25 آذر 1401

4 راه پیگیری گواهینامه راهنمایی و رانندگی انواع خودرو

بعد از شرکت در آزمون راهنمایی و رانندگی و قبولی در آن، گواهینامه شما از طریق پست برایتان ارسال می‌شود. گاهی پس از گذشت ۱ الی ۲ ماه، خبری از گواهینامه نمی‌شود. خوشبختانه در این گونه مواقع راه‌های مختلفی برای پیگیری گواهینامه از طریق پیام کوتاه و …. در نظر گرفته شده‌است. در این مقاله قصد داریم به معرفی این راه‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

چطور می‌توانم گواهینامه خود را پیگیری کنم؟

این سوالی است که افراد بسیاری پس از قبولی در آزمون شهر و انتظار بیش از یک ماهه برای دریافت گواهینامه می‌پرسند. پس از این که آزمون کتبی و عملی خود را گذراندید؛ به احتمال زیاد دل توی دلتان نیست تا گواهینامه هر چه زودتر به دستتان برسد و بتوانید پشت فرمان بنشینید. تا پیش از دریافت گواهینامه لطفاً پشت فرمان ننشینید؛ چون ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری برایتان داشته باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جرایم و عواقب این امر مهم به مقاله رانندگی بدون گواهینامه مراجعه نمایید.

 

پیگیری گواهینامه

رانندگی بدون گواهینامه جرم محسوب می‌شود. تا قبل از دریافت گواهی‌نامه رانندگی نکنید.

 

به دلیل تقاضای بالا برای دریافت گواهینامه، گاهی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و خبری از گواهینامه نمی‌شود. این ممکن است به دلیل نقص در مدارکتان باشد یا تأخیر از اداره پست باشد. اصلاً نگران نباشید. برای پیگیری گواهینامه راه‌های زیادی وجود دارد. شما می‌توانید از طریق مراجعه حضوری به پلیس 10+، سامانه پیامکی، تماس تلفنی و نیز از طریق اینترنتی از وضعیت گواهینامه خود مطلع شوید. در ادامه هر کدام از راه‌ها را به صورت مفصل توضیح می‌دهیم.

پیگیری گواهینامه از طریق اینترنت

پیگیری اینترنتی گواهی‌نامه به دو روش ممکن است که در ادامه به شرح هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم.

از طریق مرسولات سازمانی ناجا

برای این که گواهینامه خود را از طریق بخش مرسولات سازمانی ناجای اداره پست پیگیری کنید، کافیست وارد سایت najatracking.post.ir شوید. در قسمت جستجوی انواع سند، گواهینامه را انتخاب کنید. در نهایت با وارد کردن کد ملی و اعداد کنترلی نشان داده‌شده و فشردن دکمه جستجو، وضعیت مرسوله ارسالی شما نمایش داده‌می‌شود.

پیگیری گواهینامه از طریق سایت اداره پست

اگر از طریق لینک بالا نتوانستید گواهینامه خود را پیگیری کنید، می‌توانید از طریق سایت اداره پست پیگیر آن باشید. گاهی اوقات پیش می‌آید که سایت‌ها به درستی عمل نکنند و دچار اختلال شوند. در این صورت، می‌توانید وارد سایت اداره پست شوید و در بخش پیگیری مرسولات پستی، کد رهگیری مرسوله خود را وارد کنید.

در این روش شما نیاز به کد رهگیری مرسوله پستی خود دارید که یک کد 20 تا 24 رقمی است. این کد را می‌توانید با مراجعه به آموزشگاه رانندگی خود دریافت کنید. پس از وارد کردن کد و فشردن علامت ذره‌بین جستجو، وضعیت مرسوله شما نمایش داده می‌شود.

خوبی پیگیری از این طریق این است که در سایت اداره پست، وضعیت دقیق مرسوله شما که اکنون در چه مرحله‌ای است و چه مراحلی باید طی شود تا به دستتان برسد، مشخص شده‌است.

علاوه بر اینکه می‌توانید گواهینامه خود را از این طریق پیگیری کنید، در صورت مفقودی گواهینامه هم می‌توانید برای پیدا کردن گواهینامه به اراده پست مراجعه کنید. اطلاعات تکمیلی را در مقاله اخذ گواهینامه المثنی مطالعه کنید.

پیگیری گواهینامه از طریق سامانه پیامکی

یکی دیگر از راه‌های پیگیری گواهینامه، استفاده از سامانه رهگیری پیامکی پلیس 10+ است. در صورتی که به هر دلیلی نمی‌توانید به روش اینترنتی پیگیر گواهینامه خود شوید، این راه حل می‌تواند برای شما راه‌گشا باشد. برای پیگیری از این طریق باید ابتدا عدد 1 را به شماره 1100 پیامک کنید. پس از این پیامکی از سامانه برای شما ارسال می‌شود که حاوی کد ملی و شماره همراه شما است. در صورت تطابق کد ملی و شماره تلفن همراه خود عدد 0 را برای تأیید این تطابق ارسال کنید. در نهایت پیامکی برای شما ارسال می‌شود که وضعیت گواهینامه‌تان را مشخص می‌کند. البته به نظر می‌رسد این سامانه پیامکی در حال حاضر فعال نباشد.

پیگیری گواهینامه به صورت تلفنی

یکی دیگر از راه‌های پیگیری گواهینامه خودرو و یا موتورسیکلت، از طریق تماس تلفنی است. در این روش می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های ۸۱۲۵۳۵۷۳ و ۸۱۲۵۳۵۶۱ صدور گواهینامه خود را پیگیر شوید. توجه داشته باشید که باید حداقل 40 روز از قبولی در آزمون شما گذشته باشد.

مدت زمان صدور و ارسال گواهینامه

از آنجا که در گواهینامه‌ها از چیپ الکترونیکی استفاده می‌شد و تهیه این چیپ‌ها به دلایلی از جمله هزینه‌بر بودن و تحریم‌ها مشکل بود، طرح‌هایی برای جایگزینی داده شده است. رئیس پلیس راهور فراجا در تیرماه 1401 خبر از افزایش سرعت صدور و ارسال گواهینامه با جایگزینی چیپ‌ها با بارکد QR خبر داد. همچنین اینکه در بعضی مواقع از جمله اعیاد، گواهینامه رانندگی رانندگان جدید و تغییر یافته به پایه دیگر در کمتر از 72 ساعت به در منزل افراد ارسال خواهد شد. البته این به شرطی است که آدرس کامل و درست نوشته شده باشد.

پیگیری گواهینامه به صورت حضوری

در آخر، اگر نتوانستید از راه‌های بالا به نتیجه برسید می‌توانید به صورت حضوری به مراکز پلیس 10+ مراجعه کنید. با ارائه کارت ملی و فیش صدور گواهینامه، از روند ارسال گواهینامه خود آگاهی پیدا کنید.

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم داشتن گواهینامه، مانند خرید بیمه شخص ثالث برای رانندگی اجباری است و نداشتن آن منجر به جریمه خودرو و موتور می‌شود.

توجه: قبل از هر چیز مطمئن شوید که مدارک شما برای صدور گواهینامه کامل بوده است. در صورتی که نقص مدارک دارید، ابتدا آن را برطرف کنید؛ پس از 30 الی 40 روز از قبولی در آزمون، اگر گواهینامه به دستتان نرسید، از راه‌های بالا اقدام به پیگیری گواهینامه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
17 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

هزینه سند خودرو در سال 1401 چقدر است و پرداخت آن بر عهده چه کسی است؟

هزینه سند خودرو از موارد مهمی است که باید هنگام انتقال سند در نظر گرفت. اینکه هزینه سند چقدر است و چه کسی این هزینه را پرداخت می‌کند را در این مقاله بخوانید.

15 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

پارک حاشیه ای خودرو چیست؟  3 روش برای استعلام و پرداخت آن

هر آنچه باید در خصوص پارک حاشیه ای خودرو را بدانید، در این مقاله مطالعه کنید.

14 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

ثبت خلافی با دوربین: راهکار دقیق پلیس راهور برای ثبت تخلفات رانندگی ماشین و موتور

اگر درباره ثبت خلافی با دوربین، لیست خلافی خودرو با دوربین و میزان جریمه آن‌ها می‌خواهید بدانید، این راهنمای کامل را بخوانید

14 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

انتقال خودرو؛ از مدارک مورد نیاز تا مراحل نقل و انتقال ماشین

اگر در صدد انتقال خودرو هستید چه فروشنده و چه خریدار باشید، باید مواردی را بدانید و رعایت کنید. برای دانستن این موارد این مقاله را بخوانید.

13 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / بیمه بدنه

راه های جلوگیری از سرقت خودرو با 15 نکته ساده اما طلایی

برای اینکه خودرو خود را از سارقان در امان نگه دارید، باید نکاتی را بدانید برای دانستن این نکات این مقاله را بخوانید!

12 بهمن 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

ترخیص خودروی سرقتی؛ بررسی مراحل و مدارک لازم برای آزادسازی خودرو

شیرین‌ترین حسی که بعد از سرقت می‌توان تجربه کرد، پیدا شدن دزد است؛ مراحل ترخیص خودروی سرقتی و مدارک مورد نیاز برای آن را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ریگی
17 بهمن 1400

سلام شماره گواهینامه کجاست؟

    کارشناس بیمه
    17 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، این شماره روی کارت گواهینامه تان نویشته می شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید