20 آذر 1401

راهنمای جامع پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی، تامین اجتماعی و بیمه عمر

آدم همین که اسم سرطان را می‌شنود، وحشت می‌کند؛ چه برسد به اینکه خدایی نکرده روزی متوجه شود که به این بیماری مبتلا شده‌است. در این حالت است که دنیا روی سر شخص خراب می‌شود. البته نگرانی و دغدغه فرد بیمار زمانی بیشتر خواهد شد که با هزینه‌های گزاف درمانی و خرید دارو مواجه می‌شود. یعنی اگر بیماری سرطان فرد جدی نباشد یا تومور آن خوش‌خیم باشد، هزینه‌های درمانی او را از پا در خواهد آورد. اولین کار درمانی که هم اصولاً بیشتر افراد انجام می‌دهند، شیمی درمانی است. حالا این سؤال مطرح می‌شود که آیا بیمه‌ها پوشش شیمی درمانی انجام می‌دهند یا خیر؟

سرطان چیست؟

سرطان در حقیقت بیماری است که در آن سلول‌های بدن به صورت ناهنجار و خارج از کنترل رشد می‌کنند. رشد غیرطبیعی که باعث ایجاد تومور در بدن می‌شوند. حالا اینکه تومور خوشخیم باشد یا بدخیم، به شرایط مختلفی بستگی دارد. متاسفانه رژیم غذایی نامناسب، استرس‌های زندگی، آب‌وهوای آلوده و… باعث شده تا در چند سال اخیر شاهد افزایش چشمگیر بیماری سرطان باشیم. بیماری که خیلی سال است بعد از بیماری قلبی، دومین بیماری خطرناک لقب گرفته است.

پوشش شیمی درمانی

پوشش شیمی درمانی در بیمه

سرطان یا همان تومورها با چند روش مانند: عمل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی، ایمونوتراپی و هورمون درمانی قابل درمان هستند. اینکه کدام روش برای درمان تومورهای سرطانی استفاده شود، به شرایط بیماری فرد بستگی دارد. اما شیمی درمانی روشی آشنا و پرکاربردی است که استفاده می‌شود. در ایران به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، در بین مردان 134 نفر و در بین زنان 128 مبتلا به سرطان می‌شوند. همچنین سرطان پستان و معده به ترتیب بین زنان و مردان در ایران شایع است.

نگاهی به پوشش شیمی درمانی در ایران

متأسفانه پوشش شیمی درمانی در ایران خیلی سابقه درخشانی ندارد. البته در چند سال گذشته اقداماتی در جهت پوشش شیمی درمانی از طریق بیمه تکمیلی انجام شده‌است. با این حال، هنوز بیشتر هزینه‌های درمانی سرطان از جیب خود بیماران پرداخت می‌شود. در گزارشی که خبرگزاری تسنیم در بهمن 96 در سایت خود منتشر کرده‌است:

70% هزینه‌های درمانی بیماری سرطان را در آن زمان، باید خود بیماران پرداخت می‌کردند. هرچند این میزان پرداخت به ازای نوع بیماری سرطان متفاوت بوده‌است.

متاسفانه از آنجا که در ایران سرطان دیر تشخیص داده می‌شود و خود افراد هم توجهی به علائم اولیه ندارند، برای همین چاره‌ای جز استفاده از شیمی درمانی یا پرتودرمانی نیست. داروهای شیمی درمانی هم حداقل 800 هزارتومان است که البته در بخش خصوصی به 6 میلیون تومان می‌رسد. همین مبلغ برای خیلی از افراد زیاد است. هرچند خوشبختانه اقداماتی برای پوشش شیمی درمانی انجام شده‌است؛ اما هنوز در خصوص تامین و جبران هزینه‌های شیمی درمانی از طریق بیمه پایه و تکمیلی نگرانی و کشمکش‌هایی وجود دارد. متاسفانه با خارج شدن داروهای شیمی درمانی غیر ایرانی از پوشش بیمه‌ای که در چند سال پیش اتفاق افتاد، بر نگرانی بیماران سرطانی برای تأمین هزینه‌های دارویی افزوده شد. البته داروهای تولید داخل در پوشش بیمه هستند؛ اما اینکه چقدر کیفیت دارند، تا الآن نظرهای مختلفی بیان شده است.

پوشش شیمی درمانی و هزینه های آن با بیمه تکمیلی

چیزی که تا الان متوجه شدیم، این است هزینه درمان سرطان بسیار بالا است؛ اما برای کسی که پوشش بیمه‌ای داشته باشد، می‌تواند درصد زیادی را جبران کند.

بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی بیمه پایه‌ای است که سقف تعهدی ندارد و هزینه‌های درمانی مربوط به سرطان را بین 3 تا 10 درصد پرداخت می‌کند. البته اگر بیمه‌شده به مراکز طرف قرارداد و خود تامین اجتماعی مراجعه کند، برای دریافت بعضی خدمات، هزینه‌ای را پرداخت نخواهد کرد. همچنین بعضی داروها هم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

بیمه سلامت

از دیگر بیمه‌های پایه بیمه سلامت است که هزینه‌های مربوط به شیمی درمانی را به طور کامل پوشش می‌دهد. البته این به شرطی است که فرد به مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی مراجعه کند. از این رو برای شیمی درمانی نیازی نیست که هزینه‌ای پرداخت کند. بیمه‌شده باید در خصوص خرید دارو، سرم و دیگر خدمات مرتبط بین 30 تا 90 درصد هزینه را بپردازد. البته با استفاده از بیمه سلامت، بیمه‌شده فقط 10% هزینه را می‌پردازد. در خصوص پوشش دارو باید گفت که بیمه سلامت 180 نوع دارو را تحت پوشش خود قرار داده‌است.

بیمه تکمیلی

با بیمه پایه فقط می‌توان بخشی از هزینه‌های مربوط درمان سرطان و از جمله شیمی درمانی را پرداخت کرد. البته اگر به مراکز طرف قرارداد و دولتی مراجعه کنید، بعضی از هزینه‌های درمانی سرطان رایگان خواهد بود. حالا اگر فرد بیمه تکمیلی داشته باشد، در صورت مراجعه به مراکز طرف قرارداد با شرکت بیمه‌گر، هزینه‌های بیشتر تحت پوشش قرار خواهد گرفت. البته باید گفت، بیمه تکمیلی هزینه‌های درمان سرطان و مربوط به شیمی درمانی را زمانی پرداخت می‌کند که فرد بعد از خرید، دچار این بیماری شود. اگر فردی سرطان داشته باشد و بیمه تکمیلی خریداری کند، هزینه درمانی به او پرداخت نخواهد شد.

برخی بیمه تکمیلی را با بیمه عمر اشتباه می‌گیرند. با اینکه اشتراکاتی در پوشش دارند؛ اما اصلشان متفاوت است. در مقاله بیمه عمر یا بیمه تکمیلی اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست خواهید آورد.

پوشش شیمی درمانی

پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی

پوشش شیمی درمانی در بیمه تکمیلی شامل: جبران هزینه‌های بستری، جراحی، تزریق، پاراکلینیکی، آزمایشگاهی و غیره است. به این صورت، اگر بیمه‌شده دارای بیمه پایه باشد، بخشی از هزینه را بیمه پایه داده و باقیمانده هزینه درمان را بیمه‌شده می‌تواند از بیمه تکمیلی خود استفاده کند. در خصوص دارو ممکن است که تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار نگیرد. در حقیقت اینکه دارویی در پوشش شیمی درمانی قرار بگیرد یا خیر، در هر شرکت بیمه‌گری متفاوت است. بهتر است که قبل از استفاده حتماً با شرکت بیمه‌گر خود در این خصوص صحبت کنید.برای اینکه چگونه شرکت‌های عرضه کننده بیمه تکمیلی را با هم مقایسه کنید، نحوه‌ی مقایسه بیمه های تکمیلی را مطالعه کنید.

بیمه عمر

بیمه عمر به غیر از بحث سرمایه‌گذاری دارای پوشش امراض خاص است . سرطان یکی از این امراض خاص است که تحت پوشش قرار گرفته و هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کند. البته اینکه چند بار و تا چه مقدار مبلغی از هزینه های درمان سرطان تحت پوشش بیمه عمر قرار می‌گیرند، ممکن است که در هر شرکتی متفاوت باشد. البته برای استفاده از این پوشش بیمه عمر نیازی به بیمه پایه یا بیمه درمان تکمیلی نیست. برای کسب اطلاعات جامع در مورد بیمه زندگی و پوشش‌های آن به مقاله راهنمای بیمه عمر مراجعه نمایید.

خرید بیمه تکمیلی و عمر برای پوشش شیمی درمانی

همانطور که در بالا هم نوشتیم، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد در هنگام مواجه با بیماری سرطان، خرید دارو شیمی درمانی است. شرکت های بیمه‌گر پایه تا حدی هزینه‌های خرید داروها را پوشش می‌دهند؛ اما فقط دارو نیست، بلکه هزینه‌های درمانی را هم باید در نظر گرفت. بهترین راه برای پوشش شیمی درمانی و کاهش هزینه‌های درمانی سرطان خرید بیمه تکمیلی است. البته باید گفت که در صورت ابتلا به سرطان، اگر بیمه تکمیلی خریداری کنید، هزینه‌ای بابت شیمی درمانی و دیگر درمان‌های مرتبط به شما پرداخت نخواهد شد. اگر سوالی در مورد این بیمه دارید، مطالعه‌ی راهنمای بیمه تکمیلی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
بیمه تکمیلی رانندگان
11 شهریور 1402 / بیمه درمان و تکمیلی

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی و ماشین‌های سنگین: راهنمای کامل شرایط و پوشش‌ها

آیا افرادی که به شغل رانندگی مشغول هستند، بیمه تکمیلی دارند؟ رانندگان چگونه می‌توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند؟ برای کسب اطلاعاتی در این خصوص این مقاله را بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
فرخنده صیاد
25 تیر 1402

سلام .علت تایید نشدن داروهای بیمار ما چیه؟
ما که دفعه اول رفتیم سازمان تایید کردیم و شیمی درمانی انجام دادیم .الان چرا داروها تایید نمیشن آخه.حال مریضمون خوب نیست نوبت شیمی درمانی عقب افتاد بخاطر تایید نشدن .علتش چیه اخه .چرا انقدر مردمو اذیت میکنن اخه

  person
  نویسنده بیمه
  26 تیر 1402

  سلام دوست عزیز. شما هر بار که نسخه جدید را برای جلسه بعد شیمی درمانی دریافت می کنید باید داروها را ببرید و تایید کنید. پس از تایید شدن می توانید داروها را تهیه کنید. تایید و دریافت داروها را دو سه روز قبل از نوبت کیموتراپی انجام دهید و برای نگهداری از داروها از یخچال همراه و یخ خشک استفاده کنید. به بیمه خود مراجعه کنید و برای بیمارتان پرونده و دفترچه بیماری های خاص تشکیل دهید تا در این زمینه با مشکلات کمتری مواجه شوید. متاسفانه سقف هزینه برای داروهای شیمی درمانی در برخی بیمه ها پاسخگوی هزینه های این درمان نیست. اما با انجام کارهای فوق می توانید از بروز اختلال در روند درمان بیمار محترمتان جلوگیری کنید.

person
شکایت از مراکز طرف قرار داد بیمه
15 تیر 1402

اینجانب بیمه نیروی مسلح هستم بدلیل ابتلا به بیماری تومور نخاعی جهت پرتو درمانی به مرکز طرف قرارداد بیمه مربوطه تحت نام نگین ازادی مراجعه کردم ویزیت ازاد پرداختم مع الاسف از درمان به دلایل واهی امتناع ورزیدند فقط ما را ۱۷۰۰۰۰ تومان سرکیسه کردند و مستردد نکردند پرسش من از بیمه این است چرا نظارت کامل وعاجل بر در یافت کنندگان حق بیمه طرف قرارداد خود ندارد علی الخصوص مرکز درمانی نگین ازادی .که برای دریافت یک پول تپل چه جنایتهایی که مرتکب نمیشود ۷ بیمارستان دیگر نیز مراجعه کردم نتیجه نگرفتم بدلیل کوتاهی پزشگان مربوط بیماری من عود کرده وهزینه سنگین بر دوش بیمه نیروهای مسلح تحمیل شده خواهش میکنم رسیدگی شود

  person
  نویسنده بیمه
  17 تیر 1402

  سلام. این موضوع به بیمه ارتباطی ندارد. از پزشک و بیمارستان شکایت کنید.

person
پرویز شیردل
28 آبان 1401

سلام من بیمه تامین اجتماعی اختیاری دارم ۱۶ سال شرکتی بودم تعدیل شدم که ۶ساله خودم واریز میکنم الان میتونم بیمه تکمیلی خوبی که پوشش بالایی داشته باشه با قیمت مناسب تهیه کنم ممنون وسپاسگزام

  person
  کارشناس بیمه
  28 آبان 1401

  سلام ما در حال حاضر سامان و دی را داریم. با کارشناسان بیمه دات کام تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

person
javad 45
27 مهر 1401

سلام

میشه بگید بیمه نیرو های مسلح تا چه حد سرطان رو تحت پوشش قرار میدن؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 مهر 1401

  سلام باید خود پوشش های نیروهای مسلح را مشاهده کنید.

person
داریوش خردادیان
09 مهر 1401

روش استفاده صحیح از خدمات درمانی تامین اجتماعی برای شیمی درمانی چجوریه

  person
  کارشناس بیمه
  10 مهر 1401

  سلام بهتر است که مراکز طرف قرارداد مراجعه کنید.

person
هوشنگ نظری
28 شهریور 1401

در صورتی که قبلا سرطان داشته باشم و شیمی درمانی کرده باشم آیا می توانم ازکارافتادگی بگیرم

  person
  کارشناس بیمه
  29 شهریور 1401

  سلام ازکارافتادگی شرایط مخصوص به خود را دارد.

person
hamid
27 شهریور 1401

سلام. مادر من 54 سالشه و بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی داره، همین بیمه برای بحث سرطان کافیه یا باید کار دیگه ای هم انجام بدیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 شهریور 1401

  سلام اگر پوشش دهی کافی باشد، نیازی به خرید بیمه تکمیلی دیگری نیست.

person
محمود ر
16 مرداد 1401

لعنت بر پدرشون با این نوع بیمشون بیمه تکمیلی بیشتر برای اون دسته افرادی که مبتلا به سرطان شدن و سرطانشون قطعی شده لازمه نه کسانی که هنوز مشخص نیست که ایا سرطان بگیرن یا نه این شرکتهای بیمه تو همین مملکت سودهای کلان به جیب زدن و اسم و رسم دراوردن مگه تو کل کشور چند تا بیمار سرطانی داریم که وزارت بهداشت با اینهمه بریز و بپاش و اینهمه درامد با همراهی بیمه مرکزی نتونن تخت پوشش قرارشون بدن ایا نمیفهمن که یه بیمار سرطانی را خرج و مخارج بیماری زودتر از خود بیماری از پادرشون میاره

  person
  کاربر
  09 مهر 1402

  حق تا ابد

person
ساکت
08 تیر 1401

سلام عموی من که پوشش شیمی درمانیشو اصلا بیمارستان ها قبول نمی کردن

  person
  کارشناس بیمه
  09 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، کدام بیمه بودند؟ شاید قرارداد نداشته اند.

person
مونا باقری
30 خرداد 1401

یکی از اقوام بنده دچار سرطان شد و پوشش شیمی که توسط بیمه داشت هزینه اشو کمک کرد ممنون از محتوا خوبتون🙏

person
مرتضی درودی
30 خرداد 1401

یه بنده خدایی در حادثه فوت کرد مبلغی به ذی نفع هاش ندادن البته شاید مشکلی داشتن از نظر بیمه ای و کامل بیمه نبودن شرایطش چی هست؟

  person
  کارشناس بیمه
  30 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در ابتدا همین مساله را باید بررسی کنید.

person
گویا
10 بهمن 1400

سلام هزینه شیمی درمانی بر چه اساسی تعیین می شود؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، نرخ هزینه درمانی را از طرف سازمان تعیین می شود.

person
جندقی
21 دی 1400

سلام خیلی چرته ما هر جا میریم میگن طرف قرارداد نیستیم، بعد تلویزیون میگه همه جا طرف قراردادن و اگر همکاری نکردن شکایت کنید. اخه به کجا؟ مردم مگه علافن

  person
  کارشناس بیمه
  21 دی 1400

  سلام دوست عزیز، در این خصوص ما نمی توانیم نظر بدهیم. اما شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص پوشش شیمی درمانی با خود کارگزاری تامین اجتماعی یا شرکت بیمه طرف قرارداد خود تماس بگیرید.

person
شمسی
15 دی 1400

سلام ی سوال کلی، حداکثر پوشش هزینه پزشکی بیمه عمر چقدره؟

  person
  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  سلام دوست عزیز تفاوتی بین پرداخت و میزان پوشش آن ها وجود ندارد.

person
مرادی
02 دی 1400

سلام عموی من داره شیمی درمانی می کنه بیمارستان امام حسین، کاهش هزینه ها به چه صورته؟

  person
  کارشناس بیمه
  02 دی 1400

  سلام درصد هزینه ها در همه مشخص شده است و باید از طریق جدول مشاهده کنید. البته اگر بیمه تکمیلی داشته باشند، احتمال اینکه پوشش بدهند، خیلی زیاد است.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید