14 فروردین 1402

مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت و جزئیات شرایط و نحوه دریافت آن

دریافت و تمدید پاسپورت از جمله کارهایی است که در لیست کارهای ضروری برای خروج از کشور قرار دارد. تمدید پاسپورت معمولا نیازمند زمان زیادی است. بهتر است بدانید تعویض یا تمدید پاسپورت با در دست داشتـن مدارک هویتی نیز قابل انجام است. در ادامه این مقاله به بررسی شرایط تمدید پاسپورت پرداخته و مدارک لازم برای تمدید پاسپورت بررسی خواهند شد.

با در دست داشتـن مدارک هویتی، یک قطعه عکس جدید و مراجعه به دفاتر پلیس +10 بخش زیادی از کار قابل انجام است. در قدم بعدی کافی است فرم‌های مخصوص تکمیل شده و هزینه‌های مربوطه توسط شما پرداخت شوند.

اهمیت تمدید پاسپورت در چیست؟

همان‌طور که تاکنون گفته شد تمدید پاسپورت و تعویض آن به مدارک خاصی نیاز دارند. با ارائه دادن این مدارک و پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌توان درخواست تمدید پاسپورت را ثبت نموده و منتظر بمانید درخواست شما بررسی شود. زمانی که پاسپورت صادر می‌شود، با توجه به قوانین، مدت زمان مشخصی را به عنوان تاریخ اعتبار آن در نظر می‌گیرند. بازه زمانی اعتبار پاسپورت با توجه به قوانین کشورهای مختلف متفاوت است. پاسپورت برخی کشورها 10 سال اعتبار دارد و در برخی کشورهای دیگر مانند ایران، مدت زمان اعتبار پاسپورت حدود 5 سال است. شما بعد از اتمام تاریخ اعتبار پاسپورت، دیگر قادر به استفاده از آن نیستید و باید اقدامات لازم برای تمدید آن را انجام دهید.

احتمالا پس از تمدید پاسپورت خود قصد سفر به خارج از کشور را خواهید داشت. مجله بیمه در مقاله‌ای مرتبط راهنمای کامل سفر به خارج از کشور با ماشین شخصی را شرح داده است. اگر قصد انجام این کار را داشتید، این مقاله خواندنی را از دست ندهید.

از دلایلی که اهمیت تمدید پاسپورت را مشخص می‌کند، می‌توان سفرهای طولانی مدت را نام برد. به همین دلیل اگر قصد سفر به کشورهای خارجی داشته باشید باید حتما قبل از آن، پاسپورت خود را تمدید کنید. چرا که در صورت پایان اعتبار پاسپورت با مشکلاتی مانند دیپورت شـدن و بازگشت اجباری به کشور مواجه خواهید شـد.

علاوه بر تمدید پاسپورت باید به جدا کردن پاسپورت فرزندان هم توجه ویژه‌ای نمود. اگر برای فرزندان خود پاسپورت وابسته تهیه کرده‌اید و قصد خروج از کشور را دارید بهتر است برای تعویض پاسپورت فرزندتان اقدامات لازم را انجام دهید. همان‌طور که می‌دانید پاسپورت فرزندان به دو شکل مستقل و وابسته صادر می‌شود. تفاوت پاسپورت مستقل و وابسته در این است که نام قیم قانونی در پاسپورت وابسته درج می‌شود. در بخش‌های بعدی همین مقاله به تشریح کامل روش‌های تمدید پاسپورت کودکان پرداخته شده که می‌توانید به مطالعه آن بپردازید.

نحوه تمدید پاسپورت

چگونه پاسپورت را تمدید کنیم؟

همچنین باید بدانید که در صورت مخدوش شـدن پاسپورت و آسیب دیـدن آن باید حتما برای تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. هرگونه مشکلات فیزیکی، آسیب، خط خوردگی و مواردی از این دست، موجب از بین رفتـن ارزش و اعتبار پاسپورت می‌گردد و باید علاوه بر تمدید، نسبت به تعویض آن هم اقدام نمایید.

از دیگر دلایل مهمی که در صورت وجود باید حتما پاسپورت را تمدید و تعویض نمایید تغییر در مشخصات شناسنامه مانند تغییر نام و نام خانوادگی، کامل کردن صفحات، گم شـدن پاسپورت و مواردی از این دست است. بعد از صحبت از دلایل و اهمیت تمدید پاسپورت، حال زمان آن رسیده تا در بخش بعدی مقاله در مورد مدارک لازم برای تمدید پاسپورت و نحوه تمدید آن هم صحبت شود. در ادامه و با همراهی شما این موضوعات بررسی خواهند شد.

برای تمدید پاسپورت به چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک مورد نیاز برای تمدید پاسپورت به راحتی قابل تهیه‌اند. در ادامه به بررسی کامل این مدارک می‌پردازیم.

در ابتدا مدارک عمومی، فارغ از جنسیت یا سن برای تمدید پاسپورت بررسی شده‌اند که به شرح زیر است:

 • قبل از هر چیزی باید فرم درخواست تمدید پاسپورت تهیه و تکمیل شوند. این فرم از طریق سایت سفارت ایران به راحتی در دسترس است و نیازی به مراجعه حضوری برای دریافت آن نیست. لازم است اطلاعات این فرم به طور کامل و دقیق تکمیل شوند. اطلاعات وارد شـده در این فرم باید با اطلاعات پاسپورت قبلی و شناسنامه همخوانی داشتـه باشنـد.
 • برای تمدید پاسپورت همرا داشتـن اصل شناسنامه، کارت ملی و کپی هر دو آن‌ها الزامی است. در صورتی که به هر دلیلی اصل و کپی این مدارک را ندارید باید تاییدیه ثبت احوال و تایید هویت را از ثبت احوال تهیه نموده و برای تمدید پاسپورت همراه داشته باشید.
 • همراه داشتـن اصل پاسپورت منقضی شـده هنگام مراجعه به دفاتر پلیس+10 الزامی است.
 • اجازه قیم قانونی یا پدر در برخی موارد برای زنان متاهل و کودکانی که زیر سن قانونی الزامی است.

حال که با مدارک عمومی مورد نیاز آشنا شدید، بیان این نکته که برخی از مدارک در میان آقایان، خانم‌ها و کودکان متفاوت بوده ضروری است.

در کنار انجام کارهای تمدید پاسپورت می‌توانید با خواندن مقاله مرتبط و مفید ارز مسافرتی نسبت به آن کسب اطلاعات نموده و جهت تهیه آن اقدام نمایید.

آقایان برای تمدید پاسپورت خود به چه مدارکی نیاز دارند؟

آقایان باید علاوه بر مدارکی که در بالا ذکر شـد، مدارک دیگری را هم به دفاتر پلیس +10 ارائه دهند. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • همراه داشتن اصل کارت پایان خدمت یا معافیت و کپی آن‌
 • ارائه دادن مجوز رسمی سازمان نظام وظیفه عمومی در صورت نداشتـن کارت پایان خدمت یا معافیت الزامی است. همچنین باید بدانید کارت‌های معافیت یا پایان خدمت قدیمی فاقد اعتبار هستند.
 • در صورتی که به تازگی برای برای تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت خود اقدام نموده‌اید، با گذشت 24 ساعت پس از درخواست خود می‌توانید برگه ثبت درخواست تعویض کارت پایان خدمت خود را به دفاتر پلیس+10 ارائه دهید.
 • لازم است بدانید که افراد بالای 50 سال، نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارند.
 • در صورتی که دانشجو یا دانش‌آموز هستید، حتما باید از محل تحصیل خود نامه اشتغال به تحصیل را دریافت و به سازمان نظام وظیفه تحویل دهید.

خانم‌ها برای تمدید پاسپورت خود به چه مدارکی نیاز دارند؟

تمدید پاسپورت برای خانم‌ها، علاوه بر مدارک عمومی مورد نیازی که گفته شد به مدارک دیگری هم برای ارائه به دفاتر پلیس +10 نیاز دارد. این مدارک به طور کامل در قالب موارد زیر بیان شده‌اند:

 • خانم‌های متاهل باید اجازه‌نامه کتبی و محضری را برای خروج از کشور از همسر خود دریافت نموده و به دفاتر پلیس +10 ارائه دهند.
 • لازم است بدانید در صورتی که همسر شما ایرانی نیست و مقیم ایران هم نیستید، به اجازه محضری همسر برای تمدید پاسپورت نیازی ندارید.
 • در صورتی که همسر ایرانی شما فوت شـده باشد باید اصل گواهی فوت یا شناسنامه باطل شـده را برای تمدید پاسپورت ارائه دهید.
 • اگر از همسر خود طلاق گرفتـه‌اید باید حتما اصل طلاق‌نامه را برای تمدید پاسپورت در دفاتر پلیس +10 ارائه دهید.
تمدید پاسپورت

مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت

اگر پس از کسب پاسپورت خود قصد داشتید به کشورهای اروپایی سفر کنید می‌توانید با خواندن مقاله مرتبط ویزای شینگن نسبت به آن کسب اطلاعات نموده و در راستای تهیه آن اقدام کنید.

کودکان برای تمدید یا تعویض گذرنامه خود به چه مدارکی نیاز دارند؟

کودکان علاوه بر مدارک ذکر شـده بایستی مدارک دیگری هم برای تمدید یا تعویض پاسپورت خود ارائه دهند. این مدارک به شرح زیر هستند:

 • اصل و کپی شناسنامه (اگر بالای 15 سال سن داشته باشند باید حتما شناسنامه عکس‌دار ارائه شود)
 • ارائه کارت ملی برای کودکان بالای 15 سال الزامی است.
 • یک قطعه عکس 3*4
 • ارائه مدارک قیم یا ولی کودک برای احراز هویت
 • ارائه اجازه‌نامه کتبی محضری ولی یا قیم کودک
 • همراه داشتن پاسپورت قبلی

تصویر بیومتریک پاسپورت چیست؟

هنگام ارائه مدارک مورد نیاز برای تمدید پاسپورت یک تصویر بیومتریک هم از شما ثبت می‌شود. این تصویر برای خانم‌ها و آقایان متفاوت است که در ادامه ویژگی‌های تصویر بیومتریک برای هر یک بیان شده است:

 1. مشخصات تصویر بیومتریک برای خانم‌ها به شرح زیر است:
 • حجاب به صورت کامل رعایت شده باشد
 • دارای آرایش غلیظ و نامتعارف نباشند
 • عدم استفاده از عینک
 • عدم استفاده از اکسسوری‌هایی مانند نگین و پیرسینگ
 • کودکان بالای 5 سال باید حجاب کامل را رعایت نموده و کودکان زیر 5 سال باید پوشش مناسب داشته باشند
 1. مشخصات تصویر بیومتریک برای آقایان
 • عدم استفاده از کراوات، عینک، کلاه، گردنبند
 • پوشیـدن لباس ساده و عدم آرایش
 • لباس‌های یقه باز و کاپشن نپوشند
 • مدل مو ساده
 • هر دو گوش در تصویر دیده شود
 • اگر در زمان تهیه عکس بیومتریک ریش دارند باید هر دو لب آن‌ها مشخص باشد
 • روحانیون می‌توانند با عمامه و عبا برای عکس‌برداری پاسپورت اقدام کنند

تمدید اینترنتی پاسپورت یا مراجعه حضوری برای اخذ آن

همان‌طور که می‌دانید برای تمدید پاسپورت می‌توان به هر دو روش حضوری و اینترنتی اقدام شود. برای تمدید پاسپورت به روش حضوری بعد از تهیه مدارک مورد نیاز باید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه نموده و بعد از تکمیل فرم و ثبت درخواست به راحتی منتظر پاسخ درخواست تمدید پاسپورت خود باشید.

البته این کار را به صورت اینترنتی و از طریق سامانه اینترنتی درخواست غیرحضوری گذرنامه انجام دهید. از طریق سامانه مذکور می‌توانید مراحل ابتدایی درخواست را تکمیل کنید و سپس برای احراز هویت باید حتما به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید.

تمدید پاسپورت در سایر کشورها چگونه است؟

تمدید پاسپورت یک فرآیند دولتی است که در هر کشور شرایط متفاوتی دارد. برای آشنایی با سیستم سایر کشورها، در این قسمت شرایط تمدید پاسپورت در ایالات متحده آمریکا را بررسی می‌کنیم. اگر شهروندان آمریکایی بخواهند پاسپورت خود را تمدید کنند، دو راه پیش روی آنها است؛ تمدید پاسپورت به صورت حضوری یا آنلاین. گذرنامه‌هایی که در این کشور صادر می‌شود پنج ساله و ده ساله است؛ افرادی که در سن 16 سالگی و بیشتر برای دریافت گذرنامه اقدام می‌کنند، از  اعتبار 10 ساله بهره‌مند می‌شوند اما اگر کسی قبل 15 سالگی برای دریافت پاسپورت مراجعه کند، گذرنامه او 5 سال اعتبار خواهد داشت.

برای تمدید به صورت آنلاین باید فرم تمدید گذرنامه را در وب‌سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده تکمیل کنند. در ادامه باید عکس و اسناد مرتبط را در این سامانه بارگذاری کنند. بعد از پرداخت هزینه‌ها باید منتظر تکمیل فرآیند تمدید پاسپورت ماند. در روش حضوری تمدید پاسپورت، باید همین مراحل را حضوری طی کرد که زمان بیشتری می‌برد؛ در این روش باید مدارک شخص متقاضی تکمیل باشد و هنگام امضای فرم، نماینده مجاز پذیرش باید شاهد این موضوع باشد. در مرحله بعدی باید شواهدی که نشان می‌دهد شخص شهروند آمریکا است ارائه شود. در مراحل بعدی باید سایر مدارک و عکس ارائه شود. در نهایت مانند روش قبلی هزینه‌ها پرداخت می‌شود و شخص باید در انتظار مدارک باشد.

با تهیه امن بیمه مسافرتی آرامش را تجربه کنید

یکی از انواع بیمه‌های اشخاص، بیمه مسافرتی است. در این بیمه‌نامه، بیمه‌شده تحت پوشش هزینه‌های احتمالی ناشی از حوادث غیرمنتظره در سفر قرار می‌گیرد. این بیمه، عموما خسارت‌های ناشی از لغو پرواز، هزینه‌های درمانی، گم شدن پول و مدارک و… را پوشش می‌دهد. الزام همراه داشتن بیمه‌نامه مسافرتی بستگی به کشور مقصد دارد. مثلا اگر مقصدتان کشورهای حوزه شنگن است قبل از اقدام برای گرفتن ویزای شینگن، بیمه مسافرتی خود را تهیه کنید. شما برای سفر به برخی از کشورها اجباری برای داشتن این بیمه ندارید. اما توصیه می‌شود حتما قبل از سفر برای خرید این بیمه‌نامه اقدام کنید.

مقاله پیشنهادی: سامانه روادید الکترونیک evisa.mfa.ir؛ بررسی شرایط درخواست ویزا به صورت آنلاین

بیمه دات کام با تضمین حس آرامش خاطر برای شما و خانواده‌ محترمتان به ارائه خدمات خرید بیمه مسافرتی پرداخته و امکان تجربه سفری بی‌دغدغه را برای شما فراهم نموده است. برای خرید بیمه مسافرتی از طریق سایت Bimeh.com کافی است به سایت ما وارد شده و با کلیک روی گزینه بیمه‌ها، بیمه مسافرتی را انتخاب و باقی مراحل را به سادگی طی کنید.

در ارتباط با بیمه‌های مسافرتی اگر قصد آشنایی دقیق و جامع با بیمه مسافرتی سینگل که با یک بار ورود و خروج به کشور مقصد از بین می‌رود را داشتید می‌توانید با کلیک کردن روی آن نسبت به این موضوع اطلاعات خود را افزایش دهید.

تمدید پاسپورت را جدی بگیرید

تمدید پاسپورت یکی از کارهایی است که شما قبل از مسافرت خارجی باید اقدامات لازم در مورد آن را انجام دهید. تمدید پاسپورت از دو روش حضوری و غیرحضوری انجام می‌شود. بعد از آماده کردن مدارک، تکمیل فرم درخواست تمدید پاسپورت و تهیه عکس بیومتریک به راحتی می‌توانید درخواست تمدید پاسپورت خود را ثبت کنید.

بیمه دات کام در این مقاله به توضیح مراحل و مدارک لازم برای تمدید پرداخت. همچنین بیمه مسافرتی را هم به شما معرفی کرد. در صورتی که در مورد تهیه بیمه مسافرتی یا مراحل تمدید پاسپورت سوالی داشتید، لطفا در قسمت نظرات این مقاله سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

 

منابع:

https://www.travelers.com/resources/travel/how-to-renew-your-passport

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
مدارک مورد نیاز برای تمدید پاسپورت
05 فروردین 1402 / بیمه اشخاص / بیمه مسافرتی

مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت و جزئیات شرایط و نحوه دریافت آن

یکی از ملزومات خروج از کشور دریافت و تمدید پاسپورت است. تمدید پاسپورت معمولا نیازمند زمان زیادی است. با در دست داشتن مدارک هویتی خود می‌توانید نسبت به دریافت و تمدید پاسپورت خود اقدام کنید. در ادامه این مقاله بیمه دات کام به بررسی شرایط تمدید پاسپورت و مدارک مورد نیاز آن پرداخته شده است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
شهاب
30 شهریور 1402

سلام
کسی که وکالت داره میتونه برای تمدید گذرنانه اقدام کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام بله دوست عزیز. با داشتن وکالتنامه می توانند برای تمدید گذرنامه اقدام کرد.

person
مسعود
24 شهریور 1402

سلام وقت بخیر
انقضای پاسپورت من ابان سال ۱۴۰۳ هست ایا الان میتونم مراجعه کنم برای تمدید؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. بله می توانید برای تمدید اقدام کنید.

person
مونا
22 شهریور 1402

سلام. بطور مستقیم اگر به اداره گذرنامه شهر ارا مراجعه کنیم پاسپورت زودتر آماده میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام خیر دوست عزیز. تاثیری ندارد. به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه نمایید.

person
سولماز
14 شهریور 1402

سلام وقتتون بخیر چقدر زمان برای تمدید پاسپورت می‌بره

  person
  نویسنده بیمه
  14 شهریور 1402

  سلام. پاسپورت ها معمولا در بازه زمانی 7 الی 14 روزه ارسال می شود.

person
عاطی
11 شهریور 1402

سلام من برج 8 سال دیگ مهلت پارسپورتم تمام میشه اما به دلیل مهاجرت میتونم الان تمدید کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. بله می توانید.

person
زینب
07 شهریور 1402

سلام ، من از زمان پاسپورتم ۴ سال گذشته، برای تمدید کردنش باید چقدر هزینه بپردازم؟

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. هزینه تمدید پاسپورت مبلغی بین 300 الی 400 هزار تومان باید باشد.

person
فرهاد پیرمرد
07 شهریور 1402

سلام، از تاریخ پاسپورت من بیش از سی سال گذشته است و هفتاد سال سن دارم آیا باید حضورا پاسپورت جدید بگیرم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. خیر می توانید به صورت اینترنتی نیز درخواست تمدید پاستورت خود را ثبت کنید. برای این کار باید نرم افزار پلیس من را نصب کنید و از میز خدمات، گزینه خدمات پاسپورت یا تمدید گذرنامه را انتخاب نمایید. اگر امکان استفاده از نرم افزار را ندارید می توانید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید تا مراحل تمدید پاسپورت را برای شما انجام دهند.

person
بدري
07 شهریور 1402

سلام تا شناسنامه عكسدار براي فرزندان ١٥ سال تمام نيامده باشد نميشه براي تمديد گذرنامه اقدام كرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام. خیر می توانید گذرنامه افراد زیر 15 سال را نیز تمدید کنید.

person
رضا
04 شهریور 1402

سلام
من از انقضا پاسپورتم ۱ سال باقی مانده میتوانم برای تمدید اقدام کنم؟

  person
  نویسنده بیمه
  05 شهریور 1402

  سلام بله. به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید.

person
امیر
02 شهریور 1402

سلام
من متولد ۸۸ هستم ، پدرم هم رفتن کربلا ، خودم می تونم با نامه ای از مادرم اقدام به تمدید کنم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  04 شهریور 1402

  سلام. خیر باید سرپرست به شما نامه دهد. بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر از اداره گذرنامه سوال بفرمایید.

person
حسن شربیانی
31 مرداد 1402

سلام من پاسپورت تا پایان مهر مهلت دارد آیا نیاز به تمدید دارد؟

  person
  نویسنده بیمه
  31 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. اگر قصد خروج از مرز را دارید، بله بهتر است تمدید کنید.

person
ونوس
21 مرداد 1402

سلام
اسم اگر تغییر کرده باشد ۳ سال هم پاسپورت اعتبار دارد به کجا باید مراجعه کنم برای اصلاح پاسپورت

  person
  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1402

  سلام. پلیس +۱۰

person
علمی اجتماعی
03 مرداد 1402

سلام. چرا مدت انقضای پاسپورت در ایران اینقدر کم است؟ پنج سال تا چشم به هم بزنیم تموم میشه خوب لااقل ده ساله اش کنند.در ضمن چرا وقتی یک بار همسر اجازه دایمی برای مسافرت داده برای هر تعویض پاسپورت دوباره باید اجازه دهد. در ضمن زنانی که طلاق نگرفته اند بلکه جدا از همسر شأن زندگی می کنند تکلیفشان چیست

  person
  نویسنده بیمه
  03 مرداد 1402

  سلام دوست عزیز. مواردی که فرمودین که در حوزه اختیارات ما نیست.

person
rozhin
30 تیر 1402

ایا اگر پاسپورتمون وقتش تموم شده باشه و گم ش کرده باشیم میتوان ان را تمدید کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  31 تیر 1402

  سلام. باید درخواست المثنی دهید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید