16 مرداد 1402

ارز مسافرتی: شرایط، قوانین و نحوه دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

ارز مسافرتی نوعی کمک هزینه برای افرادی است که قصد سفر به کشورهای دیگر را دارند. هر کسی که قصد سفر زیارتی و سیاحتی به یکی از کشورهای خارجی را دارد، یک بار در سال می‌تواند ارز مسافرتی دریافت کنند. با اینکه دریافت این ارز پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارد. اما با توجه به اختلاف قیمتش با نرخ آزاد، دریافت آن به صرفه است. موضوعی که قصد داریم در ادامه این مطلب به بررسی آن بپردازیم، نکات گرفتن ارز مسافرتی از صفر تا صد است.

ارز مسافرتی چیست؟

بد نیست بدانید در سال ۱۳۶۴ مبلغ مشخصی به عنوان ارز مسافرتی، از طرف هیئت وزیران تصویب شد. در ابتدای اجرایی شدن این مصوبه جدید، مبلغ ۳۰۰ دلار برای یک‌بار در سال به مسافران پرداخت می‌شد. نوع پرداخت به این شکل بود که ۵۰ دلار از ارز مسافرتی کشور مورد نظر به‌صورت نقد و مابقی آن هم به شکل چک مسافرتی در کشور مقصد و از طریق چک مسافرتی پرداخت می‌شد. مبنای این کار هم گذرنامه افراد بود و به هر فرد یک بار در سال این مبلغ را پرداخت می‌کردند.

بنابراین اگر می‌پرسید ارز مسافرتی چیست؟ در پاسخ باید به شما بگوییم که بر اساس مصوبه بانک مرکزی، تمام افرادی که می‌خواهند به کشورهای خارجی سفر کنند، می‌توانند از ارز مسافرتی به عنوان کمک هزینه سفر استفاده نمایند. از آن‌جایی که ارز مسافرتی قیمتی کمتر از قیمت بازار را دارد تنها یک بار در سال این امکان برای افراد موجود است.

اهمیت و مزایای دریافت ارز مسافرتی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های افراد در سفرهای خارجی، مربوط به هزینه‌ها است. با توجه به افزایش قیمت دلار و یورو، دریافت ارز مسافرتی با قیمت کمتر برای مسافران به صرفه‌تر خواهد بود. البته همان‌طور که نوشتیم، دریافت ارز دولتی از طریق بانک با محدودیت‌ها و سختی‌هایی همراه است. از این رو در گذشته برخی ترجیح می‌دادند از طریق صرافی و با نرخ آزاد، ارز دولتی دریافت کنند. به هر حال، اگر به دنبال کاهش هزینه‌های سفر خارجی خود هستید، دریافت ارز دولتی توصیه می‌شود.
همان‌طور که گفتیم ارز مسافرتی از ارز آزاد ارزان‌تر است. این اختلاف قیمت معمولا حدود چند هزار تومان است که در نهایت رو مبلغ کلی یک هزینه میلیونی را کاهش می‌دهد و این موضوع مهمی است برای افرادی که قصد مسافرت خارجی را دارند.

تعداد دفعات دریافت ارز مسافرتی

اولین نکته در مورد دریافت ارز دولتی در خصوص مقدار و تعداد آن است. هر مسافر فقط یک‌بار در سال می‌تواند این میزان ارز را دریافت کند. مقدار آن برای کشورهای مشترک المنافع و هم مرز با ایران برابر با ۵۰۰ یورو و برای دیگر کشورها برابر با ۱۰۰۰ یورو است. کشورهای مشترک المنافع و هم مرز شامل ارمنستان، ترکیه، آذربایجان، عمان، ترکمنستان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، اوکراین، ازبکستان، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، امارات متحده عربی و قبرس هستند.
با توجه به تغییر شرایط و تورم در حال حاضر، برای سفرهای زمینی، دریایی و ریلی، تا حداکثر ۳۰۰ یورو و اگر سفر هوایی باشد، ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی به افراد پرداخت می‌شود. همچنین بهتر است این نکته را هم با شما در میان بگذاریم که در تاریخ 1402/01/14 سقف پرداخت ارز مسافرتی کاهش یافت. در حال حاضر فقط ۲۰۰۰ یورو به افراد پرداخت می‌شود و برای دریافت ارز مسافرتی مذکور باید کارت ملی را به همراه داشت. همچنین این ارز سهمیه‌ای به حساب ارزی افراد واریز خواهد شد.
نکته دیگر در مورد ارز مسافرتی این است که در گذشته این ارز با رد شدن از گیت به مسافران پرداخت می‌شد اما در حال حاضر به حساب ارزی افراد واریز می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری نیست. همان‌طور می‌دانید هر فرد برای مسافرت به خارج از کشور مجاز به همراه داشتن مبلغ مشخصی ارز است. با توجه به اقداماتی که برای کنترل نوسانات بازار ارز در کشور انجام می‌شود این مبلغ یک سقف حداکثری دارد. از آن‌جایی که در سال ۱۴۰۲ بانک مرکزی، دستور توقف عرضه ارز مسافرتی را در صرافی‌ها داده است، متقاضیان برای تهیه و دریافت ارز مسافرتی باید به بانک ملی و ملت که از طرف بانک مرکزی معرفی شده است، مراجعه نمایند. با دریافت حواله در روز سفر می‌توانند، معادل نقدی ارز مسافرتی را دریافت نمایند.
مسافران برای دریافت ۳۰۰ یورو ارز مسافرتی زمینی، ریلی و دریایی نیز باید بلیط مسافرت دریایی و ریلی، گذرنامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار، ویزای کشور مقصد در صورت نیاز و فیش پرداخت عوارض خروج از کشور را به باجه‌های بانکی ارائه دهند.

ارز مسافرتی

شرایط دریافت ارز مسافرتی

ارز مسافرتی را از کدام بانک‌ها دریافت کنیم؟

در حال حاضر، برای دریافت ارز، می‌توان به یکی از بانک‌های ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان مراجعه کرد، که از این بین بانک تجارت و پارسیان برای دریافت ارز مسافرتی زیارتی است. همچنین هر کدام از بانک‌ها هم دارای شرایط خاصی در تخصیص ارز زیارتی هستند. برای دریافت ارز مسافرتی باید بین ۴ تا ۱۰ روز قبل به یکی از بانک‌ها مراجعه کرده و نوبت بگیرید. بعد از دریافت نوبت باید در روز تعیین شده برای گرفتن حواله مجدد به همان شعبه مراجعه کنید.
البته همه بانک‌ها چنین سیستمی را ندارند؛ یعنی ممکن است که در همان روز حواله را به شما بدهند. برای بانک سامان باید ۷ روز قبل به بانک مراجعه کنید، نوبت بگیرید و سپس حواله را دریافت کنید. برای بانک ملی باید از ۴ روز قبل از تاریخ پرواز اقدام کنید. بعضی بانک‌ها مانند شعبه‌های ارزی تجارت، ممکن است که خلوت‌تر باشد. برای دریافت شرایط و زمان دریافت باید به نزدیک‌ترین شعبه ارزی یکی از این بانک‌ها مراجعه کنید.
نکته مهم دیگر اینکه حواله ارزی در بانک بین ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰ داده می‌شود. البته باید گفت تا زمانی که بانک مرکزی نرخ ارز را اعلام نکند، بانک به شما حواله‌ای نخواهد داد. برای همین ممکن است که ساعت بیشتری را در صف منتظر بمانید.

قیمت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

ارز مسافرتی از طرف بانک مرکزی در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. سهمیه ارز دولتی مسافران به طور روزانه حدود ساعت 9 و 30 دقیقه صبح از طرف بانک مرکزی اعلام می‌شود. متقاضیان می‌توانند قیمت روز ارز را از طریق mex.co.ir مشاهده نمایند.
میزان ارز مسافرتی برای مسافرانی که به کشورهای نیازمند ویزا سفر می‌کنند، ۵۰۰ یورو و برای سفرهای بدون ویزا ۳۰۰ یورو است، که یا همان یورو را به افراد پرداخت می‌کنند یا معادل آن به سایر ارزها پرداخت می‌شود. در سال‌های گذشته صرافی‌ها اجازه داشتند تا ۵۰۰۰ یورو ارز را به افراد بفروشند اما با کاهش نرخ ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ این مبلغ به ۲۰۰۰ یورو کاهش یافت.

مقایسه قیمت ارز مسافرتی و آزاد

به خاطر داشته باشید که قیمت ارز دولتی کمتر از ارزی است که در بازار آزاد وجود دارد. دریافت ارز سهمیه‌ای به شما کمک می‌کند، یک مدیریت هزینه برای سفر خارجی خود داشته باشید. در مورد قیمت ارزدولتی باید بدانید که قیمت این ارز همیشه چند هزار تومان ارزان‌تر از ارز آزاد است. برای اطمینان خاطر بعد از اعلام نرخ ارز دولتی می‌توانید از صرافی‌های آنلاین هم قیمت ارز را استعلام کنید و با مقایسه این دو قیمت به میزان اختلاف قیمت پی ببرید و برای دریافت ارز دولتی تصمیم خود را بگیرید.

تفاوت ارز دانشجویی و ارز مسافرتی

بد نیست بدانید که ارز دانشجویی هم مانند ارز مسافرتی سهمیه‌ای برای رفاه حال دانشجویان خارج از کشور است. این ارز برای دانشجویانی است که در مقاطع تحصیلی تکمیلی در دانشگاه‌های خارجی درس می‌خوانند و بورسیه تحصیلی ندارد. دانشگاه این افراد برای دریافت ارز دولتی باید مورد تایید وزرات علوم ایران باشد.

برای دریافت ارز دانشجویی افراد باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • در یکی از آزمون‌های زبان نمره مورد تایید وزرات علوم را دریافت کرده باشید.
 • دارای پذیرش قطعی و غیرمشروطی از دانشگاه خارجی مورد تایید وزرات علوم باشند.
 • دارای گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه مذکور باشند.
 • آقایان باید کارت پایان خدمت را ارائه دهند.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی 1402

اگر در مورد نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ می‌پرسید؟ به مطالعه این مقاله ادامه دهید. ثبت نام ارز مسافرتی یا ثبت نام دلار دولتی به چه مدارکی نیاز دارد؟ مدارک لازم جهت گرفتن ارز مسافرتی چیست؟ یا برای گرفتن ارز دولتی چه مدارکی لازم است؟ این سوالات از طرف افراد زیادی پرسیده می‌شوند. در هنگام مراجعه به بانک در هنگام دریافت حواله ارز مسافرتی باید مدارکی را به همراه داشته باشید. مراحل گرفتن ارز مسافرتی بعد از ارائه مدارک به راحتی طی می‌شود. مدارک لازم برای گرفتن ارز مسافرتی به شرح زیر هستند:

 • اصل و تصویر پاسپورت که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • اصل ویزا (برای کشورهایی که ویزای فرودگاهی دارند و هدف شما هم مسافرت چند روزه است، نیازی به اصل ویزا نیست)
 • کپی و اصل کارت ملی؛ در صورت تعویض کارت ملی باید حتما برگه ثبت احوال را ارائه دهید.
 • اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی (در خرید اینترنتی باید کدرهگیری را نشان دهید. البته بهتر است که یک پرینت از بلیت خود بگیرید).
 • تکمیل فرم درخواست ارز در بانک یا به صورت الکترونیکی و افتتاح حساب ارزی به وسیله خریدار.
 • مبلغ ریالی معادل قیمت روز ارز مسافرتی همراه با کارمزد بانک به همراه تحویل رسید آن
 • اصل رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور

همان‌طور که در مدارک بالا مشاهده کردید، برای دریافت ارز باید ویزا داشته باشید. همچنین برای سفر اروپایی ویزای شینگن الزامی است. برای کسب اطلاعات جامع در مورد ویزای شینگن، به این مقاله مراجعه نمایید. همچنین اگر تاریخ اعتبار گذرنامه‌تان به اتمام رسیده باشد، باید برای دریافت ارز مسافرتی نسبت به تمدید پاسپورت اقدام نمایید. همچنین لازم است به نکات زیر دقت بفرمایید:

 1. باید حداقل ۷ روز کاری قبل از تاریخ سفر اقدامات لازم برای دریافت ارز مسافرتی را انجام دهید. از طرفی ۷ الی ۳ روز پیش از تاریخ سفر، می‌توانید به صرافی‌های دولتی مراجعه و برای دریافت ویزای مسافرتی اقدام کنید.
 2. بانک تجارت معمولا حواله ارزی را در همان روز انجام می‌دهد.
 3. حضور شخص متقاضی برای دریافت ارز در فرودگاه و ارائه مدارک شناسایی ضروری است.
 4. در صورت تعویض پاسپورت باید گذرنامه موقت قبلی را هم ارائه دهید.
 5. برای دریافت ارز مسافرتی باید پرینت بلیت را داشته باشید.
 6. اگر برای سفر زیارتی به ارز مسافرتی نیاز دارید باید در سیستم حج و زیارت ثبت نام کنید.

چه کسانی نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند؟

یکی از مهم‌ترین نکات دریافت ارز مسافرتی که برخی نمی‌دانند، تعلق نگرفتن آن به گروه افراد خاصی است. به طور کلی ارز مسافرتی به افراد زیر تعلق می‌گیرد:

 • افراد باید بیشتر از ۱۲ سال داشته باشند.
 • باید در مدت یکسال اخیر ارز مسافرتی دریافت نکرده باشند یا مدت ۳۶۵ روز از آخرین تاریخ دریافت ارز مسافرتی آن‌ها گذشته باشد.
 • تنها مسافرانی که از فرودگاه‌های امام خمینی، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز برای خروج از کشور اقدام می‌کنند، می‌تواند ارز مسافرتی دریافت نمایند.

با توجه به موارد فوق به خوبی متوجه می‌شویم که ارز مسافرتی به افراد با شرایط زیر تعلق نمی‌گیرد:

 • افراد متقاضی زیر ۱۲ سال
 • ایرانیان مقیم در کشورهای خارجی
 • تمام افرادی که ۳۶۵ روز از تاریخ آخرین دریافت ارز مسافرتی آن‌ها نگذشته است.

همچنین باید گفت که ارز مسافرتی به آن‌هایی که قصد سفر زمینی یا دریایی دارند، تعلق نخواهد گرفت. این ارز فقط برای سفرهای هوایی است. البته دقت کنید که بیمه مسافرتی برای سفرهای هوایی خارج از کشور الزامی است. (راهنمای بیمه مسافرتی) یکی از دلایل و ضرورت خرید بیمه مسافرتی این بیمه برای جبران خسارات در سفر است. این بیمه پوشش‌هایی دارد که برای آشنایی بیشتر مقاله پوشش‌های بیمه مسافرتی را مطالعه کنید.

 

ارز مسافرتی

نکاتی که برای گرفتن ارز باید در نظر بگیرید

نکات گرفتن ارز مسافرتی

مهم‌ترین نکاتی که باید در خصوص دریافت ارز بدانید، شامل موارد زیر است:

 • مقصد شما برای دریافت ارز مهم نیست؛ فقط مقدار آن متفاوت خواهد بود.
 • در بانک به شما حواله داده شده و مبلغ آن بعد از دریافت کارت پرواز در فرودگاه امام خمینی تحویل داده خواهد شد. البته بعضی بانک‌ها هم در دیگر فرودگاه‌های کشور، ارز مسافرتی را تحویل می‌دهند.
 • در صورت تعویض گذرنامه در سال جاری، باید قبلی را هم به همراه داشته باشید.
 •  برای گرفتن ارز خارجی از بعضی بانک ها نظیر بانک ملت، باید در آن جا حساب باز کرده باشید؛ اما در بانک سامان نیازی نیست و با هر کارتی می‌توانید مبلغ را پرداخت کنید.
 • در صورت فراموشی گرفتن حواله، دیگر ارز به شما تعلق نخواهد گرفت؛ اما می‌توانید پول خود را از همان شعبه پس بگیرید.
 • برای گرفتن حواله حتماً باید از قبل نوبت بگیرید. (البته این برای همه بانک‌ها الزامی نیست.)
 • حضور فرد متقاضی در بانک الزامی است.
 • این ارز فقط با واحد یورو داده می‌شود.

البته در کنار توجه به دریافت ارز، بهتر است که نسبت به خرید بیمه مسافرتی هم توجه کنید. در صورتی که سفر تک داشته باشید، بیمه مسافرتی سینگل و در صورتی که بخواهید در یک سال چندبار سفر کنید، بیمه مسافرتی مولتی پیشنهاد می‌شود.

نکات مهم در مورد بانک‌های ارائه دهنـده ارز مسافرتی

در مورد بانک ملی به خاطر داشته باشید که این بانک شعبه‌های زیادی دارد و تقاضای ارز دولتی از آن بسیار زیاد است بنابراین برای تهیه ارز از این بانک چند روز زودتر اقدام کنید.

 • برای دریافت حواله ارز دولتی از بانک سامان باید حداقل 7 روز قبل از سفر کارهای‌تان را شروع کنید.
 • برای دریافت ارز مسافرتی از بانک ملت می‌توانید از طریق سایت آن ثبت نام کنید و نوبت بگیرید.
 • دریافت حواله ارز مسافرتی از بانک تجارت معمولا در همان روز مراجعه انجام می‌شود.
 • برای دریافت حواله ارز دولتی از بانک پارسیان بین ساعات 9 و 30 دقیقه تا 12 و 30 دقیقه به بانک مراجعه کنید.

سامانه خرید آنلاین ارز مسافرتی 1402

لازم است بدانید که از 14 آبان 1401  سامانه‌ای به نام سامانه برخط متشکل ارزی شروع به کار کرده است. متقاضیان می‌توانند از طریق این سامانه برای خرید ارز مسافرتی و ثبت نام اقدام کنند. بر اساس اعلام بانک مرکزی همه صرافی‌هایی که عضو سامانه متشکل ارزی هستند باید ارز مسافرتی را از راه این سامانه عرضه نمایند.

همچنین قوانین در مورد صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی به این شکل است که باید متقاضیان ارز دولتی از این سامانه را در اولویت قرار دهند. نشانی سامانه متشکل ارزی ice.ir است. این سامانه همچنین دارای یک اپلیکیشن است که با مراجعه به سایت مذکور می‌توانید آن را دانلود کنید. این سامانه همچنین از ساعت 8 تا 16 و 30 در طول هفته و از شنبه تا چهار شنبه فعال است. ساعت کاری این سامانه در پنج شنبه‌ها از ساعت 8 تا 16 است.

برای تهیه ارز از سامانه باید مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد سامانه شوید و با ارائه اطلاعاتی هویتی مانند کد ملی و شماره تماس وارد پنل کاربری‌تان شوید.
 • پیامک حاوی کد تأیید برایتان فرستاده می‌شود.
 • مشخصات هویتی‌تان را برای انتقال به صفحه انتخاب صرافی‌ها وارد می‌کنید.
 • صرافی‌های در دسترس برای مراجعه به شما معرفی می‌شوند.
 • صرافی دلخواه را انتخاب می‌کنید.
 • درخواست شما و مدارکتان از سوی صرافی بررسی می‌شود.
 • پیامکی حاوی تاریخ و ساعت مراجعه به صرافی به تلفن همراهتان فرستاده می‌شود.
 • در نهایت هم با در دست‌داشتن مدارک در تاریخ و ساعتی که به شما اعلام می‌شود، برای تهیه ارز مسافرتی به صرافی منتخبتان مراجعه می‌کنید.

لازم به ذکر است در انتهای سال ۱۴۰۱ نحوه خرید ارز مسافرتی و دریافت آن دستخوش تغییراتی شد. به این ترتیب که افراد متقاضی برای دریافت ارز مسافرتی باید از طریق اپلیکیشن بانک ملی به صورت آنلاین برای افتتاح حساب ارزی اقدام نمایند. سپس با احراز هویت و تایید حساب آن‌ها، با پشت سرگذاشتن مراحل لازم در تاریخ اعلام شده، ارز مسافرتی به حساب آن‌ها واریز می‌شود. بد نیست بدانید که دریافت ارز مسافرتی از این پس از طریق بانک انجام می‌شود و صرافی‌ها دیگر مجاز به فروش ارز مسافرتی نیستند.

ارز مسافرتی حجاج در سال ۱۴۰۲

دولت معمولا هر سال بودجه‌ای را برای تهیه ارز مسافرت‌های زیارتی در نظر می‌گیرد. قیمت ارز مسافرتی حجاج نسبت به قیمت روز ارز در بازار آزاد و همچنین قیمت ارز‌های مسافرتی غیرزیارتی، پایین‌تر است. البته میزان بودجه‌ای که برای ارز مسافرتی حجاج در نظر می‌گیرند، هر سال متفاوت از سال قبل است. همچنین باید در نظر داشته باشید که نرخ ارز مسافرتی حجاج علاوه بر شرایط ایران به خدماتی که کشورهایی مانند عربستان، در اختیار زائرین قرار می‌دهند هم بستگی دارد.
نرخ ارز مسافرتی حجاج در سال ۱۴۰۲ برابر با ۵۰۰ دلار است. اگر قصد دارید به سفر زیارتی بروید باید بعد از ثبت نام در سامانه حج و زیارت و ارائه مدارک خود به سفارت مربوطه، با همراه داشتن مدارک و کارت ملی به یکی از شعبه‌های بانک ملی مراجعه کنید. نکته مهم دیگر در مورد ارز مسافرتی حجاج این است که ارائه این ارز هیچ محدودیت سنی ندارد و با هر سنی می‌توان این ارز را دریافت کرد.

ارز مسافرتی کربلا در سال 1402

علاوه بر تخصیص ارز به حجاج برای سفر به بیت الله‌الحرام، به زوار سفر کربلا نیز ارز اختصاص داده شده است. نرخ ارز مسافرتی برای سفر به عتبات عالیات در سال ۱۴۰۲ مبلغ 200 هزار دینار عراق است. سهمیه ارز اربعین در سال 1402 نسبت به سال 1401 حدود 33 درصد افزایش یافته است. زائرین برای دریافت سهمیه ارز اربعین باید در سامانه سماح به نشانی samah.haj.ir ثبت نام کنند. زائرین بعد از ثبت نام در سامانه بر اساس زمان‌بندی می‌توانند از چهار بانک سهیمه ارز اربعین خود را دریافت نمایند. البته سهمیه ارز کربلا علاوه بر بانک‌ها از طریق صرافی‌ها هم توزیع خواهد شد.

لازم به ذکر است که سهیمه ارز اربعین با ارائه کارت ملی و مدارک موجود برای اثبات ثبت نام در سامانه سماح به افراد پرداخت خواهد شد. متقاضیان ارز مسافرتی کربلا باید سیمکارت همراهی به نام خود داشته باشند. لازم به ذکر است که این ارز فقط یکبار در سال به افراد اختصاص می‌یابد و شما برای هر سفر امکان دریافت ارز مسافرتی کربلا را ندارید. همچنین پیشنهاد ما به شما این است که برای خرید بیمه از طریق سایت بیمه دات کام اقدام نموده و بیمه کربلا را خریداری نمایید.

بیمه مسافرتی

یکی از الزامات سفر بیمه مسافرتی است که می‌تواند امنیت خاطر مسافران را تامین کند و آرامش خاطری به مسافران عزیز بدهد. اما بهترین بیمه مسافرتی را از کجا باید بخریم تا هم قیمت مناسبی داشته باشد و هم پوشش‌های خوبی ارائه دهد؟ برای خرید بیمه مسافرتی می‌توانید از طریق سایت بیمه دات کام اقدام کنید.

همه چیز در مورد ارز مسافرتی و ارز اربعین

با توجه به نوسانات اخیر، شرایط ارز مسافرتی هم با گذشته تغییراتی داشته است. البته الان هم می‌توان تا سقف 5000 یورو در صرافی‌های منتخب ارز دریافت کنید. البته این مبلغ فقط برای سفرهایی با اهداف خاص داده‌می‌شود. در این مطلب سعی کردیم تا تعدادی از مهم‌ترین نکات گرفتن ارز مسافرتی را برای شما بنویسیم؛ اما به دلیل نوسانات ارزی شاهد تغییراتی زیادی هستیم. در صورتی که در مورد ارز مسافرتی سوال یا ایهامی دارید، از قسمت نظرات این مقاله با کارشناسان بیمه دات کام در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
مدارک مورد نیاز برای تمدید پاسپورت
05 فروردین 1402 / بیمه اشخاص / بیمه مسافرتی

مدارک مورد نیاز تمدید پاسپورت و جزئیات شرایط و نحوه دریافت آن

یکی از ملزومات خروج از کشور دریافت و تمدید پاسپورت است. تمدید پاسپورت معمولا نیازمند زمان زیادی است. با در دست داشتن مدارک هویتی خود می‌توانید نسبت به دریافت و تمدید پاسپورت خود اقدام کنید. در ادامه این مقاله بیمه دات کام به بررسی شرایط تمدید پاسپورت و مدارک مورد نیاز آن پرداخته شده است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
مرجان
05 مهر 1402

اگر ارز مسافرتی خود را نتونیم در فرودگاه بگیریم پول آن را چطور برگشت کنیم

  person
  نویسنده بیمه
  05 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  در این صورت برای دریافت ارز مسافرتی باید به یکی از شعب ارزی اعلام شده مراجعه نمایید.

person
سجاد
04 مهر 1402

سلام.
روز سفر من۷ شب روز جمعه هست آیا میتونم ارز مسافرتی دریافت کنم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  05 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  بله اما باید تا روز جمعه کارهای مربوط به دریافت ارز مسافرتی را انجام دهید.

person
علی
03 مهر 1402

سلام تاریخ پرواز رو اگه اشتباهی دوروز جلوتر در اپلیکیشن بله انتخاب کرده باشم و سفرم دوروز بعد باشه ارز رو میشه از خودپرداز باجه فرودگاه گرفت؟

  person
  نویسنده بیمه
  04 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید از خودپرداز فرودگاه ارز خود را دریافت نمایید.

person
رضا
03 مهر 1402

سلام.خسته نباشید…پارسال ارز گرفتم یادم نیست چه تاریخی بوده امسال که مخام بگیرم میگن باید یسال بگذره از‌روش….چطور بفهمم چقد مونده که یسال تموم شه

  person
  نویسنده بیمه
  04 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  در سامانه ثبت نام نمایید در صورتی که یک سال گذشته باشد ارز به شما تعلق می گیرد. اطلاعات شما در سامانه بانک ثبت شده است.

person
احسان
02 مهر 1402

سلام
من مهر 401 ارز مسافرتی دریافت کردم و امسال هم مهر میخوام بگیرم ولی چند روز زودتر
باید دقیق 365 روز بگذره یا این قانون برای 402 به بعده؟

  person
  نویسنده بیمه
  03 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  بله این قانون در اواخر سال 1401 تصویب شد.

person
نگین
01 مهر 1402

سلام آیا میشود فقط با بلیط رفت ارز مسافرتی گرفت اگر نمیشود لطفا بفرمایید بلیط برگشت حداکثر چقدر باید فاصله با بلیط رفت داشته باشد

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  زمان رفت و برگشت اهمیتی ندارد. حتی اگر یک روز هم باشد می توانید ارز مسافرتی را دریافت نمایید.

person
نگین
01 مهر 1402

وقت بخیر آیا میشه فقط بلیط رفت گرفت و ارز مسافرتی شامل حال میشه و میشه گرفت

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  در طول سال یک بار می توانید ارز دولتی بگیرید و نیازی به بلیط ندارد.

person
نگین
01 مهر 1402

سلام وقت بخیر اگر ویزای اقامتی موقت ۲ساله کشوری داشته باشیم باز هم میتونیم ارز مسافرتی در ایران قبل سفر بگیریم

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر ارز مسافرتی برای افرادی است که به صورت مسافرتی به جایی می روند و به افرادی که اقامت دارند تعلق نمی گیرد.

person
زهرا
31 شهریور 1402

با سلام برای سفر زمینی به عراق هم میتوان ارز مسافرتی گرفت
؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام. بله دوست عزیز. می توانید برای سفر زمینی به عراق نیز ارز دولتی دریافت نمایید.

person
صادق
27 شهریور 1402

با سلام
آیا ارز مسافرتی برای تمام کشورها قابل دریافت هستش یا خیر ؟ و اینکه در جایی دیدم که کانادا جز کشورهایی که ارز مسافرتی دریافت میکنن نیست ؟ آیا درسته؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 شهریور 1402

  سلام. دوست عزیز شما می توانید یک بار در سال ارز مسافرتی را دریافت کنید. خیر درست نیست.

person
Mas
26 شهریور 1402

سلام وقتتون بخیر..یک سوال داشتم خدمت دوستان..
اگر ارز مسافرتی ۵۰۰ دلاری را ۳ نفر ثبت نام کنن و فقط یک نفر از ۳ نفر قصد سفر داشته باشد، امکانش هست بعد از رد شدن اون شخص از گیت ارز مسافرتی دو نفر دیگر را بگیرد یا خیر؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  خیر چنین امکانی فراهم نیست.

person
احسان
25 شهریور 1402

سلام.
میخواستم بدونم من 2000 یورو سهمیه دولتی رو دی سال گذشته گرفتم میتونم ارز مسافرتی رو هم تو مهرماه بگیرم یا نه؟ نمیدونم درسته یا نه ولی من شنیدم اگه ارز مسافرتی بگیری نمیتونی 2000 یورو رو بگیری و بالعکس، درسته یا ربطی نداره؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  سالی یک بار می توانید ارز سهمیه ای دریافت نمایید. باید 365 روز از دریافت آخرین ارز گذشته باشد.

person
علی
24 شهریور 1402

سلام
اگر سفر زمینی به ترکیه برویم ارز مسافراتی نگیریم
سهم ۵۰۰ دلار ارز مسافرتی محفوظ میماند با خیر؟

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  بله شما می توانید سالی یکبار برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنید.

person
امیر
23 شهریور 1402

سلام آیا من میتوانم برای همسر و پسر هم با اپلیکیشن بله خودم خرید ارز کنم

  person
  نویسنده بیمه
  26 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  همسرتان باید خودشان درخواست دهند اما اگر فرزندتان به سن قانونی نرسیده، بله می توانید.

person
مهلا
20 شهریور 1402

چرا برای زیر ۱۸ سال ارز مسافرتی نمیدن؟

  person
  نویسنده بیمه
  28 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. ارز دولتی به مسافران زیر 12 سال تعلق نمیگیرد. سایر افراد می توانند برای دریافت ارز دولتی اقدام نمایند.

person
علی
19 شهریور 1402

سلام من زمینی(اتوبوس) میخواهم برم وان ترکیه برای دریافت ارز مسافرتی چه مراحلی باید طی بکنم ممنون از راهنمایی شما.
سپاسگذارم

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام دوست عزیز
  مراحل دریافت را در همین مقاله توضیح داده ایم. البته می توانید با نصب اپلیکیشن بله هم برای دریافت ارز دولتی ثبت نام نمایید.

person
مجتبی
19 شهریور 1402

سلام وقت بخیر
من یک بلیط برای ۲۳ام دارم و یک بلیط برای ۲۶ام
برای هردو ارز مسافرتی خرید کردم ،میتونم هردو رو همزمان ۲۶ ام بگیرم ؟
یعنی ۲۳ام رو ۳ روز دیرتر بگیرم

  person
  نویسنده بیمه
  01 مهر 1402

  سلام. باید از مراکز مربوطه این سوال را بپرسید.

person
مایا
19 شهریور 1402

سلام وقتتون بخیر
برای سفر زمینی به وان هم ارز دولتی تعلق میگیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  27 شهریور 1402

  سلام. بله دوست عزیز می توانید برای سفر زمینی نیز ارز دولتی تهیه بفرمایید.

person
ویدا
18 شهریور 1402

ارز مسافرتی برای ارمنستان هوایی چقدر است؟ و ساعات ثبت نام محدود یا شبانه روزی است؟

  person
  نویسنده بیمه
  19 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  مقدار ارز مسافرتی برای کشورهای مشترک المنافع 400 دلار است.

person
مهدیه
12 شهریور 1402

سلام پرواز ما مجبور شدیم پرواز رو یک روز به تاخیر بندازیم ، آیا میتونیم ارز رو هم با یک روز تاخیر دریافت کنیم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 شهریور 1402

  سلام. بله دوست عزیز. اما برای اطمینان به یکی از شعب ارزی مراجعه نمایید.

person
سعید
11 شهریور 1402

سلام تاریخ سفر را در اپلیکیشن بله برای خرید ارز مسافری اشتباه وارد کردم ، الان باید چه کار کنم ؟

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام. به یکی از بانک های اعلام شده مراجعه نمایید تا شما را راهنمایی کنند.

person
مهدی
09 شهریور 1402

سلام من تو باه درخواست دادم ولی تاریخ پرواز اشتباه زدم باید چیکار کنم

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام. به یکی از شعب بانک های اعلام شده مراجعه کنید.

  person
  کیمیا
  13 شهریور 1402

  سلام وقت بخیر منم تاریخ پروازو زدم 19 ام و مطمئنممم ولی بعد از خرید ارز دیدم خورده 13 شهریور. شما پیگیری کردید؟ به جوابی رسیدید؟ چون من تهران نیسیتم و امکان پیگیری ندارم. ممنون میشم اگه پیگیری کردید به منم اطلاع بدید متشکرم.

person
کامران
09 شهریور 1402

سلام اگر پنج ساعت قبل از پرواز خارجی بلیط بخرم و چهار ساعت قبل از پرواز از سامانه بلی ۵۰۰ دلار ارز بخرم در باجه فرودگاه ارز را میتوانم بگیرم؟

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. بهتر است از بانک های اعلام شده در این مورد سوال بفرمایید.

person
Sayedmortaza
08 شهریور 1402

سلام علیکم
من بلیت روز ۱۴ شهریور گرفتم ودر روز ۷ شهریور از طریق بله ارز مسافرتی درخواست کردم
آیا شامل هفت روز می شود که گفته شده نباید بیشتر باشد

  person
  نویسنده بیمه
  12 شهریور 1402

  سلام. بله دوست عزیز.

person
فرانک
07 شهریور 1402

با تشکر از پاسخ شما.دیروز بانک ملی شعبه ی جهانسهر کرج به من گفتند که ارز مسافرتی فقط دلار پرداخت می شود.در صورتی که در سایت های مختلف نوشته بود یورو هم پرداخت می شود.
فکر می کنم کارمند بانک اطلاع درستی نداشت.
لطفا شما بفرمایید ارز پرداختی به چه صورتی می باشد؟ ممنون.

  person
  نویسنده بیمه
  08 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز
  اگر بانک ملی شعبه ارزی این موضوع را به شما اعلام کرده است پس درست است.

person
فرانک
07 شهریور 1402

می توانم کد ۱۵ رقمی دریافتی را روی یک برگه یادداشت کرده و ارائه دهم؟ ممنون.

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. بله می توانید.

person
فراتک
07 شهریور 1402

سلام.من قصد سفر به آلمان دارم.بلیط هم گرفتم.اگر در سایت بله ثبت نام کنم هنگامی که کد ۱۵ رقمی را دریافت می کنم برای دریافت لرز بعد از گیت باید کد را در گوشی ارائه دهم؟
چون نمی خواهم گوشی را با خودم ببرم.مشکلی پیش نمیاد؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام دوست عزیز. از رسید پرینت بگیرید و پرینت را ارائه دهید.

person
سارا
06 شهریور 1402

سلام
ارز اربعین هم شامل ارز مسافرتی هست و فقط از یکی از آنها در سال می شود استفاده کرد؟
یا از هر دو میشود در یک سال استفاده کنیم؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام. ارز زیارتی با ارز مسافرتی تفاوت دارد. بله احتمالا یکبار بتوانید استفاده کنید.

person
ماه
06 شهریور 1402

سلام.اگه من الان ارز مسافرتی برای اربعین رو بگیرم امکانش هست برای سفربعدیم به کربلاکه توی ابان ماه هست هم بهم ارز مسافرتی تعلق بگیره?

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام. خیر دوست عزیز.

person
رضا
06 شهریور 1402

سلام. برای گرفتن ارز آیا بلیط برگشت هم حتما باید ارائه کرد یا فقط با بلیط رفت میشه ارز گرفت؟ چون بلیط برگشت را هنوز نگرفتم و گذاشتم برای روز آخر.
زمان گرفتن ارز حداقل 7 روز قبل از سفر هست یا حداکثر 7 روز؟ یعنی 15 روز قبل از سفر هم میشه اقدام کرد؟

  person
  نویسنده بیمه
  07 شهریور 1402

  سلام. حداقل 7 روز. می توانید زودتر هم اقدام کنید. بله الزامی است.

  person
  حسین
  10 شهریور 1402

  سلام
  پس از ثبت نام و پرداخت در اپلیکشن بله
  آیا نیازه برای دریافت حواله به بانک ملی مراجعه کنم؟
  یا اینکه مستقیم از باجه های فرودگاه میتونم بدون مشکل ارز دولتی رو دریافت کنم.
  آیا باید حساب ارزی داشته باشم؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین

   person
   نویسنده بیمه
   11 شهریور 1402

   سلام. بهتر است به بانک مراجعه کنید تا به مشکل نخورید. بله باید حساب ارزی داشته باشید.

person
و جیهه
05 شهریور 1402

سلام .من برای ۱۵ روز عازم سفر هستم .چنانچه وجه ارز مسافرتی را واريز کنم ولی ارز تعلق نگیرد .بعد از برگشت از سفر می‌توان وجه ریالی را دریافت کرد.در سایت نوشته ۱۰ روز بعد .این ۱۰ روز پس از بازگشت از سفر است ؟

  person
  نویسنده بیمه
  06 شهریور 1402

  سلام. بله دوست عزیز

person
عادل
05 شهریور 1402

سلام. من با نرم افزار بله شش روز قبل از پرواز، درخواست ارز مسافرتی دادم و شناسه فروش هم برام اومد. تو نرم افزار نوشته حداکثر ۷ روز قبل از پرواز، ولی شما نوشتید، حداقل ۷ روز قبل پرواز. میخواستم ببینم دلارم رو میگیرم یا خیر؟

  person
  نویسنده بیمه
  06 شهریور 1402

  سلام. بله

person
محمد
04 شهریور 1402

سلام، اگر کسی ارز اربعین 1402 را بگیرد می تواند در همین سال ارز مسافرت به دیگر کشورها را هم بگیرد یا این که ما به التفاوت را می دهند؟

  person
  نویسنده بیمه
  05 شهریور 1402

  سلام. بله

person
Bita
28 مرداد 1402

وقت بخیر پروازم رو کنسل کردم ولی قبلش ارز مسافرتی رو حل کرده بودن از بانک چطور میشه پس گرفت؟

  person
  نویسنده بیمه
  28 مرداد 1402

  سلام. با در دست داشتن حواله ارز به بانک مراجعه کنید تا مبلغی که پرداخت کرده‌اید را به شما بازگردانند.

person
هرچی
25 مرداد 1402

دیدید همه چی برای پولدارها هستش الان مردمی که باید دلار سالیانه شونو بگیرن به یه دردی بزنند و قطع کردن اونی که به پول پول نمیگه و براش ارزشی ندارد با یه بلیط دلارش و میگیره هیچ سفرشم می‌ره دلار رو هم میذاره رو دلاری پنهانی که برای وضع خرابی مملکت جمع کرده

person
نيلوفر
22 مرداد 1402

سلام آيا ٣ روز مانده به سفر ميتوان براي ارز مسافرتي اقدام كرد؟
و مبلغ براي تركيه چند دلار هست؟

  person
  نویسنده بیمه
  22 مرداد 1402

  سلام بله. ۳۰۰ یورو.

person
م ب
16 مرداد 1402

من دانشجو مقطع كارشناسي هستم و ارز دانشجويي نميگيرم الان اومدم ايران با خانواده ديدار داشته باشم ايا بمن ارزمسافرتي تعلق ميگيره

  person
  نویسنده بیمه
  21 مرداد 1402

  خیر باید برای دریافت ارز دانشجویی اقدام کنید.

person
فراهانی
15 مرداد 1402

سلام من بلیط رفتم هوایی و برگشت زمینی هست
میتونم ارز بگیریم؟
ب

  person
  نویسنده بیمه
  15 مرداد 1402

  سلام. بله

person
مجید
12 مرداد 1402

سلام آیا بعد از پرواز هم امکان ثبت حواله ودریافت ارز مسافرتی میباشد هنوز برنگشتیم

  person
  نویسنده بیمه
  14 مرداد 1402

  سلام. خیر

person
محمد
11 مرداد 1402

سلام علیکم من قصد زیارت کربلا زمینی خواستم برم چطور ارز دولتی بگیرم میشه راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  15 مرداد 1402

  سلام. شرایط دریافت ارز مسافرتی را در مقاله فوق به صورت کامل توضیح داده ایم.

person
سید موسوی
09 مرداد 1402

سلام پرواز نجف داشتم رفتم برگشتم ارز نگرفتم دوسر هوایی امکان داده بعد پرواز بهم ارز مسافرتی تعلق بگیرد

  person
  نویسنده بیمه
  09 مرداد 1402

  سلام. خیر.

person
سعید
29 تیر 1402

سلام
آیا در سال ۱۴۰۲ ارز دولتی برای کربلا از راه زمینی در نظر گرفته شده یا نه ؟ اگر گرفته شده برای دریافت به چه نحوی باید اقدام شود . متشکرم

  person
  نویسنده بیمه
  31 تیر 1402

  سلام. از طریق سامانه زیارتی

person
عادل
28 تیر 1402

تاریخ پرواز رو‌ یک روز جلوتر اشتباهی برای دریافت ارز مسافرتی ثبت کردم،میتونم ارز رو بگیرم؟

  person
  نویسنده بیمه
  31 تیر 1402

  سلام. باید از مراکز مربوطه در این مورد سوال بفرمایید.

person
حامد
27 تیر 1402

سلام ارز مسافرتی ربطی به قطع شدن یارانه دارد؟

  person
  نویسنده بیمه
  28 تیر 1402

  سلام. اطلاعات افراد در سامانه ثبت می‌شود و سپس ممکن است در دسته دهک‌ها قرار نگیرند.

person
حاج محمود
27 تیر 1402

درود ، من ده روز دیگه از مرز رازی باید خودمو به فرودگاه وان برسونم برای پرواز از وان به استانبول
و می‌خوام از محل سکونتم یعنی هرمزگان برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنم، چه مسیری رو باید طی کنم
ممنون میشم راهنماییم کنید.

  person
  نویسنده بیمه
  28 تیر 1402

  مراحل را در همین مقاله توضیح داده ایم.

person
مهسا
24 تیر 1402

سلام براى سفر به عمان چقدر ارز مسافرتى ميدن ؟ و اينكه ايا براى گرفتن ارز مسافرتى بايد حتماً تور گرف يا فقط بليط كافيه ؟ چون من برم دفاتر هواپيايي مراجعه كردم بهم گفتن بايد تور بگيرى و با بليط خالى ارز نميدن من برادرم عمان زندگى ميكنه ميخوام برم پيش اون و فقط ميخوام بليط بگيرم و برم ايا به من تعلق ميگيره يا نه ؟ و اينكه چقدر ارز ميدن براى سفر به عمان ؟

  person
  نویسنده بیمه
  24 تیر 1402

  سلام. ۳۰۰ یورو، خیر ارائه دادن بلیط کافی است.

person
mahsa
22 تیر 1402

سلام براى سفر به عمان چند يورو يا دلار ميدن ؟ و ايا براى گرفتن ارز مسافرتى فقط بليط كافيه يا بايد تور اون كشورو با هتل بگيريم ؟ چون من از دفتر هواپيمايي پرسيدم گفتن شما بايد تور بگيرين ك ارز مسافرتى بهتون بدن و منى كه برادرم توى كشورى كه ميخوام برم زندگى ميكنه و فقط بايد بليط بگيرم و برم بهم تعلق نميگيره ؟

  person
  نویسنده بیمه
  24 تیر 1402

  سلام. می‌توانید ارز دولتی سهمیه‌ای را بگیرید.

person
وحید
20 تیر 1402

سلام
مسافرتم کنسل شد
به چه شکل و با مراجعه به کجا میتونم پولم رو پس بگیرم لطفا
راهنمایی بفرمایید

  person
  نویسنده بیمه
  22 تیر 1402

  سلام. ارز را می‌خواهید پس دهید؟ به بانک ملی مراجعه نمایید.

person
محمد
18 تیر 1402

برای سفر زمینی بانک ملی ارز نمیده

  person
  نویسنده بیمه
  19 تیر 1402

  سالانه یک ارز دولتی می‌دهند. می‌توانید از آن استفاده کنید.

   person
   عادل
   28 تیر 1402

   تاریخ پرواز رو برای گرفتن ارز اشتباهی یک روز جلوتر ثبت کردم،آیا ارز مسافرتی واسم میدن؟

person
محمد
18 تیر 1402

ارز مسافرتی بای سفر زمینی کجا بگیرم

person
محمد
18 تیر 1402

سلام برای سفر زمینی کجا ارز مسافرتی بگیرم بانک ملی فقط در فرودگاه ارز میده

  person
  نویسنده بیمه
  19 تیر 1402

  سلام. به بانک مراجعه کنید شما را راهنمایی می‌کنند.

person
کامران محمودی
14 تیر 1402

سلام من چطوری بفهمم کە ۳٦٥ روز گذشتە یا نە؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 تیر 1402

  آخرین تاریخی که اقدام کردید توی بانک ثبت شده.

person
النا
13 تیر 1402

سلام من پارسال ارز مسافرتی گرفتم الان میخوام بگیرم ولی ۳۶۵ روز نشده ده روز دیگه یکسال کامل میشه ایا بهم تعلق میگیره؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 تیر 1402

  بعد از گذشت ۳۶۵ روز بله.

person
علی
12 تیر 1402

باسلام . آیا طبق مصوبات جدید به افراد زیر ۱۲ سال هم ارز مسافرتی تعلق میگیرد ؟ و اینکه میتوان همه‌ی ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی را از حساب ارزی برداشت کرد یا باید مقداری در حساب باقی بماند؟ ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  13 تیر 1402

  سلام. بله.

person
سعید
05 تیر 1402

سلام وقت بخیر میخام سهمیه ی ارز سالانه رو بگیرم فقط کارت ملی دارم و پاسپورت با همین دو مورد بهم میدن؟؟؟؟ یعنی اصلا نمیخام برم سفر خارجی ولی میام سهمیه رو بگیرم آیا میشه؟؟؟؟ ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  12 تیر 1402

  بله می‌توانید بگیرید.

person
Khosravi
28 اردیبهشت 1402

سلام من میتونم هم ارز از صرافی برابر دو هزار دلار بگیرم و هم از بانک هنگام مسافرت دو هزار دلار یا یورو دیگر یعنی چهار هزار دلار با قیمت دولتی ببرم

person
فرشته
08 فروردین 1402

سلام، من ارز دولتی گرفتم. از کجا میتونم گواهی دریافت ارز رو بگیرم. برای ارائه به دادگاه نیاز دارم. ضمنا صرافی که خرید کردم پلمپ شده و نمیتونم از اونجا رسید بگیرم.

  person
  کارشناس بیمه
  09 فروردین 1402

  سلام دوست عزیز. از مراکز پلیس +۱۰ سوال بفرمایید.

person
ارمین
08 اسفند 1401

سلام چطور میتونم بفهمم رفیقم ارز مسافرتی گرفته. راه حل ممنون

person
حنا
13 بهمن 1401

سلام من امسال(۱۴۰۱) ۲۰۰۰تا دلار از روی کارت ملی که سالانه میدن گرفتم حالا میخوام برم استانبول میگن ارز مسافرتی که ۳۰۰ دلار هست بگیرم. آیا منی که ۲۰۰۰تا قبلا گرفتم میتونم بازم این ارز مسافرتی رو تهیه کنم؟ شامل منم میشه.؟؟؟ ممنون میشم راهتماییم کنید

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1401

  سلام. هر شخص یکبار در سال می‌تواند ارز دولتی دریافت کند و مابقی را باید به صورت آزاد خریداری نماید.

person
امیر
09 بهمن 1401

سلام من میتونم ارز دولتیمو برای دیگران بگیرم چون لازم ندارم خودم

  person
  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1401

  سلام خیر بعد اینکه به نام شما در هنگام خرید ثبت خواهد شد.

   person
   Ma
   11 مرداد 1402

   سلام بنده در سامانه بله برای دریافت ارز مسافرتی اقدام و پولم واریز کردم ولی متاسفانه پروازم کنسل شد چطور پولمو پس بگیرم

    person
    نویسنده بیمه
    11 مرداد 1402

    سلام. در مورد راندمان سامانه بله اطلاعی نداریم.

person
سمیرا رحمانی
01 بهمن 1401

سلام. نحوه دریافت ارز مسافرتی می تونین توضیح بدین؟

  person
  نویسنده بیمه
  01 بهمن 1401

  سلام سمیرای عزیز
  سلام. در مقاله فوق نحوه دریافت و مدارک لازم به طور کامل توضیح داده شده است.

person
ملیحه
11 آبان 1401

سلام کی تا حالا ارز مسافرتی گرفته راهنمایی کنین
ممنون میشم چون این روزها میخام برم ترکیه

person
الف-س
22 مهر 1401

با سلام .ایا کسی که با کارت ملی 2000 دلار میگیره میتواند برای 300 دلار از بانک فرودگاه اقدام کند ؟ یا فقط یکی را میتونه درخواست کنه ؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 مهر 1401

  سلام اطلاعات دقیقی نداریم اما ارز دولتی یکبار میتواند در سال بگیرد.

person
فری
22 مهر 1401

سلام.برای ثبت نام ارز مسافرتی از طریق سایت عکس پشت و روی کارت ملی لازمه.کسی که کارت ملیش نیومده و همون برگه موقت را داره چکار باید انجام بده

  person
  کارشناس بیمه
  23 مهر 1401

  سلام با شماره موجود در سایت تماس بگیرید یا نهایتا همان را عکس بگیرید و آپلود کنید. در این مورد اطلاعات دقیقی نداریم.

person
میثم اقاپور
16 مهر 1401

سلام،،اولا میخاستم بدونم تفاوت ارز دولتی و ارز ازاد چقدره؟؟ چندنفر از دوستان پرسیدن،، ولی واضح جواب ندادین،،، البته میدونم قیمت ها نوسان داره،،، ولی حدودا که میتونید عددی بگین تفاوتشون چقدره؟؟؟ مثلا دلار ۲۹ هزارتومانه،،، ارز دولتی رو با مسافر چقدر حساب میکنن؟؟؟دوما ،، اگر قیمت ارز دولتی با ارز ازاد فرقی نداره،،، پس چرا انقدر سختی بکشیم و صف و بانک و حواله و غیره که شاید موفق به گرفتن ارز دولتی بشیم؟؟؟ خنده داره به خدا

  person
  کارشناس بیمه
  16 مهر 1401

  سلام قیمت دقیقش را اطلاع نداریم؛ اما در حال حاضر تفاوت آنچنانی با هم ندارند. شاید حدودا بتوانیم بگوییم که 5 هزار اختلاف دارند.

   person
   ناصر
   27 تیر 1402

   سلام، معادل دوهزار یورو ارز مسافرتی چقدر دلار میشه؟

    person
    نویسنده بیمه
    28 تیر 1402

    سلام. هر یورو ۱.۱۲ دلار امریکا است و ۲۰۰۰ یورو برابر 2243.96 دلار امریکا است.

person
نازیلا
13 مهر 1401

وقت بخیر
برای نیمه دوم سال 1401، ارز دولتی نفری چقدر است؟

person
Yasin
05 مهر 1401

سلام و درود
در بیشتر پاسخ ها نوشتین اطلاعاتی ندارین متاسفانه!!
الان واسه رفتن به دبی با کشتی ،ویزا هم لازم داره چقدر یورو میدن؟
ممنون میشم پاسخ بدین

  person
  کارشناس بیمه
  06 مهر 1401

  سلام هر اطلاعاتی بوده تا حدی که میدانستیم نوشته ایم. ارز مسافرتی را برای سفر هوایی می دهند.

person
فراهانی
15 شهریور 1401

سلام.ایا کسی که سفر زمینی به عتبات داشته هم میتونه ارز مسافرتی بگیره(بعداز سفر)؟من بجای مسافر میتونم مدارک رو ببرم بانک؟ واینکع توی مقاله گقته شده به سفر زمینی ترکیه و … ارز نمیدن و اما دوستی گفتن که برای سفر به وان ارز دریافت کردن یعنی ممکنه تحت شرایطی برای این سفر ارز بدن؟

person
ابوالفضل
13 شهریور 1401

سلام
بردارم باید تو ترکیه عمل گامانایف (تومور مغزی) بشه. آیا ارز درمان تعلق میگیره؟ کجا باید اقدام کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  14 شهریور 1401

  سلام در این خصوص اطلاعی نداریم.

person
زهره اصیل
28 مرداد 1401

سلام ما میخواییم زمینی بریم کربلا برای اولین بار . گفتن که توی عراق اگه پاسپورت ببریم بهمون پول میدن یه امتیازه . درسته این؟اصلا یعنی چی ؟میشه توضیح بدید

  person
  کارشناس بیمه
  28 مرداد 1401

  سلام تا به حال چنین چیزی نشنیده ایم.

  person
  جمشید
  27 شهریور 1401

  سلام من برج 1401/3 به ترکیه رفتم و 300 دلار ارز مسافرتی گرفتم الان تاریخ 1401/10 ک بخام به تایلند برم چقدر بهم ارز مسافرتی تعلق میگیرد

   person
   کارشناس بیمه
   28 شهریور 1401

   سلام مقدار مشخصی دارد.احتمالا باز باید به شما تعلق بگیرد.

person
عادل
25 مرداد 1401

سلام و ارادت
بنده ساعت شش صبح پرواز دارم ، در اون ساعت آیا باجه های دریافت ارز وجود داره

  person
  کارشناس بیمه
  26 مرداد 1401

  سلام از کار باجه های ارزی اطلاع نداریم البته اصولا باید از قبل بگیرید.

person
نرگس
19 مرداد 1401

سلام ارز مسافرتی همان روزی که به بانک مراجعه کنیم تحویل داده می شود یا در فرودگاه موقع پرواز باید آن را دریافت کنیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 مرداد 1401

  سلام اصولا همان روز در بانک تحویل می دهند.

person
masomeh
18 مرداد 1401

سلام وقت بخیر ٫ ارز مسافرتی رو صرافی همونجا تحویل میدن یا تو فرودگاه

  person
  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام فکر کنیم که بیشتر بانک تحویل می دهد.

person
هادی
18 مرداد 1401

سلام برای زیارت اربعین عراق ارز دولتی تعلق میگیره

  person
  کارشناس بیمه
  19 مرداد 1401

  سلام اطلاع نداریم

person
اسماعیل
10 مرداد 1401

سلام ودرود
برای سفر خارج محدودیت خروج ارز وجودارد ؟بعبارتی هنگام خروج از فرودگاه امام مقدار دلار یا یورو همراه باید توسط حراست مورد بازدید و شمارش قرار گیرد ؟

  person
  کارشناس بیمه
  11 مرداد 1401

  سلام بله وجود دارد؛ اما کیف شما را چک نمی کنند.

person
Arshia
05 مرداد 1401

سلام وقتتون بخیر سقف ارز مسافرتی برای پرواز هوایی برای هر نفر چقدر هستش

  person
  کارشناس بیمه
  06 مرداد 1401

  سلام برای یک نفر است.

person
esi
22 تیر 1401

سلام برای مسافرت به ترکیه بدون ویزا ایا ارز دولتی تحویل داده میشه؟ چقدر؟ یا با ویزا فقط تحویل داده میشه.؟

  person
  کارشناس بیمه
  04 مرداد 1401

  سلام دوست عزیز، ترکیه که ویزا نمی خواهد اما باید مدرکی برای مسافرت نشان دهید.

person
H
12 خرداد 1401

سلام وقت شما بخیر برای گرفتن ارز دولتی باید رو حساب خودمو پول باشه که بتونیم ارز بگیریم؟یعنی از جیب خودمون پول ایرانو پرداخت کنیم که بابتش دلار بگیریم؟سوال شده برام ممنون میشم جواب کامل بدین.

  person
  کارشناس بیمه
  12 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، متوجه سوالتان نمیشویم؟ از چه پس باید باشد؟

person
امیر
04 خرداد 1401

سلام من یه سایتیو خوندم که نمیدونم اسم بیارم یا ن
ولی توش یه سری اطلاعات وارد کردم گفتش بیاید فلان صرافی
ایا اوناهم ارز مسافرتی میدن بهم یا ن سایتشم اسمش ice بود
بعد بانک ملت هم میشه انلاین نوبت گرفت؟

  person
  کارشناس بیمه
  04 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، در این مورد اطلاعی نداریم.

person
وحید
01 خرداد 1401

سلام،برا بچه ۱۴ساله با ویزا و بلیط ارز میدن یا نمیدن؟میگن چون شما ه تلفن نداره نمیشه در حالیکه نوشتن باید بالای ۱۲سال ارز رو بدن بهش

  person
  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، اگر نوشته اند که باید بدهند و این کاملا بهانه است. البته تفاوت قیمت ارز دولتی و آزاد تفاوت آنچنانی ندارد.

person
مصطفی
31 اردیبهشت 1401

سلام، من به بانک ملی شهرستان مراجعه کردم گفتن باید نفری صد دلار حساب باز کنی اونم فقط دلار تحویل بدی برای افتتاح حساب و نه ریال تا بهت حواله بدیم.
بعدم گفت اصلا حواله نمیخواد برید فرودگاه بهتون میدن، آیا در فرودگاه هم باید افتتاح حساب ارزی انجام داد؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  01 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، تا به حال چنین چیزی نشنیده ایم.

person
پوریا
24 اردیبهشت 1401

سلام اگه سفر زمینی وان به ترکیه داشته باشیم و از وان به آنکارا پرواز داشته باشیم ارز مسافرتی تعلق میگیره؟؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  25 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، شما به ترکیه سفر کرده اید و ارز مسافرتی تا حد مجاز را قبل از سفر می توانید بگیرید.

person
علی رضا
23 اردیبهشت 1401

سلام ایا اگر شخصی در یک سال یکبار به ترکیه مافرت داشته و مجدد عازم کانادا می باشد بدلیل اینکه ارز مسافرتی کانادا بیشتر از ترکیه است ممکنه تفاوت ارز را به او بدهند.

  person
  کارشناس بیمه
  24 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعاتی نداریم.

person
معصومه
20 اردیبهشت 1401

ارز مسافرتی به درهم هم میدن یا فقط یورو؟ و اینکه برای سفر به دبی چقدر ارز مسافرتی میدن؟

  person
  کارشناس بیمه
  20 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا دلار میدهند. مقدار ارز را نوشته ایم.

   person
   علیرضا سیفیان
   24 اردیبهشت 1401

   سلام دوست عزیز, شفاف توضیح داده نشده, امارات هم مرز هستش و از سوی دیگر ویزا نیاز داره.میشه بگید چقدر ارز برای سفر به دبی تعلق می گیره؟

    person
    کارشناس بیمه
    25 اردیبهشت 1401

    سلام دوست عزیز، 300 دلار یا یورو می دهند.

person
حسین
17 اردیبهشت 1401

سلام برای سفر هوایی به کربلا باید کجا ارز مسافرتی بگیریم؟ و چه مقدار می دهند و به چه قیمت؟

  person
  کارشناس بیمه
  17 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، پاسخ تمامی سوالات شما در مقاله نوشته شده است. لطفا مقاله را مطالعه کنید.

person
صادق ازکات
11 اردیبهشت 1401

سلام ببخشید من چهار روز دیگه میخام برم کربلا و بلیط هواپیمایی تهران از نجف رو گرفتم برای گرفتن ارز چکار باید بکنم میشه راهنمای کنید

  person
  کارشناس بیمه
  11 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در این مقاله اگر مطالعه دقیق کنید، نوشته ایم.

person
میلاد
08 اردیبهشت 1401

سلام اگر بلیط مهردار نداشته باشیم
راه حلی برای گرفتن ارز مسافرتی هست؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 اردیبهشت 1401

  سلام دوست عزیز، در خصوص شرایط خاص مدارک اطلاعاتی نداریم.

person
احسان
27 فروردین 1401

با ویزای کار برای کشور عمان چند دلار میدن بهم؟

  person
  کارشناس بیمه
  27 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، در این خصوص اطلاعی نداریم.

person
سعید
26 فروردین 1401

سلام وقت بخیر،آیااین ارز ازهمه بانک های شهرستان هاداده میشه؟آخه من شنیدم فقط تهران میشه گرفت،آخه من تویه شهرستان کوچیک هستم یعنی بانک شهرستان کوچیک این ارز روپرداخت نمیکنن؟

  person
  کارشناس بیمه
  26 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، قاعدتا باید بانک های عامل بدهند.

person
روهام
25 فروردین 1401

همون که میگید اختلاف چندانی ندارد
حالا حدودا چقدر فرقش با بازار آزاده یورو البته .

  person
  کارشناس بیمه
  25 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اختلاف شاید واقعا به چند هزار تومان کم برسد.

person
امیر ضیایی
19 فروردین 1401

سلام من الان نفهمیدم برای دبی ۵۰۰ یورو رو میدن یا ۲۰۰۰ تا رو چون تو متن شما امارات کشور مشترک المنافع و هم مرز هست هم اینکه نیاز به ویزا داره لطفا بگید ۲۰۰۰ یورو رو میدن برای دبی یا خیر ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  19 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، والا این اطلاعاتی است که در خود سایت نوشته اند و متاسفانه گاهی داده هایی مختلفی از سایت های اصلی منتشر می شود.

person
حامد
13 فروردین 1401

سلام سال نو مبارک،
من میخواستم سفر کنم به گرجستان.
لطفا بفرمایید چقدر دلار مسافرتی میتونم دریافت کنم.
سپاسگذارم از لطف شما.

  person
  کارشناس بیمه
  13 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، اگر مقاله را مطالعه کنید، ارز مسافرتی را برای شما کامل نوشته ایم.

person
الی
06 فروردین 1401

سلام .اگر دوتا سفر باشه .. و ارز بخواهیم بگیریم .. با اولین بار گرفتن سوخت میشه؟ و بار دوم نمیشه ارز مسافرتی گرفت..

  person
  کارشناس بیمه
  06 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، وقتی یک بار ارز مسافرتی میگیرید، تا چند ماه بعدش امکان گرفتن آن نیست.

person
دنیا
12 اسفند 1400

سلام اگر کسی بلیط و پاسپورت و مدارکمان را از دفتر خدمات مسافرتی گرفته باشد و با ان ارز تهیه کرده باشد چند سال پیش و سپس سفر را کنسل کرده باشد و بمنظور گرفتن ارز دولتی اقدام به تهیه بلیط کرده باشد ایا به اسم ما جایی ثبت شده که چنین کاری صورت گرفته در آن سال؟ یعنی اهیه ارز دولتی در سالهای گدشته جایی ثبت میشود یا خیر؟ و ایا برای اینکار میشود پیگرد قانونی انجام داد؟

  person
  کارشناس بیمه
  12 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، این مساله حقوقی است. به هر حال تمامی اطلاعات شما در جایی ثبت می شود.

person
مجید
08 اسفند 1400

سلام.قصدمسافرت ۱۰ روزه به استانبول راداریم تقریباً ۹ نفرباافرادخانواده هستیم وتصمیم داریم ۲۵ اسفندپروازکنیم اکربخواهیم ارز مسافرتی بگیریم ازچه بانکی بگیریم واینکه چقدرتفاوت قیمت باارزآزاد دارد.

  person
  کارشناس بیمه
  09 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، بانک ها را برای شما نوشته ایم. بعد تفاوت آنچنانی با ارز آزاد ندارد.

person
مرتضی
07 اسفند 1400

باسلام ما برای دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۱ایا صرفه هست یا قیمت بازار هستش ممنون راهنمایی کنید

  person
  کارشناس بیمه
  08 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در حال حاضر تفاوت آنچنانی بین قیمت ارز مسافرتی با آزاد ندارد. برای آن هایی که زیاد خرید دارند، شاید به صرفه باشد.

person
سیاااوش
03 اسفند 1400

سلام،جمعه پرواز داریم به دبی،امروز۳شنبه است ایا میرسیم ارز مسافرتی بگیریم؟چرا بما میگن برین صرافی ارز متشکل بگیرین ایا فرق داره با ارری که بانک میده؟بلاخره نفهمیدم بریم بانک یا صرافی های مجاز به فروش ارز بازارهای متشکل؟!

  person
  کارشناس بیمه
  03 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، ارز مسافرتی فقط از طریق روش هایی که نوشته ایم می توان گرفت. شما باید به مراکز مجاز مراجعه کنید. اگر مشکلی پیش نیاید، می توانید بگیرید.

person
رویا
28 بهمن 1400

سلام و وقت بخیر
الان ارز ازاد به قیمت روز رو میتوان از صرافی ها تهیه کرد؟و اینکه میدار خاصی میدند یا خیر؟

  person
  کارشناس بیمه
  29 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، شما ارز آزاد را همیشه می توانید تهیه کنید. در خصوص حداکثر اطلاعاتی نداریم؛ ولی نباید مشکلی داشته باشد.

person
رضا فتاحی
24 بهمن 1400

درود وقت بخیر با داشتن حواله و مراجعه به بانک مستقر در فرودگاه چه زمانی طول میکشه که ارز رو تحویل بدن؟و روز پنج شنبه شعبه مستقر در فرودگاه باز هستش؟

  person
  کارشناس بیمه
  24 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، اصولا در همان روز باید تحویلتان داده شود. البته خیلی مهم است که در ساعت مشخص شده مراجعه کنید.

person
علی
20 بهمن 1400

سلام الان افرادی هستند ۱ تومان بابت هر پاسورت میدن.این افراد چطور ارز دولتی میگیرن بدون این که طرف از کشور خارج شه

  person
  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ما هم از این مساله اطلاعی نداریم.

person
علی دوست
16 بهمن 1400

سلام وقت بخیر، برای سفر هوایی به سریلانکا، تفاوت ارز آزاد و ارز دولتی چقدر هست؟ ایا ارزش اقدام کردن دارد؟

  person
  کارشناس بیمه
  17 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، در حال حاضر، ارز مسافرتی با ارز دولتی اختلاف آنچنانی ندارند و شما یک بار در سال می توانید بگیرید.

person
احمد
13 بهمن 1400

با سلام برای شهرستانها (غیر از تهران) این ارز مسافرتی تعلق نمیگیره؟ اگر هست به چه نحوی است؟

  person
  کارشناس بیمه
  14 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ارز مسافرتی ارتباطی به شهر شما ندارد. شما فقط باید به بانک های عامل مراجعه کنید.

person
سید محمد
13 بهمن 1400

۱- الان متوجه نشدم؛ ارز مسافرتی رو با شرایطی که گفتید فقط بانک ها میدن یا اینکه میشه رفت صرافی و درخواست کرد؟ مقدار بیشتری هم میدن؟ ۲- عرض کردید کسایی که اقامت خارجی دارن بهشون ارز تعلق نمیگیره. فقط در بانک ها؟ یا صرافی ها هم همینطوره؟؟ بعد اینا ارز مورد نیاز سفر رو از کجا بیارن؟؟ در مورد بازار آزاد شفاف‌سازی کنید. منظورتون دلال هاست که اطمینانی نیس؟؟؟؟ باتشکر

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، بانک های عامل که برایتان نوشتیم، فقط ارز می دهند. شاید بعضی صرافی های خاص هم این کار را انجام بدهند؛ تاکید می کنیم که باز خاص. بعد اینکه به افراد مقیم یک کشور ارز مسافرتی تعلق نمیگیره. بازار آزاد هم منظور اینکه خودتان به صورت آزاد از صرافی خریداری کنید.

person
سینا
12 بهمن 1400

سلام
وقت بخیر
من بلیط واسه ترکیه گرفتم چقدر ارز میتونم دریافت کنم
باید به بانک مراجعه کنم یا صرافی

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، مقدار ارز در مقاله نوشته شده است. شما باید به بانک های عامل مراجعه کنید.

person
وحید
09 بهمن 1400

با سلام، اگر تیر امسال 1400 با کارت ملی 1000 دلار گرفته باشیم، آیا میشه در اسفند ماه ارز مسافرتی (با ویزا و بلیط) هم گرفت؟

  person
  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ارز مسافرتی هر سال یک بار بیشتر به افراد داده نخواهد شد.

person
Ramin.aslani
08 بهمن 1400

الان ۳۰۰ یورو ارز مسافرتی بخوایم بگیریم بریم مثلا ترکیه چقد باید به بانک پول بدیم؟؟چند تومن حساب میکنن؟؟

  person
  کارشناس بیمه
  09 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، مقدار ارز مسافرتی با نرخ دلار به صورت آزاد تفاوت آنچنانی با هم ندارند. شاید اختلافشان الان حدود 3 هزار تومان باشد.

person
گودرزی
05 بهمن 1400

سلام به مسافر های زمینی کربلا تعلق میگیره

  person
  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز بله ارز مسافرتی مبلغ کمکی از طرف بانک مرکزی و با قیمت کمتر از ارز آزاد است که به مسافران برای سفرهای خارجی (سیاحتی یا زیارتی) داده‌می‌شود.

   person
   گودرزی
   08 بهمن 1400

   ببخشید واسه تهیه باید به بانک مرکزی مراجعه کنیم؟
   چه مدارکی لازم هست؟

    person
    کارشناس بیمه
    09 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، شما باید به تعدادی از بانک های خاص از جمله سامان، تجارت و ملت و شعبه های ارزی آن ها برای دریافت ارز مسافرتی مراجعه کنید. مدارک لازم در مقاله نوشته شده است.

person
ارز
05 بهمن 1400

سلام ارز مسافرتی الان چقدره قیمتشه.یه قیمت بگید حدودی نگید فرقی باارز عادی نداره فقط یه قیمت بگو مرسی

  person
  کارشناس بیمه
  05 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، الان باید حدود 26 هزار تومان است.

person
فناور
28 دی 1400

سلام خرید دلار مسافرتی را کجا باید انجام دهیم؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 دی 1400

  سلام برای دریافت ارز مسافرتی باید به بانک های عامل مراجعه کنید که در مقاله برای شما نوشته ایم.

person
مهنا
28 دی 1400

سلام ارز مسافرتی تغییراتی داشته است؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 دی 1400

  سلام دوست عزیز، بله. تغییراتی داشته است. در حال حاضر مطالب به روزترین و جدیدترین اخبار را دارد.

  person
  کیومرث
  01 خرداد 1401

  دوست عزیز دلار نمیدن یورو میدن

person
علی احمدی
24 دی 1400

سلام ببخشید الان نرخ ارز مسافرتی چنده؟!

  person
  کارشناس بیمه
  10 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، مقدار ارز مسافرتی کمتر از ارز آزاد است. در حال حاضر با توجه به نرخ دلار 30 هزارتومانی، حدود 27 هزارتومان است.

person
عبادی
22 دی 1400

سلام ارز مسافرتی رو میشه فروخت؟

  person
  کارشناس بیمه
  22 دی 1400

  سلام دوست عزیز، ارز مسافرتی اصولا اینقدر نیست که چیزی برای مسافر بعد از سفر باقی بماند؛ اما اگر باقی برای شما ماند، می توانید آن را بفروشید. مشکلی از این بابت وجود ندارد. فقط اینکه به فکر ایجاد بازار سیاه از این طریق نباشید.

person
مسعود
18 دی 1400

سلام،وقتی نرخ این ارز با بازار آزاد زیاد فرقی نداره به چه دردی میخوره،کاش یکم هم بفکر دانشجو ها بودن یه ارزی برای اونها تخصیص میدادن

  person
  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز وظیفه ما اطلاع رسانی در این حوزه بود شما می توانید به مراکز ذی ربط مراجعه نمایید.

person
محمد
15 دی 1400

قیمت یورو ا بانک چقدر است

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، قیمت های ارز لحظه ای تغییر می کند و باید از صرافی ها قیمت بگیرید.

person
باغدار
15 دی 1400

آیا برای مسافرت زمینی ارزی تعلق می گیرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  13 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ارز مسافرتی فقط برای مسافرت هوایی است.

person
M.A
14 دی 1400

سلام.
وقت بخیر.
با فرم پذیرش دانشگاه اروپا میتوان یورو دولتی دریافت کرد؟

  person
  کارشناس بیمه
  14 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، ارز مسافرتی به دانشجویان تعلق نمی گیرد.

person
مهدی
12 دی 1400

سلام از طریق صرافی هم ارز مسافرتی میشه خرید؟ ممنونم

  person
  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  در حال حاضر، برای دریافت ارز، فقط باید به 5 بانک ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان و آن هم شعبه‌های ارزی مراجعه کنید.

person
امیر یاری
08 دی 1400

سلام. راست میگن دلار مسافرتی ۲۲۰۰ تاس. بعد قیمتش ۱۶ هزار تومنه؟

  person
  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، البته الان ارز مسافرتی بیشتر از این مبلغ است و تفاوت آنچنانی هم با ارز آزاد ندارد.

person
امیر یاری
07 دی 1400

با سلام. آیا راست میگن ارز مسافرتی قیمتش ۱۶۶۰۰ تومانه؟؟؟ امروز هفتم دی ماه یکی از دوستام میگفت ۲۴۰۰ دلار به قیمت ۱۶۶۰۰ گرفته شده ۴۰ میلیون تومان

  person
  کارشناس بیمه
  23 بهمن 1400

  سلام دوست عزیز، قیمت ارز مسافرتی با ارز آزاد تفاوت آنچنانی ندارند.

person
امیر
07 دی 1400

سلام. اگر من امروز اقدام به خرید ارز مسافرتی بکنم. آیا سال دیگر مثلا فروردین ماه میتوانم بازهم ارز مسافرتی بگیرم؟

  person
  کارشناس بیمه
  07 دی 1400

  سلام دوست عزیز بله سالانه یک بار ارز مسافرتی به هر فرد تخصیص می یابد.

person
امین حسینی
05 دی 1400

سلام
میخواستم بدونم که با کارت اقامت موقت 2 ساله سوید هم میشه ارز مسافرتی گرفت؟

  person
  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام بر اساس اطلاعاتی که زده اند، ارز مسافرتی به افرادی که هر نوع اقامتی دارند پرداخت نمی شود.

person
سید علی سیدی
30 آذر 1400

سلام وقت بخیر
می خواستم بدونم الان ارز مسافرتی چنده
ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  30 آذر 1400

  سلام آقای سیدی عزیز نرخ ارز مسافرتی تفاوت چندانی با قیمت معمول و نرخ روز خرید و فروش ارز ندارد

   person
   فرشید حسنی
   02 دی 1400

   با سلام
   آیا در فرودگاه شیراز هم می توان ارز مسافرتی دریافت کرد؟
   با تشکر

    person
    کارشناس بیمه
    25 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، باید بررسی کنید که آیا در آن فرودگاه باجه مخصوصی وجود دارد یا خیر. هنوز همه فرودگاه های کشور چنین امکانی را ندارند.

  person
  حسین
  17 دی 1400

  سلام من 20دلار میخوام

   person
   کارشناس بیمه
   17 دی 1400

   سلام دوست عزیز شما با خواندن مقاله متوجه شرایط افرادی خواهید شد که ارز مسافرتی بهشان تعلق می گیرد.

person
حسین
28 آذر 1400

درودبرشما
مگه 2400 دلار نمیدن برا مسافرت

  person
  کارشناس بیمه
  29 آذر 1400

  سلام حسین عزیز ما مبلغ و شرایط خاص آن را در محتوای مقاله اعلام کرده ایم ولی همواره به دلیل نرخ ارز تغییراتی در این میزان پرداخت دلار صورت می گیرد .

  person
  Hoda.a.d
  18 مهر 1401

  سلام.چطوری گرفتین!؟کمی راهنمایی میکنید

person
مبین
28 آذر 1400

الان قیمت ارز مسافرتی همون ۴۲۰۰؟

  person
  کارشناس بیمه
  28 آذر 1400

  سلام قیمت ارز مسافرتی در حال حاضر افزایش داشته و تفاوت آنچنانی دیگر با قیمت ارز آزاد ندارد. چند وقتی است که دولت به دلیل کاهش رانت، اقدام به حذف ارز رایانه ای کرده است. الان (28 اذر 1400) قیمت دلار حدود 27 هزار تومان است که قیمت ارز مسافرتی هم اختلاف کمی با این مقدار دارد.

   person
   کریمی
   07 بهمن 1400

   سلام ارز مسافرتی برای سفر هوایی به کربلا چقدر است؟

    person
    کارشناس بیمه
    09 بهمن 1400

    سلام دوست عزیز، مقدار ارز مسافرتی برای زائران عتبات عالیات حدود 2 هزار و 300 دلار است.

   person
   ارمین
   08 اسفند 1401

   سلام چطور میشه فهمید رفیقم ارز مسافرتی گرفته. راه حل ممنون

    person
    کارشناس بیمه
    09 اسفند 1401

    سلام. سوالتان واضح نیست

  person
  میلاد
  18 بهمن 1400

  سلام اگه کسی عکس پاسپورت خواست . میتونه بدون اینکه ما متوجه بشیم بره ارز بگیره ؟

   person
   کارشناس بیمه
   19 بهمن 1400

   سلام دوست عزیز، منظورمتون از عکس پاسپورت چیست؟ تعدادی مدارک اصلی باید تحویل داده شود.

    person
    Milad
    25 بهمن 1400

    سلام
    برای سفر زمینی به وان ترکیه ارز دولتی میشه گرفت؟؟؟

     person
     کارشناس بیمه
     26 بهمن 1400

     سلام دوست عزیز، این ارز فقط برای سفرهای هوایی است.

     person
     sara
     31 فروردین 1401

     بله .من برای سفر زمینی به وان هم ارز دولتی گرفتم.

    person
    امیر
    09 بهمن 1401

    سلام من میتونم ارز دولتیمو برای دیگران بگیرم چون لازم ندارم خودم.بعدیکی اومد گفت من میخام بیا بریم بگیریم یه تومن بهت میدم گفتم اوکی یه کدی برام اومد کد بازیابی دیگه خبری نشد حاجی بدبخت شدم یعنی؟

     person
     کارشناس بیمه
     10 بهمن 1401

     سلام دوست عزیز. فروش ارز دولتی به سایرین را پیشنهاد نمی‌کنیم. این کار عواقب خوبی ندارد. برای دریافت ارز دولتی باید شخص درخواست دهنده به همراه مدارک شناسایی(شناسنامه و کارت ملی) به محل مورد نظر مراجعه کنند. بدون حضور شما نمی توانند ارزی که مختص شماست را دریافت نمایند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید