20 دسامبر 2023

همه چیز در رابطه با سازمان تامین اجتماعی

امنیت اجتماعی یک حق انسانی‌ست. این حق برای محافظت در برابر خطرات زندگی و نیازهای اجتماعی لازم و ضروری است! سازمان تامین اجتماعی امنیت درآمد و حفاظت از سلامت را تضمین کرده و در نتیجه به پیشگیری و کاهش فقر کمک می‌کند. این نهاد وظیفه خود را از طریق ارائه مزایای نقدی یا غیر نقدی با هدف تأمین دسترسی به خدمات درمانی و همچنین امنیت درآمد در طول چرخه زندگی به افراد پرداخت می‌کند.

خدمات سازمان تامین اجتماعی ایران در زمان بیماری، بیکاری، آسیب شغلی، زایمان، مسئولیت های خانوادگی و همچنین در دوران بازنشستگی و پیری به افراد تعلق می‌یابد. سازمان تأمین اجتماعی، سرمایه گذاری مهمی را در رفاه کارگران و جامعه به عنوان یک سازمان انجام داده است. حال اگر می‌خواهید با عملکردهای سازمان تامین اجتماعی ایران آشنایی بیشتری داشته باشید، این مطلب را از دست ندهید.

تعریف کلی سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی، یکی از بزرگترین سازمان‌های درمانی غیر دولتی در کشور است که ماموریت آن پوشش کارگران حقوق بگیر و مشاغل آزاد است.

هنگامی که کارگری در یک محل به اشتغال می‌پردازد، کارفرما باید وی را بیمه کند ولی صاحبان کسب و کار اجباری به بیمه شدن نخواهند داشت. در این مطلب به صورت کامل و شفاف با سازمان تامین اجتماعی آشنا خواهید شد.

تاریخچه سازمان تامین اجتماعی، بهترین شناسانامه و معرف او

در واقع تاریخچه هر سازمانی بهترین شناسنامه و معرف آن سازمان به حساب می‌آید. تاریخچه سازمان تامین اجتماعی به سال 1301 برمی‎‌گردد که در آن نظام بازنشستگی روی خوشش را به روی تمامی کارکنان نشان داد. این نهاد سه اصل مهم را به یادگار گذاشت:

 1. حقوق و تامین خاص: برای کسانی که پس از خدمت کردن توانایی فعالیت خود را از دست می‌دهند.
 2. مقرری خاص: برای کسانی که به علت اتفاق یا رویدادی از کار افتاده می‌شوند
 3. همچنین کارفرما باید به حمایت از خانواده‌های افرادی بپردازد که در خدمت او بوده‌اند و فوت شده‌اند.

در اولین قدم‌های شکل‌گیری نهاد تامین اجتماعی، طرح تشکیل «صندوق احتیاط کارگران راه‌آهن» در سال ۱۳۰۹ به تصویب دولت رسید. سپس ساخت راه آهن سراسری برای حفظ حقوق کارگرانی که مشارکت در ساخت راه‌آهن داشتند اجرا شد.این قدم، باعث شد تا سازمان بیمه تامین اجتماعی بیش از پیش در میان مردم محبوب شود. سپس این سازمان مردمی از حقوق بیمه‌شدگان در مقابل خطرات ناشی از کار، ازکارافتادگی، سنوات کاری، پرداخت مستمری بازنشستگی و… حمایت ‌کرد.

شرایط بیمه تامین اجتماعی

برای این‌که بتوانید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرید، باید شرایطی را قبل از اقدام داشته باشید. برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که شرکت به نام خود ثبت می‌کنند، گرفتن کد بیمه کارگاهی برای فعالیت شرکت و کارکنان ضروی است. بیمه تامین اجتماعی خدمات زیادی را برای بیمه‌گزاران در نظر گرفته است. برای برخورداری از این خدمات کافی است از طریق اداره تامین اجتماعی یا سایت تامین اجتماعی، بیمه‌ای مناسب با شرایط خود را انتخاب نمایید. سازمان تامین اجتماعی کشور بخش زیادی از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار داده است.

مطلب پیشنهادی : کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی

شرایط دیگر شامل موارد زیر است: 

 1. آقایان می‌بایست به منظور تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تامین اجتماعی دارای کارت پایان خدمت باشند.
 2. باید سابقه پرداخت حداقل 30 روز حق بیمه وجود داشته باشد..

حال اگر کارت پایان خدمتی در کار نبود و شما حداقل 30 روز حق بیمه را پرداخت نکرده باشید، باید حرفه‌ای را فرا بگیرید، برای آن پروانه کسب دریافت کنید تا بتوانید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرید.

 • حداکثر سن پذیرش برای بیمه شدن 50 سال است.
 • متقاضیانی که بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشند، از شرط سنی معاف خواهند شد.
 • اگر فردی برای یک بار هم که شده با سازمان تامین اجتماعی قرارداد بیمه اختیاری منعقد کرده باشد تا سه ‌بار حق انعقاد قرارداد بیمه اختیاری را بدون شرط سنی خواهد داشت.

ارکان سازمان تامین اجتماعی به شرح زیر است:

مطمئنا هر نهادی از بخش‌های مختلفی ساخته شده است. در این سازمان، هیئت‌های زیر به عنوان ارکان مهم شناسایی شده اند:

 • هیأت امنا
 • هیأت‎ مدیره
 • مدیرعامل
 • هیأت نظارت

سازمان بیمه تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان

حال که مقداری با سازمان تامین اجتماعی ایران آشنا شدید، بهتر است با ویژگی‌های حمایتی سازمان بیمه تامین اجتماعی بیشتر آشنا شوید. این سازمان تا به حال، ۱۳ میلیون نفر را تحت پوشش خود قرار داده و از آنها حمایت می‌کند. البته که با درنظر گرفتن افراد خانواده بیمه‌شدگان، جمعیت تحت پوشش این سازمان برای خدمات درمانی به بیش از ۲۷ میلیون نفر می‌رسد. بیمه‌شدگان می‌توانند با پرداخت حق بیمه به این سازمان از مزایای آن استفاده کنند. بیمه شدگان تامین اجتماعی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

بیمه شدگان اجباری:

این بیمه شدگان در واقع همان کارکنانی هستند که باید کارفرما آن‌ها را بیمه کرده و 23٪ از حق بیمه‌ی آنها را نیز پرداخت کند. 7٪ مابقی حق بیمه از حقوق بیمه‌شده کسر می‌شود.

بیمه‌شدگان اختیاری:

بیمه‌شدگان اختیاری جز افرادی هستند که به صورت خویش فرما بیمه دریافت می‌کنند. پیرو این داستان، افراد دارای بیمه خویش‌فرما یا بیمه خوداشتغالی، می‌توانند با پرداخت کردن حق بیمه از امکانات و خدمات رفاهی بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند.

همچنین افرادی که دارای شغل آزاد هستند (کارگران ساختمانی، آرایشگران، خیاطان و…) می‌توانند تحت پوشش بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی قرار بگیرند و از خدمات آن بهره‌مند شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیمه مشاغل آزاد به اینجا مراجعه کنید.

آیا سازمان تامین اجتماعی یک سازمان دولتی است؟

برخلاف تصور برخی از افراد، سازمان تامین اجتماعی یک سازمان دولتی نیست، بلکه این سازمان عمومی و غیردولتی بوده که بخش زیادی از منابع مالی آن از حق بیمه‌ها تامین می‌شود. این سازمان متکی به منابع دولتی نیست. در حقیقت، هر یک از کارفرماها و کارگران هر ماه باید مبلغ مشخصی را به عنوان حق بیمه به این سازمان پرداخت کنند. بیمه‌گزاران با این پرداختی، هم خود را بیمه کرده هم منابع مالی این سازمان را تامین می‌کنند.

از این رو، تمامی درآمدها و همچنین سرمایه‌های سازمان تامین اجتماعی متعلق به اقشار تحت پوشش بیمه در نسل‌های پی در پی است. بنابراین، امکان ادغام این سازمان با هیچ سازمان یا موسسه دولتی و غیردولتی وجود ندارد.

اضلاع مثلث شکل‌ دهنده سازمان تامین اجتماعی

تکیه‌گاه‌های سازمان تامین اجتماعی را در زیر لیست کرده‌ایم:

1. مشارکت سه‌جانبه کارفرمایان

2.  بیمه‌شدگان و دولت در عرصه‌های مختلف سیاستگذاری

3. تصمیم‌گیری‌های کلان و تأمین منابع مالی

سه ویژگی عمده برای موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی

اصولا سازمان‌های غیر دولتی دارای سه ویژگی مشترک هستند:

 • واحد سازمانی مشخصی دارند.
 • با اجازه قانون تشکیل می‌شوند.
 • عهده دار انجام وظایف و خدمات عمومی می‌باشند.

ده سازمان و موسسه وابسته به نهادهای غیردولتی

نمونه‌هایی از سازمان‌هایی که دولتی نیستند، در زیر مطرح شده‌اند:

 • شهرداری ها
 • بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی
 • جمعیت هلال احمر
 • کمیته امداد امام خمینی(ره)
 • بنیاد شهید انقلاب اسلامی
 • بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
 • کمیته ملی المپیک ایران
 • بنیاد پانزده خرداد
 • سازمان تبلیغات اسلامی
 • سازمان تأمین اجتماعی

اهداف سازمان تامین اجتماعی؛ کار سازمان تامین اجتماعی چیست؟

همسویی با اهداف کلان نظام اقتصادی کشور از اهداف اصلی سازمان تامین اجتماعی‌ست. در واقع، اصول و روش‌های این سازمان طوری طراحی شده است که این اهداف را سرلوحه راه خویش قرار دهند. از طرفی رونق فعالیت‌های تولیدی و صنعتی باعث ازدیاد جمعیت تحت پوشش بیمه و تقویت منابع مالی این سازمان می‌شود. از طرف دیگر، پوشش بیمه‌ای کارگران به افزایش اطمینان خاطر، ایجاد شدن امنیت روحی و سلامت جسمی و در نهایت ارتقای بهره‌وری نیروی کار منجر می‌گردد.

تعهدات و خدمات سازمان تأمین اجتماعی

خدمات سازمان تامین اجتماعی و تعهدات این سازمان نسبت به گذشته افزایش داشته است. سازمان تامین اجتماعی تلاش کرده تا با عرضه انواع بیمه، اقشار مختلف با شرایط خاص را تحت پوشش خود قرار دهد. برای مثال، تا چند سال پیش دانشجویان یا فریلنسرها نمی‌توانستند از بیمه خدمات درمانی همراه با سابقه استفاده کنند و فقط تحت پوشش درمان بودند؛ اما اکنون می‌توانند با پرداخت حق بیمه، نه تنها خودشان به صورت مستقل حق درمانشان را پرداخت کنند، بلکه سابقه‌ای هم برایشان در نظر گرفته شود. در مورد تعهدات سازمان تامین اجتماعی در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

تعهدات و خدمات سازمان تامین اجتماعی به سه دسته کلی زیر تقسیم می‌شود:

 • بیمه شدگان
 • کارفرمایان
 • مستمری بگیران

هر یک از این دسته‌ها دارای خدمات بیمه‌ای مرتبط به خود هستند. بعضی از بیمه‌ها را به طور کامل در بیمه دات کام برای شما توضیح داده‌ایم. همچنین اگر پرسشی هم داشته باشید، در بخش کامنت می‌توانید بنویسید تا کارشناسان به آن‌ها پاسخ دهند. البته فقط موارد توضیح داده شده است و هیچ ارتباطی بین بیمه دات کام و سازمان تامین اجتماعی وجود ندارد. پیگیری‌های مربوطه را باید خودتان از طریق کارگزاری‌های تامین اجتماعی در کشور انجام دهید.

خدمات بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

خدمات کارفرمایان شامل موارد زیر است:

 • حوادث ناشی از کار
 • دریافت نرم افزار ارسال حق بیمه
 • تسهیلات قانونی
 • پیمانکاران
 • کارگاه های تازه تاسیس

خدمات مستمری هم شامل موارد زیر هستند:

موارد دیگری هم وجود دارند که سازمان تامین اجتماعی برای آن‌ها قوانینی گذاشت است. البته هر یک زیرمجموعه خدمات بالا هستند؛ اما از آنجا که بیشترین مورد سوال را دارند، ما برای این‌ها هم مقاله جداگانه‌ای نوشته‌ایم:

البته در مقاله خدمات بیمه تامین اجتماعی به طور کامل توضیح داده‌ایم. در ادامه برای تعدادی توضیحات بیشتری نوشته‌ایم.

سامانه نسخه الکترونیک بیمه تامین اجتماعی

نوشتن نسخه به روش سنتی مشکلات خاص خود را دارد. مثلاً امکان دارد کارمند داروخانه نتواند نسخه را به درستی بخواند؛ به موارد این چنینی، مصرف بی‌رویه کاغذ و گم شدن نسخه را هم اضافه کنید. سامانه نسخه الکترونیک خدمتی جدید از سازمان تأمین اجتماعی است که به کمک آن پزشکان می‌توانند نسخه بیماران را در سامانه تأمین اجتماعی ثبت کنند. این کار از طریق شماره ملی بیمار انجام می‌شود و در پنل او ثبت می‌شود. هنگامی که بیمار به داروخانه یا مراکز درمانی دیگر مثل آزمایشگاه یا تصویربرداری مراجعه می‌کند، کافی است شماره ملی خود را به مسئول دریافت نسخه ارائه دهد. هر زمان هم که خود بیمار به نسخه داشته باشد، می‌تواند از طریق وب‌سایت تامین اجتماعی آن را مشاهده کند.

مزایای تامین اجتماعی چیست؟

عموما سوال بیمه‌گزاران این است که خدمات تامین اجتماعی برای افراد چه مزایایی دارد؟ به طور کلی، برخی از مزایای بیمه تامین اجتماعی در ادامه بیان شده است.

 1. داشتن دفترچه­‌های درمانی
 2. فراهم بودن امکان استفاده از خدمات درمانی و پزشکی رایگان درمانگاه‌‌ها و بیمارستان‌‌های تامین اجتماعی
 3. امکان بازنشستگی و دریافت کردن مستمری
 4. دارا بودن بیمه ازکارافتادگی
 5. بیمه بیکاری و تخصیص حقوق در دورۀ بیکاری
 6. کمک­‌های بلاعوض در مواردی مثل ازدواج
 7. پرداخت هزینۀ درمان‌هایی مثل پروتز (به‌‌جز عمل‎‌های زیبایی)
 8. مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به طور کامل از طریق سایت
 9. امکان مشاهده سوابق بیمه با موبایل

گاهی اوقات پیش می‌آید که بیمه‌گزار برای مشاهده سوابق کاری خود به سایت تامین مراجعه می‌کند اما سوابق ثبت شده او با چیزی که خودش فکر می‌کند متفاوت است. اگر از اشتباه به وجود آمده مطمئن هستید، می‌توانید جهت اعتراض به سوابق تامین اجتماعی اقدام کنید.

وظایف کلی سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه‌شده

این نهاد غیردولتی در ازای دریافت حق بیمه از بیمه‌گزاران، وظایف زیر را بر عهده دارد:

 • ارائه بیمه درمانی که با صدور دفترچه درمان تامین اجتماعی صورت می‌گیرد.
 • تعهدات بلندمدت مانند پرداخت مستمری بازنشستگی به بیمه‌شده و بازماندگان او.

تعهدات سازمان تامین اجتماعی

اگر بخواهیم مسئولیت سازمان تامین اجتماعی را بررسی نماییم، می‌توان این مسئولیت‌ها را در دسته‌بندی‌های زیر جای داد:

بازنشستگی

قطعا خودتان بهتر می‌دانید که پرداخت مستمری بازنشستگی بعد سنوات کاری، از جمله کاراترین و مهم‌ترین وظایف سازمان تامین اجتماعی‌ست. به طوری که اکثر مردم سازمان تامین اجتماعی را با همین نام و خدمت می‌شناسند و در ذهنشان جا افتاده است. در حقیقت، بیمه‌شده پس از گذشت مدتی که معمولاً بین 25 تا 30 سال کاری است-در طول آن حق بیمه پرداخت می‌کرده است-بازنشسته می‌شود و می‌تواند از حقوق بازنشستگی استفاده کند.

حال شاید بپرسید اگر بیمه‌شده دیار فانی را وداع گفته یا به اصطلاح فوت کند، تکلیف مستمری بازنشستگی چه می‌شود؟ در این صورت، خانواده و افراد تحت سرپرستی او، می‌توانند همچنان این مستمری بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی را دریافت کنند.

فوت بیمه‌شده

اگر بیمه‌شده به هر دلیلی فوت کند. این بیمه تامین اجتماعی است که وظیفه دارد هزینه کفن و دفن را به خانواده متوفی پرداخت کند. این هزین، تحت عنوان هزینه فوت نام می‌گیرد. در واقع، نیازی نیست خانواده متوفی پول کفن و دفن را بپردازند..به این روش بیمه تامین اجتماهی قصد دارد بخشی از هزینه‌های وارده را کاهش داده و به نوعی از خانواده بیمه‌شده حمایت به عمل آورد.

ازکارافتادگی:

امکان دارد به هر دلیلی بیمه‌شده از کار افتاده شود. این دلایل از کار افتادگی می‌تواند شامل حوادث ناشی از کار باشد یا در اثر بیماری‌هایی که از بالا رفتن سن نشات می‌گیرند! در هر صورت، دلیل هرچه که باشد بیمه‌شده حق قانونی‌ درخواست مستمری از تامین اجتماعی دارد. همچنین، وظیفه‌ی سازمان تامین اجتماعی این است که مستمری بازنشستگی را به بیمه‌شده پرداخت کند.

تعهدات کوتاه‌مدت و نقش بیمه تامین اجتماعی در قبال آن‌ها

بخشی دیگر از وظایف سازمان تامین اجتماعی را در قالب تعهدات کوتاه‌مدت زیر ارایه کرده‌ایم:

بیماری

همانطور که اشاره شد، ازکارافتادگی موقت که ناشی از حوادث و یا بیماری‌ها باشد، مشمول دریافت غرامت بیماری خواهد شد. بیمه‌گزار می‌تواند برای دریافت غرامت بیماری به سازمان تامین اجتماعی درخواست دهد. در این حالت پرداخت غرامت بیماری بستگی به مدت ‌زمان بستری یا استراحت بیمه‌شده دارد. برای دریافت غرامت بیماری سه حالت زیر فرض شده است:

 1. زمانی که بیمه‌شده 7 روز پشت سرهم در بیمارستان بستری باشد یا مدت استراحت پزشکی‌اش در طول سال از 15 روز کمتر باشد.(ارایه گواهی پزشکی کافی ‌ست)
 2. بیمه‌شده بیشتر از هفت روز در بیمارستان بستری باشد یا مدت استراحت پزشکی او در طول سال بیشتر از 15 روزباشد. در این صورت، باید پزشک معتمد بیمه وی را ویزیت کند.
 3. اگر تعداد مرخصی‌های بیمه شده از 60 روز گذشته باشد. شورای پزشکی باید آن را تایید کند.

اروتز و پروتز:

این وسایل که تحت عنوان وسایل کمک پرشکی و اعضای مصنوعی بدن یاد می‌شوند؛ اروتز و پروتز می‌گویند. در حالتی که بیمه‌شده به هریک از این وسایل احتیاج داشته باشد، از این امکان برخوردار است که کمک هزینه اروتز و پروتز را از بیمه تامین اجتماعی مطالبه نماید.

بیمه بیکاری:

وقتی که دلیل بیکاری بیمه‌شده غیرارادی باشد، یعنی فرد در اثر عوامل کاری بیکار شده ولی در هر زمان آماده به کار باشد و شرایط کاری برایش فراهم نشده باشد می‌تواند در یک مدت زمان کم از بیمه و حقوق بیکاری استفاده کند.

انواع جرایم تامین اجتماعی چیست؟

گاهی بیمه‌گزار در قبال تامین اجتماعی در پرداخت حق بیمه دیرکردهایی دارد که این امر مشمول جریمه می‌شود:

 1. جریمه به علت عدم ارسال لیست بیمه کارکنان
 2.  جریمه به علت تاخیر در پرداخت حق بیمه

هزینه های درمانی خارج از تعهد سازمان تامین اجتماعی

 • هزینه‌ اعمال زیبایی مانند : رینوپلاستی، آبدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی و …
 • هزینه های مربوط به تصادفات
 • هزینه‌های مربوط به نزاع و درگیری
 • هزینه های نازائی مانند: IVF ، IUI، ZIFT ، GIFT
 • هزینه های مربوط به بلایای طبیعی مانند: سیل و زلزله
 • هزینه‌های مربوط به جنگ و شورش
 • هزینه های مربوط به کاشت حلزون
 • هزینه های مربوط به پیوند اعضا

همانطور که گفته شد سازمان تامین اجتماعی در صدد یاری به تمامی بیمه‌گذاران عزیز برآمده و تمام تلاش خود را در جهت کاهش هزینه‌های درمان آن‌ها می‌کند. با داشتن سازمانی همچون سازمان تامین اجتماعی دیگر نگران این دست از هزینه‌ها نخواهید بود.

منابع درآمد سازمان تامین اجتماعی

در خصوص اینکه دقیقاَ درآمد سازمان تامین اجتماعی از چه منابعی تامین می‌شود، نمی‌توان چند منبع دقیق را بیان کرد؛ اما در حالت کلی موارد زیر بیان شده است:

 • حق بیمه
 • فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های تابعه
 • وجوه حاصل از خسارات و جریمه‌ها
 • کمک و هدایا

در حال حاضر، جمعیت بیمه شده اصلی سازمان تامین اجتماعی حداقل 14 میلیون نفر است که با در نظر گرفتن خانواده‌های تحت پوشش به 42 میلیون نفر می‌رسد. دیگر احتمالاَ خودتان بتوانید مجموع درآمد ماهانه را حساب کنید. حداقل حق بیمه پرداختی با احتساب درمان 600 هزار تومان است.

نکته مهم اینکه در حال حاضر امکان پرداخت حق بیمه به صورت آنلاین و از طریق خود سایت به آدرس https://tamin.ir/ وجود دارد. همچنین اینکه نسخه کاغذی دفترچه حذف شده است. با اینکه حذف نسخه کاغذی چالش‌هایی را به همراه داشته است؛ اما نسبت به حضور مستقیم در کارگزاری و منتظر ماندن در صف طولانی خیلی بهتر است. برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل، علاوه بر سایت تأمین می‌توانید از طریق اپلیکیشن و پیامک هم عملیات تسویه را انجام دهید.

مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی

تامین اجتماعی دارای چندین مرکز درمانی از جمله بیمارستان و درمانگاه است. هزینه درمانی پرداختی در این مراکز بسیار کم (در حد فرانشیز) یا رایگان است. همچنین هر سال این سازمان با شرکتی برای بیمه تکمیلی قرارداد می‌بندد. دقت داشته باشید که بیمه تکمیلی برای خود سازمان نیست. در صورت نارضایتی بیمه شدگان از خدمات آن شرکت، سال بعد با شرکت دیگری قرارداد بسته خواهد شد.

در ادامه چند بیمارستان مهم تامین اجتماعی در سراسر کشور را معرفی کرده‌ایم:

 • بهمن درشهر تبریز
 • عالی نسب آذربایجان شرقی
 • امام رضا آذربایجان غربی
 • سبلان اردبیل
 • ارس اردبیل
 • غرضی اصفهان
 • نجف آباد اصفهان
 • بیمارستان هشتگرد
 • بیمارستان البرز در استان البرز
 • سلمان بوشهر
 • مهر برازجان
 • فیاض بخش تهران
 • لبافی نژاد تهران
 • آیت الله کاشانی تهران
 • لواسانی تهران
 • میلاد تهران
 • امام رضا اسلامشهر
 • 15 خرداد ورامین
 • معیری تهران
 • شریعت رضوی تهران
 • هدایت تهران
 • 12 بهمن تهران
 • شهریار استان تهران
 • 17 شهریور خراسان رضوی
 • تربت حیدریه
 • فارابی خراسان رضوی
 • بجنورد
 • امیر المومنین اهواز
 • امیرکبیر اهواز
 • شهید مصطفی خمینی بهبهان
 • شهدا شوشتر
 • شفا مسجد سلیمان
 • 17 شهریور آبادان
 • امام موسی کاظم (ع) خوزستان
 • اما حسین (ع) زنجان
 • امید ابهر
 • شفا سمنان
 • صاحب الزمان زاهدان
 • تامین اجتماعی سیستان و بلوچستان
 • بهشتی شیراز
 • رازی قزوین
 • تاکستان استان قزوین
 • امام رضا (ع) قم
 • تامین اجتماعی کاشان
 • تامین اجتماعی سقز
 • تامین اجتماعی سنندج
 • کاشانی کرمان
 • غرضی سیرجان
 • زرند کرمان
 • شهدای کرمانشاه
 • حضرت معصومه (ص) کرمانشاه
 • بیمارستان یاسوج
 • خاتم گنبد
 • حکیم جرجانی گلستان
 • حضرت رسول (ص) گیلان
 • بیمارستان خرم آباد
 • نرگس دورود
 • رازی چالوس
 • شفا بابلسر
 • ولی عصر قائم شهر
 • حکمت ساری
 • بوعلی نکا
 • بیمارستان ساوه
 • بیمارستان شازند
 • بیمارستان امام اراک
 • خلیج فارس هرمزگان
 • دکتر غرضی ملایر
 • آتیه همدان
 • شهدای کارگر یزد

همچنین بیمه‌گذاران عزیز می‌توانند برای راهنمایی هرچه بهتر در رابطه با سازمان تامین اجتماعی با کارشناسان بیمه دات کام همراه باشند و سوالات خود را در قسمت نظرات همین بخش بنویسند تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی آن‌ها باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
وحیدامیری
02 مارس 2024

سلام،،ایاباید،دراخرسال،تمام،معوقه،های،مربوط،به،ان،سال،را،پرداخت کرد،،منظورحق،بیمه های،ماهیانه،است

  person
  نویسنده بیمه
  03 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  بله در پایان هر سال باید تسویه حساب صورت گیرد.

person
مریم
29 فوریه 2024

سلام مدرسه غیرانتفاعی کار می کردم و کارفرما ترک کار اجباری رد کرده ، آیا امکان اصلاح تاریخ ترک کار وجود دارد تا بیمه ام قطع نشود؟ اگر امکان اصلاح هست تا چه زمان کار فرما فرصت دارد؟

  person
  نویسنده بیمه
  02 مارس 2024

  سلام دوست عزیز
  این مورد را باید از اداره کار بپرسید.

person
عادل
25 فوریه 2024

سلام باقانون جدید20سال سابقه و60سال سن بازنشست می شم یابشتر

  person
  نویسنده بیمه
  26 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  فعلا بخشنامه ای در خصوص قانون جدید ابلاغ نشده است که نظر بدهیم.

person
بی سما
24 فوریه 2024

سلام 20سال سابقه دارم و57سال سن ایا3سال دیگربا60سال سن بازنشست می شم ویا 5سال دیگه با62سال سن باتوجه به قانون جدید

  person
  نویسنده بیمه
  26 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  فعلا بخشنامه ای در خصوص قانون جدید ابلاغ نشده است که نظر بدهیم.

person
عادل
22 فوریه 2024

سلام 18سال سابقه و55سال سن دارم چندسال دیگربازنشسته می شم باچه حقوقی .باتشکرازشما

  person
  نویسنده بیمه
  24 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  دو سال دیگه حق بیمه واریز کنید با ۲۰ سال سابقه بیمه حداقل مستمری همان سال بازنشستگی را دریافت می کنید.

person
نیما
20 فوریه 2024

درود .من برای بیمه بیکاری اقدام کردم نماینده تامین اجتماعی جواب داده که عدم تایید بعلت. باتوجه به افزایش تعداددرخواست بیکاری ازشرکت مذکور مقرری بیکاری ازطریق کمیته استانی بررسی خواهد شد. میخواستم بدونم امکان تایید شدن هست یانه

  person
  نویسنده بیمه
  20 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  بله امکان تایید شدن است.

person
محمدرضا
30 ژانویه 2024

سلام ضمن خسته نباشید میخواستم ازنحوه خرید وشرایط بیمه دوره سربازی آگاهی داشه باشم

  person
  نویسنده بیمه
  04 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  برای خرید بیمه سربازی می توانید از طریق سایت تامین اجتماعی اقدام کنید. امکان خرید بیمه سربازی به صورت نقد و اقساط در دسترس شما قرار دارد. برای خرید بیمه سربازی باید دو سال سابقه بیمه نیز داشته باشید.

person
محمدرضا
30 ژانویه 2024

سلام میخواستم بپرسم آیا بیمه صندوق عشایر به بیمه تامین اجتماعی مربوط می‌شود یعنی ما حق بیمه ای که درصندوق عشایر واریز میکنیم برا ما سابقه تامین اجتماعی محسوب می‌شود یا خیر باتشكر

  person
  نویسنده بیمه
  04 فوریه 2024

  سلام دوست عزیز
  خیر حساب نمی شود هر صندوق جداگانه است و هیچ ربطی بهم دیگه ندارند.

person
رضا
25 ژانویه 2024

با سلام پدر من 23سال سابقه بیمه داره شغلشم میکانیک موتورهای کشاورزی بوده و. بنا ب دلایل حقوق کم امده بیرون سنشم 50 سال داره ایا میتونه بازنشستگیشو بخره یا حتما باید سنش ب 60 برسه

  person
  نویسنده بیمه
  27 ژانویه 2024

  سلام دوست عزیز
  باید حتما ۶۰ سال سن داشته باشد.

person
محسن
22 ژانویه 2024

سلام
من برای خرید بیمه سربازی از طریق سایت اقدام کردم و بعد از پرداخت 9 قسط و موقع پرداخت قسط دهم ماژول درگاه پرداخت حذف شده و هیچ اطلاعاتی از پرداخت قبلی هم در سامانه وجود ندارد نکنه اینکه اس ام اس تایید پرداخت 9 قسط برام ارسال شده الان باید چه کاری انجام بدم

  person
  نویسنده بیمه
  22 ژانویه 2024

  سلام محسن عزیز
  بروید شعبه و یا کارگزاری سازمان مراجعه کنید تا آنها پیگیری کنند.

person
مصطفی
12 ژانویه 2024

سلام
اینکه بازرس برای بازرسی میاد درست ولی چجوری میشه کسی که حضور ندارو بنویسه لیست و بدون پرسش از کارفرما مگه امکان داره اگر دروع بگه اون فردی که سوال شده چی اصلا بازرسی چه جوری که نوشتن بازرسی فلان تاریخ اومده و اسم یک نفرو که حضور نداشته نوشته از کجا از کی مگه میشه از بقیه بپرسی کی هست یا نیست بنویسی بره بعد جریمه بزنن که لییتش این فرد که تاریخ قبل اومدیم نوشتن بازرسا رد نشده اینرو توضیح میدید لطفا؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 ژانویه 2024

  سلام دوست عزیز
  بازرس تامین اجتماعی موظف است به همه کارگاه ها و شرکت ها برای بازرسی سر بزند و تمامی بازرسان تا شخص را در کارگاه ها نبیند و مشخصات آن را دریافت نکند نام آن فرد را بعنوان کارگر ثبت نمی کند اگر مشکلی در فرایند این کار است باید به حراست تامین اجتماعی مراجعه کنید تا آن ها پیگیری کنند.

person
قاراع چول
03 ژانویه 2024

اگر در بخش اعمور بیمه ای شرکت بزگ وشناخته شده ای باقدمت بالای ۷۰الی۸۰سال سال سابقه تولیدی در کشوری به عناوین مختلف گارگران آن کارخانه رادو دره کنند وتقریبا بیمه ای کنند بابامه تکمیلی که فقط نامی از آن باشد؟؟؟که بیمه دارندودرعوض حق بیمه ای که کسر می‌کنند تقریبا ن هيچ چیزی به آنان باز پرداخت نشود !!!؟؟؟حکم قانون به مدیران آن کار خانه چیست؟!اگر جواب بدهيد تشکر میکنم،نام مستعار من قاراع چول (به معنای جوانمرد)میباشد

  person
  نویسنده بیمه
  03 ژانویه 2024

  سلام دوست عزیز
  این مشکلات باید از طریق شکایت در اداره کار پیگیری شود.

person
کارمندم
25 دسامبر 2023

سلام مجدد
آیا کسی که قبلا از طریق مرکزی که در اونجا مشغول به کار بوده حدود 4 سال بیمه شده و الان به واسطه ی قطع همکاری دیگه براش بیمه رد نمیشه میتونه خودش رو بیمه (بیمه خویش فرما) کنه؟
بیمه خویش فرما هم بازنشستگی داره یا صرفا خدمات درمانی هستش؟

  person
  نویسنده بیمه
  25 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  بله میتوانید بیمه حرف و مشاغل آزاد شوید با نرخ های مختلف و حق بیمه پرداخت کنید بازنشستگی ۰ فوت ۰ از کارافتادگی و درمان دارد.

person
کارمندم
25 دسامبر 2023

با سلام
یک شرکت تازه تاسیس جهت اقدام بیمه نمودن پرسنل از کجا و چگونه باید اقدام نماید؟
در این خصوص نیاز به مشاوره و راهنمایی حتی در ازای پرداخت هزینه دارم.
با تشکر

  person
  نویسنده بیمه
  25 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  باید با مدارک شرکت و مدارک کارفرما به واحد بازرسی شعبه و یا کارگزاری سازمان مراجعه کنید تا آنها فرایند کار را به شما بگویند مشاوره تخصصی تامین اجتماعی هم است که شما را راهنمایی کند.

person
مرتضی
21 دسامبر 2023

سلام من کارگر یک پالایشگاه در بيرجند بودم ک متاسفانه ب دلیل حریق از بین رفته میخاستم بدونم بیمه بیکاری ب من تعلق میگیره یا ن؟؟

  person
  نویسنده بیمه
  23 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  باید آخرین کارگاه یک سال سابقه داشته باشید که به شما بیمه بیکاری تعلق بگیرد

person
اصغر
20 دسامبر 2023

سلام 17سال سنوات بیمه ای کارگران باربر دارم وسه سال سابقه جبهه داوطلب الان 56سال سن دارم بعلت پوکی شدید استخوان ودیسک گردن ونخاع ودیسک کمر که مستنداتش موجوده الان توانای کارگری راندارم حتی انگشتان دستم با کوچک ترین ضربه ای میشکنه ازشما خواهشمنده برای ازکارافتادگی یا بازنشستگی راهنمایم کنید .ممنون وسپاسگذارم

  person
  نویسنده بیمه
  20 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  شما با این بیماریها شرایط از کارافتادگی کلی را ندارید و با این سن و سابقه هم شرایط بازنشستگی را ندارید باید تا سن ۶۰ سالگی صبر کنید.

person
پویا
12 دسامبر 2023

سلام.کسیکه میخواد بیمه اختیاری شود در معاینات ابتدایی بیماری فتق مشکل ایجاد می‌کنه؟

  person
  نویسنده بیمه
  13 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  خیر مشکلی ایجاد نمی شود. می توانید بیمه اختیاری را تهیه نمایید.

person
عزیزی
10 دسامبر 2023

سلام من معلم مدرسه غیرانتفاعی با بیمه 15روز هستم میخواستم کد بیمه ای و سابقه بیمه ای که برام رد شده رو دریافت کنم چونکه فکر میکنم بیمه برام رد نمیکنن و فقط از حقوقم کسر شده

  person
  نویسنده بیمه
  11 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  شما می توانید با مراجعه به سامانه تامین اجتماعی سوابق بیمه خود را دریافت نمایید.

person
اباصلت فیاضی
09 دسامبر 2023

سلام میخواستم بدونم هزینه انتقال ۱۰۵ ماه بیمه صندوق روستایی وعشایری به تامین اجتماعی چقدره

  person
  نویسنده بیمه
  10 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  محاسبه مابه التفاوت بستگی به آخرین دستمزد شما و کل حق بیمه کسر شده پرداختی شما در آن صندوق دارد.

person
عینو
03 دسامبر 2023

سلام بازرس بیمه اومدن مغازه من و اسم یه نفر ک من نمیشناسم رو رد کردن باید چکار کنم ک اونا قبول کنن همچین شخصی،برای من کار نمیکرده

  person
  نویسنده بیمه
  03 دسامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  بروید واحد امور بازرسی کد کارگاه دریافت کنید و در لیست بیمه برای ایشان ترک کار ارسال کنید تا جریمه نشوید.

person
فریبا
14 نوامبر 2023

من یه بازمانده هستم بازرس باید بیاد تایید بکنه الان ۱۵ روز که هنوز نیومده چقدر طول میکشه که بیاد ممنون

  person
  نویسنده بیمه
  18 نوامبر 2023

  سلام. مدتی زمان می برد. می توانید موضوع را به صورت حضوری پیگیری کنید.

person
محمدرضاباعزت
06 نوامبر 2023

سلام اینجانب محمدرضا
تهی چند سال در یک شرکت مشغول به کار بودم و حقوق ماهانه به صورت دستی پرداخت میشده به بنده
از سال 1391/11/1تا1394/4/30
الان اون شرکت قطع همکاری کرده رفتم اداره بیمه میگن که باید فیش حقوقی بیارین متاسفانه چون نقدی بود نمیتونم وشرکت هم لیستی که اونجا مشغول بودم رو در اختیارم نمیگذاره
سوالم از جناب عالی اینه که باید چجوری به اداره بیمه ثابت کنم که اونجا کار میکردم ومنو بیمه نکردن
بنده رو راهنمایی کنین متشکرم باعزت

  person
  نویسنده بیمه
  07 نوامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  باید مدارک و مستندات ارائه بدهید تا تامین اجتماعی قبول کند مثلا حقوق های واریزی ۰ کارت ورود و خروج و غیره.

person
سارا
21 اکتبر 2023

سلام.من تنها بازمانده خانواده هستم و مستمری بگیر تأمین اجتماعی شیراز هستم.آیا میتونم در دوره های آموزشی فنی حرفه‌ای به صورت رایگان استفاده کنم؟
و اینکه مدارک لازم رو از کجا باید تهیه کنم که به سازمان فنی حرفه‌ای ارائه بدم؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  person
  نویسنده بیمه
  23 اکتبر 2023

  سلام دوست عزیز
  شما باید به خود مرکز فنی و حرفه ای مراجعه کنید و شرایط ثبت نام در شغل مورد نظر را بپرسید.

person
سید
12 اکتبر 2023

سلام بنده در مردادماه امسال طی قراردادی ۳ماهه ترک کارم از سوی شرکت زده شد
بدلیل زایمان همسرم با توافق سرپرست قسمت به مرخصی بدون حقوق رفتم ولی دراهرماه
متوجه شدم ترک کار ردکردن ،خلاصه رفتم دنبال بیمه بیکاری الان سازمان میگه چون ۲روز در ماه آخر بیمه کسری داری باید تکلیف مشخص بشه بعد الان ۴ماهه هنوز تصمیم جدی نگرفتن ناگفته نماند من دچار شکستگی از ناحیه کمرم هستم و یکماه استعلاجی داشتم ولی بخاطردو روز هم بیمه بیکاری وهم استعلاجی بلاتکلیفه ،راهنمایی کنید ممنون؟

  person
  نویسنده بیمه
  14 اکتبر 2023

  سلام دوست عزیز
  دو روز کسری کارکرد مانع از دریافت بیمه بیکاری نمیشود از طریق واحد امور فنی بیمه شدگان شعبه پیگیری کنید.

person
ز.کرمانی
06 اکتبر 2023

سلام .روز خوش .سوالی داشتم . برای یه شرکت تازه تاسیس که در حد ۳الی ۴ ماه هست که ثبت شده ، به جهت بیمه کردن کارکنان سازمان ، نیاز هست حتما مکانی به عنوان شرکت ثبت شده باشه؟ یعنی چون کار شرکت طوری هست که دورکاری داره ، هنوز مکان ثابتی نداره و افراد دورکار هستند، ولی برای بیمه ی کارکنان، آیا نیاز به دادن اجاره نامه ی این شرکت به اداره ی بیمه هست یا نه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  person
  نویسنده بیمه
  07 اکتبر 2023

  سلام دوست عزیز
  بله باید حتما مکانی برای فعالیت شرکت داشته باشید تامین اجتماعی بدون مکان ثابت اقدامی نمیکند.

person
مرتضی
18 سپتامبر 2023

آیا کارگاه های زیر ۵ نفر ملزم به ارایه لیست بیمه و پرداخت حق بیمه هستند؟

  person
  نویسنده بیمه
  19 سپتامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  بله الزامی است چه یک نفر و چه چند صد نفر باید لیست بیمه ارسال شود.

   person
   مهدی
   19 نوامبر 2023

   با سلام
   خیر طبق قانون کار که تامین اجتماعی نیز ملزم به رعایت آن است زیر ۹ نفر کارمند تعهدی برای کارفرما برای بیمه کردن کارمندان نیست و فقط ملزم به بیمه کردن یک نفر از کارمندان خود است.

    person
    نویسنده بیمه
    19 نوامبر 2023

    سلام دوست عزیز
    خیر همچنین قانونی نداریم کارفرما موظف است همه کارگران را بیمه کند.

person
فرهاد
16 سپتامبر 2023

با سلام
برادرم مغازه خشكشويي داره و بعلت بيماري ميگرن شديد پاره وقت به مغازه اش سر ميزده و براي اينكه مغازه رونق داشته باشه برادر كوچيكترم پاره وقت پيش اون كار ميكرده و تقريبا در طول يكسال مبلغ ٢٤ ميليون تومان اداره بيمه تامين اجتماعي بيمه براش بريده در صورتي كه اصلا نه كارفرما كه برادرم باشه و نه اون برادرم كه پاره وقت كار ميكرده پيش اون با حقوق ٣ ميليون تومان اسمي رد نكردن براي اداره بيمه ، آيا امكان داره بازرسي اومده باشه خودش اسم رد كرده باشه در ثاني ١٠ ميليون هم سه ماه قبل پرداخت كردن الباقي ١٤ ميليون ميگن تا ندهي نميتوني حق بيمه رو متوقف كني با چند بار مراجعه و پاس كاري دوباره مبلغ ٨ ميليون هم براش رد كردن كه اصلا اونجا كار نميكرده باز ميگن بايد بدي اين چه جور قانوني هستش كه فقط دارن زور ميگن و ميتونم به كجا شكايت كنم لطفا راهنمايي بفرماييد با تشكر

  person
  نویسنده بیمه
  17 سپتامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  برادر عزیز بازرس تامین اجتماعی حضوری به خشکشویی مراجعه کرده و برادر شما بعنوان کارگر اسم خودش را به بازرس گفته و امضا هم کرده است برادر شما اطلاع داشته است به برادر دیگر شما که بعنوان کارفرما معرفی کرده نگفته است بازرس تامین اجتماعی الکی که بازرسی نمیکند.

person
نقی معصوم‌زاده
14 سپتامبر 2023

سلام‌من تو یه کارگاه نقاشی صافکاری ده ساله کار میکنم چهارساله بیمه منواز جای دیگ رد کرده الان دیگ اونجارو هم جمع کرده دیگه بیممو نمیریزه کارمنده بیمه هم میاد اینا به ما میگن خودتونو بهشون نشون ندیدن در هارو میبندن
ما چجوری درخواست بدیم بازرس بیمه بیاد اونجا؟
ممنون میشم جوابمو بدین🙏

  person
  نویسنده بیمه
  17 سپتامبر 2023

  سلام دوست عزیز
  به سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید و درخواست بازرسی دهید.

person
هادی
21 ژوئن 2023

سلام وعرض ادب.بنده ازپارسال جهت ازکارفتادگی اقدام کردم برج۱۰کمسیون رفتم برج۱۲نتیجه درسایت اعلام شدوتاییدشدم بالای۶۶درصدازسامانه غیرحضوری مراحل برقراری مستمری ازکارفتادگی انجام دادم وتاالان که واردبرج۴سال جدیدشدیم خبری ازسازمان به من نشده درسامانه هم زده درحال برسی شعبه صدورحکم ایااین همه معطلی طبیعیه وروال اداریش همینه؟البته عرض کنم بنده فاقدمعاینات بدواستخدام بودم.لطف میکنیدبفرماییدکه چقدرطول میکشه کارهای اداری…ممنون میشم جواب بدین..‌باتشکرازوقتی ک میزارید

  person
  نویسنده بیمه
  01 جولای 2023

  کاربر گرامی
  چون معاینات قبل از استخدام را ندارید (که همان ماده ۹۰ است) پرونده شما با مشکل مواجه شده است لذا به واحد امور مستمری‌ها شعبه مراجعه کنید تا آنها پیگیری کنند.

person
ادم سربزیر وبی کس که حقشوفعلا خوردن مدیران
19 ژوئن 2023

باسلام بنده 20سال ب بالاسابقه بیمه داشتم برای بنده اتفاق ناگواری پیش اومد وبنده راازکاراخراج کردن .درحقیقت بنده ب بیماری اعتیادگرفتارشدم .وازکاراخراجم کردن میشه بنده راراهنمایی کنی چکاربایدبکنم که حق زحمات من به هدر نرون وسرم بی کلاه نماند باتشکرازکارشنا س محترم .

  person
  نویسنده بیمه
  19 ژوئن 2023

  سلام دوست عزیز. باید از طریق اداره کار برای بازگشت بکار و یا دریافت مزایا نگرفته شکایت کنید.

person
حسین
22 مه 2023

سلام وقت بخیر، اگر خانمی ۱۹ بیمه پرداخت کرده باشه و ۵۵سال سن داشته باشه میشه بازنشته شه؟

  person
  نویسنده بیمه
  23 مه 2023

  سلام حسین عزیز. بله میتوانند؛ مشکلی ندارد. اما اگر با ۲۰ سال سابقه بیمه بازنشسته شوید حداقل دستمزد را کامل دریافت میکنید و بهتر است.

person
زینب
01 آوریل 2023

سلام من حدود دوسال در کارگزاری بیمه مشغول کارم،،،چرا به کارگزاری کار ویژه ای داده نمیشه و چرا کارمندان کارگزاری استخدام نمیکنند ما کارمون از سازمان بیشتره حقوق و مزایا خیلی کمتر؟

  person
  کارشناس بیمه
  02 آوریل 2023

  سلام زینب عزیز
  استخدام در تامین اجتماعی فقط از طریق آزمون امکان پذیر است و کارگزاری تامین اجتماعی یک شرکت حقیقی است

person
علی
01 آوریل 2023

سلام امسال ازمون داره سازمان یا نه و من پدرم بازنشسته تامین اجتماعی یعنی بازنشسته همکار جانباز بوده ایا الویت دارم یا نه یعنی امتیازی برام حساب میشه چیزی

  person
  کارشناس بیمه
  02 آوریل 2023

  سلام علی عزیز
  فعلا سازمان برای آزمون امسال بیانیه صادر نکرده است ۰۲ فرزند جانباز در استخدام امتیاز ویژه دارند و سهمیه دارند

person
علی
31 مارس 2023

سلام ایا امسال ازمون داره سازمان تامین اجتماعی و برای فرزندان بازنشسته ی جانباز سهمیه ای لحاظ میشود

  person
  کارشناس بیمه
  01 آوریل 2023

  سلام علی عزیز
  فعلا در تاریخ 12 فروردین 1402،بابت آزمون استخدامی تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۲ برنامه ای اعلام نشده است.

person
عباسعلی آقاخانی مهیاری
26 مارس 2023

سلام .چرا عنوان افرادی پس از۳۰ سال خدمت بازنشسته شده اند در سازمان مستمری بگیر گفته میشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

  person
  کارشناس بیمه
  27 مارس 2023

  سلام دوست عزیز. مستمری دریافت دائمی و مستمر چیزی است. مستمری بگیران افرادی هستند که به صورت ماهیانه و دائمی مبلغی را دریافت می‌کند. اشکال این امر کجاست؟

   person
   یا زهرا
   31 مارس 2023

   سلام من پدرم جانباز۲۵درصدوبازنشسته سازمان تامیناجتماعی وبرام نامه امدکه جایگزین بشم وبه جاش برم سرکار ولی به ی دلایل نامعلوم منو ردک ردن من هم بابام کارکرده هم جانبازهم خودم لیسانس مدیریت دارم بهنظرشماکارشناس عزیزچکارکنم راهنماییم کنید توروخدا ایا میتونید جایگزین پدرم در سازمان بشم

    person
    کارشناس بیمه
    01 آوریل 2023

    سلام دوست عزیز
    بخشنامه ای در خصوص اینکه بدون آزمون جای پدر خود سرکار بروید وجود ندارد میتوانی در آزمون شرکت کنید و سهمیه جانبازی پدر استفاده کنید

person
صادق
04 مارس 2023

سلام
من 17سال سن دارم و مشغول به کار هستم کار فرما میگوید دوماه بیمه رد شده است از کجا سابقه بیمه خودرا ببینم سایت سابقه سیم‌کارت بنام میخواست که من چون 18سالم نشده سیم‌کارت بنام ندارم.

  person
  کارشناس بیمه
  04 مارس 2023

  سلام صادق عزیز. به کارگزاری تامین اجتماعی مراجعه کنید تا پیگیری کنند و سوابق را به شما بگویند.

person
میترا . ن
27 فوریه 2023

سلام من خانم با 11 سال پرداخت حق بیمه و 46 سال سن دارم آیا شرایط برای بازنشستگی دارم ؟

  person
  کارشناس بیمه
  01 مارس 2023

  سلام. خیر شما شرایط یازشستگی را ندارید.

person
منصور اوموی میلان هستم ‌از شهرستان ماکو هستم فقط لطفا منو راهنمایی کنید
26 فوریه 2023

سلام من‌‌بیمه بیکاری اقدام کردم ۸ماه هستش هنوز بجاي نرسیدم به من اینومیگن‌میگه جهت ادعا سابقه فرستادیدم استان اورمیه من‌ماندم چقدر طول میکشه این جواب بیادمن‌واقعا ماندم زیر فشار بعضی‌موقع میخوام خودمو دار بزنم ‌اینقدر تحت فشار هستم‌‌حدودا ۱۵سال هم سابقه دارم اینها کی میخواد دستمونو بگیره ‌میترسم ‌بعداز تلف شدن من ‌بدن

  person
  کارشناس بیمه
  01 مارس 2023

  سلام دوست عزیز. خودتان سابقه بیمه را از طریق سایت تامین اجتماعی بگیرید و به صورت مستقیم بروید پیگیری کنید.

person
mahdihajian@gmail.com
11 فوریه 2023

چهار ماهه با بیمه تامین اجتماعی مشکل دارم آبان را پرداخت کردم مشاغل آزاد به سابقه نرفت مراجعه به شعبه کردم گفتن اشکال سیستمی با مراجعه و نامه نگاری پول به حساب برگشت بعد از گذشت بیشتر از دوماه، دوباره آبان را پرداخت کردم باز به سابقه نرفت چند بار به شعبه مراجعه کردم دستی برایم سابقه زد گفتم این دفعه آذر را اینترنتی پرداخت نکنم رفتم کارگزاری فیش گرفتم پرداخت کردم دوباره بعد از گذشت چند روز دوباره به سابقه نرفت چند روز دیگه نره سابقه بیمه ام قطع میشه چون تا یک اسفند وقت داره دیگه نمیدانم چکار کنم دوبار تو سایت شکایت کردم هزار بار به شعبه مراجعه کردم کسی جواب درست نمی‌دهد

  person
  نویسنده بیمه
  11 فوریه 2023

  سلام دوست عزیز
  پیش ریس شعبه هم بروید تا ایشان شخصا پیگیری کند اگر نتیجه نگرفتی به حراست در اداره کل تامین اجتماعی مراجعه کنید

person
حسین
06 ژانویه 2023

سلام،از سال 96تا 98 کفالت مادرم را در استان دیگری داشتم حدود 1000کیلومتر با محل زندگی فعلی من فاصله دارد،در حال حاضر میخواستم کفالت را باطل کنم،درخواست اینجانب از طریق سایت ثبت نمیشود، شعبه مورد نظر گفت درخواستم را از طریق شعبه ای که زندگی میکنم برایشان فکس کنم،من درخواست را نوشتم رفتم شعبه ای که زندگی میکنم ولی به من گفتند که فکس نمیکنن،الان من چیکار کنم؟آیا می‌توانند کار مرا انجام ندهند؟چرا مردم را اینقدر اذیت میکنن؟در حالی که همون شعبه گفته فکس کنید اینا انجام نمی‌دن.

  person
  نویسنده بیمه
  07 ژانویه 2023

  سلام دوست عزیز
  شما بروید آن شعبه ای که الان حق بیمه واریز میکنید یک درخواست کتبی به ریس شعبه بنویسید تا ریس دستور بدهد تا اون درخواست شما را از طریق اتوماسیون اداری به اون شعبه ارسال کنند

person
علی افتخاری
13 نوامبر 2022

در جایی آمده طبق مصوبه شورای عالی سازمان تامین اجتماعی در جای دیگه آمده طبق مصوبه هیات امنا و صندوقهای تابعه سازمان تامین اجتماعی؛ چه فرقی با هم دارند؟

  person
  کارشناس بیمه
  15 نوامبر 2022

  سلام بعضی از مصوبات توسط هیات امنا و بعضی توسط مصوبه شورای عالی و بعضی توسط هیت مدیره تصویب میشود و خیلی فرق دارند چون منلا بعضی ها در غالب بخشنامه و بعضی ها در غالب دستور اداری و غیره صادر میشوند

person
نویسنده بیمه
15 سپتامبر 2022

سلام نسترن عزیز
بله میتوانید طلاق نامه خودت را ببرید شعبه تامین اجتماعی تا آنها پیگیری کنند

person
فرزاد
27 آگوست 2022

سلام و وقت بخیر.من ۳۲ سالمه و به مدت ۸ سال کارگری میکردم و سابقه بیمه کارگری داشتم.الانم ۲ ساله که کارمند یکی از اداره ها ی دولتی هستم و در مجموع ۱۰ سال سابقه بیمه دارم که وقتی از سایت بیمه هم پرینت میگیرم سوابق بیمه ای همون ۱۰ سال ذکر شده و کلا از اول تا الان تامین اجتماعی هستم.اما سازمانی که مشغول به کار شدم میگه چون اون بیمه شرکت خصوصی بوده و الان شما کارمند رسمی هستی اون ۸ سال رو برات لحاظ نمیکنیم و باید ۳۰ سال خدمت کنی تا بازنشست بشی.درست میگن؟اگه قرار باشه من ۳۰ سال برا سازمان کار کنم مجموع سابقه بیمه من ۳۸ سال بیمه میشه و ۶۰ سال سن دارم.میشه که وقتی ۳۰ سال بیمم پر شد با سن ۵۲ سالگی بازنشست بشم؟لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  person
  کارشناس بیمه
  29 آگوست 2022

  سلام بستگی دارد کدام اداره کار میکنید و بیشتر ادارات تابع قوانین خاص خودشان هستند.

person
امیر
14 آگوست 2022

سلام
من دارم پی دی اف قوانین و مقررات تامین اجتماعی رو میخونم
دو تا سوال دارم
سوال اولم اینه که بعضی جاها ارکان سازمان شامل شورای عالی کار،هیات مدیره،مدیر عامل و هیات نظارت بعضی جاها نوشته هیات امنا ،هیات مدیره ،مدیر عامل و هیات نظارت
کدوم درست شورای عالی یا هیات امنا؟اگه هیات امنا درست پس شورای عالی چی میشه؟ایا شورای عالی هنوزم وجود داره؟
سوال دومم من تو فایل دیدم شورای عالی شامل وزیر رفاه و تامین اجتماعی و وزیر کار و تامین اجتماعی و….
هم وزیر رفاه و تامین اجتماعی و هم وزیر کار و تامین اجتماعی داریم ؟
خواهش می‌کنم جواب سوالمو بدین

  person
  کارشناس بیمه
  20 آگوست 2022

  سلام ۰۱ هیات امنا ۰۲ شورای عالی در خود ارکان سازمان نیست در کنار سازمان تامین اجتماعی هستند

person
مهدی
13 آگوست 2022

سلام
بنده به دلیل اینکه پدرم در سن ۶۷ سالگی دچار بیماری و ضعف قوای جسمانی شده اند از ایشان وکالت تام گرفتم که کارهای مربوط به بازنشتگی ایشان را انجام دهم , ایشان حدود ۹ سال و سه ماه بیمه دارند و میخواهیم مابقی تا ده سال رو از بیمه خریداری کنیم ؛ امروز پس از مراجعه بنده به واحد بازنشستگی اداره بیمه تامین اجتماعی ؛ متصدی مربوطه به بنده گفتند که شما با وجود اینکه وکالت تام از سمت ایشون دارید قادر با انجام کارهای بازنشستگی پدر خود نیستید و ایشان حضوری باید تشریف بیاورند و این یک قانون است !!!
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  person
  کارشناس بیمه
  15 آگوست 2022

  سلام اولا درخواست بازنشستگی که غیر حضوری است دوما به متصدی مستمریها شعبه بفرمائید شما کسری سوابق وی را حساب کنید فیش بدهید من پرداخت کنم تا همراه با پرداختی فیش پدرم را بیاورم

person
Ate
04 جولای 2022

با سلام من به مدت۴ سال بیمه قالی بافی پرداخت کردم که بعلت دیسک کمر دکتر اجازه قالی بافی به من ندادن وبیمه من قطع شد الان که سنم ۵۵ سال هست میتوانم برای ۶ سال بعد بصورت یکجا حق بیمه را پرداخت کنم وبا ۱۰ سال سابقه مستمری دریافت کنم

  person
  کارشناس بیمه
  05 جولای 2022

  سلام دوست عزیز، اصولا امکان واریز زودتر وجود ندارد.

person
یه مسلمان‌آبرومند
01 جولای 2022

سلام13 سال سابقه ببمه دادم وچندسال بیکارم وسن ۵۷سال ام وحال ارکجا بابدبیارم زندگی خود را تامبن نمایم تا جال بیمار ومستاصل شدیم نمیشه مارا کمک‌کنید آبرومان نروذ

  person
  کارشناس بیمه
  02 جولای 2022

  سلام دوست عزیز، شرایط را باید داشته باشید تا بازنشست شوید.

person
مجید
22 ژوئن 2022

سلام
شرح شغل اینجانب به مدت 10سال مغایر با انچه در قرار داد من در شرکت هست به بیمه ارائه شده است الان با توجه به اینکه شغل اینجانب جز مشاغل سخت وزیان بار قرار گرفته اینجانب چکار باید انجام دهم که شرح شغل اصلاح گردد

  person
  کارشناس بیمه
  08 جولای 2022

  سلام دوست عزیز، هیچ کاری نمیتوانید بکنید هر شغلی که تو لیست برای شما ارسال شده برای تامین اجتماعی قابل قبول است مگر دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

person
برکادهی
23 مه 2022

سلام وقتتون بخیر
زن بازنشسته تامین اجتماعی هستم ایا میتوانم بیمه تکمیلی شوم و شرایط ان چیست

  person
  کارشناس بیمه
  23 مه 2022

  سلام بله ارتباطی ندارد. خود تامین اجتماعی با شرکت هایی برای بیمه تکمیلی قرارداد می بندد. البته الان فکر میکنیم که مدت زمان ثبت نامش گذشته است.

person
علیرضا بلوچ
09 مه 2022

با سلام وخسته نباشید من یازده سال حق بیمه پرداخت کرده ام و سنم نیز 63 سال می باشد ودرسال 1398تصادفی کردم ماشینی به من زد و فرار کرد که منجر به چندین برروی من گردید و درحال حاضر به علت تصادف و عملهای که کردم از کار افتاده شدم به تایید پزشک قانونی آیا امکان بازنشستگی با چه شرایطی برای بنده امکان پذیر است با تشکر از شما ممنون میشوم پاسخ شما را دریافت کنم از توجه شما سپاس گزارم

  person
  کارشناس بیمه
  12 ژوئن 2022

  سلام دوست عزیز، شما با این سن و سابقه میتوانید بازنشسته شوید مشکلی ندارید.

person
علی مومنی
22 آوریل 2022

بیمه تأمین اجتماعی البرزطلایی هستم ازتاریخ18دی ماه ساعت1/30بامدادبدلیل زمین خوردن دچار شکستگی آر نج شدم پس از1هفته بستری شدن وتحت عمل جراحی قرارگرفتن تاکنون هرجامراجعه کردم اول هزینه درمان را نقدأپرداختم بعداز40،30روزتحمل دردونداری وبیماری اد اره بیمه مذکورمختصری ازهزینه راپرداخته چرانبایدبدون دفترچه باکارت ملی خودازپرداخت هزینه هاوتهیه دارووبیش از12روزبستری دربیمارستان وبیکاری وتنگدستی ازتأمین معیشت ودرما ن خودبهرمندنشدم وهیچگونه وجهی تاکنون بابت بیمه وحق بیمه ازکارافتادگی به من تعلق نگرفته تکلیفم چیه؟

  person
  کارشناس بیمه
  11 ژوئن 2022

  سلام دوست عزیز، باید دید که قراردادی که شما منعقد کردید مشمول چه تعهداتی میشود.

person
Ali khan
16 مارس 2022

سلم من همسرم ازداروهای شیمی درمانی استفاده میکنه اما بنده باوجود پرداخت حق بیمه بهمن ماه توسط کارفرماه وتایید شعبه هنوز نام همسرم تاییدنشده چگوته میتوانم این مشکل حیاتی روحل نمایم

  person
  کارشناس بیمه
  05 آوریل 2022

  سلام دوست عزیز، مشکل حیاتی نیست به کارگزاری سازمان مراجعه کنید تا در قسمت نامنویسی همسر شما را ثبت نام کند.

person
غروب
27 فوریه 2022

آیا فردی که در حادثه تصادف از دنیا رفته، هزینه دفن و کفن به او تعلق می گیرد یا خیر، با این توضیح که گواهینامه نداشته و کارشناس صحنه تصادف را ۵۰، ۵۰ اعلام کرده

  person
  کارشناس بیمه
  28 فوریه 2022

  سلام دوست عزیز، در واقع اگر کسی سابقه بیمه داشته باشد و بیمه شده اصلی باشد، تامین اجتماعی به او هزینه و کفن و دفن پرداخت میکند و کاری به گواهی نامه آن شخص ندارد؛ ولی طبق قانون جدید شخص ثالث دیگر به او دیه تعلق نمیگیرد.

person
علیرضا صفایی امراله
16 دسامبر 2021

سلام ببخشید 14 سال بیمه مشاغل اذاد ریختم و در چزمسازی کار می کردم یک سال است بیمه نریختم به علت ورشکستکی و بی کاری نتوانستم مبلغ بیمه را بریزم 53 سال سن دارم از سال 73 در چرمسازی بودم الن هم ماهی بی میلیون وبانصد ماهیانه درامد دارم از صایق بول که به بانک گذاشتم ازبه علت در امد بایین در دهک 1 قرا دارم لطفا راهنمایی بفرماید که می توانم بازنشته مستمری بگیر شوم با تشکرو دو بچه ویک همسر با خودم 4 نفر هستیم

  person
  کارشناس بیمه
  18 دسامبر 2021

  سلام ، سن بازنشستگی برای آقایان با ۲۰ سال سابقه و ۶۰ سال سن می باشد ، اگر بخواهید برای بازنشستگی با همین سابقه اقدام نمایید باید سن بازنشستگی را گذرانده باشید تا با ۱۴ روز حقوق بازنشست شوید.ا سلام ، سن بازنشستگی برای آقایان با ۲۰ سال سابقه و ۶۰ سال سن می باشد ، اگر بخواهید برای بازنشستگی با همین سابقه اقدام نمایید باید سن بازنشستگی را گذرانده باشید تا با ۱۴ روز حقوق بازنشست شوید.

  person
  هم وطن شما ویک مستصعف
  01 جولای 2022

  سلام13 سال سابقه ببمه دادم وچندسال بیکارم وسن ۵۷سال ام وحال ارکجا بابدبیارم زندگی خود را تامبن نمایم تا جال بیمار ومستاصل شدیم نمیشه مارا کمک‌کنید آبرومان نروذ جواب ندادی دولت کریمه ‌کرم نماید

   person
   کارشناس بیمه
   03 جولای 2022

   سلام دوست عزیز، قانون بازنشستگی برای آقایان سن 60 است باید به سن 60 سال برسید. قانون را نمی توان برای یک نفر استثنا قائل شد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید