10 مهر 1401

تخلفات منجر به توقیف خودرو کدام‌اند؟ 6 خلافی منجر به توقیف خودرو و موتور

حتماً برای شما هم پیش آمده که در حین رانندگی از سمت پلیس، ماشین شما توقیف شود یا اینکه شاهد توقف ماشین سایر افراد باشید. تخلف عضو جدا نشدنی رانندگی است و برای هرکسی ممکن است به وجود بیاید. جرائم انواع گوناگونی دارد که یکی از مهم‌ترین و ترسناک‌ترین آن‌ها تخلفات منجر به توقیف خودرو است.معمولاً بعد از این توقیف، خودرو توسط پلیس به پارکینگ هدایت می‌شود. آیا با تخلفات منجر به توقیف خودرو آشنا هستید؟ این موضوع نه تنها برای ماشین‌های شخصی، بلکه برای موتور سیلکت‌ها نیز قابل اجرا می‌باشد.اگر می‌خواهید بدانید کدام خلافی‌ها به توقیف خودرو منتهی می‌شوند، این مقاله را از دست ندهید!

تخلفات منجر به توقیف خودرو شامل چه مواردی می‌شود؟

مهم‌ترین تخلفاتی که باعث توقف خودرو می‌شوند به شرح زیر هستند:

فوت و جراحت فرد

از جمله تخلفات منجر به توقیف خودرو می‌توان به تصادفاتی اشاره کرد که باعث فوت یا جراحت یک نفر شود. معمولاً در چنین شرایطی خودروی مقصر توقیف و راهی پارکینگ می‌شود.

میزان بالای خلافی

از جمله تخلفات منجر به توقیف خودرو، خلافی بالا است!! اگر خلافی خودروی شما میزانی برابر یا بیش از 1 میلیون باشد و پلیس راهنمایی و رانندگی متوجه شود، در همان لحظه خودروی شما را نگه می‌دارد و به پارکینگ انتقال می‌دهد.

نداشتن مدارک مهم ماشین

امکان دارد در حین رانندگی، پلیس راهور به شما فرمان ایست داده و مدارک ماشین را تقاضا کند. اگر در برابر پلیس مدارک، بخصوص گواهی نامه همراهتان نباشد، خودروی شما به پارکینگ راهنمایی و  رانندگی منتقل می‌شود.

شکایت از پلاک ماشین

اگر برای ماشین به هر دلیلی شکایتی ثبت شود یا به سازمان‌های دولتی بدهی داشته باشد، در صورت استعلام توسط پلیس راهنمایی و رانندگی خودرو توقیف می‌شود. یکی از موضوع‌های شکایتی که معمولاً وجود دارد، فرار از صحنه تصادف است.

انجام دو تخلف همراه باهم

گاهی راننده‌های خاطی، در یک لحظه دو تخلف را همزمان انجام می‌دهند. اگر این تخلفات جلوی چشم پلیس باشد، خودرو به پارکینگ منتقل می‌شود. از جمله این تخلفات عبارتند از:

 • سرعت بالا و غیرمجاز
 • حرکات مارپیچ
 • سبقت‌های غیرمجاز
 • توقف در محل‌های پارک ممنوع
 • پارک کردن در پیاده رو

مورد دیگر مختص به موتورسیکلت وجود دارد و آن راندن در پیاده رو است. اگر یک موتور سوار با سرعتی غیرمجاز در پیاده رو رانندگی کند و همزمان از حرکات غیرمجازی مثل مارپیچ استفاده نماید وسیله نقلیه او متوقف و راهی پارکینگ می‌شود.

علاوه بر آن اگر موتورسیکلتی صدای ناهنجار ایجاد کند و یا بار غیر مجاز حمل کند، موتور وی متوقف و به پارکینگ انتقال داده می‌شود. در چنین شرایطی علاوه بر توقیف خود وسیله نقلیه، احتمال ابطال و توقیف گواهی نامه نیز وجود دارد. از دیگر دلایلی که باعث توقیف موتور می‌شود می‌توان به تک چرخ و حرکات مارپیچ و نمایشی اشاره کرد.

تخلفات منجر به توقیف خودرو

توقف ماشین به دلیل انجام تخلفات منجر به توقیف خودرو

آیا استفاده از نوشیدنی‌های الکلی منجر به توقیف خودرو می شود؟

بله هرگونه استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی در پشت فرمان و رانندگی، جزء تخلفات منجر به توقیف خودرو محسوب می‌شود. این موضوع نه تنها باعث می‌شود خودروی‌تان را برای مدتی از دست بدهید بلکه عواقب بدتری نیز برایتان خواهد داشت.

استفاده از پلاک مخدوش یا غیر قانونی

اگر به خیابان‌های مرکز شهر که در طرح ترافیک قرار دارند رفته باشید، احتمال دارد با خودروهایی مواجه شدن باشید که پلاک خود را پوشانده‌اند. برای این چنین کاری می‌کنند تا بتوانند از قسمت‌هایی که داخل طرح ترافیک قرار دارند، عبور کرده و جریمه‌شان ثبت نشود. این موضوع هم از تخلفات منجر به توقیف خودرو است اما برخی افراد از روی عدم آگاهی این کار را انجام می‌دهند. علاوه بر آن اگر پلیس متوجه این موضوع شود که پلاک غیرقانونی است، ماشین را سریعاً متوقف می‌کند.

چگونه خودرو توقیف شده را آزاد کنیم؟

همان‌طور که گفتیم توقیف خودرو می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد، اگر یک خودرو به دلیل تخلفات منجر به توقیف خودرو به پارکینگ انتقال داده شود، صاحب ماشین در ابتدا می‌بایست خلافی خود رو پرداخت کند. در این روزها استعلام و پرداخت خلافی خودرو دیگر کار سختی نیست. روش‌های مختلفی مانند اس ام اس یا پرداخت آنلاین برای این کار در نظر گرفته شده است. بعد از پرداخت کامل خلافی خودرو، صاحب ماشین با ارائه مدارک مربوطه می‌تواند از طریق قانونی مراحل رها سازی ماشین خود را پشت سر بگذارد. شما می‌توانید راهنمای کامل استعلام و پرداخت خلافی خودرو را نیز بخوانید تا با اطلاعات کامل در این زمینه به راحتی بتوانید از  این دلیل توقیف خودرو حذر کنید!

در صورتی هم که ماشین وسیله امرار و معاش یک شخص باشد، وی می‌تواند با پر کردن دادخواست در دادگاه و ارائه مستندات ثابت کند که خودروی وی جز مستثنیات دین است. در صورتی که این موضوع برای دادگاه مشخص شود، ماشین فرد آزاد می‌شود. اما اگر دادگاه تشخیص دهد که فرد می‌تواند با ماشین ارزان‌تری به امرار و معاش خود برسد، به احتمال زیاد حکم آزادسازی خودرو متوقف شده را صادر نمی‌کند.

مدارک مورد نیز برای رفع توقیف خودرو و موتور

اگر خودرو یا موتور شما به یکی از دلایل بالا متوقف شود، می‌بایست با ارائه مدارک زیر به یکی از ستادهای ترخیص خودرو مراجعه کرده و مراحل ترخیص را انجام دهید.

 • کپی و اصل کارت ماشین
 • اصل و کپی گواهی نامه
 • برگه پرداختی خلافی و وضعیت آن
 • فیش پرداختی عوارض سالیانه شهرداری خودرو
 • پرداخت پول پارکینگ (برای دانستن اینکه پرداخت هزینه پارکینگ در تصادفات بر عهده چه کسی است، این مقاله را مطالعه کنید.)
 • پر کردن اطلاعات شخصی

آیا نداشتن بیمه شخص ثالث باعث توقیف خودرو می‌شود؟

بیمه شخص ثالث یکی از مهم‌ترین مدارک برای صاحبان انواع وسایل نقلیه به شمار می‌رود (مطالعه راهنمای بیمه شخص ثالث پیشنهاد می‌شود). اگر کسی بدون به همراه داشتن بیمه شخص ثالث رانندگی کند و پلیس راهور متوجه این امر شود، علاوه بر جریمه، ماشینش به پارکینگ منتقل خواهد شد. جدا از این موضوع، اگر آن شخص بدون داشتن بیمه شخص ثالث معتبر تصادف کند و در آن حادثه مقصر شناخته شود، موظف به پرداخت تمامی خسارات خواهد بود.

توقیف خودرو توسط نیروی پلیس

نداشتن بیمه شخص ثالث و توقیف خودرو

آیا همراه نداشتن بیمه شخص ثالث موجب توقیف خودرو می شود؟

خیر. اگر بیمه نامه شخص ثالث یک فرد دارای اعتبار باشد اما فرد آن را همراه خود نداشته باشد، مأمور راهنمایی رانندگی موظف است که ابتدا از شرکت بیمه وی استعلام بگیرد. تنها در صورتی که خودروی شخصی فاقد بیمه نامه باشد، می‌توان او را جریمه کرد. در چنین شرایطی اگر نداشتن بیمه شخص اثبات گردد، خودرو به پارکینگ منتقل می‌شود. مطالعه مقاله مجازات رانندگی بدون گواهینامه پیشنهاد می شود.

خرید و تمدید بیمه شخص ثالث در کوتاه ترین زمان ممکن

در این مطلب سعی شد تا حد ممکن تخلفات منجر به توقیف خودرو خدمت شما عزیزان معرفی شود. اما یکی از معضلات رانندگان برای تمدید و یا خرید بیمه نامه شخص ثالث، نداشتن وقت کافی است. در این روزها که هرکسی به اندازه کافی درگیر مشغله‌های متفاوت است. استفاده از تکنولوژی می‌تواند بسیار مفید و در تبدیل کارهای پیچیده به ساده تأثیرگذار باشد.

خرید بیمه نیز چنین شرایطی دارد و شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید بیمه شخص ثالث بیمه دات کام در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بیمه مناسب خود را با بهترین قیمت و در هر ساعت از شبانه روز خریداری کنید. ضمن اینکه اگر ساکن پایتخت یا سایر شهرها هستید، بیمه نامه به‌صورت رایگان برای شما ارسال می‌گردد.البته باید بدانید که طبق قوانین بیمه مرکزی از خرداد سال 99، نیازی به نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث نیست و همان نسخه اینترنتی آن کفایت می‌کند!

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

کدام لاستیک ایرانی بهتر است+ ویژگی‌های بهترین لاستیک ایرانی

اگر برای خرید لاستیک ماشین دچار سردرگمی هستید و نمی‌دانید کدام برند لاستیک مناسب‌تر و با کیفیت‌تر است، این مقاله را از دست ندهید!

10 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

مالیات نقل و انتقال خودرو؛ صفر تا صد محاسبه، استعلام و پرداخت

مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از انواع مالیات خودروها است. اگر نمی‌دانید مالیات نقل و انتقال خودرو چیست و چگونه پرداخت می‌شود، این مقاله را به دقت بخوانید.

09 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی؛ راحت ترین روش های استعلام

یکی از موضوعات مهم برای خریداران و فروشندگان، استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی است. برای آگاهی از روش‌های مختلف استعلام پلاک، این مقاله را مطالعه نمایید.

08 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

معاینه فنی بیهقی | گرفتن نوبت مرکز معاینه فنی بیهقی در سه سوت !

اگر می‌خواهید از مراکز معاینه فنی نوبت اینترنتی بگیرید، این مقاله راهنمای شما خواهد بود!

06 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

انواع و رنگ های پلاک خودرو ایرانی از سال 1382 تا 1402

همه اطلاعاتی که از مشاهده پلاک خودرو ایرانی می‌توان به دست آورد. هر عدد و حروف نشان دهنده موارد خاصی است.

05 خرداد 1402 / اطلاعات خودرو و موتور

عوارض شهرداری خودرو سالیانه چقدر است؟ جدیدترین آیین‌نامه در سال 1402

چگونه باید عوارض سالیانه خودرو را پرداخت کرد؟ چه عواملی بر قیمت عوارض سالانه ماشین، موثر است؟ برای کسب اطلاعات جامع، این مقاله را مطالعه نمایید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید