27 خرداد 1401

تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی: کدام بیمه بهتر است؟

به همه ما توصیه شده است که برای زندگی، سلامتی و حتی برای خرید یک ماشین جدید، بیمه خریداری کنیم. اما غالباً ما از خرید بیمه طفره می رویم! مهم نیست که چقدر سالم باشیم یا مهارت رانندگی خوبی داشته باشیم، حوادث در کمین هستند! همه ما به بیمه احتیاج داریم. در واقع، بیمه به عنوان یک شبکه ایمنی عمل می‌کند. بیمه‌ها نظیر بیمه‌های درمانی از سلامت ما و خانواده‌مان محافظت می‌کند.در این مقاله درباره‌ی دو بیمه مهم درمانی: بیمه تامین اجتماعی و بیمه درمان صحبت خواهیم کرد. سپس به بررسی تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

بیمه‌های درمانی زیادی برای به دست آوردن هر چه بهتر سلامتی وجود دارند. می‌توان از این بیمه‌ها در راستای هدف سلامتی استفاده کرد. از بیمه‌های درمانی می‌توان به بیمه‌های سلامت، بیمه‌ تکمیلی، بیمه‌های خدمات درمانی و… اشاره کرد. یکی از مهم ترین آن‌ها بیمه‌ی تامین اجتماعی‌ست. این بیمه‌نامه برای تمامی افراد شاغل در کنار تامین سلامتی‌ آن‌ها ضروری‌ست! زیرا برای آن‌ها موجب رزومه کاری نیز خواهد شد.

سازمان تامین اجتماعی با هدف ایجاد رفاه و حمایت از حقوق تمامی کارکنان کارخانه‌ها، ادارات و سازمان‌های کاری متولد شد. این سازمان با هدف رفاه همه‌ی مردم از جمله کارمندان، کارگران در حال خدمت به مردم است. سازمان تامین اجتماعی با ایجاد کردن یک بیمه همگانی، تعهداتی را در قبال بیمه‌شدگان دارد.

هم اکنون، طبق قانون وارده‌ی بیمه تامین اجتماعی، این بیمه‌نامه برای تمامی افراد شاغل، اجباری است. جالب است بدانید که تامین اجتماعی از جمله حقوق شهروندی در کشورهای مختلف جهان به شمار می‌رود.

 

تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی بیمه‌ای همگانی برای همه افراد جامعه است.

مهم ترین رکن صنعت بیمه در کشور،سازمان و بیمه تامین اجتماعی‌ست! هر فردی که در صنف‌های مختلف که به فعالیت می‌پردازد می‌تواند خود را بیمه کرده و از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند شود.

حال آیا بیمه تامین اجتماعی همه خدمات درمانی را پوشش می‌دهد؟ پاسخ منفی است. اگر برای درمان بیماری‌های خود نیاز به خدمات بیشتر دارید، بیمه تکمیلی درمان تهیه کنید. این بیمه پوشش‌های متنوعی دارد. تعریف این بیمه و تفاوت آن با بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی را در ادامه بررسی می‌کنیم.

بیمه تکمیلی، ضامن سلامتی

همانطور که می‌دانید بیمه تکمیلی جبران کننده هزینه‌های درمان است. می‌توان بخش زیادی از هزینه های درمان را در زمان بیماری به بیمه تکمیلی سپرد. برای این کار می‌بایست به فکر بستن قرارداد بیمه تکمیلی باشید. هر ساله مبلغی را به عنوان حق بیمه می‌پردازید تا بتوانید از پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی استفاده کنید. در واقع، خرید بیمه تکمیلی یک آینده نگری در روزهای سلامتی برای روزهای بیماری است! پس اگر به سلامتی خود فکر می‌کنید، باید به فکر بیمه هم باشید.

راهنمای کامل بیمه تکمیلی درمان را در اینجا بخوانید

تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی در چیست؟

همانطور که در عنوان این پاراگراف لُپِ مطلب را به شما گفتیم، بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی تفاوت‌هایی باهم دارند. نکته‌ی قابل توجه این که فرد بیمه شونده باید بنا به نیازی که دارد نوع بیمه خود را انتخاب کند و از آن بهره‌های لازم را ببرد. در حقیقت، بیمه تامین اجتماعی پایه و بیمه تکمیلی، تکمیل کننده ی خدمات بیمه تامین اجتماعی است! در موارد زیر به تفاوت‌های بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی اشاره کرده‌‌ایم

تفاوت بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی از نظر مشتری و شرکت بیمه

در خصوص بیمه‌های تکمیلی می‌توان گفت که میان شرکت بیمه و مشتری از طریق قرارداد ارتباط وجود دارد؛ اما در بیمه اجباری تامین اجتماعی، قانون میان بیمه‌گر و بیمه شدگان حکمفرماست. یعنی قانون ضرورت بیمه اجتماعی را برای بیمه شدگان تعیین کرده است.

اگر فرد شاغلی باشید، حتما از این قانون اطلاع دارید که بیمه تامین اجتماعی برای تمامی افراد شاغل اجباری و ضروری است. با توجه به قانون کار، تمامی شاغلین باید این بیمه‌نامه را داشته باشند.

اما بیمه تکمیلی کاملا اختیاری بوده و با طرح‌های مختلف بیمه ای مختلف ارائه می‌شود. بیمه‌گزار پوشش‌های درمانی زیادی را در دستان خود دارد که این موضوع هم خالی از لطف نیست.

مزایای بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی

استفاده از مزایای بیمه در بیمه تکمیلی منوط به پرداخت حق بیمه است، در حقیقت حق بیمه تکمیلی با درنظر گرفتن 9 درصد مالیات ارزش افزوده محاسبه می‌شود اما در بیمه اجتماعی رویه متفاوت تری را تجربه خواهیم کرد: به این صورت که در بیمه تامین اجتماعی با پرداخت کردن مستمر حق بیمه، امکان استفاده از مزایای این بیمه را خواهیم داشت.

در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران، هر کارفرمایی وظیفه دارد کارگر خود را بیمه تامین اجتماعی (بیمه اجباری برای هر فرد شاغل) کند. پس از بیمه کردن کارفرما باید هرماه مبلغی را با عنوان حق بیمه کارمند خود به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند

تفاوت در نوع پوشش بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی

در واقع تفاوت بین بیمه تکمیلی و تامین اجتماعی در نوع پوشش این دو است.

در بیمه تامین اجتماعی پوشش‌ها برای همه‌ی افراد برابر است ولی در بیمه تکمیلی تعهدات با توافق شرکت بیمه قابل تغییر خواهد بود.

فرق بیمه تکمیلی و تامین اجتماعی از نظر حق بیمه

پرداخت هزینه ها در بیمه تکمیلی فقط برای معالجه و درمان صورت می‌گیرد؛ اما در بیمه اجباری (بیمه تامین اجتماعی)، هزینه‌های پیشگیری نیز بعضا پرداخت می‌گردد. هزینه‌هایی مثل پیشگیری از خسارات و خطرانی که هر لحظه ممکن است خطر آفرین باشد.

 تفاوت در دوره انتظار بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی

دوره‌ی انتطار برای زایمان و جراحی‌ها در بیمه‌ی تکمیلی پیش‌بینی شده است در صورتی که در بیمه تامین اجتماعی دوره‌ انتطار لحاظ نشده است.

مزایای بیمه تکمیلی چیست؟

افراد با خرید بیمه تکمیلی می‌توانند از پوشش‌های درمانی آن استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که سقف تعهدات بیمه درمان تکمیلی برای هر بیماری متفاوت است. در موارد زیر به مزایا و فواید بیمه تکمیلی اشاره کرده ایم

پوشش‌های درمانی بیمه درمان تکمیلی

افراد با خرید بیمه تکمیلی می‌توانند از پوشش‌های درمانی آن استفاده کنند؛ البته که باید به سقف تعهدات بیمه درمان تکمیلی توجه داشته باشید . زیرا سقف تعهدات و پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی برای هر بیماری متنوع است.

پوشش هزینه‌های بستری بیمه تکمیلی درمان

در صورت برقرار بودن شرایط زیر، بیمه‌گزار می‌تواند از پوشش هزینه بستری بیمه تکمیلی استفاده نماید:

 • فرد به خاطر بیماری در بیمارستان بستری شود.
 • هزینه‌های بستری از سقف تعهدات بیمه درمان پایه بیشتر شود.

  بیمه تکمیلی هزینه‌هایی از قبیل ویزیت و دارو به همراه هزینه‌های استفاده از خدمات اورژانس، هزینه‌های آمبولانس داخل شهر یا بین شهری را نیز پوشش می‌دهد.

استفاده از پوشش هزینه‌های دندانپزشکی

یکی از مشهورترین و کاراترین فواید بیمه تکمیلی این است که می‌توانید با پرداخت هزینه‌های دندان‌پزشکی به شرکت بیمه از بیمه تکمیلی برای خدمات دندانپزشکی و مراقبت از دهان و دندان نیز استفاده نمایید.

خدمات بیمه درمان تکمیلی برای درمان بیماری چشم

بیمه تکمیلی هزینه‌های

 • خرید اروتز و پروتز
 • هزینه‌های افراد همراه بیمار‌های زیر ۷ سال و بالای ۷۰ سال
 • هزینه‌های جراحی عیوب انکساری چشم را پوشش می‌دهد.
تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی

بیمه تکمیلی هزینه درمان افراد را جبران می‌کند.

پوشش هزینه‌های پاراکلینیکی بیمه تکمیلی

فواید بیمه تکمیلی در این نوع پوشش شاید بیشتر به چشم بیاید؛ زیرا که موارد زیادی مانند: هزینه‌های سونوگرافی، آندوسکوپی، تست تنفسی، نوار عضله، نوار عصب، نوار مغز و مثانه، انواع اسکن، MRI، ماموگرافی، استرس اکو و دانسیومتری، تست آلرژی، اکوکاردیوگرافی، هولتر مانیتورینگ قلب و آنژیوگرافی چشم، شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی را می‌پردازد.

پوشش هزینه‌های جراحی‌های مهم در بیمه درمان تکمیلی

جراحی‌های سخت و مهم زیر در بیمه درمان تکمیلی پوشش داده می‌شود:

 • سرطان
 • مغز
 • اعصاب مرکزی و نخاع
 • گامانایف
 • قلب و پیوند ریه
 • کلیه و مغز استخوان

پوشش خدمات آزمایشگاهی در بیمه درمان تکمیلی

بیمه تکمیلی هزینه عمل‌های سرپایی و هزینه خدمات آزمایشگاهی را پوشش می‌دهد.

پوشش هزینه های زایمان بیمه تکمیلی

با بیمه تکمیلی می‌توان هزینه‌های زایمان را پرداخت کرد: به این صورت که بیمه درمان تکمیلی نه تنها بخش قابل توجهی از این هزینه‌ها را می‌پردازد؛ بلکه هزینه‌های درمان نازایی و ناباروری را نیز پرداخت می‌کند.

نکاتی درباره بیمه تکمیلی

در بالا، در رابطه با بیمه تکمیلی برای شما صحبت کردیم. اما باید دقت داشته باشید که پرداخت هزینه‌ها در هر یک انواع بیمه متفاوت است. یا سقف تعهدات پرداختی در هر یک با دیگری فرق دارد.

باید اشاره کنیم که بیمه‌های تکمیلی به منظور پوشش هزینه‌هایی به وجود آمده است که بیمه های اصلی به بیمار پرداخت نمی‌کند. بیمه تکمیلی تمامی عمل‌ها و درمان‌ها را پوشش نمیدهد. لازم است ذکر کنیم که بیمه پایه، ضرورتی است تا به بیمه درمان تکمیلی برسید.

بیمه تکمیلی یا بیمه تامین اجتماعی؟ کدام بیمه بهتر است؟

همانطور که گفته شد، بیمه تامین اجتماعی بیمه اجباری است. تمامی شاغلین می‌بایست برای تامین سلامتی خود بیمه تامین اجتماعی تهیه کنند. ولی بیمه درمانی تکمیلی اجباری نیست، بلکه تکمیل کننده هزینه‌های درمانی به شمار می‌رود. برای شما رزومه‌ای رد نخواهد شد! در مقایسه این که کدام یک از این بیمه‌ها بهتر است می‌توان گفت هردوی این بیمه‌ها به نحوی فواید خاص خود را دارند، می‌توانید در کنار بیمه اجباری خود بیمه تکمیلی نیز داشته باشید. با داشتن بیمه تکمیلی درمان، مواردی که تحت پوشش بیمه اجباری نیستند، پوشش داده می‌شود!

با توجه به تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی، اگر می‌خواهید از پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی برخوردار شوید، به صفحه خرید بیمه تکمیلی در سایت بیمه دات کام مراجعه نمایید. امکان خرید آنلاین این بیمه در عرض 5 دقیقه فراهم است. در نهایت می‌توانید برای اطلاعات بیشتر یا هر گونه سوالی در این زمینه با کارشناسان بیمه دات کام با شماره تلفن 0214372 تماس بگیرید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه چیست؟ | شرایط ابطال و فسخ بیمه

یک بیمه‌نامه تا ابد پا بر جا نمانده و امکان ابطال آن وجود دارد. فسخ و ابطال بیمه‌نامه نیز امکان پذیر است، اما تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه زیاد است.

07 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟+ دقیق‌ترین راهنمای کامل پوشش و مزایا

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

02 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه قالی بافی: مزایایی که هر هنرمند قالیباف، می‌تواند از آن بهره ببرد.

اگر یک هنرمند قالی باف هستید و بیمه‌ای ندارید، می‌توانید تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرید! با خواندن این مقاله با جزییات بیمه قالی بافی آشنا شوید.

01 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خویش فرما تامین اجتماعی چیست؟+ مزایا و معایب و قوانین ۱۴۰۱

بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی نوعی از انواع بیمه تامین اجتماعی می باشد که به صورت اختیاری است و پرداخت حق بیمه ها در آن توسط خود فرد بیمه شده صورت می گیرد. برای تهیه این بیمه از سازمان تامین اجتماعی با در دست داشتن مدارک لازم می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری نسبت به آن اقدام کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
بختیاری
18 دی 1400

سلام حالا با این اوصاف که ما باید مبلغی بیشتری در صورتی بدیم که بیمه پایه نداریم، ایا باز هم به صرفه است؟

  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز، به صرفه بودن یا نبودن خرید بیمه تکمیلی را باید بر اساس شرایط خود تعیین نکنید. اما اگر می خواهید که هزینه های فرانشیز را هم پرداخت نکنید، بهتر است که بیمه تکمیلی پایه که برای مثال تامین اجتماعی است، خریداری کنید.

سید
05 تیر 1401

سلام
یکی از بستگان بیمه تکمیلی نداره و الان بعلت بیماری نیاز فوری به جراحی داره
آیا مشمول تخفیف بیمه میشه؟
اگر نه چطور میتونه از حمایت بیمه برخوردار بشه با توجه به اورژانسی بودن عمل
ممنونم

  کارشناس بیمه
  06 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، تخفیف برای چه چیزی؟ بعد ایشان اگر الان هم بیمه تکمیلی بخرند، نمی توانند تا 3 ماه استفاده کنند. همچنین اگر شرکت متوجه شود که آن شخص مریض است، بیمه نمی کند.

حسام کردیان
13 تیر 1401

واسه داشتن بیمه تکمیلی انفرادی، بیمه پایه نیازه؟

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر اما مبلغ 18درصد باید اضافه تر بپردازید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید