۲۱ اسفند ۱۴۰۲

تخلفات منجر به توقیف خودرو کدام‌اند؟ ۶ خلافی منجر به توقیف خودرو و موتور

حتماً برای شما هم پیش آمده که در حین رانندگی از سمت پلیس، ماشین شما توقیف شود یا اینکه شاهد توقف ماشین سایر افراد باشید. تخلف عضو جدا نشدنی رانندگی است و برای هرکسی ممکن است به وجود بیاید. جرائم انواع گوناگونی دارد که یکی از مهم‌ترین و ترسناک‌ترین آن‌ها تخلفات منجر به توقیف خودرو است.معمولاً بعد از این توقیف، خودرو توسط پلیس به پارکینگ هدایت می‌شود. آیا با تخلفات منجر به توقیف خودرو آشنا هستید؟ این موضوع نه تنها برای ماشین‌های شخصی، بلکه برای موتور سیلکت‌ها نیز قابل اجرا می‌باشد.اگر می‌خواهید بدانید کدام خلافی‌ها به توقیف خودرو منتهی می‌شوند، این مقاله را از دست ندهید!

تخلفات منجر به توقیف خودرو شامل چه مواردی می‌شود؟

مهم‌ترین تخلفاتی که باعث توقف خودرو می‌شوند به شرح زیر هستند:

فوت و جراحت فرد

از جمله تخلفات منجر به توقیف خودرو می‌توان به تصادفاتی اشاره کرد که باعث فوت یا جراحت یک نفر شود. معمولاً در چنین شرایطی خودروی مقصر توقیف و راهی پارکینگ می‌شود.

میزان بالای خلافی

از جمله تخلفات منجر به توقیف خودرو، خلافی بالا است!! اگر خلافی خودروی شما میزانی برابر یا بیش از ۱ میلیون باشد و پلیس راهنمایی و رانندگی متوجه شود، در همان لحظه خودروی شما را نگه می‌دارد و به پارکینگ انتقال می‌دهد.

نداشتن مدارک مهم ماشین

امکان دارد در حین رانندگی، پلیس راهور به شما فرمان ایست داده و مدارک ماشین را تقاضا کند. اگر در برابر پلیس مدارک، بخصوص گواهی نامه همراهتان نباشد، خودروی شما به پارکینگ راهنمایی و  رانندگی منتقل می‌شود.

شکایت از پلاک ماشین

اگر برای ماشین به هر دلیلی شکایتی ثبت شود یا به سازمان‌های دولتی بدهی داشته باشد، در صورت استعلام توسط پلیس راهنمایی و رانندگی خودرو توقیف می‌شود. یکی از موضوع‌های شکایتی که معمولاً وجود دارد، فرار از صحنه تصادف است.

انجام دو تخلف همراه باهم

گاهی راننده‌های خاطی، در یک لحظه دو تخلف را همزمان انجام می‌دهند. اگر این تخلفات جلوی چشم پلیس باشد، خودرو به پارکینگ منتقل می‌شود. از جمله این تخلفات عبارتند از:

 • سرعت بالا و غیرمجاز
 • حرکات مارپیچ
 • سبقت‌های غیرمجاز
 • توقف در محل‌های پارک ممنوع
 • پارک کردن در پیاده رو

مورد دیگر مختص به موتورسیکلت وجود دارد و آن راندن در پیاده رو است. اگر یک موتور سوار با سرعتی غیرمجاز در پیاده رو رانندگی کند و همزمان از حرکات غیرمجازی مثل مارپیچ استفاده نماید وسیله نقلیه او متوقف و راهی پارکینگ می‌شود.

علاوه بر آن اگر موتورسیکلتی صدای ناهنجار ایجاد کند و یا بار غیر مجاز حمل کند، موتور وی متوقف و به پارکینگ انتقال داده می‌شود. در چنین شرایطی علاوه بر توقیف خود وسیله نقلیه، احتمال ابطال و توقیف گواهی نامه نیز وجود دارد. از دیگر دلایلی که باعث توقیف موتور می‌شود می‌توان به تک چرخ و حرکات مارپیچ و نمایشی اشاره کرد.

تخلفات منجر به توقیف خودرو

توقف ماشین به دلیل انجام تخلفات منجر به توقیف خودرو

آیا استفاده از نوشیدنی‌های الکلی منجر به توقیف خودرو می شود؟

بله هرگونه استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی در پشت فرمان و رانندگی، جزء تخلفات منجر به توقیف خودرو محسوب می‌شود. این موضوع نه تنها باعث می‌شود خودروی‌تان را برای مدتی از دست بدهید بلکه عواقب بدتری نیز برایتان خواهد داشت.

استفاده از پلاک مخدوش یا غیر قانونی

اگر به خیابان‌های مرکز شهر که در طرح ترافیک قرار دارند رفته باشید، احتمال دارد با خودروهایی مواجه شدن باشید که پلاک خود را پوشانده‌اند. برای این چنین کاری می‌کنند تا بتوانند از قسمت‌هایی که داخل طرح ترافیک قرار دارند، عبور کرده و جریمه‌شان ثبت نشود. این موضوع هم از تخلفات منجر به توقیف خودرو است اما برخی افراد از روی عدم آگاهی این کار را انجام می‌دهند. علاوه بر آن اگر پلیس متوجه این موضوع شود که پلاک غیرقانونی است، ماشین را سریعاً متوقف می‌کند. علاوه بر توقیف خودرو یا موتور با مخدوش کردن پلاک راننده متخلف باید جریمه مخدوش کردن پلاک ماشین و موتور را هم بپردازد. این جریمه شامل حبس و جزای نقدی است. برای اطلاعات بیشتر بهتر است مقاله مرتبط با آن را مطالعه کنید.

چگونه خودرو توقیف شده را آزاد کنیم؟

همان‌طور که گفتیم توقیف خودرو می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد، اگر یک خودرو به دلیل تخلفات منجر به توقیف خودرو به پارکینگ انتقال داده شود، صاحب ماشین در ابتدا می‌بایست خلافی خود رو پرداخت کند. در این روزها استعلام و پرداخت خلافی خودرو دیگر کار سختی نیست. روش‌های مختلفی مانند اس ام اس یا پرداخت آنلاین برای این کار در نظر گرفته شده است. بعد از پرداخت کامل خلافی خودرو، صاحب ماشین با ارائه مدارک مربوطه می‌تواند از طریق قانونی مراحل رها سازی ماشین خود را پشت سر بگذارد. شما می‌توانید راهنمای کامل استعلام و پرداخت خلافی خودرو را نیز بخوانید تا با اطلاعات کامل در این زمینه به راحتی بتوانید از  این دلیل توقیف خودرو حذر کنید!

در صورتی هم که ماشین وسیله امرار و معاش یک شخص باشد، وی می‌تواند با پر کردن دادخواست در دادگاه و ارائه مستندات ثابت کند که خودروی وی جز مستثنیات دین است. در صورتی که این موضوع برای دادگاه مشخص شود، ماشین فرد آزاد می‌شود. اما اگر دادگاه تشخیص دهد که فرد می‌تواند با ماشین ارزان‌تری به امرار و معاش خود برسد، به احتمال زیاد حکم آزادسازی خودرو متوقف شده را صادر نمی‌کند.

مدارک مورد نیز برای رفع توقیف خودرو و موتور

اگر خودرو یا موتور شما به یکی از دلایل بالا متوقف شود، می‌بایست با ارائه مدارک زیر به یکی از ستادهای ترخیص خودرو مراجعه کرده و مراحل ترخیص را انجام دهید.

 • کپی و اصل کارت ماشین
 • اصل و کپی گواهی نامه
 • برگه پرداختی خلافی و وضعیت آن
 • فیش پرداختی عوارض سالیانه شهرداری خودرو
 • پرداخت پول پارکینگ (برای دانستن اینکه پرداخت هزینه پارکینگ در تصادفات بر عهده چه کسی است، این مقاله را مطالعه کنید.)
 • پر کردن اطلاعات شخصی

آیا نداشتن بیمه شخص ثالث باعث توقیف خودرو می‌شود؟

بیمه شخص ثالث یکی از مهم‌ترین مدارک برای صاحبان انواع وسایل نقلیه به شمار می‌رود (مطالعه راهنمای بیمه شخص ثالث پیشنهاد می‌شود). اگر کسی بدون به همراه داشتن بیمه شخص ثالث رانندگی کند و پلیس راهور متوجه این امر شود، علاوه بر جریمه، ماشینش به پارکینگ منتقل خواهد شد. جدا از این موضوع، اگر آن شخص بدون داشتن بیمه شخص ثالث معتبر تصادف کند و در آن حادثه مقصر شناخته شود، موظف به پرداخت تمامی خسارات خواهد بود.

توقیف خودرو توسط نیروی پلیس

نداشتن بیمه شخص ثالث و توقیف خودرو

آیا همراه نداشتن بیمه شخص ثالث موجب توقیف خودرو می شود؟

خیر. اگر بیمه نامه شخص ثالث یک فرد دارای اعتبار باشد اما فرد آن را همراه خود نداشته باشد، مأمور راهنمایی رانندگی موظف است که ابتدا از شرکت بیمه وی استعلام بگیرد. تنها در صورتی که خودروی شخصی فاقد بیمه نامه باشد، می‌توان او را جریمه کرد. در چنین شرایطی اگر نداشتن بیمه شخص اثبات گردد، خودرو به پارکینگ منتقل می‌شود. مطالعه مقاله مجازات رانندگی بدون گواهینامه پیشنهاد می شود.

خرید و تمدید بیمه شخص ثالث در کوتاه ترین زمان ممکن

در این مطلب سعی شد تا حد ممکن تخلفات منجر به توقیف خودرو خدمت شما عزیزان معرفی شود. اما یکی از معضلات رانندگان برای تمدید و یا خرید بیمه نامه شخص ثالث، نداشتن وقت کافی است. در این روزها که هرکسی به اندازه کافی درگیر مشغله‌های متفاوت است. استفاده از تکنولوژی می‌تواند بسیار مفید و در تبدیل کارهای پیچیده به ساده تأثیرگذار باشد.

خرید بیمه نیز چنین شرایطی دارد و شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید بیمه شخص ثالث بیمه دات کام در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بیمه مناسب خود را با بهترین قیمت و در هر ساعت از شبانه روز خریداری کنید. ضمن اینکه اگر ساکن پایتخت یا سایر شهرها هستید، بیمه نامه به‌صورت رایگان برای شما ارسال می‌گردد.البته باید بدانید که طبق قوانین بیمه مرکزی از خرداد سال ۹۹، نیازی به نسخه فیزیکی بیمه شخص ثالث نیست و همان نسخه اینترنتی آن کفایت می‌کند!

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
صفر تا صد مالیات نقل و انتقال موتور
۲۲ خرداد ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / مقالات بیمه موتور

پرداخت و استعلام مالیات نقل و انتقال موتور سیکلت + جدول۱۴۰۳

پس از نوشتن قولنامه موتور، فروشنده موظف است برای پرداخت نقل و انتقال مالیات (به غیر از موتور صفر) اقدام کند. امکان پرداخت مالیات موتور به صورت آنلاین از سامانه سرویس (serwis) وجود

پرداخت قسطی خلافی خودرو
۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بدهی خودرو / اطلاعات خودرو و موتور

پرداخت قسطی خلافی خودرو ۱۴۰۳: رهایی از بار سنگین جرایم رانندگی

این روزها با افزایش جمعیت، شاهد تعداد خودروی بیشتری برای حمل و نقل درسطح شهرهستیم. این امر موجب ترافیک، تخلفات در رانندگی و جریمه‌های نقدی خواهد شد. پرداخت جرائم راهنمایی و رانندگی و

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
عباس
۰۱ فروردین ۱۴۰۳

سلام من خلافی ماشینم بالای یه میلیون تومنه. درایام نوروز افسر راهنمایی حق توقیف روبه علت خلافی بالاداره یانه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

  سلام دوست عزیز
  خیر در ایام نوروز خودرو توقیف نمی شود. اما بعد از تعطیلات نوروز خودروهایی با خلافی بالا توقیف می شوند.

person
بینام
۰۱ اسفند ۱۴۰۲

سلام برای من اس ام اس اومده که به دلیل تخلف حادثه ساز پلاک توقیف شده و باید به راهنمایی مراجعه کنم برم اونجا چی میشه ماشین میره پارکینگ؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در صورت توقیف پلاک خودرو به پارکینگ منتقل می شود.

person
هانی
۲۹ دی ۱۴۰۲

سلام.ماشین ما رو وسط جاده نیشابورمشهد نگهداشتن،گفتن بعلت بی‌حجابی تو‌ ماه اردیبهشت ! خودرو توقیفه.( در صورتی که اصلا هیچ پیامکی مبنی بر کشف حجاب برامون نیومده تابحال) بعد با التماس گذاشتن بریم و مدارکو گرفتن گفتن بعدا پیگیری کن، ۱ کیلومتر بعد یه پلیس دیگه جلومونو گرفت گفت خودرو باید بره پارکینگ چون توقیف بوده . و این دفه اصرارهامون نتیجه نداد ک حداقل بذارن بریم شهر خودمون منتقل کنیم پارکینگ! مریض همرامون بود مجبور شدیم اژانس بگیریم برگردیم واقعا این چه رفتاریه…حتی دقیق نگفتن بخاطر چی! الان تکلیف ما چیه

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۰ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید به راهنمایی و رانندگی همان شهر مراجعه نمایید و اقدامات لازم را برای ترخیص خودرو انجام دهید.

person
علی اصغر صانعی
۱۴ دی ۱۴۰۲

باسلام وقت بخیر..جناب من در ۵ کیلومتری پلیس راه سبزوار ب دلیل سرعت غیر مجاز جریمه شدم بلافاصله بامن تماس گرفتن ک ب این دلیل خودمو ب پلیس راه معرفی کنم ک معرفی کردم..ستوان دوم پلیس راه کارت و گواهینامه منو گرفت و گفت ماشین باید بره پارکینگ در حالی ک من ی تخلف انجام دادم ن دوتخلف همزمان آیا این اجازه رو داره ماشین منو توقیف کنه ببره پارکینگ ممنون میشم جواب بدید🙏🙏🙏

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  این موضوع به نظر افسر راهنمایی و رانندگی بستگی دارد.

person
مهدی غلامی ازمشهد
۱۳ آبان ۱۴۰۲

ضمن عرض خسته نباشید
من مهدی غلامی ازمشهدهستم که خودرویی رومعامله کردم بصورت شرایطی که اکثراقساطم ودادم تاموند۲میلیون تومان که اونم موقعه رفتن محضروزدن سند به نام تسویه کنم که ناگهان متوجه شدم بدون هیچ اطلاع قبلی ودلیل خاصی ماشین و توقیف پلاک کرده وبعدازاینکه چندبارباهاش تماس وشاکی شدم که به چه دلیلی اینکاروکردی که همیشه می‌گفت خوب مشکلی نداره که بیایه جاقرارمیزاریم حرفهامون وبزنیم که منم گفتم حرفی نداریم دیگه یه مبلغی وشمابطورمشخص طلبکاری بیامحضرسندبزن تااون مبلغ وبهت بدم که گفت نخیر اینجوری نمیشه نه درخونم ونه تومحل کرم یک جای دیگه بیاصحبت کنیم تابهت بگم که حساب ماچجوریه وزمانیکه رفتم دایره ترخیص و راهنمایی متوجه شدم رفته بر علیه من شکایت کرده که من۱۰میلیون تومان ازاین خریدارطلبکارم وهمیشه هم من واذیت می‌کنه وچندماهه که من وعلاف خودش کرده وزمانیکه مدارک بدهی هاموبه اون افسرنربوط نشون دادم بلافاصله گفت اون سعی داره ازتوکلاه برداری کنه وبروشکایت کن وازروزی که شکایت کردم۷ماه میگذره که علاف دادگاهاشدم واین آخرین احظاریه ای که برام اومده واسه هشتم ماه دو سال بعدهستش یعنی به عبارتی میشه۱۴ماهه که این پرونده طول کشیده.خالاخواستم ببینم روال اینگونه پرونده هاهیشه اینقدر طول می‌کشه یااین شانس من بدبخت کاگرهست تاعلاف ومسخره یه نفربشم.واگرهم راهکاری.روشی یاراهی ومحبت کنین به من بدیدتاازاین فلاکت راحت بشم
ازشمابسیارممنون وسپاس گذارمیشم که وقت تون وگذاشتید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. در ابتدای امر باید بدانید برای معاملاتی که به این صورت انجام می شوند باید حتما یک قولنامه تهیه شود و در آن تمامی مراحل پرداخت و تحویل خودرو ذکر گردد. روند این دست پرونده ها معمولا طولانی است. بهتر است با یک وکیل حقوقی مشورت نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید