25 تیر 1401

4 راه پیگیری گواهینامه راهنمایی و رانندگی انواع خودرو

بعد از شرکت در آزمون راهنمایی و رانندگی و قبولی در آن، گواهینامه شما از طریق پست برایتان ارسال می‌شود. گاهی پس از گذشت ۱ الی ۲ ماه، خبری از گواهینامه نمی‌شود. خوشبختانه در این گونه مواقع راه‌های مختلفی برای پیگیری گواهینامه از طریق پیام کوتاه و …. در نظر گرفته شده‌است. در این مقاله قصد داریم به معرفی این راه‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

چطور می‌توانم گواهینامه خود را پیگیری کنم؟

این سوالی است که افراد بسیاری پس از قبولی در آزمون شهر و انتظار بیش از یک ماهه برای دریافت گواهینامه می‌پرسند. پس از این که آزمون کتبی و عملی خود را گذراندید؛ به احتمال زیاد دل توی دلتان نیست تا گواهینامه هر چه زودتر به دستتان برسد و بتوانید پشت فرمان بنشینید. تا پیش از دریافت گواهینامه لطفاً پشت فرمان ننشینید؛ چون ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری برایتان داشته باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جرایم و عواقب این امر مهم به مقاله رانندگی بدون گواهینامه مراجعه نمایید.

 

پیگیری گواهینامه

رانندگی بدون گواهینامه جرم محسوب می‌شود. تا قبل از دریافت گواهی‌نامه رانندگی نکنید.

 

به دلیل تقاضای بالا برای دریافت گواهینامه، گاهی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و خبری از گواهینامه نمی‌شود. این ممکن است به دلیل نقص در مدارکتان باشد یا تأخیر از اداره پست باشد. اصلاً نگران نباشید. برای پیگیری گواهینامه راه‌های زیادی وجود دارد. شما می‌توانید از طریق مراجعه حضوری به پلیس 10+، سامانه پیامکی، تماس تلفنی و نیز از طریق اینترنتی از وضعیت گواهینامه خود مطلع شوید. در ادامه هر کدام از راه‌ها را به صورت مفصل توضیح می‌دهیم.

پیگیری گواهینامه از طریق اینترنت

پیگیری اینترنتی گواهی‌نامه به دو روش ممکن است که در ادامه به شرح هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم.

از طریق مرسولات سازمانی ناجا

برای این که گواهینامه خود را از طریق بخش مرسولات سازمانی ناجای اداره پست پیگیری کنید، کافیست وارد سایت najatracking.post.ir شوید. در قسمت جستجوی انواع سند، گواهینامه را انتخاب کنید. در نهایت با وارد کردن کد ملی و اعداد کنترلی نشان داده‌شده و فشردن دکمه جستجو، وضعیت مرسوله ارسالی شما نمایش داده‌می‌شود.

پیگیری گواهینامه از طریق سایت اداره پست

اگر از طریق لینک بالا نتوانستید گواهینامه خود را پیگیری کنید، می‌توانید از طریق سایت اداره پست پیگیر آن باشید. گاهی اوقات پیش می‌آید که سایت‌ها به درستی عمل نکنند و دچار اختلال شوند. در این صورت، می‌توانید وارد سایت اداره پست شوید و در بخش پیگیری مرسولات پستی، کد رهگیری مرسوله خود را وارد کنید.

در این روش شما نیاز به کد رهگیری مرسوله پستی خود دارید که یک کد 20 تا 24 رقمی است. این کد را می‌توانید با مراجعه به آموزشگاه رانندگی خود دریافت کنید. پس از وارد کردن کد و فشردن علامت ذره‌بین جستجو، وضعیت مرسوله شما نمایش داده می‌شود.

خوبی پیگیری از این طریق این است که در سایت اداره پست، وضعیت دقیق مرسوله شما که اکنون در چه مرحله‌ای است و چه مراحلی باید طی شود تا به دستتان برسد، مشخص شده‌است.

پیگیری گواهینامه از طریق سامانه پیامکی

یکی دیگر از راه‌های پیگیری گواهینامه، استفاده از سامانه رهگیری پیامکی پلیس 10+ است. در صورتی که به هر دلیلی نمی‌توانید به روش اینترنتی پیگیر گواهینامه خود شوید، این راه حل می‌تواند برای شما راه‌گشا باشد. برای پیگیری از این طریق باید ابتدا عدد 1 را به شماره 1100 پیامک کنید. پس از این پیامکی از سامانه برای شما ارسال می‌شود که حاوی کد ملی و شماره همراه شما است. در صورت تطابق کد ملی و شماره تلفن همراه خود عدد 0 را برای تأیید این تطابق ارسال کنید. در نهایت پیامکی برای شما ارسال می‌شود که وضعیت گواهینامه‌تان را مشخص می‌کند. البته به نظر می‌رسد این سامانه پیامکی در حال حاضر فعال نباشد.

پیگیری گواهینامه به صورت تلفنی

یکی دیگر از راه‌های پیگیری گواهینامه خودرو و یا موتورسیکلت، از طریق تماس تلفنی است. در این روش می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های ۸۱۲۵۳۵۷۳ و ۸۱۲۵۳۵۶۱ صدور گواهینامه خود را پیگیر شوید. توجه داشته باشید که باید حداقل 40 روز از قبولی در آزمون شما گذشته باشد.

مدت زمان صدور و ارسال گواهینامه

از آنجا که در گواهینامه‌ها از چیپ الکترونیکی استفاده می‌شد و تهیه این چیپ‌ها به دلایلی از جمله هزینه‌بر بودن و تحریم‌ها مشکل بود، طرح‌هایی برای جایگزینی داده شده است. رئیس پلیس راهور فراجا در تیرماه 1401 خبر از افزایش سرعت صدور و ارسال گواهینامه با جایگزینی چیپ‌ها با بارکد QR خبر داد. همچنین اینکه در بعضی مواقع از جمله اعیاد، گواهینامه رانندگی رانندگان جدید و تغییر یافته به پایه دیگر در کمتر از 72 ساعت به در منزل افراد ارسال خواهد شد. البته این به شرطی است که آدرس کامل و درست نوشته شده باشد.

پیگیری گواهینامه به صورت حضوری

در آخر، اگر نتوانستید از راه‌های بالا به نتیجه برسید می‌توانید به صورت حضوری به مراکز پلیس 10+ مراجعه کنید. با ارائه کارت ملی و فیش صدور گواهینامه، از روند ارسال گواهینامه خود آگاهی پیدا کنید.

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم داشتن گواهینامه، مانند خرید بیمه شخص ثالث برای رانندگی اجباری است و نداشتن آن منجر به جریمه خودرو و موتور می‌شود.

توجه: قبل از هر چیز مطمئن شوید که مدارک شما برای صدور گواهینامه کامل بوده است. در صورتی که نقص مدارک دارید، ابتدا آن را برطرف کنید؛ پس از 30 الی 40 روز از قبولی در آزمون، اگر گواهینامه به دستتان نرسید، از راه‌های بالا اقدام به پیگیری گواهینامه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
10 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

تخلفات منجر به توقیف خودرو کدام‌اند؟ 6 خلافی منجر به توقیف خودرو و موتور

حتماً برای شما هم پیش آمده که در حین رانندگی از سمت پلیس، ماشین شما متوقف کند یا شاهد توقیف ماشین سایر افراد باشید. مهم‌ترین تخلفاتی که باعث توقیف خودرو...

04 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

واردات خودرو دست دوم از دبی چگونه امکان پذیر است؟

واردات خودرو دست دوم از دبی شاید راحت‌تر از سایر کشورها باشد. شرایط و قوانین کامل واردات ماشین دست دوم از دوبی را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

01 مهر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه شخص ثالث

پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض + 3 روش دریافت شناسه قبض

رانندگان به کمک روش‌های زیادی می‌توانند از مبلغ و نوع خلافی وسایل نقلیه خود آگاه شوند. سپس برای تسویه آن اقدام نمایند. پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض یکی از روش های آن است که بسیار ساده و آسان می باشد.

21 شهریور 1401 / بیمه شخص ثالث / اطلاعات خودرو و موتور

جرایم ستاره دار چیست؟ + لیست کامل 4 نوع جریمه ستاره دار با توضیحات

اگر به جدول تخلفات رانندگی نگاهی بیندازید، در کنار برخی از تخلفات علامت ستاره دیده می‌شود. جرائم ستاره دار در دسته جرائم خطرناک قرار می‌گیرند. لیست کامل این جرایم ستاره دار را در این مقاله بیمه دات کام شرح داده ایم

18 شهریور 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

صفر تا صد اسقاط خودرو فرسوده+ مراحل و مدارک اسقاط ماشین1401

همه آنچه که در مورد اسقاط خودرو باید بدانید. شرایطی که منجر به فرسوده محسوب شدن خودرو می‌شود.

16 شهریور 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

نمره منفی گواهینامه؛ روش‌های استعلام و پاک کردن جریمه نمره منفی ۱۴۰۱

نمره منفی گواهینامه و نحوه اعتراض و پاک کردن آن را در این مقاله بخوانید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ریگی
17 بهمن 1400

سلام شماره گواهینامه کجاست؟

    کارشناس بیمه
    17 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، این شماره روی کارت گواهینامه تان نویشته می شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید