۲۴ تیر ۱۴۰۳

جزئیات ارز اربعین ۱۴۰۳، خبر خوب برای زائران کربلا

با اعلام محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، برای هر زائر اربعین ۲۰۰ هزار دینار به عنوان ارز اربعین اختصاص یافته است. بر اساس ابلاغ بانک مرکزی، زائران اربعین می‌توانند با مراجعه به شعب منتخب ۷ بانک ملی، تجارت، صادرات، ملت، پست بانک، پارسیان و سپه از تاریخ هفتم مرداد ۱۴۰۳ تا پایان روز سوم شهریور ۱۴۰۳، ارز اربعین را برای سفر به کربلا دریافت کنند.

این ارز با نرخ فروش در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) عرضه می‌شود و از طریق شعب منتخب بانک‌ها در شهرها و روستاها، بدون دریافت کارمزد توزیع خواهد شد. گام اول برای دریافت این ارز ثبت نام در سامانه سماح است. ثبت نام در این سامانه از تاریخ ۱۷تیرماه، همزمان با نخستین روز محرم آغاز شده است.

قیمت ارز اربعین ۱۴۰۳ چگونه محاسبه می‌شود؟

هر سال با نزدیک شدن به ایام اربعین قیمت دینار به دلیل تقاضای بالا با افزایش قیمت همراه است. در حال حاضر (تیر ۱۴۰۳)، قیمت هر ۱۰۰ دینار در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) معادل ۳,۵۴۸ تومان است، در حالی که در بازار آزاد هر ۱۰۰ دینار عراق حدود ۴,۶۸۰ تومان به فروش می‌رسد. خرید ۲۰۰ هزار دینار عراق از بازار آزاد حدود ۹ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان هزینه دارد، در حالی که با نرخ دولتی، این هزینه حدود ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. بنابراین، استفاده از ارز اربعین ۱۴۰۳ می‌تواند حدود ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان، صرفه‌جویی برای زائران داشته باشد. ۲۰۰ هزار دینار سقف میزان ارز دریافتی است و زائران امکان این را دارند که میزان کمتری ارز دریافت کنند.

در سال‌های گذشته به‌دلیل پرداخت دلار، تقاضای غیرواقعی برای دریافت ارز به وجود می‌آمد. همین امر از دلایل هدر رفتن منابع ارزی کشور و همچنین نوسان قیمت دلار بود. عرضه دینار به عنوان ارز اربعین، نه تنها مانع خروج دلار از کشور می‌شود، بلکه زحمت زائران برای تبدیل دلار به دینار از طریق صرافی‌های عراق را کم می‌کند.

خرید بیمه کربلا ویژه با بیشترین پوشش

روش‌های خرید ارز اربعین ۱۴۰۳

خرید ارز اربعین به دو شیوه مراجعه حضوری به بانک‌ و خرید ارز اربعین با اپلیکیشن بله انجام می‌شود. در ادامه این دو روش را بیشتر توضیح داده‌ایم.

خرید ارز اربعین ۱۴۰۳ از طریق مراجعه حضوری به بانک

بانک مرکزی هر سال برای مدیریت بازار ارز، لیست شعب عرضه ارز اربعین را اعلام می‌کند. متقاضیان می‌توانند برای دریافت ارز اربعین به این بانک‌ها مراجعه کنند. امسال ۷ بانک‌ ملی، تجارت، صادرات، ملت، پست بانک، پارسیان و سپه به عنوان بانک‌های منتخب برای دریافت ارز اربعین اعلام شده‌اند.

برخی صرافی‌های مجاز نیز امکان عرضه ارز اربعین را دارند. هر چند تعداد آن‌ها در قیاس با سال ۱۴۰۱ کاهش یافته است. به محض اطلاع‌رسانی بانک مرکزی، صرافی‌های منتخب سال ۱۴۰۳ در این مطلب به‌‎روزرسانی خواهد شد.

خرید ارز اربعین ۱۴۰۳ از طریق سامانه‌های اینترنتی بانک‌ها

برای سهولت بیشتر، امکان خرید ارز اربعین از طریق سامانه‌های اینترنتی بانک‌های مشخص شده نیز وجود دارد. فروش ارز در این بسترها با احراز هویت کامل مشتری  امکان‌پذیر است. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای دریافت ارز اربعین، استفاده از اپلیکیشن بله است که در ادامه آن را توضیح داده‌ایم.

مراحل خرید ارز اربعین ۱۴۰۳ با اپلیکیشن بله

پیام‌رسان بانکی بله، شبکه اجتماعی‌مالی بانک ملی است. هر سال در ایام اربعین، امکان خرید ارز اربعین نیز در این اپلیکیشن فراهم می‌شود. با توجه به فاصله زمانی باقی مانده تا اربعین، این امکان در روزهای آینده به خدمات مالی بله اضافه خواهد شد. در ادامه مراحل خرید ارز اربعین با اپلیکیشن بله را قدم به قدم با هم بررسی کرده‌ایم.

 • در گام اول اپلیکیشن بله را دانلود کنید.
 • سپس به بخش خدمات بروید و گزینه ارز اربعین را انتخاب کنید.
 • اطلاعات خود شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، کد پستی، شماره گذرنامه و تاریخ تولد خود را وارد کنید.
 • در این قسمت باید کد ثبت نام سماح را وارد کنید. (در صورتی که در سامانه سماح ثبت نام نکرده‌اید یا با مشکلی در ثبت نام سماح مواجه شدید، مقاله آموزش سامانه سماح به شما کمک خواهد کرد.)
 • تاریخ و شعبه بانکی موردنظر برای دریافت ارز اربعین خود را انتخاب کنید.
 • ابتدا میزان ارز مورد نظر را انتخاب و  هزینه آن را پرداخت کنید.
 • پس از پرداخت، برای شما رسیدی صادر می‌شود که در آن شناسه فروش و تاریخ دریافت حضوری ارز اربعین قرار دارد. در تاریخ مقرر به شعبه مربوطه مراجعه کنید و ارز اربعین خود را دریافت کنید.

شرایط خرید ارز اربعین ۱۴۰۳

متقاضیان برای ثبت نام ارز اربعین ۱۴۰۳ باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • برای خرید ارز اربعین، ثبت نام در سامانه سماح الزامی است.
 • زائران باید بالاتر از ۵ سال داشته باشند. افراد ۵ تا ۱۸ سال نیز می‌توانند با استفاده از شماره تلفن همراه اعضای خانواده خود اقدام به خرید ارز اربعین کنند.

نکته: دریافت این ارز تداخلی با سهمیه ارز مسافرتی ندارد و زائران پس از بازگشت، می‌توانند از سهمیه ۵۰۰ یورویی ارز مسافرتی نیز استفاده کنند.

مدارک مورد نیاز برای خرید ارز اربعین ۱۴۰۳

برای خرید ارز زیارتی اربعین، داشتن موارد زیر الزامی است:

 • کارت ملی و شناسنامه (در رابطه با زائران بین ۵ تا ۱۵ سال باید اصل شناسنامه به جای کارت ملی ارائه شود.)
 • کارت بانکی
 • شماره تلفن (سیم کارت باید به نام شما باشد.)

سرپرستان خانوار که به همراه خود قصد سفر به کربلا دارند، می‌توانند برای خرید ارز اربعین با در دست داشتن مدارک شناسایی خود و اعضای خانواده به شعب بانکی مراجعه کنند. عدم حضور سایر اعضای خانواده مانعی ندارد.

نحوه مشاهده نرخ ارز اربعین در سامانه ets

با توجه به متغیر بودن قیمت دینار عراق در روزهای مختلف، در صورتی که قصد دارید نرخ به روز آن را مشاهده کنید باید ابتدا وارد سامانه معاملات الکترونیکی ارز شوید. در صفحه باز شده نرخ ارز اربعین قابل مشاهده است.

نرخ دینار در سامانه ets

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
حامد
۲۷ تیر ۱۴۰۳

اگر ارز اربعین بگیریم ولی نرویم کربلا چه می شود ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ تیر ۱۴۰۳

  اطلاعاتی در خصوص نحوه برخورد حقوقی با این اقدام نداریم.

person
رضا
۲۷ تیر ۱۴۰۳

با چه نرخی دینار رو حساب میکنند؟

دینار رو از کجا باید تحویل بگیریم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ تیر ۱۴۰۳

  دینار به نرخ دولتی محاسبه می‌شود. جهت دریافت دینار زیارتی باید به شعب یکی از بانک‌های ملی، تجارت، صادرات، ملت، پست بانک، پارسیان یا سپه مراجعه کنید.

person
هدا
۲۷ تیر ۱۴۰۳

ارز اربعین ارتباطی با ارز دولتی برای سفرهای خارجی داره؟ اگر اینو دریافت کنیم اون رو هم میتونیم بگیریم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ تیر ۱۴۰۳

  خیر؛ این دو مورد ارتباطی با هم ندارند و می‌توانید از هردوی آنها استفاده کنید.

person
محمد
۲۵ تیر ۱۴۰۳

الان در خرمشهر دینار ۳۸۰۰۰تومان هست ،چرا اطلاعات غلط به مردم میدین

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  محمد عزیز، نرخ ذکر شده مربوط به بازار آزاد در پایتخت است.

person
حسین اسدی
۲۵ تیر ۱۴۰۳

سلام
ببخشید بنده ۱۸ سال سن دارم خواستم بپرسم که کلا هزینه سفر اربعین رفت و برگشت برای یه نفر چقدر میشه؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  حسین عزیز؛ این موضوع به مسائل زیادی مثل طریقه سفر و هزینه‌هایی که در طول سفر دارید بر می‌گردد. نمی‌توان عدد مشخصی برای آن تعیین کرد.
  اما اگر به صورت زمینی با اتوبوس سفر کنید یا در پیاده روی اربعین شرکت کنید، هزینه سفر شما چندان زیاد نمی‌شود.

  person
  اکبر احدی
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  سلام ط هزینه گذر اربعین ۶۰ هزار تومن ، پدرتون همراهتون باشه و در مکانی که باید مدارک رو بدید ، پدر محترم تون یک رضایت نامه محوری باید بده ( دقت کنید نیازی نیست که بیرون بروید و اجازه محوری بدهید ، خود نیروی انتظامی در محل مستقر شده و همان لحظه به رایگان اجازه محضری رو صاد میکنه ) به دوستانتان هم اطلاع دهید که نیازی نباشه هزینه کنند ،، بلیط رفت و برگشت خودتان را تهیه کنید و برای برگشتن حتما حواستان به یک ساعت عقب جلوی کشور عراق باشد ،، هزینه مرز تا کربلا یا نجف اشرف حدودا هفتصدوپنجاه هزارتومنه ، یعنی از ده هزار دینار تا ۱۳ یا ۱۵ هزار دینار است از هر مرزی ، برای برگشت هم همینه ،،، یک خرج دیگه هم دارید که اگر از نجف به کربلا بخواهید برگردید که حدودا ۳۰۹هزار تومنه ، هزینه های شما فقط در عراق هزینه رفت و آمد خواهد بود.

person
علی حجازی
۲۴ تیر ۱۴۰۳

با سلام.مدت اعتبار گذرنامه قدیمی ۳ ماه مونده.امسال می‌خوام گذرنامه زیارتی از این آبی ها بگیرم.برای ثبت نام هم شماره گذرنامه قدیمی رو تو سماح وارد کردم.الان این که می‌خوام جدید بگیرم آیا برای وارد کردن شماره گذرنامه به مشکل میخورم.یا باید منتظر باشم جدید بیاد بعد دوباره هم برای سماح هم برای ارز ثبت نام کنم؟؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  اگر قبل از سفر گذرنامه جدید برایتان صادر می‌شود، بهتر است صبر کنید تا اطلاعات جدید را وارد کنید.

  person
  اکبر احدی
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  سلام علی آقا ، اگر سه ماه مانده است ، نیازی به دریافت مجدد ندارید ، در ایامی که اعلام کردن برای دریافت گذرنامه ، گذرنامه خودتون رو ببرید همانجا یک برگه تمدید روش می‌زنند و تمام ، چند دقیقه بیشتر طول نمیکشه

person
مهدی
۲۳ تیر ۱۴۰۳

فقط برای سفر هوایی ارز اربعین تعلق میگیره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  خیر؛ به تمام زائران تعلق می‌گیرد.

  person
  اکبر احدی
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  نخیر هم به زمینی و هوایی

person
وحید
۲۲ تیر ۱۴۰۳

برای سفر هوایی هم دینار میدن؟؟ یا دلار مسافرتی؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  بله؛‌ می‌توانید از هر کدام که تمایل دارید استفاده کنید.

  person
  اکبر احدی
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  بله ، فرقی نمی‌کند حتما باید در سماح ثبت نام کنید و بقیه مراحل

person
رحمان
۱۹ تیر ۱۴۰۳

برای بچه ام هم میتونم ارز اربعین بگیرم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۹ تیر ۱۴۰۳

  ارز اربعین به همه زائران بالای ۵ سال تعلق می‌گیرد.

   person
   میلاد
   ۲۵ تیر ۱۴۰۳

   سلام
   دلار هم میدن ؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۶ تیر ۱۴۰۳

    خیر؛ تنها امکان دریافت دینار وجود دارد.

   person
   اکبر احدی
   ۲۶ تیر ۱۴۰۳

   بله ، به همه افراد بالای پنج سال ۲۰۰۰۰۰هزار دینار عراقی

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید