28 دی 1401

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

همان‌طور که می‌دانید بیشتر تصادف‌های رانندگی ناشی از بی احتیاطی است و عدم تسلط و توانایی یکی دیگر از عوامل تصادف‌ها است. توجه داشته باشید که اگر رانندگی بدون گواهینامه را انتخاب کرده‌اید، عواقب جبران ناپذیر را هم باید در نظر بگیرید. فردی که بدون گواهینامه منجر به حادثه می‌شود و مجرم است. شخص باید در دادگاه‌های رسیدگی به جرایم رانندگی مورد بررسی قرار بگیرد. در تعیین مقصر تصادف رانندگی حتی اگر راننده بدون گواهینامه زیان دیده باشد، باز هم از لحاظ نداشتن این مدرک جریمه خواهد شد. مقاله‌ی فرار راننده مقصر از صحنه تصادف را مطالعه کنید تا اگر بدون داشتن گواهینامه تصادف کردید و فکر فرار به سرتان زد، یاد آن بیفتید و این کار را انجام ندهید.

قابل توجه است که وسایل نقلیه برای استفاده، نیاز به آموزش دارند. در همه جهان، فرد راننده باید گواهینامه داشته باشد تا در صورت بروز حادثه و تصادف مشکلی از نظر نقض قانون عدم دریافت گواهینامه برای او پیش نیاید. حالا سوالی که به وجود می‌آید این است که اگر فردی مهلت گواهینامه رانندگی او به پایان رسیده باشد چه مجازاتی دارد؟ در این مطلب قصد داریم درباره قوانین گواهینامه توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در حقیقت به این سوال پاسخ دهیم که به راننده بدون گواهینامه بیمه تعلق می گیرد یا خیر. با ما همراه باشید.

قانون بیمه شخص ثالث

در حقیقت بر اساس قوانین بیمه شخص ثالث، در سال ۱۴۰۰، دیگر شرایط انتقال تخفیف در زمان فروش خودرو وجود ندارد. این موضوع مزیتی برای معامله خودرو نیست. در حقیقت این قانون در راستای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، ایجاد شده و تخفیف این بیمه‌نامه قابل انتقال به خریدار جدید خودرو نیست.

حالا تصور کنید که در حین رانندگی دچار حادثه شده‌اید و پلیس راهنمایی و رانندگی شما را مقصر تصادف می‌داند. در این صورت اگر بیمه شخص ثالث یا گواهینامه نداشته باشید، چه اتفاقی می‌افتد؟

بیمه شخص ثالث و خسارت رانندگی بدون گواهینامه

اگر شما در حین تصادف با خودرو، گواهی نامه نداشته باشید به طور حتم دچار تخلف شده‌اید. در برخی از مواقع این سوال به وجود می‌آید که با داشتن بیمه شخص ثالث، می‌توان این خسارت‌ها را پرداخت کرد یا خیر؟ در ادامه به پرسش دریافت خسارت راننده بدون گواهینامه پاسخ داده ایم.

رانندگی بدون گواهینامه

بیمه شخص ثالث و رانندگی بدون گواهی نامه

طبق قانون، شرکت‌های بیمه باید خسارت را تحت هر شرایطی پرداخت می‌کردند. حال در صورتی که راننده مقصر و فاقد گواهینامه باشد، بیمه شخص ثالث خسارت شخص زیان دیده را پرداخت خواهید کرد؛ اما بعد از فرد مقصر تمامی مبلغ را دریافت می‌کند. حالا می‌تواند به صورت کامل یا قسطی باشد.

نکته بسیار مهم این است که اگر در زمان وقوع حادثه رانندگی بدون گواهی نامه باشد و خسارات جانی رخ دهد، راننده مقصر است و متهم به جرم قتل می‌شود. بهتر است که تحت هیچ شرایطی ریسک نکرده و بدون گواهینامه رانندگی نکنید. نداشتن گواهینامه رانندگی در هر صورت به ضرر شما خواهد بود؛ به قول معروف دیر و زود دارد اما سوخت و سوز خیر!

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

در قانون دو نوع مجازات رانندگی بدون گواهینامه در نظر گرفته شده است. قانون مجازات اسلامی ‌بخش تعزیرات و دومی در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جزو این دو نوع مجازات است. در ادامه از دو نظر قانون، جرم نداشتن گواهینامه را نوشته ایم. حالا اگر بیمه نامه هم نداشته باشید، اوضاع خیلی بدتر خواهد شد؛ خصوصاً اگر تصادف منجر به فوت داشته باشید. برای اینکه بدانید، چه عواقبی چشم انتظار خودروهای فاقد بیمه نامه است، این مقاله را مطالعه کنید.

قانون مجازات اسلامی‌

دقت داشته باشید که در ماده 723 و قانون مجازات اسلامی‌ اگر به رانندگی بدون گواهینامه اقدام کنید، مرتکب جرم شده‌اید. شرح این ماده به این صورت می‌باشد که

” هر فرد بدون گواهینامه رسمی ‌به رانندگی یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است اقدام کند و همچنین هر فرد که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد، رانندگی کند، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.”

البته که طبق این قانون مشاهده خواهید کرد که مجازات حبس در این قانون با توجه به بند 1 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمد‌ها به جزای نقدی هم تبدیل خواهد شد.

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی

رسیدگی به تخلفات رانندگی یکی دیگر از قوانین رانندگی بدون گواهینامه است که طبق ماده 10 قانون ” در صورتی که راننده بدون گواهینامه به رانندگی اقدام کند، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی خواهد شد.”

برای آگاهی بیشتر از قوانین راهنمایی و رانندگی به اینجا مراجعه نمایید.

رضایت و عدم رضایت شاکی در تصادف

در بسیاری از حادثه‌های جاده‌ای که به رانندگی بدون گواهینامه اقدام کرده‌اید، رضایت شاکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. وکیل جرایم کیفری عنوان می‌کند، در پرونده تصادف‌های جاده‌ای که راننده بدون گواهینامه رانندگی کرده باشد رضایت شخص شاکی به شرح زیر است:

اگر شاکی رضایت خود را اعلام کند، پرونده متوقف نخواهد شد و مختومه اعلام نمی‌شود. به این دلیل که جرم ارتکابی، قتل غیر عمد یا شبه عمد عنوان می‌شود و قابل بازگشت نیست. البته که این نوع شکایت‌ها و رسیدگی به پرنده با شکایت شاکی، شروع می‌شود اما با رضایت او مختومه اعلام نخواهد شد.  باید رسیدگی‌های قانونی آن در دادگاه مورد تعقیب و رسیدگی باشد تا اجرای حکم انجام شود.

قانون جدید تصادف بدون گواهینامه به هیچ وجه طرفدار شخص خاطی نیست.

رانندگی بدون گواهینامه متناسب

هنگامی‌ که گواهینامه دریافت می‌کنید با محدودیت‌های رانندگی مواجه خواهید شد. در صورت داشتن گواهینامه پایه 3 و پایه 2 برخی محدودیت وجود دارد که به شرح زیر است:

 • برای رانندگی در 3 ماه اول سال باید یک همراه داشته باشید.
 • پس از دریافت گواهینامه محدودیت رانندگی خارج شهر تا یکسال برقرار است.
 • برای رانندگی با خودروهای سنگین باید گواهینامه مربوطه را اخد کنید.

در صورتی که فرد راننده محدودیت‌های گفته شده را رعایت نکند و رانندگی وی منجر به حادثه شود، بیمه مبلغ خسارت زیان دیده را پرداخت خواهد کرد؛ اما راننده مقصر باید این مبلغ را به شرکت بیمه پرداخت کند.

استعلام بیمه شخص ثالث

دادگاه صالح چیست؟

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرایم نداشتن گواهینامه و بروز تصادف‌ها است که همان دادگاه کیفری 2 می‌باشد. در این دادگاه کیفری، صدور رای کیفری برای ضرر و زیان شاکی خصوصی با توجه به مدارک، انجام می‌شود. البته که اگر رسیدگی به ضرر و زیان فرد مدعی خسارت نیاز به تحقیقات بیشتر باشد، دادگاه رای را صادر می‌کند و بعد از آن به دعوای ضرر و زیان رسیدگی خواهد شد.

یکی از اتفاق‌هایی که در بسیاری از شهر‌ها در حال رخ دادن است، رانندگی بدون گواهی نامه می‌باشد. با توجه به نبود مهارت و بهتر بگویم عدم صلاحیت رانندگی، حادثه جاده‌ای رخ می‌دهد. در برخی از مواقع، جبران خسارت‌ها بسیار سنگین خواهد بود.

در حقیقت تا زمانی که گواهینامه فرد در مراجعه صلاح مورد تایید قرار نگرفته باشد، در صورت بروز حادثه، پیامد‌های قانونی بسیاری برای فرد بدون گواهینامه رخ می‌دهد. مهم‌ترین این پیامد‌ها فوت فرد است و در این صورت با راننده بدون گواهینامه مطابق قوانین برخورد می‌شود.

رانندگی با گواهینامه تمدید نشده

رانندگی بدون گواهینامه با رانندگی با گواهینامه تمدید نشده تفاوت‌هایی دارد. سوالی که در هنگام وقوع تصادف ایجاد می‌شود، این است که آیا رانندگی بدون گواهینامه تمدید نشده مجازات دارد؟

در حقیقت تمدید نکردن گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه نیست و در صورت تمدید نکردن این مدرک قانونی، با پرداخت جریمه می‌توان گواهینامه را تمدید کرد. در این صورت، بیمه خسارت را پرداخت می‌کند؛ اما راننده مقصر که گواهینامه ندارد، در ماده 15 قانون بیمه اجباری باید مبلغ خسارت را برگرداند.

عواقب رانندگی بدون گواهینامه

همانطور که می‌دانید بیشتر تصادف‌های رانندگی ناشی از بی احتیاطی است و عدم تسلط و توانایی یکی دیگر از عوامل تصادف‌ها است. توجه داشته باشید که اگر رانندگی بدون گواهینامه را انتخاب کرده‌اید، عواقب جبران ناپذیر را هم باید در نظر بگیرید. فردی که بدون گواهینامه منجر به حادثه می‌شود و مجرم است. شخص باید در دادگاه‌های رسیدگی به جرایم رانندگی مورد بررسی قرار بگیرد. در تعیین مقصر تصادف رانندگی حتی اگر راننده بدون گواهینامه زیان دیده باشد، باز هم از لحاظ نداشتن این مدرک جریمه خواهد شد.

پس برای جلوگیری از این اتفاقات، اگر زمانی گواهی‌نامه خود را گم کردید، به عنوان اولین کار، این اتفاق را به پلیس +10 اطلاع دهید. در ادامه برای پیدا کردن یا اخذ گواهینامه المثنی اقدام نمایید.

 

رانندگی بدون گواهی نامه

عواقب رانندگی بدون گواهینامه

هدایت موتور بدون گواهینامه

بر اساس ماده 1 آیین نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی مصوب سال 1390 هیئت محترم وزیران، برای هدایت تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی از جمله: انژکتوری، کاربراتوری و موتور برقی نیاز به گواهینامه است. در صورتی که راکب موتور، گواهینامه به همراه نداشته باشد، مطابق قانون 723 مجازات اسلامی با او برخورد خواهد شد.

محدودیت‌های رانندگی برای افراد تازه گواهینامه گرفته

رئیس صدور گواهینامه پلیس محدودیت‌های جدید افرادی که تازه گواهینامه گرفته‌اند، در سال اول بیان کرد:

 • این افراد در سه ماه اول، حتماً باید با یک نفر دارای گواهینامه پایه سوم (بدون شرط و مشکل) یا دارای گواهینامه پایه اول و دوم همراه خود داشته باشند.
 • این افراد باید مراقب باشند که تخلفات منجر به دریافت نمره منفی نداشته باشند.
 • این گروه همچنین حق رانندگی با وسیله نقلیه از ساعت ۲۴ تا ۵ صبح را ندارند.
 • این افراد همچنین حق رانندگی در بیرون از شهرها را ندارد؛ به جز مواردی که مسیر بین بزرگراهی بوده و فاصله دو شهر کمتر از 25 کیلومتر باشد.
 • نوگواهینامه‌ها حق رانندگی در سفر را ندارند.

در صورتی که این افراد موارد بالا را رعایت نکنند، پلیس در صورت مشاهده، علاوه بر انتقال خودرو به پارکینگ، اقدام به دستور بازآموزی رانندگی برای آن‌ها خواهد کرد. مقاله تخلفات منجر به توقیف خودرو را مطالعه کنید. اگر البته نوگواهینامه‌ها بعد از یک یا دو ماه هنوز موفق به دریافت گواهینامه خود نشده‌اند، مطالعه مقاله پیگیری گواهینامه راهنمایی و رانندگی توصیه می‌شود.

آیا می دانستید در اختیار گذاری ماشین به افراد زیر 18 سال جرم است؟

تا به اینجا در مورد جرایم مختلفی که می تواند برای تصادف اول و دوم فرد فاقد گواهی نامه در نظر گرفته شود صحبت کردیم. اما شاید برای تان جالب و مهم باشد که اگر کسی از جمله خانواده ماشین و وسیله نقلیه را در اختیار افراد زیر 18 سال بگذارند از نظر قانون مرتکب جرم شده اند و برای آنها نیز جریمه در نظر گرفته می شود.

اگر یک فرد 18 ساله دچار تصادف و خسارت مالی و جانی شود به دادگاه اطفال انتقال داده می شود و در مقابل این موضوع برای والدین وی که ماشین در اختیارش گذاشته اند هم مسئله ساز می شود و باید در محاکم  قانونی پاسخگو باشند.

اهمیت بیمه شخص ثالث در تصادف

با تمام شرایطی که توضیح دادیم ما به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان و حتی برای مدت زمان کوتاه هم بدون گواهینامه، رانندگی نکنید. نکته مهم دیگر خرید بیمه شخص ثالث است که در قانون به عنوان بیمه اجباری شناخته می‌شود. هر خودرویی باید این بیمه‌نامه را داشته باشد تا در صورت بروز تصادف، شرایط پرداخت هزینه به خودرو شخص ثالث فراهم شود.

کافی است که برای تهیه بیمه شخص ثالث به سامانه استعلام، مقایسه و خرید بیمه دات کام مراجعه کنید و در منوی محصولات تنها با چند کلیک این بیمه‌نامه را تهیه کنید. اگر سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید به مقاله راهنمای بیمه شخص ثالث مراجعه کنید. لازم به ذکر است که این مجموعه به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته آمادگی پاسخگویی برای پشتیبانی محصولات خود را دارد.

در آخر اگر درباره تمدید گواهینامه و مجازات رانندگی بدون گواهینامه سوالاتی دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده است، کافی است که در انتهای این متن و در قالب کامنت سوالات خود را از کارشناس‌های بیمه‌ای بپرسید تا در کوتاه‌ترین زمان ابهامات شما برطرف شود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث / بیمه بدنه

چگونه برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو اقدام کنیم؟

معمولاً بعد تصادف، دو طرف حادثه به این فکر می‌کنند که امکان دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو وجود دارد یا خیر؟ برای پیدا کردن پاسخ، این مقاله را بخوانید!

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ (بهمن 1401)

جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث موتور چگونه بخشیده می‌شود؟چه زمانی این جریمه ها مورد بخشش قرار می‌گیرند؟ برای آگاهی کامل خواندن این مقاله را پیشنهاد می‌کنیم.

14 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث خودرو و موتور به مناسبت دهه فجر (بهمن1401)

طرح بخشیده شدن جرایم بیمه شخص ثالث ماشین در سال چند بار و چگونه اجرا می‌شود؟ چه کسانی مشمول این طرح می‌شوند؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص بخشودگی جرایم این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

12 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست ؟+راهنمای کامل بیمه ثالث خودرو (بهمن ۱۴۰۱)

بیمه شخص ثالث چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ چرا بیمه ثالث اتومبیل اجباری است؟ بهترین و ارزان‌ترین بیمه را از کجا بخریم؟ برای اطلاعات جامع این مقاله را بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

تفکیک راننده های کم خطر و پر خطر در قانون جدید بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث برای رانندگان کم خطر از جمله خانم‌ها را در این مقاله بخوانید!

10 بهمن 1401 / بیمه شخص ثالث

تغییر شرکت بیمه شخص ثالث در چه شرایطی ممکن است

آیا می‌توان شرکت بیمه را تغییر داد؟ در چه شرایطی می‌توان شرکت بیمه را عوض کرد؟ برای آگاهی کامل این مقاله را از دست ندهید!

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سیدامیرعباسی
10 آذر 1400

چرا امسال تخفیف بیمه هارو حساب نمیکنن موتورم35درصد تخفیف داشته که امسال40درصد میشه رفتم براتمدید گفتن دیگه این قانون برداشته شد من خوشحال گفتم تقریبا نصفه بیمه موتورم که گفتن دیگه نمیشه.من چجور850هزارتومن بدم برابیمه.والا به امام حسین تو اسنپ بابدبختی ازلای ماشینا پول درمیاریم.خرج6ماهه زنو بچمه ندارم بدم.همینجور بدون بیمه سوارمیشم .ولی سپردمتون به دودست بریده حضرت عباس.نفرین زنو بچم طفل معصوم سید بگیرتون که اتفاق برام بیفته زندگیم نابودمیشه.ای خدا خدائیتو ثابت کن.ادم هست 5میلیارد ماشینشه10میلیارد خونشه منی که سرمایم 10تومن موتوره یکیه.یا مولا علی جدم بزنین گرم بزنشون که تابحال عاجزانه هرچی ازت خاستم بهم دادی.دست دزداروروکن.مثل مدیردیوار.کیف کردم گرفتنش

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  سلام آقای عباسی وقت بخیر ما فقط کارگزار و مجری قوانین بیمه مرکزی هستیم و این مساله که شما گفتید، نقد به قوانین هست و ما در قوانین نقشی نداریم متاسفانه

   ناشناس
   17 تیر 1401

   عباسی توکه ازخداهرچی خواستی داده حالاماشین۱۰۰ملیونی ازبخواه چراداده پس موتورسوارمیشی

   مهدی قربی
   17 مرداد 1401

   شرکتهای بیمه در کل دزدن،چطور ؟شما ۵۰سال هرسال بیمه بخر استفاده هم نکن تازه بعد۱۴یال بازم لتید۳۰درصد بیمه رو که بالای بک تومنه در راه خدا بدی!!

  بندر
  26 دی 1400

  باسلام
  ااگر شخصی با گواهی نامه پایه سه با ماشینی که باید گواهی نامه پایه دو داشته(مینی بوس )باشه تصادف کنه و مقصر باشه دیه سرنشینانش را بیمه پرداخت میکنه
  باتشکر

   کارشناس بیمه
   26 دی 1400

   سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

  King
  15 خرداد 1401

  سلام من گواهی نامه ندارم با ماشین بودم تصادف کردم با موتور سیکلت اونم گواهی نامه ندار مقصر من بودم از من میتونن خسارت بگیرن یا نه

   کارشناس بیمه
   16 خرداد 1401

   سلام بله بیمه پرداخت می کند؛ اما خسارت را از شما خواهد گرفت. البته ممکن است که بعضی شرکت ها قوانین متفاوتی داشته باشند؛یعنی خسارت را پرداخت نکنند.

    باستانی
    06 مهر 1401

    سلام خب جریمه نداشتن گواهینامه چیه؟ زندان میبرن؟

     کارشناس بیمه
     07 مهر 1401

     سلام حکم را فقط دادگاه میدهد.

عدم تمدید گواهینامه در تصادفات
16 آذر 1400

سلام وقتتون بخیر
من گواهینامه دارم ولی الان به سختی تمدید میکنن بخاطر کارت پایان خدمتم که معافیت پزشکی هست
الان اگه من تصادف کنم و مقصر باشم بیمه جوابگو است و خسارات رو پرداخت میکنه یا نه

  کارشناس بیمه
  16 آذر 1400

  خیر
  شرط پرداخت خسارت داشتن گواهینامه برای فرد راننده است

مریم
18 آذر 1400

سلام من گواهی نامه ندارم، ولی ماشین دارم و هرسال بیمه شخص ثالث رو انجام میدم ، امسال میخوام ماشینو بدم به یکی از اقوام باااش کار کنه ولی بیمه رو بنام خودم گرفتم، الان بمن میگن چون گواهی نامه داری فرقی نداره کی پشت فرمون باشه، در صورت سانحه بیمه فقط بیمه گذار یعنی من رو میشناسه و من چون گواهی نامه ندارم مشمول دریافت بیمه درصورت حادثه احتمالی نمیشم، ممنون میشم زودتر جواب بدید

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً جهت راهنمایی بیشتر با واحد پرداخت خسارت بیمه نامه فعلی خود تماس بگیرید

یک پدر
15 دی 1400

والا من یک پدرم. هرچقدر هم که به پسرم میگم از خودرو استفاده نکنه تا گواهینامه نگرفته گوش نمیکنه. دوستاش میشینن به من میگه منم باید استفاده کنم. عاجز شدم چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1400

  سلام دوست عزیز، متاسفانه این مساله ای که نوشتید، در جامعه وجود دارد. البته ما فقط در زمینه فروش بیمه فعالیت داریم و متاسفانه اما سعی کرده ایم تا حداقل در این مقاله اطلاع رسانی داشته باشیم.

بندر
26 دی 1400

باسلام
ااگر شخصی با گواهی نامه پایه سه با ماشینی که باید گواهی نامه پایه دو داشته(مینی بوس )باشه تصادف کنه و مقصر باشه دیه سرنشینانش را بیمه پرداخت میکنه
باتشکر

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به تغییرات، بیمه خسارت را جبران می کند اما احتمال اینکه از شخص بازپس بگیرد، وجود دارد. به هر حال باید با واحد خسارت شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

امیر
16 بهمن 1400

سلام امیر حسين هستم، درسال 96تصادف جرحي کرده ام و گواهینامه نداشتم خسارت طرف مقابل مالی بود و گرفت ولی بیمه شخص ثالث برای پرداخت به من امتنإٕ میکند،و فقط یه مبلغی کمی بعنوان اللحساب به من ۲سال پیش پرداخت کرده و بس،من از شما راهنمایی میخواهم

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

احسان
29 بهمن 1400

اگر اعتبار گواهینامه تمام شده باشه و تصادفی رخ بده ، بیمه خسارت نمیده؟اینجوری متوجه شدم من،اگه این باشه که یعنی فاتحه مع الصلوات ، حالا اولی خوبه،طبق قانون هیچ کس حق اینو نداره بدون صدور گواهینامه ، رانندگی کنه،اما واسه هر آدمی ممکنه پیش بیاد سهوا یادش بره که مثلا مدت ۱۰ساله ی گواهینامه ش به پایان رسیده، به نظرم از طرف نیروی انتظامی یا مراجع قضایی جریمه ای برای هرروز دیر کرد تمدید در نظر بگیرن منطقیه،اما بیمه چیکاره س که خسارت نده؟

  کارشناس بیمه
  30 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، نداشتن گواهینامه با تموم شدن تاریخ اعتبار متفاوت است. خسارت داده می شود اما از شما گرفته خواهد شد.

   سعید
   14 خرداد 1401

   باسلام
   اگه گواهینامه تمدید نشده باشه و تصادفی رخ بده آیا بیمه خسارت پرداخت میکند یاخیر؟ خواهشاً توضیح بدین
   گواهینامه داره ولی وقتش تموم شده و فراموش کرده تمدید کنه

    کارشناس بیمه
    16 خرداد 1401

    سلام دوست عزیز، بله پرداخت می کند. نداشتن گواهینامه با تمدید نکردن آن متفاوت است.

Ali
04 اسفند 1400

سلام وقت بخير شخصي گواهينامه داره ولي در گواهينامه ذكر شده با عينك بايد رانندگي كنه و اگر راكب رعايت نكنه و بدون عينك رانندگي كنه و حادثه رخ بده بيمه هزينه حادثه رو پرداخت ميكنه يا نه؟

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، فکر نکنیم که این مساله اصلا ارتباطی به بیمه پیدا کند.

   امیر
   23 تیر 1401

   سلام هسته نباشید من بدونه تصادف همینجوری نیروی انتظامی ماشینمو گرفت ماشین برای پدرمه الان هم ماشین پارکیمکه راسته که میگن تا یکسال نمیتونم گواینامه بگیرم

    کارشناس بیمه
    23 تیر 1401

    سلام دوست عزیز، اطلاعی نداریم.

حسین
07 اسفند 1400

سلام من در سال ۱۳۹۹تصادف کردم طرف مقصر بود ولی گواهینامه نداره و فوت کردن بعدش چند ماه رفیقش ک کنارش بود چون اون راننده بود ن اونی ک فوت کردن امدن دادگاه اعتراف کردن گفتن من راننده بودم بعد براش ک ۳سال زندان‌ امد باز اعتراض کرد ک ن اون موقع عقلم از دست دادم من راننده نیستم پرونده رفت استان قطعی شد باز همون شد پرونده ک امد حالا بیمه اعتراض کرده میگع اونی ک فوت کرده اون راننده هس چون در کروکی فرد فوت شده نوشتن‌ حالا پرونده باز رفته استان…اگر فرد فوت شده راننده کنن دیه شو میدن یا ن…و خرج ماشین من و دیه من کی میده

  کارشناس بیمه
  07 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و باید با یک وکیل مشورت کنید.

مریم
15 اسفند 1400

سلام من تو یه ماشینی بودم به عنوان مسافر تصادف کردیم ایشون گواهی نامه نداره ولی ماشینشون بیمه هستش دیه بنده رو خودشون باید از جیب خودشون بدن یا بیمه میده؟

  کارشناس بیمه
  15 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در قانون جدید بیان شده که بیمه خسارتی را پرداخت نمی کند.

علی
21 اسفند 1400

سلام.من با یک ماشین تصادف کردم مقصر طرف مقابل هست و بیمه دارد ولی گواهینامه ندارد. تمام مدارک از قبیل کارت ملی و بیمه نامه دست پلیسه ولی خودش فرار کرده .چگونه می تونم از بیمه نامش استفاده کنم.ممنون که پاسخ فرمایید.

  کارشناس بیمه
  21 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، از طریق مراجع قضایی و حقوقی می توانید پیگیری کنید.

پرهام
24 اسفند 1400

سلام من گواهینامه موتورسیکلت ندارم و با خودرو تصادف کردم و مقصر هم طرف مقابله اگر جریمه عدم گواهینامه را پرداخت کنم آیا بیمه حاضر به پرداخت هزینه تعمیرات بنده میشود؟

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، وقتی خودرو مقصر باشد، به هر حال باید بیمه پول شما را بدهد.

کریمی
04 فروردین 1401

سلام من یک ماه پیش تصادف کردم و بیمه پرداخت خسارت را منوط به تمدید گواهینامه ام کرده است و فعلا نتوانستم گواهینامه ام را تمدید کنم چکار میتونم بکنم

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، چاره ای جز تمدید ندارید.

ارزم
10 فروردین 1401

به به چقدر عدالت رعایت شده البته به نفع بیمه.اصلا ربطی به بیمه نباید داشته باشه،بیمه معضفه یه پولی بگیره خودرو روبیمه کنه دوما .اون پدرمرده ازکجا یه نفر ادم بیکار که گواهینامه هم داشته باشه وتازه نمره منفی هم نداشته باشه وفقط بااین شرایط درساعات بیداربودن گنجشکها حق رانندگی داره جاده های بیرون شهر هم که نمیتونه بره.خب اینقد الکی الکی مردم قبول نکنید هرکه فیل خواهد جورهندوستان کشد.کسیکه دوسداره رانندگی کنه باید یاد بگیره من خودم به شخصه حاظرم با رییس راهنمایی رانندگی یه قراری بزارم توی هر خیابانی که خودشون گفتن درعرض پانزده دقیقه تعدادی راننده باگواهینامه که درحال گذر در مرکز شهر هستن انتخاب کنم وبه شرط ثابت کنم حتی پنج درصد قوانین واصلا کلا رانندگی رابلد نیستند.واقعا متاسفم برای این قانون گذار.البته بیمه که برای همه شناخته شده هست اگر همه مدارک وشواهد هم کامل باشه باید یک جفت کفش نو بخری وبدویی دنبال دویس هزار تومن پول.از جای مهرداغ. روی پیشانیتون خجالت بکشید.یکم بفکر این مردم بدبخت باشید که جز خداکسی راندارند وصدالبته خداهم سکوت کرده.جالب اینجاس خودتون هم امتحان و ایین نامه خودتون قبول ندارید و یه دختر که عملی صفره را برای بار دوم یاسوم قبول میکنید.یاامام غریب

  کارشناس بیمه
  10 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، ممنون از پیامتان. ما در این مقالات فقط اطلاعات مربوط به بیمه را نوشته ایم. به هر حال، امیدواریم که روزی این مشکلاتی که شما فرمودید، حل شود.

علی اصغر پورعسگری
13 فروردین 1401

سلام
اگر شخص زیان دیده مقصر نباشد و در عین حال گواهینامه هم نداشته باشد بیمه به او تعلق میگیرد ؟

  کارشناس بیمه
  13 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس آخرین مطالبی که در سایت های بیمه منتشر شده است، به زیان دیده به هر حال باید تحت هر شرایطی خسارت پرداخت شود.

محمد
17 فروردین 1401

سلام اگر کسی که گواهینامه ندارد تصادف کند ولی مقصر نباشد وضعیت مجازات و بیمه براش چطور خواهد بود؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خسارتی که به او تعلق می گیرد (اینکه چه حد به شرکت بیمه بستگی دارد) اما به هر حال به دلیل رانندگی بدون گواهینامه باید جریمه آن را بپردازد.

Mahdi
18 فروردین 1401

سلام برادر بنده متاسفانه گواهینامه نداره به همین دلیل ماشین توقیف شده در ضمن دو بار هم به دلیل نداشتن گواهینامه رفته دادسرا. خاستم بدونم برای بار سوم تکلیفش چی میشه. ممنون میشم جواب بدین

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و ما اطلاعی نداریم. مطمئنا عواقب بدتری چشم انتظارشان است.

   Mahdi
   18 فروردین 1401

   نه تصادف کرده نه مشکلی دیگه ای داشته، تو خیابون جلوشو گرفتن پشت فرمون ماشین رفیقمون بوده، مطمئنا عواقب بدتری چشم انتظارشان است. نگران کنندس میشه یکم واضح تر بگین سپاسگذارم

    کارشناس بیمه
    07 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، نوشتیم که مساله حقوقی است و اطلاعی در این خصوص نداریم.

جواد
18 فروردین 1401

سلام وقت بخیر من تصادف کردم ک خسارت مالی بوده ولی گواهینامه ندارم مامور ماشین مقابل رو مقصر کرد و گفتن بهم ک برم گواهیناممو بیارم بر این اساس ک من گواهینامه دارم و همرام نیست الان تکلیف چی میشه وقتی بفهمن گواهینامه ندارم

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا خسارتی باید به شما پرداخت شود. البته به خودرو؛ اما به هر حال کار شما سخت است. صاحب خودرو بهتر است که در مراحل باشد.

حیدر حسامی
18 فروردین 1401

سلام چند روز پیش متاسفانه لاستیک ماشینمون ترکید و با گارد ریل کنار جاده برخورد کردیم که بعد از پیاده کردن سرنشینان ماشین به طور کامل در آتش سوخت و تعداد سه سرنشین دچار سوختگی شدید شدند آیا بیمه خسارتی به سرنشینان حادثه دیده میده

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا باید بیمه ثالث خسارت بدهد.

a.m
19 فروردین 1401

پسر عموی من با ماشین چپ کرده بیمه بدنه دارد کروکی هم دریافت نموده ولی گواهینامه درست کرده آیا بیمه متوجه میشود

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، والا پسر عموی شما تخلف کرده است و متوجه شدن جعلی بودن خیلی راحت است.

ali
19 فروردین 1401

ایا شرکت بیمه برای پرداخت خسارت بیمه بدنه از گواهینامه رانندگی استعلام میگیرد

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز،پرداخت خسارت بسته به این دارد که مقصر باشد یا خیر. بعد اینکه هر شرکت در خصوص پرداخت خسارت قوانین مخصوص به خود را دارد.

   امیر
   20 فروردین 1401

   سلام شرکت بیمه هلی خصوصی آیا متوجه گواهینامه رانندگی جعلی یا اصلی می‌شوند چگونه آیا استعلام میگیرند

    کارشناس بیمه
    20 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، کارشناسان باتجربه دارند که متوجه این مساله خواهند شد.

Mahdi
20 فروردین 1401

برای بار سوم به دلیل نداشتن گواهینامه ماشین به پارکینگ منتقل شد و400 هزار تومان جریمه بردیدن بنده سوال پرسیدم ازتون جواب نگران کننده ای دادین: مطمئنا عواقب بدتری چشم انتظارشان است. درحالی که اصلن چیزه خاصی نبود جناب کارشناس بیمه فقط 400هزار تومان جریمه پرداخت کردم

  کارشناس بیمه
  27 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، یکبار دو بار سه بار ولی به هر حال یکجا این سوابق برای شما ثبت می شود. البته باز خداروشکر که فقط جریمه مالی بریدند.

فرید خاطری
24 فروردین 1401

سلام ، من تصادف کردم و طرف مقصر هستش و دادگاه یه ماه بهش وقت داد خسارت رو بده ، ۴٠ میلیون تومان، بعد طرف گواهینامه نداره و میگه بیمه نامه رو بده تا بخشی از خسارت رو با اون بدم. سوالم اینه آیا بیمه خسارت میده درحالیکه گواهینامه نداره؟؟

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس آخرین اطلاعات بیمه خسارتی نمی دهد؛ اما باز به شرایط بستگی دارد.

بیمه
30 فروردین 1401

اگه گواهینامه موتور نداشته باشی تصادف کنی بیمه پول میده یا نمیده؟

  کارشناس بیمه
  16 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، قاعدتا باید بدهند اما به هر حال فرد جرم کرده است.

مهرداد
31 فروردین 1401

سلام وقت بخیر ، بنده به تازگی تصادف کردم و بدون گواهینامه هستم بیمه خودرو ایران هستش آیا بیمه خسارت رو پرداخت میکنه؟؟

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس قانون پرداخت نمی کند. البته باز شرایط خاصی دارد. این قوانین همیشه تغییر می کند.

محسن
07 اردیبهشت 1401

با عرض سلام و خسته نباشید…
اگر دو خودرو با هم برخورد کنند وراننده خودرویی که مقصر نیست گواهینامه نداشته باشد آیا خودروی مقصر باید به زیان دیده خسارت پرداخت کند؟؟؟
ممنون

  کارشناس بیمه
  07 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

   احمد ماکویی
   25 مرداد 1401

   ممنون ازشما خداخیرتون بده

   احمد ماکویی
   25 مرداد 1401

   سلام من تصادف کردم گواهینامه ندارم طرف مقصره آیا بیمه به من خسارت می‌دهد ممنون

    کارشناس بیمه
    26 مرداد 1401

    سلام بله خسارت می دهند اما شما هم جریمه خواهید شد.

علی
08 اردیبهشت 1401

سلام خسته نباشید لطفن سوال منو جواب بدید
من با موتوتصادف کردم یه کامیون بهم زده که مقصر ۱۰۰درصدشناخته شده ولی من گواهینامه ندارم میخاسم بدونم خسارت جانی و موتور به من تعلق میگیره؟

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دست عزیز، اگر آن شخص مقصر باشد، باید تعلق بگیرد.

Alireza
08 اردیبهشت 1401

سلام من یک تصادف داشتم وطرف مقابل مقصر هست ولی من گواهینامه ندارم هم اسیب جانی دیدم هم خودروی پرونده من الان رفته شورا حل اختلاف زشکی قانونی نامه زده که۳ماه دیگه بیا ودوباره معاینه شو
میخاسم راهنماییم کنید لطفن چطوری خسارتم رو بگیرم باید۳ماه وایسم پرونده باید شورا بمونه؟ ومنی که گواهنامه نداشتم باموتور بودم خسارت بمن میدن قطعی
ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  08 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ما سایت بیمه هستیم و سوال شما دیگر جنبه حقوقی دارد و باید از یک وکیل بپرسید.

رحمانی
13 اردیبهشت 1401

سلام دیشب پسرمن بدون گواهینامه سوارخودرو شده وماشین رو چپ ووارد پرتگاه شده متاسفانه هم خودش هم سرنشین دچارصدمات جرحی شدن ایا میتونیم ازبیمه شخص ثالث استفاده کنیم اگه ممکنه سریع جواب بدین من تصمیم بگیرم چون هنوز ماشین تو دره هستش

  کارشناس بیمه
  13 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، طبق تعریفی که از بیمه شخص ثالث است، بله می توانند

صادق
22 اردیبهشت 1401

سلام ، اگر راننده ای که مقصر است گواهی نامه نداشته باشد و راننده خسارت دیده هم گواهی نامه نداشته باشد آیا خسارت زیان دیده که مقصر نیست را بیمه پرداخت میکند یا آیا گواهی نامه نداشتن راننده ای که مقصر نیست تاثیری در گرفتن خسارتی که دیده است دارد؟

  کارشناس بیمه
  22 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، این وسط چه کسی گواهینامه داشته؟ بیمه خسارت را می دهد (البته این قانون همیشه دستخوش تغییره) اما باید فرد برگرداند.

محسن
31 اردیبهشت 1401

ببخشید من تصادف کردم گواهی نامه موتور ندارم بیمه داشته باشم دیه بهم تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  31 اردیبهشت 1401

  بر اساس قانون جدید دیه تعلق نمیگیرد

امیر
06 خرداد 1401

سلام من پارسال قبل عید بدون گواهینامه با ماشین تصادف کردم و مقصر شناخته شدم، اون زمان هنوز قانون عدم پرداخت دیه توسط بیمه نیومده بود میخواستم بدونم طبق اون زمان بیمه پرداخت می‌کنه یا نه

  کارشناس بیمه
  07 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، الان بیمه دیه را می دهد اما از شما خواهد گرفت.

امیر
07 خرداد 1401

شخصی بدون گواهینامه و در حالت مستی
منجر به تصادفی شده که وجدانی مقصر اصلی بود
اما من خامی کردم و قبوول کردم یکی دیگه بیاد و بگه پشت فرمون بوده (گفتن کل خسارت ماشین بنده رو تقبل میکنن)
اما بعد از امدن افسر من مقصر شدم و اونها هم زدن زیر حرفشون
من چه کنم الانه؟
اونها یک کامیون کمپرسی بوده و من پراید وانت

(یهو راهمو بست منم برا اینکه از روم رد نشه کشیدم تا منتها علیه سمت راست که زدم به چرخ عقب ولی عقب ماشینم چسبید به چرخ جلو کامیون)

  کارشناس بیمه
  07 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، شما به هر حال نباید قبول نمیکردید. بهتر است که با یک وکیل مشورت کنید.

رحیم رمضان زاده
08 خرداد 1401

حکم راننده بدون گواهینامه تو تصادف چیه؟ پسرم 24 سالشه تصادف کرده زده به یه ماشین دیگه.. بیمه پول میده آیا؟

  کارشناس بیمه
  08 خرداد 1401

  سلام بله اما خسارت را از شما بعد میگیرد.

میلاد کریمی
20 خرداد 1401

سلام علیکم یه نفر با تاکسی سمند با من تصادف کرد شخص دارای کارت شهری نیست بیمه بهش تعلق میگیره ؟

  کارشناس بیمه
  21 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اینکه کارت شهری چیست، اطلاعاتی نداریم؛ اما اگر مقصر هستید، بیمه به آن شخص هم تعلق میگیرد.

سوره
26 خرداد 1401

سلام برادر من گواهینامه بین المللی داره و به منظور رعایت نکردن حجاب داخل خودرو ماشین رو متوقف ساختن و گواهینامه بین المللی را هم قبول ندارند آیا جریمه نقدی داره و ماشین تا چی مدت متوقف خواهد ماند و یازندان است؟

  کارشناس بیمه
  26 خرداد 1401

  سلام نداشتن گواهینامه زندان ندارد؛ اما تخلف به حساب می آید. اینکه چرا قبول ندارند، معلوم نیست. چون گواهینامه بین المللی نیاز به داشتن گواهینامه اولیه است.

مهدی قلندری
26 خرداد 1401

با سلام مهدی قلندری هستم از قزوین ۱۴/۳/۴۰۱ ی تصادف کردیم که ی زانتیا با سرعت خیلی بالا هم خیابان و هم میدان رو خلاف اومد که سمند با ضربه شدید به بالای میدون پرت کرد و منم که پشت سرش بودم و اومد با ماشین من که آردی بود به شدت برخورد کرد و ماشین منم نابود کرد طوری که سه تا ماشین اوراق بشه بعد پسرمنم تو ماشین بود سرش خورد به شیشه بیمارستان گفت چیزیش نشده خداروشکر ولی خوب روی پلک و پیشونیش کبود شده خلاصه ما رفتیم شکایت کردیم نامه رفته کلانتری منتهی گفت به اینکارو کنیم گفتم باشه که سرمبلغ تواقق کردیم که من دوباره چندروز بعد زنگ زدم گفتم چی شد دوباره برگشتیم سر خونه اول گفتم اینجوریه هم برای پسرم و خسارت ماشین شکایتمو ادامه میدم و ببین کی ضرر میکنه و طلبکارانه گفت برو هرجا که سفته بگیر که پدر پسره گفت که پسرش گواهینامه نداره و پسرش زنگ زده با طلبکارانه میگه رضایت نمیدی گفتم نه خسارت بعد رضایت که گفت برو هرکاری دوست داری بکن من از هیچی نمیترسم به نظر شما وکیل بگیرم میشه اینارو بنشونی سرجاشون چون من راننده ترانزیتم وقت دادگاه پاسگاه ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  26 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، شما باید با یک وکیل مشورت کنید.

حمیدرضا بابایی
29 خرداد 1401

میشه بدون گواهینامه تمدید شده رانندگی کرد؟

  کارشناس بیمه
  30 خرداد 1401

  سلام بدون گواهینامه رانندگی کردن عواقب خاص خودش را دارد.

   جاوید یاغی
   03 آذر 1401

   سلام بر اساس قانون تصادف بدون گواهینامه بیمه باید پول بدهد اما نمیدهند و از زیرش در میروند

    کارشناس بیمه
    05 آذر 1401

    سلام می توانید از طریق قانونی اقدام کنید.

آرش
01 تیر 1401

با سلام خسته نباشید خدمت کارشناس بیمه یک سوال بنده داشتم بنده به تازگی گواهینامه گرفتم و دچار محدودیت های گواهینامه از جمله نشستن یک فرد کنارم در شهر تا سه ماه و رانندگی نکردن بیرون از شهر تا یکسال هستم
ماشین بنده بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه می باشد اگر بنده در داخل شهر تصادف کنم قبل سه ماه و کسی کنارم نباشه یا اینکه در بیرون از شهر اتفاقی بیفته چه خسارت جانی و چه خسارت مالی برای ماشین و افراد بیفتد بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خسارت را پرداخت می کنند یا به دلیل اینکه بنده محدودیت های رانندگی در یکسال اول را رعایت نکرده ام بیمه خسارتی پرداخت نمی کند؟قوانین همه بیمه ها مثل هم است یا ممکن است در این مسئله فرق کند؟ اگر بنده محدودیت ها را رعایت نکنم، به عنوان فرد بدون گواهینامه تلقی می شوم و مجازات بدون گواهینامه برایم بریده میشود یا خیر ؟بنده گواهینامه دارم فقط این محدودیت‌ها وجود دارند که برایم سوال پیش آورده اند
ممنون میشم زودتر پاسخ بدید

  کارشناس بیمه
  02 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بیمه به هر حال خسارت را می دهد (البته باز ممکن است که در هر شرکتی این مساله متفاوت باشد)، اما بهتر است که حداقل بیرون از شهر نروید. البته اگر شما راننده آن خودرو باشید.

   آرش
   02 تیر 1401

   ببخشید یک سوال دیگه اینکه اگه محدودیت ها را رعایت نکنم فرد بدون گواهینامه تلقی میشم و مجازات رانندگی بدون گواهینامه دارد یا خیر؟

    کارشناس بیمه
    04 تیر 1401

    سلام دوست عزیز، فکر نکنیم اما شما گواهینامه دارید. تخلف کرده اید.

حسین جاجرمی
14 تیر 1401

سلام وقت بخیر قانون جدید تصادف بدون گواهینامه چی بوده که الان خبرگزاری ها منتشر کرده اند؟

  کارشناس بیمه
  15 تیر 1401

  سلام در صورتی که گواهینامه نداشته باشید، بیمه خسارت را جبران می کند اما تمامی مبلغ را پس خواهد گرفت.

نوید
14 تیر 1401

سلام و خسته نباشید ببخشید نداشتن گواهینامه رانندگی چه حکمی داره؟

  کارشناس بیمه
  15 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، حداقل اینکه خودرو به پارکینگ منتقل می شود.

علی
16 تیر 1401

سلام . وقت بخیر
یکی از اقوام ما دو ماه هست گواهینامه ب ۳گرفته بوده یک ماه پیش تو جاده بیرون شهر چپ شده و هر سه نفر سرنشین خودرو فوت شدن با توجه به شرایط محدودیت رانندگی گواهینامه ب۳ بیمه بهشون تعلق میگیره . ممنون

  کارشناس بیمه
  17 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، نمی دانیم با دفتر خسارت بیمه تماس بگیرید. چون ایشان اصلا حق رانندگی نداشتند.

بیژن خان
21 تیر 1401

اگه با گواهی نامه تمدید نشده تصادف کنیم، جرمش چیه؟

  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اطلاعات دقیقی نداریم.

   ماکا
   27 شهریور 1401

   سلام یعنی زیان دیده تصادف بدون گواهینامه هم بیمه میده؟

    کارشناس بیمه
    28 شهریور 1401

    سلام بله

رسول
22 تیر 1401

سلام. من هم گواهینامه دارم و هم بیمه ولی چند ماهی هست گواهینامه ام مفقود شده (گم شده) در صورت تصادف مقصر هستم؟

  کارشناس بیمه
  22 تیر 1401

  سلام سندی یا رسیدی داشته باشید که نشان دهند شما گم کرده اید. در غیراینصورت بیمه خسارت را می دهد اما بعد از شما میگیرد.

Herman
25 تیر 1401

اگه بدون گواهینامه و زیر ۱۸ سال رانندگی کنی و نامور بگیره چه اتفاقی میوفته ؟؟

  کارشناس بیمه
  25 تیر 1401

  سلام اگر پلیس بگیرد، علاوه بر انتقال خودرو به پارکینگ جریمه هم خواهید شد. البته اگر شانس بیارید و تصادف نکنید.

   علیزاده
   07 دی 1401

   سلام امکان شکایت از راننده بدون گواهینامه هم وجود داره؟

    کارشناس بیمه
    15 دی 1401

    سلام بله

مرادی
28 تیر 1401

سلام و‌خسته نباشید .تمامی نظرات رو‌دنبال کردم و تقریبا جواب سوالم رو‌پیدا کردم . ممنون از وقتی که میذارید .
بنده پارسال تصادف کردم با موتور سیکلت و مقصر شناخته نشدم در کروکی، صدمه جانی دیدم.اما به دلیل نداشتن گواهینامه جریمه نقدی شدم .رای نهایی دادگاه راننده مقصر رو‌به پرداخت دیه محکوم کرد و الان یک ماه میگذره از تصمیم‌نهایی و رای دادگاه ،این پروسه چه مقدار دیگه زمان بر هست؟ مراحل بعد رو‌میتونید بگید بهم؟؟ ممنون از لطف شما 🙏

  کارشناس بیمه
  28 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص مراحل دادگاه و واریز اطلاعاتی نداریم. اما شما اصولا افراد به مرکز دریافت خسارت دادگاه مراجعه می کنند و بعد از واریز وجه، حدود یک ماه زمان میبرد. با یک وکیل در این حوزه مشورت کنید، بهتر است.

رضا
28 تیر 1401

با سلام بنده تصادف کردم محدوده ۵کیلومتری عوارضی تهران قم از سمت حسن آباد به تهران ، گواهینامه رو حدودا یک هفته میشه قبول شدم ولی فعلا بجز یه قبض چیز دیگه ای دستم نیست به من گفتند مقصر ماشین جلویی وعقبی من هستم. با این شرایط آیا بیمه خسارتی پرداخت میکنه ؟ البته بیشترین خسارت را من دیدم.

  کارشناس بیمه
  28 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، گواهینامه را تازه گرفته اید؟ در این مورد فکر کنیم بیمه می دهد اما پس خواهد گرفت.

علی
29 تیر 1401

سلام
پسر 14ساله دارم با موتور همراه دوتا داداشش درحال حرکت که یه موتور دیگه با سن 16سال با موتور به صورت تک چرخ زده میاد از روی اینا رد میشه یک پسرم مجروح شده پاشو عمل کردن
میخواستم بدونم موتور که به اینا زده بیمه داره اما گواهینامه نداره دیه به پسرم تعلق میگیره یا از جیب مبارکش باید بده

  کارشناس بیمه
  30 تیر 1401

  سلام اصولا بیمه می دهد اما بعد از شخص پس خواهد گرفت.

مسعود بیگی
02 مرداد 1401

سلام آیا رانندگی بدون قوانین راهنمایی و رانندگی امکان پذیر است چرا؟

  کارشناس بیمه
  03 مرداد 1401

  سلام خیر.

خسروی
03 مرداد 1401

سلام اگر همراهمون نباشه، فاقد گواهینامه به حساب میایم؟

  کارشناس بیمه
  04 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اگر داشته باشید و همراهتان نباشد، فاقد حساب نمی شید.

مبین پاک نیت
10 مرداد 1401

جریمه بدون گواهی نامه دوبرابر میشه؟

  کارشناس بیمه
  11 مرداد 1401

  سلام اگر افسر کاغذ داده باشد، بله.

ملکه
10 مرداد 1401

سلام جریمه نداشتن گواهی نامه چیه؟

  کارشناس بیمه
  11 مرداد 1401

  سلام حداقلش انتقال خودرو به پارکینگ است.

افسون
11 مرداد 1401

سلام برادر من و دوستش با موتور با یک ماشین تصادف کردن مقصر شناخته شدن حال سوال من اینه که راکب بدون گواهینامه بوده و موتور هم اجاره به شرط تملیک هست و فاقد بیمه نامه هم هست. در حال حاضر راننده ماشین حاضر به رضایت نیست امکان اینکه بیمه پول خسارت راننده رو پرداخت کنه هست؟ البته طبق نظر پزشکی قانونی هر دو سرنشین موتور آسیب دیدن و شکایت هم مطرح کردن.

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام وقتی بیمه نامه ندارد، شرکت اصلا تعهدی برای پرداخت خسارت نخواهد داشت.

سلامی
11 مرداد 1401

سلام، اگر بدون گواهینامه تصادف کنیم چه میشود؟

  کارشناس بیمه
  12 مرداد 1401

  سلام حداقل اینکه خودروی شما به پارکینگ منتقل خواهد شد.

حمید زنجان
15 مرداد 1401

با سلام و عرض خسته نباشید
من دو روز قبل تصادف کردم و راهور هم کروکی توافقی کشید برای خسارت مالی مالی به بیمه مراجعه کردیم تشکیل پرونده دادیم
من راکب موتور هستم فاقد گواهینامه و راننده مقصر پراید هست مدارک کامل هست
من لحظه تصادف بدلیل ترس از پارکینگ رفتن وسایل نقلیه هر دو طرف شکایتی بابت جانی نداشتم ولی امروز بدن من بشدت آسیب دیده میتونم فردا شکایت کنم و برم پزشکی قانونی؟
و اینکه بیمه میتونه بگه دوباره خودرو و موتور بروند پارکینگ یا با تشخیص قاضی هست

  کارشناس بیمه
  15 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم؛ اما وقتی توافقی صورت بگیرد، اصولا دیگر نمی توان تغییر داد. بعد اینکه شما اگر گواهینامه نداشته باشید، به هر حال بیمه خسارت شما را پرداخت می کند. البته موتور شما به پارکینگ منتقل می شود.

مرضیه دستواره
21 مرداد 1401

سلام تصادف بدون بیمه شخص ثالث و باعث فوت حکمش اعدامه؟

  کارشناس بیمه
  22 مرداد 1401

  سلام حکم را فقط قاضی اعلام میکند.

سلامی
23 مرداد 1401

سلام راننده مقصر فاقد گواهینامه حتی اگر خسارت جزئی هم وارد کرده باشه، باز از نظر قانون جرم کرده؟

  کارشناس بیمه
  24 مرداد 1401

  سلام بله

گروسی
25 مرداد 1401

سلام اگر گواهینامه همراهمان نباشد باز فاقد حساب میشیم؟

  کارشناس بیمه
  26 مرداد 1401

  سلام خیر اما به هر حال جریمه خواهید شد.

محمد متین طیبی
28 مرداد 1401

۱۵سالمه و درحال حاضر تو جاده با انواع ماشین های سواری رانندگی میکنم الته به جز داخل شهر فقط یه سوال میتونم برم گواهینامه بگیرم چون بلدم با ماشین تو جاده برم و هیچ ترس یا وحشتی هم ندارم میشه یعنی؟

  کارشناس بیمه
  29 مرداد 1401

  سلام خیر. در صورتی که پلیس هم جلوی شما را بگیرد، جریمه شده و خودرو به پارکینگ منتقل خواهد شد.

ماشالله
16 شهریور 1401

سلام ببخشید فکر کنم به روز نیستید، قانون جدید بیمه شخص ثالث بدون گواهینامه میگه که به افراد بیمه نامه تعلق میگیره.

  کارشناس بیمه
  17 شهریور 1401

  سلام در مقاله هم به این نکته اشاره کردیم.

نجات عبداللهی
23 شهریور 1401

من موتور دارم تصادف کردم گواهی نامه ندارم ولی بیمه چرا.. الان بیمه بهم خسارت میده؟

  کارشناس بیمه
  24 شهریور 1401

  سلام بله اما خسارت را بعد از شما دریافت خواهد کرد.

   آدینه
   07 مهر 1401

   سلام خب اگر راننده گواهینامه نداشته باشد یعنی داره یادش رفته ببره با خودش چطور؟

    کارشناس بیمه
    08 مهر 1401

    سلام تخلف کرده است که با خود نیاورده اما جزو نداشته ها به حساب نمی آید.

هوشنگ
31 شهریور 1401

سلام من تازه گواهینامه گرفتم، البته هنوز نیومده میخواستم بدونم که اگ رانندگی کنم، بدون گواهینامه میشه؟شرایط رانندگی بدون گواهینامه چیه؟

  کارشناس بیمه
  02 مهر 1401

  سلام شما در حال حاضر نمی توانید بدون همراه پشت فرمان بنشینید.

   مراد
   11 مهر 1401

   سلام بیمه تصادف بدون گواهینامه هم داریم؟

    کارشناس بیمه
    12 مهر 1401

    سلام خیر

     مرادمندی
     28 مهر 1401

     سلام قانون جدید رانندگی بدون گواهینامه اومده؟

     کارشناس بیمه
     30 مهر 1401

     سلام خیر

     احمد
     16 آبان 1401

     سلام جرم رانندگی بدون گواهینامه چیه؟

     کارشناس بیمه
     17 آبان 1401

     سلام جرم را فقط دادگاه تعیین می کند اما حداقل اینکه خودرو به پارکینگ منتقل خواهد شد.

نیکی
12 مهر 1401

سلام من گواهینامه ندارم با خودروی تصادف کردم اون خودرو مقصره،الان فقط جریمه نداشتن گواهینامه به من تعلق میگیره؟خودرو مقصر باید خسارت کامل رو بده؟

  کارشناس بیمه
  14 مهر 1401

  سلام بله

  مجتبی
  27 آبان 1401

  سلام تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه بیمه خسارت میده؟راننده زیر 18 سال بوده

   کارشناس بیمه
   28 آبان 1401

   سلام بستگی به شرکت دارد.

    جواد
    21 دی 1401

    سلام نمیشه این حکم رانندگی بدون گواهینامه رو کسی نفهمه؟

     کارشناس بیمه
     24 دی 1401

     سلام منظورتان چیست؟

رز طاهری
15 مهر 1401

سلام من امشب سوار بر خودرو ام که یک پراید است با یک موتور سیکلت که دو بچه ۱۵ شانزده ساله آنرا می‌راندند تصادف کردم هنوز کروکی ندادند ولی سوالم این هست در صورتی که مقصر من باشم با توجه به مستی و نداشتن گواهینامه ی بچه ها و باتوجه به اینکه پای یکی از بچه ها به شدت شکستگی داره آیا بیمه متقبل دیه و خسارت موتور سیکلت میشود؟

  کارشناس بیمه
  15 مهر 1401

  سلام بیمه که خسارت آن ها را می دهد؛ اما آن ها هم از نظر قانون جرم مرتکب شده اند.

صادق
23 مهر 1401

سلام وقت بخیر من سال ۹۵تصادف کردم با موتور یک سرنشین هم داشتم ماشین مقصر صد درصد شناخته شد بیمه پرداخت کرد و من گواهینامه نداشتم الان بعد ۶سال بیمه از من شاکی شده که گواهینامه نداشتم چه طور ممکنه آخه من مقصر نبودم

  کارشناس بیمه
  23 مهر 1401

  سلام به دلیل اینکه گواهینامه نداشته اید؛ حتی اگر مقصر هم نباشید.

استقلال
23 مهر 1401

سلام من گواهینامه ندارم ولی بیمه دانا دارم اگر تصادف کردم و ماشین دیگه مقصر باشد آیا بیمه هزینه پرداخت میکنه؟

  کارشناس بیمه
  24 مهر 1401

  سلام اصولا باید پرداخت کنند اما شما به دلیل نداشتن گواهینامه جریمه خواهید شد و حتی موتورتان به پارکینگ منتقل می شود.

مبینا
25 مهر 1401

سلام.اگر فردی که گواهینامه پایه یک نداره.باماشین سنگین رانندگی کرده ومنجر به فوت شود.فرد متوفی هم چون نزدیک پل عابر بوده واستفاده نکرده. ایا دیه کامل شامل میشود.و بیمه پرداخت میکند؟ بیمه میتواند ازراننده شکایت کند

  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام اینکه مقصر کیست، به نظر پلیس بستگی دارد ولی در چنین مواردی بیمه پول را می دهد اما خسارت را دریافت خواهد کرد.

آرش
25 مهر 1401

سلام امروز یه پراید وانت با من تصادف کرد ماشین من ایسوزو و ماشین من منهدم شد و چپ شد و من گواهی نامه پایه دو ندارم ولی مقصر ۱۰۰ در صد اونه میخواستم ببینم بیمه خصارت من ر میده

  کارشناس بیمه
  26 مهر 1401

  سلام بله ولی شما هم از نظر قانون تخلف کرده و جریمه خواهید شد.

ابوالفضل
11 آبان 1401

سلام
آگه یکی هنگام رانندگی با وسیله نقلیه بهش بزنن
و گواهینامه نداشته باشه و افسرم مقصر رو کسی که زده تشخیص بده و خسارت با کسی که زده باشع
تکلیف چیه

  کارشناس بیمه
  12 آبان 1401

  سلام خسارت تعلق میگیرد اما از نظر قانون جرم هم کرده است که بدون گواهینامه پشت فرمان نشسته است.

Amirhosein..
13 آبان 1401

سلام من با ماشین ویک ماشین دیگ خوردیم بهم و در کروکی من ۱۰۰ درصد مقصر شدم و گواهینامه ندارم ایا بیمه شخص ثالث (معلم) دیه خودم و کسی که همراهم بوده را میپردازه؟

  کارشناس بیمه
  13 آبان 1401

  سلام اصولا پرداخت می کنند اما خسارت را از شما خواهند گرفت. البته ممکن است که بیمه معلم قوانین مخصوص به خودش را داشته باشد.

   Amirhosein..
   24 آبان 1401

   پرداخت کنند مثلا اگه ۱۰۰ ملیون بدن بهم بعد باید ۱۰۰ ملیون پرداخت کنم؟

    کارشناس بیمه
    24 آبان 1401

    سلام بله البته در خصوص مبلغ های پنهان و اضافه تر اطلاعاتی نداریم.

علی
13 آبان 1401

سلام پدرم برای بار اول بدون گواهینامه به همراه سرنشین ماشین اقواممون سوار بوده و چپ کرده و شاکی هم نداره جرمش چیه؟

  کارشناس بیمه
  14 آبان 1401

  سلام جرم را فقط دادگاه تعیین می کند.

  Amirhosein..
  26 آبان 1401

  دیه طرف مقابلم که باهاشون تصادف کردم ۶ نفر بودن ایا بیمه دیه اونارو میده و بعدش من باید دیشون به بیمه بپردازم؟

   کارشناس بیمه
   27 آبان 1401

   سلام بر اساس ظرفیت ماشین دیه خسارت را پرداخت می کند.

    Amirhosein..
    27 آبان 1401

    دیشون بیمه میده بعد ایا من باید به بیمه بپردازم چون گواهینامه نداشتم؟

     کارشناس بیمه
     28 آبان 1401

     سلام اصولا بیمه میدهد ولی از شما دریافت خواهد کرد. اما به هر حال این قوانین را باید از خود دفتر بیمه یا یک وکیل بپرسید.

محمد مهدی احدی
02 آذر 1401

سلام ،اگر شخصی بدون گواهینامه رانندگی ،تصادف کند
ویکی از سرنشینان جان خود را ازدست دهد آیا بیمه شخص ثالث به او تعلق میگیرد،یا بر عهده راننده می‌باشد خیلی ممنون میشم پاسخ دهید

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1401

  سلام بیمه پرداخت می کند اما هزینه را از شخص خاطی میگیرد. البته ممکن است که هر شرکت بیمه قوانین مخصوص به خود را داشته باشد.

Aryan
07 آذر 1401

سلام من تصادف کردم قبل اون لاستیک ماشین ترکید و به گارد خوردم و گواهینامه ندارم زیر ۱۸ سالم
و مادرم همراهم بود منو مادرم خسارت جانی دیدیم شکستگی و … بیمه آیابیمه دیه را پرداخت می کند به هردوی ما؟

  کارشناس بیمه
  07 آذر 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا باید بدهد اما بعد از شما خواهد گرفت.

اسمعیل معصومی
10 آذر 1401

سلام من ماشین و موتور سیکلت دارم اگر یکی از این وسیله هام رو در اختیار یه نفری که گواهینامه رانندگی نداره بذارم ، آیا من باید جوابگو باشم ؟؟؟ یا…

آیا بیمه خسارت رو پرداخت میکنه؟

ممنون

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1401

  سلام بله. از نظر قانون هم باید جوابگو باشید.

Mo•
15 آذر 1401

سلام من ١٩ سالمه اتباع ماشین رو ناجا گرفته و گواهینامه نداشتم الان ماشینو چند روز میخابونن?چه قدر جریمشه?
ایا ناجا هم ماشین میگیرن?
الان چیکارکنم?

  کارشناس بیمه
  18 آذر 1401

  سلام این را باید از خود ناجا بپرسید.

علی
19 آذر 1401

سلام وقت بخیر، پلیس راه موتور پدرم را در حالت حرکات نمایشی گرفت و راننده هم من بودم و گواهی نامه رانندگی هم ندارم ایا برای ازادی موتور باید چقدر جریمه پرداخت کنیم؟

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1401

  سلام در خصوص مبلغ جریمه اطلاعی نداریم اما به هر حال باید تمامی خلافی ها را صفر کنید.

محمد عبدی۲
03 دی 1401

سلام خسته نباشید من امروز تصادف کردم گواهینامه ندارم
مقصر هم اونه من خسارتو از اون ها می گیرم

  کارشناس بیمه
  04 دی 1401

  سلام بله ولی شما هم جریمه خواهید شد

   منصور
   18 دی 1401

   سلام جریمه بدون گواهینامه هم دیه بهش تعلق میگیره؟

    کارشناس بیمه
    21 دی 1401

    سلام بیمه میدهد اما خسارت را بعدا میگیرد.

محمد عب
03 دی 1401

سلام خسته نباشید من دیروز تصادف کردم گواهینامه ندارم
مقصر هم اون هس دیروز بابام اومد جایی من اخرش گفت راننده اون نبود الان باهاش حل کردم میگه نمیگم راننده تویی میگه راننده باباته ماشین هم پارکینگه الان شورای حل اختلاف میریزم

  کارشناس بیمه
  04 دی 1401

  سلام ما که نفهمیدیم شما چی نوشتید، ولی به هر حال خودروی شما اگر به پارکینگ منتقل شده راحت تر از آن شخص خارج خواهد شد.

مهدی
13 دی 1401

بنظرم باید یه تجدید نظری روی سن گواهینامه بکنند مثلا از 16سالگی بزننده بعد هرکی رانندگیش بد بود به اون گواهینامه ندهند

محمد
28 دی 1401

سلام ببخشید یه سوال داشتم واسه این حکم رانندگی بدون گواهینامه که میگن 2 ماه تا 6 ماه حبس خواستم ببینم عملی میکنن واقعا یا برای ترسوندن طرف هست یا در بعضی مواقع عملی میکنن این حکم رو…
مثلا ما وقتی داریم میریم پلیس نگه داره ما رو بگه گواهینامه ما بگیم همراهمون نیست پلیس جریمه میکنه دیگه؟
چون من رفیق و اشنا زیاد دارم که بدون گواهینامه رانندگی کردن پلیس گرفتشون گفتن گواهینامه همرام نیست پلیس جریمه کرده…
من هم 17 سالم هست 20 جلسه اموزش رانندگی خصوصی هم رفتم خواستم ببینم واقعا اینجور هست یا نه
چون طی 1 سال ک دارم رانندگی میکنم هیچ تصادفی رخ نداده خداروشکر

  کارشناس بیمه
  28 دی 1401

  سلام بله عمل می کنند.

امیر
30 دی 1401

سلام من ۱۶ سال دارم و گواهینامه ندارم اگر مامور ماشین من را بگیرد چه میکند؟

  کارشناس بیمه
  30 دی 1401

  سلام اولین اقدام انتقال خودرو به پارکینگ است.

میلاد
02 بهمن 1401

سلام من ماشین به اسم خودم هس گوهینامه ندارم و اینکه ماشین بیمه هم نیس از خیابان فردوسی که رد میشدم ماشینو نگه داشتن و گفتن گوهینامه و مدارک دروغ گفتم گوهینامه همرام نیس ولی کارت ماشین بیمه همرام بود به کاغذ بیمه نگاه کرد دید از وقشتش گذشته و بیمه نیس ماشینو توقیعف کردن خواستم بدونم حالا کارم چی میشه چکار میکنم چقدر باید مریمه بدم چی میشه لطفا بگین؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1401

  سلام خودرو که پارکینگ منتقل خواهد شد و برای خارج کردن باید جریمه را کامل صفر کنید.

سینا
10 بهمن 1401

سلام من تصادف کردم گواهی نامه ندارم ولی ماشینم بیمه داره ایادرصورت پرداخت جریمه نداشتن گواهی نامه بیمه خصارت طرف مقابل روپرداخت میکنه

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز، در چنین مواردی بیمه خسارتی که به شخص ثالث وارد شده است را پرداخت می‌کند اما بعد تمام هزینه را از شما دریافت می‌کند. چون رانندگی بدون گواهینامه جرم است و براساس قانون خساراتی که در اثر تصادف راننده بدون گواهینامه وارد شود باید به وسیله خود شخص پرداخت شود.

سینا
10 بهمن 1401

سلام من تصادف کردم گواهی نامه ندارم ولی ماشینم بیمه داره ایادرصورت پرداخت جریمه نداشتن گواهی نامه بیمه خصارت طرف مقابل روپرداخت میکنه خواهش میکنم جوابموزودبدید

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز، در چنین مواردی بیمه خسارتی که به شخص ثالث وارد شده است را پرداخت می‌کند اما بعد تمام هزینه را از شما دریافت می‌کند. چون رانندگی بدون گواهینامه جرم است و براساس قانون خساراتی که در اثر تصادف راننده بدون گواهینامه وارد شود باید به وسیله خود شخص پرداخت شود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید