22 ژانویه 2024

ارز مسافرتی: شرایط، قوانین و نحوه دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

ارز مسافرتی در واقع نوعی کمک هزینه برای افرادی است که قصد سفر به کشورهای دیگر را دارند. تمام افرادی که قصد سفر زیارتی یا سیاحتی به یکی از کشورهای خارجی را دارند، یک بار در سال می‌توانند ارز مسافرتی را دریافت کنند. گردشگران و مسافران خارجی برای خروج از کشور و سفر به دیگر نقاط جهان باید ارز رایج آن کشور را به همراه داشته باشند، ارز مسافرتی یا ارز دولتی این امکان را به شما می‌دهد تا ارز مدنظر خود را با قیمت کمتری تهیه نمایید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم در مورد ارز مسافرتی، نحوه دریافت ارز مسافرتی، شرایط و مدارک لازم برای دریافت این ارز با شما صحبت کنیم. پس تا انتهای این مقاله از مجله بیمه با ما همراه باشید.

ارز مسافرتی چیست؟

هیئت وزیران در سال 1364 مبلغ مشخصی را به عنوان ارز مسافرتی تصویب کردند. در ابتدای اجرایی شدن این مصوبه، مبلغ ۳۰۰ دلار برای یک‌بار در سال به مسافران پرداخت می‌شد. نوع پرداخت به این شکل بود که ۵۰ دلار از ارز مسافرتی کشور مورد نظر به‌صورت نقد و مابقی آن هم به شکل چک مسافرتی در کشور مقصد پرداخت می‌شد. مبنای این کار هم گذرنامه افراد بود و به هر فرد یک بار در سال این مبلغ را پرداخت می‌کردند.

بر اساس مصوبه بانک مرکزی، تمام افرادی که می‌خواهند به کشورهای خارجی سفر کنند، می‌توانند از ارز مسافرتی به عنوان کمک هزینه سفر استفاده نمایند. از آن‌جایی که قیمت ارز مسافرتی نسبت به ارز آزاد کمتر است، هر فرد فقط یک بار در سال می‌تواند برای دریافت ارز دولتی اقدام کند. برای این که بتوانید ارز مسافرتی را دریافت کنید باید بعد از خرید بلیط سفر خارجی خود، به سامانه آنلاین خرید ارز مسافرتی یا یکی از شعب ارزی مراجعه نمایید. دقت داشته باشید که در زمان خرید ارز مسافرتی باید مدارک سفر خارجی خود را به همراه داشته باشید.

اهمیت و مزایای دریافت ارز مسافرتی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های افراد در سفرهای خارجی، مربوط به هزینه‌ها است. با توجه به افزایش قیمت دلار و یورو، دریافت ارز مسافرتی با قیمت کمتر برای مسافران به صرفه‌تر خواهد بود. البته همان‌طور که نوشتیم، دریافت ارز دولتی از طریق بانک با محدودیت‌هایی همراه است. از این رو در گذشته برخی ترجیح می‌دادند از طریق صرافی و با نرخ آزاد، ارز دولتی را دریافت کنند. به هر حال، اگر به دنبال کاهش هزینه‌های سفر خارجی خود هستید، دریافت ارز دولتی توصیه می‌شود.
همان‌طور که گفتیم ارز مسافرتی از ارز آزاد ارزان‌تر است. این اختلاف قیمت معمولا حدود چند هزار تومان است که در نهایت روی مبلغ کلی یک هزینه میلیونی را کاهش می‌دهد و برای مسافران خارجی موضوع قابل توجهی است.

تعداد دفعات و میزان دریافت ارز مسافرتی

اولین نکته در مورد دریافت ارز دولتی در خصوص مقدار و تعداد دفعات دریافت آن است. هر مسافر فقط یک‌بار در سال می‌تواند ارز مسافرتی یا ارز دولتی را دریافت کند. با توجه به تغییر شرایط و تورم، برای سفرهای زمینی، دریایی و ریلی، تا حداکثر ۳۰۰ یورو و اگر سفر هوایی باشد، ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی به افراد پرداخت می‌شود. همچنین لازم است بدانید که در تاریخ 1402/01/14 سقف پرداخت ارز مسافرتی کاهش یافت. برای دریافت ارز مسافرتی باید کارت ملی را به همراه داشته باشید.

نکته دیگر در مورد ارز مسافرتی این است که در گذشته این ارز با رد شدن از گیت به مسافران پرداخت می‌شد اما در حال حاضر به حساب ارزی افراد واریز می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری نیست. همان‌طور می‌دانید هر فرد برای مسافرت به خارج از کشور مجاز به همراه داشتن مبلغ مشخصی ارز است. با توجه به اقداماتی که برای کنترل نوسانات بازار ارز در کشور انجام می‌شود این مبلغ یک سقف حداکثری دارد. از آن‌جایی که در سال ۱۴۰۲ بانک مرکزی، دستور توقف عرضه ارز مسافرتی را در صرافی‌ها داده است، متقاضیان برای تهیه و دریافت ارز مسافرتی باید به بانک ملی و ملت که از طرف بانک مرکزی معرفی شده‌اند مراجعه کنند و با دریافت حواله در روز سفر، معادل نقدی ارز مسافرتی را دریافت نمایند.

مسافران برای دریافت ۳۰۰ یورو ارز مسافرتی زمینی، ریلی و دریایی نیز باید بلیط مسافرت دریایی و ریلی، گذرنامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار، ویزای کشور مقصد در صورت نیاز و فیش پرداخت عوارض خروج از کشور را به باجه‌های بانکی ارائه دهند.

میزان ارز دولتی برای سفرهای زمینی 300 یورو و برای سفرهای هوایی 500 یورو است.

میزان ارز دولتی برای سفرهای زمینی 300 یورو و برای سفرهای هوایی 500 یورو است.

ارز مسافرتی را از کدام بانک‌ها دریافت کنیم؟

در حال حاضر، برای دریافت ارز، می‌توان به یکی از بانک‌های ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان مراجعه کرد، که از این میان بانک تجارت و پارسیان ارز مسافرتی زیارتی را عرضه می‌کنند. همچنین هر کدام از بانک‌ها هم دارای شرایط خاصی در تخصیص ارز زیارتی هستند. برای دریافت ارز مسافرتی باید بین ۴ تا ۱۰ روز قبل به یکی از بانک‌ها مراجعه کرده و نوبت بگیرید. بعد از دریافت نوبت باید در روز تعیین شده برای گرفتن حواله مجدد به همان شعبه مراجعه کنید.

البته همه بانک‌ها چنین سیستمی را ندارند؛ یعنی ممکن است که در همان روز حواله را به شما بدهند. برای بانک سامان باید ۷ روز قبل به بانک مراجعه کنید، نوبت بگیرید و سپس حواله را دریافت کنید. برای بانک ملی باید از ۴ روز قبل از تاریخ پرواز اقدام کنید. بعضی بانک‌ها مانند شعبه‌های ارزی تجارت، ممکن است که خلوت‌تر باشد. برای اطلاع از شرایط و زمان دریافت ارز بهتر است به نزدیک‌ترین شعبه ارزی یکی از این بانک‌ها مراجعه کنید.
نکته مهم دیگر اینکه حواله ارزی در بانک بین ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰ داده می‌شود. البته باید گفت تا زمانی که بانک مرکزی نرخ ارز را اعلام نکند، بانک به شما حواله‌ای نخواهد داد. برای همین ممکن است که ساعت بیشتری را در صف منتظر بمانید.

قیمت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

ارز مسافرتی از طرف بانک مرکزی در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. سهمیه ارز دولتی مسافران به طور روزانه حدود ساعت 9 و 30 دقیقه صبح از طرف بانک مرکزی اعلام می‌شود. متقاضیان می‌توانند قیمت روز ارز را از طریق mex.co.ir مشاهده نمایند.
میزان ارز مسافرتی برای مسافرانی که به کشورهای نیازمند ویزا سفر می‌کنند، ۵۰۰ یورو و برای سفرهای بدون ویزا ۳۰۰ یورو است، که یا همان یورو را به افراد پرداخت می‌کنند یا معادل آن به سایر ارزها پرداخت می‌شود. در سال‌های گذشته صرافی‌ها اجازه داشتند تا ۵۰۰۰ یورو ارز را به افراد بفروشند اما با کاهش نرخ ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ این مبلغ به ۲۰۰۰ یورو کاهش یافت.

مقایسه قیمت ارز مسافرتی و آزاد

به خاطر داشته باشید که قیمت ارز دولتی کمتر از ارزی است که در بازار آزاد وجود دارد. دریافت ارز سهمیه‌ای به شما کمک می‌کند، یک مدیریت هزینه برای سفر خارجی خود داشته باشید. در مورد قیمت ارز دولتی باید بدانید که قیمت این ارز همیشه چند هزار تومان ارزان‌تر از ارز آزاد است. برای اطمینان خاطر بعد از اعلام نرخ ارز دولتی می‌توانید از صرافی‌های آنلاین هم قیمت ارز را استعلام کنید سپس با مقایسه این دو قیمت به میزان اختلاف قیمت پی ببرید و برای دریافت ارز دولتی، تصمیم خود را بگیرید.

تفاوت ارز دانشجویی و ارز مسافرتی

بد نیست بدانید که ارز دانشجویی هم مانند ارز مسافرتی سهمیه‌ای برای رفاه حال دانشجویان خارج از کشور است. این ارز برای دانشجویانی است که در مقاطع تحصیلی تکمیلی در دانشگاه‌های خارجی درس می‌خوانند و بورسیه تحصیلی ندارد. دانشگاه این افراد برای دریافت ارز دولتی باید مورد تایید وزرات علوم ایران باشد.

برای دریافت ارز دانشجویی افراد باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • در یکی از آزمون‌های زبان نمره مورد تایید وزرات علوم را دریافت کرده باشید.
 • دارای پذیرش قطعی و غیرمشروطی از دانشگاه خارجی مورد تایید وزرات علوم باشند.
 • دارای گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه مذکور باشند.
 • آقایان باید کارت پایان خدمت را ارائه دهند.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی 1402

ثبت نام ارز مسافرتی یا ثبت نام دلار دولتی به چه مدارکی نیاز دارد؟ مدارک لازم جهت گرفتن ارز مسافرتی چیست؟ یا برای گرفتن ارز دولتی چه مدارکی لازم است؟ این سوالات از طرف افراد زیادی پرسیده می‌شوند. در هنگام مراجعه به بانک برای دریافت حواله ارز مسافرتی باید مدارکی را به همراه داشته باشید. مراحل گرفتن ارز مسافرتی بعد از ارائه مدارک به راحتی طی می‌شود. مدارک لازم برای گرفتن ارز مسافرتی به شرح زیر هستند:

 • اصل و کپی پاسپورت که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • اصل ویزا (برای کشورهایی که ویزای فرودگاهی دارند و هدف شما هم مسافرت چند روزه است، نیازی به اصل ویزا نیست)
 • کپی و اصل کارت ملی؛ در صورت تعویض کارت ملی باید حتما برگه ثبت احوال را ارائه دهید.
 • اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی (در خرید اینترنتی باید کدرهگیری را نشان دهید. البته بهتر است که یک پرینت از بلیت خود بگیرید).
 • تکمیل فرم درخواست ارز در بانک یا به صورت الکترونیکی و افتتاح حساب ارزی به وسیله خریدار.
 • مبلغ ریالی معادل قیمت روز ارز مسافرتی همراه با کارمزد بانک به همراه تحویل رسید آن
 • اصل رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور

همان‌طور که در مدارک بالا مشاهده کردید، گاهی برای دریافت ارز باید ویزا داشته باشید. همچنین برای سفر اروپایی ویزای شینگن الزامی است. برای کسب اطلاعات جامع در مورد ویزای شینگن، به این مقاله مراجعه نمایید. همچنین اگر تاریخ اعتبار گذرنامه‌تان به اتمام رسیده باشد، باید برای دریافت ارز مسافرتی نسبت به تمدید پاسپورت اقدام نمایید و به نکات زیر توجه کنید:

 1. باید حداقل ۷ روز کاری قبل از تاریخ سفر اقدامات لازم برای دریافت ارز مسافرتی را انجام دهید.
 2. ۷ الی ۳ روز پیش از تاریخ سفر، می‌توانید به صرافی‌های دولتی مراجعه و برای دریافت ویزای مسافرتی اقدام کنید.
 3. بانک تجارت معمولا حواله ارزی را در همان روز انجام می‌دهد.
 4. حضور شخص متقاضی برای دریافت ارز در فرودگاه و ارائه مدارک شناسایی ضروری است.
 5. در صورت تعویض پاسپورت باید گذرنامه موقت قبلی را هم ارائه دهید.
 6. برای دریافت ارز مسافرتی باید پرینت بلیت را داشته باشید.
 7. اگر برای سفر زیارتی به ارز مسافرتی نیاز دارید باید در سیستم حج و زیارت ثبت نام کنید.

چه کسانی نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند؟

ارز دولتی به افراد زیر 12 سال، افراد مقیم کشورهای خارجی و افرادی که قبلا یکبار ارز را دریافت کرده اند تعلق نمی گیرد.

یکی از مهم‌ترین نکات دریافت ارز مسافرتی که برخی نمی‌دانند، تعلق نگرفتن آن به برخی افراد است. به طور کلی ارز مسافرتی به افراد زیر تعلق می‌گیرد:

 • افراد باید بیشتر از ۱۲ سال داشته باشند.
 • باید در مدت یکسال اخیر ارز مسافرتی دریافت نکرده باشند یا مدت ۳۶۵ روز از آخرین تاریخ دریافت ارز مسافرتی آن‌ها گذشته باشد.
 • تنها مسافرانی که از فرودگاه‌های امام خمینی، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز برای خروج از کشور اقدام می‌کنند، می‌تواند ارز مسافرتی دریافت نمایند.

با توجه به موارد فوق به خوبی متوجه می‌شویم که ارز مسافرتی به افراد با شرایط زیر تعلق نمی‌گیرد:

 • افراد متقاضی زیر ۱۲ سال
 • ایرانیان مقیم در کشورهای خارجی
 • تمام افرادی که ۳۶۵ روز از تاریخ آخرین دریافت ارز مسافرتی آن‌ها نگذشته است.

دقت کنید که بیمه مسافرتی برای سفرهای هوایی خارج از کشور الزامی است. (راهنمای بیمه مسافرتی) یکی از دلایل و ضرورت خرید بیمه مسافرتی این بیمه برای جبران خسارات در سفر است. این بیمه پوشش‌هایی دارد که برای آشنایی بیشتر مقاله پوشش‌های بیمه مسافرتی را مطالعه کنید.

نکات گرفتن ارز مسافرتی

مهم‌ترین نکاتی که باید در خصوص دریافت ارز بدانید، شامل موارد زیر است:

 • مقصد شما برای دریافت ارز مهم نیست؛ فقط مقدار آن متفاوت خواهد بود.
 • در بانک به شما حواله داده شده و مبلغ آن بعد از دریافت کارت پرواز در فرودگاه امام خمینی تحویل داده خواهد شد. البته بعضی بانک‌ها هم در دیگر فرودگاه‌های کشور، ارز مسافرتی را تحویل می‌دهند.
 • در صورت تعویض گذرنامه در سال جاری، باید گذرنامه قبلی را هم به همراه داشته باشید.
 •  برای گرفتن ارز خارجی از بعضی بانک‌ها نظیر بانک ملت، باید در آن جا حساب باز کرده باشید؛ اما در بانک سامان نیازی به داشتن حساب نیست و با هر کارتی می‌توانید مبلغ را پرداخت کنید.
 • در صورت فراموشی گرفتن حواله، دیگر ارز به شما تعلق نخواهد گرفت؛ اما می‌توانید پول خود را از همان شعبه پس بگیرید.
 • برای گرفتن حواله حتماً باید از قبل نوبت بگیرید.
 • حضور فرد متقاضی در بانک الزامی است.
 • این ارز فقط با واحد یورو داده می‌شود.

البته در کنار توجه به دریافت ارز، بهتر است که نسبت به خرید بیمه مسافرتی هم توجه کنید. بیمه مسافرتی سینگل و بیمه مسافرتی مولتی از انواع بیمه‌نامه‌های در دسترس برای مسافران خارجی است که می‌توانند به راحتی آن را تهیه نمایند.

نکات مهم در مورد بانک‌های ارائه دهنـده ارز مسافرتی

در مورد بانک ملی به خاطر داشته باشید که این بانک شعبه‌های زیادی دارد و تقاضای ارز دولتی از آن بسیار زیاد است بنابراین برای تهیه ارز از این بانک چند روز زودتر اقدام کنید.

 • برای دریافت حواله ارز دولتی از بانک سامان باید حداقل 7 روز قبل از سفر کارهای‌تان را شروع کنید.
 • برای دریافت ارز مسافرتی از بانک ملت می‌توانید از طریق سایت آن ثبت نام کنید و نوبت بگیرید.
 • دریافت حواله ارز مسافرتی از بانک تجارت معمولا در همان روز مراجعه انجام می‌شود.
 • برای دریافت حواله ارز دولتی از بانک پارسیان بین ساعات 9 و 30 دقیقه تا 12 و 30 دقیقه به بانک مراجعه کنید.

سامانه خرید آنلاین ارز مسافرتی 1402

لازم است بدانید که از 14 آبان 1401  سامانه‌ای به نام سامانه برخط متشکل ارزی شروع به کار کرده است. متقاضیان می‌توانند از طریق این سامانه برای خرید ارز مسافرتی و ثبت نام اقدام نمایند. بر اساس اعلام بانک مرکزی همه صرافی‌هایی که عضو سامانه متشکل ارزی هستند باید ارز مسافرتی را از راه این سامانه عرضه نمایند.

همچنین قوانین در مورد صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی به این شکل است که، باید متقاضیان دریافت ارز دولتی از این سامانه را در اولویت قرار دهند. نشانی سامانه متشکل ارزی ice.ir است. این سامانه همچنین دارای یک اپلیکیشن است که با مراجعه به سایت مذکور می‌توانید آن را دانلود کنید. سامانه متشکل ارزی همچنین از ساعت 8 تا 16 و 30 در طول هفته و از شنبه تا چهار شنبه فعال است. ساعت کاری این سامانه در پنج شنبه‌ها از ساعت 8 تا 16 است.

مراحل دریافت ارز از سامانه متشکل ارزی ice.ir

برای دریافت ارز از سامانه متشکل ارزی باید به روش زیر عمل کنید:

 • وارد سامانه شوید و با ارائه اطلاعاتی هویتی مانند کد ملی و شماره تماس وارد پنل کاربری‌تان شوید.
 • کد تایید ارسالی از طریق پیامک را در سامانه وارد کنید.
 • مشخصات هویتی‌تان را برای انتقال به صفحه انتخاب صرافی‌ها وارد می‌کنید.
 • صرافی‌های در دسترس برای مراجعه به شما معرفی می‌شوند.
 • صرافی دلخواه را انتخاب می‌کنید.
 • درخواست شما و مدارکتان از سوی صرافی بررسی می‌شود.
 • پیامکی حاوی تاریخ و ساعت مراجعه به صرافی به تلفن همراهتان فرستاده می‌شود.
 • در نهایت هم با در دست‌داشتن مدارک در تاریخ و ساعتی که به شما اعلام می‌شود، برای تهیه ارز مسافرتی به صرافی منتخب خود مراجعه می‌کنید.

لازم به ذکر است در انتهای سال ۱۴۰۱ نحوه خرید ارز مسافرتی و دریافت آن دستخوش تغییراتی شد. به این ترتیب که افراد متقاضی برای دریافت ارز مسافرتی باید از طریق اپلیکیشن بانک ملی به صورت آنلاین برای افتتاح حساب ارزی اقدام نمایند. سپس با احراز هویت و تایید حساب آن‌ها، با پشت سرگذاشتن مراحل لازم در تاریخ اعلام شده، ارز مسافرتی به حساب آن‌ها واریز می‌شود. بد نیست بدانید که دریافت ارز مسافرتی از این پس از طریق بانک انجام می‌شود و صرافی‌ها دیگر مجاز به فروش ارز مسافرتی نیستند.

ارز مسافرتی حجاج در سال ۱۴۰۲

دولت معمولا هر سال بودجه‌ای را برای تهیه ارز مسافرت‌های زیارتی در نظر می‌گیرد. قیمت ارز مسافرتی حجاج نسبت به قیمت روز ارز در بازار آزاد و همچنین قیمت ارز‌های مسافرتی غیر زیارتی، پایین‌تر است. البته میزان بودجه‌ای که برای ارز مسافرتی حجاج در نظر می‌گیرند، هر سال متفاوت از سال قبل است. همچنین باید در نظر داشته باشید که نرخ ارز مسافرتی حجاج علاوه بر شرایط ایران به خدماتی که کشورهایی مانند عربستان، در اختیار زائرین قرار می‌دهند هم بستگی دارد.
نرخ ارز مسافرتی حجاج در سال ۱۴۰۲ برابر با ۵۰۰ دلار است. اگر قصد دارید به سفر زیارتی بروید باید بعد از ثبت نام در سامانه حج و زیارت و ارائه مدارک خود به سفارت مربوطه، با همراه داشتن مدارک و کارت ملی به یکی از شعبه‌های بانک ملی مراجعه کنید. نکته مهم دیگر در مورد ارز مسافرتی حجاج این است که ارائه این ارز هیچ محدودیت سنی ندارد و با هر سنی می‌توان این ارز را دریافت کرد.

ارز مسافرتی کربلا در سال 1402

علاوه بر تخصیص ارز به حجاج برای سفر به بیت الله‌الحرام، به زوار سفر کربلا نیز ارز اختصاص داده شده است. نرخ ارز مسافرتی برای سفر به عتبات عالیات در سال ۱۴۰۲ مبلغ 200 هزار دینار عراق است. سهمیه ارز اربعین در سال 1402 نسبت به سال 1401 حدود 33 درصد افزایش یافته است. زائرین برای دریافت سهمیه ارز اربعین باید در سامانه سماح به نشانی samah.haj.ir ثبت نام کنند. زائرین بعد از ثبت نام در سامانه بر اساس زمان‌بندی می‌توانند از چهار بانک سهیمه ارز اربعین خود را دریافت نمایند. البته سهمیه ارز کربلا علاوه بر بانک‌ها از طریق صرافی‌ها هم توزیع خواهد شد.

لازم به ذکر است که سهیمه ارز اربعین با ارائه کارت ملی و مدارک موجود برای اثبات ثبت نام در سامانه سماح به افراد پرداخت خواهد شد. متقاضیان ارز مسافرتی کربلا باید سیمکارتی را به نام خود داشته باشند. لازم به ذکر است که این ارز فقط یکبار در سال به افراد اختصاص می‌یابد و شما برای هر سفر امکان دریافت ارز مسافرتی کربلا را ندارید. همچنین پیشنهاد ما به شما این است که برای خرید بیمه از طریق سایت بیمه دات کام اقدام نموده و بیمه کربلا را خریداری نمایید.

بیمه مسافرتی

یکی از اقدامات مهم قبل از شروع سفر، خرید بیمه مسافرتی است. بیمه مسافرتی موجب اطمینان خاطر مسافران می‌شود و بخش زیادی از هزینه‌های احتمالی را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای سفر به بسیاری از کشورها نیز تهیه بیمه مسافرتی اجباری است. شما می‌توانید برای خرید بیمه مسافرتی به سامانه آنلاین بیمه‌دات‌کام مراجعه کنید و بیمه‌نامه خود را با بهترین قیمت تهیه نمایید.

همه چیز در مورد ارز مسافرتی و ارز اربعین

ارز مسافرتی یکی از خدمات دولت برای کاهش هزینه‌های مسافران خارجی است و هر نفر یکبار در سال می‌تواند برای دریافت آن اقدام نماید. با توجه به نوسانات اخیر در اقتصاد کشور، شرایط دریافت ارز مسافرتی نیز دستخوش تغییراتی شده است. در این مقاله در مورد نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال 1402 و شرایط آن با شما صحبت کردیم. همچنین اطلاعاتی در مورد خرید بیمه مسافرتی نیز به شما دادیم. در صورتی که بعد از مطالعه این مقاله در مورد دریافت ارز دولتی یا خرید بیمه مسافرتی سوال یا ابهامی داشتید، از قسمت نظرات همین مقاله با ما در ارتباط باشید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
رویا
13 آوریل 2024

سلام سه یا چهاروز به تاریخ سفر
میشه ارز مسافرتی گرفت ؟فک کنین من جمعه شب پروازدارم ولی چهارشنبه شب میام ارز مسافرتی میخرم میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 آوریل 2024

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت ارز مسافرتی باید حساب ارزی داشته باشید و بهتر است یک هفته زودتر مراحل کار را انجام دهید.

person
حامی
23 مارس 2024

آیا ارز دولتی 2000 دلار و ارز مسافرتی 500 دلار رو میشه در یک سال گرفت؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  در سال یک بار می توانید برای دریافت ارز دولتی اقدام نمایید.

person
محمود
23 مارس 2024

سلام
مادر بنده کارت بانکی فعال ندارد و به دلیل مشکل چک برگشتی امکان صدور کارت برای ایشان نیست ، می تونه حضوری مراجعه کنه و حواله ارز مسافرتی رو با فیش واریزی دریافت کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت ارز مسافرتی باید در شعب ارزی حساب داشته باشید.

person
نادر
21 مارس 2024

سلام ما پارسال ۹ فروردین ارز خود را از باجه فرودگاه گرفتیم ولی امسال پروازمون ۸ فروردین هستش آیا ارز دولتی بهمون تحویل داده میشه؟
و اینکه مبنا روز ثبت نام ارز هستش یا روز دریافت ارز از باجه؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  امیدواریم موفق به دریافت ارز دولتی شده باشید. در چنین شرایطی باید به شعب ارزی مراجعه کنید.

person
نگین
17 مارس 2024

سلام من آبان امسال ارز مسافرتی گرفتم اردیبهشت سال آینده سفر دارم میتونم دوباره ارز مسافرتی بگیرم یا باید ۳۶۵ روز از ارز مسافرتی بگذره

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  باید 365 روز بگذرد.

person
میلاد
16 مارس 2024

سلام وقت بخیر اگر مرداد ارز مسافرتی گرفته باشیم برای فروردین دیگه امکان دریافت ارز نداریم؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  خیر باید 365 روز بگذرد.

person
محمد
16 مارس 2024

با گذرنامه زیارتی هم ارز دولتی میدن؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید ارز دولتی دریافت کنید.

person
سهیل
14 مارس 2024

سلام، اگر برای سفر زمینی حواله گرفته باشیم کجا می تونیم ارز هامون تحویل بگیرم؟
فقط تو فرودگاه ارز تحویل میدن؟

  person
  نویسنده بیمه
  16 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  به یکی از شعب ارزی مراجعه کنید.

person
تینا
14 مارس 2024

برای ارز دولتی و مسافرت زمینی با ماشین چطور باید ثبت نام کنیم؟

  person
  نویسنده بیمه
  16 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  از طریق سایت معرفی شده و شعب ارزی اقدام کنید.

person
محمد
13 مارس 2024

سلام و عرض ارادت
از مرز زمینی شلمچه هفته قبل خارج شدم و از مرز هوایی نجف به اصفهان ورود کردم به بنده ارز تعلق میگیرد؟
واگر بله باید چطوری اقدام نمایم

  person
  نویسنده بیمه
  16 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  از طریق نرم افزار بله یا نرم افزار بانک ملی برای دریافت ارز اقدام کنید.

person
محمد
11 مارس 2024

سلام من برج 9 امسال 200دلار ارز دولتی گرفتم آیا الان میتوانم 800دلار بگیرم

  person
  نویسنده بیمه
  12 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  باید یک سال از زمان دریافت ارز دولتی بگذرد تا بتوانید دوباره درخواست دهید.

person
علی اکبر
10 مارس 2024

سلام برای سفر زمینی ترکیه میشه ارز مسافرتی دریافت کرد

  person
  نویسنده بیمه
  11 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بله، می توانید برای دریافت ارز مسافرتی اقدام نمایید.

person
اِدوین
07 مارس 2024

سلام
من امسال ارز دولتی ۲۱۰۰ دلار دریافت کردم.آیا میتوانم ارز مسافرتی هم بگیرم؟

  person
  نویسنده بیمه
  09 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  خیر یکبار در سال می توانید برای دریافت ارز دولتی اقدام نمایید.

person
محمد
07 مارس 2024

میشه استعلام گرفت که امسال ارز مسافرتی گرفتیم

  person
  نویسنده بیمه
  09 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  در صورتی که ارز مسافرتی دریافت کرده باشید باید 365 روز از تاریخ دریافت گذشته باشد تا بتوانید مجددا درخواست دهید.

person
سما
05 مارس 2024

سلام وقت بخیر ایا میشه ارز مسافرتی را با حساب بانکی شخص دیگه ای گرفت یا حتما باید بنام همون شخص باشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  06 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  باید حتما به حساب خود شخص باشد.

person
زهرا
03 مارس 2024

اگر ارز زیارتی اربعین کربلا گرفته باشیم برای مسافرت خارجی دیگر نمیتوانیم ارز مسافرتی بگیریم؟

  person
  نویسنده بیمه
  04 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  خیر یکبار در سال می توانید ارز دولتی دریافت نمایید.

person
رضا
26 فوریه 2024

با سلام و تشکر
دو سوال داشتم:
آیا میتوان ارز دولتی و مسافرتی رو همزمان گرفت؟
و دوم اینکه قطعا باید ۳۶۵ روز از اخرین دریافت ارز گذشته باشد تا بعدی رو بگیریم؟ یا باید فقط سال شمسی عوض بشه؟
تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  27 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  برای دریافت ارزدولتی باید 365 روز از تاریخ دریافت آن گذشته باشد. خیر نمی توانید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید