26 فروردین 1402

اخذ گواهینامه المثنی؛ درخواست صدور مجدد در 3 مرحله

یکی از کارهایی که برای اخذ گواهینامه المثنی باید انجام دهید این است که بعد از گم کـردن گواهینامه، فوراً برای آن اقدام کنید. همراه داشتـن گواهینامه در هنگام رانندگی از مواردی است که باید حتماً به آن توجه داشت. گواهینامه رانندگی یکی از مدارک ضروری برای رانندگان خودرو است. باید بدانید رانندگی بدون گواهینامه جرم محسوب می‌شود و امکان سوءاستفاده از گواهینامه رانندگی شما هم وجود دارد؛ پس سریعاً باید نسبت به اعلام مفقودی آن اقدام کنید.

با گسترش شهرها به خصوص شهرهای بزرگ، رفت و آمد دشوار شده است. انجام بسیاری از کارها بدون رانندگی و داشتن ماشین شخصی، به سختی یا با هزینه‌های زیادی انجام می‌شود. بنابراین گواهینامه رانندگی یکی از مدارک ضروری است و اگر این مدرک را گم کنید، باید سریعاً جهت اخذ گواهینامه المثنی اقدام نمایید. دریافت مجدد گواهینامه به مدارک و شرایط خاصی نیاز دارد که بیمه دات کام در ادامه این مقاله به بررسی این مراحل می‌پردازد.

اولین و مهم‌ترین مرحله؛ استعلام گواهینامه مفقود شـده

بدون شک استعلام گواهینامه اولین مرحله برای گرفتن گواهینامه المثنی است. تمام مدارک گم شـده به اداره پست فرستاده می‌شوند؛ بنابراین قبل از هر اقدامی باید با همراه داشتن مدارک شناسایی به اداره پست مراجعه کنید. در اکثر مواقع ممکن است گواهینامه به جایی به نام «پست یافته» فرستـاده شود. سامانه پست یافته مربوط به مدارک مفقود شـده در اداره پست ایران است. بعد از استعلام گواهینامه از اداره پست، در صورتی که در قسمت پست یافته وجود داشته باشد، گواهینامه برای شما ارسال می‌شود. علاوه بر مراجعه حضوری می‌توان از طریق سایت پست یافته هم وضعیت گواهینامه را بررسی کرد. این سایت تنها در صورت موجود بودن گواهینامه شما در صندوق پست به شما اطلاع رسانی می‌کند.

اخذ گواهینامه المثنی

اخذ گواهینامه المثنی

اعلام مفقودی گواهینامه توسط پلیس +10

اعلام مفقودی گواهینامه رانندگی به پلیس +10 از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. تمامی اقدامات مرتبط با مدارک خودرو مانند پیگیری گواهینامه، استعلام کارت سوخت، درخواست یا دریافت مدارک المثنی، در دفاتر پلیس +10 انجام می‌شود.

مطالعه مقاله دریافت خلافی خودرو پلیس +۱۰ پیشنهاد می‌شود.

درخواست صدور گواهینامه المثنی

بعد گذشتـ یک بازه زمانی 6 ماهه از زمان صدور گواهینامه اصلی، می‌توانید برای صدور گواهینامه المثنی اقدام کنید. برای اخذ گواهینامه المثنی باید به صورت حضوری به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید. حضور شخص متقاضی جهت گرفتن اثر انگشت در مرکز صدور گواهینامه رانندگی ضروری و مهم است. دقت کنید که اگر در 6 ماهه اول دریافت گواهینامه اولیه آن را گم کنید، باید منتظر بمانید تا این بازه 6 ماهه طی شود و بعد برای اخذ گواهینامه المثنی اقدام نمایید.

شرایط درخواست گواهینامه المثنی

مفقود شدن گواهینامه تنها یکی از دلایل درخواست صدور مجدد گواهینامه است. سایر مواردی که نیاز به اخذ گواهینامه المثنی دارند به شرح زیر هستند:

 • تغییر در وضعیت جسمی و سلامتی افراد
 • ایجاد تغییر در مشخصات شناسنامه‌ای افراد
 • پایان یافتـن تاریخ اعتبار گواهینامه رانندگی
 • ناخوانا شدن مندرجات گواهی‌نامه و مهر روی آن

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه المثنی

گرفتن گواهینامه المثنی نیازمند مدارک بینایی سنجی، عدم اعتیاد و معاینات سلامتی است. برای دریافت این مدارک باید به یکی از پزشکان مورد تایید ناجا مراجعه کنید. علاوه بر مدارک پزشکی باید مدارک زیر را هم به همراه داشتـه باشید:

 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل کارت ملی
 • پاکت پستی (در شهرستان‌ها)
 • 4 قطعه عکس جدید پرسنلی 4×3
 • آدرس دقیق محل سکونت به همراه کد پستی
 • نتیجه استعلامات مورد نیاز پلیس راهنمایی و رانندگی
 • اصل گواهینامه رانندگی (در صورت درخواست تعویض گواهینامه رانندگی)

برای ثبت درخواست و صدور گواهینامه المثنی، هزینه مشخصی از شما دریافت می‌کنند. این هزینه بسته به پایه گواهینامه رانندگی متفاوت است.

مقاله پیشنهادی: 4 راه پیگیری گواهینامه راهنمایی و رانندگی

پیگیری گواهینامه المثنی و آگاهی از وضعیت صدور مدارک

اخذ گواهینامه المثنی زمان‌بر است؛ با این وجود اگر می‌خواهید از وضعیت گواهینامه خود آگاه باشید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • پیگیری پیامکی
 • پیگیری تلفنی
 • استعلام اینترنتی گواهینامه از سایت ناجا (استعلام با کد ملی)
 • استعلام گواهینامه رانندگی از پلیس +۱۰ (مراجعه حضوری به دفاتر پلیس)

هزینه صدور گواهی نامه المثنی در سال 1402

هزینه دریافت گواهی نامه المثنی در سال 1402 نسبت به گذشته تغییر کـرده‌است. برای گرفتن گواهینامه المثنی باید مبلغی حدود 230 هزار تومان پرداخت کنید. افرادی که می‌خواهند گواهینامه المثنی را از شهری به جز محل سکونت خود بگیرند، با مراجعه به دفتر پست مرکزی باید پاکت پستی نیز تهیه کنند.

مفقود شدن گواهینامه المثنی و درخواست مجدد

درحالی‌که حداقل فاصله زمانی از صدور گواهینامه اولیه با گواهینامه المثنی حدود 6 ماه است، شرایط برای اخذ گواهینامه المثنی برای بار دوم و بیشتر، سخت‌تر و زمان‌برتر است. براساس آیین نامه‌های راهنمایی و رانندگی، برای صدور گواهینامه جدید، حداقل یک سال باید از صدور گواهینامه قبلی بگذرد. با این وجود حتماً باید مانند مراحلی که در بالا ذکر شد را برای استعلام اعلام مفقودی طی کرده و برای درخواست صدور مجدد به پلیس +10 مراجعه کنید.

اقدام برای صدور گواهینامه المثنی نیاز به تأیید دو فرد شاهد و مطلع دارد. بهتر است بدانید که قانون شما را موظف به پذیرش مسئولیت بروز جرم‌های احتمالی ناشی از مفقود شدن گواهینامه‌تان می‌کند. پس اعلام مفقودی گواهینامه خود را در اولویت قرار دهید و سریعاً آن را انجام دهید.

اخذ گواهینامه المثنی اینترنتی

برخلاف تمام ادعاهایی که می‌شود برای درخواست صدور گواهینامه المثنی باید به صورت حضوری اقدام کرد. هر چند یک سری از مراحل مانند استعلام پست یافته و ثبت را می‌توان اینترنتی انجام داد اما برای تکمیل فرآیند درخواست حتما باید حضوری به مراکز پلیس +10 مراجعه کنید. متاسفانه درخواست اخذ گواهینامه المثنی به صورت غیر حضوری انجام نمی‌شود.

شرایط استفاده از خودرو بعد از مفقود شـدن گواهینامه رانندگی

هنگام درخواست برای گرفتن گواهینامه المثنی و بعد از طی کردن مراحل آن، شما یک رسید دریافت می‌کنید. لازم است بدانید که این رسید اعتبار قانونی دارد. با استفاده از این رسید می‌توانید پیش از دریافت گواهینامه رانندگی جدید به رانندگی ادامه دهید. اگر پلیس راهنمایی و رانندگی خودروی شما را متوقف کرد، می‌توانید این رسید را به عنوان مدرک قانونی ارائه کنید. توجه داشته باشد که مجازات رانندگی بدون گواهینامه خیلی سنگین است؛ پس تا قبل صدور این گواهی موقت اقدام به استفاده از وسیله نقلیه نفرمایید.

شرایط استفاده از خودرو بعد از مفقود شـدن گواهینامه رانندگی

استفاده از خودرو بعد از مفقود شـدن گواهینامه رانندگی

تعویض و گرفتن گواهینامه المثنی ایرانیان خارج از کشور به صورت وکالتی

ایرانیان خارج از کشور می‌توانند برای تمدید یا اخذ گواهینامه المثنی به صورت وکالتی اقدام کنند. وزارت امور خارجه امکان مراجعه حضوری افراد و یا تعیین وکیل برای انجام پروسه‌های قانونی آن را فراهم می‌کند. وکلا باید با در دست داشتن مدارکی که در ادامه ذکر می‌کنیم به دفتر وزارت امور خارجه مستقر در شهرک آزمایش مراجعه کنند. مدارک مورد نیاز به شرح زیر هستند:

 • اصل گواهینامه در صورت مفقودی گواهینامه، المثنی صادر خواهد شد که در این صورت یک برگ تعهدنامه توسط وکیل متقاضی در شهرک آزمایش تکمیل می‌شود.
 • سه قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ مهر شــده توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور (عکس‌ها باید زمینه سفید باشند و فوری نباشد).
 • اصل وکالت‌نامه که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه رسیده باشد، برای اخذ گواهینامه المثنی الزامی است.
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی وکیل و موکل (در صورت نبودن اصل مدارک موکل، کپی برابر اصل توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مورد تایید است).
 • گواهی معاینه چشم توسط دکتر متخصص به همراه گواهی صحت و سلامت جسمانی، که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه رسیـده باشد، برای اخذ گواهینامه المثنی لازم است.
 • ترجمه گواهی معاینه چشم، گواهی صحت و سلامت جسمانی توسط دارالترجمه رسمی و تایید اسناد ترجمه شده توسط قوه قضائیه.
 • نوع گروه خونی
 • اگر دارای گواهینامه پایه یک هستید، علاوه بر مدارکی که ذکر شـد، گواهی عدم اعتیاد را نیز باید ارائه دهید. گواهی عدم اعتیاد قبل از ارائه باید حتما به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه برسد.

تمام آن‌چه که در مورد گرفتن گواهینامه المثنی باید بدانیم

اعلام مفقودی گواهینامه و استعلام آن قبل از اخذ گواهینامه المثنی، از مهم‌ترین مراحلی است که باید انجام دهید. اعلام مفقودی باید حتما توسط پلیس +10 انجام شود. سپس می‌توانید از طریق دفاتر پلیس +10 نسبت به درخواست صدور گواهینامه المثنی اقدام کنید. ارائه کامل مدارک و حضور شخص متقاضی از مواردی است که حتما باید انجام شود، در غیر این صورت درخواست شما ثبت نمی‌شود.

ایرانیان خارج از کشور می‌توانند به صورت وکالتی گواهینامه خود را تعویض و المثنی آن را بگیرند. برای اخذ گواهینامه المثنی نمی‌توانید اینترنتی اقدام کنید اما برای خرید انواع بیمه از، جمله بیمه بدنه خودرو و بیمه شخص ثالث می‌توانید از طریق سایت بیمه دات کام اقدام کنید. داشتن بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث برای دارندگان خودرو بسیار مناسب است و امکانات زیادی را در صورت بروز مشکل در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. بیمه دات کام در این مقاله سعی بر بررسی و توضیح تمام نکاتی که برای گرفتن گواهینامه المثنی لازم است، داشت؛ با این وجود اگر سوال یا نکته‌ی خاصی به ذهنتان می‌رسد در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
سجاد
07 شهریور 1402

سلام پ امروزرفتم دنبال المثنی 450خواستن الان شما میگین25

person
رضا
26 مرداد 1402

با سلام
تاریخ گواهینامه المثنی چند ساله هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 مرداد 1402

  سلام. گواهینامه چند ساله هم تاریخ اعتباری مانند گواهینامه های اصلی دارد

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید