07 خرداد 1401

مزایای بیمه تامین اجتماعی؛ بررسی کامل و جامع این بیمه+مزایا و خدمات

این روزها همه از مزایای بیمه تامین اجتماعی آگاه هستند. سازمان تامین اجتماعی، برای ایجاد رفاه و حمایت از حقوق کلیه کارکنان اداره‌‌ها، سازمان‌‌ها، کارخانه‌‌ها و… به وجود آمده است. زمان احداث راه‌ آهن سراسری قوانینی به تصویب رسید که این قانون جز اولین قوانین کار محسوب می‌شد. به مرورِ زمان، قوانین بیشتری در راستای حمایت از حقوق کارگران و خانواده آن‌ها به تصویب رسید. در نهایت این قوانین منجر به شکل‌گیری  سازمانی به نام سازمان تامین اجتماعی شد.
و این سازمان با هدف رفاه مردم، از جمله کارگران، کارمندان و حتی کارفرمایان در حال خدمت به مردم است. تامین اجتماعی، با ایجاد بیمه همگانی تعهداتی را در قبال بیمه‌شدگان دارد.

حق بیمه‌ در تامین اجتماعی

همه اشخاصی که در محیط‌هایی مانند کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، شرکت‌ها و … مشغول به کار هستند، مشمول قوانین کار می‌شوند. این افراد باید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند. هر فرد مشمول بیمه در زمان اشتغال باید، مبلغی را به ‌عنوان حق بیمه به این سازمان پرداخت کند. این مبلغ 30% از حداقل حقوق است که مقدار 23% آن توسط کارفرما و 7%  از حقوق شخص بیمه‌شده پرداخت می‌شود. همه افراد، می‌توانند بیمه تامین اجتماعی را دریافت کنند. به همین دلیل غیر از بیمه‌شدگان اجباری دیگر گروه‌های کاری که می‌توانند از مزایای این بیمه استفاده کنند. مبلغ حق بیمه‌های پرداختی متفاوت است.

مطلب پیشنهادی : حق بیمه تامین اجتماعی چیست و چگونه محاسبه می شود؟(آپدیت ۱۴۰۰)

مزایای بیمه تامین اجتماعی

هر شخصی که بیمه می‌شود، در ازای پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی می‌تواند از  مزایای آن استفاده کند. مهم‌ترین مزایای این بیمه شامل موارد زیر است:

  • حمایت از شخص بیمه شده طبق قوانین کار و پرداخت مستمری بازنشستگی به بیمه شده
  • ارائه بیمه درمان از طریق صدور دفترچه بیمه درمانی برای شخص بیمه شده و اشخاص تحت سرپرستی آن

هر کارگر، کارمند و فرد استخدام شده که در محیط‌های کاری قانونی و تعریف شده در حال کار هستند، باید توسط کارفرما تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. طبق قانون، سازمان تامین اجتماعی از بیمه‌شدگان خود طبق قوانین کار حمایت می‌کند؛ بیمه شده و افراد خانواده آن شخص می‌توانند از مزایای بیمه تامین اجتماعی مانند حقوق، مستمری بازنشستگی، سنوات کاری، بیمه بیکاری و … استفاده کنند. بیمه تامین اجتماعی مانند یک پشتیبان برای بیمه شده است. این سازمان پس از پایان کار به بیمه شده حقوق بازنشستگی می‌دهد. همچنین در صورت فوت بیمه شده، خانواده و دیگر افراد تحت سرپرستی وی می‌توانند، مزایای مقررشده را دریافت کنند.

مزایای بیمه درمان تامین اجتماعی

از دیگر امتیازات بیمه تامین اجتماعی، دریافت دفترچه درمان  با هدف  استفاده از خدمات درمانی کلینیکی، پاراکلینیکی و توان‌بخشی است. به کمک دفترچه درمانی، بیمه شده و افراد تحت تکفل آن می‌توانند از خدمات پزشکی با هزینه‌ کم  یا رایگان استفاده کنند. خدمات درمانی به‌صورت درمان مستقیم و غیر مستقیم ارائه می‌شود.

روش درمان مستقیم

سازمان بیمه تامین اجتماعی دارای بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی‌ است. در صورت مراجعه بیمه شده به این مراکز انجام خدمات درمانی و استفاده از امکانات پزشکی برای آن‌ها رایگان خواهد بود.اگر می‌خواهید درباره سازمان تامین اجتماعی اطلاعاتی داشته باشید، به اینجا مراجعه نمایید.

روش درمان غیرمستقیم

گاهی ممکن است بیمه ‌شده به هر دلیل از جمله مسافت زیاد تا مراکز تحت پوشش بیمه، نتواند برای درمان به این مکان‌ها مراجعه کند؛ بیمه تامین اجتماعی علاوه بر مراکز درمانی تحت پوشش خود با بسیاری از دیگر بیمارستان‌ها و مراکز خدمات درمانی طرف قرارداد است که شخص بیمه ‌شده می‌تواند به آن‌‌ها مراجعه کند. در این صورت، پرداخت بخش کمی از هزینه‌های درمانی به عهده بیمه ‌شده است.  بخش عمده آن با بیمه تامین اجتماعی به مراکز طرف قرارداد پرداخت می‌شود.

گاهی به خصوص در مواقع اضطراری پیش می‌آید که بیمه‌شده به هیچ یک از این مراکز دسترسی ندارد. در این مواقع، بهتر است به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه و نسبت به درمان خود اقدام کند. اگرچه در این شرایط پرداخت همه هزینه‌های درمانی باید توسط بیمه‌شده انجام شود، اما پس از طی مراحل درمان، وی می‌تواند با ارائه مدارک پزشکی، نسخه پزشک و فاکتورهای پرداختی، بخشی از هزینه‌های پزشکی را دریافت کند که مطابق با تعرفه‌هایی که در هیئت ‌وزیران تصویب شده است. نکته قابل ذکر این است که بیمه ‌شده در تمامی مراجعات خود به کلینیک‌ها، بیمارستان‌‌ها و دیگر مراکز ارائه خدمات پزشکی باید دفترچه درمان معتبر خود را همراه داشته باشد.

مزایای بیمه تامین اجتماعی در یک نگاه

اگر بخواهیم به طور مختصر به مطالب گفته شده نگاهی داشته باشیم باید بگوییم از مزایای بیمه تامین اجتماعی، می‌توان به حمایت از بیمه شده در مقابل خطرات ناشی از کار و نیز حقوق و مزایای بازنشستگی اشاره کرد. دیگر مزایا این بیمه حمایت از بیمه شده و خانواده آن با صدور دفترچه درمان است که باعث می‌شود امکانات پزشکی به‌آسانی در دسترس این افراد قرار گیرد و بتوانند با هزینه‌های کم نسبت به درمان و بازیابی سلامت خود اقدام کنند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه چیست؟ | شرایط ابطال و فسخ بیمه

یک بیمه‌نامه تا ابد پا بر جا نمانده و امکان ابطال آن وجود دارد. فسخ و ابطال بیمه‌نامه نیز امکان پذیر است، اما تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه زیاد است.

07 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟+ دقیق‌ترین راهنمای کامل پوشش و مزایا

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

02 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه قالی بافی: مزایایی که هر هنرمند قالیباف، می‌تواند از آن بهره ببرد.

اگر یک هنرمند قالی باف هستید و بیمه‌ای ندارید، می‌توانید تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرید! با خواندن این مقاله با جزییات بیمه قالی بافی آشنا شوید.

01 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خویش فرما تامین اجتماعی چیست؟+ مزایا و معایب و قوانین ۱۴۰۱

بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی نوعی از انواع بیمه تامین اجتماعی می باشد که به صورت اختیاری است و پرداخت حق بیمه ها در آن توسط خود فرد بیمه شده صورت می گیرد. برای تهیه این بیمه از سازمان تامین اجتماعی با در دست داشتن مدارک لازم می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری نسبت به آن اقدام کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید