۰۴ آذر ۱۴۰۲

اخذ گواهینامه المثنی؛ درخواست صدور مجدد در ۳ مرحله

یکی از کارهایی که برای اخذ گواهینامه المثنی باید انجام دهید این است که بعد از گم کـردن گواهینامه، فوراً برای آن اقدام کنید. همراه داشتـن گواهینامه در هنگام رانندگی از مواردی است که باید حتماً به آن توجه داشت. گواهینامه رانندگی یکی از مدارک ضروری برای رانندگان خودرو است. باید بدانید رانندگی بدون گواهینامه جرم محسوب می‌شود و امکان سوءاستفاده از گواهینامه رانندگی شما هم وجود دارد؛ پس سریعاً باید نسبت به اعلام مفقودی آن اقدام کنید.

با گسترش شهرها به خصوص شهرهای بزرگ، رفت و آمد دشوار شده است. انجام بسیاری از کارها بدون رانندگی و داشتن ماشین شخصی، به سختی یا با هزینه‌های زیادی انجام می‌شود. بنابراین گواهینامه رانندگی یکی از مدارک ضروری است و اگر این مدرک را گم کنید، باید سریعاً جهت اخذ گواهینامه المثنی اقدام نمایید. دریافت مجدد گواهینامه به مدارک و شرایط خاصی نیاز دارد که بیمه دات کام در ادامه این مقاله به بررسی این مراحل می‌پردازد.

اولین و مهم‌ترین مرحله؛ استعلام گواهینامه مفقود شـده

بدون شک استعلام گواهینامه اولین مرحله برای گرفتن گواهینامه المثنی است. تمام مدارک گم شـده به اداره پست فرستاده می‌شوند؛ بنابراین قبل از هر اقدامی باید با همراه داشتن مدارک شناسایی به اداره پست مراجعه کنید. در اکثر مواقع ممکن است گواهینامه به جایی به نام «پست یافته» فرستـاده شود. سامانه پست یافته مربوط به مدارک مفقود شـده در اداره پست ایران است. بعد از استعلام گواهینامه از اداره پست، در صورتی که در قسمت پست یافته وجود داشته باشد، گواهینامه برای شما ارسال می‌شود. علاوه بر مراجعه حضوری می‌توان از طریق سایت پست یافته هم وضعیت گواهینامه را بررسی کرد. این سایت تنها در صورت موجود بودن گواهینامه شما در صندوق پست به شما اطلاع رسانی می‌کند.

اخذ گواهینامه المثنی

اخذ گواهینامه المثنی

اعلام مفقودی گواهینامه توسط پلیس +۱۰

اعلام مفقودی گواهینامه رانندگی به پلیس +۱۰ از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. تمامی اقدامات مرتبط با مدارک خودرو مانند پیگیری گواهینامه، استعلام کارت سوخت، درخواست یا دریافت مدارک المثنی، در دفاتر پلیس +۱۰ انجام می‌شود.

مطالعه مقاله دریافت خلافی خودرو پلیس +۱۰ پیشنهاد می‌شود.

درخواست صدور گواهینامه المثنی

بعد گذشتـ یک بازه زمانی ۶ ماهه از زمان صدور گواهینامه اصلی، می‌توانید برای صدور گواهینامه المثنی اقدام کنید. برای اخذ گواهینامه المثنی باید به صورت حضوری به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید. حضور شخص متقاضی جهت گرفتن اثر انگشت در مرکز صدور گواهینامه رانندگی ضروری و مهم است. دقت کنید که اگر در ۶ ماهه اول دریافت گواهینامه اولیه آن را گم کنید، باید منتظر بمانید تا این بازه ۶ ماهه طی شود و بعد برای اخذ گواهینامه المثنی اقدام نمایید.

شرایط درخواست گواهینامه المثنی

مفقود شدن گواهینامه تنها یکی از دلایل درخواست صدور مجدد گواهینامه است. سایر مواردی که نیاز به اخذ گواهینامه المثنی دارند به شرح زیر هستند:

 • تغییر در وضعیت جسمی و سلامتی افراد
 • ایجاد تغییر در مشخصات شناسنامه‌ای افراد
 • پایان یافتـن تاریخ اعتبار گواهینامه رانندگی
 • ناخوانا شدن مندرجات گواهی‌نامه و مهر روی آن

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهینامه المثنی

گرفتن گواهینامه المثنی نیازمند مدارک بینایی سنجی، عدم اعتیاد و معاینات سلامتی است. برای دریافت این مدارک باید به یکی از پزشکان مورد تایید ناجا مراجعه کنید. علاوه بر مدارک پزشکی باید مدارک زیر را هم به همراه داشتـه باشید:

 • کپی و اصل شناسنامه
 • کپی و اصل کارت ملی
 • پاکت پستی (در شهرستان‌ها)
 • ۴ قطعه عکس جدید پرسنلی ۴×۳
 • آدرس دقیق محل سکونت به همراه کد پستی
 • نتیجه استعلامات مورد نیاز پلیس راهنمایی و رانندگی
 • اصل گواهینامه رانندگی (در صورت درخواست تعویض گواهینامه رانندگی)

برای ثبت درخواست و صدور گواهینامه المثنی، هزینه مشخصی از شما دریافت می‌کنند. این هزینه بسته به پایه گواهینامه رانندگی متفاوت است.

مقاله پیشنهادی: ۴ راه پیگیری گواهینامه راهنمایی و رانندگی

پیگیری گواهینامه المثنی و آگاهی از وضعیت صدور مدارک

اخذ گواهینامه المثنی زمان‌بر است؛ با این وجود اگر می‌خواهید از وضعیت گواهینامه خود آگاه باشید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • پیگیری پیامکی
 • پیگیری تلفنی
 • استعلام اینترنتی گواهینامه از سایت ناجا (استعلام با کد ملی)
 • استعلام گواهینامه رانندگی از پلیس +۱۰ (مراجعه حضوری به دفاتر پلیس)

هزینه صدور گواهی نامه المثنی در سال ۱۴۰۲

هزینه دریافت گواهی نامه المثنی در سال ۱۴۰۲ نسبت به گذشته تغییر کـرده‌است. برای گرفتن گواهینامه المثنی باید مبلغی حدود ۲۳۰ هزار تومان پرداخت کنید. افرادی که می‌خواهند گواهینامه المثنی را از شهری به جز محل سکونت خود بگیرند، با مراجعه به دفتر پست مرکزی باید پاکت پستی نیز تهیه کنند.

مفقود شدن گواهینامه المثنی و درخواست مجدد

درحالی‌که حداقل فاصله زمانی از صدور گواهینامه اولیه با گواهینامه المثنی حدود ۶ ماه است، شرایط برای اخذ گواهینامه المثنی برای بار دوم و بیشتر، سخت‌تر و زمان‌برتر است. براساس آیین نامه‌های راهنمایی و رانندگی، برای صدور گواهینامه جدید، حداقل یک سال باید از صدور گواهینامه قبلی بگذرد. با این وجود حتماً باید مانند مراحلی که در بالا ذکر شد را برای استعلام اعلام مفقودی طی کرده و برای درخواست صدور مجدد به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

اقدام برای صدور گواهینامه المثنی نیاز به تأیید دو فرد شاهد و مطلع دارد. بهتر است بدانید که قانون شما را موظف به پذیرش مسئولیت بروز جرم‌های احتمالی ناشی از مفقود شدن گواهینامه‌تان می‌کند. پس اعلام مفقودی گواهینامه خود را در اولویت قرار دهید و سریعاً آن را انجام دهید.

اخذ گواهینامه المثنی اینترنتی

برخلاف تمام ادعاهایی که می‌شود برای درخواست صدور گواهینامه المثنی باید به صورت حضوری اقدام کرد. هر چند یک سری از مراحل مانند استعلام پست یافته و ثبت را می‌توان اینترنتی انجام داد اما برای تکمیل فرآیند درخواست حتما باید حضوری به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنید. متاسفانه درخواست اخذ گواهینامه المثنی به صورت غیر حضوری انجام نمی‌شود.

شرایط استفاده از خودرو بعد از مفقود شـدن گواهینامه رانندگی

هنگام درخواست برای گرفتن گواهینامه المثنی و بعد از طی کردن مراحل آن، شما یک رسید دریافت می‌کنید. لازم است بدانید که این رسید اعتبار قانونی دارد. با استفاده از این رسید می‌توانید پیش از دریافت گواهینامه رانندگی جدید به رانندگی ادامه دهید. اگر پلیس راهنمایی و رانندگی خودروی شما را متوقف کرد، می‌توانید این رسید را به عنوان مدرک قانونی ارائه کنید. توجه داشته باشد که مجازات رانندگی بدون گواهینامه خیلی سنگین است؛ پس تا قبل صدور این گواهی موقت اقدام به استفاده از وسیله نقلیه نفرمایید.

شرایط استفاده از خودرو بعد از مفقود شـدن گواهینامه رانندگی

استفاده از خودرو بعد از مفقود شـدن گواهینامه رانندگی

تعویض و گرفتن گواهینامه المثنی ایرانیان خارج از کشور به صورت وکالتی

ایرانیان خارج از کشور می‌توانند برای اخذ یا تمدید گواهینامه المثنی به صورت وکالتی اقدام کنند. وزارت امور خارجه امکان مراجعه حضوری افراد و یا تعیین وکیل برای انجام پروسه‌های قانونی آن را فراهم می‌کند. وکلا باید با در دست داشتن مدارکی که در ادامه ذکر می‌کنیم به دفتر وزارت امور خارجه مستقر در شهرک آزمایش مراجعه کنند. مدارک مورد نیاز به شرح زیر هستند:

 • اصل گواهینامه در صورت مفقودی گواهینامه، المثنی صادر خواهد شد که در این صورت یک برگ تعهدنامه توسط وکیل متقاضی در شهرک آزمایش تکمیل می‌شود.
 • سه قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ مهر شــده توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور (عکس‌ها باید زمینه سفید باشند و فوری نباشد).
 • اصل وکالت‌نامه که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه رسیده باشد، برای اخذ گواهینامه المثنی الزامی است.
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی وکیل و موکل (در صورت نبودن اصل مدارک موکل، کپی برابر اصل توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مورد تایید است).
 • گواهی معاینه چشم توسط دکتر متخصص به همراه گواهی صحت و سلامت جسمانی، که به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه رسیـده باشد، برای اخذ گواهینامه المثنی لازم است.
 • ترجمه گواهی معاینه چشم، گواهی صحت و سلامت جسمانی توسط دارالترجمه رسمی و تایید اسناد ترجمه شده توسط قوه قضائیه.
 • نوع گروه خونی
 • اگر دارای گواهینامه پایه یک هستید، علاوه بر مدارکی که ذکر شـد، گواهی عدم اعتیاد را نیز باید ارائه دهید. گواهی عدم اعتیاد قبل از ارائه باید حتما به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و وزارت امور خارجه برسد.

تمام آن‌چه که در مورد گرفتن گواهینامه المثنی باید بدانیم

اعلام مفقودی گواهینامه و استعلام آن قبل از اخذ گواهینامه المثنی، از مهم‌ترین مراحلی است که باید انجام دهید. اعلام مفقودی باید حتما توسط پلیس +۱۰ انجام شود. سپس می‌توانید از طریق دفاتر پلیس +۱۰ نسبت به درخواست صدور گواهینامه المثنی اقدام کنید. ارائه کامل مدارک و حضور شخص متقاضی از مواردی است که حتما باید انجام شود، در غیر این صورت درخواست شما ثبت نمی‌شود.

ایرانیان خارج از کشور می‌توانند به صورت وکالتی گواهینامه خود را تعویض و المثنی آن را بگیرند. برای اخذ گواهینامه المثنی نمی‌توانید اینترنتی اقدام کنید اما برای خرید انواع بیمه از، جمله بیمه بدنه خودرو و بیمه شخص ثالث می‌توانید از طریق سایت بیمه دات کام اقدام کنید. داشتن بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث برای دارندگان خودرو بسیار مناسب است و امکانات زیادی را در صورت بروز مشکل در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. بیمه دات کام در این مقاله سعی بر بررسی و توضیح تمام نکاتی که برای گرفتن گواهینامه المثنی لازم است، داشت؛ با این وجود اگر سوال یا نکته‌ی خاصی به ذهنتان می‌رسد در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
بهنام
۱۴ اسفند ۱۴۰۲

س. گواهینامه من موقع تصادف گم شده. و تا چند ماه بخاطر شکستگی نمیتوانم برم المثنی بگیرم. میشه تو خونه ثبتنام کرد. چون لازم دارم برا بیمه

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  از سایت پلیس راهور می توانید اقدام نمایید.

person
سامان
۱۵ بهمن ۱۴۰۲

سلام خواهشمندم جواب بدین
من گواهینامم شکسته از موقعی که صادر شده ۹ماه میگذره الان باید چیکار کنم!
آیا باید معاینه چشم برم چون تتو دارم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  در خواست گواهینامه المثنی بدهید و معاینات پزشکی را انجام دهید.

person
سامان
۱۱ بهمن ۱۴۰۲

سلام گواهینامم شکسته باید چیکار کنم ؟
نیاز به معاینه پزشکیه چون تتو دارم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید از طریق دفاتر پلیس+۱۰ درخواست گواهینامه المثنی بدهید.

person
سامان
۱۱ بهمن ۱۴۰۲

سلام و عرض ادب و احترام ببخشید من گواهینامم تو جیبم بوده از وسط شکسته کلا الان چه باید کرد؟
آیا نیاز به پزشکی داره چون تتو دارم

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  درخواست المثنی دهید.

   person
   سامان
   ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

   نیاز به معاینه پزشکی داره ؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    بله. باید معاینات پزشکی را انجام دهید.

person
س
۱۱ بهمن ۱۴۰۲

سلام من گروه خونیم روی گواهی نام اشتباه درج شده چه مدت طول میکشه تا گواهی نامه اصلاح شده به دستم برسه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  این موضوع مدتی زمان می برد.

  person
  سامان
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۲

  خوب من قبلاً انجام دادم معاینات رو

person
احسان
۰۹ بهمن ۱۴۰۲

سلام.. اعتبار گواهینامه المثنی، ۱۰ساله هست یا کمتره

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  ۱۰ ساله.

  person
  سامان
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

  نیاز به معاینه پزشکی داره؟

   person
   نویسنده بیمه
   ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

   بله دوست عزیز
   باید معاینات پزشکی را انجام دهید.

person
محمد کلایی
۲۶ دی ۱۴۰۲

سلام چند بار میشه گواهینامه المثنی گرفت من یک بار گرفتم وگم کردم الان برای بار دوم میخوام المثنی بگیرم ایا محدودیتی وجود داره
ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر؛ ممکن است مدت زمان بشتری برای دریافت منتظر بمانید.

person
اشکان
۲۰ دی ۱۴۰۲

با سلام و وقت بخیر من ماشینو دزدیدن مدارکم تو ماشین بوده و کل مدارکا رو یه جا پرت کردن به جز گواهینامه. بعدش داشتم کلاسای آیین نامه رو میرفتم برای یه گواهینامه دیگه اونجا به من گفتن برگه مفقودی بگیر دیگه المثنی نگیر چون برات میخواد گواهینامه صادر بشه . برگه مفقودی از کجا باید بگیرم یه بارم رفتم پلیس+۱۰ نفهمید منظورم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  از پلیس +۱۰ می توانید برگه مفقودی را دریافت نمایید.

person
عارف
۰۳ دی ۱۴۰۲

سلام هزینه دریافت گواهینامه المثنی چقدر هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۳ دی ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  برای گرفتن گواهینامه المثنی باید مبلغی حدود ۲۳۰ هزار تومان پرداخت کنید.

person
علی صادقی
۲۱ آبان ۱۴۰۲

سلام من امروز اعلام مفقودی کردم برای گواهینامه، و الان شخصی تماس گرفته ک گواهینامه رو پیدا کرده. باید چیکار کنم؟ گواهینامه قبلیم باطل میشه؟ هنوز برای گواهینامه المثنی چشم پزشکی و مراحلشو نرفتم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز. لطفا به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
الهه
۱۱ آبان ۱۴۰۲

سلام اگه فقط بخواهیم اعلام گمشدگی گواهینامه کنیم و صبر کنیم ببینیم از طریق پست پیدا میشه یا نه چه کار باید بکنیم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۴ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  لطفا به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

person
سجاد
۰۷ شهریور ۱۴۰۲

سلام پ امروزرفتم دنبال المثنی ۴۵۰خواستن الان شما میگین۲۵

person
رضا
۲۶ مرداد ۱۴۰۲

با سلام
تاریخ گواهینامه المثنی چند ساله هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. گواهینامه چند ساله هم تاریخ اعتباری مانند گواهینامه های اصلی دارد

   person
   خالد‌میرکی
   ۳۰ مهر ۱۴۰۲

   سلام‌من‌گواهینام‌شکسته‌باید‌چکارکنم

    person
    نویسنده بیمه
    ۳۰ مهر ۱۴۰۲

    سلام دوست عزیز
    به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و موضوع را مطرح نمایید تا درخواست المثنی را برای شما ثبت کنند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید