15 تیر 1401

بیمه کارگاهی چیست+ مراحل دریافت کد کارگاهی در 1401

پس از اینکه کارگاه یا شرکت خود را ثبت کردید، می‌‌توانید بیمه کارگاهی یا همان کد کارگاهی خود را دریافت کرده تا کارمندان خود را بیمه تامین اجتماعی کنید. نماینده شرکت باید برای بیمه کردن کارمند‌‌ها به نزدیکترین شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند و مدارک را برای تشکیل پرونده تحویل شعبه دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر برای شما توضیح دهیم.

 

بیمه کارگاهی چیست؟

این بیمه در حقیقت همان بیمه اجباری کارمندان است که باید بعد از ثبت شرکت‌ها انجام شود. بیمه کردن کارمندان مراحل مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 • دریافت کد کارگاهی
 • نام نویسی کارمندها
 • تنظیم و ارسال لیست بیمه کارمندها
 • پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما

مواردی که گفته شد، جزو الزامات  این بیمه است. نام نویسی هم برای کارمندهایی انجام خواهد شد که برای اولین بار مشمول بیمه کارگاهی می‌شوند. دقت کنید که این مرحله برای افرادی که سابقه پرداخت حق بیمه ندارند، الزامی است. با ارائه مدارک شناسایی کارمند به شعبه مربوطه کارگاه مراجعه کرده تا مراحل نام نویسی انجام شود.

کد کارگاهی بیمه چیست؟

این کد در واقع یک عدد 10 رقمی‌‌ است که اداره بیمه سازمان تامین اجتماعی به کارگاه یا شرکت اعطا می‌‌کند. اهمیتی ندارد که فعالیت شما کارگاهی یا شرکتی باشد، اگر تعدادی نیروی کار دارید که برای شما و در محیط شرکت یا کارگاه شما کار می‌‌کنند، به این کد نیاز خواهید داشت.

بیمه کارگاهی

گرفتن کد کارگاهی بیمه

توجه کنید که اگر کسب و کاری راه اندازی کرده‌اید و کارمندان خود را بیمه نکرده باشید، دچار تخلف شده و باید جریمه‌‌های سنگینی پرداخت کنید. با توجه به این موضوع بهتر است که بعد از ثبت شرکت یا ثبت کارگاه خود، برای دریافت کد کارگاهی مراجعه کنید تا بتوانید کارمندان خود را جزو بیمه گارگاهی قرار دهید و در آینده دچار مشکلات نشوید.

چگونه کد کارگاهی بیمه دریافت کنید؟

به این مورد دقت کنید که کارفرما کد کارگاهی بیمه را دریافت می‌‌کند. کارفرما‌‌های عزیز به دو صورت حقوقی و حقیقی می‌‌توانند کد کارگاهی خود را دریافت کنند. کارفرما حقوقی در حقیقت به این معنا است که یک شرکت به عنوان کارفرما معرفی شود و کارفرما حقیقی یعنی یک شخص به عنوان کارفرما مشخص شود.

قبل از هر اقدامی ‌‌برای دریافت کد کارگاهی و استفاده از بیمه کارگاهی باید موضوع حقیقی و حقوقی بودن خود را مشخص کنید. در این دو مورد باید مدارک مختلف و متفاوتی را به بیمه سازمان تامین اجتماعی تحویل دهید.

مزیت‌‌های گرفتن بیمه کارگاهی

شاید برای شما هم سوال پیش آید که گرفتن این کد کارگاهی و استفاده از این بیمه چه مزیتی دارد؟

بیمه شدن در تمام دنیا یک کار بسیار مهم است که نباید از آن غافل شد. از این رو بیمه کارگاهی مزیت‌‌های گوناگونی دارد که به شرح زیر است:

 • حق اولاد به کارمندان تعلق می‌‌گیرد.
 • حق ماموریت برای کارمندان در نظر گرفته می‌‌شود.
 • ارزاق تحویلی خواهید داشت.
 • مرخصی‌‌های قانونی به شما تعلق می‌‌گیرد.
 • در هزینه‌‌های درمانی به شما کمک می‌‌شود.

چه زمانی افراد جزو بیمه کارگاهی می شوند؟

برای اینکه کارمندان بتوانند جزو این بیمه‌نامه باشند، باید کارفرما کد کارگاهی را دریافت کرده باشد. بعد از ارائه مدارک و تکمیل مراحل بازرسی، در نهایت و حداکثر تا 30 روز کد کارگاه به آدرس شرکت ارسال خواهد شد.

ارسال لیست کارکنان برای بیمه کارگاهی

کارفرما باید هرماه، لیست کارگرهای مشمول قوانین بیمه تامین اجتماعی را به این سازمان ارسال کند تا هرچه سریع تر کارکنان، مشمول این بیمه‌نامه شوند و از خدمات سازمان بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند. دقت کنید که نوع قرارداد و ترتیب استخدام کارمندان ربطی به ارسال لیست کارکنان ندارد.

برای ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی چه مراحل و مدارکی مورد نیاز است؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره، مقاله لیست بیمه تامین اجتماعی بیمه دات کام را بخوانید.

 

دریافت شماره بیمه کارمندان

هنگامی ‌‌که اولین لیست بیمه را تحویل سازمان بیمه تامین اجتماعی می‌‌دهید، باید اصل و تصویر شناسنامه تمام کارکنان خود را به واحد نام نویسی شعبه تحویل دهید تا شماره بیمه کارکنان را دریافت کنید. با این کار تمام کارکنان جزو بیمه کارگاهی خواهند شد و از خدمات آن بهره مند می‌‌شوند.  اگر کارمند شما از قبل شماره بیمه داشته باشد، کافی است که تنها فرم درخواست بیمه را تکمیل کرده و شماره بیمه خود را درج کند.

شماره بیمه کارگاهی چیست؟

شماره بیمه تامین اجتماعی یک کد 8 رقمی ‌‌است که برای شناسایی افراد بیمه‌شده است.

هر فرد در بیمه‌ی کارگاهی برای اینکه بتواند سابقه بیمه‌ای خود را داشته باشد و طبق آن از خدمات بازنشستگی و پوشش‌‌های بیمه تامین اجتماعی استفاده کند، یک کد بیمه مخصوص به خود دارد. کافی است که به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند و با نام کاربری و رمز ورود، سابقه بیمه‌ای خود را ببیند.

نکات مهم درباره کد کارگاهی و بیمه کارگاهی

توجه کنید، برخی موارد وجود دارد که باعث می‌‌شود کد کارگاهی تغییر کند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

کد کارگاهی حقیقی یا شخصی با تغییر فعالیت شخص یا تغییر آدرس، تغییر می‌‌کند. باید در صورت وقوع این دو مورد، کارفرما به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کند و کد کارگاهی جدید اخذ کند.

کد کارگاهی حقوقی عوض نمی‌شود. در حقیقت به این معنی است که شما با نخستین کد کارگاهی که دریافت می‌‌کنید تا انحلال شرکت خود، یک کد کارگاهی خواهید داشت. لازم است یادآوری شود که به هنگام نقل و انتقالات کارگاه، دریافت مفاصاحساب از شعبه تامین اجتماعی لازم است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مراحل گرفتن کد کارگاهی بیمه به اینجا مراجعه کنید.

همچنین برای مقابله با مشکلات احتمالی در رد شدن بیمه های کارگران و پرسنل، بیمه تامین اجتماعی از بازرسی تامین اجتماعی استفاده می کند تا بدین ترتیب بیمه ها راحت تر برای تمامی اعضا رد شود. در چنین شرایطی بازرس با چک کردن کد کارگاهی و مشخصات شما اعتبار بیمه شما را می سنجد.

دریافت کد کارگاهی برای پیمانکاران

بیمه کارگاهی

شرایط دریافت بیمه کارگاهی برای پیمانکاران

در مواردی که یک کارفرما، انجام کار را به پیمانکار می‌سپارد، رعایت مواردی بر اساس قانون و ماده 38 تامین اجتماعی ضروری است. این موارد شامل:

 • کارفرما در متن قرارداد، پیمانکار را متعهد می‌کند که کارکنان خود و همچنین کارکنان پیمانکار را نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه کندو کل حق بیمه را بپردازد.
 • مابه التفاوت حق بیمه طبق مصوبه شورای عالی تامین اجتماعی مربوطه را پرداخت و سپس مفاصاحساب دریافت خواهد کرد.
 • پس از انعقاد قرارداد یک نسخه از آن باید به وسیله کارفرما یا پیمانکار به نزدیکترین شعبه سازمان تامین اجتماعی (واقع درمحل اجرای پروژه) تحویل گردد.
 • کارفرما یا واگذارنده کار در مورد قراردادهای غیر عمرانی، باید 5 درصد مبلغ ناخالص کارکرد را از هر صورت وضعیت مقاطعه کار، کسر کند و نزد خود نگه دارد.
 • شعبه تامین اجتماعی پس از دریافت قرارداد برای کارگاه، تشکیل پرونده می‌دهد و شماره کارگاه و ردیف پیمان را اختصاص می‌دهد.
 • پیمانکار صورت دستمزد و مزایای کارکنان شاغل در طرح را در دوره زمانی مشخص، تنظیم می‌کند.
 • داشتن کد کارگاهی فواید دیگری نیز دارد از جمله آن که بوسیله آن در حضور بازرسی تامین اجتماعی می توانید رد شدن بیمه خود را چک کنید.

بیمه دات کام مشاوره بیمه

مطالبی که گفته شد بسیار مهم است و کارفرما بعد از ثبت شرکت و تاسیس کارگاه خود باید به آن‌ها دقت کند. اگر برای دریافت کد گارگاهی با مشکلات مختلفی روبه رو شده‌اید و هنوز بعد از ثبت شرکت خود نتوانسته‌اید کد کارگاه خود را دریافت کنید باید با مشاوره‌‌های بیمه در ارتباط باشید تا در کوتاه‌ترین زمان اطلاعات تخصصی دریافت کنید. تمام کارمندها جزو بیمه کارگاهی خواهند بود تا علاوه بر سابقه کار، میزان هزینه‌ها و مالیات کارفرما هم مشخص شود. اگر شما به عنوان کارمند یا کارفرما درباره بیمه کارگاهی سوالی دارید که در متن این مطلب به آن اشاره نشده است، می‌توانید در قالب کامنت و زیر همین مطلب سوالات خود را بازگو کنید تا کارشناس‌های بیمه دات کام در کوتاه‌ترین زمان سوالات شما را پاسخ دهند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
13 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه قالی بافی: پوشش‌های بیمه که هر قالیباف، می‌تواند از آن در 1401بهره ببرد.

اگر یک هنرمند قالی باف هستید و بیمه‌ای ندارید، می‌توانید تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرید! با خواندن این مقاله با جزییات بیمه قالی بافی آشنا شوید.

09 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه چیست؟ | شرایط ابطال و فسخ بیمه

یک بیمه‌نامه تا ابد پا بر جا نمانده و امکان ابطال آن وجود دارد. فسخ و ابطال بیمه‌نامه نیز امکان پذیر است، اما تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه زیاد است.

08 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

لیست بیمه تامین اجتماعی چیست؟ نحوه ارسال لیست بیمه 1401

آموزش گام به گام ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی که کارفرمایان باید بدانند.

07 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟+ دقیق‌ترین راهنمای کامل پوشش و مزایا

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

01 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شیرازی
27 آبان 1400

سلام من خودم در یک شرکتی مشغول به کار هستم، از طرفی یک کارگاه هم دارم که چندین کارگر فعالند. الان من کدکارگاهی گرفتم و کارمندامو بیمه کردم، با بیمه خودم منافات داره؟

  کارشناس بیمه
  04 دی 1400

  سلام بیمه کردن کارگران منافاتی با بیمه خود کارفرما و کار کردن او در جای دیگر ندارد

قاسم
22 دی 1400

با سلام ، منظور از بیمه تجهیز کارگاه در پروژه عمرانی چیست ؟

  کارشناس بیمه
  22 دی 1400

  سلام قاسم عزیز بله بیمه تجهیز کارگاه وجود دارد . تجهیز کارگاه، عبارت است از عملیات، اقدام‌ها و تدارکاتی که باید به صورت موقت برای دوره اجرا انجام شود؛ تا آغاز کردن و انجام دادن عملیات موضوع پیمان، طبق اسناد و مدارک پیمان، میسر شود.به منظور نصب تجهیزات و ماشین الات کارخانه وتاسیسات از هنگام تجهیز کارگاه تا پایان عملیات نصب وکارهای ساختمانی ، آزمایش و راه اندازی طرحهایی نظیر کارخانه های صنعتی و تولیدی، نیروگاهها ، خطوط‌ انتقال نیرو ، تاسیسات‌مخابراتی‌وتلوزیونی،ذوب اهن،فولادسازی راه آهن ،خطوط لوله نفت وگاز،پتروشیمی،پالایشگاه و…این بیمه نامه صادر می گردد. بيمه تمام خطر نصب پوشش بيمه اي گسترده اي را فراهم مي آورد اين بيمه نامه نيز همانند بيمه تمام خطر مقاطعه كاران از جمله بيمه هاي تمام خطر مي باشد كه تقريباً هرگونه زيان يا خسارت ناگهاني يا غير قابل پيش بيني كه در طول مدت بيمه به اموال بيمه شده وارد مي آيد مشروط به اينكه به نحوي مشخص در بيمه نامه مستثني نشده باشد را تحت پوشش قرار مي دهد كه مهمترين آنها عبارتند از : آتش سوزي ، صاعقه ، انفجار، سقوط هواپيما ، همچنين خسارت ناشي از كاربرد آب و يا ساير اقداماتي كه به منظور اطفاء حريق صورت مي گيرد .

عزت الله خداوردی
05 بهمن 1400

سلام آیا تعریف بیمه در هر رشته ای متفاوت است؟

  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیر تفاوتی در اصل تعریف بیمه وجود ندارد اما هر کدام از رشته ها در نوع پوشش و خدمات باهم اختلاف دارند.

حسین
25 تیر 1401

سلام من برای عقد قرارداد مشاوره با استان قدس طبق تاکید این سازمان کد کارگاهی گرفتم و دو ماه کار کردم و فعالیتم تموم شد. الان بعد دو سال یک برگه اومده دم خونه م که باید 4 ملیون حق بیمه پرداخت کنم در حالی که من این دو سال نه میدونستم بیمه م و نه وقتی رفتم دکتر و کد ملی م رو وارد کرد بیمه بودم یعنی حتی دکتر هم رفتم ازاد حساب کردن. باید چیکار کنم بابت این جریمه وقتی هیچ فعالیتی انجام نشده

  کارشناس بیمه
  27 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، وقتی قرارداد منعقد کردید استان قدس یک برگ از قرارداد را به تامین اجتماعی ارسال کرده است و تامین اجتماعی هم محاسبه کرده لذا اگر کار مشاوره انجام نشده به تامین اجتماعی مراجعه کنید وگرنه باید حق بیمه را واریز کنید

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید