02 بهمن 1400

مجازات رانندگی بدون گواهینامه و قانون بیمه شخص ثالث برای رانندگان فاقد گواهی نامه

رانندگی با وسایل نقلیه در کشور‌ها و ایران ملزم به رعایت قوانین است. از این رو در کشور عزیزمان ایران، رانندگی بدون گواهینامه امکان پذیر نیست و در صورت عدم رعایت این قانون، با جریمه‌های سنگینی مواجه خواهید شد.

قابل توجه است که وسایل نقلیه برای استفاده، نیاز به آموزش دارند. در همه جهان، فرد راننده باید گواهینامه داشته باشد تا در صورت بروز حادثه و تصادف مشکلی از نظر نقض قانون عدم دریافت گواهینامه برای او پیش نیاید. حالا سوالی که به وجود می‌آید این است که اگر فردی مهلت گواهینامه رانندگی او به پایان رسیده باشد چه مجازاتی دارد؟ در این مطلب قصد داریم درباره قوانین گواهینامه توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در حقیقت به این سوال پاسخ دهیم که به راننده بدون گواهینامه بیمه تعلق می گیرد یا خیر. با ما همراه باشید.

قانون بیمه شخص ثالث

در حقیقت بر اساس قوانین بیمه شخص ثالث، در سال ۱۴۰۰، دیگر شرایط انتقال تخفیف در زمان فروش خودرو وجود ندارد. این موضوع مزیتی برای معامله خودرو نیست. در حقیقت این قانون در راستای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، ایجاد شده و تخفیف این بیمه‌نامه قابل انتقال به خریدار جدید خودرو نیست.

حالا تصور کنید که در حین رانندگی دچار حادثه شده‌اید و پلیس راهنمایی و رانندگی شما را مقصر تصادف می‌داند. در این صورت اگر بیمه شخص ثالث یا گواهینامه نداشته باشید، چه اتفاقی می‌افتد؟

بیمه شخص ثالث و خسارت رانندگی بدون گواهینامه

اگر شما در حین تصادف با خودرو، گواهی نامه نداشته باشید به طور حتم دچار تخلف شده‌اید. در برخی از مواقع این سوال به وجود می‌آید که با داشتن بیمه شخص ثالث، می‌توان این خسارت‌ها را پرداخت کرد یا خیر؟

رانندگی بدون گواهینامه

بیمه شخص ثالث و رانندگی بدون گواهی نامه

طبق قانون، شرکت‌های بیمه باید خسارت را تحت هر شرایطی پرداخت می‌کردند. حال در صورتی که راننده مقصر و فاقد گواهینامه باشد، بیمه شخص ثالث خسارت شخص زیان دیده را پرداخت خواهید کرد؛ اما بعد از فرد مقصر تمامی مبلغ را دریافت می‌کند. حالا می‌تواند به صورت کامل یا قسطی باشد.

نکته بسیار مهم این است که اگر در زمان وقوع حادثه رانندگی بدون گواهی نامه باشد و خسارات جانی رخ دهد، راننده مقصر است و متهم به جرم قتل می‌شود. بهتر است که تحت هیچ شرایطی ریسک نکرده و بدون گواهینامه رانندگی نکنید.

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

در قانون دو نوع مجازات رانندگی بدون گواهینامه در نظر گرفته شده است. قانون مجازات اسلامی ‌بخش تعزیرات و دومی در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جزو این دو نوع مجازات است. در ادامه از دو نظر قانون، جرم نداشتن گواهینامه را نوشته ایم.

قانون مجازات اسلامی‌

دقت داشته باشید که در ماده 723 و قانون مجازات اسلامی‌ اگر به رانندگی بدون گواهینامه اقدام کنید، مرتکب جرم شده‌اید. شرح این ماده به این صورت می‌باشد که ” هر فرد بدون گواهینامه رسمی ‌به رانندگی یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است اقدام کند و همچنین هر فرد که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد، رانندگی کند، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.”

البته که طبق این قانون مشاهده خواهید کرد که مجازات حبس در این قانون با توجه به بند 1 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمد‌ها به جزای نقدی هم تبدیل خواهد شد.

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی

رسیدگی به تخلفات رانندگی یکی دیگر از قوانین رانندگی بدون گواهینامه است که طبق ماده 10 قانون ” در صورتی که راننده بدون گواهینامه به رانندگی اقدام کند، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضایی معرفی خواهد شد.”

برای آگاهی بیشتر از قوانین راهنمایی و رانندگی به اینجا مراجعه نمایید.

رضایت و عدم رضایت شاکی در تصادف

در بسیاری از حادثه‌های جاده‌ای که به رانندگی بدون گواهینامه اقدام کرده‌اید، رضایت شاکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. وکیل جرایم کیفری عنوان می‌کند، در پرونده تصادف‌های جاده‌ای که راننده بدون گواهینامه رانندگی کرده باشد رضایت شخص شاکی به شرح زیر است:

اگر شاکی رضایت خود را اعلام کند، پرونده متوقف نخواهد شد و مختومه اعلام نمی‌شود. به این دلیل که جرم ارتکابی، قتل غیر عمد یا شبه عمد عنوان می‌شود و قابل بازگشت نیست. البته که این نوع شکایت‌ها و رسیدگی به پرنده با شکایت شاکی، شروع می‌شود اما با رضایت او مختومه اعلام نخواهد شد.  باید رسیدگی‌های قانونی آن در دادگاه مورد تعقیب و رسیدگی باشد تا اجرای حکم انجام شود.

قانون جدید تصادف بدون گواهینامه به هیچ وجه طرفدار شخص خاطی نیست.

رانندگی بدون گواهینامه متناسب

هنگامی‌ که گواهینامه دریافت می‌کنید با محدودیت‌های رانندگی مواجه خواهید شد. در صورت داشتن گواهینامه پایه 3 و پایه 2 برخی محدودیت وجود دارد که به شرح زیر است:

 • برای رانندگی در 3 ماه اول سال باید یک همراه داشته باشید.
 • پس از دریافت گواهینامه محدودیت رانندگی خارج شهر تا یکسال برقرار است.
 • برای رانندگی با خودروهای سنگین باید گواهینامه مربوطه را اخد کنید.

در صورتی که فرد راننده محدودیت‌های گفته شده را رعایت نکند و رانندگی وی منجر به حادثه شود، بیمه مبلغ خسارت زیان دیده را پرداخت خواهد کرد؛ اما راننده مقصر باید این مبلغ را به شرکت بیمه پرداخت کند.

دادگاه صالح چیست؟

دادگاه صالح برای رسیدگی به جرایم نداشتن گواهینامه و بروز تصادف‌ها است که همان دادگاه کیفری 2 می‌باشد. در این دادگاه کیفری، صدور رای کیفری برای ضرر و زیان شاکی خصوصی با توجه به مدارک، انجام می‌شود. البته که اگر رسیدگی به ضرر و زیان فرد مدعی خسارت نیاز به تحقیقات بیشتر باشد، دادگاه رای را صادر می‌کند و بعد از آن به دعوای ضرر و زیان رسیدگی خواهد شد.

یکی از اتفاق‌هایی که در بسیاری از شهر‌ها در حال رخ دادن است، رانندگی بدون گواهی نامه می‌باشد. با توجه به نبود مهارت و بهتر بگویم عدم صلاحیت رانندگی، حادثه جاده‌ای رخ می‌دهد. در برخی از مواقع، جبران خسارت‌ها بسیار سنگین خواهد بود.

در حقیقت تا زمانی که گواهینامه فرد در مراجعه صلاح مورد تایید قرار نگرفته باشد، در صورت بروز حادثه، پیامد‌های قانونی بسیاری برای فرد بدون گواهینامه رخ می‌دهد. مهم‌ترین این پیامد‌ها فوت فرد است و در این صورت با راننده بدون گواهینامه مطابق قوانین برخورد می‌شود.

رانندگی با گواهینامه تمدید نشده

رانندگی بدون گواهینامه با رانندگی با گواهینامه تمدید نشده تفاوت‌هایی دارد. سوالی که در هنگام وقوع تصادف ایجاد می‌شود، این است که آیا رانندگی بدون گواهینامه تمدید نشده مجازات دارد؟

در حقیقت تمدید نکردن گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه نیست و در صورت تمدید نکردن این مدرک قانونی، با پرداخت جریمه می‌توان گواهینامه را تمدید کرد.

عواقب رانندگی بدون گواهینامه

همانطور که می‌دانید بیشتر تصادف‌های رانندگی ناشی از بی احتیاطی است و عدم تسلط و توانایی یکی دیگر از عوامل تصادف‌ها است. توجه داشته باشید که اگر رانندگی بدون گواهینامه را انتخاب کرده‌اید، عواقب جبران ناپذیر را هم باید در نظر بگیرید. فردی که بدون گواهینامه منجر به حادثه می‌شود و مجرم است. شخص باید در دادگاه‌های رسیدگی به جرایم رانندگی مورد بررسی قرار بگیرد.

 

رانندگی بدون گواهی نامه

عواقب رانندگی بدون گواهینامه

هدایت موتور بدون گواهینامه

بر اساس ماده 1 آیین نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی مصوب سال 1390 هیئت محترم وزیران، برای هدایت تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی از جمله: انژکتوری، کاربراتوری و موتور برقی نیاز به گواهینامه است. در صورتی که راکب موتور، گواهینامه به همراه نداشته باشد، مطابق قانون 723 مجازات اسلامی با او برخورد خواهد شد.

محدودیت‌های رانندگی برای افراد تازه گواهینامه گرفته

رئیس صدور گواهینامه پلیس محدودیت‌های جدید افرادی که تازه گواهینامه گرفته‌اند، در سال اول بیان کرد:

 • این افراد در سه ماه اول، حتماً باید با یک نفر دارای گواهینامه پایه سوم (بدون شرط و مشکل) یا دارای گواهینامه پایه اول و دوم همراه خود داشته باشند.
 • این افراد باید مراقب باشند که تخلفات منجر به دریافت نمره منفی نداشته باشند.
 • این گروه همچنین حق رانندگی با وسیله نقلیه از ساعت 24 تا 5 صبح را ندارند.

اهمیت بیمه شخص ثالث در تصادف

با تمام شرایطی که توضیح دادیم ما به شما توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان و حتی برای مدت زمان کوتاه هم بدون گواهینامه، رانندگی نکنید. نکته مهم دیگر خرید بیمه شخص ثالث است که در قانون به عنوان بیمه اجباری شناخته می‌شود. هر خودرویی باید این بیمه‌نامه را داشته باشد تا در صورت بروز تصادف، شرایط پرداخت هزینه به خودرو شخص ثالث فراهم شود.

کافی است که برای تهیه بیمه شخص ثالث به سامانه استعلام، مقایسه و خرید بیمه دات کام مراجعه کنید و در منوی محصولات تنها با چند کلیک این بیمه‌نامه را تهیه کنید. لازم به ذکر است که این مجموعه به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته آمادگی پاسخگویی برای پشتیبانی محصولات خود را دارد.

در آخر اگر درباره تمدید گواهینامه و مجازات رانندگی بدون گواهینامه سوالاتی دارید که در این مطلب به آن پاسخ داده نشده است، کافی است که در انتهای این متن و در قالب کامنت سوالات خود را از کارشناس‌های بیمه‌ای بپرسید تا در کوتاه‌ترین زمان ابهامات شما برطرف شود.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
30 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث (قانون تخفیف بیمه ثالث اردیبهشت1401)

تخفیفات عدم خسارت هنگام انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو است. چون اگر فرد از درصد بالایی تخفیفات به دلیل رانندگی ایمن خود برخوردار باشد، در هنگام خرید بر کاهش قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر چشمگیری دارد.

29 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو خودران؛ تحولی جدید در صنعت بیمه ماشین بدون راننده

برای آشنایی با خودرو بدون راننده و چگونگی بیمه خودرو خودران، این مقاله را مطالعه کنید.

05 اردیبهشت 1401 / بیمه شخص ثالث

مزایا و معایب بیمه شخص ثالث کوتاه مدت

بیمه شخص ثالث کوتاه مدت مناسب چه افرادی است؟ چگونه می‌توان این بیمه نامه را تهیه کرد؟ برای آگاهی بیشتر این مقاله را بخوانید.

03 اردیبهشت 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

آدرس مراکز پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث و بدنه

اگر می‌خواهید از شرکت بیمه شخص ثالث یا بدنه خسارات خود را دریافت کنید، اما نمی‌دانید به کدام مرکز مراجعه نمایید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

31 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

جرم تصادف ساختگی چیست؟ قانون بیمه برای تصادفات عمدی

29 فروردین 1401 / بیمه بدنه / بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو: ارزان‌ترین یا گران‌ترین بیمه؟ کدام بیمه ماشین را بخریم؟

بهترین بیمه خودرو چه ویژگی باید داشته باشد؟ آیا همیشه ارزان یا گران بودن دلیل بر بهتر بودن بیمه است؟ برای آگاهی از ویژگی‌های بهترین بیمه ماشین این مقاله را از دست ندهید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سیدامیرعباسی
10 آذر 1400

چرا امسال تخفیف بیمه هارو حساب نمیکنن موتورم35درصد تخفیف داشته که امسال40درصد میشه رفتم براتمدید گفتن دیگه این قانون برداشته شد من خوشحال گفتم تقریبا نصفه بیمه موتورم که گفتن دیگه نمیشه.من چجور850هزارتومن بدم برابیمه.والا به امام حسین تو اسنپ بابدبختی ازلای ماشینا پول درمیاریم.خرج6ماهه زنو بچمه ندارم بدم.همینجور بدون بیمه سوارمیشم .ولی سپردمتون به دودست بریده حضرت عباس.نفرین زنو بچم طفل معصوم سید بگیرتون که اتفاق برام بیفته زندگیم نابودمیشه.ای خدا خدائیتو ثابت کن.ادم هست 5میلیارد ماشینشه10میلیارد خونشه منی که سرمایم 10تومن موتوره یکیه.یا مولا علی جدم بزنین گرم بزنشون که تابحال عاجزانه هرچی ازت خاستم بهم دادی.دست دزداروروکن.مثل مدیردیوار.کیف کردم گرفتنش

  کارشناس بیمه
  10 آذر 1400

  سلام آقای عباسی وقت بخیر ما فقط کارگزار و مجری قوانین بیمه مرکزی هستیم و این مساله که شما گفتید، نقد به قوانین هست و ما در قوانین نقشی نداریم متاسفانه

  بندر
  26 دی 1400

  باسلام
  ااگر شخصی با گواهی نامه پایه سه با ماشینی که باید گواهی نامه پایه دو داشته(مینی بوس )باشه تصادف کنه و مقصر باشه دیه سرنشینانش را بیمه پرداخت میکنه
  باتشکر

   کارشناس بیمه
   26 دی 1400

   سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

عدم تمدید گواهینامه در تصادفات
16 آذر 1400

سلام وقتتون بخیر
من گواهینامه دارم ولی الان به سختی تمدید میکنن بخاطر کارت پایان خدمتم که معافیت پزشکی هست
الان اگه من تصادف کنم و مقصر باشم بیمه جوابگو است و خسارات رو پرداخت میکنه یا نه

  کارشناس بیمه
  16 آذر 1400

  خیر
  شرط پرداخت خسارت داشتن گواهینامه برای فرد راننده است

مریم
18 آذر 1400

سلام من گواهی نامه ندارم، ولی ماشین دارم و هرسال بیمه شخص ثالث رو انجام میدم ، امسال میخوام ماشینو بدم به یکی از اقوام باااش کار کنه ولی بیمه رو بنام خودم گرفتم، الان بمن میگن چون گواهی نامه داری فرقی نداره کی پشت فرمون باشه، در صورت سانحه بیمه فقط بیمه گذار یعنی من رو میشناسه و من چون گواهی نامه ندارم مشمول دریافت بیمه درصورت حادثه احتمالی نمیشم، ممنون میشم زودتر جواب بدید

  کارشناس بیمه
  20 آذر 1400

  سلام دوست عزیز
  لطفاً جهت راهنمایی بیشتر با واحد پرداخت خسارت بیمه نامه فعلی خود تماس بگیرید

یک پدر
15 دی 1400

والا من یک پدرم. هرچقدر هم که به پسرم میگم از خودرو استفاده نکنه تا گواهینامه نگرفته گوش نمیکنه. دوستاش میشینن به من میگه منم باید استفاده کنم. عاجز شدم چه کار کنم؟

  کارشناس بیمه
  15 دی 1400

  سلام دوست عزیز، متاسفانه این مساله ای که نوشتید، در جامعه وجود دارد. البته ما فقط در زمینه فروش بیمه فعالیت داریم و متاسفانه اما سعی کرده ایم تا حداقل در این مقاله اطلاع رسانی داشته باشیم.

بندر
26 دی 1400

باسلام
ااگر شخصی با گواهی نامه پایه سه با ماشینی که باید گواهی نامه پایه دو داشته(مینی بوس )باشه تصادف کنه و مقصر باشه دیه سرنشینانش را بیمه پرداخت میکنه
باتشکر

  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به تغییرات، بیمه خسارت را جبران می کند اما احتمال اینکه از شخص بازپس بگیرد، وجود دارد. به هر حال باید با واحد خسارت شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

امیر
16 بهمن 1400

سلام امیر حسين هستم، درسال 96تصادف جرحي کرده ام و گواهینامه نداشتم خسارت طرف مقابل مالی بود و گرفت ولی بیمه شخص ثالث برای پرداخت به من امتنإٕ میکند،و فقط یه مبلغی کمی بعنوان اللحساب به من ۲سال پیش پرداخت کرده و بس،من از شما راهنمایی میخواهم

  کارشناس بیمه
  16 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز لطفا با واحد پرداخت خسارت تماس بگیرید

احسان
29 بهمن 1400

اگر اعتبار گواهینامه تمام شده باشه و تصادفی رخ بده ، بیمه خسارت نمیده؟اینجوری متوجه شدم من،اگه این باشه که یعنی فاتحه مع الصلوات ، حالا اولی خوبه،طبق قانون هیچ کس حق اینو نداره بدون صدور گواهینامه ، رانندگی کنه،اما واسه هر آدمی ممکنه پیش بیاد سهوا یادش بره که مثلا مدت ۱۰ساله ی گواهینامه ش به پایان رسیده، به نظرم از طرف نیروی انتظامی یا مراجع قضایی جریمه ای برای هرروز دیر کرد تمدید در نظر بگیرن منطقیه،اما بیمه چیکاره س که خسارت نده؟

  کارشناس بیمه
  30 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، نداشتن گواهینامه با تموم شدن تاریخ اعتبار متفاوت است. خسارت داده می شود اما از شما گرفته خواهد شد.

Ali
04 اسفند 1400

سلام وقت بخير شخصي گواهينامه داره ولي در گواهينامه ذكر شده با عينك بايد رانندگي كنه و اگر راكب رعايت نكنه و بدون عينك رانندگي كنه و حادثه رخ بده بيمه هزينه حادثه رو پرداخت ميكنه يا نه؟

  کارشناس بیمه
  06 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، فکر نکنیم که این مساله اصلا ارتباطی به بیمه پیدا کند.

حسین
07 اسفند 1400

سلام من در سال ۱۳۹۹تصادف کردم طرف مقصر بود ولی گواهینامه نداره و فوت کردن بعدش چند ماه رفیقش ک کنارش بود چون اون راننده بود ن اونی ک فوت کردن امدن دادگاه اعتراف کردن گفتن من راننده بودم بعد براش ک ۳سال زندان‌ امد باز اعتراض کرد ک ن اون موقع عقلم از دست دادم من راننده نیستم پرونده رفت استان قطعی شد باز همون شد پرونده ک امد حالا بیمه اعتراض کرده میگع اونی ک فوت کرده اون راننده هس چون در کروکی فرد فوت شده نوشتن‌ حالا پرونده باز رفته استان…اگر فرد فوت شده راننده کنن دیه شو میدن یا ن…و خرج ماشین من و دیه من کی میده

  کارشناس بیمه
  07 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و باید با یک وکیل مشورت کنید.

مریم
15 اسفند 1400

سلام من تو یه ماشینی بودم به عنوان مسافر تصادف کردیم ایشون گواهی نامه نداره ولی ماشینشون بیمه هستش دیه بنده رو خودشون باید از جیب خودشون بدن یا بیمه میده؟

  کارشناس بیمه
  15 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در قانون جدید بیان شده که بیمه خسارتی را پرداخت نمی کند.

علی
21 اسفند 1400

سلام.من با یک ماشین تصادف کردم مقصر طرف مقابل هست و بیمه دارد ولی گواهینامه ندارد. تمام مدارک از قبیل کارت ملی و بیمه نامه دست پلیسه ولی خودش فرار کرده .چگونه می تونم از بیمه نامش استفاده کنم.ممنون که پاسخ فرمایید.

  کارشناس بیمه
  21 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، از طریق مراجع قضایی و حقوقی می توانید پیگیری کنید.

پرهام
24 اسفند 1400

سلام من گواهینامه موتورسیکلت ندارم و با خودرو تصادف کردم و مقصر هم طرف مقابله اگر جریمه عدم گواهینامه را پرداخت کنم آیا بیمه حاضر به پرداخت هزینه تعمیرات بنده میشود؟

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، وقتی خودرو مقصر باشد، به هر حال باید بیمه پول شما را بدهد.

کریمی
04 فروردین 1401

سلام من یک ماه پیش تصادف کردم و بیمه پرداخت خسارت را منوط به تمدید گواهینامه ام کرده است و فعلا نتوانستم گواهینامه ام را تمدید کنم چکار میتونم بکنم

  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، چاره ای جز تمدید ندارید.

ارزم
10 فروردین 1401

به به چقدر عدالت رعایت شده البته به نفع بیمه.اصلا ربطی به بیمه نباید داشته باشه،بیمه معضفه یه پولی بگیره خودرو روبیمه کنه دوما .اون پدرمرده ازکجا یه نفر ادم بیکار که گواهینامه هم داشته باشه وتازه نمره منفی هم نداشته باشه وفقط بااین شرایط درساعات بیداربودن گنجشکها حق رانندگی داره جاده های بیرون شهر هم که نمیتونه بره.خب اینقد الکی الکی مردم قبول نکنید هرکه فیل خواهد جورهندوستان کشد.کسیکه دوسداره رانندگی کنه باید یاد بگیره من خودم به شخصه حاظرم با رییس راهنمایی رانندگی یه قراری بزارم توی هر خیابانی که خودشون گفتن درعرض پانزده دقیقه تعدادی راننده باگواهینامه که درحال گذر در مرکز شهر هستن انتخاب کنم وبه شرط ثابت کنم حتی پنج درصد قوانین واصلا کلا رانندگی رابلد نیستند.واقعا متاسفم برای این قانون گذار.البته بیمه که برای همه شناخته شده هست اگر همه مدارک وشواهد هم کامل باشه باید یک جفت کفش نو بخری وبدویی دنبال دویس هزار تومن پول.از جای مهرداغ. روی پیشانیتون خجالت بکشید.یکم بفکر این مردم بدبخت باشید که جز خداکسی راندارند وصدالبته خداهم سکوت کرده.جالب اینجاس خودتون هم امتحان و ایین نامه خودتون قبول ندارید و یه دختر که عملی صفره را برای بار دوم یاسوم قبول میکنید.یاامام غریب

  کارشناس بیمه
  10 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، ممنون از پیامتان. ما در این مقالات فقط اطلاعات مربوط به بیمه را نوشته ایم. به هر حال، امیدواریم که روزی این مشکلاتی که شما فرمودید، حل شود.

علی اصغر پورعسگری
13 فروردین 1401

سلام
اگر شخص زیان دیده مقصر نباشد و در عین حال گواهینامه هم نداشته باشد بیمه به او تعلق میگیرد ؟

  کارشناس بیمه
  13 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس آخرین مطالبی که در سایت های بیمه منتشر شده است، به زیان دیده به هر حال باید تحت هر شرایطی خسارت پرداخت شود.

محمد
17 فروردین 1401

سلام اگر کسی که گواهینامه ندارد تصادف کند ولی مقصر نباشد وضعیت مجازات و بیمه براش چطور خواهد بود؟

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، خسارتی که به او تعلق می گیرد (اینکه چه حد به شرکت بیمه بستگی دارد) اما به هر حال به دلیل رانندگی بدون گواهینامه باید جریمه آن را بپردازد.

Mahdi
18 فروردین 1401

سلام برادر بنده متاسفانه گواهینامه نداره به همین دلیل ماشین توقیف شده در ضمن دو بار هم به دلیل نداشتن گواهینامه رفته دادسرا. خاستم بدونم برای بار سوم تکلیفش چی میشه. ممنون میشم جواب بدین

  کارشناس بیمه
  18 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است و ما اطلاعی نداریم. مطمئنا عواقب بدتری چشم انتظارشان است.

   Mahdi
   18 فروردین 1401

   نه تصادف کرده نه مشکلی دیگه ای داشته، تو خیابون جلوشو گرفتن پشت فرمون ماشین رفیقمون بوده، مطمئنا عواقب بدتری چشم انتظارشان است. نگران کنندس میشه یکم واضح تر بگین سپاسگذارم

    کارشناس بیمه
    07 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، نوشتیم که مساله حقوقی است و اطلاعی در این خصوص نداریم.

جواد
18 فروردین 1401

سلام وقت بخیر من تصادف کردم ک خسارت مالی بوده ولی گواهینامه ندارم مامور ماشین مقابل رو مقصر کرد و گفتن بهم ک برم گواهیناممو بیارم بر این اساس ک من گواهینامه دارم و همرام نیست الان تکلیف چی میشه وقتی بفهمن گواهینامه ندارم

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا خسارتی باید به شما پرداخت شود. البته به خودرو؛ اما به هر حال کار شما سخت است. صاحب خودرو بهتر است که در مراحل باشد.

حیدر حسامی
18 فروردین 1401

سلام چند روز پیش متاسفانه لاستیک ماشینمون ترکید و با گارد ریل کنار جاده برخورد کردیم که بعد از پیاده کردن سرنشینان ماشین به طور کامل در آتش سوخت و تعداد سه سرنشین دچار سوختگی شدید شدند آیا بیمه خسارتی به سرنشینان حادثه دیده میده

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا باید بیمه ثالث خسارت بدهد.

a.m
19 فروردین 1401

پسر عموی من با ماشین چپ کرده بیمه بدنه دارد کروکی هم دریافت نموده ولی گواهینامه درست کرده آیا بیمه متوجه میشود

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، والا پسر عموی شما تخلف کرده است و متوجه شدن جعلی بودن خیلی راحت است.

ali
19 فروردین 1401

ایا شرکت بیمه برای پرداخت خسارت بیمه بدنه از گواهینامه رانندگی استعلام میگیرد

  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز،پرداخت خسارت بسته به این دارد که مقصر باشد یا خیر. بعد اینکه هر شرکت در خصوص پرداخت خسارت قوانین مخصوص به خود را دارد.

   امیر
   20 فروردین 1401

   سلام شرکت بیمه هلی خصوصی آیا متوجه گواهینامه رانندگی جعلی یا اصلی می‌شوند چگونه آیا استعلام میگیرند

    کارشناس بیمه
    20 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، کارشناسان باتجربه دارند که متوجه این مساله خواهند شد.

Mahdi
20 فروردین 1401

برای بار سوم به دلیل نداشتن گواهینامه ماشین به پارکینگ منتقل شد و400 هزار تومان جریمه بردیدن بنده سوال پرسیدم ازتون جواب نگران کننده ای دادین: مطمئنا عواقب بدتری چشم انتظارشان است. درحالی که اصلن چیزه خاصی نبود جناب کارشناس بیمه فقط 400هزار تومان جریمه پرداخت کردم

  کارشناس بیمه
  27 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، یکبار دو بار سه بار ولی به هر حال یکجا این سوابق برای شما ثبت می شود. البته باز خداروشکر که فقط جریمه مالی بریدند.

فرید خاطری
24 فروردین 1401

سلام ، من تصادف کردم و طرف مقصر هستش و دادگاه یه ماه بهش وقت داد خسارت رو بده ، ۴٠ میلیون تومان، بعد طرف گواهینامه نداره و میگه بیمه نامه رو بده تا بخشی از خسارت رو با اون بدم. سوالم اینه آیا بیمه خسارت میده درحالیکه گواهینامه نداره؟؟

  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس آخرین اطلاعات بیمه خسارتی نمی دهد؛ اما باز به شرایط بستگی دارد.

بیمه
30 فروردین 1401

اگه گواهینامه موتور نداشته باشی تصادف کنی بیمه پول میده یا نمیده؟

  کارشناس بیمه
  16 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، قاعدتا باید بدهند اما به هر حال فرد جرم کرده است.

مهرداد
31 فروردین 1401

سلام وقت بخیر ، بنده به تازگی تصادف کردم و بدون گواهینامه هستم بیمه خودرو ایران هستش آیا بیمه خسارت رو پرداخت میکنه؟؟

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس قانون پرداخت نمی کند. البته باز شرایط خاصی دارد. این قوانین همیشه تغییر می کند.

محسن
07 اردیبهشت 1401

با عرض سلام و خسته نباشید…
اگر دو خودرو با هم برخورد کنند وراننده خودرویی که مقصر نیست گواهینامه نداشته باشد آیا خودروی مقصر باید به زیان دیده خسارت پرداخت کند؟؟؟
ممنون

  کارشناس بیمه
  07 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، بله.

علی
08 اردیبهشت 1401

سلام خسته نباشید لطفن سوال منو جواب بدید
من با موتوتصادف کردم یه کامیون بهم زده که مقصر ۱۰۰درصدشناخته شده ولی من گواهینامه ندارم میخاسم بدونم خسارت جانی و موتور به من تعلق میگیره؟

  کارشناس بیمه
  15 اردیبهشت 1401

  سلام دست عزیز، اگر آن شخص مقصر باشد، باید تعلق بگیرد.

Alireza
08 اردیبهشت 1401

سلام من یک تصادف داشتم وطرف مقابل مقصر هست ولی من گواهینامه ندارم هم اسیب جانی دیدم هم خودروی پرونده من الان رفته شورا حل اختلاف زشکی قانونی نامه زده که۳ماه دیگه بیا ودوباره معاینه شو
میخاسم راهنماییم کنید لطفن چطوری خسارتم رو بگیرم باید۳ماه وایسم پرونده باید شورا بمونه؟ ومنی که گواهنامه نداشتم باموتور بودم خسارت بمن میدن قطعی
ممنون میشم راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  08 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، ما سایت بیمه هستیم و سوال شما دیگر جنبه حقوقی دارد و باید از یک وکیل بپرسید.

رحمانی
13 اردیبهشت 1401

سلام دیشب پسرمن بدون گواهینامه سوارخودرو شده وماشین رو چپ ووارد پرتگاه شده متاسفانه هم خودش هم سرنشین دچارصدمات جرحی شدن ایا میتونیم ازبیمه شخص ثالث استفاده کنیم اگه ممکنه سریع جواب بدین من تصمیم بگیرم چون هنوز ماشین تو دره هستش

  کارشناس بیمه
  13 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، طبق تعریفی که از بیمه شخص ثالث است، بله می توانند

صادق
22 اردیبهشت 1401

سلام ، اگر راننده ای که مقصر است گواهی نامه نداشته باشد و راننده خسارت دیده هم گواهی نامه نداشته باشد آیا خسارت زیان دیده که مقصر نیست را بیمه پرداخت میکند یا آیا گواهی نامه نداشتن راننده ای که مقصر نیست تاثیری در گرفتن خسارتی که دیده است دارد؟

  کارشناس بیمه
  22 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، این وسط چه کسی گواهینامه داشته؟ بیمه خسارت را می دهد (البته این قانون همیشه دستخوش تغییره) اما باید فرد برگرداند.

محسن
31 اردیبهشت 1401

ببخشید من تصادف کردم گواهی نامه موتور ندارم بیمه داشته باشم دیه بهم تعلق میگیرد؟

  کارشناس بیمه
  31 اردیبهشت 1401

  بر اساس قانون جدید دیه تعلق نمیگیرد

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید