16 مرداد 1400

بیمه تامین اجتماعی چیست؟+ انواع، پوشش‌ها و خدمات

شاید شما هم در رابطه با وضعیت کاری و همچنین بازنشستگی خود دچار استرس و اضطراب هستید. شاید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید تا ابد کار کنید ! به جان خودتان غر می‌زنید که همه‌ی زندگی‌ام شده کار و به هیچ یک از فعالیت‌هایی که از انجامشان لذت می‌برم نمی‌رسم….اگر شما در سن و سال جوانی به فکر آینده خود هستید، می‌توانید با داشتن بیمه تامین اجتماعی به تمامی این فکر و خیالات خاتمه دهید.در ادامه همراه ما باشید تا شما را با این بیمه، بیشتر آشنا کنیم.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

وقتی شما در شرکتی مشغول به کار هستید، داشتن بیمه تامین اجتماعی امری ضروری برای شما خواهد بود. سازمان تامین اجتماعی با این بیمه، از کارمندان کارخانجات، اداره‌جات و سایر افراد حمایت می‌کند. این سازمان تضمین می‌دهد که خدمات این بیمه را در طول پرداخت حق بیمه به همراه مستمری بعد از بازنشستگی دریافت خواهید کرد.همچنین از خدمات درمانی این بیمه نیز می‌توانید استفاده کنید.

در حقیقت، هر شخص شاغل توانایی این را دارد که خود را بیمه کرده و از خدمات آن استفاده کند. سازمان بیمه‌گر تامین اجتماعی وظیفه دارد خدمات را به افراد تحت پوشش خود ارایه دهد. این پوشش‌‌ها می‌تواند در قالب بیمه اجباری برای کارفرما یا بیمه خویش فرما باشد .

بیمه تامین اجتماعی از نگاهی دیگر

اگر بخواهیم در حالت کلی بیمه تامین اجتماعی را توضیح دهیم، باید بگوییم: بیمه تامین اجتماعی، حقوق بیمه‌گزار را تضمین کرده و براساس قانون با ارایه مستمری پس از بازنشستگی و خدمات درمانی به حمایت از حقوق بیمه‌شده می‌پردازد.

تخمین زده شده که تقریبا چهل و دو میلیون نفر از جمعیت جامعه بیمه مربوط به این سازمان داشته و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. همچنین سه و نیم میلیون نفر بازنسشته و مستمری بگیر این سازمان هستند. بیمه‌‌گزاران تامین اجتماعی و بازنشستگان از خدمات مالی و رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استفاده می‌کنند.

هر شخصی که کد بیمه داشته باشد و نامش در فهرست بیمه شرکت‌ها و سازمان‌های حقوقی رد شده باشد،به وی دفترچه تعلق گرفته و از امتیازات متعدد این بیمه بهره‌مند می‌شود.

انواع بیمه تامین اجتماعی شامل چیست؟

این بیمه سازمان تامین اجتماعی انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم:

 1. بیمه خویش فرما
  1. بیمه اختیاری
  1. بیمه کارفرمایان
 2. بیمه اجباری
 3. بیمه بیکاری

بیمه خویش فرما چیست؟

بیمه خویش‌فرما، بیمه‌ای ست که در آن شخص، خودش را بیمه می‌کند. البته که شخص باید بداند که با داشتن این بیمه، پوشش‌های بیمه بیکاری به وی تعلق نخواهد گرفت.

انواع بیمه تامین اجتماعی خویش فرما شامل موار زیر هستند:

 • بیمه خویش‌فرمای اختیاری تامین اجتماعی
 • بیمه کارفرمایان

بیمه اختیاری خویش‌فرما چیست؟

خطاب به شماهایی که تحت پوشش بیمه نیستید! همین حالا می‌توانید در سازمان تامین اجتماعی ثبت نام کرده و با پرداخت حق بیمه مشخص خودتان را بیمه کنید. به همین راحتی!فقط یک نکته را مدنظر داشته باشید که باید حق بیمه را در تاریخ مشخصی پرداخت کرده تا قرارداد شما با سازمان تامین اجتماعی باطل نشود.

زمانی می‌توانید از بیمه اختیاری استفاده کنید که حداقل 30 روز حق بیمه را پرداخت کرده باشید و رده سنی شما تا 55 سال باشد. حال اگر سن شما از این میزان بیشتر باشد باید حق بیمه مازاد سن خود را پرداخت نمایید.

بیمه کارفرمایان

چرا برخی از ما فکر می‌کنیم که بیمه فقط برای کارمندان است؟ حتی کارفرمایان نیز می‌توانند مثل کارمندان حقوق بازنشستگی داشته باشند. سازمان تامین اجتماعی قوانینی را برای استفاده کارفرمایان از بیمه تامین اجتماعی در نظر گرفته است که به شرح زیر می‌باشد:

 1. بازنشستگی با 12 درصد

در این حالت خدمات مرتبط با بازنشستگی ارایه می‌شود که باید در سال 1400، 182 هزار تومان پرداخت کنید.

 • بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی با ۱۴ درصد

در این حالت خدمات بازنشستگی نه تنها در زمان زنده بودن وی بلکه بعد از فوت او نیز به بازماندگانش پرداخت می‌شود. مبلغ پرداختی در این صورت برابر با 212000 تومان خواهد بود.

 • بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی با ۱۸ درصد:

در این حالت پرداخت بازنشستگی شخص بیمه‌شده، به بازمانده‌های او پس از فوتش و همچنین خدمات مربوط به از کار افتادگی کلی ارائه داده می‌شود.

لطفا به خاطر داشته باشید که این حالت شامل حال افرادی که دچار از کارافتادگی جزئی و نقص عضو شده باشند، نخواهد شد. حق بیمه بازنشستگی 18 درصدی، ماهانه ۲۷۳ هزار تومان است.

اگر قصد دارید از بیمه اختیاری استفاده کنید، باید حق بیمه‌های اشاره شده را پرداخت کنید که 26 درصد حقوق توافق شده است.

تعریف کارگر و کارفرما از نظر قانون کار

به این خاطر که بیمه تامین اجتماعی بیشتر جنبه حقوقی دارد، بهتر است تعریف این دو مفهوم نیز به صورت حقوقی توضیح داده شود: طبق قانون کار، کارگر به کسی گفته می‌شود که در مقابل کاری که انجام می‌دهد، مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا را از کارفرما دریافت می‌کند.

کارفرما نیز شخصی حقیقی یا حقوقی‌ست که حقوق و مزایای کارگر را در ازای کاری که انجام می‌دهد، طبق قانون وزارت کار پرداخت می‌کند.مدیران در واقع همان کارفرمایان به حساب می‌آیند که مسٔولند کلیه تعهدات را در قبال کارگران خود رعایت کنند.

هر کارفرما باید کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشد. این کد منحصر به فرد است و  برای پیگیری تمام امور مربوط به تامین اجتماعی نیازی ضروری محسوب می‌شود. 

راهنمای کامل کد کارگاهی بیمه را در اینجا بخوانید.

 

مزایای بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی دارای مزایایی برای افراد بهره‌مند از این بیمه است:

 1. استفاده از حقوق بازنشستگی
 2. استفاده از این بیمه برای زمان از کار افتادگی
 3. استفاده از این بیمه برای هزینه‌های درمانی
 4. استفاده از این بیمه برای هزینه‌های کفن و دفن

انواع تعهدات بیمه تامین اجتماعی

انواع تعهدات این بیمه‌نامه را در زیر مشاهده می‌فرمایید:

خدمات و تعهدات کوتاه مدت بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی حمایت‌های زیر را به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهد:

 • حمایت‌های درمانی در موارد بیماری، بارداری، حوادث و…،
 • غرامت دستمزد ایام بیماری
 • غرامت دستمزد ایام بارداری
 • هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه
 • پروتز و اورتز (تأمین هزینه وسایل کمک پزشکی )
 • غرامت نقص عضو مقطوع
 • کمک هزینه ازدواج
 • هزینه کفن و دفن
 • مقرری بیمه بیکاری

خدمات و تعهدات بلند مدت بیمه تامین اجتماعی

این بیمه‌نامه سازمان تامین اجتماعی، خدمات بلندمدت تری را نیز به بیمه‌شدگان به شرح زیر ارائه می‌دهد:

 • مستمری بازنشستگی
 • مستمری از کارافتادگی کلی
 • مستمری از کارافتادگی جزیی
 • مستمری بازماندگان
 • مزایای نقدی، غیرنقدی و عیدی مستمری بگیران (کمک عائله­ مندی، کمک هزینه اولاد ، عیدی)

بیمه اجباری

اگر شما در شرکتی یا کارخانه‌ای مشغول به کار هستید و در آنجا حقوق دریافت می‌کنید. باید بدانید که بیمه اجباری تامین اجتماعی متعلق به شماست. کارفرما می‌بایست شما را بیمه تامین اجتماعی کند. میزان حق بیمه این نوع از بیمه 30 درصد بوده که 23 درصد از آن را کارفرما و 7 درصد از آن را خود شخص بیمه شده، باید پرداخت کند.

بیمه بیکاری

این بیمه از انواع بیمه‌های اجباری به حساب می‌آید. چون همه کارمندانی که بیمه تامین اجتماعی را از طرف کارفرمای خود دارند مشمول بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

این بیمه نامش را با خودش آورده است! و همانطور که مشخص است مخصوص زمان بیکاری و نداشتن شغل است. نه به این معنی که بدون هیچ دلیلی در منزل بشینید، پا دراز کرده و ز غوغای جهان فارغ بیمه بیکاری دریافت کنید. دریافت این بیمه در شرایطی امکان پذیر است که کارمند در سازمان تامین اجتماعی سابقه بیمه داشته و به صورت کاملا غیر ارادی شغلش را از دست داده باشد. برای مثال اگر مرتکب تخلفی شده و از شرکتی اخراج شده باشید، با داشتن سابقه محکومیت قضایی، استفاده از این بیمه را از دست می‌دهید.

پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما

علیرغم الزام قانونی پرداخت حق بیمه، اگر کارفرما به هر علتی از پرداخت حق بیمه امتناع کرد، می‌توانید به سیستم قضایی کشور مراجعه کرده و این تخلف را گزارش دهید. سپس با ارائه مدارکی که در زیر برای شما درج کرده‌ایم اثبات نمایید که از چه تاریخی در شرکت مذکور مشغول کار بوده تا رابطه کارگری و کارفرمایی توسط هیئت تشخیص و حل اختلاف، تشخیص داده و تایید شود:

مدارک مورد نیاز جهت ادعای سابقه کاری

برای تایید سابقه کاری نیاز به ارائه مدارک زیر است:

 • اصل و کپی شناسنامه به همراه اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی انحصار وراثت (در صورت فوت مدعی)
 • دفترچه درمان مدعی (در صورتی که مدعی دفترچه بیمه داشته باشد)
 • اصل و کپی وکالت نامه وکیل قانونی مدعی (چنانچه مدعی دارای وکیل باشد)

مدارک جهت بررسی ادعای احتساب سابقه بیمه

برای بررسی سوابق بیمه نیاز به ارائه مدارک زیر می‌باشد:

 • حکم استخدامی، ارتقاء شغلی و تغییر سمت در دوره مورد ادعا
 • لیست های حقوق کارگاه منضم به اظهارنامه مالیاتی که به تائید اداره دارایی مربوطه رسیده باشد
 • دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه
 • گواهی بانک ذی ربط مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی
 • کارت افتتاح حساب بانکی
 • فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی
 • لیست های حقوق کارگاه
 • کارت های حضور و غیاب یا ورود و خروج یا دفاتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه
 • معاینات پزشکی قبل از استخدام (موضوع ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی)
 • کارت بهداشتی صادر شده از اداره بهداشت محیط کار

شرایط بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی چیست؟

برای این‌که بازنشست شوید و حقوق بازنشستگی را از سازمان تامین اجتماعی دریافت کنید، می‌بایست دو شرط رده سنی و مقدار سوابق به صورت کامل بررسی شود. در حالت معمول با رسیدن به سن 60 سالگی برای آقایان و 55 سالگی برای بانوان به شرط داشتن حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه توانایی بازنشسته شدن و دریافت مستمری را خواهید داشت.

شرط درخواست بازنشستگی کارگران

کارگران ساختمانی در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر می‌توانند درخواست خود را اعلام نمایند (بازنشستگی کارگران ساختمانی):

 • داشتن حداقل سابقه مقرر در قانون تأمین اجتماعی قبل از تاریخ تقاضا و شصت سال تمام سن.
 • داشتن سی و پنج سال کامل سابقه پرداخت حق بیمه بدون درنظرگرفتن شرط سنی مقرر در قانون.

چگونه بیمه سازمان تامین اجتماعی را تهیه کنیم؟

همانطور که خودتان نیز در جریان هستید، بیمه تامین اجتماعی یکی از بیمه‌هایی‌ست که این روزها هر شخصی که نیاز درمانی، داشته باشد یا در جایی مشغول به کار باشد از این بیمه استفاده می‌کند. در این محتوای آموزشی، سعی کردیم هرآنچه در رابطه با این بیمه باید بدانید را بررسی کنیم. شما می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره‌ای که کارشناسان بیمه دات کام در اختیار شما قرار می‌دهند، تمامی سوالات خود را در رابطه با بیمه‌های سازمان تامین اجتماعی یا هر بیمه دیگری بپرسید.

تماس با بیمه دات کام
مشاوره آنلاین بیمه دات کام

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

با بیمه های عجیب دنیا آشنا شوید

برخی از بیمه‌ها واقعا عجیب و خنده دار هستند. مثل حس بویایی. اما وقتی بدانید که چرا برخی این حواس خود را بیمه می‌کنند، شاید به آنها حق بدهید...

01 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

کد کارگاهی بیمه؛ تمام شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن

زمانی که پس از کلی مشغله و سختی موفق می‌شوید شرکتی را به نام خود تاسیس کنید؛ هنوز هم بسیاری از راه‌های نرفته را باید طی کنید. کد کارگاهی بیمه،

31 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

18 شهریور 1400 / اخبار / بیمه مسئولیت

بیمه آسانسور چیست؟+ نکات خرید بیمه آسانسور

راهنمای کامل بیمه آسانسور را که خواندن آن برای هر آپارتمان نشین و مدیرساختمان ضروری است، در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

18 شهریور 1400 / اخبار

مرخصی زایمان بالاخره چند ماه است؟+آخرین قانون و لیست مدارک

هر خانم کارمندی که فرزندی به دنیا آورده است، نیاز به استراحت و مرخصی زایمان دارد. در این دوره، نوع قرارداد کاری که براساس آن مشغول به کار است، سابقه

17 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

خدمات درمانی با کارت ملی را چگونه بدون نیاز به دفترچه تامین اجتماعی دریافت کنیم؟

هویتِ مورد اعتماد جزء حیاتی یک جامعه با عملکرد خوب است. به همین دلیل است که بهبود امنیت، کاهش تقلب در شناسنامه و سرقت هویت و اعتمادسازی در دستور کار

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید