25 بهمن 1401

بیمه تامین اجتماعی چیست؟+ انواع، پوشش‌ها و خدمات

شاید شما هم در رابطه با وضعیت کاری و همچنین بازنشستگی خود دچار استرس و اضطراب هستید. شاید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید تا ابد کار کنید! به جان خودتان غر می‌زنید که همه‌ی زندگی‌ام شده کار و به هیچ یک از فعالیت‌هایی که از انجامشان لذت می‌برم نمی‌رسم. اگر شما در سن و سال جوانی به فکر آینده خود هستید، می‌توانید با داشتن بیمه تامین اجتماعی به تمامی این فکر و خیالات خاتمه دهید. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با این بیمه، بیشتر آشنا کنیم.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

وقتی شما در شرکتی مشغول به کار هستید، داشتن بیمه تامین اجتماعی امری ضروری برای شما خواهد بود. سازمان تامین اجتماعی با این بیمه، از کارمندان کارخانجات، اداره‌جات و سایر افراد حمایت می‌کند. این سازمان تضمین می‌دهد که خدمات این بیمه را در طول پرداخت حق بیمه به همراه مستمری بعد از بازنشستگی دریافت خواهید کرد.همچنین از خدمات درمانی این بیمه نیز می‌توانید استفاده کنید. این بیمه از انواع بیمه های درمان است که بیشتر افراد را تحت پوشش خود قرار داده است.

بیمه تامین اجتماعی حامی مالی شما در دوران بازنشستگی

بیمه حامی مالی شما در دوران بازنشستگی

در حقیقت، هر شخص شاغل توانایی این را دارد که خود را بیمه کرده و از خدمات آن استفاده کند. سازمان بیمه‌گر تامین اجتماعی وظیفه دارد، خدمات را به افراد تحت پوشش خود ارائه دهد. این پوشش‌‌ها می‌تواند در قالب بیمه اجباری برای کارفرما یا بیمه خویش فرما باشد .

بیمه تامین اجتماعی از نگاهی دیگر

اگر بخواهیم در حالت کلی بیمه تامین اجتماعی را توضیح دهیم، باید بگوییم: بیمه تامین اجتماعی، حقوق بیمه‌گزار را تضمین کرده و براساس قانون با ارایه مستمری پس از بازنشستگی و خدمات درمانی به حمایت از حقوق بیمه‌شده می‌پردازد.

تخمین زده شده که تقریبا چهل و دو میلیون نفر از جمعیت جامعه بیمه مربوط به این سازمان داشته و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. همچنین سه و نیم میلیون نفر بازنسشته و مستمری بگیر این سازمان هستند. بیمه‌‌گزاران تامین اجتماعی و بازنشستگان از خدمات مالی و رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استفاده می‌کنند.

هر شخصی که کد بیمه داشته باشد و نامش در فهرست بیمه شرکت‌ها و سازمان‌های حقوقی رد شده باشد،به وی دفترچه تعلق گرفته و از امتیازات متعدد این بیمه بهره‌مند می‌شود.

انواع بیمه تامین اجتماعی شامل چیست؟

این بیمه سازمان تامین اجتماعی انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی مهم‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم:

 1. بیمه خویش فرما
  1.  اختیاری
  1. بیمه کارفرمایان
 2.  اجباری
 3. بیمه بیکاری
 4. بیمه دانشجویی
 5. بیمه زنان خانه دار
 6. بیمه پدیدآورندگان، نویسندگان کتاب و هنرمندان
 7. نویسندگان و هنرمندان مشمول یارانه
 8. مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)
 9. بیمه حرف و مشاغل آزاد
 10. مددجویان مشمول یارانه
 11. کارآفرینان بنیاد شهید
 12. زنان سرپرست خانوار مشمول یارانه
 13. مربی مهدکودک خود مالک مشمول یارانه
 14. بیمه شاغلین کسب وکار خانگی
 15. بیمه نخبگان و استعدادهای برتر
 16. بیمه کارگران باربر
 17. بیمه خادمین ثابت مساجد
 18. بیمه خادمین ثابت مساجد فاقد کمک دولت
 19. بیمه صیادان و مشمولان مشمول یارانه
 20. بیمه ایرانیان خارج از کشور
 21. بیمه کارگران باربر فاقد دولت
 22. بیمه های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار
 23. بیمه طلاب و روحانیون (مطالعه مقاله بیمه تکمیلی طلاب پیشنهاد می‌شود.)
 24. بیمه رزمندگان و بسیجیان فعال
 25. بیمه مداحان و شاعران اهل بیت
 26. بیمه پزشکان و پیراپزشکان
 27. بیمه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی
 28. بیمه اعضا سازمان نظام دامپزشکی
 29. بیمه اعضا جامع راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی
 30. بیمه اعضا انجمن حمایت از مدیران مزرعه
 31. بیمه وکلا و کارشناسان قوه قضاییه
 32. بیمه راکبین و نمایندگان پیک موتوری
 33. بیمه فعالان حوزه رسانه و مطبوعات
 34. بیمه شاغلین کسب وکارهای مجازی

بیمه خویش فرما چیست؟

این بیمه‌نامه، بیمه‌ای ست که در آن شخص، خودش را بیمه می‌کند. این بیمه برای آن‌هایی که به صورت دورکاری و مستقل فعالیت می‌کنند و تحت پوشش جایی نیستند، بهترین مورد برای خرید است. البته که شخص باید بداند که با داشتن این بیمه، پوشش‌های بیمه بیکاری به وی تعلق نخواهد گرفت.

انواع بیمه خویش فرما شامل موار زیر هستند:

 • خویش‌فرمای اختیاری تامین اجتماعی
 • بیمه کارفرمایان

بیمه اختیاری خویش‌فرما چیست؟

خطاب به شماهایی که تحت پوشش بیمه نیستید! همین حالا می‌توانید در سازمان تامین اجتماعی ثبت نام کرده و با پرداخت حق بیمه مشخص خودتان را بیمه کنید. به همین راحتی!فقط یک نکته را مدنظر داشته باشید که باید حق بیمه را در تاریخ مشخصی پرداخت کرده تا قرارداد شما با سازمان تامین اجتماعی باطل نشود.

زمانی می‌توانید از بیمه اختیاری استفاده کنید که حداقل 30 روز حق بیمه را پرداخت کرده باشید و رده سنی شما تا 55 سال باشد. حال اگر سن شما از این میزان بیشتر باشد باید حق بیمه مازاد سن خود را پرداخت نمایید.اما بیمه تامین اجتماعی برای افرادی که شغل آزاد دارند نیز تمهیداتی اندیشیده است تا افراد بیشتری از این بیمه بهره‌مند شوند. برای کسب اطلاعات درمورد بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی به اینجا مراجعه کنید.

اگر نگران این هستید که پرداخت حق بیمه وقت شما را می‌گیرد و بخاطر مشغله‌ای که دارید، نمی‌توانید وقت زیادی را برای پرداخت حضوری آن صرف کنید، یک راه حل برای شما وجود دارد. این سازمان برای راحتی بیمه‌گزاران خود، امکان پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل را فراهم است. به این ترتیب، مراحل پرداخت حق بیمه ماهیانه شما بیشتر از 5 دقیقه زمان نخواهد برد.

بیمه کارفرمایان

چرا برخی از ما فکر می‌کنیم که بیمه فقط برای کارمندان است؟ حتی کارفرمایان نیز می‌توانند مثل کارمندان از طریق بیمه کارفرما حقوق بازنشستگی داشته‌باشند. سازمان تامین اجتماعی قوانینی را برای استفاده کارفرمایان از بیمه تامین اجتماعی در نظر گرفته‌است که به شرح زیر می‌باشد:

 • بازنشستگی با 12 درصد: در این حالت خدمات مرتبط با بازنشستگی ارایه می‌شود.
 • بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی با ۱۴ درصد: در این حالت خدمات بازنشستگی نه تنها در زمان زنده بودن وی بلکه بعد از فوت او نیز به بازماندگانش پرداخت می‌شود.
 • بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی با ۱۸ درصد: در این حالت پرداخت بازنشستگی شخص بیمه‌گذار به بازمانده‌های او پس از فوتش و همچنین خدمات مربوط به از کار افتادگی کلی ارائه داده‌می‌شود.

 

لطفا به خاطر داشته باشید که این حالت شامل حال افرادی که دچار از کارافتادگی جزئی و نقص عضو شده باشند، نخواهد شد. اگر قصد دارید از بیمه اختیاری استفاده کنید، باید حق بیمه‌های اشاره شده را پرداخت کنید که 26 درصد حقوق توافق شده است.

تعریف کارگر و کارفرما از نظر قانون کار

به این خاطر که بیمه تامین اجتماعی بیشتر جنبه حقوقی دارد، بهتر است تعریف این دو مفهوم نیز به صورت حقوقی توضیح داده شود: طبق قانون کار، کارگر به کسی گفته می‌شود که در مقابل کاری که انجام می‌دهد، مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا را از کارفرما دریافت می‌کند. به عنوان مثال، یکی از این مزایا، عیدی و پاداش آخر سال کارگران است که مطالعه راهنمای آنجا در مطلب ” عیدی کارگران” پیشنهاد می‌کنیم.

 

بیمه کارفرما یکی از خدمات بیمه تامین اجتماعی است

بیمه کارفرما یکی از خدمات بیمه تامین اجتماعی است

کارفرما نیز شخصی حقیقی یا حقوقی‌ست که حقوق و مزایای کارگر را در ازای کاری که انجام می‌دهد، طبق قانون وزارت کار پرداخت می‌کند.مدیران در واقع همان کارفرمایان به حساب می‌آیند که مسٔولند کلیه تعهدات را در قبال کارگران خود رعایت کنند. البته کارگران هم می‌توانند به صورت اختیاری خود را بیمه کنند که برای دریافت اطلاعات بیشتر، مقاله بیمه اختیاری کارگران را مطالعه کنید.

هر کارفرما باید کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی را داشته باشد. این کد منحصر به فرد است و  برای پیگیری تمام امور مربوط به تامین اجتماعی نیازی ضروری محسوب می‌شود. راهنمای کامل کد کارگاهی بیمه را در اینجا بخوانید.

مزایای بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی دارای مزایایی برای افراد بهره‌مند از این بیمه است:

 1. حقوق بازنشستگی
 2. استفاده از این بیمه برای زمان از کار افتادگی
 3. استفاده از این بیمه برای هزینه‌های درمانی
 4. بهره از این بیمه برای هزینه‌های کفن و دفن

بیمه عمر تامین اجتماعی

یکی از مزایایی که بیمه تامین اجتماعی که برای بازنشستگان خود فراهم کرده است، بیمه عمر تامین اجتماعی است. این بیمه‌نامه برای افزایش مستمری بازنشستگانِ این سازمان است تا بتوانند در دوران بازنشستگی دو مستمری دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این‌باره مقاله بیمه عمر تامین اجتماعی را مطالعه نمایید.

انواع تعهدات بیمه تامین اجتماعی

انواع تعهدات این بیمه‌نامه را در زیر مشاهده می‌فرمایید:

خدمات و تعهدات کوتاه مدت بیمه تامین اجتماعی

این بیمه‌نامه حمایت‌های زیر را به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهد:

 • حمایت‌های درمانی در موارد بیماری، بارداری، حوادث و…،
 • غرامت دستمزد ایام بیماری
 • غرامت دستمزد ایام بارداری (البته به تازگی پوشش نازایی هم اضافه شده که اطلاعات دقیقی هنوز نداریم. همچنین می توان از بیمه تکمیلی برای نازایی و کاهش هزینه‌های آن استفاده کرد.)
 • هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه
 • پروتز و اورتز (تأمین هزینه وسایل کمک پزشکی )
 • غرامت نقص عضو مقطوع
 • کمک هزینه ازدواج
 • هزینه کفن و دفن
 • مقرری بیمه بیکاری

 پوشش بیماری‌های خاص

تامین اجتماعی در نظر دارد تا بعضی بیماری‌های خاص از جمله اوتیسم را تحت پوشش خود قرار دهد. بر اساس مصوبه جدید شورای عالی نیاز است تا از بیماران این دسته حمایت شود. از این رو تامین اجتماعی تا ایجاد برنامه‌ای باعث توسعه خدمات و افزایش پوشش بیمه‌ای شود.

همچنین بعضی پوشش‌ها مانند پوشش شیمی درمانی را از مراکز طرف قرارداد یا درمانی خود اجتماعی هم استفاده کرد.

خدمات و تعهدات بلند مدت بیمه تامین اجتماعی

این بیمه‌نامه سازمان تامین اجتماعی، خدمات بلندمدت تری را نیز به بیمه‌شدگان به شرح زیر ارائه می‌دهد:

 • مستمری بازنشستگی
 •  از کارافتادگی کلی
 • مستمری از کارافتادگی جزیی
 • مستمری بازماندگان
 • مزایای نقدی، غیرنقدی و عیدی مستمری بگیران (کمک عائله­ مندی، کمک هزینه اولاد ، عیدی)
حقوق در زمان از کارافتادگی از خدمات بیمه است

دریافت حقوق در زمان از کارافتادگی از خدمات بیمه است.

بیمه اجباری

اگر شما در شرکتی یا کارخانه‌ای مشغول به کار هستید و در آنجا حقوق دریافت می‌کنید. باید بدانید که بیمه اجباری تامین اجتماعی متعلق به شماست. کارفرما می‌بایست شما را بیمه تامین اجتماعی کند. میزان حق بیمه این نوع از بیمه 30 درصد بوده که 23 درصد از آن را کارفرما و 7 درصد از آن را خود شخص بیمه شده، باید پرداخت کند. برای دانستن تفاوت بین بیمه اختیاری و اجباری می‌توانید با کلیک روی این لینک اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

بیمه بیکاری

این بیمه از انواع بیمه‌های اجباری به حساب می‌آید. چون همه کارمندانی که بیمه تامین اجتماعی را از طرف کارفرمای خود دارند مشمول بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

این بیمه نامش را با خودش آورده است! و همانطور که مشخص است مخصوص زمان بیکاری و نداشتن شغل است. نه به این معنی که بدون هیچ دلیلی در منزل بشینید، پا دراز کرده و ز غوغای جهان فارغ این بیمه را دریافت کنید. دریافت این بیمه در شرایطی امکان پذیر است که کارمند در سازمان تامین اجتماعی سابقه بیمه داشته و به صورت کاملا غیر ارادی شغلش را از دست داده باشد. برای مثال اگر مرتکب تخلفی شده و از شرکتی اخراج شده باشید، با داشتن سابقه محکومیت قضایی، استفاده از این بیمه را از دست می‌دهید.

پرداخت حق بیمه از طرف کارفرما

علیرغم الزام قانونی پرداخت حق بیمه، اگر کارفرما به هر علتی از پرداخت حق بیمه امتناع کرد، می‌توانید به سیستم قضایی کشور مراجعه کرده و این تخلف را گزارش دهید. سپس با ارائه مدارکی که در زیر برای شما درج کرده‌ایم اثبات نمایید که از چه تاریخی در شرکت مذکور مشغول کار بوده تا رابطه کارگری و کارفرمایی توسط هیئت تشخیص و حل اختلاف، تشخیص داده و تایید شود:

مدارک مورد نیاز جهت ادعای سابقه کاری

برای تایید سابقه کاری نیاز به ارائه مدارک زیر است:

 • اصل و کپی شناسنامه به همراه اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی انحصار وراثت (در صورت فوت مدعی)
 • دفترچه درمان مدعی (در صورتی که مدعی دفترچه بیمه داشته باشد)
 • اصل و کپی وکالت نامه وکیل قانونی مدعی (چنانچه مدعی دارای وکیل باشد)

مدارک جهت بررسی ادعای احتساب سابقه بیمه

برای بررسی سوابق بیمه نیاز به ارائه مدارک زیر می‌باشد:

 • حکم استخدامی، ارتقاء شغلی و تغییر سمت در دوره مورد ادعا
 • لیست های حقوق کارگاه منضم به اظهارنامه مالیاتی که به تائید اداره دارایی مربوطه رسیده باشد
 • دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه
 • گواهی بانک ذی ربط مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی
 • کارت افتتاح حساب بانکی
 • فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی
 • لیست های حقوق کارگاه
 • کارت های حضور و غیاب یا ورود و خروج یا دفاتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه
 • معاینات پزشکی قبل از استخدام (موضوع ماده ۹۰ قانون تامین اجتماعی)
 • کارت بهداشتی صادر شده از اداره بهداشت محیط کار

شرایط بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی چیست؟

برای این‌که بازنشست شوید و حقوق بازنشستگی را از سازمان تامین اجتماعی دریافت کنید، می‌بایست دو شرط رده سنی و مقدار سوابق به صورت کامل بررسی شود. در حالت معمول با رسیدن به سن 60 سالگی برای آقایان و 55 سالگی برای بانوان به شرط داشتن حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه توانایی بازنشسته شدن و دریافت مستمری را خواهید داشت. برای بسیاری بیمه تامین اجتماعی، بهترین بیمه بازنشستگی به حساب می‌آید.

شرط درخواست بازنشستگی کارگران

کارگران ساختمانی در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر می‌توانند درخواست خود را اعلام نمایند (بازنشستگی کارگران ساختمانی):

 • داشتن حداقل سابقه مقرر در قانون تأمین اجتماعی قبل از تاریخ تقاضا و شصت سال تمام سن.
 • داشتن سی و پنج سال کامل سابقه پرداخت حق بیمه بدون درنظرگرفتن شرط سنی مقرر در قانون.

بیمه تامین اجتماعی برای اتباع خارجی

بر اساس مواد 120 تا 129 قانون کار و ماده 5 قانون تأمین اجتماعی، تمامی اتباع خارجی فعال در ایران که دارای مجوز اشتغال از سازمان وزارت راه، کار و رفاه اجتماعی یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هستند، می‌توانند تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته و همچنین توسط کارفرما بیمه شوند. البته اگر فرد خارجی در کشور خود بیمه‌ شده باشد و در ایران کار کند، سازمان تأمین اجتماعی مکلف نیست تا فرد را بیمه اجباری کند.

همچنین اینکه بر اساس کنوانسیون مقابله نامه شماره 19 در سازمان بین‌المللی کار، هر فرد خارجی فعال در کشور، باید 3% از حقوق خود را بابت حوادث ناشی از کار پرداخت کند. اگر کشور فرد جزو این کنوانسیون نباشد، فرد نیازی به پرداخت 3% نخواهد داشت. علاوه بر این، تبعه خارجی با شروع کار خود، می‌تواند مسئول بیمه حرف و مشاغل آزاد شده و تحت پوشش با نرخ‌های 12، 14 و 18 درصد قرار بگیرد. نرخ 12 درصد برای بازنشستگی، نرخ 14 درصد برای بازنشستگی و فوت و نرخ 18 درصد برای بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی است. البته اتباع خارجی برای تحت پوشش قرار گرفتن باید حق سرانه پرداخت کنند که در سال 1400 برای هر فرد خارجی، 131500 تومان است.

همچنین اتباع خارجی می‌توانند به صورت اختیاری خود را بیمه کنند. همچنین زنان خانه‌دار اتباع خارجی دارای مجوز اقامت هم می‌توانند، خود تحت پوشش بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی قرار دهند. از نظر تعهدات، تمامی موارد همانند تعهدات بیمه به یک فرد ایرانی است؛ اما بیمه بیکاری برای اتباع خارجی وجود ندارد. مهم‌ترین مساله بازنشستگی است که اتباع خارجی می‌توانند از مزایای بازنشستگی همانند یک فرد ایرانی استفاده کنند.

چند نکته در خصوص بیمه تامین اجتماعی

در خصوص بیمه تامین اجتماعی بهتر است که چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

 • اتباع خارجی برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص بیمه شدن، مقاله بیمه اتباع خارجی را مطالعه کنند.
 • امکان دریافت بیمه تامین اجتماعی همراه با بیمه پایه دیگر وجود ندارد.
 • در حال حاضر بیشتر خدمات تامین اجتماعی از طریق سایت امکان پذیر است.
 • برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به سایت خود تامین اجتماعی باید مراجعه کنید.
 • دوره انتظار مانند بیمه تکمیلی در این بیمه وجود ندارد. به محض دریافت، شما می‌توانید از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده کنید.

اگر سوابق شما با چیزی که مد نظر دارید تطابق نداشت، نحوه اعتراض به سوابق تامین اجتماعی در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

بیمه تکمیلی در کنار تامین اجتماعی

البته برای بازنشستگان تامین اجتماعی نیز بیمه تکمیلی وجود دارد. هر سال سازمان با شرکتی قرارداد می‌بندد. برای اطلاعات بیشتر، مقاله بیمه تکمیلی بازنشستگان را مطالعه کنید. البته این از نوع گروهی است. برای اطلاعات بیشتر هم این مطلب را مطالعه کنید.

مساله اینجاست که بیمه تکمیلی با تامین اجتماعی زیادی دارند؛ از جمله اینکه برخلاف تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی یکساله است و هیچ بازنشستگی ندارد. برای دانستن جزئیات تفاوت، این مقاله را مطالعه کنید.

چگونه بیمه سازمان تامین اجتماعی را تهیه کنیم؟

همان‌طور که خودتان نیز در جریان هستید، بیمه تامین اجتماعی یکی از بیمه‌هایی‌ست که این روزها هر شخصی که نیاز درمانی، داشته باشد یا در جایی مشغول به کار باشد از این بیمه استفاده می‌کند. در این محتوای آموزشی، سعی کردیم هرآنچه در رابطه با این بیمه باید بدانید را بررسی کنیم. شما می‌توانید سوالات و ابهامات خود را در قالب کامنت در انتهای همین مقاله بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
11 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

سامانه روادید الکترونیکی evisa.mfa.ir؛ بررسی شرایط درخواست ویزا به صورت آنلاین

دیگر برای دریافت ویزا نیازی به مراجعه حضوری نیست! آموزش ثبت نام و بررسی شرایط صدور ویزای الکترونیکی به کمک سامانه روادید الکترونیک را در این مقاله بخوانید.

07 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

آموزش کامل ثبت نام در سامانه سماح برای سفر به کربلا + معرفی امکانات این سایت

با توجه به حجم گسترده زائران کربلا، ثبت نام در سامانه سماح برای سفر در دوران اربعین اجباری شد. آموزش گام به گام ثبت نام سایت سماح را در این مقاله بخوانید!

06 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

بررسی مشخصات فنی و ظاهری شورولت تریل بلیزر ۲۰۲۴

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی و ظاهری شورولت تریل بلیزر 2024، مزایا و معایب آن پرداخته ایم؛ برای آشنایی با این خودرو و ویژگی‌های آن، این مقاله را مطالعه کنید.

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

سوابق بیمه تامین اجتماعی: روش‌های استعلام سابقه تامین اجتماعی در 1401

راهنمای سریع استعلام و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

خدمات بیمه تامین اجتماعی شامل چه پوشش‌هایی می‌شود

هر آنچه در مورد خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی باید بدانید را اینجا بخوانید!

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
حسن کریمی میگونی
08 آذر 1400

سلام من میخوام تحت پوشش بیمه قرار بگیرم لطف کنید راهنمایی کنید وشرایط بیمه شدن رو هم بفرمایید.

  کارشناس بیمه
  12 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در این مقاله کامل در خصوص شرایط توضیح داده ایم. شما باید برای انجام به کارگزاری مراجعه کنید.

  ناشناس
  04 مرداد 1401

  بیمه تامین اجتماعی تا سن 55سالگی بازنشسته نمی کنه دوست عزیزبهتر نیست از سایر پوشش های
  بیمه ای استفاده کنی؟
  ا

  عرشیا
  17 دی 1401

  سلام من قبلا ۱۵ سابقه بیمه دارم الان بیمه ام قطع و۶۰ سالمه ایا میتونم کسری بیمه را یکجا پرداخت کنم وباز نشسته لشم

   نویسنده بیمه
   17 دی 1401

   سلام عرشیای عزیز
   اگر سابقه شما زیر ۱۰ سال سابقه بیمه بود بله میتوانستی تا سقف ۱۰ سال یکجا واریز کنید ولی سابقه شما بالای ۱۰ سال است و نمیشود یا باید با همان ۱۵ سال سابقه بیمه و ۶۰ سال سن بازنشسته شوید و یا اون ۵ سال را ماهیانه واریز کنید

منصوره
11 دی 1400

سلام من یک اتباع خارجی هستم که اقامه تحصیلی دارم ایا می توانم خود را بیمه کنم برای مخارج بارداری خود لطفا روش و پراحل را برایم لطف کنید

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز برای اتباع خارجی ، بیمه اتباع خارجی ارائه شده است که برای آگاهی از شرایط و پوشش های بیمه اتباع خارجی، شما می توانید این مقاله را بخوانید.

عیسی
14 دی 1400

اگر داخل یک شرکت کارگری بکنم وبیمه برام رد بشه ایا اسم من را از بهزیستی بیرون میزنن. منظورم اینکه دیگه بهزیستی مستمری بهم نمیده

  کارشناس بیمه
  15 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، باید این سوال را از بهزیستی بپرسید چون ربطی به تامین اجتماعی ندارد.

پاشایی
15 دی 1400

سلام حق اولاد در سال 1400 چقدر بوده؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1400

  سلام دوست عزیز حق اولاد یک فرزند (برای فرزندان زیر 18 سال) در سال 1400 معادل 2,655,495 ریال است.

سروش
18 دی 1400

سلام میخاستم ببینم فرق بین کسی که بیمه ازاد میریزه با کسی که بیمشو یه شرکت میریزه چیه؟آیا بازنشستگیشون مثل همه

  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، خیلی فرق میکند که این مستلزم نوشتن بخشنامه است اما بازنشستگی آنها هم فرق میکند.

فرزاد
02 بهمن 1400

با سلام وقت بخیر سوال داشتم و بنده بیش از ده سال سابقه کار در شرکت و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی دارم و در حال حاضر به دلیل استعفا از محل کار قبلی ب تحت پوشش بیمه اب نیستم پیشنهادتون برای ادامه تحت پوشش قرار گرفتن بیمه به چه صورتی هست و کدام نوع بیمه رو پیشنهاد میکنید بیمه اختیاری یا بیمه کارفرمایی؟ در حال حاضر ۴۲ سال سن دارم ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما می توانید از بیمه اختیاری تامین اجتماعی استفاده کنید.

فرزاد راد
02 بهمن 1400

با سلام وقت بخیر سوال داشتم و بنده بیش از ده سال سابقه کار در شرکت و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی دارم و در حال حاضر به دلیل استعفا از محل کار قبلی ب تحت پوشش بیمه اب نیستم پیشنهادتون برای ادامه تحت پوشش قرار گرفتن بیمه به چه صورتی هست و کدام نوع بیمه رو پیشنهاد میکنید بیمه اختیاری یا بیمه کارفرمایی؟ در حال حاضر ۴۲ سال سن دارم ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما می توانید از بیمه اختیاری تامین اجتماعی استفاده کنید.

  بینا
  29 بهمن 1401

  سلام وقتتون بخیر .مربی مهد هستم که از سال ۹۲بیمه هستم تاالان خواستم ببینم خدمات درمانی شامل ماههم میشه؟ممنون میشم پاسخ بدین.

   کارشناس بیمه
   30 بهمن 1401

   سلام منظورتان بیمه خدمات درمانی است یا خدمات درمانی مربوط به پرداخت هزینه های بیمارستانی است؟ اگر بیمه باشید باید بتوانید استفاده کنید.

علی بصیر
06 بهمن 1400

با سلام و خسته نباشید. به جای اینکه به فکر رفاه مردم باشید کارهای اداری را بیشتر کردید.مردم برای یک کار ساده هم باید به کافی نت و بارها به بیمه مراجعه کنند.به مراتب هزینه را برای مردم بیشتر کردید.از آن سوی دیگر نیز روز به روز از پرداختی های مردم کم می کنید.مثلا پرداختی مربوط به استراحت پزشکی را سه چهارم پایه کردید.

  کارشناس بیمه
  06 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز بیمه دات کام در راستای فرهنگ بیمه و بالابردن آگاهی افراد از حوزه بیمه ، اطلاعات رو منتشر می کنه و در وضع قوانین نقشی نداره شما می توانید شکایت خود را به کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی اعلام کنید.

محمد اسلامی
30 بهمن 1400

سلام خسته نباشید آیا کسی ک کارش آزاد هست میتواند خودش رو بیمه کنه و چگونه است

  کارشناس بیمه
  30 بهمن 1400

  سلام وقت بخیر شما می توانید از بیمه خویش فرما استفاده کنید و می توانید راهنمای کامل بیمه مشاغل آزاد یا بیمه خویش فرما را از این لینک بخوانید.

اکبر پاداش
03 اسفند 1400

سلام.خسته نباشيد.حق بيمه برای هر کارگر چه قدر است و چگونه‌ محاسبه‌ می‌شود؟

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، 30 درصد حق بیمه با خود کارگر است. البته اگر مقاله را کامل خوانده باشید، همچنین مقاله های مشابه در سایت بیمه دات کام، کامل توضیح داده ایم.

   مروت
   05 آذر 1401

   سلام بیمه تامین اجتماعی چه هزینه هایی را پرداخت میکند؟

    کارشناس بیمه
    07 آذر 1401

    سلام هزینه های درمانی را پرداخت میکند.

اکبر پاداش
03 اسفند 1400

سلام خسته نباشید. حق بيمه برای هرکارگر چقدر است.(کار فرما برای بیمه کردن هر نفر چقدرباید پرداخت کند)وچگونه محاسبه می‌شود؟

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام در مقالات تامین اجتماعی بیمه دات کام کامل در این خصوص توضیح داده ایم. حتی همین مقاله هم است. شما 30 درصد را باید پرداخت کنید.

حسینی
04 اسفند 1400

سلام.از شروع بیمه چقدرباید بگذره تاهزینه عمل رو بیمه تحت پوشش قراربده.البته قبلا یکسال سابقه بیمه دارم.

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، بستگی به نوع عمل و هزینه آن دارد.

خانوم سمیعی
15 اسفند 1400

سلام خسته نباشین ببخشید همسر من دو سه سالی سابقه کار داره الان نزدیک ۱۰ سالی میشه ک بیمشو واریز نکرده الان ۳۲ سالشه میخواستم‌بدونم‌میتونه از اون سالی ک پرداخت نکرده تا پایان امسال کامل پرداخت کنیم بیممون جریان پیدا کنه؟؟

  کارشناس بیمه
  16 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، خیر نمیشود از تاریخ درخواست باید واریز کند.

یونس
02 فروردین 1401

سلام هزینه های پرکردن دندان و دندان پزشکی رو هم بیمه میده یا نه؟

  کارشناس بیمه
  03 فروردین 1401

  سلام یونس عزیز خیر هزینه های پر کردن دندان ودندانپزشکی جزوخدمات بیمه تامین اجتماعی نیست.

مهدی
05 فروردین 1401

سلام برای بیمه کردن اختیاری جواز کسب لازم هستش؟؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  06 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خیر لازم نیست اگر در گذشته بیمه داشتید میتوانید بیمه اختیاری شوید اگر هم در گذشته اصلا بیمه نداشتید بیمه حرف و مشاغل آزاد شوید.

مریم
15 فروردین 1401

سلام، من از ۲۶ سالگی بیمه اختیاری پرداخت میکنم، بعد از ۲۰ سال میتونم مستمری بگیرم؟ یا باید همچنان پرداخت کنم تا ۵۵ ساله بشم؟!

  کارشناس بیمه
  05 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، باید تا ۵۵ سالگی واریز کنید.

زهرا
18 فروردین 1401

سلام وقتتون بخیر. آیا در شرکت های دانش بنیان این امکان هست که کارفرما حق بیمه خودش رو پرداخت نکنه؟ صندوق دولت کمک میکنه؟ چجوری باید پیگیری بشه. ممنون

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، کارفرما مختار است که اصلا حق بیمه ندهد و خودش را بیمه نکند ۰۲ نخیر دولت بابت کارفرما شرکتهای دانش بنیان کمکی نمیکند.

   زهرا
   18 فروردین 1401

   خیر در این مورد گفتم که 23 حق کارفرما در بیمه را پرداخت نکند (در حق بیمه کارگر ) مثلا صندوق دولت پرداخت کند.

    کارشناس بیمه
    09 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، نوشتیم که خیر کمکی نمی کند.

سمیرا
28 فروردین 1401

سلام من ۱۰سال سابقه بیمه دارم و الان میخواستم باردار شم و نمی‌خواستم سرکار بروم چند سال پیش بیمه بیکاری هم گرفتم الان ۳۳سال سن دارم اگر از این به بعد خودم آزاد بیمه ام را بریزم امکان بازنشستگی را دارم یا خیر

  کارشناس بیمه
  29 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر میخواهی باردار شوید، بعد از زایمان بروید فعلا از استعلاجی زایمان استفاده کنید بعد بروید بیمه آزاد بشوید

علی حسنی
07 اردیبهشت 1401

من مهندس هستم.در شرکت هایی سابقه ردکردن بیمه دارم اما مرتب نیست برخی ماهها وسالها در این خلال رد نشده است ایا امکان دارد خودم وظیفه پرداخت را انچام دهم و خالی ها را پرکنم.اگر میسر است ایا برای 30 در صد کف وجود دارد

  کارشناس بیمه
  07 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، خیر قانونی وجود ندارد که شما این کار را انجام بدید.

خرسند اشکان
07 اردیبهشت 1401

من دارای دفترچه بیمه درمان تامین اجتماعی بوده و آن را گم کرده ام. اکنون که دفترچه حذف شده است راهنمایی فرمایید

  کارشناس بیمه
  07 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اسم شما دیگر در سامانه ثبت شده است.

فریبا
10 اردیبهشت 1401

با سلام و عرض ادب . خانم42 ساله و تا به حال تحت بیمه پدرم هستم الان برای مشغول شدن به کار در شرکتی آیا به دنبال بیمه شدن باشم یا خیر؟ پدرم بیمه تامین اجتماعی حداقل بگیر هستند . لطفا بفرمایید در آینده کدوم بیمه برای من بهتره؟از طرف خودم یا پدرم ؟ با توجه به سن و ……
بسیار ممنون

  کارشناس بیمه
  10 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله بگذارید شرکت شما را بیمه کند ۰۲ شما بعدا میتوانید انتخاب کنید هر کدام که حقوقش بیشتر بود را انتخاب کنید.

مرتضی
16 اردیبهشت 1401

با سلام و عرض ادب خدمت شما کارشناس محترم. چند تا سوال داشتم از خدمتتون ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
1) تفاوت بیمه های مشاغل آزاد(14%و 16%و 20% ) در چیست؟ در میزان حقوق بازنشستگی با هم تفاوت دارند؟
2) تفاوت بیمه ی مشاغل آزاد(20%) و بیمه اختیاری(27%) در چیست؟
3) در بیمه مشاغل آزاد ، اعضای خانواده هم دفترچه درمان دریافت میکنند یا خیر؟
با سپاس

   بهزادشکری
   27 اردیبهشت 1401

   سلام خسته نباشین چطورمیتونم بیمه سربازی خودمو اضافه کنم به تامین اجتماعی

    کارشناس بیمه
    27 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، در مقاله بیمه سربازی کامل توضیح داده شده است.

رضا
28 اردیبهشت 1401

من دخترم تازه متولد شده چجوری دفترچه بگیرم البته الکترونیکی

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در قسمت سایت در منوهای بالا وجود دارد.

مصی
30 اردیبهشت 1401

سلام خسته نباشید من جایی ک مشغول ب کار هستم بیمه نداره اما خودم میخوام بیمه تامین اجتماعی بگیرم برا خودم ایا از بیمه زنان خانه دار استفاده کنم بهتره یا ب مدیرمون بگم واون من وبیمه کنه وهزینش وخودم پرداخت کنم بهتره لطفا راهنمایی کنید من زن سرپرست خانوارهستم واین بیمه خیلی برام مهمه

  کارشناس بیمه
  30 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اگر آنجا لیست بیمه برایتان ارسال کند بهتر است اگر هم نکرد برو بیمه زنان خانه دار شوید

مسعود دوجی نژاد
04 خرداد 1401

درسال 14001حقوق یک کارگر ساده و کارگر سنگین مثل آجر کارکن کوره با دوفرزند دقیق چقد هست لطف کنید

  کارشناس بیمه
  05 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس میزان پرداختی تعیین می شود.

سمیه
07 خرداد 1401

سلام من ده سال سابقه کار دارم اما بدون بیمه حالا تصمیم گرفتم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی باشم چطور امکان دارد این کار را انجام دهم؟

  کارشناس بیمه
  08 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه مشاغل آزاد یا زنان خانه دار مناسب است.

   سینا عبداله زاده
   17 خرداد 1401

   سلام خسته نباشید می‌خوام خودم رو بیمه مشاغل آزاد ۱۸ درصد تامین اجتماعی بکنم و هم برای خودم دفترچه بگیرم و هم برای خانمم که زیر پوشش بیمه من باشه برای دکتر و کارای پزشکی آیا بارداری و نازایی و اینا تو این بیمه ۱۸ درصد برای خانم من شامل میشه؟ می‌تونه از دفترچه ای که از بیمه من میگیره تو‌دوران بارداری در مراکز درمانی استفاده کنه یا بارداری و زایمان جز پوشش نیست لطفاً بگید بدونم بارداری جز پوشش ها هست یا نه

    کارشناس بیمه
    18 خرداد 1401

    سلام دوست عزیز، ۰۱ بارداری شامل میشه ولی نازایی خیر ۰۲ بارداری است

امیر
09 خرداد 1401

با سلام چه تفاوتی بین بیمه مشاغل آزاد ۱۴ درصد و بیمه اختیاری خدماتی مانند هزینه درمان میزان حقوق بازنشستگی و … وجود دارد و آیا منی که تا الان بیمه اختیاری واریز میکردم و دیگر توان پرداخت ندارم با مبلغ ۱۴۰۰۰۰۰ تومان میتوانم به صورت غیر حضوری بیمه ام را به مشاغل آزاد ۱۴ در صد تغییر دهم ؟

  کارشناس بیمه
  10 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بله میتوانید مشکلی ندارد.

ناشناس
15 خرداد 1401

باسلام دختری ۳۰ساله هستم که تابحال تحت پوشش بیمه پدرم که بازنشسته نیروی انتظامی هستند بودم وحالا درشرکتی خصوصی مشغول بکار شدم باتوجه به اینکه این شرکت بیمه برایم رد میکند ولی من دوست دارم که بیمه درمانی من همان خدما بیمه نیروی انتظامی باشد آیا امکانش هست واگر هست لطفا راهنمایی کنیدچگونه؟

  کارشناس بیمه
  17 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، امکان ندارد جون فقط میتوانید از یک دفترچه بیمه استفاده کنید ۰۲ خیر در بیمه اجباری درمان هم اجباری است منل بیمه حرف و مشاغل آزاد نیست

مارال حسینی
26 خرداد 1401

سلام به تازگی مشغول به کار شدم و ۳۱ ساله هستم و تحت بیمه تامین اجتماعی پدرم هستم و مجرد اول اینکه بگذارم شرکت برایم بیمه رد بکند یا نه ؟ دوم اگر بعد از ۴ یا ۵ سال دیگر همکاریم قطع شد سابقه بیمه ام چ میشود ممنون؟

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، از یک جا می توانید بیمه بگیرید. بعد هر چقدر که بیمه رد شود، برای شما سابقه حساب خواهد شد.

هاشمی
27 خرداد 1401

سلام دختری ۳۴ ساله هستم و تا به حال تحت پوشش بیمهتامین اجتماعی پدرم بودهام و به تازگی مشغول به کار شده ام آیا اجازه دهم ک برایم بیمه رد شود یاخیر؟ و اءر بعد از ۵ یا ۶ سال بعد قطع همکاری کردم بیمه من چگونه است و این ۵ و ۶ سال بیمه چ میشود؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  28 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز
  طبق قانون باید بیمه ارسال شود ۰۲ تمام سوابق شما محفوظ است

Massss
28 خرداد 1401

سلام وقت بخیر
من منشی یک شیفت هستم باحقوق ۲میلیون تومن و بدون بیمه
اول اینکه میخاستم بدونم امر کارفرما منو بیمه کنه چه مبلغی از حقوقم کسر میشه ؟
دوم اینکه اگر بخام بجای بیمه،حق بیمه رو بصورت نق دریافت کنم چه مبلغی ب حقوقم اضافه میشه؟
خواهش میکنم جوابمو با ارقام و اعداد بدین ک‌متوجه بشم و حقم ضایع نشه ممنونم

  کارشناس بیمه
  28 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز
  باید ۷ درصد از حقوق شما را برای بیمه از خودت کسر کند ۰۲ هیچی اضافه نمیشود

   Massss
   29 خرداد 1401

   خب وقتی ۷درصد از حقوقم کسر میشه یعنی ۲۳درصد برعهده کارفرماست، پس اگر من بجای بیمه حق بیمه رو بصورت نقد دریافت کنم یعنی ۲۳درصد حقوقم ب ۲میلیون حقوقم اضافه میشه درسته یا اشتباه نیکمم؟

    کارشناس بیمه
    29 خرداد 1401

    سلام دوست عزیز، از نظر عرف بله درست میگویید ولی این کار غیر قانونی است حتما باید شما بیمه اجباری شوید.

     مصطفی
     13 بهمن 1401

     سلام دوست عزیز، چند سال پیش جایی کار میکردم یه مدت بیمه من رد شد، الان میخوام به صورت خویش فرما خودم بیمه رو پرداخت کنم، مدتی که برام بیمه رد شده رو نمیدونم، از چه راهی متوجه بشم

     کارشناس بیمه
     13 بهمن 1401

     سلام. وارد سایت تامین اجتماعی شوید و اطلاعات خود را وارد کنید و از منو مشاهده سابقه بیمه را انتخاب نمایید تا سوابق بیمه برای شما نمایش داده شود.

amyrpnahlyasghr@gmail.com
30 خرداد 1401

سلا.ببخشید اگه شغل ازاد داشته باشیم.حق بیمه پرداخت کنیم شامل بازنشتگی هم میشه یانه فقط درمانیه

  کارشناس بیمه
  31 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، بله می شود.

علی سبزواری
31 خرداد 1401

درباره بیمه اختیاری توضیح ندادین

علی سبزواری
31 خرداد 1401

برین ی بیمه درست وحسابی لشکری و کشوری که دولتیه چیزی که دولت دست بزاره بدرد نمیخوره مثل بورس
تامین اجتماعی هم سال ۱۴۰۱ دولت میخواست دست درازی کنه که هنوزم معلوم نیست چی بشه ۵۰۰هزار میلیارد تومان دولت بدهکاره بدیهشو نامیده قصد نابود کردن شو داره

علیرضا
04 تیر 1401

سلام
وقت بخیر
کارمندان خانم بدون در نظر گرفتن سرپرست خانوار بودن، مشمول دریافت حق اولاد هستند؟

  کارشناس بیمه
  19 تیر 1401

  سلام خیر

مهماندوست
05 تیر 1401

.سلام ۵۸سالمه ۲سال سابقه تامین اجتماعی درپاکدشت دارم ودرحال تهران درشرکت مشغول هستم وبیمه ام ۲ماه فعال راهنمای انتقال سابق قبلی به تهران بفرمایدو۱۶سال درعشایرو۱۵سال درارتش بیمه دارم ضمن توضیح واولتفاوت .سالان هرصندوق زمان انتقال آنها رابه تامین اجتماعی عنایت برمایید

  کارشناس بیمه
  08 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اگر الان بیمه تامین اجتماعی هستید به شعبه ای که بیمه شما واریز میشود مراجعه کنید درخواست انتقال سوابق خودت را به صندوق تامین اجتماعی بدهید ۰۲ در ضمن محاسبه مابه التفاوت انتقال سوابق بستگی به دستمزد الان و اون موقع شما دارد که باید پرونده شما مطالعه گردد و چند سال زمان لازم است که محاسبه شود

سبحانی
12 مرداد 1401

سلام واقعا معنی بیمه تامین اجتماعی چیه؟ هیچجا که پوشش نداره اونی هم که داره، ی درصد خیلی کمه؟ ی آزمایش زیر 100 تومن پوشش داره؟

  کارشناس بیمه
  13 مرداد 1401

  سلام دیگر متاسفانه پوشش های کمی دارد.

علی اصغری
22 مرداد 1401

تو بیمه تامین اجتماعی حتما باید 30 سال خدمت کنی یا زودترم میشه بازنشسته شد؟ حقوق بازنشتسگی رو چه اصلی حساب میشه؟

  کارشناس بیمه
  23 مرداد 1401

  سلام زودتر هم می شود و به شرایط شما بستگی دارد. حقوق بازنشستگی به پرداختی شما بستگی دارد.

فاطمه
25 مرداد 1401

سلام
همسرم بیمه تامین اجتماعی هست وچند سالی هست باز نشست شده من از طرف کار خودم بیمه هستم آیا بعد از فوت همسرم حقوقش قطع میشه یا
بهم میدن

  کارشناس بیمه
  27 مرداد 1401

  سلام بعد از فوت همسر مستمری به شما تعلق میگیرد مشکلی نداره

fafa
08 شهریور 1401

سلام وقت بخير برای خانم های ارایشگر آیا بیمه ای وجود داره که بازنشستگی بده ؟

  کارشناس بیمه
  09 شهریور 1401

  سلام مشاغل آزاد می توانید خریداری کنید.

نازنین
09 مهر 1401

سلام من 33 سالمه و شغل آزاد دارم تا الان بیمه نداشتم. اگه بخوام برای خودم بیمه تامین اجتماعی داشته باشم باید بیمه مشاغل آزاد رو ثبت نام کنم یا بانوان؟ چه فرقی میکنن؟

  نویسنده بیمه
  10 مهر 1401

  سلام دوست عزیز بیمه زنان خانه دار برای شما بهتر است و این دو بیمه خیلی با هم فرقی نمیکند ولی چون سابقه شما کم است فعلا بیمه زنان خانه دار واریز کنید

محدثه
10 مهر 1401

سلام. یه سوال داشتم.معاینات بدو استخدام به جز برای بیمه شدن، آیا برای مورد دیگری نیز به کار می آید؟

  کارشناس بیمه
  12 مهر 1401

  سلام در بدو استخدام همه باید معاینات پزشکی را داشته باشند اگر در پرونده معاینات پزشکی را نداشته باشند در آینده با مشکل مواجه میشوند

جلال مدیر
27 مهر 1401

باسلام و سپاس/ فرزندم سال۹۶برای لیسانس قبول شدوبلافاصله و قبل از اتمام لیسانس برای مقطع ارشد قبول شد. درشهریور ۱۴۰۱ برای برخورداری از بیمه دانشجویی ثبت نام کرد. باتوجه به اینکه مستمراً درحال تحصیل و دانشجو بوده است بفرماییدآیا امکان پرداخت حق بیمه سالهای۹۶تا تامرداد ۱۴۰۱ نیز وجود دارد تا به سنوات بیمه ای اواضافه شود؟ ممنونم

  کارشناس بیمه
  30 مهر 1401

  سلام خیر نمیتواند حق بیمه گذشته را واریز کند

مجید
02 آبان 1401

سلام من یک کارگرم که ۲۱سال کارکردم وده سال به من سختی کارخورده ودرمراحل کارهای بازنشستگی هستم درضمن از بیمه ی بیکاری هم دارم استفاده میکنم والان دارن ۴۲۰۰ به من بابت بیکاری میدمن آیا استفاده کردن از بیمه بیکاری درحقوق بازنشستگی تاثیر دارد یا خیر؟

  کارشناس بیمه
  03 آبان 1401

  سلام بله تاثیر دارد

میلاد نوریان
10 آبان 1401

سلام من ۲۱ سالمه و سربازی نرفتم،آیا میتونم هر ماه مبلغی رو پرداخت کنم به تامین اجتماعی تا من رو بیمه کنن؟این پرداخت من تا چند سال باید ادامه داشته باشه آیا دوره پرداخت مشخصه؟

  کارشناس بیمه
  12 آبان 1401

  سلام ۰۱ بله میتوانید بیمه حرف و مشاغل آزاد شوید با نرخ های مختلف و حق بیمه پرداخت کنید و احتیاج به کارت پایان خدمت ندارید ۰۲ باید ۳۰ سال واریز کنید

رضا
17 آبان 1401

سلاام وقت بخیر من کارگر کارخانه ریسندگی بودم درتاریخ ۱/۷/۸۸بازنشست شدم ۱۳ سال سختی کار داشتم اعمال نکردند مراجعه کردم گفتند بازنگری میکنیم مجددا مراجعه کردم گفتند دیر اقدام کردی لطفا راهنمایی فرمایید از چه طریقی احقاق حق کنم متشکرم

  کارشناس بیمه
  18 آبان 1401

  سلام باید از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری و شکایت کنید

۰۹۱۹۴۹۹۰۵۶۳ خورشیدی
21 آبان 1401

سلام عرض ادب …مادرم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی از طرف من هستند.. نیاز به جراحی آرتروسکوپی شانه دارند… میخواستم از خدمتتون سوال کنم چقدر از هزینه عمل رو بیمه تامین اجتماعی پرداخت میکنه…یا اصلا بیمه پرداختی در این زمینه داره با سپاس

  کارشناس بیمه
  24 آبان 1401

  سلام اگر خود بیمارستان تامین اجتماعی عمل کند تمام هزینه ها رایگان است ولی اگر بیمارستان خصوصی عمل کند که تامین اجتماعی هیچ مبلغی از هزینه های که شما کردید، قبول نمیکند.

Soheil
01 آذر 1401

سلام…من ۲۴ سالمه شغل و درآمد اینترنتی دارم…تا الان بیمه سلامت فقط داشتم…بهترین گزینه بیمه تامین اجتماعی کدومه واس من؟!لطفا راهنمایی کنید.مرسی

  کارشناس بیمه
  01 آذر 1401

  سلام مشاغل آزاد می توانید شوید.

هدیه
01 آذر 1401

سلام وقت بخیر
من ۳۶ سالمه تا حالا هیچ بیمه ای نداشتم و عضو نظام مهندسی هستم و پروانه اشتغال نظام مهندسی رو دارم به طور مستمر کار نمیکنم هرموقع پروژه ای باشه کار میکنم
به نظرتون کدوم بیمه برام بهتره؟

  کارشناس بیمه
  01 آذر 1401

  سلام مشاغل آزاد بهتر است.

   هدیه
   02 آذر 1401

   یکی از قوانین برای مشاغل آزاد این است که
   افراد باید حداقل سابقه پرداخت ۳۰ روز حق بیمه را داشته باشند.
   و من این سابقه رو ندارم متاسفانه

فلاح
16 آذر 1401

سلام، دختری که مستمری بگیر پدرش هست و ده سال بیمه اختیاری هم پرداخت کرده موقع دریافت حق بیمه مستمری قطع میشه

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1401

  سلام بله فقط میتواند از یک مستمری استفاده کند

حسین
25 آذر 1401

سلام چرا 11ساله که جلوبیمه قالی بافی باز نمی شود من خودم بیست ساله که قالی می بافم

  کارشناس بیمه
  25 آذر 1401

  سلام ببخشید متوجه سوالتان نشدیم

صبا
29 آذر 1401

سلام علیکم.
ببخشید من در مدرسه به عنوان مشاور مشغول کارم، ولی من را بیمه نکرده اند.یعنی اصلا سابقه کار برای من حساب نمی شود.
آیا من می توانم خودم را بیمه کنم و آیا برای من سابقه کار حساب می شه؟ اگر لطف کنید دقیق توضیح بدید ممنون می‌شم.

  کارشناس بیمه
  29 آذر 1401

  سلام شما میتوانید بیمه مشاغل آزاد یا اختیاری (اگر اجباری از قبل داشته باشید) کنید. در خصوص اینکه مدرسه شما را بیمه نکرده میتوانید به اداره کار مراجعه کنید.

هدا
02 دی 1401

سلام خسته نباشید 20سال سن دارم وشروع به کار کردم و از طرف کارفرما می‌خوان که بیمه ام کنم میخواستم بدونم از تحت تکلف بودن پدرم خارج میشم؟واینکه من برای مدت طولانی قصد ندارم اینجا کار کنم نصبت به شرایطم شاید دوماه و حالا بیشتر و کمتر در این صورت بیمه بشم به نفعم هست یا نه ؟ و اینکه میتونم بعدا دوباره تحت تکلف پدر بشم ؟ و اینکه بعد اینکه بیمه شدم و حالا بعد یه مدت دیگه کار نکردم بیمه ام چی میشه یعنی از بین میره؟ و اینکه من بعد اون خودم باید ماهانه بیمه ام رو پرداخت کنم حتی با وجود اینکه کار نمیکنم؟ چون بلاخره این بیمه کاری شرایطش چیه بعد اینکه کار نکنم دیگه؟ لطفاً با دقت بهم جواب بدید خیلی برام مهمه ممنون

  کارشناس بیمه
  05 دی 1401

  سلام ۰۱ بله باید خارج شوید ۰۲ اگر دو و یا سه ماه است اصلا از تحت تکفل پدر خارج نشو ۰۳ اگر الان بیمه بشوی و بعد بیمه شما قطع شود باید برای تحت تکفل بودن پدر دوباره شرایط را احراز کنید

هدیه
04 دی 1401

عالی بود

هدیه
04 دی 1401

سلام من می‌خوام یه جا شروع به کار کنم و بیمه بشم حالا اگه بیمه بشم از تحت تکفل پدر بودن خارج میشم؟و برای مدت طولانی قصد کار ندارم این جا با این وجود بیمه بشم یانه ؟ کدومش برام بهتره ؟ و اینکه بعد اینکه بیمه بشم
و استعفا بدم پرداخت ماهیانه چطور میشه یعنی ؟ باید خودم ادامه بیمه امو بدم؟

  کارشناس بیمه
  05 دی 1401

  سلام شما فقط می توانید یک بیمه داشته باشید البته میتوانید از تحت تکفل درمان بیمه پدر باشید و از جایی هم بیمه شوید. بعد بیمه تحت تکفل برایتان سابقه نمی شود.

ناشناس
16 دی 1401

سلام.من خانم شاغل با بیمه اجباری تامین اجتماعی هستم.
همسرم هم دارای بیمه مشاغل ۱۴ درصدی تامین اجتماعی است. که سازمان گفت اگر خانمتان را بخواهید تحت پوشش خود کنید باید ۱۰۰ هزار تومان اضافه پرداخت کنید، درغیر اینصورت همان مبلغ بیمه ۱۴ درصدی را پرداخت کنید. خواستم بپرسم آیا نیاز هست من که خودم بیمه دارم همسرم هم برایم پرداخت کند، واگر برای من ۱۰۰ هزار تومان پرداخت نکند، در صورت فوت همسر به من بیمه از طرفدشوهرم تعلق نمیگیرد؟همچنین بعد از بازنشستگی من هم میتوانم بیمه ی خودم را بگیرم و هم همسرم را یعنی ۲ تا بیمه ی بازنشستگی میگیرم

  نویسنده بیمه
  17 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  ۰۱ وقتی شما خودت بیمه اجباری واریز میکنید و از طریق خودت دفترچه درمانی استفاده میکنی دیگه نیازی نیست ۰۲ اگر خدا نکرده همسر شما فوت کند مستمری به شما با این وضعیت که گفتم تعلق میگیرد ۰۳ بله میتوانی دو تا مستمری را دریافت کنید

محمد
17 دی 1401

با سلام و احترام
نیروهای پیمانی آموزش و پرورش که بیمه تامین اجتماعی دارند.در زمان تبدیل وضعیت به رسمی بهشوت اختیار داده میشه که بیمه شون رو به خدمات درمانی (صندوق بازنشستگی کشوری) تغییر بدهند
خواستم بپرسم چه تفاوتی در این دو هست؟
مزایا و معایب هر کدوم رو ممنون می شم بفرمایید.با تشکر
دریافتی کدوم بیشتر هست؟🌷

  کارشناس بیمه
  17 دی 1401

  سلام هر کسی در طول مدت خدمتش یکبار می تواند بیمه را تغییر دهد که البته نیاز است تا تفاوت ها را پرداخت کنند. اما در خصوص جزئیات و تغییرات این قانون باید از خود اداره آموزش و پرورش بپرسید.

مصطفی
13 بهمن 1401

سلام دوست عزیز، چند سال پیش جایی کار میکردم یه مدت بیمه من رد شد، الان میخوام به صورت خویش فرما خودم بیمه رو پرداخت کنم، مدتی که برام بیمه رد شده رو نمیدونم، از چه راهی متوجه بشم

  نویسنده بیمه
  14 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز اگر زیر ۵۰ سال سن دارید میتوانید خودت را بیمه حرف و مشاغل آزاد کنید با نرخ های مختلف و حق بیمه پرداخت کنید

اکبر
14 بهمن 1401

سلام. من هیچ بیمه ای ندارم. اگر بخوام بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی بشم، با توجه به اینکه بیکارم، امکان پذیره؟ (مشکلی بابت پرداخت حق بیمه توسط خودم ندارم) و اگر اره، کدام نوع را باید انتخاب کنم؟ تشکر

  نویسنده بیمه
  14 بهمن 1401

  سلام اکبر عزیز
  اگر زیر ۵۰ سال سن دارید میتوانید خودت را بیمه حرف و مشاغل آزاد کنید با نرخ های مختلف و حق بیمه پرداخت کنید

clrs
22 بهمن 1401

سلام وقت بخیر.
بیمه تامین اجتماعی سقف مبلغ واریزی ماهانه داره (اگر داره چقدره و آیا این سقف، سالانه با توجه به حقوق اداره کار افزایش پیدا می کنه یا خیر؟) و یا مثل بیمه های عمر سایر شرکت ها، سقف واریز نداره؟
آیا شرکت های دیگر بیمه، نوعی بیمه دارن که مثل تامین اجتماعی، پس از 30 سال واریز بیمه، تا پایان عمر شخص بیمه شده، حقوق ماهانه پرداخت کنه و این حقوق افزایش سالانه هم داشته باشه؟
بنده بیمه عمر واریز می کنم. بعد از پایان مدت زمان واریز ، یا باید کل مبلغ رو یکجا دریافت کنم یا همون مبلغ رو برای مدتی به صورت ماهانه دریافت کنم تا زمانی که کل بیمه پرداختیم به پایان برسه! و خبری از پرداخت حقوق ثابت ماهانه تا پایان عمر نیست!
خیلی ممنون از پاسخ شما.

  نویسنده بیمه
  23 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز
  ا۰ هر ساله طبق قانون حداقل دستمزد و حداکثر دستمزد اعلام میشود ۰۲ بله کسانی که ۳۰ سال حق بیمه واریز کنند میتوانند تا آخر عمر مستمری بازنشستگی دریافت کنند و هر سال افزایش می یابد ۰۳ مبلغ بیمه عمر بستگی به نوع قراردادی دارد که شما منعقد کرده اید

ناشناس23
04 فروردین 1402

سلام..کسی که در گذشته به بیماری سرطان دچار شده و الان خوب شده ،شامل بیمه از کار افتادگی میشود؟

  کارشناس بیمه
  05 فروردین 1402

  سلام. خیر.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید