۰۳ آبان ۱۴۰۲

تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار چیست؟ (راهنمای دقیق مقایسه سابقه بیمه و کار)

احتمالاَ شما هم بین دوستان خود، افرادی را می‌شناسید که با وجود سابقه کاری بالا در شرکت‌های مختلف، سابقه بیمه خیلی کمتری دارند. البته این مسئله، بیشتر در افرادی دیده‌می‌شود که به صورت فریلنسری یا پروژه‌ای کار می‌کنند؛ در غیر این‌صورت، سابقه کار و بیمه آن‌هایی که در سازمان یا اداره‌ای از ابتدا به صورت ثابت کار می‌کنند، یکسان است. به هر حال، این سؤال در ذهن برخی وجود دارد که تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار چیست و چرا بین این دو برای برخی، اختلاف زیادی مشاهده می‌شود. در ادامه این مقاله، تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار را برای شما نوشته‌ایم. برای دانستن این پرسش در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار

در ابتدا، نیاز است تا تعریف بعضی اصطلاحات در حوزه کاری و بیمه را بدانیم تا بتوانیم بهتر تفاوت این دو را در کنیم.

کار چیست؟

کار در قانون تعریف مشخصی دارد. بر اساس تعریف مرکز آمار، کار مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که فرد در قبال دریافت دستمزد انجام می‌دهد. البته اگر بخواهیم دقیق‌تر مطرح کنیم، باید گفت که کار شامل خدمات یا محصولاتی است که افراد در قبال دریافت نقدی یا غیرنقدی عرضه می‌کنند. به این افراد شاغل می‌گویند.

تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار

افرادی که به صورت فریلنسری کار می‌کنند، می‌توانند از بیمه مشاغل آزاد، برای سابقه بیمه استفاده نمایند.

شاغل کیست؟

شاغل کسی است که کار را انجام می‌دهد. کارآموزان، دانشجویان و محصلان با داشتن کار پاره وقت، کارمندان دولتی و شرکت‌های خصوصی، افرادی دارای شغل آزاد و افراد فعال در نیروهای مسلح، حتی سربازان، شاغل محسوب می‌شوند. برای اینکه آن‌ها خدماتی را عرضه می‌کنند یا محصولاتی را به فروش می‌رسانند. شاغل می‌تواند در برابر انجام خدمات یا فروش محصولات خود، هزینه‌ای را دریافت کند یا خیر.

کارگر کیست؟

کارگر شخصی است که در قابل دریافت حقوق یا همان حق‌الزحمه، کاری را انجام می‌دهد. کاری که البته توسط کارفرما تعریف می‌شود. به عبارتی شخصی که برای دیگری کار می کند، کارگر نامیده می‌شود و به سطح و جایگاه فرد ارتباطی ندارد. در حقیقت حتی کارگر می‌تواند مدیرمیانی یک شرکت بزرگ هم باشد. برای اینکه او در قبال دریافت حقوقی، کاری را برای کارفرمای خود انجام می‌دهد.

بیمه چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار را مطرح کنیم، بهتر است که با اصطلاح بیمه هم آشنا شویم. البته همه شما دیگر با بیمه و انواع آن هستید. در حقیقت، طبق تعاریف و قوانین بیمه مرکزی بیمه نوعی پوشش است که خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به افراد را جبران می‌‌کند و انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

هر کدام از انواع بیمه‌نامه‌ها، خسارت‌هایی را پوشش می‌دهند. البته منظور ما از سابقه بیمه در این مقاله، بیمه تامین اجتماعی است که شما حق بیمه‌ای را هر ماه باید پرداخت کنید.

سابقه کار چیست؟

حالا به سراغ بحث اصلی می‌رویم. اینکه سابقه کار چیست؟ سابقه کاری مدت زمانی است که شما در حوزه خاصی، مشغول به فعالیت بوده‌اید و در قبال آن تجربه یا درآمد یا هر دو را کسب کرده‌اید. در حقیقت از زمانی که شما شاغل می‌شوید و خدمات و محصولاتی را عرضه می‌کنید، بیمه تامین اجتماعی سابقه کار شما خواهد بود. اینکه از چه سنی سابقه کاری شما در نظر گرفته می‌شود، مهم نیست.

اگر این سوال برایتان ایجاد شده است که سابقه کار چگونه محاسبه می‌شود، باید بگوییم که برای این کار مجموع بیمه سوابق کاری فرد را با هم جمع می‌کنند. برای مثال یک فرد ۲۵ ساله می‌تواند ۷ سال سابقه کار به صورت جداگانه داشته باشد؛ ۲ مورد ۲ سال و یک مورد ۳ سال. در سابقه کار چیزی که بیشتر اهمیت دارد، دستاورد فرد در آن حوزه مشخص است.

سابقه کار می‌تواند به صورت: کار ثابت در یک شرکت یا سازمان، فریلنسری، پروژه‌ای، کارآموزی  باشد. البته یک نکته مهم در سابقه کار وجود دارد و آن تناسب کارهای فرد با شغل مورد نظر است.

برای مثال، فرض کنید که شما از دوران دانشجویی کارهای متفرقه‌ای از جمله کار در رستوران، پیک، ترجمه و غیره را انجام می‌دهید و بعد از فارغ التحصیلی در یک شرکت فعال در حوزه برنامه نویسی موقعیت شغلی را پیدا می‌کنید. شغل‌های موقت قبلی شما به عنوان سابقه کار در آن حوزه در نظر گرفته‌نمی‌شود. بلکه پروژه‌هایی که تاکنون در حوزه برنامه نویسی انجام داده‌اید، می‌تواند به عنوان دستاورد یا سابقه کاری به حساب بیایند. حالا اگر شما قصد مدیریت یک رستوران را داشته باشید، کار در رستوران به عنوان سابقه در نظر گرفته خواهد شد.

بسیاری از شرکت‌های خصوصی و سازمان های دولتی و همچنین افرادی که قصد کار در شرکت‌های خارجی دارند، باید بتوانند، مدرکی نشان دهند که در حوزه درخواستی خود فعالیت داشته‌اند.

سابقه کار مرتبط چیست؟

نوع فعالیت کاری مرتبط با رشته شغلی‌تان را سابقه کار مرتبط می‌گویند. هر کار مرتبط با رشته شغلی شما که باعث شود شما به سمت متخصص شدن پیش بروید را انتخاب کنید. کسب تجربه و تقویت مهارت‌ها برای کسانی که سابقه کاری ندارند ضروری است و به شما کمک می‌کند در آینده بتوانید در شرکت‌های معتبر استخدام شوید. همه این فعالیت‌ها به عنوان سابقه کاری مرتبط برای شما ثبت می‌شود و در صورت بیمه بودن، سابقه بیمه این دوران برای شما امتیاز مناسبی به همراه دارد.

سابقه بیمه چیست؟

سابقه بیمه، مدت زمانی است که شما به اداره بیمه تامین اجتماعی یا هر شرکت بیمه‌گر پایه، حق بیمه‌ای را پرداخت می‌کنید. در حقیقت هر ماه پرداخت مبلغ، به عنوان سابقه بیمه در نظر گرفته می‌شود. اینکه بیمه پرداختی برای چه چیزی باشد، فرقی ندارد. همان‌طور که متوجه شدید سابقه بیمه مدت زمانی است که شما حق بیمه را پرداخت می‌کنید.

اما سابقه کاری چیست؟ و بیمه سابقه کار چیست؟ حق بیمه‌ای است که شما در سال‌هایی که شاغل بوده‌اید از طرف شما یا کارفرمایان شما به اداره تأمین اجتماعی بابت بیمه سابقه کار پرداخت شده است. سابقه کاری هم همان بازه زمانی است که شما در شرکت یا موسسه‌ای دولتی یا خصوصی مشغول به کار بوده‌اید.

اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که چه نوع بیمه‌ای سابقه کار محسوب می‌شود، بهتر است بدانید فرقی ندارد حق بیمه تامین اجتماعی را چه کسی پرداخت کند، در هر صورت اگر شما خودتان را تحت پوشش بیمه کار تامین اجتماعی قرار دهید، تمام سال‌هایی که حق بیمه را پرداخت می‌کنید به عنوان سابقه کار شما ثبت می‌شود.

مقایسه سابقه بیمه با سابقه کار

داشتن سابقه بیمه، منجر به مستمری در دوران بازنشستگی می‌شود.

به عبارتی، حق بیمه اجباری، اختیاری یا مشاغل آزاد به عنوان سابقه‌بیمه فرد در نظر گرفته خواهد شد. حتی ممکن است که فردی چند سال بیمه اختیاری باشد و چند سال دیگر را هم در شرکتی کار کند و حق بیمه از طرف کارفرما پرداخت شود. همه این موارد به عنوان سابقه بیمه او تا زمان بازنشستگی در نظر گرفته‌می‌شود.

چگونه از میزان سابقه کار و سابقه بیمه خود مطلع شویم؟

زمانی که شما در محلی مشغول به کار می‌شوید، سندی مبنی بر پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی به شما ارائه نمی‌شود؛ اما از کجا می‌‎توانید مطمئن شوید که این کار انجام شده است؟ روش‌های مختلفی برای استعلام شاغل بودن و سوابق بیمه تامین اجتماعی وجود دارد؛ یکی از این روش‌ها مراجعه به سایت تأمین اجتماعی است. برای راحتی بیشتر بیمه‌گزاران، این سازمان امکان مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با کد ملی را هم فراهم کرده است. به کمک یکی از این روش‌ها، ‌می‌توانید سابقه بیمه خود را به صورت ماهانه مشاهده کنید. در صورتی که سابقه بیمه ثبت شده در سامانه تأمین اجتماعی با آنچه شما در نظر دارید متفاوت است، امکان اعتراض به سوابق تامین اجتماعی برای شما وجود دارد.

تاثیر سابقه کار بر حقوق

آیا سابقه کار در حقوق تاثیر دارد؟ در رابطه با تأثیر سابقه بیمه کار در حقوق بهتر است بدانید که سابقه بیمه در میزان حقوق مؤثر نیست اما در پایه سنوات تأثیر دارد. هر چه سابقه بیمه بیشتری داشته باشید پایه سنوات بیمه تامین اجتماعی شما هم بیشتر می‌شود. البته هر چقدر شما سابقه بیمه کار بیشتری داشته باشید زودتر می‌توانید بازنشسته شوید و از مزایای بازنشستگی استفاده کنید.

تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار چیست؟

اکنون به سراغ تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار خواهیم رفت:

 • در بیشتر مواقع، مدت زمان سابقه کار، بیشتر از زمان سابقه بیمه است. هر شخصی ممکن است که چندین شغل داشته‌باشد و هر کدام برایش سابقه کاری در نظر گرفته‌شود یا اینکه دانشجو بوده و در شرکتی به صورت موقت کار کرده‌است؛ اما بیمه نداشته‌باشد. برای همین در بیشتر مواقع، سابقه کاری از بیمه بیشتر است.
 • برای اینکه سابقه بیمه فرد بیشتر شود، باید حق بیمه‌ای را پرداخت کند؛ اما در سابقه کاری، فرد از طرف مقابل حقوق یا مزدی را دریافت می‌کند.
 • در هنگام استخدام به ویژه در شرکت‌های خصوصی، داشتن سابقه کار، اهمیت بیشتری دارد. البته در استخدام بعضی شرکت‌ها از جمله بعضی سازمان‌های دولتی و همچنین پیدا کردن موقعیت شغلی در خارج از کشور، سابقه کار رسمی را با سابقه بیمه (مرتبط در حوزه درخواستی) فرد در نظر می‌گیرند. البته به این معنا نیست که کارهای پروژه‌ای به حساب نمی‌آیند. به هر حال، هرچه فرد در حوزه‌کاری خودش سوابق و پروژه‌های متعددی زیادی داشته‌باشد، شانس او در گرفتن کار بیشتر خواهد بود.
 • بیمه، دارای بازنشستگی است؛ اما کار آزاد، بازنشستگی ندارد. فردی با ۳۰ سال سابقه بیمه می‌تواند، بازنشست شود و حقوقی دریافت کند.

نکته مهم: امکان اضافه کردن زمان گذشته به سابقه بیمه وجود ندارد.

همان‌طور که در مقاله مطالعه کرده‌اید، تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار را برای شما شرح دادیم. دانستیم که سابقه کار و سابقه بیمه، دو چیز کاملاَ متفاوت هستند. فردی ممکن است که چندین سال سابقه کار داشته‌باشد؛ اما تا به حال از هیچ بیمه‌ای استفاده نکرده‌باشد. به هر حال، در بیشتر مواقع، مقدار سابقه کار از سابقه بیمه، بیشتر است.

 • + سابقه بیمه چیست؟
 • + سابقه بیمه و کار چه تفاوت‌های دارند؟
 • + چرا داشتن سابقه بیمه مهم است؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
اقدامات مهم بعد از تصادف
۰۴ آذر ۱۴۰۲ / مقالات بیمه شخص ثالث / اطلاعات بیمه ای

بعد از تصادف چکار کنیم؟ راهنمای اقدامات ضروری پس از تصادف رانندگی

تصادف کردن یکی از تجارب تلخی است که ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد. این تجربه برای قدیمی‌ترین راننده هم استرس و ترس را به همراه دارد. اقدامات پس از تصادف از

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
ناشناس
۱۳ آذر ۱۴۰۲

سلام من ۶ سال سابقه بیمه دارم الان که بیکار هستم میتونم بیمه زنان خانه دار پرداخت کنم تا زمانی که شغل مناسب پیدا کنم و دوباره بیمه اجباری بشم؟ و این زمان در بازنشستگی من محاسبه میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ آذر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله می توانید بیمه زنان خانه دار را پرداخت نمایید. بله به عنوان سابقه بیمه برای شما ثبت می شود.

person
اف
۲۵ آبان ۱۴۰۲

سلام من ۲۱ سالمه و ۳ ماه هست مشغول به مار شدم ولی بیمه نمیکنن اونجایی که کار میکنم
من زیر بیمه تامین اجتماعی پدرم هستم و حالا میخوام که بیمه خودمو جدا بکنم
ولی اصلا نمیدونم چه بیمه ای برام مناسب و کار امد هست
بیمه خویش فرما و یا سابقه کاری رو شنیدم ولی اطلاع دقیق ندارم میشه راهنماییم کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  اگر در جای کار میکنید میتوانید محرمانه به بازرس تامین اجتماعی اون شعبه منطقه گزارش بدهید تا بازرس شما را بیمه کند.

person
موسوى
۲۵ مهر ۱۴۰۲

سلام و خسته نباشید خدمت شما. بنده سال ۷۱ بیمه شدم توسط به شرکت در بیمارستان تا دوسال و هفت ماه بعد از ۲۷ سال خواستم بیمه رو ادامه بدم اما وقتى براى سوابق قبل رفتم یه سال و نیم بیمه رد کردن درصورتى که من دفترچه بیمه داشتم. راهنمایى بفرمایید باید چطور ثابت کنم بتونم دوسال و هفت ماه رو سابقه در بیارن. با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۶ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بیمه درمانی با بیمه سابقه کار تفاوت دارد. می توانید به تامین اجتماعی مراجعه نمایید و این موضوع را مطرح کنید.

person
ر.غ
۲۳ مهر ۱۴۰۲

سلام. من مدتی کنار پدرم در آزمایشگاه کار کردم، ولی به صورت توافقی بیمه و حقوق نخواستم، ولی مدارک لازم رو دارم که نشون می ده اونجا کار کردم. حالا برای تاسیس آزمایشگاه خودم نیاز به سابقه کار اقلا ۳ساله دارم. آیا الان که بیمه ندارم سابقه کار برام محسوب میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۴ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  خیر سابقه کار برای شما محسوب نمیشود.

person
علی
۱۷ مهر ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر
من تقریبا ۱۰ سال سابقه بیمه مشاغل آزاد دارم میخواستم ببینم با این سابقه بیمه میتونم برای لغو تعهد خدمت برای لیسانسم اقدام بکنم؟ یا اینکه باید سابقه کاری هم باشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۸ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  ۱۰ سال سابقه بیمه شما فقط برای بازنشستگی شما تاثیر دارد ربطی به لغو تعهد خدمت لیسانس شما ندارد.

person
ریحانه
۰۳ مهر ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر
میخواستم بدونم با وجود تغییرشغل امکان تطبیق سابقه بیمه وجود داره؟یعنی عنوان شغلی تغییر کرده اما سابقه بیمه داشتی اون سابقه به ادامه این فرایند اضافه میشه؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  بله امکان تلفیق سوابق وجود دارد. در پنل کاربری تامین اجتماعی یک قسمتی به نام سوابق تلفیقی وجود دارد.

person
معصومه
۲۰ شهریور ۱۴۰۲

سلام‌خسته نباشید من متولد ۶۱ هستم یک سال و نیم پرداخت بیمه قالیبافان و صنایع دستی دارم و دارای مدرک کارشناسی ارشد میباشم، آزمون های استخدامی شرط سنی رو ۴۰ سال مد نظر قرار دادن آیا میتونم از این سابق بیمه قالیبافی برای کاهش سنم تو آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۱ مهر ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  باید از اون دستگاهی که شما را میخواهند استخدام کنند سوال بپرسید که همچنین قانونی دارند یا خیر ۰ ولی به نظر بنده که کارشناس تامین اجتماعی هستم فکر نمیکنم که قبول کنند.

person
نوشین
۲۹ مرداد ۱۴۰۲

با سلام
من از بهمن ۹۷در یک شرکت نیمه دولتی وزارت بهداشت به مدت ۲و نیم سال کار کردم و بعد از اون در آزمون شرکت کردم و استخدام پیمانی شدم به مدت۹ ماه از آعاز سال۱۴۰۱صندوق خود را به خدمات درمانی تغییر دادم،الان کارگیزی اعلام میکنن که ۲سالو نیمی که من شرکتی کار کردم جزو سوابق بیمه من محسوب نمیشه چون میخواستم مابه تفاوتم رو خودم به صندوق کشوری واریز کنم،میگن باید صبر کنم بازنشت که شدم اون ۲وسال نیم رو خودم واریز کنم،اما این برام قابل قبول نیس چون معلوم نیس چقد جریمه برای دیرکرد باید واریز کنم سوالم اینه که ایا گفته کارگیزنی درس هس یا نه،چون من خوندم که شرکت هایی که۵۰درصد اون دولتی هستن صندوق کشوری سابقه اون رو قبول داره

  person
  نویسنده بیمه
  ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

  سلام دوست عزیز
  قبول سوابق گذشته شما بستگی به پذیرش محل کار جدید شما دارد. قوانین هر دستگاه با هم فرق میکنند. اکثر دستگاهها سوابق گذشته را قبول نمیکنند. مگر این در زمان تبدیل وضعیت صندوق بیمه ای خودت را تغییر ندهید.

person
جابر
۱۶ مرداد ۱۴۰۲

باسلام
من ۱۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته ام(برق قدرت) دارم و در معدن مس سونگون مستقر هستم و در استخدامی معدن شرکت کرده و قبول شدم ولی منابع انسانی و کارگزینی معدن به دلیل اینکه در دفترچه قید شده بود که سابقه بیمه مرتبت با شرکت های پیمانکاری که مستقیم با معدن کار میکنن مورد قبول هست و ما مستقیم با معدن کار نمیکنیم و چون سن من بیشتر بود من را رد کرده انددر حالی که در امتحان قبلی بیمه ما را قبول کرده بودند و یکی از دوستانم قبول شده و الان در آنجا مشغول کار هست و همچنین من ۱۱ سال تایید شده بیمه خودم از کارگزینی معدن را در دست دارم آیا میتوانم از مراجع قانونی پیگیر باشم لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر از شما

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. شما میتوانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

person
صفری
۱۴ مرداد ۱۴۰۲

باسلام وخدا قوت من صفری هستم کارمند رسمی سازمان
۱۵ سال سابقه کار با بیمه تامین اجتماعی سوال این است
مدت ۱۱سال دریک موسسه قرانی زیر نظر وزارت ارشادبوده
وبیمه این ۱۱سال ازیک مرکز دیگری پرداخت شده به مدت
۲۹سال سنوات ۱۱سال بنده سازمان مذکور قبول نمی کند
چون بیمه بنام این موسسه قرانی نیست
باتشکر صفری

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۵ مرداد ۱۴۰۲

  سلام. سازمانی که الان هستید باید سوابق اون نهاد را بپذیرد و بخشنامه های خود سازمان است.

person
ناصر
۲۰ تیر ۱۴۰۲

باسلام و خسته نباشید
بنده یک سوال داشتم در خصوص سوابق بیمه در کارگاه جدید. من قبلا ۵ سال بیمه اجباری از یک کارگاه بعنوان کارگر ساده داشتم.سپس بدون انفصال بیمه در یک کارگاه دیگر مشغول بکار شدم. باوجود اینکه سوابق بیمه بنده هم موجود بود ولی این سوابق هیچ تاثیری در پایه سنوات بنده نداشت و حقوق بنده بعنوان استخدامی جدید و اولیه بدون پایه سنوات انجام گرفته. (در واقع کارگاه جدید پایه سنوات رو برای همکارانی که سوابق قبلی شون مرتبط با شغل در این کارگاه بوده یا نیمه مرتبط با شغل بوده محسوب کرده ولی مال بنده و بعضی همکاران رو بدلیل اینکه مرتبط با شغلمون در این کارگاه نبوده محاسبه نکرده است)حالا سوال من اینه آیا کارگاه جدید باید ۵ سال بیمه من را حساب میکرد و در پایه سنوات حقوقم مبلغی رو در نظر میگرفت(حالا چه مرتبط یا غیرمرتبط) یا اینکه عدم پرداخت پایه سنوات ماهانه این ۵ سال قانونی بوده است اگر غیرقانونی بوده من میتونم شکایت کنم یا حقم رو از کارگاه بگیرم.باتشکر در صورت امکان جواب روشن و شفافی بدید چون این سوال اغلب همکارای بنده میباشد.

person
ناصر
۲۰ تیر ۱۴۰۲

باسلام و خسته نباشید
بنده یک سوال داشتم در خصوص سوابق بیمه در کارگاه جدید. من قبلا ۵ سال بیمه اجاری از یک کارگاه بعنوان کارگر ساده داشتم.سپس بدون انفصال بیمه در یک کارگاه دیگر مشغول بکار شدم. باوجود اینکه سوابق بیمه بنده هم موجود بود ولی این سوابق هیچ تاثیری در پایه سنوات بنده نداشت و حقوق بنده بعنوان استخدامی جدید و اولیه بدون پایه سنوات انجام گرفته. (در واقع کارگاه جدید پایه سنوات رو برای همکارانی که سوابق قبلی شون مرتبط با شغل در این کارگاه بوده یا نیمه مرتبط با شغل بوده محسوب کرده ولی مال بنده و بعضی همکاران رو بدلیل اینکه مرتبط با شغلمون در این کارگاه نبوده محاسبه نکرده است)حالا سوال من اینه آیا کارگاه جدید باید ۵ سال بیمه من را حساب میکرد و در پایه سنوات حقوقم مبلغی رو در نظر میگرفت(حالا چه مرتبط یا غیرمرتبط) یا اینکه عدم پرداخت پایه سنوات ماهانه این ۵ سال قانونی بوده است اگر غیرقانونی بوده من میتونم شکایت کنم یا حقم رو از کارگاه بگیرم.باتشکر در صورت امکان جواب روشن و شفافی بدید چون این سوال اغلب همکارای بنده میباشد.

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۰ تیر ۱۴۰۲

  سلام. باید اون ۵ سال هم محاسبه میکرده و شما میتوانید از طریق اداره کار شکایت کنید.

person
امیر
۱۲ تیر ۱۴۰۲

سلام
من در طلافروشی کار میکنم
چطوری میتونم برای خودم بیمه رد کنم که سابقه کار هم بشه نه فقط بیمه خالی؟
الان بیمه اختیاری رد میکنم با مبلغ ۱.۸۰۰.۰۰۰ تومان اما سابقه کار نمیشه
باید چکار کنم؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۳ تیر ۱۴۰۲

  سلام. شما اگر کارگر طلا فروشی هستید کارفرما میتوانید شما را بیمه کند و حق بیمه برای جنابعالی واریز کند و سابقه که برای شما منظور میشود بعنوان کارگر طلا فروشی ثبت میگردد.

   person
   امیر
   ۱۴ تیر ۱۴۰۲

   کارگر نیستم، شریک هستم و جواز به اسم دوستم (صاحب مغازه) هستش
   باید چه کنم؟؟؟

    person
    نویسنده بیمه
    ۱۴ تیر ۱۴۰۲

    سلام. اگر اینطوری باشه که یا باید شرکت نامه را اعلام نکنید و با شریک خودت به توافق برسی که لیست بیمه برای شما ارسال کند و یا اینکه همان بیمه حرف و مشاغل آزاد و یا اختیاری واریز کنید.

person
عسل
۰۷ تیر ۱۴۰۲

با سلام
من الان مرداد ۱۴۰۱ در شرکت آب و فاضلاب ب صورت نیروی حجمی مشغول به کار شدم . یعنی حدود یک سال. و دقیقا به همین مدت کارم برام بیمه کامل رد میشه .
قبل از اون در یک جای خصوصی به مدت حدود دو سال کار میکردم وبرام بیمه رد میشد اما نه ب طور کامل . ب طوری که مدت بیمه ای که توی اون جای خصوصی برام رد میشد حدود یک سال و چند ماه بود .
الان در مجموع دو سال برام بیمه رد شده
حالا سوالم اینه اگر طرح استخدام نیروهای شرکتی اجرا بشه ، و یکی از شروطش برای تبدیل وضعیت شدن سابقه دو سال هست ،منی که توی آب و فاضلاب یک سال مشغول ب کارم اما دو سال بیمه دارم ، یک سال کارم توی آب و فاضلاب براس تبدیل وضعیتم سند هست یا دو سال بیمه ای که دارم . کما اینکه همون‌طور که گفتم هردو سال بیمه من کاملا مرتبط با رشته تحصیلیم بوده

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۷ تیر ۱۴۰۲

  کاربر گرامی، این موضوع کاملاً به طرح اجرایی بستگی دارد. در صورتی که یکی از شروط، داشتن ۲ سال سابقه کار متوالی باشد، شما شرایط ثبت نام را نخواهید داشت؛ اما اگر تنها ۲ سال سابقه کار مرتبط مد نظر مجموعه باشد، می‌توانید برای طرح استخدامی اقدام کنید.

person
رسول
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر اقا سوال من ۷ سال کار کردم بعد رفتم یک شرکت دیگه این ۷ سال سابقه باید اعمال بشه که سر حقوق تاثیر بزاره یا من اشتباه میکنم

  person
  نویسنده بیمه
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. سوابق بیمه شما اعمال خواهد شد.

person
فائزه
۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید یک سوال داشتم برای مهاجرت کردن سابقه کار و میشه با بیمه تامین اجتماعی ثابت کرد ؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. این سوال را باید از دفاتر مهاجرتی بپرسید.

person
زهرا اکبری
۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام اگر از کارفرما بخواهیم که برای ما بیمه رد نکند، آیا براشون مشکل پیش میاد و قبول نمیکنن؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. بله از نظر قانونی ممکن است ایشان با مشکل مواجه شوند.

person
هانیه
۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر.
من در سایتی به صورت نیمه وقت مشغول به کار هستم و قرارداد یکساله هم امضا کردم ولی این کار اصلا بیمه نداره.
آیا برای آزاد سازی مدرک دچار مشکل میشم؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام. دوست عزیز اگر منظور شما مدرک تحصیلی است باید بدانید آزادسازی مدارک قوانین و شرایط خاص خود را دارد.

person
محمد
۲۷ فروردین ۱۴۰۲

سلام وقت به خیر
من ۷ سال سابقه کار و بیمه دارم که برای شغل دبیری داخل مدرسه غیرانتفاعی و خریدخدمات و سابقه خدمت سربازی هستم. و اکنون استخدام آموزش و پرورش شدم. آیا ۷ سال سابقه کار من جزء سابقه حساب میشه و آموزش و پرورش سوابق من را قبول می کنه.

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۷ فروردین ۱۴۰۲

  سلام محمد عزیز. اون ۷ سال سابقه بیمه را تامین اجتماعی برای بازنشستگی شما قبول میکند ولی آموزش و پرورش جز سوابق کاری و احکام کارگزینی قبول نمیکند.

person
علیرضا
۰۳ اسفند ۱۴۰۱

سلام وقتتون بخیر،بنده حدود ۱۰ سال بیمه در ارگان های مختلف دارم ولی ۳سال سابقه کار در محل کارم دارم،آیا شدنی هست اون ۷سال رو جز سابقه کارم بیارم؟
با این که سابقه بیمه دارم نسبت به بقیه همکاران کمتر حقوق میگیرم چون میگن سابقه کاریت کمتره
لطفا راهنمایی کنید،ممنونم

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۰ اسفند ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز. محل کار شما باید آن ۷ سال گذشته را قبول کند که معمولا کارفرماها قبول نمی‌کنند.

person
مینا
۱۷ دی ۱۴۰۱

سلام وقتتون بخیر، راجع به فروش سابقه کار هم اطلاعاتی دارید؟

  person
  نویسنده بیمه
  ۱۷ دی ۱۴۰۱

  سلام مینای عزیز
  اگر منظور شما خرید سابقه بیمه است که اصلا سابقه بیمه خریدنی نیست

person
نابی
۱۸ آذر ۱۴۰۱

سلام. وقت بخیر. من در موسسه غیرانتفاعی یک روز تدریس می کنم. ۳ روز در ماه بیمه برای من رد می کنند. آیا برای آزاد سازی مدرک با مشکل مواجه می شوم؟ ممنون از راهنمایی شما

  person
  کارشناس بیمه
  ۱۸ آذر ۱۴۰۱

  سلام این را باید از خود اداره مربوطه بپرسید.

person
تنها
۰۳ آذر ۱۴۰۱

با سلام و احترام
اینجانب سوابق مختلفی در شرکت های خصوصی و دولتی دارم، الآن با احساب پرداخت ۳۰ سال پراخت حق بیمه در جایی که مشغول به کار می باشم در سازمان دولتی متأسفانه ایراد می گیرند که سابقه حکم شما به حد نصاب نرسیده و بخش خصوصی مورد قبول نیست، این در حالی است که در تمام مدت خدمت چه خصوصی و چه دولتی بیمه پردازی صورت گرفته و ضمناً صندوق بیمه ام نیز تغییر نکرده است.
اینجانب با بیان این مطلب که سابقه درج شده در احکام جهت بهرمندی از مزایای حقوق، اضافه کاری، ارتقاء طبقه و گروه و پاداش پایان خدمت می باشد، در حالی که سابقه بیمه جهت بهرمندی از بازنشستگی است.
حقوق و مزایا، اضافه کاری اینجانب نیز تا کنون بر اساس سابقه قابل قبول در احکام صادر شده پرداخت شده است و همچنین پاداش پایان خدمت نیز بر این مبنا پرداخت خواهد شد، نه بر اساس تمام مدت بیمه پردازی که مورد قبول سازمان نبوده ولی متأسفانه نمی توانم سازمان را مجاب کنم. لطفاً اینجانب را راهنمایی فرمائید.

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ آذر ۱۴۰۱

  سلام برای محاسبه بازنشستگی تامین اجتماعی کل سابقه و مشمول حق بیمه دو سال آخر شما مد نظر قرار میدهد شما میتوانید برای کار خودت به دیوان عدالت اداری شکایت کنید

   person
   تنها
   ۱۷ آذر ۱۴۰۱

   سلام وقت بخیر
   خیلی ممنون

person
مینا
۰۵ آبان ۱۴۰۱

با سلام
من خود را بیمه خویش فرما ، مشاغل ازار کردم
و ۱سال و ۸ ماه بیمه پرداخت کردم
الان اگر بخوام از طریق کاریابی مدرک تحصیلی دانشگاهم رو ازاد کنم مشکلی بوجود می اید ؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۶ آبان ۱۴۰۱

  سلام مینای عزیز
  خیر مشکلی ندارد

person
علی رضوی
۲۵ تیر ۱۴۰۱

شرط بازنشستگی ۳۰ سال هست ولی باید فکر کنم به ۶۰ سال رسیده باشی تا بازنشسته باشی اگر امکانش هست کمک کنید راجب این مورد اطلاعی ندارم

  person
  کارشناس بیمه
  ۲۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، در مقالات تامین اجتماعی در این خصوص کامل نوشته ام.

person
سارا رفیعی
۰۱ تیر ۱۴۰۱

من تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه رو تا حد زیادی فهمیدم. من ۸ سال کار کردم اما نصفشو بیمه دارم، الان میتونم سالهای قبلم بیمه کنم؟

  person
  کارشناس بیمه
  ۰۳ تیر ۱۴۰۱

  سلام دوست عزیز، خیر نمی توانید. البته اگر آن ۴ سال را در جایی کار می کردید و شما را بیمه نکرده اید و باید انجام می داد، می توانید شکایت کنید.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید