01 اسفند 1401

نحوه اعتراض به سوابق تامین اجتماعی | آشنایی با سابقه ناموجود و دارای کسری

کارمندان و کارگران در تمامی مشاغل، امکان دارد بنابر دلایلی برای اعتراض به سوابق تامین اجتماعی اقدام نمایند. بر اساس قوانین اداره کار، تمامی شرکت‌ها، کارگاه‌ها و در مجموع تمامی کارفرمایان موظفند در کنار واریز حقوق کارگران خود، برای بیمه کـردن آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهند. گاهی ممکن است کافرمایان به دلایلی مانند کمبود بودجه، حق بیمه کارمندان را پرداخت نکننـد. در صورتی‌که افراد شاغل خودشان پیگیر این موضوع نباشند، به احتمال زیاد در آینده با دردسرهای فراوانی رو به رو می‌شوند. اعتراض به سوابق تامین اجتماعی راه حل این مشکل است که امروز می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم؛ همچنین، شیوه پیگیری اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی را با شما در میان می‌گذاریم. با ما همراه باشید.

کم کاری در ثبت‌نام بیمه تامین اجتماعی کارگران، موجب شـده که شاغلین هر چند وقت یک بار نسبت به استعلام سوابق بیمه خود اقدام و در صورت نیاز برای ثبت اعتراض به سوابق تامین اجتماعی، اقدامات لازم را انجام دهند. استعلام بیمه برای اطمینان از پرداخت بیمه توسط کافرما یک امر واجب است. دریافت سوابق تامین اجتماعی در گذشته، به صورت حضوری و از دفاتر کارگزاری این بیمه انجام می‌شد. اما با پیشرفت تکنولوژی و افزایش تقاضا برای انجام این دست کارها به صورت آنلاین و غیرحضوری، سازمان تامین اجتماعی سامانه‌ای را برای اعتراض به سوابق تامین اجتماعی راه‌اندازی کرد. به این ترتیب تمامی شاغلین می‌توانند نسبت به استعلام و ثبت اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی اقدام کننـد.

اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی از طریق سایت این سازمان

یکی از جدیدترین خدمات بیمه تامین اجتماعی، فراهم کردن امکان مشاهده سوابق بیمه‌ای و ثبت اعتراض برای آن به صورت آنلاین است. البته این امکان در سال‌های قبل هم به صورت حضوری برای کاربران فراهم بـود. ایجاد سامانه تامین اجتماعی فرایند استعلام، پیگیری و مسائلی از این دست را برای کاربران راحت‌تر کرده است. سامانه آنلاین تامین به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به صرف زمان و هزینه زیاد، امورات و مسائل خود را از طریق این سامانه بررسی کنند و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهند.

مقاله پیشنهادی: تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی؛ مراحل، روش‌ها، شرایط و مدارک لازم

روش اعتراض به سوابق تامین اجتماعی دارای کسری کارکرد یا اشکال

اهمیت سوابق بیمه تامین اجتماعی موجب شـده تا شهروندان نسبت به استعلام و اعتراض به سوابق تامین اجتماعی آگاه باشنـد و شیوه انجام آن را بیاموزند. در این بخش روش ورود به سایت اعتراض به سابقه‌ای که دارای کسری کارکرد یا اشکال است، را برای شما توضیح می‌دهیم.

برای ورود به سامانه اعتراض به سوابق تامین اجتماعی کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

1- در ابتدا باید به سایت سازمان تامین اجتماعی وارد شوید. سپس برای استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی خود، باید یکی از گزینه‌های ثبت نام یا ورود به سامانه را انتخاب کنید. اگر قبلا در این سامانه ثبت نام نکرده‌اید، ابتدا باید نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنید، سپس از قسمت ورود به سامانه به حساب کاربری خود وارد شوید.

مراحل اعتراض به سوابق تامین اجتماعی

مراحل اعتراض به سوابق تامین اجتماعی

2- نام کاربری که همان کد ملی شما است، به همراه گذرواژه را در قسمت‌های مربوطه وارد کنید و گزینه ورود را بزنید.

مراحل اعتراض به سوابق تامین اجتماعی

مراحل ثبت اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی

3- در این مرحله، بعد از ورود به حساب کاربری خود، از منوی بالا، گزینه بیمه‌شـدگان را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه بیمه‌شـدگان، تمام خدمات مرتبط با بیمه‌شـدگان در دسترس شما قرار می‌گیرد و سپس از این لیست باید گزینه خدمت سابقه و سپس از منوی خدمت سابقه، اعتراض به سابقه دارای کسری کارکرد یا اشکال را انتخاب کنید. در این بخش سوابق بیمه‌ای شما که در طول سال‌های مختلف توسط کارفرمایان واریز شده‌است، نمایش داده می‌شود. بررسی‌های لازم را انجام دهید و در صورت وجود مغایرت یا اشکال، می‌توانید از سمت چپ تصویر گزینه ویرایش را انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی برای شما: استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به ۲ روش حضوری و آنلاین

بعد از انجام این‌کار، لیست مربوط به سال‌های مدنظر بالا می‌آید و شما می‌توانید تعداد روزهای هر ماه که برای شما بیمه رد شده‌است را مشاهده کنید. همچنین در قسمت پایین آن کادرهایی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید تعداد روزهای صحیحی که باید برای شما بیمه رد می‌کردند را هم اضافه کنید. در مرحله آخر وقتی تمام روزها را دقیق وارد کردید، از منوی پایین پنجره باز شده گزینه تایید را انتخاب کنید.

4- اکنون مجددا لیست جدید به صورت کلی برای شما نمایش داده می‌شود که بعد از کنترل آن، در صورت اطمینان از صحیح بودن اطلاعات وارد شـده، از گوشه‌ی پایین سمت راست، روی گزینه تایید و ارسال کلیک کنید تا درخواست اعتراض به سوابق تامین اجتماعی برای شما ثبت شود.

بعد از تکمیل این فرآیند اعتراض شما به سوابق بیمه‌ای ثبت شده است. سازمان تامین اجتماعی با دریافت این اعتراض به بررسی شرایط شما می‌پردازد. سپس در صورتی که اعتراض شما درست باشد و بخشی از بیمه شما توسط کارفرمای‌تان پرداخت نشده باشد، این سازمان کارفرما را ملزم به پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی شما می‌کند.

نحوه اعتراض به سابقه بیمه ناموجود

در ابتدای مقاله نحوه ثبت اعتراض به سوابق تامین اجتماعی را به صورت کامل توضیح دادیـم تا افرادی که دارای کسری کارکرد هستند یا بخشی از حق بیمه آن‌ها توسط کارفرما پرداخت نشـده، بتوانند به سادگی امکان ثبت اعتراض را داشته باشند. در برخی موارد کارمندان یا کارگران می‌خواهند به سوابق بیمه ناموجود اعتراض کنند. در این موارد هم می‌توانید از طریق سامانه تامین اجتماعی، درخواست خود را ثبت کنید.

مقاله پیشنهادی: بازرسی تامین اجتماعی؛ آشنایی کامل با نحوه درخواست بازرسی بیمه تامین اجتماعی

تفاوت اعتراض به بیمه ناموجود با کسری کارکرد این است که در این بیمه، هیچ گونه حق بیمه‌ای توسط کارفرما پرداخت نشـده‌است. بنابراین، اگر به تازگی متوجه شده‌اید که حق بیمه شما پرداخت نشـده‌است باید برای اعتراض به سوابق بیمه، گزینه بیمه ناموجود را انتخاب نمایید.

برای اعتراض به سوابق بیمه ناموجود باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا وارد سایت سازمان تامین اجتماعی شودید. از قسمت ورود به سامانه، به حساب کاربری خود وارد شوید.
 2. از منوی بالا، قسمت بیمه‌شـدگان را انتخاب کنید و از منوی بیمه شـدگان، گزینه خدمت سابقه را انتخاب کنید. سپس از عناوین نمایش داده شده، گزینه اعتراض به سوابق بیمه ناموجود را انتخاب نمایید.
 3. بعد از انتخاب گزینه اعتراض به سوابق بیمه ناموجود، به صفحه دیگری وارد می‌شوید که باید فرآیند اعتراض خود را از این‌جا آغاز کنید. از قسمت پایین صفحه، گزینه جدید را انتخاب کنید.
 4. در این مرحله فرم اعتراض به سوابق بیمه ناموجود برای شما نمایش داده می‌شود؛ جهت ثبت اعتراض به سابقه دارای کسری کارکرد یا اشکال باید این فرم به صورت کامل تکمیل شود.
 5. فرم مذکور را پر کردن گزینه‌هایی مانند نام استان، شهر، شعبه، نوع بیمه، شماره کارگاه، تاریخ شروع فعالیت، تاریخ پایان فعالیت، نام کارفرما و آدرس کارگاه تکمیل نمایید و سپس آن را ذخیره کنید.

با انجام این فرآیند درخواست اعتراض به سوابق بیمه ناموجود برای شما ثبت می‌شود. در ادامه این درخواست به مسئولین سازمان تامین اجتماعی برای بررسی ارسال می‌شود. در صورتی‌که شما در کارگاه یا شرکت خاصی کار کرده باشید و حق بیمه شما توسط کارفرمای مربوطه پرداخت نشده باشد، سازمان تامین اجتماعی کارفرما را ملزم به پرداخت حق بیمه می‌کند.

نکات مورد توجه در مورد اعتراض به سوابق تامین اجتماعی

شرایط کاری این روزها، افراد زیادی را به اعتراض نسبت به سابقه بیمه وادار می‌کند. به همین دلیل روش‌های ثبت اعتراض به سوابق بیمه دارای کسری کارکرد یا اشکال و سوابق بیمه ناموجود را برای شما شرح دادیم. در ادامه این مطلب، نکاتی که برای اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی باید بدانید را بیان کرده‌ایم.

 • سازمان تامین اجتماعی امکان ثبت اعتراض را به‌صورت حضوری و غیرحضوری برای بیمه‌شـدگان در سامانه سازمان تامین اجتماعی فراهم کرده است.
 • برای ثبت اعتراض حضوری باید به یکی از شعب کارگزاری بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید و برای ثبت اعتراض غیرحضوری می‌توانید به سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید.
 • اگر کارفرما بخشی از حق بیمه شما را پرداخت کرده است اما تعدادی از روزها یا ماه‌ها را واریز نکرده‌است، باید بعد از ورود به حساب کاربری، به قسمت اعتراض به سوابق دارای کسری با اشکال بروید.
 • در صورتی که کافرما حق بیمه شما را اصلاً پرداخت نکرده است، باید بعد از ورود به حساب کاربری گزینه اعتراض به سوابق بیمه ناموجود را بزنید.

بدو شک باید فرم مربوط به اعتراض به سابقه ناموجود یا اعتراض به کسری کارکرد را به طور کامل پر کنید، بعد از آن اعتراض شما ثبت می‌شود.

اعتراض به سوابق بیمه تامین اجتماعی برای دریافت حق بیمه

فراهم شـدن روش‌های آنلاین استعلام و اعتراض به سوابق تامین اجتماعی، بخش زیادی از فرآیند اعتراض را ساده‌تر کرده است. کارفرمایان به دلایل گوناگونی ممکن است در پراخت حق بیمه کارمندان یا کارگران کوتاهی کننـد. اشکال در سابقه بیمه، مشکلات زیادی را برای افراد به وجود می‌آورد. به همین دلیل توصیه می‌شود، هر چند وقت یکبار، استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی خود را بگیرید. سپس در صورت نیاز به اعتراض، اقدامات لازم را انجام دهید.

اعتراض به سوابق تامین اجتماعی موضوعی بود که در این مقاله از بیمه دات کام به آن پرداختیم و روش اعتراض به سابقه دارای کسری کارکرد و سابقه ناموجود را برای مخاطبان به طور کامل توضیح دادیم. در صورتی که بعد از مطالعه این مقاله نکته یا سوالی داشتیـد، می‌توانید از قسمت نظرات، سوالات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
11 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

سامانه روادید الکترونیکی evisa.mfa.ir؛ بررسی شرایط درخواست ویزا به صورت آنلاین

دیگر برای دریافت ویزا نیازی به مراجعه حضوری نیست! آموزش ثبت نام و بررسی شرایط صدور ویزای الکترونیکی به کمک سامانه روادید الکترونیک را در این مقاله بخوانید.

07 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

آموزش کامل ثبت نام در سامانه سماح برای سفر به کربلا + معرفی امکانات این سایت

با توجه به حجم گسترده زائران کربلا، ثبت نام در سامانه سماح برای سفر در دوران اربعین اجباری شد. آموزش گام به گام ثبت نام سایت سماح را در این مقاله بخوانید!

06 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

بررسی مشخصات فنی و ظاهری شورولت تریل بلیزر ۲۰۲۴

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی و ظاهری شورولت تریل بلیزر 2024، مزایا و معایب آن پرداخته ایم؛ برای آشنایی با این خودرو و ویژگی‌های آن، این مقاله را مطالعه کنید.

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

سوابق بیمه تامین اجتماعی: روش‌های استعلام سابقه تامین اجتماعی در 1401

راهنمای سریع استعلام و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

خدمات بیمه تامین اجتماعی شامل چه پوشش‌هایی می‌شود

هر آنچه در مورد خدمات و پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی باید بدانید را اینجا بخوانید!

02 فروردین 1402 / اطلاعات بیمه ای

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
منصور اوموی میلان‌هستم از‌شهرستان‌ ماکو
07 اسفند 1401

سلام من بعد از اخراج شدن از طریق اداره کار شکایت کرد م‌از کار فرمام بیمه منو کم ریخته بود محکوم شد و به‌ ناچار خلق بیمه منو واریز کرد بعد درخواست بيمه بیکاری کردم الان ۸ماه دارن بازی میدن منو به من میگه پرونده فرستادیم استان جهت‌ برسی منتظر جواب هستیم این قدر رفتم بيمه امدم به‌ جان بچم از زندگی سير شدم هر لحظه میخوام خودمو دار بزنم ایقدر گرفتارم حدودن‌۱۵سال هم‌سابقه بيمه دارم خواستم بدونم چقدر طول می کشد سابقه بشینه ممنونم از همتون اگر جواب بدین يا راهنمایی کنید که‌ چکار کنم کجا برم

  کارشناس بیمه
  10 اسفند 1401

  سلام. احتمالا سابقه شما باید بر اساس بخشنامه ادعای سابقه در سیستم تامین اجتماعی منظور شود. این مورد زمان بر است باید صبر کنید چون باید چند کمیته سابقه شما را تایید کنند.

مسلم
12 اسفند 1401

سلام درسال 19/12/75سربازی رفتم یکسال سابقه بیمه داشتم ولی داخل سایت بیمه نیست

  کارشناس بیمه
  13 اسفند 1401

  سلام. از طریق سایت تامین اچتماعی این موضوع را پیگیری کنید.

سعید میرزایی رافع
10 فروردین 1402

سلام وقتتون بخیر من از تاریخ 1391/4/1 تا تاریخ 1394/12/29 در یک شرکت مشغول بودم طبق استعلامی هم که قبل از الکترونیکی شدن سابقه ها داشتم کامل حق بیمه ام رو پرداخت کرده بودن
ولی الان سابقه ام رو نگاه میکنم از تاریخ 1391/4/1 تا تاریخ 1392/3/31 سابقه ام موجود نیست دوبار درخواست غیر حضوری زدم میگه تو این تاریخ حق بیمه ای پرداخد نشده یه بارم حضوری رفتم یه نیم ساعتی تو سیستمشون مشغول بودن بعذ گفتن درست شده ولی هنوز سابقه ام وارد نشده واسه اون یک سال
الان باید چیکار کنم
چه مدارکی واسه اعتراض حضوری لازمه؟

  کارشناس بیمه
  12 فروردین 1402

  سلام سعید عزیز
  باید ابتدا به اون شعبه ای که حق بیمه شما واریز شده و الان سابقه خودت را مشاهده نمیکنی مراجعه کنید تا آنها پیگیری کنند البته با شناسنامه و کارت ملی و شماره بیمه به مسول امور نامنویسی شعبه مراجعه کنید

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید