بنر بیمه
24 آذر 1400

عوارض خروج از کشور در سال 1400 و 1401+ معافیت از پرداخت عوارض

چه بخواهید و چه نخواهید، برای سفر خارجی باید عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید. راه دررویی ندارد؛ اما فقط برای آن‌هایی که قصد سفر تفریحی یا زیارتی را دارند. آن‎هایی که دانشجو یا مقیم کشور دیگری هستند یا شرایط خاصی دارند، نیازی به پرداخت این عوارض نخواهند داشت. به هر حال، برای مسافران این سؤال وجود دارد که عوارض خروج از کشور چیست و چرا باید پرداخت شود؟ عوارضی که برای مدت معینی مشخص شد؛ اما بعد از آن نه تنها برداشته نشد، بلکه مبلغ آن هم افزایش پیدا کرد.

از سال 97 به بعد هم بحث عوارض خروج از کشور به یک موضوع داغ تبدیل شد. دلیل آن هم افزایش چشمگیر و چند برابر شدن مقدار آن بوده‌است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ سوالات خود را بگیرید.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور که با نام مالیات سفر هم معرفی می‌شود، در حقیقت مبلغی است که شهروندان به هنگام خروج از کشور برای سفرهای تفریحی و زیارتی باید پرداخت می‌کنند. پرداخت این عوارض اجباری است که حتی با داشتن بلیت و ویزا، اگر این مبلغ پرداخت نشده باشد، به مسافر اجازه خروج داده نخواهد شد.

البته در بیشتر کشورها چیزی به اسم عوارض خروج از کشور وجود ندارد و هزینه‌ای مشابه با نام عوارض پرواز در خود بلیت دریافت می‌شود. ایران و چند کشور دیگر از شهروندان خود عوارض یا مالیات سفر دریافت می‌کنند.

اولین دریافتی عوارض خروج از کشور

بحث عوارض خروج از کشور، اولین بار در سال 1364 و خلال جنگ ایران و عراق مطرح شد. در آن زمان اوضاع اقتصادی کشور مناسب نبود و مردم یکی یکی از کشور خارج می‌شدند. این خروج، عوارض جبران ناپذیری برای کشور داشت که یکی از آن‌‌ها خارج شدن ارز بود. در آن سال در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که مسافران با گذرنامه ایرانی برای هر بار خروج عوارضی را پرداخت کنند که 50 هزار ریال برای بار اول بود. البته مقدار عوارض هر سال تعیین می‌شد و شیب افزایش ملایمی داشت تا اینکه در سال 97 به مبلغ بین 250 تا 350 هزار تومان و تا سال 1400 به 400 هزار تومان برای خروج در بار اول رسید.

البته شایعاتی مبنی بر افزایش 14 برابر عوارض خروج از کشور و رسیدن آن به مبلغ بیش از 5 میلیون تومان رسیده بود؛ اما رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت این خبر را تکذیب کرده‌اند. همچنین رئیس فراکسیون گردشگری مجلس بیان کرد که با توجه به تورم کشور این رقم بیش از 520 هزار تومان نخواهد شد.

دلیل دریافت عوارض خروج از کشور

دلیل اصلی دریافت عوارض خروج از کشور، جبران هزینه های ناشی از جنگ بود؛ اما بعد از جنگ این قضیه باقی ماند و حالا به بهانه پوشش هزینه‌های گردشگری و جبران خسارت‌های ناشی از خروج ارز این مبلغ دریافت می‌شود. حالا آیا واقعاً چنین چیزی درست است و جبران خسارتی انجام می شود یا خیر، دیگر کارشناسان باید پاسخ دهند.

به هر حال، هر سال در قانون بودجه تعرفه این عوارض مشخص می‌شود که در جدول شماره 16 ماده واحده قرار می‌گیرد. باید گفت که دولت برای خود درآمدی را از این محل در نظر گرفته است.

چه کسانی عوارض خروج از کشور را تعیین می کنند؟

عوارض خروج از کشور در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود؛ اما مقدار آن در جایی دیگری مشخص می‌شود.  میزان مبلغ در جلسات هیئت دولت مطرح می‌شود و بعد باید در کمیسیون اقتصادی مجلس، تصویب شود. بعد از آن به وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ می‌شود. البته سازمان امور مالیاتی این مبلغ را از مسافران دریافت کرده و آن را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور، واریز می‌کند. سپس بر اساس موارد تصویب شده، این مبلغ هزینه خواهد شد.

پرداخت عوارض برای چه سفرهایی است؟

تمامی مسافران که قصد سفر تفریحی یا زیارتی به خارج از کشور را دارند، باید این عوارض را پرداخت کنند. همچنین اینکه در وسیله نقلیه آن هم تفاوتی وجود ندارد. در سفرها به صورت هوایی، زمینی و دریایی، علاوه بر بیمه مسافرتی، پرداخت عوارض هم الزامی است.

چه افرادی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

عوارض خروج از کشور

افرادی که از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند

همانطور که در ابتدای این مقاله نوشتیم و به صورت ضمنی چند بار در این مقاله بیان کردیم، همه افراد ملزم به پرداخت این عوارضی نیستند. این گروه شامل زیر است:

 • دانشجویان دارای مجوز در کشورهای خارجی
 • جانبازان و بیماران جهت درمان (همراهان بیمار مشمول تخفیف خواهند شد.)
 • خدمه پرواز، کشتی و دیگر وسیله نقلیه
 • افراد مقیم در کشورهای خارجی
 • اشخاص شاغل در کشورهای خارجی
 • افراد دارای گذرنامه سیاسی
 • مسافران اربعین برای سفر به عراق

هزینه عوارض خروج از کشور چقدر است؟

هزینه عوارض خروج از کشور هر سال، توسط هیئت دولت مطرح و بعد از ملجس تصویب می‌شود. در سال 1400، نرخ این عوارض به صورت زیر بوده است:

 • برای مسافر عادی و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 400، 600 و 800 هزار تومان از تمامی مرزها
 • برای زائر حج تمتع و عمره و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 132، 198 و 264 هزار تومان از تمامی مرزها
 • زائر عتبات عالیات و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 37500، 45 و 45 هزار تومان از طریق مرز هوایی و و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 12500، 15 و 15 هزار تومان از طریق مرز زمینی و دریایی
 • برای مرزنشینان و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 75، 600 و 800 از طریق مرز هوایی و برای بار اول، دوم، سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 25، 600 و 800 از طریق مرز زمینی و دریایی
 • برای ورزشکاران تیم ملی با مجوز از وزارت ورزش و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر برابر با 264 و از طریق تمامی مرزها

باید گفت که هزینه برای تک تک افراد، باید پرداخت شود و میزان آن برای سن (کودکان بالای 2 سال) و جنسیت ارتباطی ندارد.

البته باید گفت که بجز هزینه‌ عواض هزینه دریافت ویزا مخصوصا مسافرت به کشورهای حوزه شنگن هم الزامی است. برای کسب اطلاعات جامع در مورد ویزای شینگن به اینجا مراجعه نمایید.

چگونگی پرداخت عوارض خروج از کشور

در حال حاضر چندین روش برای پرداخت این عوارضی وجود دارد:

 • پرداخت از طریق سامانه سداد به آدرس sadadpsp.ir
 • پرداخت از طریق دستگاه خودپرداز غیرنقدی (Cashless ATM) در فرودگاه‌ها

در حال حاضر دیگر امکان پرداخت نقدی از طریق شعب بانک ملی و فرودگاه‌ها وجود ندارد.

عوارض خروج از کشور

روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور

مسافر باید بعد از پرداخت رسید آن را دریافت کند. این رسید تا پایان همان سال اعتبار دارد. البته اگر مسافری در تاریخ سفر خود استفاده کند، می توان آن را برای سفر بعدی به کار ببرد. همچنین اینکه امکان استرداد وجه هم از طریق evat وجود دارد. استرداد به همان بانکی پرداخت شده امکان پذیر است.

مدارک مورد نیاز

برای پرداخت عوارض ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • اطلاعات شخصی مسافر
 • کارت بانکی عضو شتاب

فایل پی دی اف را حتماً باید به مسئول فرودگاه برای عبور از گیت نشان دهید. نکته اصلی اینکه عوارض خروج حتما باید با نام مسافر اصلی پرداخت شده‌باشد.

عوارض خروج از کشور الزامی است و حتماً باید پرداخت شود. در سفرهای خارجی، اگر این مبلغ پرداخت نشده باشد، به شما اجازه خروج داده نخواهد شد. البته برای اینکه سفر ایمن‌تری هم داشته باشید، می‌توانید اقدام به خرید بیمه مسافرتی هم خریداری کنید. در صورت داشتن سؤال در خصوص عوارض خروج از کشور در کامنت پرسش‌های خود را نوشته تا کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها پاسخ دهند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 دی 1400 / بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی آکسا: قبل از سفر برای ریسک‌های احتمالی آماده باشید

با خواندن این مقاله با بیمه مسافرتی اکسا و پوشش‌های آن بیشتر آشنا می‌شوید!

28 آذر 1400 / بیمه مسافرتی

ویزای شینگن؛ شاه کلید ورود به کشورهای اروپایی

با دریافت ویزای شینگن می‌توانید به ۲۶ کشور حوزه شنگن مسافرت کنید. شرایط و مراحل دریافت این ویزا را در این مقاله بخوانید!

25 آذر 1400 / بیمه مسافرتی

با پوشش لغو سفر بیمه مسافرتی قبل از سفر، آسودگی خاطر را تجربه کنید

با پوشش لغو سفر بیمه مسافرتی، نگران اتفاقات غیر قابل پیشبینی قبل از سفر نباشید!

24 آذر 1400 / بیمه مسافرتی

عوارض خروج از کشور در سال 1400 و 1401+ معافیت از پرداخت عوارض

هزینه عوارض خروج از کشور و نحوه پرداخت آن را در این مقاله بخوانید!

21 آذر 1400 / بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی چیست؟ پوشش‌ها، خدمات و انواع بیمه سفر

بیمه مسافرتی چیست و چه خدماتی به مسافران ارائه می‌دهد؟ نحوه خرید بهترین بیمه مسافرتی را در این مقاله بخوانید!

20 آذر 1400 / بیمه مسافرتی

ضرورت خرید بیمه مسافرتی: 10دلیل مهم برای خرید بیمه سفری

علاقه‌مندان به سفر همیشه برای داشتن یک سفر امن برنامه‌ریزی می‌کنند. آنها علاوه بر بررسی مقصد، تور مسافرتی، شرکت هواپیمایی و… برای مدیریت موقعیت‌های پیش‌بینی نشده هم از قبل آماده می‌شوند. بیمه مسافرتی

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ایرج سلماسی
06 دی 1400

یعنی تا فهمیدن من میخوام ی ترکیه همین بغل برم، زدن زرتی گرون کردن….بابا قم که نمیشه رفت حداقل بذارید ی ترکیه بریم خوش باشیم

  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام دوست عزیز، افزایش قیمت عوارض خروج هنوز تصویب نشده و شما اگر الان می خواهید سفر کنید، هنوز فرصت دارید…

علیرضا قربانی
16 دی 1400

سلام…ایا از شخصی که مقیم خارج از کشور است..عوارض خروج دریافت میشود یا خیر.ممنون

  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  سلام دوست عزیز همان طور که در متن مقاله گفته ایم : ” آن‌هایی که قصد سفر تفریحی یا زیارتی را دارند. آن‎هایی که دانشجو یا مقیم کشور دیگری هستند یا شرایط خاصی دارند، نیازی به پرداخت این عوارض نخواهند داشت.”

سام
24 دی 1400

کودکان زیر دوسال هم باید عوارض پرداخت کنند؟

  کارشناس بیمه
  24 دی 1400

  با سلام دوست عزیز کودکان زیر دو سال از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شده اند

ارزو
26 دی 1400

ایا امکان استرداد عوارض خروج از کشور استفاده نشده وجود دارد ؟

  کارشناس بیمه
  26 دی 1400

  سلام وقت بخیر متاسفانه جواب سوال شما منفی است

وصالی
30 دی 1400

سلام من نمیتونم به نت اعتماد کنم .الان هوایی عازم عتبات هستم بنظرتون بانک برم بهتر نیست؟؟

  کارشناس بیمه
  02 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز
  پرداخت حضوری یا آنلاین عوارض هر دو اعتبار دارند و در شرایط شما، هر نوع پرداخت که برایتان راحت تر است ، انتخاب نمایید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید