07 خرداد 1402

عوارض خروج از کشور در سال 1402+ معافیت از پرداخت عوارض

چه بخواهید و چه نخواهید، برای سفر خارجی باید عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید. راه دررویی ندارد؛ اما فقط برای آن‌هایی که قصد سفر تفریحی یا زیارتی را دارند. پرداخت عوارض پیش از سفر، یکی از دغدغه های مرد می باشد.  آن‎هایی که دانشجو یا مقیم کشور دیگری هستند یا شرایط خاصی دارند، نیازی به پرداخت این عوارض نخواهند داشت. به هر حال، برای مسافران این سؤال وجود دارد که عوارض خروج از کشور چیست و چرا باید پرداخت شود؟ عوارضی که برای مدت معینی مشخص شد؛ اما بعد از آن نه تنها برداشته نشد، بلکه مبلغ آن هم افزایش پیدا کرد.

از سال 97 به بعد هم بحث عوارض خروج از کشور به یک موضوع داغ تبدیل شد. دلیل آن هم افزایش چشمگیر و چند برابر شدن مقدار آن بوده‌است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا پاسخ سوالات خود را بگیرید.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور که با نام مالیات سفر هم معرفی می‌شود، در حقیقت مبلغی است که شهروندان به هنگام خروج از کشور برای سفرهای تفریحی و زیارتی باید پرداخت می‌کنند. پرداخت این عوارض اجباری است که حتی با داشتن بلیت و ویزا، اگر این مبلغ پرداخت نشده باشد، به مسافر اجازه خروج داده نخواهد شد.

البته در بیشتر کشورها چیزی به اسم عوارض خروج از کشور وجود ندارد و هزینه‌ای مشابه با نام عوارض پرواز در خود بلیت دریافت می‌شود. ایران و چند کشور دیگر از شهروندان خود عوارض یا مالیات سفر دریافت می‌کنند.

اولین دریافتی عوارض خروج از کشور

بحث عوارض خروج از کشور، اولین بار در سال 1364 و خلال جنگ ایران و عراق مطرح شد. در آن زمان اوضاع اقتصادی کشور مناسب نبود و مردم یکی یکی از کشور خارج می‌شدند. این خروج، عوارض جبران ناپذیری برای کشور داشت که یکی از آن‌‌ها خارج شدن ارز بود. در آن سال در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که مسافران با گذرنامه ایرانی برای هر بار خروج عوارضی را پرداخت کنند که 50 هزار ریال برای بار اول بود. البته مقدار عوارض هر سال تعیین می‌شد و شیب افزایش ملایمی داشت تا اینکه در سال 97 به مبلغ بین 250 تا 350 هزار تومان و تا سال 1400 به 400 هزار تومان برای خروج در بار اول رسید.

البته شایعاتی مبنی بر افزایش 14 برابر عوارض خروج از کشور و رسیدن آن به مبلغ بیش از 5 میلیون تومان رسیده بود؛ اما رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت این خبر را تکذیب کرده‌اند. همچنین رئیس فراکسیون گردشگری مجلس بیان کرد که با توجه به تورم کشور این رقم بیش از 520 هزار تومان نخواهد شد.

دلیل دریافت عوارض خروج از کشور

دلیل اصلی دریافت عوارض خروج از کشور، جبران هزینه های ناشی از جنگ بود؛ اما بعد از جنگ این قضیه باقی ماند و حالا به بهانه پوشش هزینه‌های گردشگری و جبران خسارت‌های ناشی از خروج ارز این مبلغ دریافت می‌شود. حالا آیا واقعاً چنین چیزی درست است و جبران خسارتی انجام می شود یا خیر، دیگر کارشناسان باید پاسخ دهند.

به هر حال، هر سال در قانون بودجه تعرفه این عوارض مشخص می‌شود که در جدول شماره 16 ماده واحده قرار می‌گیرد. باید گفت که دولت برای خود درآمدی را از این محل در نظر گرفته است.

چه کسانی عوارض خروج از کشور را تعیین می کنند؟

عوارض خروج از کشور در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود؛ اما مقدار آن در جایی دیگری مشخص می‌شود.  میزان مبلغ در جلسات هیئت دولت مطرح می‌شود و بعد باید در کمیسیون اقتصادی مجلس، تصویب شود. بعد از آن به وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ می‌شود. البته سازمان امور مالیاتی این مبلغ را از مسافران دریافت کرده و آن را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور، واریز می‌کند. سپس بر اساس موارد تصویب شده، این مبلغ هزینه خواهد شد.

پرداخت عوارض برای چه سفرهایی است؟

تمامی مسافران که قصد سفر تفریحی یا زیارتی به خارج از کشور را دارند، باید این عوارض را پرداخت کنند. همچنین اینکه در وسیله نقلیه آن هم تفاوتی وجود ندارد. در سفرها به صورت هوایی، زمینی و دریایی، علاوه بر بیمه مسافرتی، پرداخت عوارض هم الزامی است؛ حتی برای سفر به خارج از کشور با ماشین شخصی هم نیاز به فاکتور پرداخت عوارض خروج از کشور داشته باشید.

چه افرادی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

همانطور که در ابتدای این مقاله نوشتیم و به صورت ضمنی چند بار در این مقاله بیان کردیم، همه افراد ملزم به پرداخت این عوارضی نیستند. این گروه شامل زیر است:

 • دانشجویان دارای مجوز در کشورهای خارجی (دانشجویان بهتر است که قبل از سفر، اقدام به تهیه بیمه مسافرتی دانشجویی هم بکنند.)
 • جانبازان و بیماران جهت درمان (همراهان بیمار مشمول تخفیف خواهند شد.)
 • خدمه پرواز، کشتی و دیگر وسیله نقلیه
 • افراد مقیم در کشورهای خارجی
 • اشخاص شاغل در کشورهای خارجی
 • افراد دارای گذرنامه سیاسی
 • مسافران اربعین برای سفر به عراق

هزینه عوارض خروج از کشور چقدر است؟

هزینه عوارض خروج از کشور هر سال، توسط هیئت دولت مطرح و بعد از ملجس تصویب می‌شود. در سال 1402، نرخ این عوارض به صورت زیر بوده است:

 • برای مسافر عادی و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 400، 600 و 800 هزار تومان از تمامی مرزها
 • برای زائر حج تمتع و عمره و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 132، 198 و 264 هزار تومان از تمامی مرزها
 • زائر عتبات عالیات و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 37500، 45 و 45 هزار تومان از طریق مرز هوایی و و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 12500، 15 و 15 هزار تومان از طریق مرز زمینی و دریایی
 • برای مرزنشینان و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 75، 600 و 800 از طریق مرز هوایی و برای بار اول، دوم، سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 25، 600 و 800 از طریق مرز زمینی و دریایی
 • برای ورزشکاران تیم ملی با مجوز از وزارت ورزش و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر برابر با 264 و از طریق تمامی مرزها

باید گفت که هزینه برای تک تک افراد، باید پرداخت شود و میزان آن برای سن (کودکان بالای 2 سال) و جنسیت ارتباطی ندارد.

البته باید گفت که بجز هزینه‌ عواض هزینه دریافت ویزا مخصوصا مسافرت به کشورهای حوزه شنگن هم الزامی است. برای کسب اطلاعات جامع در مورد ویزای شینگن به اینجا مراجعه نمایید.

در سال 1402، زائران سفر اربعین نیازی به پرداخت عوارض خروج از کشور برای عراق نیستند. به عبارتی رایگان است. البته هزینه عوارض خروج از کشور برای اتباع خارجی را باید از خود اداره مربوطه بپرسید. البته اتباعی که دارای کارت اقامت در ایران را دارند.

چگونگی پرداخت عوارض خروج از کشور

در حال حاضر چندین روش برای پرداخت این عوارضی وجود دارد:

 • پرداخت از طریق سامانه سداد به آدرس sadadpsp.ir
 • پرداخت از طریق دستگاه خودپرداز غیرنقدی (Cashless ATM) در فرودگاه‌ها

در حال حاضر دیگر امکان پرداخت نقدی از طریق شعب بانک ملی و فرودگاه‌ها وجود ندارد.

مسافر باید بعد از پرداخت رسید آن را دریافت کند. این رسید تا پایان همان سال اعتبار دارد. البته اگر مسافری در تاریخ سفر خود استفاده کند، می توان آن را برای سفر بعدی به کار ببرد. همچنین اینکه امکان استرداد وجه هم از طریق evat وجود دارد. استرداد به همان بانکی پرداخت شده امکان پذیر است.

البته دریافت ارز مسافرتی را هم فراموش نکنید. به هر حال، هزینه کمتری برای دریافت آن پرداخت خواهید کرد.

مدارک مورد نیاز

برای پرداخت عوارض ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • اطلاعات شخصی مسافر
 • کارت بانکی عضو شتاب

فایل پی دی اف را حتماً باید به مسئول فرودگاه برای عبور از گیت نشان دهید. نکته اصلی اینکه عوارض خروج حتما باید با نام مسافر اصلی پرداخت شده‌باشد.

عوارض خروج از كشور برای كودكان

یکی از سوالاتی که ممکن است برای افراد در زمان سوار پیش بیاید عوارض خروج از كشور براي كودكان باشد. در این مورد یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن این است که عوارض خروج از کشور برای همه افراد بدون توجه به سن در نظر گرفته می شود و شامل حال کودکان نیز می شود. چه سفر زمینی باشد چه هوایی پرداخت عوارض برای کودکان با هر سنی واجب است.

عوارض خروج از کشور برای نوزادان

آیا نوزادان و کودکان هم برای خروج از کشور باید عوارض پرداخت کنند؟ این یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که افراد دارای نوزاد و کودک می‌پرسند. همان طور که گفتیم عوارض خروج از کشور مبلغی‌ است که هر شخصی که از کشور خارج می‌شود، باید به دولت بپردازد. این عوارض حتی برای افراد زیر دو سال هم محاسبه می‌شود.لازم به ذکر است که در بسیاری از کشورها عوارض خروج از کشور از نوزادان و کودکان دریافت نمی‌شود اما در ایران از همه ی سنین عوارض خروجی دریافت می‌شود.

عوارض خروج از کشور برای مرزنشینان

مبلغ عوارض خروج از کشور مرزنشینان ، مسافران عادی، مسافران مقاصد زیارتی و تیم‌های ملی، متفاوت است. بر اساس قوانین جدید دولت، اگر شخصی از کارت مرزنشینی فعال برخوردار باشد، می‌تواند در سفر اول از تخفیفی که دولت در نظر گرفته است استفاده کند، لازم به ذکر است که کد ملی، کد پستی و… نیز در سامانه ثبت می‌شود تا از سواستفاده برخی افراد جلوگیری شود.

عوارض خروج از کشور چقدر اعتبار دارد؟

لازم به ذکر است که مدت زمان اعتبار پرداخت عوارض خروج از کشور در هر سال، به اندازه طول همان سال است. این موضوع به این معنا است که اگر شما در ماه اردیبهشت بابت سفر خارجی عوارضی را پرداخت کرده باشید و به هر علتی سفر شما کنسل شده باشد، این امکان را دارید که تا پایان سال از همان پرداخت عوارض استفاده کنید.

عوارض خروج از کشور الزامی است و حتماً باید پرداخت شود. در سفرهای خارجی، اگر این مبلغ پرداخت نشده باشد، به شما اجازه خروج داده نخواهد شد. البته برای اینکه سفر ایمن‌تری هم داشته باشید، می‌توانید اقدام به خرید بیمه مسافرتی هم خریداری کنید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه این بیمه‌نامه دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیمه مسافرتی چیست را مطالعه کنید. اگر سؤالی هم در خصوص عوارض خروج از کشور دارید، در بخش کامنت‌ها پرسش‌های خود را بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام به آن‌ها پاسخ دهند.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
08 خرداد 1402 / بیمه مسافرتی

ارز مسافرتی: شرایط، قوانین و نحوه دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

اگر عازم سفر خارج از ایران هستید و دغدغه گرفتن ارز مسافرتی دارید این مقاله برای شما نوشته شده است!

07 خرداد 1402 / بیمه مسافرتی

عوارض خروج از کشور در سال 1402+ معافیت از پرداخت عوارض

هزینه عوارض خروج از کشور و نحوه پرداخت آن را در این مقاله بخوانید!

05 فروردین 1402 / بیمه اشخاص / بیمه مسافرتی

مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت و جزئیات شرایط و نحوه دریافت آن

یکی از ملزومات خروج از کشور دریافت و تمدید پاسپورت است. تمدید پاسپورت معمولا نیازمند زمان زیادی است. با در دست داشتن مدارک هویتی خود می‌توانید نسبت به دریافت و تمدید پاسپورت خود اقدام کنید. در ادامه این مقاله بیمه دات کام به بررسی شرایط تمدید پاسپورت و مدارک مورد نیاز آن پرداخته شده است.

05 فروردین 1402 / بیمه مسافرتی / بیمه حوادث

بیمه سفر کربلا چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟

بیمه سفر کربلا، از محصولات بیمه دات کام، برای سفر کربلا ضروری است و خسارات جانی و مالی را پوشش می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر مقاله را مطالعه کنید.

04 فروردین 1402 / بیمه موتور / بیمه مسافرتی

سفر با موتور سیکلت: با موتور خود مسافرتی ایمن داشته باشید.

اگر به دنبال سفری خاطره‌انگیز با موتور شخصی خود هستید و می‌خواهید سفری سلامت را تجربه کنید، نکات این مقاله را حتما بخوانید.

12 اسفند 1401 / بیمه مسافرتی

پوشش های بیمه مسافرتی؛ سفری آسوده داشته باشید

همه پوشش های بیمه مسافرتی و لزوم داشتن این بیمه‌نامه را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
ایرج سلماسی
06 دی 1400

یعنی تا فهمیدن من میخوام ی ترکیه همین بغل برم، زدن زرتی گرون کردن….بابا قم که نمیشه رفت حداقل بذارید ی ترکیه بریم خوش باشیم

  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام دوست عزیز، افزایش قیمت عوارض خروج هنوز تصویب نشده و شما اگر الان می خواهید سفر کنید، هنوز فرصت دارید…

   محمد
   20 بهمن 1401

   سلام من برای دریافت دلار مسافرتی نیاز به رسید پرداخت عوارض خروج دارم ولی پروازم تاریخ ۱فروردین هستش حالا میتونم پرداخت کنم یا خیر؟

    کارشناس بیمه
    21 بهمن 1401

    سلام دوست عزیز. لطفا این سوال را از سازمان های مرتبط با عوارض بپرسید.

    احسان محمدی
    15 اسفند 1401

    سلام من برای اولین بار میخوام از کشور خارج بشم
    هزینه عادی 400هزار تومن هست
    اما من کارت مرز نشینی دارم که این مبلغ عوارض رو کمتر میکنه چطوری از امتیاز کارت مرزنشینی خودم برای پرداخت عوارض استفاده کنم بصورت الکترونیکی و غیرحضوری

     کارشناس بیمه
     15 اسفند 1401

     سلام. در هنگام خروج از مرز و قبل از پرداخت عوارض کارت مرزنشینی خود را ارائه دهید تا تخفیفات مرزنشینی شامل حال شما شود.

  مصطفی
  18 بهمن 1401

  سلام پرداخت عوارض برای مرزنشینی باید به کدام سایت مراجعه کنیم

Fatemeh
07 دی 1400

سلام ببخشید چقد زمان میبره تا استرداد وجه عوارض خروج به حساب برگرده؟!
الان هفت روز هست که هنوز به حسابم برنگشته

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در خصوص زمان بازگشت ما اطلاعات دقیقی نمی توانیم بدهیم. شما می توانید به سازمان های مربوطه مراجعه کنید.

   مهدی
   14 فروردین 1401

   سلام من مقیم دانمارک هستم و هر سال عوارض خروج پرداخت کردم ولی الان در سایت شما نوشته افراد مقیم از دادن عوارض معاف هستند چطور وبه کجا باید مراجعه کرد که بتوانم برگه معاف بودن از مالیات را بگیرم

    کارشناس بیمه
    14 فروردین 1401

    سلام دوست عزیز، اینکه افراد مقیم نباید عوارض خروج از کشور بدهند،در سایت اصلی بیان شده است؛ اما گاهی شنیده شده که افراد مقیم هم داده اند و متاسفانه مرجعی نسبت به این عمل پاسخگو نبوده است.

علیرضا قربانی
16 دی 1400

سلام…ایا از شخصی که مقیم خارج از کشور است..عوارض خروج دریافت میشود یا خیر.ممنون

  کارشناس بیمه
  16 دی 1400

  سلام دوست عزیز همان طور که در متن مقاله گفته ایم : ” آن‌هایی که قصد سفر تفریحی یا زیارتی را دارند. آن‎هایی که دانشجو یا مقیم کشور دیگری هستند یا شرایط خاصی دارند، نیازی به پرداخت این عوارض نخواهند داشت.”

سام
24 دی 1400

کودکان زیر دوسال هم باید عوارض پرداخت کنند؟

  کارشناس بیمه
  24 دی 1400

  با سلام دوست عزیز کودکان زیر دو سال از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شده اند

ارزو
26 دی 1400

ایا امکان استرداد عوارض خروج از کشور استفاده نشده وجود دارد ؟

  کارشناس بیمه
  26 دی 1400

  سلام وقت بخیر متاسفانه جواب سوال شما منفی است

وصالی
30 دی 1400

سلام من نمیتونم به نت اعتماد کنم .الان هوایی عازم عتبات هستم بنظرتون بانک برم بهتر نیست؟؟

  کارشناس بیمه
  02 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز
  پرداخت حضوری یا آنلاین عوارض هر دو اعتبار دارند و در شرایط شما، هر نوع پرداخت که برایتان راحت تر است ، انتخاب نمایید.

نشاط
06 بهمن 1400

با سلام
برای ایام عید شرایط عوارض خروج به چه صورت است و معمولا نرخ عوارض سال جدید کی اعلام میشه.

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، تفاوتی در عوارض خروج از کشور مربوط به زمان آن وجود ندارد. همچنین هنوز اطلاعاتی در خصوص نرخ عوارض خروج از کشور 1401 منتشر نشده است.

   سعیده
   14 مرداد 1401

   با سلام
   من مقیم ایران نیستم ولی هر سال عوارض خروج پرداخت می کنم
   الان پرسیدم گفتند باید مهر معافیت از پرداخت روی پاسم داشته باشم
   اینو چطور میشه گرفت؟

    کارشناس بیمه
    14 مرداد 1401

    سلام اطلاعی نداریم. از همین دفتر پیشخوان بپرسید، آن ها اطلاع دارند.

     مرتضوی
     21 دی 1401

     سلام عوارض خروج از کشور برای ترکیه چقدره؟

     کارشناس بیمه
     24 دی 1401

     سلام مانند بقیه است.

سادا
06 بهمن 1400

برای ماه بهمن ۱۴۰۰ هزینه عوارض خروجی برای سفر زمینی چقدره ؟

  کارشناس بیمه
  06 بهمن 1400

  هزینه عوارض خروج از کشور هر سال، توسط هیئت دولت مطرح و بعد از ملجس تصویب می‌شود. در سال 1400، نرخ این عوارض به صورت زیر بوده است:

  برای مسافر عادی و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 400، 600 و 800 هزار تومان از تمامی مرزها
  برای زائر حج تمتع و عمره و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 132، 198 و 264 هزار تومان از تمامی مرزها
  زائر عتبات عالیات و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 37500، 45 و 45 هزار تومان از طریق مرز هوایی و و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 12500، 15 و 15 هزار تومان از طریق مرز زمینی و دریایی
  برای مرزنشینان و برای بار اول، دوم و سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 75، 600 و 800 از طریق مرز هوایی و برای بار اول، دوم، سوم و بالاتر به ترتیب برابر با 25، 600 و 800 از طریق مرز زمینی و دریایی

زهرا
19 بهمن 1400

سلام ..ایا امکان برگشت عوارض خروج از کشور برای کسی که سفرش کنسل شده جود دارد؟

  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در این خصوص باید از سازمان مربوطه بپرسید. این ها قوانین داخلی مخصوص به خودشان است.

سینا
20 بهمن 1400

سلام.من مقیم ترکیه هستم.چجوری میتونم معافیت از پرداخت عوارض خروج بگیرم؟یعنی چجوری میتونم ثابت کنم که برای مسافرت نمیرم؟

  کارشناس بیمه
  20 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما مقیم ترکیه هستید و به هر حال به فرد مقیم اصلا تعلق نمی گیرد. مگر اینکه بخواهید به سفر به یک جای دیگر بروید که آن هم ممکن است شرایط خاصی داشته و باز قبول نکنند.

Asal
21 بهمن 1400

عوارض خروج از کشور زمینی ننوشته اگه زمینی بری ترکیه

  کارشناس بیمه
  21 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، عوارض خروج از کشور را در وسط متن نوشتیم. بسته به این دارد که آیا شما ساکن نزدیک مرزها هستید یا خیر و بار چندم قصد سفر دارید.

کیوان
22 بهمن 1400

ببخشید برای پرداخت عوارض خروج از کشور با کارت مرز نشینان به کدام سایت باید مراجعه کرد؟

  کارشناس بیمه
  22 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، همناطور که در مقاله هم نوشتیم، برای پرداخت عوارض خروج از کشور باید به سایت sadadpsp.ir مراجعه کنید.

کامی
22 بهمن 1400

سلام
من تازه دانشجو برای کشور انگلیس شدم،آیا برای اولین بار که میخوام برم باید عوارض خ وج از کشور پرداخت کنم؟

  کارشناس بیمه
  22 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعات منتشر شده، دانشجویان از پرداخت عوارض با ارائه مدرک معتبر معاف هستند.

mahak-shop.ir
23 بهمن 1400

سلام روز بخیر
من میخام ی سری لوازم آرایش از تهران بفرستم به عمان، این امکان وجود داره؟ و اینکه هزینه پست و مالیات و … به چه صورت و با چه فرمولیه (با توجه به وزن جدولی داره که بدونم چقدر میشه مبلغ نهایی)؟

  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، این سوال در خصوص قوانین بازرگانی است. اینجا سایت بیمه اشخاص است. شما نیاز است تا بیمه باربری تهیه کنید.

احسان پویافر
25 بهمن 1400

سلام وقت بخیر عوارض خروجی از کشور در سال 1401 چقدر میباشد

  کارشناس بیمه
  25 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، فعلا همین مقدار است و هنوز اطلاعات دقیقی منتشر نشده است.

   ط حساس
   26 بهمن 1400

   با ببخشید من می خوام برای سفر خارج از کشور دلار بخرم .منتها نوشته اند مدارک ویزا و عوارض را داشته باشیم .منظور از ویزا دیگه چیه؟مگر همون خروجی نیست که پرداخت میکنیم؟لطفا راهنمایی کنید

    کارشناس بیمه
    26 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، ویزا با عوارض خروج از کشور متفاوت است. شما باید نشان بدهید که اجازه خروج از کشور را دارید و آن کشور شما را قبول کرده است تا وارد آنجا شوید. عوارض خروج مبلغی است که شما باید به دولت بدهید.

رضا
25 بهمن 1400

سلام خسته نباشین.بنده یک مرز نشین هستم اگه بخوام از یه مرزی غیر از منظقه خودم خارج بشم باز هم 75000 تومن باید بدم یا بیشتره؟ یه سوال هم این که به صورت خودکار با زدن کد ملی افرادمرز نشین دستگاه 75 تومن میاره یا باید ثبت نامی چیزی هم باشه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

  کارشناس بیمه
  27 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، برای مرزنشینان قوانین خاصی است و تا جایی که اطلاع داشتیم، برای شما نوشته ایم.

زهرا
28 بهمن 1400

سلام
وقتتون بخیر
من سال ۸۷ سفر به خارج از کشور داشتم الان دوباره بخوام برم سفر عوارض بار دوم محسوب میشه؟؟
سپای

  کارشناس بیمه
  29 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، برای هر بار خروج باید پرداخت کرد. جدول آن را در مقاله برای شما نوشته ایم.

صادق
01 اسفند 1400

من مقيم انگليس هستم. كارت اقامت دايم دارم و تو گذرنامه ايراني ام هم نوشته كه كشور محل اقامت انگليس هست ولي باز موقع خروج از ايران افسر مربوطه مجبورم مي كنه كه بروم عوارض خروج پرداخت كنم تا اجازه بده از بخش گذرنامه رد بشم و بروم گيت خروجي. شما با استناد به چه قانون يا بخشنامه مي گوييد افراد مقيم خارج از پرداخت عوارض معاف هستند؟ لطفا شماره بخشنامه و يا اطلاعات تكميلي رو اينجا بگذاريد تا من بتونم در سفر بعدي به افسر بگم كه طبق كدام قانون معاف هستم.

  کارشناس بیمه
  02 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این قوانینی است که در مجلس تصویب و اعلام شده است.

ف.م
03 اسفند 1400

منظور از سال اول ودوم و…برای یکسال هست یا سالهای دیگه هم شامل میشه؟
یعنی من سه سال قبل رفته بودم امسال اگه برم هزینه بار دوم میدم ؟

  کارشناس بیمه
  04 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، با توجه به اطلاعاتی که در خود سایت اصلی نوشته شده است، به نظر برای یکسال است.

هومن
10 اسفند 1400

من فروردین ۱۴۰۱ مسافرت نوروزی میرم. میخوام ارز مسافرتی بخرم. الان میخوام ارز بخرم میگن عوارض خروج از کشور باید بدم. درحالی که اعتبار عوارض تا پایان امساله. فروردین هم صرافی ها تعطیله. راه حل چیست؟؟؟؟

  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ما در این مقاله بیمه دات کام تا جایی که اطلاعات داشتیم، برای شما نوشته ایم. بهتر است که حتما با یک صرافی صحبت کنید.

  منا
  14 اسفند 1400

  ما هم همین مشکل رو داریم پرداخت کردیم ولی میگن اعتبار تا پایانه ساله

هاله
11 اسفند 1400

من سیتی زن امریکا هستم و اومدم ایران . برای خروج باید عوارض خروجی پرداخت کنم؟

  کارشناس بیمه
  12 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، طبق قانونی که نوشته شده، افراد مقیم نیازی به پرداخت عوارض خروج از کشور ندارند. هرچند که برخی مجبور به پرداخت شده اند.

ایمان
13 اسفند 1400

با سلام
بنده به همراه سه نفر اعضای خانواده ام با ماشین پراید مدل ۷۵ دارای گاز مایع ال پی جی می خواهم از بازرگان تا استانبول بروم.
لطفاً راهنمایی ام بفرمایید:
آیا خروج گاز مایع در گمرک مشکلی دارد؟
آیا ال پی جی در ترکیه با بنزین خیلی تفاوت قیمت دارد؟
۲۵ اسفند اگر خارج بشیم، عوارض هر فرد ۴۰۰ تومن است؟
ما که الان ساکن شهری مرزی هستیم چطور ثابت کنیم تا کم عوارض بدهیم؟
بسیار ممنونم اگر کامل راهنمایی بفرمایید.

  کارشناس بیمه
  14 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله باید از دفتر گمرک بپرسید.

فرهاد
15 اسفند 1400

سلام و خسته نباشید.
من فروردین میخام برم مسافرت. برای اینکه ارز بگیرم باید عوارض رو پرداخت کنم قبلش.
متاسفانه الان قیمت ارز 1401 مشخص نیست . نرخ امسالم پرداخت کنم دیگه اون موقع اعتبار نداره
چکار بایستی کرد؟

  کارشناس بیمه
  15 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله خیلی از افراد است. ما فقط در خصوص قوانین عوارض نوشته ایم. شما با خود شماره سازمان مربوطه تماس بگیرید.

   فرهاد
   16 اسفند 1400

   خب باید با چه شماره و ارگانی تماس بگیرم؟

    کارشناس بیمه
    16 اسفند 1400

    سلام دوست عزیز، با سامانه سداد تماس بگیرید. آن ها احتمالا اطلاعاتی داشته باشند.

پاشایی
22 اسفند 1400

سلام من نظامی هستم ودارای کارت ایثار 60ماه خدمت عملیاتی زمان جنگ را دارم وهمسرم میخواهد ترکیه برود ایا نیاز هست مبلغ خروجی رو پرداخت کند یا باتخفیف ؟

  کارشناس بیمه
  22 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، تا جایی که اطلاع داشتیم، در این مقاله نوشته شده است. البته تخفیفی در این خصوص درنظر گرفته نشده است.

منیری
23 اسفند 1400

سلام من در این سال دفعه دوم هست میخوام برم عراق تو سامانه سداد نمیتونم پرداخت کنم میزنه قبلا پرداخت شده چیکار کنم ممنون

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، والا نمی دانیم که مشکل از چیست. باید با خود سامانه تماس بگیرید.

میلاد
24 اسفند 1400

کسی که با تور میره هم باید عوارض خروج از کشور بده؟

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، همه باید بدهند و در تور این ها حساب می شود.

فرناز
24 اسفند 1400

سلام وقت بخیر
من امروز (۲۴ اسفند) برای دریافت ارز مسافرتی عوارض خروج رو پرداخت کردم، ولی پرواز من فروردین ۱۴۰۱ هست. میخواستم بپرسم این عوارضی که پرداخت شد تا اون موقع اعتبار داره؟
ممنون از اطلاع رسانی تون

  کارشناس بیمه
  24 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در این خصوص جواب های مختلفی وجود دارد. اما به نظر می رسد که فقط تا پایان سال اعتبار دارد.

علی
26 اسفند 1400

سلام
من بعد از عید مسافر هستم
ولی شنیدم اگه عوارض رو تو سال ۱۴۰۰ پرداخت کنم ، تو ایام عید تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ اعتبار داره، درسته ؟

  کارشناس بیمه
  27 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در این خصوص ما اطلاعی نداریم.

شمه
27 اسفند 1400

سلام سفر من در ابتدای ۱ فروردین است عوارض خروجم را باید در ۱ فرودین اقدام کنم؟

  کارشناس بیمه
  28 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعات کافی نداریم اما بهتر است که همان موقع واریز کنید یا اینکه با آژانس مسافرتی که از آن بلیت گرفتید، صحبت کنید.

محمد مختاری
06 فروردین 1401

درود
اگر از ترکیه بخوام برگردم باید عوارض پرداخت کنم

  کارشناس بیمه
  07 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، عوارض برای خروج از کشور است نه ورود.

Hhb
07 فروردین 1401

سلام
من مقیم فرانسه هستم آیا باید عوارض خروجی فرودگاه پرداخت کنم؟

فرانسوی که برای سفر آمده برای برگشت به فرانسه باید خروجی پرداخت کند؟
با تشکر

  کارشناس بیمه
  07 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، طبق گفته خودشان، افراد مقیم نیازی به پرداخت عوارض ندارند. بعد فرانسوی توریست حساب می شود. این عوارض برای ایرانیان است.

مهستی
08 فروردین 1401

من مقیم امریکا هستم و‌یکماه برای دیدار به ایران آمدم آیا باید خروجی پرداخت کنم؟

  کارشناس بیمه
  09 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعاتی که از سایت اصلیم منتشر شده است، افراد مقیم نیازی به پرداخت عوارض خروج ندارند.

باقری
12 فروردین 1401

آیا جانباز ۱۰ درصد عوارض خروج‌از کشور بهش تعلق میگیرد

  کارشناس بیمه
  13 فروردین 1401

  سلام عوارض خروج از کشور به همه تعلق می گیرد.

عليرضا
22 فروردین 1401

براي معافيت از پرداخت براي دانشجويان چه مداركي لازم هست؟كارت دانشجويي يا كارت اقامت تركيه كفايت ميكند؟

  کارشناس بیمه
  22 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، قاعدتا یکی از این باید کفایت کند. اما وقتی شما دانشجویید، همان کارت دانشجویی مناسب است.

علی
17 خرداد 1401

کسی که سال گذشته سفر خارجی داشته و امسال هم میخواد بره بار دوم محسوب میشه یا تعداد سفرها در هر سال محاسبه میشه

  کارشناس بیمه
  18 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، همان سال می شود.

فریبرز قلمبر
29 خرداد 1401

عوارض رفتن از ایران چقده الان؟

  کارشناس بیمه
  30 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، به مقصد سفر شما بستگی دارد.

سمانه
08 تیر 1401

سلام عوارض خروج از کشور برای مقیم خارج باید پرداخت بشه؟

  کارشناس بیمه
  09 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا نیازی به پرداخت نیست؛ اما بعضی ها بوده اند که پرداخت کرده اند.

فرزاد سیلسپور
01 مرداد 1401

سلام پرداخت عوارض خروج از کشور ۱۴۰۱ چنده؟ من فکر کنم شرکتی که باهاش رفتم مسافرت، خیلی بیشتر از من گرفته

  کارشناس بیمه
  02 مرداد 1401

  سلام حداقل 400 هزار تومان است.

ماموت
05 مرداد 1401

سلام مبلغ عوارض خروج از کشور مثل پارساله؟

  کارشناس بیمه
  06 مرداد 1401

  سلام افزایش داشته است.

فتحی یاسر
08 مرداد 1401

ببخشید من میخوام با تور برم بازی های جام جهانیو ببینم الان باید عوارض خورج از کشور بدم؟

  کارشناس بیمه
  09 مرداد 1401

  سلام بله البته خود تور پرداخت می کند.

استادی
09 مرداد 1401

سلام عوارض خروجی فرودگاه امام سال ۱۴۰۱ چقدره ؟ با این متفاوته؟

  کارشناس بیمه
  10 مرداد 1401

  سلام بله عوارضی ها متفاوت است.

خیابانی
23 شهریور 1401

سلام در عوارض خروج از کشور 1401 پرداخت فقط از طریق بانک است؟

  کارشناس بیمه
  24 شهریور 1401

  سلام خیر راه های دیگری هم وجود دارد.

دینا عالمی
23 شهریور 1401

ببخشید برای اربعین هم باید عوارض خروج از کشور پرداخت کنیم؟

  کارشناس بیمه
  24 شهریور 1401

  سلام خیر

جهانشاه
04 مهر 1401

سلام عوارض خروج از کشور برای ایرانیان مقیم خارج باید پرداخت بشه؟

  کارشناس بیمه
  05 مهر 1401

  سلام اصولا نباید پرداخت شود اما بودند افرادی که پرداخت کرده اند.

   جهانشاه
   09 مهر 1401

   سلام آنوقت سن پرداخت عوارض خروج از کشور چنده؟

    کارشناس بیمه
    10 مهر 1401

    سلام در خصوص سن برای خردسالان متفاوت است. البته اگر تغییری نکرده باشد.

علی
09 مهر 1401

سلام من یک سال پیش از ایران خارج شدم حال وارد ایران شدم میخام دوباره برم ترکیه بعد ۲۰روز چقدر باید عوارض خروج پرداخت کنم ۶۰۰یا چهارصد

  کارشناس بیمه
  10 مهر 1401

  سلام برای سفر عادی بار دوم 600 تومان است؛ مگر اینکه اقامت دائم داشته باشید.

   سارا
   12 مهر 1401

   سلام ببخشید عوارض خروج برای ایرانیان مقیم خارج چقدره؟

    کارشناس بیمه
    17 مهر 1401

    سلام اصولا مقیم های خارج عوارضی نباید پرداخت کنند.

     ماشاله
     19 مهر 1401

     سلام مبلغ عوارض خروج از کشور برای عراق چقدره؟

     کارشناس بیمه
     20 مهر 1401

     سلام همانند سفر به کشورهای خارجی است.

     سیاوش
     07 دی 1401

     سلام اصلا چرا باید قیمت عوارض خروج از کشور رو پرداخت کنیم. این قانون برای زمان جنگ بوده و نه الان.

ارسلان
28 مهر 1401

سلام . خسته نباشید من تو یه روز دوبار عوارض خروجو پرداخت کردم اشتباه شد اینو میشه پیگیری کرد یا وجه عودت پیدا میکنه یا راه دیگه ای دارهه ممنون میشم توضیح بدید ؟

  کارشناس بیمه
  30 مهر 1401

  سلام در این خصوص اطلاعاتی نداریم اما بعضی مراکز نوشته اند که امکان عودت وجود دارد.

   نمیدونم
   05 آبان 1401

   سلام بدون پرداخت، ویزای خروج از کشور نمیدن؟

    کارشناس بیمه
    07 آبان 1401

    سلام دوست عزیز، این دو ارتباطی با هم ندارند.

علی
26 آبان 1401

سلام، من مقیم آمریکا هستم و تا الان هر دفعه اومدم ایران موقع برگشت عوارض دادم. چطور میتونم مطمئن بشم که دفعه بعد لازم نیست عوارض خروج بدم؟ یادمه گفتن چه مقیم باشی چه نباشی باید این هزینه رو برای خروج بدی!

  کارشناس بیمه
  27 آبان 1401

  سلام افراد مقیم که گفتند نیازی به پرداخت ندارند اما مثل اینکه پرداخت می کنند.

نیلوفر ربیعی
01 بهمن 1401

سلام. عوارض خروج از کشور دانشجویان ۱۴۰۱ چطوری حساب میشه و چقدره؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز.
  هزینه عوارض خروج از کشور برای دانشجویان در سال 1401 برای سفر اول، دوم و سوم به ترتیب برابر 220، 330 و 440 هزار تومان است. البته این در صورتی است که دانشجویان برای دریافت ویزا و انجام مراحل ثبت نام به کشور مقصد می رود.

تینا
01 بهمن 1401

سلام. برای پرداخت عوارض خروج از کشور ۱۴۰۱ باید چه مبلغی رو پرداخت کنیم؟

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام. در سال ۱۴۰۱ عوارض خروج از کشور برای سفرهای عادی اول ۴۰۰ هزار تومان است. در سفرهای عادی دوم و سوم باید به ترتیب مبلغ ۶۰۰ هزار تومان و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنید.
  این مبلغ برای سفرهای حج تمتع و عمره هم به ترتیب ۱۳۲ هزار تومان، ۱۹۸ هزار تومان و ۲۶۴ هزار تومان است.

  ایلیا
  07 فروردین 1402

  با سلام
  آیا معلولین از عوارض خروج معاف هستند یا خیر؟

   کارشناس بیمه
   08 فروردین 1402

   سلام خیر معاف نیستند.

کیان
01 بهمن 1401

سلام. هزینه خروج از کشور چقدره؟ مالیات خروج از کشور هم جدا حساب میشه؟

  کارشناس بیمه
  03 بهمن 1401

  سلام مبلغ هزینه را نوشته ایم.

نسیم
05 بهمن 1401

سلام. عوارض خروج از کشور دانشجویان ۱۴۰۱ رو اطلاعی ازش دارید؟

  کارشناس بیمه
  07 بهمن 1401

  به این دلیل که دانشجویان ترم اول نمی توانند گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند، باید عوارض خروج را در سفر اول پرداخت کنند. هزینه عوارض خروج از کشور برای دانشجویان در سال 1401 برای سفر اول، دوم و سوم به ترتیب برابر 220، 330 و 440 هزار تومان است.

فرهان
05 بهمن 1401

سلام. عوارض خروج از کشور برای عراق۱۴۰۱ چقدره؟

  کارشناس بیمه
  07 بهمن 1401

  عوارض خروج از از کشور برای عراق برابر 12500 برای سفر اول و 15 هزار تومان برای سفرهای بعدی است. در سفرهای هوایی نیز برای سفر اول 37500 تومان و سفرهای بعدی 45 هزار تومان است.

سامی
05 بهمن 1401

سلام. قیمت عوارض خروج از کشور ۱۴۰۱ چقدره؟

  کارشناس بیمه
  07 بهمن 1401

  سلام. در سال ۱۴۰۱ عوارض خروج از کشور برای سفرهای عادی اول ۴۰۰ هزار تومان است. در سفرهای عادی دوم و سوم باید به ترتیب مبلغ ۶۰۰ هزار تومان و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنید.

صابری
08 بهمن 1401

سلام وقت بخیر. ببخشید عوارض خروج از کشور زمینی به عراق چقدره؟ بعد این مبلغش اگر چندبار رفت و آمد داشته باشیم بیشتر میشه؟ یا یه بار پرداخت کنیم کافیه؟

  نویسنده بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. اگر قصد دارید به صورت زمینی به کشور عراق سفر کنید یا زائر اربعین هستید، باید بدانید عوارض خروج از کشور برای عراق در اولین سفر زمینی در سال 1401 معادل 12 هزار و پانصد تومان است. این مبلغ در سفرهای بعدی 15 هزار تومان خواهد بود.

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. اگر قصد دارید به صورت زمینی به کشور عراق سفر کنید یا زائر اربعین هستید، باید بدانید عوارض خروج از کشور برای عراق در اولین سفر زمینی در سال 1401 معادل 12 هزار و پانصد تومان است. این مبلغ در سفرهای بعدی 15 هزار تومان خواهد بود.

پرنیان
08 بهمن 1401

سلام. هزینه خروجی از کشور چقدره؟ میشه از فرودگاه پرداختش کرد؟

  نویسنده بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام. مبلغ عوارض خروج از کشور 1401 به تعداد دفعات سفر شما ارتباط دارد؛ در واقع، قیمت عوارض خروج از کشور با افزایش تعداد سفرهای خارجی شما بالا می رود. هزینه عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۱ برای اولین سفر عادی ۴۰۰ هزار تومان است. در سفرهای عادی دوم و سوم باید به ترتیب مبلغ ۶۰۰ و ۸۰۰ هزار تومان را پرداخت کنید. مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفرهای حج به ترتیب ۱۳۲ و ۱۹۸ و ۲۶۴ هزار تومان برای اولین، دومین و سومین سفر در سال است.

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام. مبلغ عوارض خروج از کشور 1401 به تعداد دفعات سفر شما ارتباط دارد؛ در واقع، قیمت عوارض خروج از کشور با افزایش تعداد سفرهای خارجی شما بالا می رود. هزینه عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۱ برای اولین سفر عادی ۴۰۰ هزار تومان است. در سفرهای عادی دوم و سوم باید به ترتیب مبلغ ۶۰۰ و ۸۰۰ هزار تومان را پرداخت کنید. مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفرهای حج به ترتیب ۱۳۲ و ۱۹۸ و ۲۶۴ هزار تومان برای اولین، دومین و سومین سفر در سال است.

ضابطی
08 بهمن 1401

سلام. نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور رو میشه توضیح بدین؟

  نویسنده بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. برای پرداخت عوارض خروج از کشور می‌توانید از طریق بانک ملی، ATM، اپلیکیشن بله، اپلیکیشن تاپ، اپلیکیشن ایوا و همچنین پرداخت در فرودگاه استفاده کنید.

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام دوست عزیز. برای پرداخت عوارض خروج از کشور می‌توانید از طریق بانک ملی، ATM، اپلیکیشن بله، اپلیکیشن تاپ، اپلیکیشن ایوا و همچنین پرداخت در فرودگاه استفاده کنید.

عبداللهی
08 بهمن 1401

سلام. عوارض خروج از کشور مرزنشینان چقدره؟ پرداخت عوارض خروج از کشور با کارت مرزنشینی تخفیف هم میگیره؟

  نویسنده بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام. اگر شخصی از کارت مرزنشینی فعال برخوردار باشد، می‌تواند در سفر اول از تخفیفی که دولت برای مرزنشینان در نظر گرفته است، استفاده کند، البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که کد ملی، کد پستی و مشخصات فرد در سامانه ثبت خواهد شد.

  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام. اگر شخصی از کارت مرزنشینی فعال برخوردار باشد، می‌تواند در سفر اول از تخفیفی که دولت برای مرزنشینان در نظر گرفته است، استفاده کند، البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که کد ملی، کد پستی و مشخصات فرد در سامانه ثبت خواهد شد.

مصطفی
18 بهمن 1401

سلام پرداخت عوارض برای مرزنشینی باید به کدام سایت مراجعه کنیم

  کارشناس بیمه
  19 بهمن 1401

  سلام. عوارض را هنگام خروج در مرز دریافت می کنند.

مهر
19 اسفند 1401

سلام الان عوارض مرزنشینی رو در مرزها قبول می کنن

  کارشناس بیمه
  19 اسفند 1401

  سلام. بله

صادق
28 اسفند 1401

سلام ببخشید با داشتن ویزای بلند مدت نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور هست؟

  کارشناس بیمه
  02 فروردین 1402

  سلام. بله باید عوارض پرداخت کنید.

صیادابراهیمی
05 فروردین 1402

سلام،من باماشین شخصی ۱۰/۱/۱۴۰۲بخوام برای اولین بار ۵نفره به زیارت کربلا ونجف بریم وبرگردیم چقدربایدنفری عوارض خروج پرداخت کنم؟
بهمون ارز مسافرتی هم تعلق میگیره یانه؟

  کارشناس بیمه
  06 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز. عوارض خروج از کشور را در این مقاله برای شما ذکر کرده ایم. بله ارز مسافرتی به شما تعلق می گیرد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید