28 تیر 1402

بیمه خودروی بین الملل؛ کارت سبزی برای ماشین در خارج از کشور

سفر رفتن یکی از واجبات زندگی همه‌ی ماست.در واقع سفر می‌کنیم تا از دست روزمرگی‌های زندگی فرار کنیم. حالا به کجا مهم نیست! می‌خواهد ناکجا آباد باشد؛ می‌خواهد یک کشور خارجی! حال اگر بخواهید با خودروی خود سفر کنید، قطعا می‌دانید که داشتن بیمه شخص ثالث، از ضرورت‌ها به حساب می‌آید. اگر مقصد سفر خارج از ایران باشد، باید از یک بیمه خودروی بین الملل استفاده کنیم. بیمه خودرو بین الملل یا همان کارت سبز خودرو، یک بیمه شخص ثالث خودرو معتبر است. اگر قصد سفر به کشورهای اروپایی را با خودروی شخصی خود دارید، باید آن را به همراه داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بیمه بین المللی خودرو چیست؟ هزینه بیمه ماشین برای خروج از کشور چقدر است؟ بیمه شخص ثالث خارج از کشور را چگونه تهیه کنیم؟ آیا تهیه بیمه بین المللی الزامی است؟ و به طور کلی هزینه بیمه خودرو برای خروج از کشور چگونه محاسبه می‌شود؟ آیا خرید بیمه بین المللی الزامی است؟ هزینه بیمه بین المللی خودرو چقدر است؟ بیمه سبز چیست؟ در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

بیمه خودروی بین الملل چیست؟

بیمه خودرو بین‌المللی در اصطلاحات عموم افراد با نام کارت سبز خودرو مطرح می‌شود و نوعی بیمه شخص ثالث در سطح بین المللی است. بیمه بین المللی خودرو برای افرادی که قصد بردن اتومبیل خود را به کشور دیگری دارند، الزامی است. رانندگانی که به طور موقت قصد عبور و تردد در کشورهای مشخص در منطقه جغرافیایی خاصی را دارند، باید این بیمه را تهیه کنند. کارت سبز خودرو در صورت بروز تصادف یا در صورت نیاز در مرزها یا داخل کشورهای عضو به جبران خسارت‌ها می‌پردازد.

در حالت عادی افراد در داخل کشور بعد از تهیه بیمه‌نامه ماشین، یک کارت بیمه خودرو دریافت می‌کنند. این کارت بیمه مختص همان کشور است و در صورت استفاده از خودرو در یک کشور دیگر باید بیمه خودرو بین‌الملل را تهیه کرد.

بیمه خودروی بین الملل

با بیمه خودرو بین الملل سفری آسوده داشته باشید.

بیمه خودرو برای خروج از کشور و بیمه شخص ثالث بین المللی چیست؟ اگر بخواهیم واضح بگوییم: بیمه کارت سبز در حقیقت همان بیمه شخص ثالث است؛ با این تفاوت که بین‌المللی‌ست! بیمه شخص ثالث خودرو فقط خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد که داخل مرزهای کشور اتفاق افتاده باشد. برای سفر با خودرویتان به یک کشور خارجی می‌بایست بیمه کارت سبز خودرو تهیه کنید. این بیمه برای خودروهایی صادر می‌شود که قصد خروج از کشور و تردد در منطقه‌ی جغرافیایی کشورهای عضو کارت سبز را دارند. بیمه سبز یا کارت سبز در واقع بیمه بین المللی خودرو است و دارای پوشش شخص ثالث است.

سیستم بین المللی کارت سبز بیمه خودروی بین الملل چیست؟

سیستم بین المملی کارت سبز با هدف حمایت و پشتیبانی از زیان‌دیدگان و همچنین رانندگان در تصادفات رانندگی بر اساس توصیه‌نامه شماره پنج کمیته فرعی حمل و نقل جاده‌ای طرح ریزی شد. این کمیته، کمیسیون اقتصادی برای اروپا وابسته به سازمان ملل است که در سال 1949 ایجاده شده است.

این سیستم در سال 1953 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. کمیته شرط اصلی عضویت در سیستم کارت سبز را این گذاشت که قانون اجباری بیمه شخص ثالث در آن کشور به تصویب رسیده باشد.

هم‌اکنون چهل و هشت کشور عضو سیستم کارت سبز بوده و اکثر آنها کشورهای اروپایی هستند.در بین آنها کشورهای آذربایجان و ترکیه دارای مرز مشترک با ایران هستند. کشور ایران در سال 1356 به این سیستم پیوست.

راننده‌هایی که قصد دارند با خودرو در کشورهای عضو سیستم کارت سبز تردد کنند، وظیفه دارند بیمه کارت سبز را تهیه کنند. در غیر این صورت اجاره ورود به خودروهای آن‌ها داده نخواهد شد.

نمونه‌های مشابه با بیمه کارت سبز در سایر نقاط جهان

بیمه‌هایی مشابه بیمه خودروی بین الملل در سراسر جهان وجود دارند:

 • بیمه کارت زرد و کارت قهوه‌ای در آفریقا
 • کارت نارنجی در کشور های عربی
 • کارت آبی در منطقه آسه آن (ASEAN)
 • طرح کارت سفید اکو در منطقه اکو که در حال اجرایی شدن است.

خرید بیمه شخص ثالث

پوشش‌های بیمه کارت سبز چیست

در توضیح این عنوان می‌توان گفت که دفتر مرکزی کارت سبز، تمامی خسارت‌های جانی و مالی اشخاص ثالث را بر اساس قوانین و مقررات کشورِ محل حادثه تعیین می‌کند. این سازمان تعهدات قانونی کشورهای عضو را هر ساله اعلام خواد کرد.

البته پوشش ترانزیت بیمه بدنه را با این پوشش اشتباه نگیرید. مطالعه مقاله راهنمای بیمه بدنه به منظور آشنایی بیشتر با این بیمه و پوشش‌های آن پیشنهاد می‌شود.

حق بیمه خودروی بین الملل چقدر است؟

حق بیمه کارت سبز با توجه به مولفه‌های زیر تعیین می‌گردد:

 • نوع خودرو
 • مدت سفر
 • میزان تعهدات کشور یا کشورهای مقصد

نحوه عضویت در سیستم کارت سبز

یکی از شروط اصلی عضویت در سیستم کارت سبز این است که در کشور متقاضی عضویت، باید قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری T.P.L وجود داشته باشد.

دفاتر کارت سبز چه دفاتری هستند؟

عهده دار مدیریت، رسیدگی و پاسخگویی در زمینه خسارات ناشی از تصادفات وسایل نقلیه موتوری کشورهای عضو در هر کشوری که عضو سیستم کارت سبز است، بر دوش دفتر ملی کارت سبز است که این دفتر بر اساس قوانین و مقررات ملی هر کشور، اقدامات مربوطه را انجام می‌دهد.

چه نهادی بیمه بین المللی خودرو را صادر می‌کند؟

در واقع این کارت به وسیله‌ی شرکت‌های بیمه‌ای صادر می‌شود که:

 1. در هر کشور معمولا بیمه‌نامه شخص ثالث را صدور می‌کنند.
 2. عضو دفتر کارت سبز کشور پذیرفته شده باشند.

چه شرکت بیمه‌هایی، بیمه شخص ثالث بین الملل را ارائه می‌کنند؟

جالب است بدانید که شرکت بیمه ایران، تنها شرکت بیمه‌ای در کشورمان است که به عضویت دفتر بیمه کارت سبز درآمده‌است. به بیان دیگر، فقط شرکت بیمه ایران یا (IRAN INSURANCE COMPANY) اجازه صدور کارت سبز دارد.

اگر در حادثه‌ای مقصر، راننده خارجی بوده و کارت سبز داشته باشد، زیان‌دیدگان می‌توانند به دفتر کارت سبز آن کشور مربوطه مراجعه کرده و با استفاده از راهنمایی‌های دفتر کارت سبز، زیان‌های وارده را جبران کند.

مراکز فروش بیمه کارت سبز

مدیریت فعالیت‌های کارت سبز به وسیله‌ی دفاتری انجام می‌شود که به عنوان دفاتر ملی کارت سبز در هر کشوری قرار دارند. دفتر مرکزی شرکت‌های صادرکننده بیمه خودروی بین‌الممل در لندن واقع است.

بیمه خودرو بین الملل

بیمه مسافرتی می‌تواند در سفر حامی و پشتوانه شما باشد.

 

این دفاتر مسئولیت نظارت بر حسن انجام صدور و خسارت بیمه کارت سبز بر اساس موافقت‌نامه بین دفاتر را بر دوش می‌گیرند.

هزینه بیمه خودروی بین الملل چگونه محاسبه می‌شود؟

تهیه بیمه بین المللی یک موضوع مهم است. بیمه بین المللی خودرو هم مانند سایر بیمه‌ها هزینه‌هایی دارد. هزینه بیمه بین المللی برای مواردی به شرح زیر دریافت می‌شوند:

 • ترجمه گواهینامه موتور
 • ترجمه گواهینامه یک ساله خودرو
 • ترجمه گواهینامه خودرو + موتور
 • ترجمه گواهینامه سه ساله
 • دفترچه مالکیت
 • پلاک ترانزیت (خودرو)
 • پلاک ترانزیت (موتور)
 • کارنه دو پاساژ ۵ برگی
 • کارنه دو پاساژ ۱۰ برگی
 • کارنه دو پاساژ ۱۵ برگی
 • کارنه دو پاساژ ۲۵ برگی
 • کارت عضویت

چگونه کارت بیمه خودرو بین الملل بگیریم؟

همان‌طور که گفته شد، فقط شرکت سهامی بیمه ایران، عضو دفتر کارت سبز ایران است. این شرکت بیمه، عملیات صدور و خسارت کارت سبز را در ایران انجام می‌دهد. باید بدانیم که داشتن گواهینامه بین المللی برای استفاده از خدمات بیمه کارت سبز الزامی بوده است. با در دست داشتن مدارک زیر می‌توانید به شرکت بیمه ایران مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر صدور کارت بیمه شخص ثالث خودرو بین الملل ارائه نمایید:

 • اصل گذرنامه
 • اصل گواهینامه بین الملل
 • یک قطعه عکس
 • پرداخت مبلغ حدود 150/000 تومان پول می‌توانید به مراکز صدور گواهینامه بین المللی مراجعه کنید.

همان‌طور که گفته شد، بیمه خودروی بین الملل برای افرادی استفاده میشود که قصد دارند با خودروی شخصی خود در کشورهای خارجی تردد کند. در این صورت، می‌بایست این نوع بیمه را خریداری کرده و از خدمات آن بهره ببرند. برای این‌که مطمئن شوید از کجا می‌توانید این نوع بیمه را خریداری کنید، می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام در ازتباط بوده و تمامی سوالات خود را با آنها در میان بگذارید. همچنین می‌توانید با کمک راهنمایی‌های آنها بهترین شرکتی که این بیمه را ارائه می‌دهد انتخاب کنید.

بیمه دات کام

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
30 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ | راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران
25 شهریور 1402 / مقالات بیمه شخص ثالث

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران؛ صفر تا صد بیمه لیفتراک، جرثقیل، لودر و…

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران یکی از زیرشاخه‌های بیمه مهندسی است. اجاره‌کنندگان و یا صاحبان این ماشین آلات، می‌بایست این بیمه را خریداری کنند تا با خیالی آسوده از این وسایل پر خطر استفاده نمایند.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
علی
30 مرداد 1402

سلام دوستان. من میخوام برم ترکیه دنبال یه جا تو تهران برای بیمه میگشتم دیدم بیمه ایران تو بهشتی خیابان سرافراز این کارو میکنه . رفتم برای بیمه گفتن باید بیست پنج یورو ببری با یه فیش یه بانک ملی شعبه ارزی پرداخت کنی بعد ته فیششو بیاری بعد صادر کنیم. خواستم بگم به این تاریخ نزدیک دو میلیون برام در میومد به جز علافی و شلوغی شعبه ارزی … همون موقع زنگ زدم چنتا بیمه تو مرز بازرگان که یکیشون این کارو میکرد بیمه ترک صادر میکرد خیلی راحت یکو ششصد زدم به حسابش بعد چند ساعت پی دی اف بیمه برام ارسال شد وراحت پیرینت گرفتم و ایشالا چند روز دیگه میرم. ایشالا این تجربه به دردتون بخوره

  person
  نویسنده بیمه
  30 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. ممنون از اطلاعات خوبتون.

  person
  فریبا
  30 مرداد 1402

  ممنون از اطلاعات کامل و خوبتون

  person
  سعید
  05 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز میشه لطف کنید شماره تلفن بیمه ایی که تومرزبازرگان کاربیمه تون رو انجام دادن بدید تامنهم انجام بدم .

person
REZA
21 اسفند 1401

با سلام من و دوست واسه عيد ميخوايم ماشين بيمه خورو کنيم واسه ترکيه ، شما انجام ميديد و قيمت اون چنده

  person
  کارشناس بیمه
  23 اسفند 1401

  سلام. بله لطفا با این شماره تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق را همکاران ما به شما بدهند شماره تماس پشتیبانی: 0214372

   person
   رضا
   02 خرداد 1402

   سلام زنگ که میزنیم به همکارانتون میگن نداریم که!!!

person
یاور مسکینی
24 مهر 1401

از کجا میشه بیمه عمر شرکت های خارجی رو خرید ؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 مهر 1401

  سلام چنین بیمه هایی عرضه نمی شود.

person
قاسم رکنی
04 مهر 1401

شرکت های داخلی بیمه بین المملی ماشین میفروشن؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 مهر 1401

  سلام خیر.

person
حمیدرضا
10 تیر 1401

درود و عرض ادب
بنده قصد سفر به کشورهای ترکیه و گرجستان و ارمنستان را به مدت حدود یک ماه با خودروی شخصی
آیا این بیمه کفایت میکند و نیازی نیست بیمه کشورهای اشاره شده را مجددا بگیریم؟

  person
  کارشناس بیمه
  11 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، باید از دفتر شرکت بپرسید.

person
ریگی
04 تیر 1401

سلام من ی وانت دارم که قراره با آن به پاکستان بروم و بار حمل کنم، آیا این بیمه به دردم میخوره؟

  person
  کارشناس بیمه
  05 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، بله. پوشش ترانزیت را هم انتخاب کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید