09 اردیبهشت 1402

همه چیز در خصوص نسخه الکترونیک؛ از چیستی تا چرایی و چگونگی استفاده

از همان ابتدا که بحث نسخه نویسی آنلاین مطرح شد، مردم دل‌خوشی به آن نداشتند. البته مقاومت در برابر تغییر همیشه وجود دارد؛ اما وقتی قرار است که تغییراتی در روند فعالیت‌های حوزه سلامت به وجود بیاید تا بخواهد مشکلات آن برطرف یا تغییرات جایگزین شود، باید دردسرهای زیادی را تحمل کرد.  هنوز خیلی‌ها هم نسبت به این نسخه نویسی آشنایی کاملی ندارند. از این رو در این مقاله قصد داریم تا هرچه اطلاعات در خصوص نسخه الکترونیک تامین اجتماعی و دیگر شرکت‌های بیمه پایه است، برای شما بنویسیم. فرآیندی که مطمئناً در آینده دیگر چالش‌های فعلی را ندارد و به یک روند عادی تبدیل شده است.

نسخه الکترونیک چیست؟

نسخه الکترونیک چیست؟ می‌توان از نام نسخه الکترونیکی متوجه ماهیت آن شد. در نسخه نویسی عادی یا همان کاغذی، پزشک داروها را روی سربرگ مطب یا درمانگاه یا دفترچه بیمار می‌نوشت. اکنون این روند تغییر کرده است و از ابتدای دی ماه ۱۴۰۰ خبری از نسخه های کاغذی نیست.

پزشکان باید نسخه مورد نیاز بیمار را از طریق نرم‌افزار و بستر اینترنت ثبت کنند. بعد از ثبت، کدی به موبایل بیمار ارسال می‌شود. سپس او با کد یا کد ملی به داروخانه مراجعه می‌کند و متصدی بعد از دریافت کد و بررسی در سیستم، داروها را به مراجعه کننده تحویل می‌دهد. در حقیقت نسخه الکترونیک همانند نسخ فیزیکی است؛ با این تفاوت که عملیات نسخه نویسی از طریق بستر و فضای نت انجام می‌شود. نسخه الکترونیک پزشکان فرآیند تجویز و دریافت دارو را آسان می‌کند.

در سامانه نسخه الکترونیک همه پزشکان باید ثبت نام کنند

در سامانه نسخه الکترونیک همه پزشکان باید ثبت نام کنند

چرا نسخه نویسی آنلاین شد؟

عده‌ای معتقد هستند که نسخه الکترونیک برای دریافت پول بیشتر است؛ البته اینکه چه استدلالی پشت این حرف قرار دارد، مشخص نیست. به هر حال در کشور ما برای هر تغییری، دیدگاه مثبتی وجود ندارد و باید اجازه دهیم تا زمان بگذرد. نسخه نویسی آنلاین جدا از مشکلاتی که در ابتدای طرح خود داشت؛ اما دلایل محکمی داشت که مسئولان تصمیم به اجرا طرح نسخه الکترونیکی گرفتند. از جمله مهم‌ترین دلایل اجرای نسخه نویسی الکترونیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاپ دفترچه برای سازمان و دولت بسیار هزینه‌بر بوده است؛
 • امکان نظارت دقیق بر عملکرد داروخانه‌ها وجود نداشت؛
 • برای چاپ دفترچه، هر روز شاهد مراجعه تعداد افراد زیادی در جامعه بودیم که این مسئله علاوه بر شلوغی کارگزاری‌ها، باعث اتلاف وقت افراد و سازمان‌های بیمه‌گر می‌شد؛
 • اشتباهات تایپی یا دست خط بد از جمله دلایلی بودند که باعث می‌شد تا داروخانه، داروها را به اشتباه بدهد؛

 

 • تداخل دارویی از مهم‌ترین مشکلات بود. از آنجا که تمامی اطلاعات دارویی بیماران در سیستم ثبت شده است، در صورت تداخل بین دو دارو، پزشک داروخانه آن را به بیمار اعلام خواهد کرد.
 • پرداخت حق الزحمه پزشکان با سرعت بیشتر انجام خواهد شد (هر چند هنوز مشکلاتی در این خصوص وجود دارد).

از چه زمانی این طرح آغاز شد؟

طرح نسخه الکترونیک از خدمات تامین اجتماعی است که اولین بار در سال 1394 و به صورت آزمایشی در استان یزد و با تعداد 9 پزشک آغاز شد. البته صحبت در خصوص اجرای چنین طرحی، خیلی سال است که مطرح بوده است. کم کم طرح صدور نسخه نویسی آنلاین در کل کشور گسترش پیدا کرد و استان‌های خراسان رضوی، تهران، اصفهان، گیلان و البرز هم جزو استان‌های تحت پوشش قرار گرفتند؛ اما از سال 97 بود که اجرای طرح به صورت عمومی درآمد و از دی 1400 دیگر نسخ کاغذی مورد قبول قرار نگرفت.

با توجه به چالش‌ها و مشکلاتی که این طرح داشته است؛ اما اکنون توانسته مورد استقبال خوبی قرار بگیرد. البته که چاره‌ای جز استقبال و قبول کردن آن نیست؛ اما هر سال بسیاری از چالش‌ها و مشکلات گذشته آن برطرف شده است. با این حال، هنوز بسیاری از زیرساخت‌های نسخ الکترونیک برای همه استان‌ها اجرایی نشده است؛ اما به طور متوسط در هر استانی 80% این طرح اجرایی شده است.

صدور بیش از 25 میلیون نسخه (تا آخر سال 99) از جمله مهم‌ترین دستاوردهای اجرای نسخ الکترونیک است. در سال 1400، حداقل روزانه 250 هزار نسخه الکترونیکی در سامانه بیمه تامین اجتماعی صادر می‌شد. در حال حاضر، با توجه به آمار سازمان نظام پزشکی، بیش از 73% بیمارستان‌ها به این طرح پیوسته‌اند.

استقبال وزارت بهداشت و سازمان سلامت از طرح و سامانه نسخه الکترونیک

در سال 99 و مطابق با بند الف ماده 74 قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت مکلف به عرضه خدمات الکترونیک سلامت شد. همچنین تمامی مراکز درمانی و سازمان‌های مرتبط در این حوزه را مکلف کرد تا از نسخ الکترونیکی استفاده کند. همچنین بر اساس تبصره 17 قانون بودجه سال 99، سازمان‌های بیمه‌گر پایه درمان را مجبور کرده‌اند تا نسخ الکترونیک را بر اساس کد ملی، مشخصات فردی و شماره نظام پزشکی پزشک و دیگر اطلاعات مورد نیاز صادر کنند.

با توجه به اینکه این طرح توانسته تا باعث کاهش هزینه‌های اضافی روی دوش افراد و شرکت‌های بیمه شود، دسترسی به خدمات را هم بسیار راحت کرده است. وزارت بهداشت بعد از اجرای طرح موفق آمیز نسخه الکترونیک تامین اجتماعی، تمامی سازمان‌های مرتبط و پزشکان را موظف کرد تا از این به بعد، تمامی موارد مربوط به صدور نسخه را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

چگونه دارو در این طرح تهیه می‌شود؟

با اینکه دیگر هیچ دفترچه بیمه‌ای صادر نمی‌شود؛ هنوز تمامی پزشکان به سیستم آنلاین صدور نسخه مجهز نیستند و از این رو نسخه‌ها روی برگ خود یا مجموعه پزشکی می‌نویسند. تنها چیزی که بیمار نیاز دارد، کد ملی است. بعد از ثبت دارو و چگونگی مصرف آن، بیمار به داروخانه مراجعه می‌کند و بعد از اعلام کد ملی، داروهای خود را تحویل خواهد گرفت. اگر هم پزشک نسخه را روی کاغذ نوشته باشد، فقط کافی است تا کد ملی او روی نسخه نوشته شود. داروخانه بعد از ثبت، داروها را به بیمار تحویل خواهد داد.

چگونه نسخه الکترونیکی خود را ببینیم؟

برای دریافت نسخه الکترونیکی باید چه کارهایی انجام دهیم؟ پیگیری نسخه با کد ملی چگونه انجام می‌شود؟ نکته مهم در مورد نسخه الکترونیکی این است که شما می‌توانید بدون داشتن پرینت نسخه الکترونیک و یا حتی مشاهده آن به مرکز درمانی مورد نظر مراجعه نمایید. مرکز درمانی با استعلام کد ملی شما در سامانه نسخه الکترونیک تامین اجتماعی می‌تواند کلیه نسخه‌های ثبت شده برای شما را مشاهده و مطابق با آن خدمات درمانی و داروهای مورد نیاز را به شما بدهد.

چگونه پزشکان به این طرح بپیوندند و نسخه بنویسند؟

عضو شدن در این طرح و استفاده از این خدمات برای پزشکان خیلی راحت است؛ آن‌ها فقط به یک سیستم و قابلیت اتصال به اینترنت نیاز دارند. بعد کافی است تا در سامانه نسخه الکترونیک ثبت نام و بعد از طریق اپلیکیشن های مخصوص (بعضی شرکت‌ها عرضه می‌کنند) یا سامانه اصلی اقدام به صدور نسخه کنند.

یکی از مهم‌ترین مزایای این طرح برای پزشکان، دسترسی به سوابق دارویی بیمار است تا بدانند که نسخه اصلی مشکلی برای بیمارشان به وجود نمی‌آورد.

پزشکان برای استفاده از سامانه نسخه الکترونیک سازمان تامین اجتماعی لازم است تا به سایت ep.tamin.ir مراجعه کنند. نکته اصلی این است که پزشکان حتماً نباید با سازمان تامین اجتماعی قرارداد داشته باشند. فقط لازم است تا برای صدور نسخه ثبت نام کنند.

مراحل ثبت نسخه الکترونیک توسط پزشکان

پزشکان برای ثبت نام لازم است تا مراحل زیر را بپیمایند:

در ابتدا (همانطور که در بالا هم نوشتیم) نیاز است تا پزشکان وارد سایت ep.tamin.ir شوند. در هنگام ورود، صفحه زیر نشان داده می‌شود:

سایت اصلی ثبت نام پزشکان در طرح نسخه الکترونیک

سایت اصلی ثبت نام پزشکان در طرح نسخه الکترونیک

پزشکان با کلیک روی گزینه وسط می‌توانند وارد سیستم خود شوند.

نام کاربری همان کد ملی پزشک است و گذرواژه، رمزی است که او در هنگام ثبت نام وارد کرده است. پزشکان برای ثبت نام نیاز است تا روی گزینه «ثبت نام پزشکان» کلیک کنند.

پزشک بعد از ورود، با صفحه اختصاصی خودش روبرو خواهد شد. برای ثبت کافی است تا روی گزینه «ثبت نسخه» در منوی سمت راست کلیک کند. بعد از آن نیاز است تا کد ملی بیمار را وارد و بعد روی دکمه «دریافت اطلاعات بیمار» کلیک کند. بعد از کلیک، تحت پوشش بودن یا نبودن بیمار مشخص می‌شود.

در صورتی که بیمار تحت پوشش بود، پزشک می‌تواند به صورت آزاد، نسخه او را ثبت کند.

پزشک می‌تواند با کلیک روی گزینه سوابق بیمار، به تمامی اطلاعات دارویی او دسترسی داشته باشد. به این نکته توجه داشته باشید که وارد کردن شماره تلفن بیمار برای ارسال پیامک به او الزامی است. البته این شماره ثبت شده و در دفعات بعدی نیازی به وارد کردن آن نیست. اگر حساسیت دارویی هم وجود داشته باشد، برای پزشک نشان داده خواهد شد.

برای ثبت نسخه در ابتدا باید نوع آن تعیین شود که شامل موارد زیر است:

نسخه ویزیت

استفاده از این نوع برای موقعی است که فقط نیاز است تا پزشک نسخه ویزیت خود را ثبت کند.

نسخه دارو

این برای موقعی است که پزشک نیاز داشته باشد تا دارویی را هم برای بیمار تجویز کند. در بخش نام دارو، داروهای مورد نیاز را تعیین می‌کند. با کلیک روی ستاره روبرو، بیشترین داروهای تجویزی برای او نشان داده خواهند شد.

بعد از انتخاب نام دارو، پزشک می‌تواند تعداد یا همان دوز مصرف و چگونگی مصرف را تعیین کند. البته به صورت پیشفرض، تعداد و نحوه تعیین شده‌اند و فقط کافی است تا پزشک با چند کلیک، آن‌ها را تغییر دهد.

نسخه خدمات

در این نسخ، خدماتی که از سمت پزشک برای بیمار ضروری است، انتخاب و در نهایت ثبت می‌شود.

نسخه پاراکلینیک

این خدمات شامل آزمایشگاه، رادیولوژی، ام آر آی، سی تی اسکن، سونوگرافی، فیزیوتراپی و دیگر موارد خدمات پاراکلینیکی است.

لیست نسخ

در این لیست، تمامی نسخه‌ها و دستوراتی که پزشک تهیه کرده است، قابل مشاهده است.

پزشکان غیرطرف قرارداد

برای پزشکانی که غیرطرف قرارداد با بیمه هستند، فقط نیاز است تا کد ملی بیمار را روی سربرگ نسخه‌ای خود بنویسند. بعد بیمار با مراجعه به داروخانه و تحویل آن، می‌تواند دارو را با بیمه تحویل بگیرد.

ثبت نام منشی

منشی برای ثبت پذیرش در سامانه همانند پزشکان می‌تواند از سامانه استفاده کند. البته برای این کار نیاز است تا در ابتدا حساب کاربری برای خود ایجاد کند و بعد پزشک، او را در سامانه خود تعریف و بعد مشخص کند. پزشک با ورود به بخش «مدیریت سیستم»، منشی را در سیستم ثبت نام می‌کند.

بعد از اینکه حساب کاربری منشی توسط پزشک تائید شد، او می‌تواند با ورود به بخش «پذیرش»، پزشک مورد نظر را انتخاب کند. تقریباً تمامی مراحل همانند بالا است؛ اینکه در ابتدا باید کد ملی بیمار ثبت و تحت پوشش قرار داشتن او استعلام گرفته شود.

چالش‌ها و مشکلات نسخه الکترونیک

همانطور که در ابتدای این مقاله هم برای شما نوشتیم، اجرای این طرح هم مانند بقیه با مشکلاتی همراه بود. البته بعضی از مشکلات و چالش‌ها تاکنون برطرف شده است؛ اما بعضی موارد به راحتی قابل برطرف شدن نیستند و نیاز به زمان و مدیریت صحیح‌تر دارند. مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات فعلی نسخ الکترونیک شامل موارد زیر است:

 • کندی و قطعی سامانه که باعث شده است تا بیماران نتوانند نسخه خود را دریافت کنند. البته در مواردی که پزشک به صورت الکترونیکی نسخه را صادر کرده و سیستم داروخانه قطع بوده است، بیمار چاره‌ای جز مراجعه به داروخانه دیگر نداشته است. در حقیقت باید گفت که از مهم‌ترین دلایل این اتفاق، نبود زیرساخت لازم است. متأسفانه قبل از اجرا باید زیرساخت‌ها آماده می‌شد؛ اما به هر حال شاهد تغییرات برای بهینه‌تر کردن این زیرساخت‌ها هستیم.

 

 • حفظ اطلاعات بیمار یکی از دغدغه‌های افراد در این حوزه بوده است. اینکه فردی از جمله پزشک داروخانه یا کارمندان آنجا از اطلاعات بیمار برای هدفی خاص سوءاستفاده نکنند. در این خصوص تدابیری اندیشه شده است و مشکلی از این بابت وجود ندارد؛ اما به هر حال به روزرسانی‌هایی در این حوزه انجام می‌شود.

چندین نکته در خصوص نسخ الکترونیکی

مراکز درمانی، پزشکان و بیماران باید در هنگام استفاده از سیستم نسخ الکترونیکی شرایط زیر را در نظر بگیرند:

 • نسخ الکترونیکی زمانی ارزش قانونی دارد که امضای الکترونیکی پزشک را داشته باشد.
 • فقط پزشک دارای مجوز و نظام پزشکی و همچنین مجوز امضای الکترونیک و در صورت ثبت نام در سایت سازمان امکان صدور نسخ الکترونیکی را دارد. همچنین بعد از اخذ نماد الکترونیک است که پزشک می‌تواند تعرفه ویزیت الکترونیک را دریافت کند.
 • پزشکان برای صدور نسخ الکترونیکی نیازی به عقد قرارداد با سازمان ندارند.
 • نماد الکترونیک در نظام پزشکی ترکیبی از مجوز سامانه، مجوز طبابت و کارت هوشمند امضای الکترونیک است.
 • پزشکان در صورت داشتن نماد الکترونیک مخصوص می‌توانند از هر نرم‌افزار مشابه تعریف شده در سامانه مجاز برای صدور نسخ استفاده کنند.
 • در صورت قطع اینترنت یا برق، باید صدور نسخ به صورت دستی انجام و در اولین فرصت در سامانه ثبت شود.
 • برای ویرایش نسخه نیاز به مهر و تائید مجدد است.
 • دسترسی به نسخه‌های قبلی بر اساس قابلیت نرم‌افزار تعیین خواهد شد.
 • در صورتی که پزشکی با مشکلات فنی از جمله گم کردن امضای الکترونیک مواجه شد، در همان سایت و از طریق میز کاری می‌تواند مشکلات خود را حل کند. در غیر این صورت باید با واحد فنی سازمان تماس بگیرد.
 • اگر کد ملی بیمار توسط سایت شناسایی نشد (در صورت درست وارد شدن کد ملی)، بیمار خود باید با مراجعه به سازمان، این مشکل را برطرف کند.
 • پزشک می‌تواند در قسمت تاریخچه ارائه، به داروهای تحویل داده به او توسط داروخانه دسترسی داشته باشد.
 • در خصوص اینکه پزشک از طریق سیستم به نسخه های قبلی دسترسی دارد یا خیر، اطلاعات دقیقی نداریم؛ اما حداقل به داروهای تجویزی خود در سامانه مخصوصش دسترسی دارد.

نسخه الکترونیک هنوز اول راه خود است و مسلماً با چالش و مشکلاتی روبرو خواهد بود؛ اما کم کم این چالش‌ها و مشکلات در حال برطرف شدن است. هرچند زمان می‌برد. به هر حال هنوز مشکلات مربوط به افزایش نرخ داروها پابرجا است. از این افراد می‌توانند با خرید بیمه تکمیلی هزینه‌های دارویی و درمانی خود را بسیار کاهش دهند یا حتی صفر کنند. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا اطلاعات کاملی در خصوص نسخ الکترونیک را بنویسیم؛ اما واقعاً بعضی مشکلات هستند که برای برطرف کردن آن‌ها حتماً باید به سازمان مربوط مراجعه کرد. اگر سؤال یا نکته‌ای در خصوص نسخ الکترونیکی تامین اجتماعی داشتید تا حد ممکن به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
نیلوفر
07 مهر 1402

سلام وقتتون بخیر ، میخواستم ببینم داروهایی که میگیریم با نسخه الکترونیکی آیا تو سوابق تامین اجتماعی باقی میمونه یا پاک میشه ؟

  person
  نویسنده بیمه
  08 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  مدت زمان اعتبار نسخه های الکترونیک دو ماه است.

person
حسین
22 شهریور 1402

سلام
آیا میشود دارویی را از داروخانه استان دیگر تهیه کرد
دارویی که طی چندسال همیشه مصرف می کنم و طبق سهمیه دریافت می کنم دراستان مازندران موجود نیست ولی اصفهان هست
ولی داروخانه نمی دهد ؟
آیا همچین قانونی داریم

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  در این خصوص اطلاعی نداریم باید از هلال احمر بپرسید.

  person
  نیلوفر رضایی
  08 مهر 1402

  ینی برای کسایی که می‌خوان مهاجرت کنن سوابق نسخ بیمه مشاهده نمیشه ؟

   person
   نویسنده بیمه
   08 مهر 1402

   سلام دوست عزیز
   خیر سوابق بیمه شما از بین نمی رود.

person
جواد سروش
08 شهریور 1402

اگر داروخانه دارو رو در سیستم ثبت کنه که تحویل داده کلا نسخه از سایت پاک میشه؟

person
اشرف فرخی
07 شهریور 1402

سلام.وقت بخیر .وقتی نسخه مینویسم پیام میده امکان ثبت نسخه بدون جزییات وجود نداره منظورش کجای نسخه است

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام. باید مشخصات بیمار، شماره ملی، مشخصات پز شک و داروها را کامل پر کنید.

person
فریده بانو
12 مرداد 1402

با عرض سلام
آیا ویزیت پزشکی که چند ماه پیش مراجعه داشتم
برای یک پزشک دیگر قابل مشاهده است که بخواهم نسخه را تکرار کنه کد رهگیری هم موجوده ممنون میشم سریع جواب بدین

  person
  نویسنده بیمه
  14 مرداد 1402

  سلام. خیر

person
رضائی
09 مرداد 1402

باسلام پزشک اورولوژ نسخه کاغذی برای پت اسکن نوشته ولی کد پیگیری نمیده ؛ بیمار هزینه سنگین انرا باید پرداخت کند. آیا دکتر موظف نیست نسخه الکترونیک با کد پیگیری صادر کندتا بیمار بتونه از بیمه استفاده کند؟

  person
  نویسنده بیمه
  10 مرداد 1402

  سلام. از پزشک بخواهید نسخه را در سامانه ثبت نماید. البته بعد از پت اسکن می توانید مدارک را به بیمه ارائه کنید تا هزینه ها را به شما برگرداند.

person
A
05 مرداد 1402

سلام وقت بخیر
من وقتی برای بیمارام نسخه ثبت میکنم کد رهگیری هم ارائه میشه مثال وقتی بیماری به آزمایشگاه مراجعه میکنه نشون میده که هیچ خدماتی دریافت نکرده ولی در سوابق بیماران توسط خود من قابل مشاهده هست و وقتی ما با ۱۴۲۰ تماس میگیریم میگن که ثبت شده . ولی آزمایشگاه یا داروخانه قادر به دریافت نسخه نیست در این مورد چه باید بکنیم؟(خودم کارشناسی مامایی هستم)

  person
  نویسنده بیمه
  07 مرداد 1402

  سلام. در سامانه نسخه الکترونیک همه چیز را کنترل کنید. سپس اگر مشکل از سامانه نبود به تامین اجتماعی مراجعه نمایید.

person
محمود وفایی
30 تیر 1402

سلام
مشکل مثانه داشتم رفتم دکتر در مطب عمل سیتوسکپی انجام دادم و بیش از ۴میلیون تومان دکتر از من گرفت به غیر از هزینه ویزیت، گواهی هم داد متاسفانه وقتی به ببمه تکمیلی خافظ مراجعه کردم گفتند این عمل در مطب غیر محاز است و امکان پرداخ وجود ندارد چون بخشنامه وزرات بهداشت و درمان هست ، خیلی جالبه این عمل تشخیصی رو عموم ارولوژها در مطب انجانم می دن اگر غیر فانونی هست چرا برخورد نمیشه بیچاره مریض که قربانی هست لطفا پی گیری کنید برای بنده دکتر عاملی ارولوژ در تهران انجام داده

  person
  نویسنده بیمه
  31 تیر 1402

  سلام. بله درست است. به بیمه مرکزی و نظام پزشکی اطلاع دهید.

person
Rohan
20 تیر 1402

سلام وقتتون بخیر
دیروز صبح با مراجعه به دکتر درخواست نوشتن آزمایش و سونوگرافی کردم
و امروز صبح با رفتن به آزمایشگاه گفتن ک هیچ نسخه ی پزشکی موجود نیست
میشه با نوشتن نسخه به دلایلی ثبت نشده باشه؟و اینک اگر اینطور باشه دکتر متوجه میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  20 تیر 1402

  سلام. احتمالا در سامانه ثبت نشده است. لطفا با پزشک خود این موضوع ر ا در میان بگذارید.

   person
   فرزاد
   19 شهریور 1402

   سلام من برای استعلاجی شرکت میگن باید ثبت کنین تو سازمان تامین اجتماعی چجوری انجام میشه اسکن کردن؟؟

    person
    نویسنده بیمه
    01 مهر 1402

    سلام دوست عزیز
    باید به یکی از شعب تامین اجتماعی مراجعه نمایید تا استعلاجی را برای شما ثبت نمایند.

person
Rohan
20 تیر 1402

سلام وقت بخیر
دیروز صبح با مراجعه به پزشک درخواست نسخه آزمایش و سونوگرافی کردم
امروز صبح آزمایشگاه رفتم اما گفتن هیچ نسخه پزشکی برام ثبت نشده آیا میشه پزشک ننوشته باشه یا اینک مشکل اینترنتی پیش اومده باشه؟
ممنون میشم جواب بدید

  person
  نویسنده بیمه
  20 تیر 1402

  سلام. لطفا با پزشک خود این موضوع را مطرح کنید.

person
گل گل
19 تیر 1402

سلام وقتتون بخیر
یه سوال داشتم در مطب وقتی میخوام برای بیماری که روستایی هست دارو تجویز کنیم بعد ازتایید و ثبت وقتی به داروخانه می‌رود می گویند نسخه ثبت نشده یا هیچ چیزی نشون داده نمیشه ولی اگر با بیمارستان دولتی نسخه ثبت شود برای این افراد داروخانه می تواند داروها را ببیند یا ثبت شده
چیکار باید کرد
بیشتر برای افرادی که بیمه روستایی هستند چنین مشکلی دارند

  person
  نویسنده بیمه
  20 تیر 1402

  سلام. باید از طریق اداره بیمه سلامت این مشکل برطرف شود.

person
A
14 تیر 1402

سلام.آزمایش تا چه مدتی تو سوابق بیمه میمونه؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 تیر 1402

  سلام. تا مدت زمان اعتبارش

person
Eli
11 تیر 1402

ماه گذشته به پزشک مراجعه کردم و دارو. و آزمایش نوشتن ، بیمه خودم قطع شد و تحت پوشش همسرم رفتم ، نسخه الکترونیکی روی کد ملی من ثبت می ماند یا باید مجدد ثبت شود؟

  person
  نویسنده بیمه
  12 تیر 1402

  باید مجدد ثبت شود.

person
مرضیه
05 تیر 1402

سلام، میخواسنم بدونم با بیمه خدمات درمانی میشه به صورت انلاین ویزیت شد و نسخه الکترونیکی دریافت کرد؟ منظورم نسخه با تعرفه آزاد هستش

  person
  نویسنده بیمه
  10 تیر 1402

  سلام بله

person
ب.ا
31 خرداد 1402

سلام دکتر ۴ تا دارو نوشته بود دوتاش را یک ماه پیش گرفتم دوتاش این ماه میتونم بگیرم یا دوباره باید نسخه بنوسن

  person
  نویسنده بیمه
  31 خرداد 1402

  سلام. احتمالا باید مجددن نسخه را تهیه کنید اما بهتر است قبل از مراجعه به پزشک برای دریافت نسخه، از داروخانه سوال بفرمایید.

person
amir
28 خرداد 1402

باسلام
به دلیل بیماری دیابت چندساله همسرم، همیشه طبق دستور و نسخه پزشک و طبق بازه زمانی پس از به اتمام رسیدن دارو، زیپمت تهیه میشد، اما اینبار داروخانه دوبار در بازه های زمانی متفاوت میگن که دارو برای همسر من بسته شده و اجازه خرید نداره، میشه راهنمایی کنید لطفا

  person
  نویسنده بیمه
  29 خرداد 1402

  سلام. متاسفانه در این زمینه نمی توانیم کمکی کنیم. منتها شما می توانید به هلال احمر مراجعه کنید تا در صورت موجود بودن دارو بتوانید در صف دریافت آن قرار بگیرید.

person
ماهان
24 خرداد 1402

با سلام من یک بار با کد رهگیری برای ام آر آی مراجعه کردم اما در آن خطا وجود داشت و باید دوباره انجام بشود! آیا میشود با همان کد رهگیری دوباره به ام آر آی مراجعه کنم؟یا باید کد رهگیری جدید بگیرم؟

  person
  نویسنده بیمه
  24 خرداد 1402

  سلام. باید از آن مرکز سوال بفرمایید. اما احتمالا به کد جدید نیاز دارید.

person
مهمان
09 خرداد 1402

سلام.پزشک متخصص ۱۵۰ حق ویزیت دریافت میکنه. به علاوه قبل از ویزیت ۱۵۰ هم بابت تزریق زیرجلدی داروی کمیاب دریافت میکنه.یعنی برای ده ثانیه تزریق ۱۵۰ میگیره. آیا دریافت این هزینه قانونیه؟تا جایی که میدونم مشمول بیمه هم نمیشه، و جای دیگه‌ای هم نمیشه رفت چون اگه دارو تلف بشه، بیمار مجبوره دارو را آزاد بخره.بیمارستانهای خاص هم اونقدر دور هستن که هزینه رفت و برگشت بسیار زیاد میشه.

  person
  نویسنده بیمه
  09 خرداد 1402

  سلام دوست عزیز. در مورد هزینه تزریقات و ویزیت پزشکان اطلاعی نداریم. بله متاسفانه این مشکلات همیشه هست. بهتر است به بیمه مراجعه و پوشش بیماریهای خاص را دریافت کنید تا بخش بیشتری از هزینه‌ها را تحت پوشش بیمه پرداخت کنید.

person
علی
09 خرداد 1402

سلام خسته نباشید. من دارو های روانپزشکی ام رو گم کردم و از روان پزشکم برای دو ماه دیگه تونستم وقت بگیرم برگه نسخه ام رو بردم پیش دکتر عمومی که برای این دو ماه برام دارو ها رو بنویسه بعد که رفتم داروخانه بهم گفتن تو بیمه زده ده روز دیگه قرصات تموم میشه و میتونی نسخه جدیدت رو از بیمه بگیری و باید آزاد دارو ها رو برای این ده روز بگیرم در صورتی که نسخه جدید برای این دو ماه رو داشتم ولی گفتن بیمه قبول نمیکنه میخواستم ببینم همچین چیزی ممکنه یا اصن درسته

  person
  نویسنده بیمه
  09 خرداد 1402

  سلام. بله. برخی داروها به دلیل پر خطر بودن فقط در جدول زمانی خودشان از طریق بیمه پرداخت میشوند. و در صورت بروز مشکل یا گم کردن باید آن را ازاد تهیه کنید.

person
محمد زارع
07 خرداد 1402

با سلام هر بار برای فقط یک نوع داروی سرطانی ۳۰۰ تومان پول ویزیت به دکتر بدهم نمی شود فقط یکبار این پول را به دکتر داد ؟ و برای دفعات بعد از بیمه بدون ویزیت مجدد دارو را تایید و از داروخانه دریافت کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  08 خرداد 1402

  سلام دوست عزیز. متاسفانه فرآیند دریافت ویزیت دکترها در محدوده اختیارات ما نیست. می‌توانید یک بیمه تکمیلی دریافت کنید یا به پزشکی مراجعه کنید که برای تایید دارو ویزیت را دریافت نکند.

person
ستاره
06 خرداد 1402

سلام ببخشید نسخه تو سوابق نسخه تامین اجتماعی بیمار تا چه موقعه میمونه؟؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  06 خرداد 1402

  سلام دوست عزیز. در سایت مدیریت درمان ذخیره است تا زمانی که بخشنامه‌ای در خصوص حذف نسخ قدیمی صادر شود.

person
مهمان
05 خرداد 1402

سلام.دکترم برای کمتر از سه ماه دیگه برام چند تا آزمایش و سونوگرافی نوشتن.ظاهرا یه قابلیتی اضافه شده که صرفاً برای آزمایشات میتونن چنین کاری انجام بدن.اما من فقط یه پیامک از دکتر نکست دریافت کردم با کد پیگیری، که نوشته به تامین اجتماعی ارجاع شد.ولی خود لینک دکتر نکست را چک کردم، تاریخ اعتبار تا یکماه دیگه‌ست.و پیامکی هم از تامین اجتماعی برام نیومد.

  person
  نویسنده بیمه
  06 خرداد 1402

  سلام دوست عزیز. اشکال نداره اگر دکتر برگ آزمایش شما را در سیستم ثبت کرده باشد مشکلی پیش نمیاد.

person
ممد یخه آرو
24 اردیبهشت 1402

سلام من دو تا دکتر مختلف میروم کلی نمی خواهم از نسخه های همدیگر مطلع شوند آیا امکانش هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 اردیبهشت 1402

  سلام. بله

person
آسیه
24 اردیبهشت 1402

سلام. امکان حذف سوابق نسخه آیا وجود داره؟ و اگر بله، در اختیار چه کسی هست. پزشک؟ یا مدیریت درمان

  person
  نویسنده بیمه
  24 اردیبهشت 1402

  سلام. سوابق نسخه به طور کلی بعد از دو ماه سیستم تامین اجتماعی پاک می شود.

  person
  محسن علیمردانی
  09 خرداد 1402

  سلام چگونه باگوشی نسخه الکترونیکی بگیریم این دکتر ما ندارد این گزینه

person
هانیه ش
27 فروردین 1402

سلام آیا پزشک باید برای نسخه الکترونیکی هنگام ویزیت حضوری بیمار پولی جداگانه برای نسخه الکترونیکی پرداخت کند؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز. خیر برای نسخه الکترونیکی هیچ هزینه ای از بیمار دریافت نمی شود.

person
کامبیز
22 فروردین 1402

سلام
در زمان ثبت دارو دکتر شرایط اینکه شخص متاهل یا مجرد هست را دسترسی داره؟

  person
  کارشناس بیمه
  24 فروردین 1402

  سلام کامبیز عزیز خیر دسترسی ندارد.

person
رها
20 فروردین 1402

سلام برای نسخه الکترونیکی ام ار ای مغز و گردن باید به دکتر متخصص مغز و اعصاب مراجه شه یا میشه دکتر داخلی هم این نسخه را فعال کنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 فروردین 1402

  سلام بهتر است دکتر مغز و اعصاب نسخه رو بنویسه.

  person
  Nas
  03 اردیبهشت 1402

  سلام.پزشک نورولوژی یا همون که بهش میگن داخلی مغز و اعصاب می‌تونه بنویسه.

person
محمدی
15 فروردین 1402

سلام خسته نباشید آیا میتوان نسخه ای که دکتر ۲ یا۳ سال نوشته رو پیدا کرد ممنون میشم جواب بدید

  person
  کارشناس بیمه
  16 فروردین 1402

  سلام. تو سیستم ذخیره شده است ولی بعید است این کار را انجام دهند.

person
مهدی
14 فروردین 1402

سلام برای من یک نسخه دکتر صادر کرد ولی در داروخانه یک داروی اضافه به من داده شد با توجه به نسخه الکترونیکی که در سایت تامین اجتماعی وجود داشت علت را از داروخانه جویا شدم و گفتند که این دارو به صورت آزاد لحاظ شده و در نسخه الکترونیکی تامین اجتماعی که شما مشاهده میکنید نمی نشیند آیا همچین چیزی درست است؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 فروردین 1402

  سلام. بله امکان دارد.

person
مرضیه
19 اسفند 1401

سلام چرا ما نباید بتونیم نسخه خودمون و ببینیم بارها شده من دکتر رفتم نسخه نوشته نمی دونم دوز دارو چقدر هست اصلا دارو را تو خانه دارم یا نه و ….. حداقل برای خود ما هم باید تو یه سایتی دسترسی باشه که بتونیم ببینیم نسخه مون هست یا نه . دارو چی هست؟ آزمایش چی هست ؟ و..‌‌

  person
  کارشناس بیمه
  19 اسفند 1401

  سلام دوست عزیز. این مورد در حوزه اختیارات ما نیست.

  person
  Nas
  03 اردیبهشت 1402

  سلام.میشه.وقتی دارو نسخه میشه یه لینک برای شما ارسال میشه.من نسخه مو از سایت تامین اجتماعی پروفایل خودم گرفتم. برای مادرم هم بیمه سلامت ایرانیان هست هم لینک رو باز کردیم نسخه نوشته شده رو دیدم.

person
فاطمه
04 بهمن 1401

سلام وقت بخیر .ببخشید کارکنان داروخانه میتونن دارویی که دکتر تجویز کرده رو دستکاری کنند ؟

  person
  نویسنده بیمه
  05 بهمن 1401

  سلام فاطمه عزیز
  خیر نمی توانند جون سیستم تامین اجتماعی اجازه دسترسی برای ویرایش دارو را به داروخانه نداده است

person
فری
19 دی 1401

سلام. عایا نسخه الکترونیک ک توسط کاربران داروخانه داده میشه اونها ب نسخه های قبلی و ماه قبل دسترسی دارند ؟؟؟ یکسری داروها شخصی هستند و ادم نمیخاد دیده بشه . ممنون میشم پاسخ بدید

  person
  نویسنده بیمه
  19 دی 1401

  سلام فری عزیز
  بله کاربران داروخانه به نسخه های قبلی دسترسی دارند و دارو امر شخصی محسوب نمی شود.

person
فری
18 دی 1401

سلام .ی سوالی داشتم لطفا جواب بدید چند ساعته دنبالشم تو گوگل. داروخانه نسخه الکترونیکی ک مثلا دیروز دکتر نوشته رو با کد ملی ب من دادن. عایا کارمند داروخانه لیست تمام نسخه های من براش باز شده ک مثلا ماه قبل و قبلتر نوشته شده؟؟؟؟؟؟؟؟ تمام دغدغم شده ک اون نفری ک دارو الکترونیکی رو بهم داده داروی دکتر قبلی از ماه قبل براش نیومده باشه .جز چیزهای خصوصیم بوده . لطفا راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  19 دی 1401

  سلام دوست عزیز
  دکتر تمام نسخه های ماه قبل را میتواند از طریق نسخ الکترونیکی مشاهده کند

person
امیر
12 دی 1401

سلام وقت بخیر
جهت تمدید تاریخ نسخه نویسی بیمه سلامت باید از کجا اقدام کنیم …سامانه شریک کاری میگه تاریخ اعتبار گذشته ولی دوباره که ثبت نام میکنم میگه شما قبلا ثبت نام شده اید ..از کجا تمدید اعتبار انجام بدم برای نسخه نویسی؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 دی 1401

  سلام به همان دفتر خدمات دولت مراجعه کنید. اگر نتوانستند باید به دفتر بیمه سلامت بروید.

person
سعید شمس
09 دی 1401

سلام من یک کد ارجاع گرفتم دکتر داخلش ازمایش نوشت یا به عبارتی نسخه پاراکلینیک.
دیروز جهت مراجعه مجدد به پزشک متخصص یک کد ارجاع از همون تخصص گرفتم ایا گرفتن این کد ارجاع خللی در نسخه پاراکلینیکی که از ارجاع قبلی گرفتم وارد میکنه؟یعنی به عبارتی تاحداقل یک ماه ایا اعتبار داره؟یا باز باید ازمایش رو وارد کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  09 دی 1401

  سلام سعید عزیز
  خیر خللی ایجاد نمیکند ۰۲ بله اعتبار دارد

person
پروانه
05 آذر 1401

سلام خسته نباشید
آیا پزشک از طریق سیستم نسخه آنلاین میتواند به آزمایشی که سال گذشته انجام دادم دسترسی داشته باشد؟
باتشکر

  person
  کارشناس بیمه
  05 آذر 1401

  سلام در این خصوص اطلاع دقیقی نداریم.

person
حمید
07 آبان 1401

سلام خسته نباشید،
آیا می‌شود بصورت تلفنی با پرداخت حق وضیت از دکتر بخواهیم برایمان آزمایش و سونوگرافی بنویسد؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  08 آبان 1401

  سلام بله ویزیت آنلاین می گویند.

person
هیچکس
24 مهر 1401

سلام چرا نسخه ها بعد از یکماه حذف میشن ؟ یه سری آزمایشها را دکتر مینویسه برای اینکه بعد از مصرف دوره دارو مثلا دوماه بعد بری اینجوری باید مجدد بری دکتر ویزیت پرداخت کنی تا دوباره نسخه بنویسه—یعنی چی این قانون مسخره؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام در حالت کلی، نسخه ها حداکثر یک ماه اعتبار دارند.

person
مها
21 مهر 1401

با سلام مطلب بسیار خوب هست فقط میخواستم بدونم با الکترونیکی شدن سیستم دارو اگر ما مثلا در شیراز دکتر بریم ودکتر دارو بنویسه وداروخانه دارو را نداشته باشه میتونیم در شهر اصفهان یا تهران داروی خودمون رابگیریم ؟وآزاد حساب میشه یابیمه؟ودارویی که در شیراز نوشته میشه تو سیستم داروخونه شهر اصفهان هم هست؟با تشکر از پاسختون

  person
  نویسنده بیمه
  22 مهر 1401

  سلام مهای عزیز
  بله است فرقی نمیکند هر جا میتوانید دارو خودت را دریافت کنید

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید