۰۴ آذر ۱۴۰۲

گواهینامه بین المللی؛ لذت سفر در جاده‌های دور دنیا

دیدن خیابان‌­های زیبا با آسفالت‌­های صاف و یک‌دست اروپا هیجانی در دل هر بیننده‌­ای ایجاد می‌­کند تا حداقل برای یک بار هم که شده با خودرو در آن خیابان رانندگی کند. اما بدون گواهینامه که نمی‌­توان حتی یک متر هم خودرو را جابه­‌جا کرد. برای رانندگی در خارج از کشور باید گواهینامه ملی آنجا را دریافت کرد.  برای افرادی که به صورت موقت به خارج از کشور سفر می‌­کنند، دریافت گواهینامه ملی آنجا واقعا به صرفه نیست. آن هم اگر بخواهند به چندین کشور مختلف سفر کنند. بهترین راه، دریافت گواهینامه بین المللی است. به احتمال زیاد هم شنیده‌­اید که افرادی دارای گواهینامه بین المللی هستند و با استفاده از آن در هر کشوری که بخواهند، به راحتی رانندگی می­‌کنند. اما دریافت آن چگونه است و چه شرایطی دارد؟ اگر شما هم به دنبال دریافت این مدرک هستید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

گواهینامه بین المللی چیست؟

گواهینامه بین المللی (IDL) در حقیقت مدرک و جواز بین المللی است که به شما اجازه می­‌دهد تا در ۱۹۶ کشور عضو سازمان جهانی اتومبیل‌رانی رانندگی کنید. این جوازی است که شما بدون آن حق رانندگی در خارج از مرزهای کشور را نخواهید داشت. در صورت نداشتن گواهینامه و رانندگی در کشور دیگر، طبق قانون آنجا با شما برخورد می‌شود. حالا قانون هر کشوری چیست، خدا داند. همچنین اینکه اگر هم تصادفی بکنید، هیچ کسی به داد شما نخواهد رسید. علاوه بر این اینکه تمامی رانندگان موظف به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی آن کشور هستند و در صورت تخطی جریمه خواهند شد.

این نوع جواز رانندگی دارای اطلاعاتی از جمله: نام، عکس و اطلاعات شخصی است که به ۷ زبان زنده دنیا (انگلیسی، فرانسه، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی) ترجمه می‌­شود.

گواهینامه دو زبانه و سنجش مهارت رانندگی بر اساس رنگبندی جدید گواهینامه‌ها

در پاییز ۱۴۰۲ رئیس پلیس راهور اعلام کرد: براساس کنوانسیون ژنو ایران با ۷۲ کشور قانون تبادل گواهینامه رانندگی دارد که ۱۳ کشور دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته‌اند و به این کشورها اضافه می‌شوند. گواهینامه ۲ زبانه به زودی بر اساس کنوانسیون ژنو قابل بهره‌برداری است. با دریافت گواهینامه دو زبانه دیگر نیازی به دریافت گواهینامه بین‌المللی نیست. لازم است بدانید رنگبندی گواهینامه دو زبانه برای سنجش اعتبار مهارت رانندگی در سه بخش ارزیابی می‌شود و رانندگان در سه دسته زیر قرار می‌گیرند:

 • راننده خوب
 • راننده خیلی خوب (گواهینامه رنگ نقره‌ای)
 • راننده عالی (گواهینامه طلایی رنگ)

دریافت گواهینامه دو زبانه مشکلات مربوط به گواهینامه بین‌المللی را برطرف می‌کند. با این وجود بد نیست در مورد گواهینامه بین‌المللی، قوانین و چگونگی دریافت آن اطلاعاتی داشته باشید.

چه افرادی باید گواهینامه بین المللی دریافت کنند؟

هرکسی که نیاز است در خارج از کشور رانندگی کند، نیاز به این گواهینامه دارد. تجار، دانشجویان، رانندگان ترانزیتی، مسافران و آن‌هایی که عشق تجربه رانندگی در جاده­‌های جدید را دارند. البته آن‌هایی هم که قصد استفاده از بیمه خودروی بین الملل را دارند، نیاز است که از قبل این گواهینامه را دریافت کنند.

گواهی نامه بین المللی

نحوه دریافت گواهی نامه بین المللی

چرا باید گواهینامه بین المللی گرفت و مزایای داشتن آن چیست؟

باید گفت که گواهینامه بین المللی را نمی‌­توان جایگزین گواهینامه ملی هر کشوری کرد. برای اینکه محدودیت استفاده و زمانی دارد و افراد مقیم نمی‌­توانند از این گواهینامه استفاده کنند. (البته حتماً قبل از خرید، قوانین مربوط به رانندگی با گواهینامه رانندگی با آن کشور را مطالعه کنید.)

تهیه این گواهینامه برای آن­هایی قصد سفر به خارج از کشور با ماشین شخصی به قصد تجاری یا تفریحی دارند، توصیه می‌­شود. به این صورت، دیگر لازم نیست تا هر بار خودرویی را کرایه کنند و هزینه آن را بپردازند. خودشان می‌توانند با کرایه یک خودرو به هر جایی که بخواهند رانندگی کنند. حتی می‌­توانند با خودروی خودشان هم در آن کشور، رانندگی کنند و دیگر مبلغی بابت اجاره خودرو ندهند. به هر حال، برخی نیاز دارند تا در کشور دیگری، بدون داشتن دغدغه کرایه خودرو و محدودیت­‌های آن، به هر نقطه­‌ای رانندگی کنند. به این صورت و با داشتن گواهی نامه بین المللی راحت می‌­توانند با خودروی خود به هر نقطه‌­ای بروند.

همچنین داشتن گواهینامه بین المللی برای کاپوتاژ خودرو الزامی است. اما کاپوتاژ خودرو چیست؟ برای کسب اطلاعات جامع در خصوص کاپوتاژ ماشین به اینجا مراجعه نمایید.

مدت اعتبار گواهینامه بین المللی چقدر است؟

مدت اعتبار این گواهینامه بین ۱ تا ۳ سال است و تمدید گواهینامه امکان پذیر نیست. بعد از پایان اعتبار، برای دریافت آن باید دوباره از ابتدا اقدام کرد.

گواهینامه بین المللی را از کجا می توان گرفت؟

برای دریافت گواهینامه بین المللی به دو صورت حضوری و اینترنتی می­‌توان اقدام کرد که در ادامه به شرح هر کدام می‌پردازیم.

دریافت حضوری

برای دریافت حضوری باید به کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید. در آنجا  باید مدارک را تحویل دهید و بعد گواهینامه بین المللی خود را دریافت کنید. در نظر داشته باشید که هیچ آزمونی از شما گرفته نخواهد شد. برای پیدا کردن نزدیک­ترین نمایندگی­‌های کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی می‌­توانید از طریق خود سایت کانون و این لینک https://gis.taci.ir/webforms/fa/general/ اقدام کنید.

دریافت اینترنتی

در صورتی که امکان مراجعه حضوری را ندارید، می­‌توانید مجوز را به صورت آنلاین دریافت کنید. برای ثبت‌­نام و دریافت باید به سایت کانون به آدرس https://idp.taci.ir/ مراجعه کنند. البته باید گفت که بعد از ۷ روز مجوز به دست شما از طریق پست خواهد رسید. پس اگر برای دریافت گواهینامه عجله دارید، بهتر است که به صورت حضوری اقدام کنید.

گواهینامه بین المللی

دریافت اینترنتی گواهی نامه بین المللی

نکته امنیتی مهم: دریافت اینترنتی گواهینامه بین المللی فقط از طریق سایت کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر است. هر سایت مشابه غیراصلی بوده و تمامی عواقب آن بر عهده خود شخص اقدام کننده خواهد بود. همچنین اینکه جواز شما از طریق پست ارسال می‌­شود و به هیچ وجه به صورت حضوری به فرد داده نخواهد شد.

یکی از مواردی که در سفرهای اروپایی می‌تواند باعث آسودگی خاطر شما عزیزان شود، بیمه مسافرتی است. اما این بیمه‌نامه چیست و چه پوشش‌ها و مزایایی دارد؟ برای اطلاعات بیشتر مقاله بیمه مسافرتی شنگن بیمه دات کام را مطالعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت IDL

برای دریافت باید مدارک زیر را به کانون تحویل دهید یا در سایت بارگذاری کنید:

 • اصل گواهینامه نامه رانندگی ملی با حداقل اعتبار یک ماه و سه روز برای گواهینامه بین المللی یک ساله و حداقل سه سال برای نوع سه ساله
 • یک قطعه عکس تمام رخ ۴*۳ (با حجاب اسلامی برای بانوان)
 • گواهینامه بین المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
 • اصل یا کپی اول پاسپورت
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه­‌های اعلام شده بر اساس نوع درخواست
 • همراه داشتن شناسنامه وکیل یا اعضای درجه خانواده متقاضی برای دریافت مدارک

برای رانندگی در هر کشوری باید مدارکی را هم همراه خود داشته باشید. حتماً از قبل بسته به نوع کشور مورد نظر خود، مدارک مورد نظر را همراه داشته باشید.

دقت کنید که گرفتن ویزا برای مسافرت خارج از کشور بسیار ضروری است و با گواهینامه ارتباطی ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزا شینگن به اینجا مراجعه نمایید.

هزینه دریافت گواهینامه بین المللی

بر اساس آخرین تغییرات قیمت در تاریخ ۱/۷/۹۹، هزینه­‌های دریافت خدمات مربوط به گواهینامه­‌های بین المللی به صورت زیر است:

 • ترجمه گواهینامه موتور: ۱۶۸ هزارتومان
 • ترجمه گواهینامه یک ساله خودرو: ۱۶۸ هزارتومان
 • گواهینامه خودرو و موتورسیکلت: ۱۸۴ هزارتومان
 • ترجمه گواهینامه سه ساله: ۴۱۴ هزارتومان

فهرست کشورهای پذیرنده گواهینامه بر اساس کنوانسیون‌های ۱۹۴۹ و ۱۹۶۸

فهرست کشورهایی که افراد می‌­توانند در جاده­‌های آن کشور با گواهینامه بین المللی خود رانندگی کنند، در دو تصویر زیر نمایش داده شده است:

گواهی نامه بین المللی

گواهی نامه بین المللی

کشورهایی که افراد می‌­توانند با گواهینامه بین المللی خود رانندگی کنند.

 

در ادامه فهرست کشورهایی را آورده ایم که گواهینامه آن ها قابل تبدیل به گواهینامه پایه سوم یا موتورسیکلت ایرانی هستند:

 

گواهینامه بین المللی برای آن هایی که به دنبال رانندگی در کشورهای خارجی هستند، ضروری است. دریافت آن خیلی سریع و ساده است و از شما بابت آن هیچ امتحانی گرفته نخواهد شد. فقط اینکه این گواهینامه جواز حضور شما در کشور مورد نظر، نیست. شما از قبل باید ویزای آن کشور را دریافت کنید. در صورت داشتن هر سوال، می‌­توانید سوالات خود را در بخش کامنت بنویسید تا کارشناسان بیمه دات کام به آن­ها پاسخ دهند.

لیست برچسب ها
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
Hadi
۰۳ آذر ۱۴۰۲

سلام روز بخیر ، من خارج از کشور زندگی می کنم و اعتبار گواهینامه ام تمام شده است با توجه به این قانون جدید میخواهم گواهینامه ام را تمید و بین‌المللی کنم اولین قدم چیست و چه کاری باید انجام دهم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ آذر ۱۴۰۲

  سلام. با مدارک خود به سفارت ایران مراجعه نمایید تا شما را راهنمایی کنند.

person
عظیم
۰۷ اسفند ۱۴۰۱

سلام
اگر گواهینامه بین المللی بگیریم
در صورت اقامت درکشور دیگر
می شود اتومبیل خرید و رانندگی کرد
ممنونم

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

  سلام. بله می‌توانید.

person
قاآنی
۱۹ دی ۱۴۰۰

سلام با توجه به محدودیت زمانی گواهینامه بین المللی، امکان انتقال آن وجود دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۹ دی ۱۴۰۰

  سلام دوست عزیز، گواهینامه منحصرا برای هر فرد صادر می شود و امکان انتقال وجود ندارد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید