نمره منفی گواهینامه؛ روش‌های استعلام و پاک کردن جریمه نمره منفی در۱۴۰۰

0
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

شاید شما یا دوستانتان که بی محابا رانندگی می‌کنید،  حداقل یک بار تجربه تخلف رانندگی و دریافت  اس ام اس نمره منفی گواهینامه را داشته‌اید. با دریافت این پیامک، علاوه بر ناراحتی به فلسفه آن نیز فکر کرده‌اید و گفته اید: ” کاش جریمه‌ها فقط نقدی بود” ولی دیگر اتفاقی است که پیش آمده است. شما باید علاوه بر رانندگی ایمن درآینده، شناخت کافی نسبت به تخلفات دارای نمره منفی گواهینامه  کسب نمایید. در این مقاله در صدد هستیم صفر تا صد نمره منفی گواهینامه، شرایط تخلف دارای نمره منفی و … را بررسی کنیم. این اطلاعات به رانندگی کم‌خطرتر و بدون جریمه و نمره منفی شما کمک خواهد کرد. پس با ما همراه باشید.

نمره منفی گواهینامه چیست؟

همان طور که قبلا در مقاله خلافی خودرو چیست+ ۶ روش فوری استعلام و پرداخت خلافی در سال ۱۴۰۰ بیان کردیم، جرایم رانندگی در سه دسته زیر جای می‌گیرند:

  • جریمه مادی رانندگی
  • جریمه توقیف خودرو
  • جریمه نمره منفی رانندگی

جریمه نمره منفی یا همان نمره منفی گواهینامه، یکی از انواع مختلف جرایم رانندگانی است که قوانین راهنمایی و رانندگی را نقض می‌کنند. این جریمه در قالب یک امتیاز منفی در سیستم راهنمایی و رانندگی برای گواهینامه این افراد ثبت می‌شود. این جریمه نمره منفی برای سختگیری و تنبه رانندگانی مفید واقع می‌شود که جریمه نقدی ماشین برایشان اهمیتی ندارد. هر سطح از امتیاز منفی با سطح مشخصی از پیامدها همراه است. این نوع جریمه مختص وسیله نقلیه نیست؛ بلکه به نوعی مختص خود فرد راننده عنوان می‌شود. هدف از این جریمه، افزایش احتمال رعایت قانوت توسط رانندگان و کاربران ترافیک است.

آیا نمره منفی به همه جرایم رانندگی تعلق می‌گیرد؟

باید بگوییم که خیر. همان طور که گفتیم سه نوع جریمه برای مجموع ۱۷۲ تخلف رانندگی لحاظ شده است. ۲۰ مورد از تخلفات با اختصاص امتیاز منفی به گواهینامه راننده متخلف همراه است که در ادامه مقاله با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

جدول نمره منفی رانندگی سال ۱۴۰۰

امتیاز منفی تخلفات وسایل نقلیه عمومی و سنگین با وسایل نقلیه شخصی تفاوت دارد. در جدول زیر، لیست جرایم نمره منفی رانندگی ۱۴۰۰ به شرح زیر است

ردیفتخلفات رانندگی همراه با امتیاز منفیوسایل نقلیه عمومی و سنگینوسایل نقلیه شخصی
۱تجاوز از سرعت مجاز بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت۱۵۱۰
۲سبقت غیرمجاز در راه های دو طرفه۱۰۵
۳حرکات نمایشی نظیر دور زدن در درجا یا تک چرخ زدن با موتور۱۰۸
۴حرکت مارپیچ۵۳
۵عبوراز چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی۱۰۵
۶عبور از محل ممنوع۶۴
۷دنده عقب در بزرگراه و آزادراه‌ها۷۵
۸رانندگی هنگام مصرف مشروبات الکلی یا مواد روانگردان۲۰۱۰
۹تجاوز از سرعت مجاز( بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت)۱۰۵
۱۰عبور وسایل نقلیه از پیاده رو۷۵
۱۱تجاوز به چپ از محور راه۹۵
۱۲دور زدن در محل ممنوع۵۳
۱۳رعایت نکردن حق تقدم عبور۶۴
۱۴استفاده از تلفن همراه حین رانندگی با سرعت بالای ۶۰ کیلومتر۵۳
۱۵نقص فنی موثر یا نقص لامپ ها و روشن نشدن آن ها در شب۶۳
۱۶رعایت نکردن قوانین ایمنی هنگام حمل محموله های خطرناک۸۸
۱۷رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز۷
۱۸بی توجهی به فرمان ایست مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیس مدرسه۵۳
۱۹رعایت نکردن مقررات حمل بار۸۵
۲۰رعایت نکردن شرایط گواهینامه نظیر عینک، سمعک یا تجهیزات خاص۷۳

  نحوه اعمال محدودیت‌های جریمه نمره منفی گواهینامه چگونه است؟

هر سطح از امتیاز منفی با سطح مشخصی از پیامدها همراه است که طی مراحل زیر توضیح می‌دهیم:

مرحله اول محدودیت‌های جریمه نمره منفی گواهی نامه

طبق قوانین پلیس راهور، اگر امتیاز منفی رانندگی شما به ۳۰ برسد، گواهینامه رانندگی به مدت ۳ ماه توقیف می‌شود. همان طور که می‌دانید، نداشتن گواهینامه به معنای عدم امکان نشستن پشت فرمان و رانندگی است. اگر شما در این شرایط پشت رل بنشینید و از بدشانسی، تصادفی را نیز تجربه کنید، بیمه شخص ثالث هیچ خسارتی را به شما پرداخت نخواهد کرد. بعد از گذشتن زمان توقف گواهینامه، راننده می‌تواند با پرداخت مبلغ  ۶۰هزار تومان، گواهینامه خود را مسترد نماید.

مرحله دوم محدودیت‌های جرایم نمره منفی دار

اگر بعد از طی مرحله اول محدودیت‌های نمره منفی رانندگی،  تعداد نمرات منفی شما به ۲۵ مورد برسد، گواهینامه‌تان به مدت طولانی‌تر شش ماه توقیف می‌شود و نمی‌توانید رانندگی کنید. ضمنا هزینه پس گرفتن گواهینامه در این شرایط ۹۰ هزار تومان تعیین شده است.

مرحله سوم محدودیت‌های جرایم رانندگی دارای امتیاز منفی گواهینامه

رسیدن امتیاز منفی رانندگی شما به ۲۰ با پیامد بسیار ناراحت کننده‌ای همراه است: توقیف  گواهینامه رانندگی به مدت یک سال خدا به دادتان برسد!!! چون باطل شدن گواهینامه همانا و دویدن و رفتن سر کلاس رانندگی و آزمون‌ آیین نامه و شهری همان.به علاوه باید مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیز برای گرفتن گواهینامه جدید به حساب خزانه عمومی واریز گردد.

نمره منفی گواهینامه چگونه ثبت می‌شود؟

طبق قانون مسئولیت(مالک خودرو مسئول خودرو است)، اگر تخلف از طریق دوربین ثبت شده باشد، پلاک خودرو وارد سامانه می‌شود؛ سپس، نمره منفی برای گواهینامه مالک خودرو، لحاظ می‌شود. گاهی اوقات نیز پلیس راهور شماره گواهینامه را وارد سیستم کرده و تخلف را ثبت می‌کند. در این شرایط جریمه نمره منفی گواهینامه مستقیم به شخص خاطی تعلق می‌یابد.

اگر راننده ثابت کند که تخلف مربوط به او نیست( به عنوان مثال شماره پلاک خودرو به اشتباه وارد شده است)، می‌تواند به واحد اجراییات راهنمایی و رانندگی مراجعه کرده و نمره منفی خود را پاک نماید یا به متخلف واقعی انتقال دهد.

توضیحات بالا کمی گیج کننده به نظر می‌رسد. شاید از خود بپرسید:

جریمه و نمره منفی به چه کسی تعلق دارد؟ مالک یا راننده خودرو؟

طبق آخرین نظر سرهنگ احمد کرمی اسد، رئیس مرکز اجراییات پلیس راهور ناجا، اگر پلیس شخصا تخلف رانندگی را مشاهده کند و راننده متخلف حضور داشته باشد، پلیس راهور خودرو را متوقف می‌کند. اعمال قانون به صورت تسلیمی خواهد بود. در روش تسلیمی برگه خلافی، همان طور که از نامش پیداست، پلیس برگه جریمه را با مشخصات راننده و گواهینامه، مشخصات خودرو، نوع تخلف‌، محل و زمان تخلف و مشخصات افسرتکمیل می‌کند و به راننده تحویل می‌دهد. در این صورت نمره منفی برای راننده درج می شود و جریمه برای پلاک خودرو ثبت می‌شود.

در سایر موارد، اعمال جریمه و نمره منفی برای گواهینامه مالک خودرو خواهد بود. زیرا سیستم صرفا وسیله نقلیه را شناسایی و خوانش می‌کند.در این شرایط جریمه نمره منفی گواهینامه به صورت هوشمند در سوابق گواهینامه مالک ماشین درج می‌شود.

جریمه امتیاز منفی برای گواهینامه مالک چندین خودرو

اگر شخصی حقیقی یا حقوقی تعداد وسایل نقلیه زیادی به نام خود ثبت کرده باشد، مسئولیت پلاک خودروها بر عهده خود این شخص است. با توجه به این قانون مسئولیت، واگذاری وسایل نقلیه به افراد غیر از مالک خودرو باید در کمال دقت و آگاهی صورت گیرد؛ به دلایل این چنینی، کارشناسان بیمه دات کام به بیمه‌گزاران توصیه می‌کنند که حتی الامکان از فروش وکالتی خودروی خود اجتناب نمایند.

آیا می‌توان نمره منفی را از پلاک خودرو به راننده متخلف منتقل نمود؟

اگر دارای چند خودرو هستید و نمره منفی برای پلاک خودروی شما ثبت شده است(در حالی که راننده متخلف شما نبوده‌اید)، می توانید به مرکز پلیس یا واحدهای رسیدگی به تخلفات مراجعه نمایید. بعد، شما با تکمیل فرم مربوطه، نسبت به انتقال جریمه نمره منفی گواهینامه مالک دارای چند خودرو به راننده متخلف واقعی اقدام نمایید.

چگونه استعلام نمره منفی گواهینامه بگیریم؟

تا این‌جا با نحوه ثبت این جریمه امتیاز منفی برای خودرو و راننده اطلاعاتی کسب کردیم، ولی این سوال پیش می‌آید که چگونه از جریمه نمره منفی به گواهینامه‌مان مطلع شویم؟

سه روش برای استعلام جریمه نمره منفی گواهینامه وجود دارد :

استعلام جریمه نمره منفی به صورت آنلاین

با مراجعه به سایت پلیس راهنمایی و رانندگی یا همان سایت راهور، می‌توانید با وارد کردن شماره گواهینامه مندرج بر روی کارت گواهینامه خود از نمره منفی خود اطلاع یابید. با این عمل، تعداد نمره منفی و دفعه‌های ارتکاب هریک از تخلفات نمره منفی دار در جدولی ارائه خواهد شد.

البته ما متوجه شدیم که سایت راهور، لیست تخلفات را با تاخیر چند روزه به اطلاع کاربران می‌رساند و مرتبا و به صورت آنی، به روزرسانی نمی‌شود.پس عدم مشاهده فوری تخلفات‌ رانندگی‌تان معمول خواهد بود.

ارسال پیامک برای استعلام جریمه نمره منفی

شماره گواهینامه خود را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ ارسال نمایید و از میزان جریمه امتیاز منفی برای گواهینامه خود مطلع شوید.

تماس تلفنی با شماره تماس ۸۸۲۸۸۸۸۸ برای اطلاع از تخلف رانندگی

با گرفتن شماره تماس ۰۲۱۸۸۲۸۸۸۸۸ از گوشی ثابت یا همراه خود، به راحتی از میزان تخلفات و جرایم وسیله نقلیه و گواهینامه خود اطلاع کسب کنید.

از آن‌جا که روند ثبت آنلاین تخلفات توسط دوربین‌ها و سیستم‌های هوشمند یا حتی ثبت فیزیکی تخلفات توسط  پلیس با احتمال اشتباه در ارقام و در نتیجه ثبت نادرست تخلف برای گواهینامه شما همراه است، شاید استنباط شما این باشد که تخلف به اشتباه برای گواهینامه‌تان ثبت شده است، در این موارد چه باید کرد؟

اعتراض به جریمه نمره منفی گواهینامه

در صورت اعتراض به نمره منفی گواهینامه خود، شما می‌توانید به واحدهای اجراییات تخلفات در سراسر کشور مراجعه نمایید. سپس با تکمیل فرم مربوطه و ارائه مدارک، شکایت خود را در باره نمره منفی متعلق به رانندگی‌تان ارائه دهید. کارشناسان ذی صلاح با بررسی مدارک راننده معترض، به این دعوی رسیدگی کرده و رای خود را صادر خواهند کرد.

مدارک اعتراض به تخلف رانندگی دارای امتیاز منفی گواهینامه

مدارک مورد نیاز برای اعتراض به جرایم امتیاز منفی تعلق یافته به گواهینامه به شرح زیر است:

  • اصل گواهینامه رانندگی
  • کارت مالکیت خودرو
  • وکالت نامه یا قول نامه یا هر سند نشان دهنده مالکیت خودرو
  • فرم درخواست اعتراض به نمره منفی متعلق به گواهینامه

چگونه امتیاز منفی گواهی نامه خود را پاک کنیم

روش‌‌های مختلفی برای حذف نمره منفی گواهینامه وجود دارد:

اگر به مدت شش ماه بعد از تخلف نمره منفی خود ( یعنی در مرحله نخست ۲۹ امتیاز منفی و ۲۴ امتیاز منفی مرحله دوم)، رانندگی ایمن و مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی داشته باشید و تخلف دارای نمره منفی انجام ندهید،تمام نمرات قبلی گواهینامه‌تان به صورت خودکار پاک خواهد شد.اگر تخلفات منفی‌تان حذف شوند، تخلف بعدی‌تان به عنوان اولین نمره منفی ثبت می‌شود. پس سعی کنید که با رعایت قوانین رانندگی، کارنامه و سوابق گواهینامه خود را سیاه نکنید.

اما اگر در مرحله سوم یعنی امکان ابطال گواهینامه‌تان باشید، شرایط‌تان کمی بغرنج است. در این شرایط ، اگر مجموع امتیازات منفی‌تان  به مدت یک سال کمتر از ۲۰ باشد، سابقه تخلفات گذشته‌تان و نمرات منفی مربوطه حذف خواهد شد.

 با همه این تفاسیر گاهی دیده می‌شود که هنوز جرایم نمره منفی بعد از یک سال حذف نشده است. کارشناسان راهور می‌گویند:” نمره منفی بعد از یک سال در صورت عدم رخداد تخلف دیگر، بلااثر خوهد بود حتی اگر از گواهینامه حذف نشده باشد. پس آرامش خود را حفظ کنید. جای نگرانی نیست. ولی باید دقت کنید که همواره تعداد نمره منفی‌تان از حد نصاب مندرج در قانون نمره منفی که در بالا اشاره کردیم، کمتر باشد.

بیمه اتومبیل و رانندگی ایمن: کاهش امتیازات منفی رانندگی

با توجه به تعدد وسایل نقلیه در خیابان‌ها و جاده‌ها و امکان بروز تصادفات، اصولا کارشناسان بیمه دات کام ، رانندگی ایمن و رعایت مقررات رانندگی را به همه بیمه‌گزاران توصیه می‌کنند.به این ترتیب، یکی از اهداف صنعت بیمه که بالا بردن ضریب ایمنی و سلامتی بیمه‌گزاران و کاهش خسارات است، حاصل خواهد شد.

به علاوه بیمه مرکزی برنامه‌های را در دست اجرا دارد که در آن‌‌ها، ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی و اعمال ویژگی‌های راننده نظیر سابقه رانندگی، میزان تخلفات رانندگی در محاسبه حق بیمه‌های اتومبیل نظیر بیمه بدنه و قیمت بیمه شخص ثالث لحاظ خواهد شد. تخلفات رانندگی کمتر نظیر عدم وجود جریمه نمره منفی گواهینامه از نظر مالی هنگام خرید بیمه نیز به نفع بیمه‌گزار خواهد بود. این جاست که یک تیر و دو نشان با رعایت قوانین رانندگی حاصل خواهد شد: رانندگی ایمن و نرخ بیمه اتومبیل کمتر. امید است با چنین تمهیداتی، گام‌‌هایی بلند در توسعه بیمه در کشورمان برداشته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.