11 اردیبهشت 1402

حداکثر سرعت مجاز در معابر؛ بیشتر از این سرعت ها رانندگی نکنید

چه در قدیم و چه در الان و حتی در آینده و با ورود خودروهای جدیدتر و با شتاب بیشتر، باز هم نمی‌توان با سرعت بالا رانندگی کرد. در حقیقت این اجازه وجود ندارد. با امنیت جان سرنشینان که نمی‌توان شوخی کرد. اگر می‌دانستید که 50درصد دلایل تصادف فقط سرعت غیرمجاز است، پس حتماَ توجه بیشتری به حداکثر سرعت مجاز در معابر می‌کردید. این آماری است که راهنمایی و رانندگی اعلام کرده است. هرچند که خیلی ها هم باز با دانستن این مورد، هیچ توجهی به اصول رانندگی نمی‌کنند. به هر حال در ادامه این مطلب قصد داریم تا حداکثر سرعت مجاز در معابر درون شهری و برون شهری را برای شما بنویسیم.

تخطی از محدودیت‌های سرعت چیست؟

تخطی از محدودیت‌های سرعت تعریف خاص و جداگانه‌ای ندارد. برای هر نوع معبر شهری و برون شهری حداکثر سرعت مجازی تعیین شده است. این محدودیت بر اساس شرایط آن معبر و عوامل دیگر بستگی دارد. برای همین شاید در جاده‌ای حداکثر سرعت 110 کیلومتر بر ساعت و در جاده‌ای مشابه آن و در نقطه دیگر از کشور، حداکثر 60 کیلومتر بر ساعت تعریف شده باشد. مطمئن باشید که این مقدار با استفاده از روش‌های کارشناسی تعیین شده است. اصلاَ نمی‌توان بدون در نظر گرفتن جوانب مهم، حداقل و حداکثر سرعتی را تعیین کرد.

تخطی از سرعت مطمئنه به این معناست که راننده وسیله نقلیه به حداکثر سرعت تعیین شده توجهی ندارد و در طول مسیر بیش از این مقدار رانندگی می‌کند. اگر راننده‌ای به دنبال این است تا به دلیل سرعت جریمه نشود، همیشه باید حواسش به حداکثر سرعت مجاز در معابر درون شهری و برون شهری باشد. البته که اگر جان سرنشینان خود و حتی وسیله نقلیه مقابل هم مهم باشد، باز هم باید به سرعت بالا توجه کرد.

مقدار حداکثر سرعت مجاز در معابر چقدر است؟

حال به سراغ پاسخ پرسش اصلی یعنی حداکثر سرعت مجاز در هر یک از معابر درون و برون شهری 1401 می‌رویم. به عبارتی میزان سرعتی که شما نباید بیشتر از آن رانندگی کنید.

حداکثر سرعت مجاز در معابر درون شهری و مسکونی

حدکثر سرعت مجاز در معابر شریانی درجه یک به صورت زیر است:

 • آزادراه‌ها حداقل 70 و حداکثر 120 کیلومتر بر ساعت
 • بزرگراه‌ها حداکثر 100 کیلومتر بر ساعت

در معابر شریانی درجه دو به صورت زیر است:

 • خیابان اصلی حداکثر 60 کیلومتر بر ساعت
 • خیابان فرعی حداکثر 50 کیلومتر بر ساعت

در معابر محلی و میدان حداکثر 30 کیلومتر بر ساعت است.

حداکثر سرعت مجاز در راه های برون شهری و غیرمسکونی

حداکثر سرعت مجاز در راه های برون شهری

وقتی از سرعت مطمئنه بیشتر برانید، مطمئن باشید که جریمه خواهید شد.

طبق مقررات پلیس راهنمایی و رانندگی، حداقل و حداکثر سرعت در بزرگراه‌ها، آزادراه‌ها و دیگر جاده‌های برون شهری و غیرمسکونی به صورت زیر است:

در آزادراه ها:

 • سواری و وانت حداقل 70 و حداکثر 120 کیلومتر بر ساعت
 • خودروهای سنگین حداقل 70 و حداکثر 110 کیلومتر بر ساعت

در بزرگراه ها:

 • سواری و وانت حداکثر 110 کیلومتر بر ساعت
 • خودروهای سنگین حداکثر 100 کیلومتر بر ساعت

در جاده‌های اصلی و برای انواع وسیله نقلیه:

 • در روز حداکثر 95 کیلومتر بر ساعت
 • در شب حداکثر 85 کیلومتر بر ساعت

در جاده‌های فرعی و برای انواع وسیله نقلیه:

 • در روز حداکثر 85 کیلومتر بر ساعت
 • در شب حداکثر 75 کیلومتر بر ساعت

میزان جریمه تخطی از سرعت مطمئنه

وقتی از سرعت مطمئنه بیشتر برانید، مطمئن باشید که جریمه خواهید شد. حالا این جریمه می‌تواند به صورت مستقیم و از طریق نگه داشتن خودروی شما توسط پلیس راهنمایی و رانندگی باشد یا اینکه دوربین تخلف شما را ثبت کند. البته برخی به این مسئله اعتقادی ندارند و باز هم بیشتر از سرعت مجاز رانندگی می کنند. این افراد همیشه هم نسبت به این مساله اعتراض دارند؛ از این لحاظ که چرا باید با یک خودرویی با شتاب بالا و در یک جاده خلوت با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت رانندگی کرد. در بالا هم توضیح دادیم که تعیین سرعت به صورت کارشناسی و دقیق است و بر اساس شرایط جاده یا آن خیابان این مقدار مشخص شده است.

میزان جریمه تخطی از سرعت مطمئنه به صورت زیر است (مبلغ جریمه به ریال است):

کد تخلفعنوان تخلفکلانشهر، مراکز استان ها، جاده های بین شهری و مناطق آزاد تجاری – صنعتیسایر شهرهاروستاها و راه های روستایی
2002تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 30 کیلومتر بر ساعت)2.100.0001.890.0001.050.000
2008تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 30 تا 50 کیلومتر بر ساعت)2.100.0001.890.0001.050.000
2056تجاوز از سرعت مجاز (تا 30 کیلومتر بر ساعت)630.000459.000315.000
2070حرکت کمتر از سرعت مقرر در صورت نبودن مانع315.000210.000105.000

شما می توانید تمامی کدهای خلافی به همراه مبلغ جریمه هر یک را در مقاله خلافی خودرو مطالعه کنید.

چند نکته مهم در خصوص تخلف سرعت

در خصوص رعایت نکردن حداکثر سرعت مجاز در معابر مختلف باید چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

 • تخلف‌هایی که با دوربین ثبت می‌شوند، مشمول دو برابر شدن به دلیل پرداخت نکردن نخواهند شد. البته ثبت خلافی با دوربین نسبت به ثبت مستقیم توسط افسر خیلی دقیق‌تر است.
 • برای رانندگانی که با سرعت مجاز رانندگی نکنند، نمره منفی گواهینامه در نظر گرفته خواهد شد. میزان نمره منفی برای خودروهای شخصی بین 5 تا 10 و برای وسایل نقلیه عمومی بین 10 تا 15 است.
 • بر اساس گفته‌های رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، افرادی که با سرعت بیش از 50 کیلومتر بر ساعت (50تا بیشتر از حد تعیین شده) و بیش از سه بار جریمه شوند، خودرویشان به پارکینگ منتقل خواهد شد. البته آن‌هایی هم که سرعتشان خیلی بیشتر از حد تعیین شده باشد، در همان اول خودرویشان به پارکینگ منتقل می شود.
 • با اینکه 10% ترددها با سرعت غیرمجاز است؛ اما همین مقدار به ظاهر کم، عامل 50 درصد تصادفات است.
 • برای بار اول پیامک اخطار یا جریمه به مالک خودرو ارسال خواهد شد. در صورت تکرار زیاد، مالک به صورت تلفنی احضار شده و ثبت شکایت پلاک خودرو برای او در نظر گرفته خواهد شد.
 • وزارت راه باید حداکثر سرعت مطمئنه را با استفاده از تابلوها مشخص کند؛ اگر شما تابلویی را مشاهده نکردید، بهتر است که با مقدار پیشفرض نوشته شده در بالا، رانندگی خود را ادامه دهید.
 • برای کاهش سرعت به ویژه تغییر جاده، از خط (لاین) کاهش سرعت استفاده کنید. خطوط سمت راستی کمترین میزان سرعت رانندگی را دارند. البته فراموش نکنید که از راهنما برای پیچیدن به چپ استفاده کنید.
 • البته آن‌هایی هم که با سرعت بسیار پایین رانندگی می‌کنند و باعث ایجاد ترافیک می‌شوند، پلیس آن‌ها را هم جریمه خواهد کرد. این مسئله در جاده‌ها بیشتر از همه اهمیت دارد. اگر هم خودرو جریمه نشود، پلیس تا باز شدن ترافیک، مانع از حرکت آن خودرو خواهد شد.
 • در نظر داشته باشید که در بیشتر مواقع، مقصر تصادف رانندگی کسی است که با سرعت بیش از حد مجاز رانندگی کرده باشد.

رعایت حداکثر سرعت مجاز در معابر فقط برای در امان ماندن از جریمه پلیس نیست؛ بلکه امنیت سفر و رانندگی شما را تضمین می‌کند. در صورتی که خودرویتان به دلیل رعایت نکردن سرعت مطمئنه به پارکینگ منتقل شود، باید قبل از ترخیص، خلافی خودروی خود را صفر کنید. البته اگر بیمه شخص ثالث شما اعتبار داشته باشد. در غیر این صورت باید آن را تمدید کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مرتضی
26 مرداد 1402

آقا سلام بلوار خلیج فارس کجای همدانه سرعت مجازش چقدره من جریمه شم ۸۲تا سرعتم بوده هر روز اسم عوض میشه باروری ۳بار

  person
  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز
  متاسفانه ما در این زمینه اطلاعاتی نداریم.

person
اسماعیل
25 مهر 1401

سلام سوالی خدمتتون دارم در تصادفی که امروز داشتم در چهار راه ماشین به بنده برخورد کرد جوری که سمت شاگرد هر دو درب کامل فرو رفت و خود ماشین هم از شدت ضربه 45 درجه دور خودش چرخید
بنده از فرعی و فرد که به بنده برخورد کرد اصلی میومد سرعت ایشون خیلی زیاد بود با توجه به اینکه سربالای بودن و خط ترمز 6 الی 8 متر هم بود و شدت ضربه که به ماشین من وارد شد همچنان پلیس بنده رو مقصر شناختن در حالی که به نظر باید 50 درصد برای هر طرف در نظر گرفته میشد ( درخت های که در بین دو طرف هستن عملا دید من رو از این فرعی کامل گرفته مگر اینکه تا اتاقک راننده و شاگرد که دیدم به خیابان باشه جلو بیام ) میشه بفرمایید امکانش هست که اشتباه شده باشه ( پلیس به نقطه تصادف نیومدن و تنها فیلم و عکس ازمون خواست )

  person
  کارشناس بیمه
  26 مهر 1401

  سلام احتمال دارد. چون باید صحنه را مشاهده کرد. به هر حال امکان اعتراض وجود دارد.

person
سید رمضان هاشمی کرویی
25 شهریور 1401

اگر پلیس به قوانین پایبند هست در کجای دنیا سرعت گیر به این بزرگی مزنند مگر در جادها پستی یا بلندی بیش از سه سانت ممنوع نیست و بعظا هر ۵۰ تا ۱۰۰ متر سرعتگیر گذاشتند وزارت راه خودش عامل تصادف هست اگر برای جان مردم نگرانید ایا فکر کردید که یک امبولانس در مسیر خود بیمار قلبی داشته باشد تا رسیدن به مقصد بیمار جان میدهد یا اتش نشانی تا رسیدن به صحنه اتش سوزی انجا به خاکستر تبدیل میشود به نظر شما بهتر نیست سرعت گیرها گرفته شود و دوربین و پلیس کارشان را انجام دهندسپاسگذارم

  person
  کارشناس بیمه
  25 شهریور 1401

  سلام حرف شما درست است؛ اما متاسفانه باز با همین سرعت گیرها (حتی حالت استاندارند) عده ای رعایت نمی کنند.

person
نسترن بذری
08 مرداد 1401

آقا ببخشید من دو روز پیش تو تهرانپارس بیشتر از سرعتی که تعیین کرده بودن رفتم الان چقدر جریمه میشه؟

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید