11 شهریور 1400

اعتراض به نمره منفی گواهینامه چگونه انجام می‌شود؟(آخرین به روز رسانی شهریور1400)

سالهاست علاوه بر خلافی خودرو و جرایم رانندگی، اصلاحیه قانونی جدیدی برای پیشگیری از جرایم دردسرساز و پرخطر از طرف پلیس و راهنمایی و رانندگی درنظر گرفته شده است.این قانون شامل جریمه شخص راننده و محروم شدن شخص خلاف‌کار برای مدتی از رانندگی است. به علاوه که طی این دوره، گواهی‌نامه  او نیز ضبط خواهد شد.از این قانون تحت عنوان نمره منفی گواهی‌نامه یاد می‌شود. امروز هدف ما در این مقاله آموزشی آشنا نمودن شما با این موضوع و نحوه اعتراض به نمره منفی گواهینامه است، بدین منظور در ادامه با ما همراه باشید.

ابتدا بهتر است در رابطه با نمره منفی گواهی نامه اطلاعات داشته باشید:

نمره منفی گواهی نامه چیست؟

همانطور که به طور کامل در مقاله نمره منفی گواهی نامه برای شما توضیح دادیم، جرایمی که رانندگان مرتکب می‌شوند، یک امتیاز منفی را برای گواهی‌نامه این افراد ثبت خواهد کرد.
لازم است بدانید که این نوع جریمه فقط برای وسایل نقلیه درنظر گرفته نمی‌شود؛ بلکه برای خود راننده مرتکب تخلف درنظر گرفته می‌شود. در حقیقت هدف از این جریمه، رعایت قانون در میان رانندگان و حفظ امنیت است.

آشنایی با قوانین نمره منفی گواهی نامه

جالب است بدانید که برای 20 تخلف از تخلفات رانندگی حادثه ساز نمره منفی درنظر گرفته شده است. با مرتکب شدن هر یک از این تخلفات، علاوه بر جریمه، نمره منفی نیز برای رانندگان درنظر گرفته خواهد شد مقادیر این نمره‌های منفی و تخلفات مرتبط را در جدول ذیل مشاهده می‌نمایید.

  نحوه اعمال محدودیت‌های جریمه نمره منفی گواهینامه چگونه است؟

چنانچه یک راننده چند تخلف حادثه ساز مرتکب شده و 30 نمره منفی داشته باشد، گواهی‌نامه وی به مدت سه ماه ضبط می‌شود. تا پایان این مدت با پرداخت 40هزارتومان مبلغ نقدی به نفع خزانه عمومی،  گواهی‌نامه به وی عودت داده می‌شود.

اگر راننده بعد از اعمال مقررات و عودت گواهی نامه بازهم مرتکب تخلفات جدید  شود و ۲۵ نمره منفی دیگر را به لیست تخلفات خود اضافه نماید، گواهینامه او برای 6 ماه آینده ضبط می‌شود. در پایان این مدت، گواهینامه با پرداخت شصت هزار تومان به نفع خزانه عمومی  به او برگدانده می‌شود.

باردیگر چنانچه راننده تخلفات جدید مرتکب شده و ۲۰ نمره منفی دریافت کند، گواهینامه او باطل خواهد شد. راننده پس از گذشت یک سال می‌‌تواند با عملی کردن مراحل زیر  براساس قوانین موجود نسبت به اخذ مجدد گواهینامه رانندگی خود اقدام نماید:

 • شرکت در کلاس‌های آزمون رانندگی
 • پرداخت صد هزار تومان به نفع خزانه عمومی
 • قبولی مجدد در آزمون‌های رانندگی.

چگونه امتیاز منفی گواهی نامه خود را پاک کنیم؟

در حقیقت، قانون حذف نمره منفی را نیز برای تشویق رانندگان مد نظر قرار داده است.  اگر راننده متخلف به مدت 6 ماه از آخرین تخلف خود، هیچ یک از تخلفات رانندگی را مرتکب نشود، تمامی نمرات منفی گذشته‌اش پاک خواهد شد.همچنین تخلفات بعدی راننده به عنوان اولین تخلفات او حساب شده و مبنای احتساب نمرات منفی مرحله بعدی، تاریخ پایان قانونی ضبط گواهینامه می‌شود.

نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه

تا به این‌جای مقاله با نمره منفی و نحوه بخشودگی آن آشنا شدیم. حال در این قسمت، نوبت به آشنایی با نحوه استعلام نمره منفی گواهی‌‌نامه می‌رسد. چنانچه قصد دارید از میزان نمره منفی خود مطلع باشید سه روش، پیش‌رو خواهید داشت:

استعلام نمره منفی از سامانه راهور

شما توانایی این را دارید که با استفاده از سامانه اینترنتی پلیس راهور میزان نمره منفی خود را استعلام نمایید. به این شکل :

 1. از طریق لینک: سامانه راهور  وارد این سایت شوید.
 2. شماره گواهی‌نامه خود را در قسمت مربوطه وارد کنید.
 3. حروف داخل کادر را که برای جلوگیری از ورود ربات طراحی شده وارد و بر روی گزینه جستجو کلیک نمایید.
 4. میزان نمره منفی گواهی‌نامه خود را مشاهده خواهید نمود.

استعلام نمره منفی گواهی‌نامه از طریق سامانه پیامکی :

شما می‌توانید شماره گواهینامه خود را به شماره پیامک ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ فرستاده و پاسخ آن را متعاقبا دریافت نمایید.

نحوه اعتراض به نمره منفی

حال رسیدیم به اصل قضیه! در این قسمت از مقاله قصد داریم در ارتباط با چگونگی اعتراض نمره منفی گواهی‌نامه با شما بحث نماییم. در واقع می‌توانید به منظور اعتراض به واحد‌های اجرائیات در سراسر کشور با ذکر دلایل مراجعه کرده و کارشناس واحد اجرائیات پس از انطباق مدارک معترض نسبت به رسیدگی اعتراض اقدام نموده و نتیجه را به معترض اعلام خواهد کرد.

مدارک لازم برای اعتراض به نمره منفی گواهینامه

برای این‌که به نمره منفی تعلق گرفته به گواهینامه اعتراض کنیم، مدارک زیر ضروری است:

 • اصل گواهینامه رانندگی
 • تکمیل فرم درخواست
 • قولنامه، وکالتنامه یا سند قانونی وسیله نقلیه
 • سند یا مدارک جهت اثبات دلیل

واحدهای رسیدگی به اعتراض‌ به نمره منفی گواهینامه در تهران و شهرستان‌ها

شما توانایی این را دارید که به همراه مدارک ذکر شده به آدرس‌های مراکز اعتراض به نمره منفی گواهینامه مراجعه کرده و نسبت به اعتراض نمره منفی گواهی‌نامه خود اقدام نمایید. این مراکز در شهرستان‌ها در مراکز واحد‌های رسیدگی راهنمایی و رانندگی وچود داشته و در تهران شامل مراکز ذیل است :

 • منطقه ۲۱ – تهرانسر، انتهای بلوار یاس
 • منطقه ۱۶ – خیابان بعثت، خیابان رجائی جنوبی ـ خیابان هلال احمرـ مقابل سیلو
 • منطقه ۱۲ – واحد شماره ۳ مستقر در منطقه ۱۲ پلیس راهور، خیابان شوش نرسیده به میدان شوش پشت بوستان بهاران جنب کلانتری ۱۱۲
 • منطقه ۱۴ – خیابان نبرد،میدان نبرد،انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی
 • منطقه ۱ – واحد شماره ۵ مستقر در منطقه یک پلیس راهور، بزرگراه ارتش بلوار اوشان نبش میدان اوشان
 • منطقه ۱۰ – بزرگراه نواب ـ تقاطع خیابان محبوب مجاز ( ویژه جانبازان ،ایثارگران و خانواده شهدا )
 • منطقه ۲۰ – شهرری، خیابان استخر ،روبروی فروشگاه شهروند
 • منطقه ۳ – بزرگراه حقانی، نرسیده به تقاطع جهان کودک،مقابل پارک آب و آتش
 • منطقه ۲۲ – همت غرب،آزادگان جنوب،شهرک گلستان،بلوار گلها،خیابان یاسمن جنوبی
 • منطقه ۱ – واحد رسیدگی دادسرای ناحیه 32خیابان آزادی نبش رودکی پشت راهنمایی و رانندگی تهران

بیمه خودرو و رانندگی ایمن: کاهش امتیازات منفی رانندگی

کارشناسان بیمه دات کام ، رانندگی ایمن و رعایت مقررات رانندگی را به بیمه‌گزاران با توجه به تعدد خودروها در خیابان و جاده‌ها توصیه می‌کنند.به این ترتیب، یکی از اهداف صنعت بیمه که بالا بردن ضریب ایمنی و سلامتی بیمه‌گزاران و کاهش خسارات است، حاصل خواهد شد.

به علاوه بیمه مرکزی برنامه‌های را در دست اجرا دارد که در آن‌‌ها، ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی و اعمال ویژگی‌های راننده نظیر سابقه رانندگی، میزان تخلفات رانندگی در محاسبه حق بیمه‌های اتومبیل نظیر بیمه بدنه و قیمت بیمه شخص ثالث لحاظ خواهد شد. تخلفات رانندگی کمتر نظیر عدم وجود جریمه نمره منفی گواهینامه از نظر مالی هنگام خرید بیمه نیز به نفع بیمه‌گزار خواهد بود. این جاست که یک تیر و دو نشان با رعایت قوانین رانندگی حاصل خواهد شد: رانندگی ایمن و نرخ بیمه اتومبیل کمتر. امید است با چنین تمهیداتی، گام‌‌هایی بلند در توسعه فرهنگ بیمه در کشورمان برداشته شود.

 

 

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
01 مهر 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

تعویض پلاک خودرو + چک لیست مدارک و مراحل تعویض پلاک(به روزرسانی پاییز1400)

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

27 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

کارت خودرو: مدارک،شرایط و روش‌های استعلام کارت ماشین در یک جا(پاییز1400)

راهنمای کامل کارت خودرو، مدارک موردنیاز، شرایط و شیوه‌های استعلام و پیگیری کارت ماشین صادره یا مفقودی در 1400 را در این مقاله بخوانید.

22 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

خسارت سیار: گزینه طلایی شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت فوری در محل

مهم‌ترین معیار در خرید بیمه‌نامه، دریافت خسارت از شرکت بیمه است.این موضوع، بیمه شده را ترغیب می‌کند که به شرکت بیمه اعتماد بیشتری کرده و هرسال بیمه خود را تمدید

20 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

بیمه خودروی اجاره ای: انواع و پوشش‌های بیمه ماشین اجاره‌ای در یک جا

بیمه‌ی خودروی اجاره‎‌ای به شما کمک می‌کند در زمان وقوع حادثه برای خودروی اجاره شده نگران خسارت‌های وارده نباشید.زیرا بسته به نوع بیمه‌نامه شما تمامی خسارات را جبران خواهد کرد.

16 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

جریمه تسلیمی چیست؟+ 4 روش استعلام و پرداخت قبض جریمه

رانندگی در کنار حس خوش و توامان دلچسبی که دارد می‌تواند با برخی اتفاقات بد نیز همراه باشد. ممکن است برخی تصادفات رخ بیفتد یا حتی جریمه شوید.اما برای این‌که

15 شهریور 1400 / بیمه شخص ثالث / مجله بیمه

سند خودرو یا برگ سبز؟ پایان جنگ ده ساله با تصویب قانون جدید(شهریور 1400)

راهنمای کامل سند خودرو، تفاوت آن با برگ سبز ماشین،شرایط پایان اختلاف نظرها و قانون جدید رسمیت برگ سبز یا سند ماشین را در این مقاله بخوانید

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
شبدر
12 شهریور 1400

با سلام من چند ماه پیش به علت ورود ممنوع 4 نمره منفی دریافت کردم و بعد سه ماه دیدم نمره منفی هام 8 نمره شده پیگیری کردم جواب خوبی ندادند لطفا راهنماییم کنید
خلافی خودرو رو با آپ پرداخت کردم چند روزه استعلام میگیرم نزدیک یه هفته هنوز تو سایت راهور برام هست و پاک نشده لطفا راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1400

  سلام شبدر عزیز شما می تونید به سایت پلیس راهور مراجعه کنید.

بهبود
13 شهریور 1400

سلام. خداقوت. اگر راننده ای دارای 34 نمره منفی داشته باشه و گواهی‌نامش گم بشه و برای المثنی هم اقدام کرده باشه. نمره منفی گواهی نامه قبلی به جدیده منتقل میشه؟

  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1400

  سلام بهبود عزیز . این مساله ارتباطی به گواهی‌نامه نداره! در سوابق رانندگی شما ثبت میشه.

سعید
13 شهریور 1400

سلام ودرود متاسفانه من 30 تا نمره منفی دارم و 3ماه پیش تو سنندج گواهینامه رانندگیمو به خاطر نمره منفی ازم گرفتن الان میخواستم ببینم باید تو تبریز به کجا مراجعه کنم ؟ لطفا راهنمایی کنید

  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1400

  سلام سعید عزیز ، شما می تونید به اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.

شهاب
13 شهریور 1400

سلام. باعرض سلام خدمت کارشناس محترم. من یه 206 داشتم که دو ماه پیش فروختمش وکالت فروش و تعویض پلاکم دادم برای دوم اردیبهشت 1400. این اقا تا الان 1.5 میلیون جریمه شده توسط دوربین 6نمره منفی برای من پیامکش اومده. میخوام ببینم چون دوربین جریمه کرده و چون پیامکش برای من میاد نمره منفی برای پلاک و گواهینامه منه یا نه اگه هست راه حل قانونیش چیه ممنون

  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1400

  سلام شهاب عزیز
  شما می‌تونید با مراجعه به راهنمایی و رانندگی پلاک خودروی خود را توقیف کنید .
  نمره منفی فقط به تخلفات حادثه سازی که راهنمایی و رانندگی شخصا خودرو را توقیف کند و به شخص متخلف تعلق میگیره و شامل جریمه نخواهید شد. موفق باشید.

مرتضی
13 شهریور 1400

سلام و خسته نباشيد
ماشيني داريم كه پلاكش به نام من هستش ولي رانندگي ماشين با همسرمه
دو هفته پيش همسرم با سرعت غير مجاز اقدام به رانندگي كرده ولي چون پلاك به نام من هستش تمامي نمره هاي منفي براي گواهينامه من منظور شده
بايد براي شكايت و انتقال نمره منفي به راننده چه اقداماتي انجام بدم ؟

  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1400

  سلام مرتضی عزیز شما می تونید با تعویض پلاک این مساله رو رفع کنید .

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید