافات داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۴ دی ۱۴۰۰

  سلام بیمه کردن کارگران منافاتی با بیمه خود کارفرما و کار کردن او در جای دیگر ندارد

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید