02 آذر 1400

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

رانندگی با وسایل نقلیه در کشور‌ها و ایران ملزم به رعایت قوانین است. از این رو در کشور عزیزمان ایران، رانندگی بدون گواهینامه امکان پذیر نیست و در صورت عدم رعایت این قانون، با جریمه‌های سنگینی مواجه خواهید شد.

قابل توجه است که وسایل نقلیه برای استفاده، نیاز به آموزش دارند. در همه جهان، فرد راننده باید گواهینامه داشته باشد تا در صورت بروز حادثه و تصادف مشکلی از نظر نقض قانون عدم دریافت گواهینامه برای او پیش نیاید. حالا سوالی که به وجود می‌آید این است که اگر فردی مهلت گواهینامه رانندگی او به پایان رسیده باشد چه مجازاتی دارد؟ در این مطلب قصد داریم درباره قوانین گواهینامه توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم با ما همراه باشید.

قانون بیمه شخص ثالث

در حقیقت در قوانین بیمه شخص ثالث، در سال ۱۴۰۰، دیگر شرایط انتقال تخفیف در زمان فروش خودرو وجود ندارد. این موضوع مزیتی برای معامله خودرو نیست. در حقیقت این قانون در راستای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، ایجاد شده و تخفیف این بیمه‌نامه قابل انتقال به خریدار جدید خودرو نیست.

حالا تصور کنید که در حین رانندگی دچار حادثه شده‌اید و پلیس راهنمایی و رانندگی شما را مقصر تصادف می‌داند. در این صورت اگر بیمه شخص ثالث یا گواهینامه نداشته باشید، چه اتفاقی می‌افتد؟

بیمه شخص ثالث و خسارت رانندگی بدون گواهینامه

اگر شما در حین تصادف با خودرو، گواهی نامه نداشته باشید به طور حتم دچار تخلف شده‌اید. در برخی از مواقع این سوال به وجود می‌آید که با داشتن بیمه شخص ثالث، می‌توان این خسارت‌ها را پرداخت کرد یا خیر؟

رانندگی بدون گواهینامه

بیمه شخص ثالث و رانندگی بدون گواهی نامه

طبق قانون، شرکت‌های بیمه باید خسارت را تحت هر شرایطی پرداخت می‌کردند، اما براساس قانون جدید در صورتی که راننده مقصر باشد و فاقد گواهینامه باشد، بیمه شخص ثالث هیچ خسارتی را به راننده مقصر پرداخت نمی‌کند. در حقیقت دیگر دیه به راننده بدون گواهینامه تعلق نخواهد گرفت.

نکته بسیار مهم این است که اگر در زمان وقوع حادثه رانندگی بدون گواهی نامه باشد و خسارات جانی رخ دهد، راننده مقصر است و متهم به جرم قتل می‌شود. بهتر است که تحت هیچ شرایطی ریسک نکرده و بدون گواهینامه رانندگی نکنید.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

در قانون دو نوع مجازات برای رانندگی بدون گواهینامه در نظر گرفته شده است. قانون مجازات اسلامی ‌بخش تعزیرات و دومی در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جزو این دو نوع مجازات است.

قانون مجازات اسلامی‌

دقت داشته باشید که در ماده 723 و قانون مجازات اسلامی‌ اگر به رانندگی بدون گواهینامه اقدام کنید، مرتکب جرم شده‌اید. شرح این ماده به این صورت می‌باشد که ” هر فرد بدون گواهینامه رسمی ‌به رانندگی یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است اقدام کند و همچنین هر فرد که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد، رانندگی کند، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.”

البته که طبق این قانون مشاهده خواهید کرد که مجازات حبس در این قانون با توجه به بند 1 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمد‌ها به جزای نقدی هم تبدیل خواهد شد.

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی

رسیدگی به تخلفات رانندگی یکی دیگر از قوانین رانندگی بدون گواهینامه است که طبق ماده 10 قانون ” در صورتی که راننده بدون داشتن گواهینامه به رانندگی اقدام کند، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی خواهد شد.”

برای آگاهی بیشتر از قوانین راهنمایی و رانندگی به اینجا مراجعه نمایید.

رضایت و عدم رضایت شاکی در تصادف

در بسیاری از حادثه‌های جاده‌ای که به رانندگی بدون گواهینامه اقدام کرده‌اید، رضایت شاکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. وکیل جرایم کیفری عنوان می‌کند، در پرونده تصادف‌های جاده‌ای که راننده بدون گواهینامه رانندگی کرده باشد رضایت شخص شاکی به شرح زیر است:

اگر شاکی رضایت خود را اعلام کند، پرونده متوقف نخواهد شد و مختومه اعلام نمی‌شود. به این دلیل که جرم ارتکابی، قتل غیر عمد یا شبه عمد عنوان می‌شود و قابل بازگشت نیست. البته که این نوع شکایت‌ها و رسیدگی به پرنده با شکایت شاکی، شروع می‌شود اما با رضایت او مختومه اعلام نخواهد شد.  باید رسیدگی‌های قانونی آن در دادگاه مورد تعقیب و رسیدگی باشد تا اجرای حکم انجام شود.

رانندگی بدون گواهینامه متناسب

هنگامی‌ که گواهینامه دریافت می‌کنید با محدودیت‌های رانندگی مواجه خواهید شد. در صورت داشتن گواهینامه پایه 3 و پایه 2 برخی محدودیت وجود دارد که به شرح زیر است:

  • برای رانندگی در 3 ماه اول سال باید یک همراه داشته باشید.
  • پس از دریافت گواهینامه محدودیت رانندگی خارج شهر تا یکسال برقرار است.
  • برای رانندگی با خودروهای سنگین باید گواهینامه مربوطه را اخد کنید.

در صورتی که فرد راننده محدودیت‌های گفته شده را رعایت نکند و رانندگی وی منجر به حادثه شود، بیمه مبلغ خسارت زیان دیده را پرداخت خواهد کرد؛ اما راننده مقصر باید این مبلغ را به شرکت بیمه پرداخت کند.

دادگاه صالح چیست؟

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرایم نداشتن گواهینامه و بروز تصادف‌ها است که همان دادگاه کیفری 2 می‌باشد. در این دادگاه کیفری، صدور رای کیفری برای ضرر و زیان شاکی خصوصی با توجه به مدارک، انجام می‌شود. البته که اگر رسیدگی به ضرر و زیان فرد مدعی خسارت نیاز به تحقیقات بیشتر باشد، دادگاه رای را صادر می‌کند و بعد از آن به دعوای ضرر و زیان رسیدگی خواهد شد.

یکی از اتفاق‌هایی که در بسیاری از شهر‌ها در حال رخ دادن است، رانندگی بدون گواهی نامه می‌باشد. با توجه به نبود مهارت و بهتر بگویم عدم صلاحیت رانندگی، حادثه جاده‌ای رخ می‌دهد. در برخی از مواقع، جبران خسارت‌ها بسیار سنگین خواهد بود.

در حقیقت تا زمانی که گواهینامه فرد در مراجعه صلاح مورد تایید قرار نگرفته باشد، در صورت بروز حادثه، پیامد‌های قانونی بسیاری برای فرد بدون گواهینامه رخ می‌دهد. مهم‌ترین این پیامد‌ها فوت فرد است و در این صورت با راننده بدون گواهینامه مطابق قوانین برخورد می‌شود.

رانندگی با گواهینامه تمدید نشده

رانندگی بدون گواهینامه با رانندگی با گواهینامه تمدید نشده تفاوت‌هایی دارد. سوالی که در هنگام وقوع تصادف ایجاد می‌شود، این است که آیا رانندگی بدون گواهینامه تمدید نشده مجازات دارد؟

در حقیقت تمدید نکردن گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه نیست و در صورت تمدید نکردن این مدرک قانونی، با پرداخت جریمه می‌توان گواهینامه را تمدید کرد.

عواقب رانندگی بدون گواهینامه

همانطور که می‌دانید بیشتر تصادف‌های رانندگی ناشی از بی احتیاطی است و عدم تسلط و توانایی یکی دیگر از عوامل تصادف‌ها است. توجه داشته باشید که اگر رانندگی بدون گواهینامه را انتخاب کرده‌اید، عواقب جبران ناپذیر را هم باید در نظر بگیرید. فردی که بدون گواهینامه منجر به حادثه می‌شود و مجرم است. شخص باید در دادگاه‌های رسیدگی به جرایم رانندگی مورد بررسی قرار بگیرد.

رانندگی بدون گواهی نامه

عواقب رانندگی بدون گواهینامه

اهمیت بیمه شخص ثالث در تصادف

با تمام شرایطی که توضیح دادیم ما به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان و حتی برای مدت زمان کوتاه هم بدون گواهینامه، رانندگی نکنید. نکته مهم دیگر خرید بیمه شخص ثالث است که در قانون به عنوان بیمه اجباری شناخته می‌شود. هر خودرویی باید این بیمه‌نامه را داشته باشد تا در صورت بروز تصادف، شرایط پرداخت هزینه به خودرو شخص ثالث فراهم شود.

کافی است که برای تهیه بیمه شخص ثالث به سامانه استعلام، مقایسه و خرید بیمه دات کام مراجعه کنید و در منوی محصولات تنها با چند کلیک این بیمه‌نامه را تهیه کنید. لازم به ذکر است که این مجموعه به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته آمادگی پاسخگویی برای پشتیبانی محصولات خود را دارد.

در آخر اگر درباره تمدید گواهینامه و مجازات رانندگی بدون گواهینامه سوالاتی دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده است، کافی است که در انتهای این متن و در قالب کامنت سوالات خود را از کارشناس‌های بیمه‌ای بپرسید تا در کوتاه‌ترین زمان ابهامات شما برطرف شود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 آذر 1400 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث (آذر 1400)+ راهکار بخشودگی جریمه دیرکرد

وقتی صحبت از خرید یا تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌شود، عوامل زیادی را باید درنظر گرفت. بیمه شخص ثالث از نظر قانونی اجباری است و فقط خسارات شخص ثالث را

02 آذر 1400 / بیمه شخص ثالث

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

آیا بیمه شخص ثالث خسارات رانندگی بدون گواهی نامه را جبران می‌کند؟ مجازات فرد متخلف چیست؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

30 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه شخص ثالث

استعلام و پرداخت خلافی خودرو + نرخ جرایم رانندگی( آذر 1400)

هیچ یک از ما به طور معمول قوانین را نقض نمی کنیم. با این وجود، خلافی خودرو و رانندگی بسیار رایج است. این اشتباهات می‌توانند حتی از افراد بسیار قانونمند

27 آبان 1400 / اطلاعات بیمه ای / بیمه شخص ثالث

کارت خودرو: مدارک،شرایط و روش‌های استعلام کارت ماشین در یک جا(پاییز1400)

راهنمای کامل کارت خودرو، مدارک موردنیاز، شرایط و شیوه‌های استعلام و پیگیری کارت ماشین صادره یا مفقودی در 1400 را در این مقاله بخوانید.

25 آبان 1400 / بیمه شخص ثالث

طرح ترافیک؛ جامع ترین راهنمای مناطق و خرید طرح سال 1400+آخرین بروزرسانی

راهنمای کامل طرح ترافیک، ساعات اجرا،نحوه‌ی اجرا و خیابان‌های مشمول طرح ترافیک و ثبت نام در سامانه تهران من را در این مقاله بخوانید

25 آبان 1400 / بیمه شخص ثالث

نمره منفی گواهینامه؛ روش‌های استعلام و پاک کردن جریمه نمره منفی ۱۴۰۰

شاید شما یا دوستانتان که بی محابا رانندگی می‌کنید،  حداقل یک بار تجربه تخلف رانندگی و دریافت  اس ام اس نمره منفی گواهینامه را داشته‌اید. با دریافت این پیامک، علاوه

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سیدامیرعباسی
10 آذر 1400

چرا امسال تخفیف بیمه هارو حساب نمیکنن موتورم35درصد تخفیف داشته که امسال40درصد میشه رفتم براتمدید گفتن دیگه این قانون برداشته شد من خوشحال گفتم تقریبا نصفه بیمه موتورم که گفتن دیگه نمیشه.من چجور850هزارتومن بدم برابیمه.والا به امام حسین تو اسنپ بابدبختی ازلای ماشینا پول درمیاریم.خرج6ماهه زنو بچمه ندارم بدم.همینجور بدون بیمه سوارمیشم .ولی سپردمتون به دودست بریده حضرت عباس.نفرین زنو بچم طفل معصوم سید بگیرتون که اتفاق برام بیفته زندگیم نابودمیشه.ای خدا خدائیتو ثابت کن.ادم هست 5میلیارد ماشینشه10میلیارد خونشه منی که سرمایم 10تومن موتوره یکیه.یا مولا علی جدم بزنین گرم بزنشون که تابحال عاجزانه هرچی ازت خاستم بهم دادی.دست دزداروروکن.مثل مدیردیوار.کیف کردم گرفتنش

    کارشناس بیمه
    10 آذر 1400

    سلام آقای عباسی وقت بخیر ما فقط کارگزار و مجری قوانین بیمه مرکزی هستیم و این مساله که شما گفتید، نقد به قوانین هست و ما در قوانین نقشی نداریم متاسفانه

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید