۰۱ مرداد ۱۴۰۳

راهنمای جامع سفر به کربلا در سال ۱۴۰۳؛ هر آنچه باید بدانید

آشنایی با نکات مهم پیش از سفر کربلا می‌تواند تجربه‌ای خاطره‌انگیز برای شما رقم بزند. این موارد کمک می‌کند تا در صورت مواجه با چالش در بخش‌های مختلف سفر، راه حل‌های آن را از پیش بدانید. در این مقاله جامع، هر آنچه مورد نیاز یک زائر کربلاست اعم از نحوه دریافت گذرنامه زیارتی و ارز مسافرتی، هزینه سفر به کربلا، چک لیست سفر به کربلا و… را توضیح داده‌‎ایم. حتی اگر سابقه سفر به کربلا را داشته باشید، اطلاعات موجود در این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

نحوه دریافت گذرنامه زیارتی

دریافت گذرنامه زیارتی اولین اقدام شما برای سفر به کربلا است. این گذرنامه در مقایسه با گذرنامه عادی هزینه کمتری دارد و در زمان کمتری نیز صادر می‌شود. دریافت گذرنامه به دو روش حضوری و آنلاین فراهم است که در ادامه هر کدام را برای شما تشریح کرده‌ایم:

دریافت گذرنامه زیارتی به صورت حضوری

برای ثبت نام و دریافت گذرنامه زیارتی می‌توانید با در دست داشتن مدارک لازم، به اداره گذرنامه مراجعه کنید. پس از ثبت درخواست تا حداکثر ۴۸ ساعت، گذرنامه زیارتی شما صادر می‌شود.

دریافت گذرنامه زیارتی به صورت آنلاین

با توجه به شلوغی بیش از حد اداره گذرنامه در روزهای منتهی به اربعین، به شما توصیه می‌کنیم مراحل دریافت گذرنامه خود را به صورت آنلاین و از طریق سامانه سخا پیش ببرید. مراحل دریافت گذرنامه زیارتی به صورت آنلاین در ادامه آمده است:

 • ابتدا وارد سامانه سخا شوید. ( از سامانه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند نیز امکان وارد شدن وجود دارد.)
 • از منوی سمت راست، ابتدا گزینه پلیس مهاجرت و گذرنامه و سپس درخواست صدور گذرنامه زیارتی را انتخاب کنید.
 • در صفحه باز شده، قوانین صدور گذرنامه زیارتی را مطالعه و پس از انتخاب تیک «موافقم»، روی گزینه تأیید کلیک کنید. 
 • در این مرحله مشخصات خود را وارد و مدارک شناسایی خود را آپلود کنید.
 •  هزینه صدور گذرنامه (۶۵ هزار تومان) را پرداخت کنید. گذرنامه شما پس از ۲ روز صادر و به درب منزل شما ارسال می‌شود. 

خرید بیمه کربلا

دریافت گذرنامه زیارتی با اپلیکیشن پلیس من

امکان صدور گذرنامه از طریق اپلیکیشن پلیس من نیز وجود دارد. برای دریافت گذرنامه وارد اپلیکیشن پلیس من شوید و پلیس گذرنامه و اماکن را انتخاب کنید. پس از انتخاب صدور گذرنامه شما وارد سامانه سخا خواهید شد. ادامه روند دریافت گذرنامه زیارتی مشابه روش قبلی است.

دریافت گذرنامه زیارتی برای سربازان و مشمولان

سربازان و مشمولان خدمت سربازی امکان سفر به کربلا را دارند؟ پاسخ مثبت است. برای خروج از کشور، داشتن کارت پایان خدمت الزامی است. با این حال برای سفر به کربلا تبصره‌ای برای سربازان و مشمولان خدمت سربازی وجود دارد. 

بر این اساس، شما می‌توانید از طریق نرم‌افزار پلیس من و بدون پرداخت وثیقه برای رفتن به کربلا اقدام کنید. تنها دانشجویان، دانش‌آموزان، طلاب، سربازان و مشمولانی که غیبت سربازی ندارند، امکان استفاده از این تسهیلات را دارند.

امکان سفر به کربلا برای مشمولا غیر غایب وجود دارد.

نحوه دریافت ارز مسافرتی زیارتی

با دریافت ارز مسافرتی می‌توان در هزینه های سفر کربلا صرفه جویی کرد. نرخ ارز مسافرتی تقریبا ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از نرخ ارز در بازار آزاد است. میزان ارز مسافرتی کربلا در طول سال معادل ۳۰۰ یورو است. تنها مسافرانی که با هواپیما به سفر می‌روند می‌توانند ارز مسافرتی زیارت را دریافت کنند. البته علاوه بر این ارز، برای مسافرانی که در بازه زمانی اربعین به کربلا می‌روند سهمیه‌ جداگانه‌ای به عنوان ارز اربعین تعلق می‌گیرد.

ارز مسافرتی اربعین چقدر است؟

در بازه زمانی اربعین سهمیه‌ای که برای زائران در نظر گرفته شده که معادل ۲۰۰ هزار دینار عراق است. محدودیت سفر هواپیمایی برای ارز اربعین وجود ندارد و زائرانی زمینی و ریلی هم می‌توانند آن را دریافت کنند. دریافت حواله ارز مسافرتی به صورت حضوری و آنلاین امکان‌پذیر است. در ادامه این دو روش را بیشتر توضیح داده‌ایم. مبلغ ۲۰۰ هزار دینار عراق با نرخ دولتی معادل ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. این رقم با نرخ بازار آزاد حدود ۹ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان است.

دریافت ارز زیارتی از طریق مراجعه به بانک

برای دریافت حضوری ارز مسافرتی کربلا باید به شعب منتخب ارز بانک ملی، ملت و سامان مراجعه کنید. با پر کردن فرم‌های مربوط باید آن‌ها را تحویل مسئول مربوطه دهید. پس از دریافت حواله می‌توانید در فرودگاه قبل از پرواز ارز خود را دریافت نمایید. با مراجعه به شعب منتخب بانک ملی می توانید در خواست دریافت ارز مسافرتی خود را ثبت کنید. پس از مراجعه ابتدا باید فرم های مربوطه را پر و تحویل مسئول مربوطه دهید. با دریافت حواله ارز مسافرتی می توانید در فرودگاه ارز خود را دریافت کنید.

دریافت ارز زیارتی از طریق اپلیکیشن بله

برای دریافت ارز مسافرتی کربلا از طریق پیام رسان بله باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • اپلیکیشن بله را از سایت این پیام رسان دانلود کنید.
 • در صفحه اصلی وارد قسمت خدمات شوید و گزینه ارز اربعین را انتخاب کنید.
 • با وارد کردن مشخصات فردی، اطلاعات پرواز و پرداخت مبلغ، رسید به شما ارائه می‌شود.
 • با در دست داشتن اطلاعات رسید نظیر کد پیگیری، تاریخ دریافت حضوری ارز اربعین و شعبه‌ای که برای دریافت ارز باید به آن مراجعه کنید، نوشته شده است.

در بازه زمانی اربعین بخش جداگانه‌ای برای ارز اربعین اضافه می‌شود که از طریق آن برای دریافت ارز اقدام نمایید.

هزینه عوارض خروج از کشور کربلا چقدر است؟

برای سفر به کربلا یا هر کشور خارجی دیگر نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور دارید. با این وجود هزینه عوارض خروج از کشور برای سفر به کربلا بسیار ناچیز است. 

هزینه عوارض خروج از کشور برای سفر به کربلا در جدول زیر آمده است:

عوارض خروج از کشورهزینه
سفر به کربلا از طریق هوایی۴۵ هزار تومان
سفر به کربلا از طریق زمینی یا مرز آبی۱۵ هزار تومان

مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفر به کربلا در سفر اول، دوم و سوم به بعد هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. مطابق قانون مصوب شده در مجلس، زائران اربعین که در تاریخ ۱ تا ۲۵ صفر از مرزهای زمینی به مقصد عراق از کشور خارج شوند، از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور برای سفر به کربلا

امکان پرداخت عوارض خروج از کشور به ۲ صورت حضوری و آنلاین امکان‌پذیر است. 

برای این کار یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنید: 

 •  دستگاه‌های کارت‌خوان متصل به سامانه پلیس گذرنامه در فرودگاه امام خمینی و فرودگاه نجف 
 • پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت نقدی با مراجعه به شعب بانک ملی

 برای پرداخت به صورت آنلاین ۴ روش زیر را به شما توصیه می‌کنیم: 

چگونه به کربلا سفر کنیم؟ 

از سه مرز هوایی، زمینی و آبی می‌توان برای سفر به کربلا اقدام کرد. به گفته رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا سال ۱۴۰۲ بیش از ۴ میلیون نفر برای زیارت عتبات عالیات در ایام اربعین از ایران به عراق سفر کرده‌اند. در ادامه توضیحاتی درباره بهترین مسیر برای رفتن به کربلا را به شما ارائه داده‌ایم:

سفر به کربلا از طریق مرز هوایی

آسان‌ترین و در عین حال گران‌ترین مسیر سفر به کربلا، مرز هوایی است. کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به کربلا، گرفتن بلیت هواپیمای نجف است. با توجه به اینکه کربلا فرودگاه ندارد، بهترین مسیر هوایی به عراق برای زیارت، مسیر تهران – نجف است. 

سفر به کربلا از طریق مرز زمینی 

بیش از ۹۰ درصد زائران کربلا، مرز زمینی را برای سفر به کربلا انتخاب می‌کنند. ۶ مرز زمینی در ماه صفر به صورت شبانه‌روزی به متقاضیان سفر به کربلا خدمات ارائه می‎‌کنند. 

در صورتی که قصد سفر به عتبات عالیات از طریق مرزهای زمینی را دارید، باید خود را به ۶ مرز زمینی زیر برسانید:

 • مرز مهران (استان ایلام)
 • مرز چذابه (استان خوزستان)
 • مرز شلمچه (استان خوزستان)
 • مرز تمرچین (استان آذربایجان غربی)
 • مرز باشماق (استان کردستان)
 • مرز خسروی (استان کرمانشاه)

معرفی مرزهای زمینی برای سفر به کربلا

با توجه به محل سکونت خود، می‌توانید مسیر زمینی مورد نظر خود را برای این سفر زیارتی انتخاب کنید. با این وجود در صورتی که نسبت به انتخاب مسیر تردید دارید، خوب است بدانید مرز مهران به دلیل نزدیکی به نجف (۳۰۳ کیلومتر) یکی از شلوغ‌ترین مرزها برای سفر به کربلا است. در عین حال مرز تمرچین خنک‌ترین و خلوت‌ترین پایانه مرزی به حساب می‌آید. 

سفر به کربلا از طریق مرز آبی

تعداد زائرانی که از طریق مسیر آبی به کربلا می‌روند، بسیار کمتر از دیگر مسیرهاست. حتی شاید بسیاری از امکان سفر به کربلا با کشتی مطلع نباشند. چند سالی است با اضافه شدن مرز آبی خرمشهر- بصره به جمع مرزهای زمینی و هوایی کشور، زائران کربلا در ماه محرم و صفر امکان استفاده از این مرز برای سفر به کربلا را دارند.

 شما می‌توانید با طی کردن مسیر یک ساعته، با کشتی خود را به بندر بصره برسانید. ستاد مرکزی اربعین آمادگی اعزام روزانه حدود ۴ هزار زائر اربعین را از بندر خرمشهر به بندر بصره دارد.

خرید بیمه کربلا

در سفر به کربلا کجا اقامت داشته باشیم؟

یکی از چالش‌های زائران کربلا، انتخاب اقامتگاه مناسب است. کیفیت غذا، تناسب قیمت و امکانات، نزدیکی به اماکن زیارتی و… می‌تواند در انتخاب افراد موثر باشد. بر همین اساس در ادامه چند هتل معروف برای اقامت در کربلا را به شما معرفی کرده‌ایم: 

هتل بارون: این هتل با داشتن ۹ رستوران و چندین استخر از جمله هتل‌های پرطرفدار کربلا به شما می‌رود. فاصله هتل بارون از حرم تنها ۲ کیلومتر است و هر نیم ساعت یک بار، سرویس‌های این هتل به سمت حرم حرکت می‌کنند.

هتل ریحان کربلا: این هتل یکی از هتل‌های لوکس و ۵ ستاره کربلاست که در خیابان الکراده و در فاصله ۱ کیلومتری از حرم قرار دارد.

هتل عطاء الحسین کربلا: این هتل تنها ۱۵ دقیقه با حرم فاصله دارد. هتل عطاء الحسین با طراحی داخلی بسیار خوب، یکی از بهترین هتل‌های ۴ ستاره کربلاست.

هتل لارسا کربلا: یکی از جذابیت‌‎های هتل لارسا، تسلط کارمندان این هتل به زبان فارسی است. برای همین بسیاری از زائران ایرانی این هتل را برای اقامت انتخاب می‌کنند. هتل لارسا ۶ دقیقه تا حرم فاصله دارد و قیمت اجاره اتاق در آن بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

 هتل کریستال: این هتل به خاطر نزدیکی به حرم (۵۰۰ متر) به شما اجازه می‌دهد تا هر زمان که دوست داشتید، در هر ساعتی از شبانه روز برای زیارت به حرم بروید. ارزان بودن این هتل در کنار امکانات رفاهی مناسب، هتل کریستال را به یکی از پرتکرارترین انتخاب‌های زائران ایرانی بدل کرده است.

 هتل برج السفیر کربلا، هتل ریحانه النجف، هتل قصر الدر، هتل الهنون و… از دیگر اقامتگاه‌های مناسب برای شما در سفر به کربلا است. 

معرفی مکان‌های زیارتی عراق

مکان‌های زیارتی مهم در عراق در ۵ شهر کربلا، کوفه، نجف، سامرا و کاظمین قرار دارند. در این بخش فاصله کربلا با ۴ شهر زیارتی دیگر آمده است: 

 • فاصله کربلا تا کوفه: ۹۰ کیلومتر
 • فاصله کربلا تا نجف: ۸۰ کیلومتر
 • فاصله کربلا تا سامرا: ۸۵ کیلومتر
 • فاصله کربلا تا کاظمین: ۸۵ کیلومتر

فاصله کربلا با شهرهای سامرا، کوفه، نجف و کاظمین

در ادامه ۷ مکان زیارتی در عراق که هر زائری در سفر به کربلا از آن‌ها بازدید می‌کند، را به شما معرفی کرده‌ایم.

حرم امام حسین (ع)

حرم شش گوشه امام سوم شیعیان، مهم‌ترین مکان زیارتی کربلا به شمار می‌رود. گنبد طلایی این حرم ۷۰۰ سال قدمت دارد. سنگ‌های مرمر در رواق‌های متعدد حرم، شکوه دوچندانی به این مکان زیارتی داده است. به جز امام حسین (ع) بسیاری از شهدای کربلا، شماری از علما، حاکمان و افراد مشهور نیز در این حرم دفن شده‌اند. این بنا بارها در طول تاریخ توسط فرمانروایان وقت، تخریب شده است. بنای فعلی حرم امام حسین (ع) هشتمین بنایی است که پس از تخریب تجدید بنا شده است.

حرم امام حسین (ع) در کربلا

حرم حضرت ابوالفضل (ع)

حرم امام حسین (ع) با حرم حضرت ابوالفضل ۳۸۷ متر فاصله دارد که به آن بین‌الحرمین گفته می‌شود. این حرم در شمال شرقی حرم امام حسین (ع) قرار دارد. ایوان طلای حرم، طلاکاری‌های ریزنقش و چشم‌نوازی دارد. موزه این حرم دارای نسخه‌های خطی قدیمی، خنجر و شمشیرهای ارزشمند و… است. سرداب حضرت عباس با سنگ‌های مرمر و شیشه‌های آینه‌کاری شده در در شمال شرقی حرم قرار دارد.

حرم قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل (ع)

حرم حضرت علی (ع)

حرم پیشوای شیعیان، حضرت علی (ع) در نجف قرار دارد. مکان مزار امام علی (ع) به دلیل نگرانی از نبش قبر توسط خوارج مدت‌ها نامشخص بود. اولین بارگاه امام اول شیعیان در سال ۱۷۱ قمری ساخته شده است. ایوان طلا در حرم ۴۰ متر ارتفاع و ۴۵ متر طول دارد.

حرم حضرت علی (ع) در نجف

حرم امام موسی کاظم (ع) و امام جواد (ع)

مزار امام هفتم و هشتم شیعیان در شهر کاظمین و در حرمی با طراحی چشم‌نواز قرار دارد. این مکان مقبره‌ خانوادگی منصور خلیفه‌ عباسی بوده است. معماری بنای حرم، آینه‌کاری‌ها و کاشی‌کاری‌های حرم به دوره صفویه بازمی‌گردد. وجه تسمیه نام‌گذاری این شهر به خاطر دفن امام موسی کاظم (ع) در این منطقه است. شیخ مفید و خواجه نصیر الدین طوسی نیز در این حرم مدفون هستند.

حرم امام موسی کاظم و امام جواد در کاظمین

حرم امام هادی (ع) و امام حسن عسگری (ع)

حرم امام هادی (ع) امام دهم شیعیان و امام حسن عسگری (ع) امام یازدهم شیعیان در سامرا قرار دارد. این مکان منزل این دو امام بزرگوار بوده است. در داخل ضریح مزار نرجس خاتون همسر امام حسن عسگری (ع) و همچنین مزار حکیمه خاتون دختر امام جواد (ع) نیز قرار دارد. در اواسط دهه هشتاد بخشی از حرم به دلیل حملات تروریستی آسیب دید که اکنون بازسازی شده است.

حرم امام حسن عسگری و امام هادی در سامرا

مرقد دو طفلان مسلم

آرامگاه دو فرزند مسلم ابن عقیل، پسرعموی امام حسین (ع) مشهور به دوطفلان مسلم در ۳۰ کیلومتری کربلا قرار دارد. شاه اسماعیل صفوی ۲ گنبد برای این حرم ساخت. در دوره قاجار نیز توسعه حرم گسترش یافت. ستاد بازسازی عتبات عالیات در سال ۸۴، این حرم را آینه کاری و آجرکاری کرد. همچنین برای هر کدام از فرزندان مسلم، ضریح جداگانه ساخت.

مرقد دو طفلان مسلم در کوفه

مرقد مختار ثقفی 

مختار سال ۶۷ هجری قمری کشته شد و در دیوار قصر دارالاماره دفن شد. در دوره قاجار، حین بازسازی عتبات عالیات قبر مختار پیدا شد. 

مرقد مختار ثقفی در نزدیکی مسجد کوفه قرار دارد. زائران هنگام رفتن به مسجد کوفه، مزار مختار را نیز زیارت می‌کنند. در اطراف این مرقد، آرامگاه شخصیت‌های مشهوری نظیر مسلم ابن عقیل و هانی ابن عروه نیز وجود دارد.

تصویر قبر مختار ثقفی

سوغات سفر به کربلا چیست؟

سوغاتی که از زوار عتبات عالیات می‌گیرید، معمولا رنگ و بوی معنوی دارد. با این وجود ایده‌های دیگری برای گرفتن سوغاتی از کربلا و نجف وجود دارد. فهرست برخی از آن‌ها را در ادامه برای شما آورده‌ایم.

 • جانماز و سجاده
 • تربت و مهر
 • دستگاه بخور عود و پودرهای معطر
 • سنگ عقیق و دُر نجف 
 • محصولات چرمی
 • رطب
 • شیرینی‌ و حلوای عربی
 • صنایع دستی کربلا (نظیر روتختی، رومیزی، رومبلی، گلدان‌هایی با طرح‌های سنتی، ظروف تزئینی از جنس نقره)
 • دِشداشه
 • عبای عربی

در صورتی که قصد خرید سوغاتی از کربلا داشتید، به شما توصیه می‌کنیم حتما از بازار سدره، بازار سنتی کربلا و بازار امام صادق بازدید کنید.

سفر به کربلا در اربعین ۱۴۰۳

بیشترین حجم از زائران کربلا در ایام اربعین راهی کربلا می‌شوند. زائرانی که قصد سفر به کربلا در اربعین ۱۴۰۳ را دارند، باید حتما در سامانه سماح ثبت نام و اقدام به خرید بیمه‌نامه کنند. پیش از ثبت نام در این سامانه باید حتما گذرنامه زیارتی شما ۶ ماه اعتبار داشته باشد. 

در صورتی که برای راهپیمایی اربعین به کربلا می‌روید. باید حتما نسبت به توان جسمانی خود مطمئن شوید. اصلی‌ترین مسیر راهپیمایی اربعین، فاصله بین دو شهر نجف و کربلا است که حدود ۹۰ کیلومتر است. در این مسیر ۱۴۵۲ ستون در فاصله ۵۰ متری از یکدیگر قرار دارند. طی کردن این مسیر بین ۲۰ الی ۲۵ ساعت زمان می‌برد.

 در ادامه نکات مهم در مسیر راهپیمایی اربعین که باید به آن توجه کنید، آمده است: 

 • پس از ورود به خاک عراق، ون‌ها و اتوبوس‌های زیادی برای رساندن شما به مقصد وجود دارد. در صورتی که قصد حضور در مراسم راهپیمایی اربعین را دارید باید با اتوبوس به نجف بروید.
 • از بردن بار و وسایل اضافی اجتناب کنید.
 • در انتخاب کفش پیاده‌روی دقت کنید. نداشتن کفش مناسب شما را اذیت خواهد کرد.
 • پیش از طلوع آفتاب، پیاده‌روی خود را شروع کنید. در این مسیر، موکب‌های زیادی برای پذیرایی از زائران وجود دارد که امکان استراحت شما را فراهم می‌کند.
 • در صورتی که به صورت دسته‌جمعی در راهپیمایی شرکت کرده‌اید، از دیگران جدا نشوید. با توجه به شلوغی جمعیت، امکان جدا افتادن شما از گروه بسیار بالاست. (هر ۳ کیلومتر، یک مرکز به یافتن افراد گمشده اختصاص یافته است.)

هزینه سفر به کربلا در سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

سفر به کربلا از جمله سفرهای نسبتا خوش‌قیمت است. با توجه به انتخاب شما در نوع سفر (سفر هوایی یا زمینی) و همچنین انتخاب هتل یا اقامتگاه مورد نظر شما، هزینه سفر به کربلا می‌تواند متغیر باشد. در جدول زیر به صورت حدودی هزینه سفر به کربلا در سال ۱۴۰۳ آمده است:

نوع سفرمدت اقامتقیمت 
زمینی۶ شب و ۷ روز۸ الی ۱۳ میلیون تومان
هوایی۶ شب و ۷ روز۱۷ الی ۲۱ میلیون تومان

به این اعداد، هزینه ۵۰ هزار تومانی صدور گذرنامه زیارتی نیز اضافه می‌شود.

لیست کامل وسایل مورد نیاز برای سفر به کربلا

در این بخش چک لیست سفر کربلا را در قالب یک جدول برای شما آورده‌ایم.

فهرست وسایل مورد نیاز برای سفر به کربلا
پوشاک و کفشلباس راحتی برای زمان استراحت – کفش مناسب برای پیاده‌روی – صندل مناسب – لباس زیر
کیفکیف گردنی یا کمری برای نگه داشتن پول نقد و مدارک – کوله‌پشتی مناسب – چمدان مناسب به همراه قفل کوچک مسافرتی
لوازم بهداشتیمسواک و خمیردندان – شامپو و لیف – ژل یا الکل مخصوص ضدعفونی – حوله مسافرتی – دستمال کاغذی و دستمال مرطوب – اسپری ضد عرق – عطر – پد بهداشتی بانوان – کرم ضد آفتاب – کرم مرطوب‌کننده 
وسایل زیارتیجانماز – کتاب دعا (مرتبط با نیت سفر) چادر رنگی و مشکی
خوراکیمواد خوراکی انرژی‌زا نظیر خرما، خشکبار، شکلات، بیسکویت و … 
کمک‌های اولیهمایع ضدعفونی کننده – بانداژ – چسب زخم – الکل – قرص سرماخوردگی – آنتی هیستامین
وسایل الکترونیکیپاوربانک – هندزفری یا هدفون (برای گوش دادن به دعا، زیارت عاشورا و…)
پول و مدارکپول نقد (دینار) – کارت بانکی – کارت ملی یا شناسنامه – گذرنامه زیارتی – بیمه اربعین

خرید بیمه کربلا و اربعین از ملزومات سفر به کربلا

حملات تروریستی، آسیب دیدن به دلیل ازدحام جمعیت، مبتلا شدن به بیماریهای واگیردار و… از دلایل اصلی برای اجباری شدن بیمه کربلا است. حتی اگر این بیمه اجباری هم نبود، تهیه آن ضامن آرامش و امنیت شما بود.

بیمه‌نامه خریداری شده از سامانه سماح، پوشش‌‌های محدودی دارد. شما برای مصون ماندن از خطرات احتمالی در مسیر سفر به کربلا بهتر است اقدام به تهیه بیمه اربعین کنید.

شما می‌توانید با بررسی پوشش‌ها و مزایای طرح‌های مختلف، از این بیمه به عنوان بیمه تکمیلی بیمه کربلای خود استفاده کنید تا در صورت وارد شدن خسارت مالی و جانی، بیمه به طور کامل آن را پوشش دهد.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
نوید
۲۷ تیر ۱۴۰۳

برای ثبت نام در سامانه سماح تاریخ ورود و خروج از کشور میخاد باید چه تاریخی ثبت کنیم؟لطفا راهنمایی کنید

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۹ تیر ۱۴۰۳

  نوید عزیز؛ این موضوع به خود شما بستگی دارد. تاریخی که قسط عزیمت به کربلا دارید و مدت زمانی که آنجا اقامت دارید را محاسبه و در سامانه وارد کنید.

person
میلاد
۲۲ تیر ۱۴۰۳

سلام،ممنون از بابت راهنمایی کامل شما،همراه داشتن پاور بانک در سفر زمینی به عراق با قطار ،اشکالی نداره؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۳

  ضمن تشکر از حسن توجه شما؛ خیر، مشکلی به وجود نمی‌آید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید