14 دی 1401

تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار چیست؟ (راهنمای دقیق مقایسه سابقه بیمه و کار)

احتمالاَ شما هم بین دوستان خود، افرادی را می‌شناسید که با وجود سابقه کاری بالا در شرکت‌های مختلف، سابقه بیمه خیلی کمتری دارند. البته این مسئله، بیشتر در افرادی دیده‌می‌شود که به صورت فریلنسری یا پروژه‌ای کار می‌کنند؛ در غیر این‌صورت، سابقه کار و بیمه آن‌هایی که در سازمان یا اداره‌ای از ابتدا به صورت ثابت کار می‌کنند، یکسان است. به هر حال، این سؤال در ذهن برخی وجود دارد که تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه چیست و چرا بین این دو برای برخی، اختلاف زیادی مشاهده می‌شود.

در ادامه این مقاله، تفاوت سابقه کار و سابقه بیمه را برای شما نوشته‌ایم. برای دانستن این پرسش در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه

در ابتدا، نیاز است تا تعریف بعضی اصطلاحات در حوزه کاری و بیمه را بدانیم تا بتوانیم بهتر تفاوت این دو را در کنیم.

کار چیست؟

کار در قانون تعریف مشخصی دارد. بر اساس تعریف مرکز آمار، کار مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی است که فرد در قبال دریافت دستمزد انجام می‌دهد. البته اگر بخواهیم دقیق‌تر مطرح کنیم، باید گفت که کار شامل خدمات یا محصولاتی است که افراد در قبال دریافت نقدی یا غیرنقدی عرضه می‌کنند. به این افراد شاغل می‌گویند.

تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار

افرادی که به صورت فریلنسری کار می‌کنند، می‌توانند از بیمه مشاغل آزاد، برای سابقه بیمه استفاده نمایند.

شاغل کیست؟

شاغل کسی است که کار را انجام می‌دهد. کارآموزان، دانشجویان و محصلان با داشتن کار پاره وقت، کارمندان دولتی و شرکت‌های خصوصی، افرادی دارای شغل آزاد و افراد فعال در نیروهای مسلح، حتی سربازان، شاغل محسوب می‌شوند. برای اینکه آن‌ها خدماتی را عرضه می‌کنند یا محصولاتی را به فروش می‌رسانند. شاغل می‌تواند در برابر انجام خدمات یا فروش محصولات خود، هزینه‌ای را دریافت کند یا خیر.

کارگر کیست؟

کارگر شخصی است که در قابل دریافت حقوق یا همان حق‌الزحمه، کاری را انجام می‌دهد. کاری که البته توسط کارفرما تعریف می‌شود. به عبارتی شخصی که برای دیگری کار می کند، کارگر نامیده می‌شود و به سطح و جایگاه فرد ارتباطی ندارد. در حقیقت حتی کارگر می‌تواند مدیرمیانی یک شرکت بزرگ هم باشد. برای اینکه او در قبال دریافت حقوقی، کاری را برای کارفرمای خود انجام می‌دهد.

بیمه چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه را مطرح کنیم، بهتر است که با اصطلاح بیمه هم آشنا شویم. البته همه شما دیگر با بیمه و انواع آن هستید. در حقیقت، طبق تعاریف و قوانین بیمه مرکزی بیمه نوعی پوشش است که خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به افراد را جبران می‌‌کند و انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 

هر کدام از انواع بیمه‌نامه‌ها، خسارت‌هایی را پوشش می‌دهند. البته منظور ما از سابقه بیمه در این مقاله، بیمه تامین اجتماعی است که شما حق بیمه‌ای را هر ماه باید پرداخت کنید.

سابقه کار چیست؟

حالا به سراغ بحث اصلی می‌رویم. اینکه سابقه کار چیست؟ سابقه کاری مدت زمانی است که شما در حوزه خاصی، مشغول به فعالیت بوده‌اید و در قبال آن تجربه یا درآمد یا هر دو را کسب کرده‌اید. در حقیقت از زمانی که شما شاغل می‌شوید و خدمات و محصولاتی را عرضه می‌کنید، به عنوان سابقه کار شما در نظر گرفته خواهد شد. اینکه از چه سنی سابقه کاری شما در نظر گرفته می‌شود، مهم نیست. یک فرد 25 ساله می‌تواند 7 سال سابقه کار به صورت مختلف داشته باشد و یک فرد 25 ساله دیگر، هیچ سابقه کاری نداشته‌باشد. در سابقه کار چیزی که بیشتر اهمیت دارد، دستاورد فرد در آن حوزه مشخص است.

سابقه کار می‌تواند به صورت: کار ثابت در یک شرکت یا سازمان، فریلنسری، پروژه‌ای، کارآموزی  باشد. البته یک نکته مهم در سابقه کار وجود دارد و آن تناسب کارهای فرد با شغل مورد نظر است.

برای مثال، فرض کنید که شما از دوران دانشجویی کارهای متفرقه‌ای از جمله کار در رستوران، پیک، ترجمه و غیره را انجام می‌دهید و بعد از فارغ التحصیلی در یک شرکت فعال در حوزه برنامه نویسی موقعیت شغلی را پیدا می‌کنید. شغل‌های موقت قبلی شما به عنوان سابقه کار در آن حوزه در نظر گرفته‌نمی‌شود. بلکه پروژه‌هایی که تاکنون در حوزه برنامه نویسی انجام داده‌اید، می‌تواند به عنوان دستاورد یا سابقه کاری به حساب بیایند. حالا اگر شما قصد مدیریت یک رستوران را داشته باشید، کار در رستوران به عنوان سابقه در نظر گرفته خواهد شد.

بسیاری از شرکت‌های خصوصی و سازمان های دولتی و همچنین افرادی که قصد کار در شرکت‌های خارجی دارند، باید بتوانند، مدرکی نشان دهند که در حوزه درخواستی خود فعالیت داشته‌اند.

سابقه بیمه چیست؟

سابقه بیمه، مدت زمانی است که شما به اداره بیمه تامین اجتماعی یا هر شرکت بیمه‌گر پایه، حق بیمه‌ای را پرداخت می‌کنید. در حقیقت هر ماه پرداخت مبلغ، به عنوان سابقه بیمه در نظر گرفته می‌شود. اینکه بیمه پرداختی برای چه چیزی باشد، فرقی ندارد. همان‌طور که متوجه شدید سابقه بیمه مدت زمانی است که شما حق بیمه را پرداخت می‌کنید.

اما سابقه کاری چیست؟ و بیمه سابقه کار چیست؟ حق بیمه‌ای است که شما در سال‌هایی که شاغل بوده‌اید از طرف شما یا کارفرمایان شما به اداره تأمین اجتماعی بابت بیمه سابقه کار پرداخت شده است. سابقه کاری هم همان بازه زمانی است که شما در شرکت یا موسسه‌ای دولتی یا خصوصی مشغول به کار بوده‌اید.

اگر به دنبال پاسخ سوال چه نوع بیمه‌ای سابقه کار محسوب می‌شود؟ هستید، بهتر است بدانید فرقی ندارد حق بیمه تامین اجتماعی را چه کسی پرداخت کند، در هر صورت اگر شما خودتان را تحت پوشش بیمه کار تامین اجتماعی قرار دهید، تمام سال‌هایی که حق بیمه را پرداخت می‌کنید به عنوان سابقه کار شما ثبت می‌شود.

مقایسه سابقه بیمه با سابقه کار

داشتن سابقه بیمه، منجر به مستمری در دوران بازنشستگی می‌شود.

به عبارتی، حق بیمه اجباری، اختیاری یا مشاغل آزاد به عنوان سابقه‌بیمه فرد در نظر گرفته خواهد شد. حتی ممکن است که فردی چند سال بیمه اختیاری باشد و چند سال دیگر را هم در شرکتی کار کند و حق بیمه از طرف کارفرما پرداخت شود. همه این موارد به عنوان سابقه بیمه او تا زمان بازنشستگی در نظر گرفته‌می‌شود.

سابقه کار مرتبط چیست؟

نوع فعالیت کاری مرتبط با رشته شغلی‌تان را سابقه کار مرتبط می‌گویند. هر کار مرتبط با رشته شغلی شما که باعث شود شما به سمت متخصص شدن پیش بروید را انتخاب کنید. کسب تجربه و تقویت مهارت‌ها برای کسانی که سابقه کاری ندارند ضروری است و به شما کمک می‌کند در آینده بتوانید در شرکت‌های معتبر استخدام شوید. همه این فعالیت‌ها به عنوان سابقه کاری مرتبط برای شما ثبت می‌شود و در صورت بیمه بودن، سابقه بیمه این دوران برای شما امتیاز مناسبی به همراه دارد.

تاثیر سابقه بیمه در حقوق

در رابطه با تأثیر سابقه بیمه کار در حقوق بهتر است بدانید که سابقه بیمه در میزان حقوق مؤثر نیست اما در پایه سنوات تأثیر دارد. هر چه سابقه بیمه بیشتری داشته باشید پایه سنوات شما هم بیشتر می‌شود. البته هر چقدر شما سابقه بیمه کار بیشتری داشته باشید زودتر می‌توانید بازنشسته شوید و از مزایای بازنشستگی استفاده کنید.

تفاوت سابقه بیمه و سابقه کار چیست؟

اکنون به سراغ تفاوت سابقه بیمه و سابقه کار خواهیم رفت:

 • در بیشتر مواقع، مدت زمان سابقه کار، بیشتر از زمان سابقه بیمه است. هر شخصی ممکن است که چندین شغل داشته‌باشد و هر کدام برایش سابقه کاری در نظر گرفته‌شود یا اینکه دانشجو بوده و در شرکتی به صورت موقت کار کرده‌است؛ اما بیمه نداشته‌باشد. برای همین در بیشتر مواقع، سابقه کاری از بیمه بیشتر است.

 

 • برای اینکه سابقه بیمه فرد بیشتر شود، باید حق بیمه‌ای را پرداخت کند؛ اما در سابقه کاری، فرد از طرف مقابل حقوق یا مزدی را دریافت می‌کند.

 

 • در هنگام استخدام به ویژه در شرکت‌های خصوصی، داشتن سابقه کار، اهمیت بیشتری دارد. البته در استخدام بعضی شرکت‌ها از جمله بعضی سازمان‌های دولتی و همچنین پیدا کردن موقعیت شغلی در خارج از کشور، سابقه کار رسمی را با سابقه بیمه (مرتبط در حوزه درخواستی) فرد در نظر می‌گیرند. البته به این معنا نیست که کارهای پروژه‌ای به حساب نمی‌آیند. به هر حال، هرچه فرد در حوزه‌کاری خودش سوابق و پروژه‌های متعددی زیادی داشته‌باشد، شانس او در گرفتن کار بیشتر خواهد بود.
 • بیمه، دارای بازنشستگی است؛ اما کار آزاد، بازنشستگی ندارد. فردی با 30 سال سابقه بیمه می‌تواند، بازنشست شود و حقوقی دریافت کند.

نکته مهم: امکان اضافه کردن زمان گذشته به سابقه بیمه وجود ندارد.

همان‌طور که در مقاله مطالعه کرده‌اید، تفاوت سابقه بیمه با سابقه کار را برای شما شرح دادیم. دانستیم که سابقه کار و سابقه بیمه، دو چیز کاملاَ متفاوت هستند. فردی ممکن است که چندین سال سابقه کار داشته‌باشد؛ اما تا به حال از هیچ بیمه‌ای استفاده نکرده‌باشد. به هر حال، در بیشتر مواقع، مقدار سابقه کار از سابقه بیمه، بیشتر است.

 • + سابقه بیمه چیست؟
 • + سابقه بیمه و کار چه تفاوت‌های دارند؟
 • + چرا داشتن سابقه بیمه مهم است؟
آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
16 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه انرژی چیست و چه کاربردی دارد؟ | بررسی و معرفی کامل بیمه انرژی

بیمه انرژی چیست و چه پوشش‌هایی دارد؟ اگر شما مسئول یک کارخانه، پالایشگاه، پتروشیمی و چنین مکان‌هایی هستید،  این مقاله را از دست ندهید.

15 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه باربری چیست و چه مزایایی دارد؟

بیمه باربری چیست؟ برای چه مواردی می‌توان از آن استفاده کرد؟ خدمات بیمه باربری چگونه است؟ این اطلاعات را در این مقاله بخوانید!

14 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

شورای بیمه چیست و چه وظایفی دارد+ اعضای تشکیل دهنده شورا

وظایف شورای عالی بیمه و ارکان آن را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید!

11 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه سربازی را چگونه به سوابق بیمه تامین اجتماعی اضافه کنیم؟

بیمه سربازی چه خدماتی به محافظان کشور می‌دهد؟ پوشش‌ها و مزایای این بیمه‌نامه را در این مقاله مطالعه نمایید.

08 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل؛ پرداخت حق بیمه در سریع‌ترین زمان

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل یکی از امکاناتی پرداختی سازمان تامین است. برای یادگیری نحوه کار با اپلیکیشن تامین، این مقاله را به دقت بخوانید.

07 بهمن 1401 / اطلاعات بیمه ای

استعلام غیبت سربازی؛ 4 روش برای پیگیری غیبت سربازی

مشمولین نظام وظیفه با استعلام غیبت سربازی می‌توانند از وضعیت خدمت سربازی خود آگاه شوند. شما را به مطالعه‌ی روش‌های پیگیری غیبت سربازان دعوت می‌کنیم.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
سارا رفیعی
01 تیر 1401

من تفاوت بین سابقه کار و سابقه بیمه رو تا حد زیادی فهمیدم. من 8 سال کار کردم اما نصفشو بیمه دارم، الان میتونم سالهای قبلم بیمه کنم؟

  کارشناس بیمه
  03 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، خیر نمی توانید. البته اگر آن 4 سال را در جایی کار می کردید و شما را بیمه نکرده اید و باید انجام می داد، می توانید شکایت کنید.

علی رضوی
25 تیر 1401

شرط بازنشستگی 30 سال هست ولی باید فکر کنم به 60 سال رسیده باشی تا بازنشسته باشی اگر امکانش هست کمک کنید راجب این مورد اطلاعی ندارم

  کارشناس بیمه
  26 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، در مقالات تامین اجتماعی در این خصوص کامل نوشته ام.

مینا
05 آبان 1401

با سلام
من خود را بیمه خویش فرما ، مشاغل ازار کردم
و ۱سال و ۸ ماه بیمه پرداخت کردم
الان اگر بخوام از طریق کاریابی مدرک تحصیلی دانشگاهم رو ازاد کنم مشکلی بوجود می اید ؟

  کارشناس بیمه
  06 آبان 1401

  سلام مینای عزیز
  خیر مشکلی ندارد

تنها
03 آذر 1401

با سلام و احترام
اینجانب سوابق مختلفی در شرکت های خصوصی و دولتی دارم، الآن با احساب پرداخت 30 سال پراخت حق بیمه در جایی که مشغول به کار می باشم در سازمان دولتی متأسفانه ایراد می گیرند که سابقه حکم شما به حد نصاب نرسیده و بخش خصوصی مورد قبول نیست، این در حالی است که در تمام مدت خدمت چه خصوصی و چه دولتی بیمه پردازی صورت گرفته و ضمناً صندوق بیمه ام نیز تغییر نکرده است.
اینجانب با بیان این مطلب که سابقه درج شده در احکام جهت بهرمندی از مزایای حقوق، اضافه کاری، ارتقاء طبقه و گروه و پاداش پایان خدمت می باشد، در حالی که سابقه بیمه جهت بهرمندی از بازنشستگی است.
حقوق و مزایا، اضافه کاری اینجانب نیز تا کنون بر اساس سابقه قابل قبول در احکام صادر شده پرداخت شده است و همچنین پاداش پایان خدمت نیز بر این مبنا پرداخت خواهد شد، نه بر اساس تمام مدت بیمه پردازی که مورد قبول سازمان نبوده ولی متأسفانه نمی توانم سازمان را مجاب کنم. لطفاً اینجانب را راهنمایی فرمائید.

  کارشناس بیمه
  03 آذر 1401

  سلام برای محاسبه بازنشستگی تامین اجتماعی کل سابقه و مشمول حق بیمه دو سال آخر شما مد نظر قرار میدهد شما میتوانید برای کار خودت به دیوان عدالت اداری شکایت کنید

   تنها
   17 آذر 1401

   سلام وقت بخیر
   خیلی ممنون

نابی
18 آذر 1401

سلام. وقت بخیر. من در موسسه غیرانتفاعی یک روز تدریس می کنم. ۳ روز در ماه بیمه برای من رد می کنند. آیا برای آزاد سازی مدرک با مشکل مواجه می شوم؟ ممنون از راهنمایی شما

  کارشناس بیمه
  18 آذر 1401

  سلام این را باید از خود اداره مربوطه بپرسید.

مینا
17 دی 1401

سلام وقتتون بخیر، راجع به فروش سابقه کار هم اطلاعاتی دارید؟

  نویسنده بیمه
  17 دی 1401

  سلام مینای عزیز
  اگر منظور شما خرید سابقه بیمه است که اصلا سابقه بیمه خریدنی نیست

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید