04 تیر 1401

تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار چیست؟ (راهنمای دقیق مقایسه سابقه بیمه و کار)

احتمالاَ شما هم بین دوستان خود، افرادی را می‌شناسید که با وجود سابقه کاری بالا در شرکت‌های مختلف، سابقه بیمه خیلی کمتری دارند. البته این مسئله، بیشتر در افرادی دیده‌می‌شود که به صورت فریلنسری یا پروژه‌ای کار می‌کنند؛ در غیر این‌صورت، سابقه کار و بیمه آن‌هایی که در سازمان یا اداره‌ای از ابتدا به صورت ثابت کار می‌کنند، یکسان است. به هر حال، این سؤال در ذهن برخی وجود دارد که تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه چیست و چرا بین این دو برای برخی، اختلاف زیادی مشاهده می‌شود.

در ادامه این مقاله، تفاوت سابقه کار و سابقه بیمه را برای شما نوشته‌ایم. برای دانستن این پرسش در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه

در ابتدا، نیاز است تا تعریف بعضی اصطلاحات در حوزه کاری و بیمه را بدانیم تا بتوانیم بهتر تفاوت این دو را در کنیم.

کار چیست؟

کار در قانون تعریف مشخصی دارد. بر اساس تعریف مرکز آمار، کار مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که فرد در قبال دریافت دستمزد انجام می‌دهد. البته اگر بخواهیم دقیق‌تر مطرح کنیم، باید گفت که کار شامل خدمات یا محصولاتی است که افراد در قبال دریافت نقدی یا غیرنقدی عرضه می‌کنند. به این افراد شاغل می‌گویند.

تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار

افرادی که به صورت فریلنسری کار می‌کنند، می‌توانند از بیمه مشاغل آزاد، برای سابقه بیمه استفاده نمایند.

شاغل کیست؟

شاغل کسی است که کار را انجام می‌دهد. کارآموزان، دانشجویان و محصلان با داشتن کار پاره وقت، کارمندان دولتی و شرکت‌های خصوصی، افرادی دارای شغل آزاد و افراد فعال در نیروهای مسلح، حتی سربازان، شاغل محسوب می‌شوند. برای اینکه آن‌ها خدماتی را عرضه می‌کنند یا محصولاتی را به فروش می‌رسانند. شاغل می‌تواند در برابر انجام خدمات یا فروش محصولات خود، هزینه‌ای را دریافت کند یا خیر.

کارگر کیست؟

کارگر شخصی است که در قابل دریافت حقوق یا همان حق‌الزحمه، کاری را انجام می‌دهد. کاری که البته توسط کارفرما تعریف می‌شود. به عبارتی شخصی که برای دیگری کار می کند، کارگر نامیده می‌شود و به سطح و جایگاه فرد ارتباطی ندارد. در حقیقت حتی کارگر می‌تواند مدیرمیانی یک شرکت بزرگ هم باشد. برای اینکه او در قبال دریافت حقوقی، کاری را برای کارفرمای خود انجام می‌دهد.

بیمه چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه را مطرح کنیم، بهتر است که با اصطلاح بیمه هم آشنا شویم. البته همه شما دیگر با بیمه و انواع آن هستید. در حقیقت، بیمه نوعی پوشش است که خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به افراد را جبران می‌‌کند و انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

هر کدام از انواع بیمه‌نامه‌ها، خسارت‌هایی را پوشش می‌دهند. البته منظور ما از سابقه بیمه در این مقاله، بیمه تامین اجتماعی است که شما حق بیمه‌ای را هر ماه باید پرداخت کنید.

سابقه کار چیست؟

حالا به سراغ بحث اصلی می‌رویم. اینکه سابقه کار چیست؟ سابقه کاری مدت زمانی است که شما در حوزه خاصی، مشغول به فعالیت بوده‌اید و در قبال آن تجربه یا درآمد یا هر دو را کسب کرده‌اید. در حقیقت از زمانی که شما شاغل می‌شوید و خدمات و محصولاتی را عرضه می‌کنید، به عنوان سابقه کار شما در نظر گرفته خواهد شد. اینکه از چه سنی سابقه کاری شما در نظر گرفته می‌شود، مهم نیست. یک فرد 25 ساله می‌تواند 7 سال سابقه کار به صورت مختلف داشته باشد و یک فرد 25 ساله دیگر، هیچ سابقه کاری نداشته‌باشد. در سابقه کار چیزی که بیشتر اهمیت دارد، دستاورد فرد در آن حوزه مشخص است.

سابقه کار می‌تواند به صورت: کار ثابت در یک شرکت یا سازمان، فریلنسری، پروژه‌ای، کارآموزی  باشد. البته یک نکته مهم در سابقه کار وجود دارد و آن تناسب کارهای فرد با شغل مورد نظر است. برای مثال، فرض کنید که شما از دوران دانشجویی کارهای متفرقه‌ای از جمله کار در رستوران، پیک، ترجمه و غیره را انجام می‌دهید و بعد از فارغ التحصیلی در یک شرکت فعال در حوزه برنامه نویسی موقعیت شغلی را پیدا می‌کنید. شغل‌های موقت قبلی شما به عنوان سابقه کار در آن حوزه در نظر گرفته‌نمی‌شود. بلکه پروژه‌هایی که تاکنون در حوزه برنامه نویسی انجام داده‌اید، می‌تواند به عنوان دستاورد یا سابقه کاری به حساب بیایند. حالا اگر شما قصد مدیریت یک رستوران را داشته باشید، کار در رستوران به عنوان سابقه در نظر گرفته خواهد شد.

بسیاری از شرکت‌های خصوصی و سازمان های دولتی و همچنین افرادی که قصد کار در شرکت‌های خارجی دارند، باید بتوانند، مدرکی نشان دهند که در حوزه درخواستی خود فعالیت داشته‌اند.

سابقه بیمه چیست؟

سابقه بیمه، مدت زمانی است که شما به اداره بیمه تامین اجتماعی یا هر شرکت بیمه‌گر پایه، حق بیمه‌ای را پرداخت می‌کنید. در حقیقت هر ماه پرداخت مبلغ، به عنوان سابقه بیمه در نظر گرفته‌می‌شود. اینکه بیمه پرداختی برای چه چیزی باشد، فرقی ندارد.

مقایسه سابقه بیمه با سابقه کار

داشتن سابقه بیمه، منجر به مستمری در دوران بازنشستگی می‌شود.

به عبارتی، حق بیمه اجباری، اختیاری یا مشاغل آزاد به عنوان سابقه‌بیمه فرد در نظر گرفته خواهد شد. حتی ممکن است که فردی چند سال بیمه اختیاری باشد و چند سال دیگر را هم در شرکتی کار کند و حق بیمه از طرف کارفرما پرداخت شود. همه این موارد به عنوان سابقه بیمه او تا زمان بازنشستگی در نظر گرفته‌می‌شود.

تفاوت سابقه بیمه و سابقه کار چیست؟

اکنون به سراغ تفاوت سابقه بیمه و سابقه کار خواهیم رفت:

 • در بیشتر مواقع، مدت زمان سابقه کار، بیشتر از زمان سابقه بیمه است. هر شخصی ممکن است که چندین شغل داشته‌باشد و هر کدام برایش سابقه کاری در نظر گرفته‌شود یا اینکه دانشجو بوده و در شرکتی به صورت موقت کار کرده‌است؛ اما بیمه نداشته‌باشد. برای همین در بیشتر مواقع، سابقه کاری از بیمه بیشتر است.
 • برای اینکه سابقه بیمه فرد بیشتر شود، باید حق بیمه‌ای را پرداخت کند؛ اما در سابقه کاری، فرد از طرف مقابل حقوق یا مزدی را دریافت می‌کند.
 • در هنگام استخدام به ویژه در شرکت‌های خصوصی، داشتن سابقه کار، اهمیت بیشتری دارد. البته در استخدام بعضی شرکت‌ها از جمله بعضی سازمان‌های دولتی و همچنین پیدا کردن موقعیت شغلی در خارج از کشور، سابقه کار رسمی را با سابقه بیمه (مرتبط در حوزه درخواستی) فرد در نظر می‌گیرند. البته به این معنا نیست که کارهای پروژه‌ای به حساب نمی‌آیند. به هر حال، هرچه فرد در حوزه‌کاری خودش سوابق و پروژه‌های متعددی زیادی داشته‌باشد، شانس او در گرفتن کار بیشتر خواهد بود.
 • بیمه، دارای بازنشستگی است؛ اما کار آزاد، بازنشستگی ندارد. فردی با 30 سال سابقه بیمه می‌تواند، بازنشست شود و حقوقی دریافت کند.

همان‌طور که در مقاله مطالعه کرده‌اید، تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار را برای شما شرح دادیم. دانستیم که سابقه کار و سابقه بیمه، دو چیز کاملاَ متفاوت هستند. فردی ممکن است که چندین سال سابقه کار داشته‌باشد؛ اما تا به حال از هیچ بیمه‌ای استفاده نکرده‌باشد. به هر حال، در بیشتر مواقع، مقدار سابقه کار از سابقه بیمه، بیشتر است.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
09 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه چیست؟ | شرایط ابطال و فسخ بیمه

یک بیمه‌نامه تا ابد پا بر جا نمانده و امکان ابطال آن وجود دارد. فسخ و ابطال بیمه‌نامه نیز امکان پذیر است، اما تفاوت فسخ و ابطال بیمه‌نامه زیاد است.

07 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه زنان خانه دار تامین اجتماعی چیست؟+ دقیق‌ترین راهنمای کامل پوشش و مزایا

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار برای آن دسته از خانم های خانه داری که شغل استخدامی ندارند؛ می تواند بسیار مفید باشد. چرا که علاوه بر استفاده از پوشش های تامین اجتماعی می توانند پس از بازنشستگی هم به عنوان یک پشتوانه مالی، از سرمایه ایجاد شده استفاده کنند. شما می توانید با ثبت نام این بیمه از مزایای آن بهره مند شوید.

02 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه قالی بافی: مزایایی که هر قالیباف، می‌تواند از آن در 1401بهره ببرد.

اگر یک هنرمند قالی باف هستید و بیمه‌ای ندارید، می‌توانید تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار بگیرید! با خواندن این مقاله با جزییات بیمه قالی بافی آشنا شوید.

01 مهر 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

19 شهریور 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه خویش فرما تامین اجتماعی چیست؟+ مزایا و معایب و قوانین ۱۴۰۱

بیمه خویش فرمای تامین اجتماعی نوعی از انواع بیمه تامین اجتماعی می باشد که به صورت اختیاری است و پرداخت حق بیمه ها در آن توسط خود فرد بیمه شده صورت می گیرد. برای تهیه این بیمه از سازمان تامین اجتماعی با در دست داشتن مدارک لازم می توانید به صورت حضوری و غیر حضوری نسبت به آن اقدام کنید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سارا رفیعی
01 تیر 1401

من تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه رو تا حد زیادی فهمیدم. من 8 سال کار کردم اما نصفشو بیمه دارم، الان میتونم سالهای قبلم بیمه کنم؟

  کارشناس بیمه
  03 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر نمی توانید. البته اگر آن 4 سال را در جایی کار می کردید و شما را بیمه نکرده اید و باید انجام می داد، می توانید شکایت کنید.

علی رضوی
25 تیر 1401

شرط بازنشستگی 30 سال هست ولی باید فکر کنم به 60 سال رسیده باشی تا بازنشسته باشی اگر امکانش هست کمک کنید راجب این مورد اطلاعی ندارم

  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در مقالات تامین اجتماعی در این خصوص کامل نوشته ام.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید