27 دی 1400

4 راه پیگیری گواهینامه راهنمایی و رانندگی

بعد از شرکت در آزمون راهنمایی و رانندگی و قبولی در آن، گواهینامه شما از طریق پست برایتان ارسال می‌شود. گاهی پس از گذشت 1 الی 2 ماه، خبری از گواهینامه نمی‌شود. خوشبختانه در این گونه مواقع راه‌های مختلفی برای پیگیری گواهینامه در نظر گرفته شده‌است. در این مقاله قصد داریم به معرفی این راه‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

چطور می‌توانم گواهینامه خود را پیگیری کنم؟

این سوالی است که افراد بسیاری پس از قبولی در آزمون شهر و انتظار بیش از یک ماهه برای دریافت گواهینامه می‌پرسند. پس از این که آزمون کتبی و عملی خود را گذراندید؛ به احتمال زیاد دل توی دلتان نیست تا گواهینامه هر چه زودتر به دستتان برسد و بتوانید پشت فرمان بنشینید. تا پیش از دریافت گواهینامه لطفاً پشت فرمان ننشینید؛ چون ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری برایتان داشته باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جرایم و عواقب این امر مهم به مقاله رانندگی بدون گواهینامه مراجعه نمایید.

 

پیگیری گواهینامه

رانندگی بدون گواهینامه جرم محسوب می‌شود. تا قبل از دریافت گواهی‌نامه رانندگی نکنید.

 

به دلیل تقاضای بالا برای دریافت گواهینامه، گاهی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و خبری از گواهینامه نمی‌شود. این ممکن است به دلیل نقص در مدارکتان باشد یا تأخیر از اداره پست باشد. اصلاً نگران نباشید. برای پیگیری گواهینامه راه‌های زیادی وجود دارد. شما می‌توانید از طریق مراجعه حضوری به پلیس 10+، سامانه پیامکی، تماس تلفنی و نیز از طریق اینترنتی از وضعیت گواهینامه خود مطلع شوید. در ادامه هر کدام از راه‌ها را به صورت مفصل توضیح می‌دهیم.

پیگیری گواهینامه از طریق اینترنت

پیگیری اینترنتی گواهی‌نامه به دو روش ممکن است که در ادامه به شرح هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم.

از طریق مرسولات سازمانی ناجا

برای این که گواهینامه خود را از طریق بخش مرسولات سازمانی ناجای اداره پست پیگیری کنید، کافیست وارد سایت najatracking.post.ir شوید. در قسمت جستجوی انواع سند، گواهینامه را انتخاب کنید. در نهایت با وارد کردن کد ملی و اعداد کنترلی نشان داده‌شده و فشردن دکمه جستجو، وضعیت مرسوله ارسالی شما نمایش داده‌می‌شود.

پیگیری گواهینامه از طریق سایت اداره پست

اگر از طریق لینک بالا نتوانستید گواهینامه خود را پیگیری کنید، می‌توانید از طریق سایت اداره پست پیگیر آن باشید. گاهی اوقات پیش می‌آید که سایت‌ها به درستی عمل نکنند و دچار اختلال شوند. در این صورت، می‌توانید وارد سایت اداره پست شوید و در بخش پیگیری مرسولات پستی، کد رهگیری مرسوله خود را وارد کنید.

در این روش شما نیاز به کد رهگیری مرسوله پستی خود دارید که یک کد 20 تا 24 رقمی است. این کد را می‌توانید با مراجعه به آموزشگاه رانندگی خود دریافت کنید. پس از وارد کردن کد و فشردن علامت ذره‌بین جستجو، وضعیت مرسوله شما نمایش داده می‌شود.

خوبی پیگیری از این طریق این است که در سایت اداره پست، وضعیت دقیق مرسوله شما که اکنون در چه مرحله‌ای است و چه مراحلی باید طی شود تا به دستتان برسد، مشخص شده‌است.

پیگیری گواهینامه از طریق سامانه پیامکی

یکی دیگر از راه‌های پیگیری گواهینامه، استفاده از سامانه رهگیری پیامکی پلیس 10+ است. در صورتی که به هر دلیلی نمی‌توانید به روش اینترنتی پیگیر گواهینامه خود شوید، این راه حل می‌تواند برای شما راه‌گشا باشد. برای پیگیری از این طریق باید ابتدا عدد 1 را به شماره 1100 پیامک کنید. پس از این پیامکی از سامانه برای شما ارسال می‌شود که حاوی کد ملی و شماره همراه شما است. در صورت تطابق کد ملی و شماره تلفن همراه خود عدد 0 را برای تأیید این تطابق ارسال کنید. در نهایت پیامکی برای شما ارسال می‌شود که وضعیت گواهینامه‌تان را مشخص می‌کند. البته به نظر می‌رسد این سامانه پیامکی در حال حاضر فعال نباشد.

پیگیری گواهینامه به صورت تلفنی

یکی دیگر از راه‌های پیگیری گواهینامه خودرو و یا موتورسیکلت، از طریق تماس تلفنی است. در این روش می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های ۸۱۲۵۳۵۷۳ و ۸۱۲۵۳۵۶۱ صدور گواهینامه خود را پیگیر شوید. توجه داشته باشید که باید حداقل 40 روز از قبولی در آزمون شما گذشته باشد.

پیگیری گواهینامه به صورت حضوری

در آخر، اگر نتوانستید از راه‌های بالا به نتیجه برسید می‌توانید به صورت حضوری به مراکز پلیس 10+ مراجعه کنید. با ارائه کارت ملی و فیش صدور گواهینامه، از روند ارسال گواهینامه خود آگاهی پیدا کنید.

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم داشتن گواهینامه، مانند بیمه شخص ثالث برای رانندگی اجباری است و نداشتن آن منجر به جریمه خودرو و موتور می‌شود.

توجه: قبل از هر چیز مطمئن شوید که مدارک شما برای صدور گواهینامه کامل بوده است. در صورتی که نقص مدارک دارید، ابتدا آن را برطرف کنید؛ پس از 30 الی 40 روز از قبولی در آزمون، اگر گواهینامه به دستتان نرسید، از راه‌های بالا اقدام به پیگیری گواهینامه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
05 خرداد 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

پارک حاشیه ای خودرو چیست؟  3 روش برای استعلام و پرداخت آن

هر آنچه باید در خصوص پارک حاشیه ای خودرو را بدانید، در این مقاله مطالعه کنید.

28 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

استعلام خلافی خودرو با بارکد را چگونه بگیریم؟

برای آشنایی با مراحل و نکات استعلام خلافی خودرو با بارکد، این مقاله را مطالعه کنید.

10 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

۹ علت استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

اکثر رانندگان حداقل یکبار با این مشکل مواجه شده‌اند که وقتی خودروی خود را استارت می‌زنند، ماشین روشن نمی‌شود. در اینگونه مواقع بسیاری افراد، دستپاچه می‌شوند و نمی‌دانند چه کار انجام دهند. در

07 اردیبهشت 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

چه مدارکی باید برای احراز محل سکونت خودرو صفر ارائه دهیم؟

برای احراز محل سکونت خودرو صفر چه مدارکی نیاز است؟ چرا احراز محل سکونت ضروری است؟ این مقاله را بخوانید تا پاسخ سوالات خود را بیابید.

22 فروردین 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

جزییات کامل کد تخلف رانندگی+ آخرین لیست و جداول کد تخلفات سال ۱۴۰۱

برای اطلاع از جزییات کد تخلفات رانندگی در سال ۱۴۰۱ و میزان جریمه هر تخلف این مقاله را بخوانید!

18 فروردین 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

تعویض پلاک خودرو+ چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک سال ۱۴۰۱

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ریگی
17 بهمن 1400

سلام شماره گواهینامه کجاست؟

    کارشناس بیمه
    17 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، این شماره روی کارت گواهینامه تان نویشته می شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید