بنر بیمه
16 مرداد 1400

بیمه تامین اجتماعی چیست؟+ انواع، پوشش‌ها و خدمات

شاید شما هم در رابطه با وضعیت کاری و همچنین بازنشستگی خود دچار استرس و اضطراب هستید. شاید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید تا ابد کار کنید ! به جان خودتان غر می‌زنید که همه‌ی زندگی‌ام شده کار و به هیچ یک از فعالیت‌هایی که از انجامشان لذت می‌برم نمی‌رسم….اگر شما در سن و سال جوانی به فکر آینده خود هستید، می‌توانید با داشتن بیمه تامین اجتماعی به تمامی این فکر و خیالات خاتمه دهید.در ادامه همراه ما باشید تا شما را با این بیمه، بیشتر آشنا کنیم.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

وقتی شما در شرکتی مشغول به کار هستید، داشتن بیمه تامین اجتماعی امری ضروری برای شما خواهد بود. سازمان تامین اجتماعی با این بیمه، از کارمندان کارخانجات، اداره‌جات و سایر افراد حمایت می‌کند. این سازمان تضمین می‌دهد که خدمات این بیمه را در طول پرداخت حق بیمه به همراه مستمری بعد از بازنشستگی دریافت خواهید کرد.همچنین از خدمات درمانی این بیمه نیز می‌توانید استفاده کنید.

در حقیقت، هر شخص شاغل توانایی این را دارد که خود را بیمه کرده و از خدمات آن استفاده کند. سازمان بیمه‌گر تامین اجتماعی وظیفه دارد خدمات را به افراد تحت پوشش خود ارایه دهد. این پوشش‌‌ها می‌تواند در قالب بیمه اجباری برای کارفرما یا بیمه خویش فرما باشد .

بیمه تامین اجتماعی از نگاهی دیگر

اگر بخواهیم در حالت کلی بیمه تامین اجتماعی را توضیح دهیم، باید بگوییم: بیمه تامین اجتماعی، حقوق بیمه‌گزار را تضمین کرده و براساس قانون با ارایه مستمری پس از بازنشستگی و خدمات درمانی به حمایت از حقوق بیمه‌شده می‌پردازد.

تخمین زده شده که تقریبا چهل و دو میلیون نفر از جمعیت جامعه بیمه مربوط به این سازمان داشته و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. همچنین سه و نیم میلیون نفر بازنسشته و مستمری بگیر این سازمان هستند. بیمه‌‌گزاران تامین اجتماعی و بازنشستگان از خدمات مالی و رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استفاده می‌کنند.

هر شخصی که کد بیمه داشته باشد و نامش در فهرست بیمه شرکت‌ها و سازمان‌های حقوقی رد شده باشد،به وی دفترچه تعلق گرفته و از امتیازات متعدد این بیمه بهره‌مند می‌شود.

انواع بیمه تامین اجتماعی شامل چیست؟

این بیمه سازمان تامین اجتماعی انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم:

 1. بیمه خویش فرما
  1.  اختیاری
  1. بیمه کارفرمایان
 2.  اجباری
 3. بیمه بیکاری

بیمه خویش فرما چیست؟

این بیمه‌نامه، بیمه‌ای ست که در آن شخص، خودش را بیمه می‌کند. البته که شخص باید بداند که با داشتن این بیمه، پوشش‌های بیمه بیکاری به وی تعلق نخواهد گرفت.

انواع بیمه تامین اجتماعی خویش فرما شامل موار زیر هستند:

 • خویش‌فرمای اختیاری تامین اجتماعی
 • بیمه کارفرمایان

بیمه اختیاری خویش‌فرما چیست؟

خطاب به شماهایی که تحت پوشش بیمه نیستید! همین حالا می‌توانید در سازمان تامین اجتماعی ثبت نام کرده و با پرداخت حق بیمه مشخص خودتان را بیمه کنید. به همین راحتی!فقط یک نکته را مدنظر داشته باشید که باید حق بیمه را در تاریخ مشخصی پرداخت کرده تا قرارداد شما با سازمان تامین اجتماعی باطل نشود.

زمانی می‌توانید از بیمه اختیاری استفاده کنید که حداقل 30 روز حق بیمه را پرداخت کرده باشید و رده سنی شما تا 55 سال باشد. حال اگر سن شما از این میزان بیشتر باشد باید حق بیمه مازاد سن خود را پرداخت نمایید.اما بیمه تامین اجتماعی برای افرادی که شغل آزاد دارند نیز تمهیداتی اندیشیده است تا افراد بیشتری از این بیمه بهره‌مند شوند. برای کسب اطلاعات درمورد بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی به اینجا مراجعه کنید.

بیمه کارفرمایان

چرا برخی از ما فکر می‌کنیم که بیمه فقط برای کارمندان است؟ حتی کارفرمایان نیز می‌توانند مثل کارمندان حقوق بازنشستگی داشته باشند. سازمان تامین اجتماعی قوانینی را برای استفاده کارفرمایان از بیمه تامین اجتماعی در نظر گرفته است که به شرح زیر می‌باشد:

 1. بازنشستگی با 12 درصد

در این حالت خدمات مرتبط با بازنشستگی ارایه می‌شود که باید در سال 1400، 182 هزار تومان پرداخت کنید.

 • بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی با ۱۴ درصد

در این حالت خدمات بازنشستگی نه تنها در زمان زنده بودن وی بلکه بعد از فوت او نیز به بازماندگانش پرداخت می‌شود. مبلغ پرداختی در این صورت برابر با 212000 تومان خواهد بود.

 • بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی با ۱۸ درصد:

در این حالت پرداخت بازنشستگی شخص بیمه‌گذار به بازمانده‌های او پس از فوتش و همچنین خدمات مربوط به از کار افتادگی کلی ارائه داده می‌شود.

لطفا به خاطر داشته باشید که این حالت شامل حال افرادی که دچار از کارافتادگی جزئی و نقص عضو شده باشند، نخواهد شد. حق بیمه بازنشستگی 18 درصدی، ماهانه ۲۷۳ هزار تومان است.

اگر قصد دارید از بیمه اختیاری استفاده کنید، باید حق بیمه‌های اشاره شده را پرداخت کنید که 26 درصد حقوق توافق شده است.

تعریف کارگر و کارفرما از نظر قانون کار

به این خاطر که بیمه تامین اجتماعی بیشتر جنبه حقوقی دارد، بهتر است تعریف این دو مفهوم نیز به صورت حقوقی توضیح داده شود: طبق قانون کار، کارگر به کسی گفته می‌شود که در مقابل کاری که انجام می‌دهد، مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا را از کارفرما دریافت می‌کند. به عنوان مثال، یکی از این مزایا، عیدی و پاداش آخر سال کارگران است که مطالعه راهنمای آنجا در مطلب ” عیدی کارگران” پیشنهاد می‌کنیم.

کارفرما نیز شخصی حقیقی یا حقوقی‌ست که حقوق و مزایای کارگر را در ازای کاری که انجام می‌دهد، طبق قانون وزارت کار پرداخت می‌کند.مدیران در واقع همان کارفرمایان به حساب می‌آیند که مسٔولند کلیه تعهدات را در قبال کارگران خود رعایت کنند.

هر کارفرما باید کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشد. این کد منحصر به فرد است و  برای پیگیری تمام امور مربوط به تامین اجتماعی نیازی ضروری محسوب می‌شود. 

راهنمای کامل کد کارگاهی بیمه را در اینجا بخوانید.

مزایای بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی دارای مزایایی برای افراد بهره‌مند از این بیمه است:

 1.  حقوق بازنشستگی
 2. استفاده از این بیمه برای زمان از کار افتادگی
 3. استفاده از این بیمه برای هزینه‌های درمانی
 4. بهره از این بیمه برای هزینه‌های کفن و دفن

بیمه عمر تامین اجتماعی

یکی از مزایایی که بیمه تامین اجتماعی که برای بازنشستگان خود فراهم کرده است، بیمه عمر تامین اجتماعی است. این بیمه‌نامه برای افزایش مستمری بازنشستگانِ این سازمان است تا بتوانند در دوران بازنشستگی دو مستمری دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره مقاله بیمه عمر تامین اجتماعی را مطالعه نمایید.

انواع تعهدات بیمه تامین اجتماعی

انواع تعهدات این بیمه‌نامه را در زیر مشاهده می‌فرمایید:

خدمات و تعهدات کوتاه مدت بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی حمایت‌های زیر را به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهد:

 • حمایت‌های درمانی در موارد بیماری، بارداری، حوادث و…،
 • غرامت دستمزد ایام بیماری
 • غرامت دستمزد ایام بارداری
 • هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه
 • پروتز و اورتز (تأمین هزینه وسایل کمک پزشکی )
 • غرامت نقص عضو مقطوع
 • کمک هزینه ازدواج
 • هزینه کفن و دفن
 • مقرری بیمه بیکاری

خدمات و تعهدات بلند مدت بیمه تامین اجتماعی

این بیمه‌نامه سازمان تامین اجتماعی، خدمات بلندمدت تری را نیز به بیمه‌شدگان به شرح زیر ارائه می‌دهد:

 • مستمری بازنشستگی
 •  از کارافتادگی کلی
 • مستمری از کارافتادگی جزیی
 • مستمری بازماندگان
 • مزایای نقدی، غیرنقدی و عیدی مستمری بگیران (کمک عائله­ مندی، کمک هزینه اولاد ، عیدی)

بیمه اجباری

اگر شما در شرکتی یا کارخانه‌ای مشغول به کار هستید و در آنجا حقوق دریافت می‌کنید. باید بدانید که بیمه اجباری تامین اجتماعی متعلق به شماست. کارفرما می‌بایست شما را بیمه تامین اجتماعی کند. میزان حق بیمه این نوع از بیمه 30 درصد بوده که 23 درصد از آن را کارفرما و 7 درصد از آن را خود شخص بیمه شده، باید پرداخت کند.

بیمه بیکاری

این بیمه از انواع بیمه‌های اجباری به حساب می‌آید. چون همه کارمندانی که بیمه تامین اجتماعی را از طرف کارفرمای خود دارند مشمول بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

این بیمه نامش را با خودش آورده است! و همانطور که مشخص است مخصوص زمان بیکاری و نداشتن شغل است. نه به این معنی که بدون هیچ دلیلی در منزل بشینید، پا دراز کرده و ز غوغای جهان فارغ این بیمه را دریافت کنید. دریافت این بیمه در شرایطی امکان پذیر است که کارمند در سازمان تامین اجتماعی سابقه بیمه داشته و به صورت کاملا غیر ارادی شغلش را از دست داده باشد. برای مثال اگر مرتکب تخلفی شده و از شرکتی اخراج شده باشید، با داشتن سابقه محکومیت قضایی، استفاده از این بیمه را از دست می‌دهید.

پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما

علیرغم الزام قانونی پرداخت حق بیمه، اگر کارفرما به هر علتی از پرداخت حق بیمه امتناع کرد، می‌توانید به سیستم قضایی کشور مراجعه کرده و این تخلف را گزارش دهید. سپس با ارائه مدارکی که در زیر برای شما درج کرده‌ایم اثبات نمایید که از چه تاریخی در شرکت مذکور مشغول کار بوده تا رابطه کارگری و کارفرمایی توسط هیئت تشخیص و حل اختلاف، تشخیص داده و تایید شود:

مدارک مورد نیاز جهت ادعای سابقه کاری

برای تایید سابقه کاری نیاز به ارائه مدارک زیر است:

 • اصل و کپی شناسنامه به همراه اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی انحصار وراثت (در صورت فوت مدعی)
 • دفترچه درمان مدعی (در صورتی که مدعی دفترچه بیمه داشته باشد)
 • اصل و کپی وکالت نامه وکیل قانونی مدعی (چنانچه مدعی دارای وکیل باشد)

مدارک جهت بررسی ادعای احتساب سابقه بیمه

برای بررسی سوابق بیمه نیاز به ارائه مدارک زیر می‌باشد:

 • حکم استخدامی، ارتقاء شغلی و تغییر سمت در دوره مورد ادعا
 • لیست های حقوق کارگاه منضم به اظهارنامه مالیاتی که به تائید اداره دارایی مربوطه رسیده باشد
 • دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه
 • گواهی بانک ذی ربط مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی
 • کارت افتتاح حساب بانکی
 • فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی
 • لیست های حقوق کارگاه
 • کارت های حضور و غیاب یا ورود و خروج یا دفاتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه
 • معاینات پزشکی قبل از استخدام (موضوع ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی)
 • کارت بهداشتی صادر شده از اداره بهداشت محیط کار

شرایط بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی چیست؟

برای این‌که بازنشست شوید و حقوق بازنشستگی را از سازمان تامین اجتماعی دریافت کنید، می‌بایست دو شرط رده سنی و مقدار سوابق به صورت کامل بررسی شود. در حالت معمول با رسیدن به سن 60 سالگی برای آقایان و 55 سالگی برای بانوان به شرط داشتن حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه توانایی بازنشسته شدن و دریافت مستمری را خواهید داشت.

 

شرط درخواست بازنشستگی کارگران

کارگران ساختمانی در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر می‌توانند درخواست خود را اعلام نمایند (بازنشستگی کارگران ساختمانی):

 • داشتن حداقل سابقه مقرر در قانون تأمین اجتماعی قبل از تاریخ تقاضا و شصت سال تمام سن.
 • داشتن سی و پنج سال کامل سابقه پرداخت حق بیمه بدون درنظرگرفتن شرط سنی مقرر در قانون.

بیمه تأمین اجتماعی برای اتباع خارجی

بر اساس مواد 120 تا 129 قانون کار و ماده 5 قانون تأمین اجتماعی، تمامی اتباع خارجی فعال در ایران که دارای مجوز اشتغال از سازمان وزارت راه، کار و رفاه اجتماعی یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هستند، می‌توانند تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته و همچنین توسط کارفرما بیمه شوند. البته اگر فرد خارجی در کشور خود بیمه‌ شده باشد و در ایران کار کند، سازمان تأمین اجتماعی مکلف نیست تا فرد را بیمه اجباری کند.

همچنین اینکه بر اساس کنوانسیون مقابله نامه شماره 19 در سازمان بین‌المللی کار، هر فرد خارجی فعال در کشور، باید 3% از حقوق خود را بابت حوادث ناشی از کار پرداخت کند. اگر کشور فرد جزو این کنوانسیون نباشد، فرد نیازی به پرداخت 3% نخواهد داشت. علاوه بر این، تبعه خارجی با شروع کار خود، می‌تواند مسئول بیمه حرف و مشاغل آزاد شده و تحت پوشش با نرخ‌های 12، 14 و 18 درصد قرار بگیرد. نرخ 12 درصد برای بازنشستگی، نرخ 14 درصد برای بازنشستگی و فوت و نرخ 18 درصد برای بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی است. البته اتباع خارجی برای تحت پوشش قرار گرفتن باید حق سرانه پرداخت کنند که در سال 1400 برای هر فرد خارجی، 131500 تومان است.

همچنین اتباع خارجی می‌توانند به صورت اختیاری خود را بیمه کنند. همچنین زنان خانه‌دار اتباع خارجی دارای مجوز اقامت هم می‌توانند خود تحت پوشش بیمه زنان خانه‌دار تأمین اجتماعی قرار دهند. از نظر تعهدات، تمامی موارد همانند تعهدات بیمه به یک فرد ایرانی است؛ اما بیمه بیکاری برای اتباع خارجی وجود ندارد. مهم‌ترین مساله بازنشستگی است که اتباع خارجی می‌توانند از مزایای بازنشستگی همانند یک فرد ایرانی استفاده کنند.

چگونه بیمه سازمان تامین اجتماعی را تهیه کنیم؟

همانطور که خودتان نیز در جریان هستید، بیمه تامین اجتماعی یکی از بیمه‌هایی‌ست که این روزها هر شخصی که نیاز درمانی، داشته باشد یا در جایی مشغول به کار باشد از این بیمه استفاده می‌کند. در این محتوای آموزشی، سعی کردیم هرآنچه در رابطه با این بیمه باید بدانید را بررسی کنیم. شما می‌توانیدسوالات و ابهامات خود را در قالب کامنت در انتهای همین مقاله بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
18 دی 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی زمستان 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

11 دی 1400 / اخبار

خرید آنلاین بیمه چه مزایایی دارد+ معرفی سایت‌های خرید اینترنتی بیمه

خرید بیمه به دو صورت آفلاین از شعب بیمه و آنلاین از سایت‌هایی هم‌چون بیمیتو، ازکی و بیمه دات کام مقدور است. شما راهنمای کامل خرید بیمه آنلاین را می توانید در این مقاله بخوانید

17 آذر 1400 / اخبار

تغییر لوگوی بیمه دات کام؛ رونمایی از لوگوی جدید در روز بیمه (۱۳ آذر 1400)

در روز 13 آذر همزمان با روز بیمه، در مراسمی از هویت بصری جدید بیمه دات کام رونمایی شد. در طراحی لوگو جدید استفاده از المان‌­های به روز و ساختار هندسی منطقی دیده‌می‌شود.

16 آذر 1400 / اخبار

گزارش جشن بیمه دات کام در روز ۱۳ آذر همزمان با روز بیمه

گزارش جشن بیمه دات کام در روز تولد سرکار خانم شریفیون را در این مقاله بخوانید!

09 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه حوادث طبیعی: بیمه اجباری برای تمام منازل مسکونی از سال ۱۴۰۰

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، اعلام کرد: “بیمه حوادث طبیعی برای ۳۰ میلیون منزل مسکونی ارائه خواهد شد. حق

07 آذر 1400 / اخبار

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
منصوره
11 دی 1400

سلام من یک اتباع خارجی هستم که اقامه تحصیلی دارم ایا می توانم خود را بیمه کنم برای مخارج بارداری خود لطفا روش و پراحل را برایم لطف کنید

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز برای اتباع خارجی ، بیمه اتباع خارجی ارائه شده است که برای آگاهی از شرایط و پوشش های بیمه اتباع خارجی، شما می توانید این مقاله را بخوانید.

پاشایی
15 دی 1400

سلام حق اولاد در سال 1400 چقدر بوده؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1400

  سلام دوست عزیز حق اولاد یک فرزند (برای فرزندان زیر 18 سال) در سال 1400 معادل 2,655,495 ریال است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید