04 تیر 1401

سازمان تامین اجتماعی و هرآنچه باید درباره آن بدانید

امنیت اجتماعی یک حق انسانی‌ست. این حق برای محافظت در برابر خطرات زندگی و نیازهای اجتماعی لازم و ضروری‌ست! سازمان تامین اجتماعی امنیت درآمد و حفاظت از سلامت را تضمین کرده و در نتیجه به پیشگیری و کاهش فقر کمک می‌کند. این نهاد وظیفه خود را از طریق ارائه مزایای نقدی یا غیر نقدی با هدف تأمین دسترسی به خدمات درمانی و همچنین امنیت درآمد در طول چرخه زندگی به افراد پرداخت می‌کند.

خدمات سازمان تامین اجتماعی در زمان بیماری، بیکاری، آسیب شغلی، زایمان، مسئولیت های خانوادگی و همچنین در دوران بازنشستگی و پیری به افراد تعلق می‌یابد.سازمان تأمین اجتماعی، سرمایه گذاری مهمی را در رفاه کارگران و جامعه به عنوان یک کل تشکیل داده است. حال اگر می‌خواهید با عملکردهای این سازمان در اجتماع آشنایی بیشتری داشته باشید، این مطلب را از دست ندهید

تعریف کلی سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی، یکی از بزرگترین سازمان‌های درمانی غیر دولتی در کشور است که ماموریت آن پوشش کارگران حقوق بگیر و مشاغل آزاد است.

هنگامی که کارگری در یک محل به اشتغال می‌پردازد، کارفرما باید وی را بیمه کند ولی صاحبان کسب و کار اجباری به بیمه شدن نخواهند داشت. در این مطلب به صورت کامل و شفاف با سازمان تامین اجتماعی آشنا خواهید شد.

تاریخچه سازمان تامین اجتماعی، بهترین شناسانامه و معرف او

در واقع تاریخچه هر سازمانی بهترین شناسنامه و معرف آن سازمان به حساب می‌آید. تاریخچه سازمان تامین اجتماعی به سال 1301 برمی‎‌گردد که در آن نظام بازنشستگی روی خوشش را به روی تمامی کارکنان نشان داد. این نهاد سه اصل مهم را به یادگار گذاشت:

 1. حقوق و تامین خاص: برای کسانی که پس از خدمت کردن توانایی فعالیت خود را از دست می‌دهند.
 2. مقرری خاص: برای کسانی که به علت اتفاق یا رویدادی از کار افتاده می‌شوند
 3. همچنین کارفرما باید به حمایت از خانواده‌های افرادی بپردازد که در خدمت او بوده‌اند و فوت شده‌اند.

در اولین قدم‌های شکل‌گیری نهاد تامین اجتماعی، طرح تشکیل «صندوق احتیاط کارگران راه‌آهن» در سال ۱۳۰۹ به تصویب دولت رسید. سپس ساخت راه آهن سراسری برای حفظ حقوق کارگرانی که مشارکت در ساخت راه‌آهن داشتند اجرا شد.این قدم، باعث شد تا سازمان بیمه تامین اجتماعی بیش از پیش در میان مردم محبوب شود. سپس این سازمان مردمی از حقوق بیمه‌شدگان در مقابل خطرات ناشی از کار، ازکارافتادگی، سنوات کاری، پرداخت مستمری بازنشستگی و… حمایت ‌کرد.

شرایط بیمه تامین اجتماعی

برای این‌که بتوانید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرید، باید شرایطی را قبل از اقدام به درخواست خود به سازمان تامین اجتماعی داشته باشید. برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که شرکت به نام خود ثبت می‌کنند،  گرفتن کد بیمه کارگاهی بیمه برای فعالیت شرکت و کارکنان ضروی است.

مطلب پیشنهادی : کد کارگاهی بیمه تامین اجتماعی

شرایط دیگر شامل موارد زیر است: 

 1. آقایان می‌بایست به منظور تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تامین اجتماعی دارای کارت پایان خدمت باشند.
 2. باید سابقه پرداخت حداقل 30 روز حق بیمه وجود داشته باشد..

حال اگر کارت پایان خدمتی در کار نبود و شما حداقل 30 روز حق بیمه را پرداخت نکرده باشید، باید حرفه‌ای را فرا بگیرید، برای آن پروانه کسب دریافت کنید تا بتوانید تحت پوشش این بیمه قرار بگیرید.

 • حداکثر سن پذیرش برای بیمه شدن 50 سال است.
 • متقاضیانی که بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه را داشته باشند، از شرط سنی معاف خواهند شد.
 • اگر فردی برای یک بار هم که شده با سازمان تامین اجتماعی قرارداد بیمه اختیاری منعقد کرده باشد تا سه ‌بار حق انعقاد قرارداد بیمه اختیاری را بدون شرط سنی خواهد داشت.

ارکان سازمان تامین اجتماعی به شرح زیر است:

مطمئنا هر نهادی از بخش‌های مختلفی ساخته شده است. در این سازمان، هیئت‌های زیر به عنوان ارکان مهم شناسایی شده اند:

 • هیأت امنا
 • هیأت‎ مدیره
 • مدیرعامل
 • هیأت نظارت

سازمان بیمه تامین اجتماعی و بیمه‌شدگان

حال که مقداری با این سازمان آشنا شدید، بهتر است با ویژگی‌های حمایتی سازمان تامین اجتماعی بیشتر آشنا شوید. این سازمان تا به حال، 13 میلیون نفر را زیر بال و پر خود گرفته و از آنها حمایت می‌کند. البته که با درنظر گرفتن افراد خانواده بیمه‌شدگان، جمعیت تحت پوشش این سازمان برای خدمات درمانی به بیش از ۲۷ میلیون نفر می‌رسد.بیمه‌شدگان می‌توانند با پرداخت حق بیمه به این سازمان از مزایای آن استفاده کنند. بیمه شدگان تامین اجتماعی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

بیمه شدگان اجباری:

این بیمه شدگان در واقع همان کارکنانی هستند که باید کارفرما آن‌ها را بیمه کرده و 23٪ از حق بیمه‌ی آنها را نیز پرداخت کند. 7٪ مابقی حق بیمه از حقوق بیمه‌شده کسر می‌شود.

بیمه‌شدگان اختیاری:

بیمه‌شدگان اختیاری جز افرادی هستند که به صورت خویش فرما بیمه دریافت می‌کنند. پیرو این داستان، افراد دارای بیمه خویش‌فرما یا بیمه خوداشتغالی، می‌توانند با پرداخت کردن حق بیمه از امکانات و خدمات رفاهی بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند.

همچنین افرادی که دارای شغل آزاد هستند (کارگران ساختمانی، آرایشگران، خیاطان و…) می‌توانند تحت پوشش بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی قرار بگیرند و از خدمات آن بهره‌مند شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بیمه مشاغل آزاد به اینجا مراجعه کنید.

آیا سازمان تامین اجتماعی یک سازمان دولتی است؟

برخلاف تصور برخی از افراد، سازمان تامین اجتماعی یک سازمان دولتی نیست، بلکه این سازمان عمومی و غیردولتی بوده که بخش زیادی از منابع مالی آن از حق بیمه‌ها تامین می‌شود. این سازمان متکی به منابع دولتی نیست. در حقیقت، هر یک از کارفرماها و کارگران هر ماه باید مبلغ مشخصی را به عنوان حق بیمه به این سازمان پرداخت کنند. بیمه‌گزاران با این پرداختی، هم خود را بیمه کرده هم منابع مالی این سازمان را تامین می‌کنند.

از این رو، تمامی درآمدها و همچنین سرمایه‌های سازمان تامین اجتماعی متعلق به اقشار تحت پوشش بیمه در نسل‌های پی در پی است. بنابراین، امکان ادغام این سازمان با هیچ سازمان یا موسسه دولتی و غیردولتی وجود ندارد.

اضلاع مثلث شکل‌ دهنده سازمان تامین اجتماعی

تکیه‌گاه‌های سازمان تامین اجتماعی را در زیر لیست کرده‌ایم:

1. مشارکت سه‌جانبه کارفرمایان

2.  بیمه‌شدگان و دولت در عرصه‌های مختلف سیاستگذاری

3. تصمیم‌گیری‌های کلان و تأمین منابع مالی

سه ویژگی عمده برای موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی

اصولا سازمان‌های غیر دولتی دارای سه ویژگی مشترک هستند:

 • واحد سازمانی مشخصی دارند.
 • با اجازه قانون تشکیل می‌شوند.
 • عهده دار انجام وظایف و خدمات عمومی می‌باشند.

ده سازمان و موسسه وابسته به نهادهای غیردولتی

نمونه‌هایی از سازمان‌هایی که دولتی نیستند، در زیر مطرح شده‌اند:

 • شهرداری ها
 • بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی
 • جمعیت هلال احمر
 • کمیته امداد امام خمینی(ره)
 • بنیاد شهید انقلاب اسلامی
 • بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
 • کمیته ملی المپیک ایران
 • بنیاد پانزده خرداد
 • سازمان تبلیغات اسلامی
 • سازمان تأمین اجتماعی

اهداف سازمان تامین اجتماعی؛ کار سازمان تامین اجتماعی چیست؟

همسویی با اهداف کلان نظام اقتصادی کشور از اهداف اصلی سازمان تامین اجتماعی‌ست. در واقع، اصول و روش‌های این سازمان طوری طراحی شده است که این اهداف را سرلوحه راه خویش قرار دهند. از طرفی رونق فعالیت‌های تولیدی و صنعتی باعث ازدیاد جمعیت تحت پوشش بیمه و تقویت منابع مالی این سازمان می‌شود. از طرف دیگر، پوشش بیمه‌ای کارگران به افزایش اطمینان خاط، ایجاد شدن امنیت روحی و سلامت جسمی و در نهایت ارتقای بهره‌وری نیروی کار منجر می‌گردد.

مهمترین تعهدات و خدمات سازمان تأمین اجتماعی

سازمان غیردولتی تامین اجتماعی تعهداتی در قبال بیمه‌گزاران به شرح زیر دارد:

 • حمایت در برابر حوادث، بیماری‌ها و بارداری
 • مستمری بازنشستگی
 • مستمری از کارافتادگی
 • مقرری بیمه بیکاری
 • مستمری بازماندگان
 • غرامت دستمزد ایام بیماری
 • پرداخت هزینه وسایل کمک پزشکی
 • کمک هزینه ازدواج
 • هزینه فوت

مزایای تامین اجتماعی چیست؟

عموما سوال بیمه‌گزاران این است که خدمات تامین اجتماعی برای افراد چه مزایایی دارد؟ به طور کلی، برخی از مزایای خدمات بیمه تامین اجتماعی در ادامه بیان شده است.

 1. داشتن دفترچه­‌های درمانی
 2. فراهم بودن امکان استفاده از خدمات درمانی و پزشکی رایگان درمانگاه‌‌ها و بیمارستان‌‌های تامین اجتماعی
 3. امکان بازنشستگی و دریافت کردن مستمری
 4. دارا بودن بیمه ازکارافتادگی
 5. بیمه بیکاری و تخصیص حقوق در دورۀ بیکاری
 6. کمک­‌های بلاعوض در مواردی مثل ازدواج
 7. پرداخت هزینۀ درمان‌هایی مثل پروتز (به‌‌جز عمل‎‌های زیبایی)
 8. مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی به طور کامل از طریق سایت

وظایف کلی سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه‌شده

این نهاد غیردولتی در ازای دریافت حق بیمه از بیمه‌گزاران، وظایف زیر را بر عهده دارد:

 • ارائه بیمه درمانی که با صدور دفترچه درمان تامین اجتماعی صورت می‌گیرد.
 • تعهدات بلندمدت مانند پرداخت مستمری بازنشستگی به بیمه‌شده و بازماندگان او.

تعهدات سازمان تامین اجتماعی

اگر بخواهیم مسئولیت سازمان تامین اجتماعی را بررسی نماییم، می‌توان این مسئولیت‌ها را در دسته‌بندی‌های زیر جای داد:

بازنشستگی

قطعا خودتان بهتر می‌دانید که پرداخت مستمری بازنشستگی بعد سنوات کاری، از جمله کاراترین و مهم‌ترین وظایف سازمان تامین اجتماعی‌ست. به طوری که اکثر مردم سازمان تامین اجتماعی را با همین نام و خدمت می‌شناسند و در ذهنشان جا افتاده است. در حقیقت، بیمه‌شده پس از گذشت مدتی که معمولاً بین 25 تا 30 سال کاری است-در طول آن حق بیمه پرداخت می‌کرده است-بازنشسته می‌شود و می‌تواند از حقوق بازنشستگی استفاده کند.

حال شاید بپرسید اگر بیمه‌شده دیار فانی را وداع گفته یا به اصطلاح فوت کند، تکلیف مستمری بازنشستگی چه می‌شود؟ در این صورت، خانواده و افراد تحت سرپرستی او، می‌توانند همچنان این مستمری بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی را دریافت کنند.

فوت بیمه‌شده

اگر بیمه‌شده به هر دلیلی فوت کند. این بیمه تامین اجتماعی است که وظیفه دارد هزینه کفن و دفن را به خانواده متوفی پرداخت کند. این هزین، تحت عنوان هزینه فوت نام می‌گیرد. در واقع، نیازی نیست خانواده متوفی پول کفن و دفن را بپردازند..به این روش بیمه تامین اجتماهی قصد دارد بخشی از هزینه‌های وارده را کاهش داده و به نوعی از خانواده بیمه‌شده حمایت به عمل آورد.

ازکارافتادگی:

امکان دارد به هر دلیلی بیمه‌شده از کار افتاده شود. این دلایل از کار افتادگی می‌تواند شامل حوادث ناشی از کار باشد یا در اثر بیماری‌هایی که از بالا رفتن سن نشات می‌گیرند! در هر صورت، دلیل هرچه که باشد بیمه‌شده حق قانونی‌ درخواست مستمری از تامین اجتماعی دارد. همچنین، وظیفه‌ی سازمان تامین اجتماعی این است که مستمری بازنشستگی را به بیمه‌شده پرداخت کند.

تعهدات کوتاه‌مدت و نقش بیمه تامین اجتماعی در قبال آن‌ها

بخشی دیگر از وظایف سازمان تامین اجتماعی را در قالب تعهدات کوتاه‌مدت زیر ارایه کرده‌ایم:

بیماری

همانطور که اشاره شد، ازکارافتادگی موقت که ناشی از حوادث و یا بیماری‌ها باشد، مشمول دریافت غرامت بیماری خواهد شد. بیمه‌گزار می‌تواند برای دریافت غرامت بیماری به سازمان تامین اجتماعی درخواست دهد. در این حالت پرداخت غرامت بیماری بستگی به مدت ‌زمان بستری یا استراحت بیمه‌شده دارد. برای دریافت غرامت بیماری سه حالت زیر فرض شده است:

 1. زمانی که بیمه‌شده 7 روز پشت سرهم در بیمارستان بستری باشد یا مدت استراحت پزشکی‌اش در طول سال از 15 روز کمتر باشد.(ارایه گواهی پزشکی کافی ‌ست)
 2. بیمه‌شده بیشتر از هفت روز در بیمارستان بستری باشد یا مدت استراحت پزشکی او در طول سال بیشتر از 15 روزباشد. در این صورت، باید پزشک معتمد بیمه وی را ویزیت کند.
 3. اگر تعداد مرخصی‌های بیمه شده از 60 روز گذشته باشد. شورای پزشکی باید آن را تایید کند.

اروتز و پروتز:

این وسایل که تحت عنوان وسایل کمک پرشکی و اعضای مصنوعی بدن یاد می‌شوند؛ اروتز و پروتز می‌گویند. در حالتی که بیمه‌شده به هریک از این وسایل احتیاج داشته باشد، از این امکان برخوردار است که کمک هزینه اروتز و پروتز را از بیمه تامین اجتماعی مطالبه نماید.

بیمه بیکاری:

وقتی که دلیل بیکاری بیمه‌شده غیرارادی باشد، یعنی فرد در اثر عوامل کاری بیکار شده ولی در هر زمان آماده به کار باشد و شرایط کاری برایش فراهم نشده باشد می‌تواند در یک مدت زمان کم از بیمه و حقوق بیکاری استفاده کند.

انواع جرایم تامین اجتماعی چیست؟

گاهی بیمه‌گزار در قبال تامین اجتماعی در پرداخت حق بیمه دیرکردهایی دارد که این امر مشمول جریمه می‌شود:

 1. جریمه به علت عدم ارسال لیست بیمه کارکنان
 2.  جریمه به علت تاخیر در پرداخت حق بیمه

هزینه های درمانی خارج از تعهد سازمان تامین اجتماعی

 • هزینه‌ اعمال زیبایی مانند : رینوپلاستی، آبدومینوپلاستی، بلفاروپلاستی و …
 • هزینه های مربوط به تصادفات
 • هزینه‌های مربوط به نزاع و درگیری
 • هزینه های نازائی مانند: IVF ، IUI، ZIFT ، GIFT
 • هزینه های مربوط به بلایای طبیعی مانند: سیل و زلزله
 • هزینه‌های مربوط به جنگ و شورش
 • هزینه های مربوط به کاشت حلزون
 • هزینه های مربوط به پیوند اعضا

همانطور که گفته شد سازمان تامین اجتماعی در صدد یاری به تمامی بیمه‌گذاران عزیز برآمده و تمام تلاش خود را در جهت کاهش هزینه‌های درمان آن‌ها می‌کند. با داشتن سازمانی همچون سازمان تامین اجتماعی دیگر نگران این دست از هزینه‌ها نخواهید بود.

همچنین بیمه‌گذاران عزیز می‌توانند برای راهنمایی هرچه بهتر در رابطه با سازمان تامین اجتماعی با کارشناسان بیمه دات کام همراه باشند و سوالات خود را در قسمت نظرات همین بخش بنویسند تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی آن‌ها باشند.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
07 آذر 1401 / بیمه درمان و تکمیلی / اطلاعات بیمه ای

تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه تامین اجتماعی: کدام بیمه بهتر است؟

تفاوت بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی از نظر مشتری و شرکت بیمه و مزایای هر یک را اینجا مطالعه نمایید.

02 آذر 1401 / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی ۱۴۰۱)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

28 آبان 1401 / اطلاعات بیمه ای

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1401

اگر کارگر یا کارفرما هستید و می‌خواهید اطلاعاتی در مورد قوانین کار کسب کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

18 آبان 1401 / اطلاعات بیمه ای

مشاور بیمه: وظایف، مزایا و ویژگی‌ها+ چگونه مشاوره بیمه شویم؟

اگر به دنبال یک شغل پاره وقت با پورسانت بالا هستید، اگر به دنبال شغل دوم در کنار شغل اصلی خود هستید، حتما این مقاله را بخوانید!

14 آبان 1401 / اطلاعات بیمه ای

هزینه عصب کشی دندان با بیمه تامین اجتماعی در 1401 چقدر است؟

اطلاعاتی در مورد دریافت هزینه عصب کشی دندان از بیمه را در این مقاله بخوانید.

11 آبان 1401 / اطلاعات بیمه ای

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
علیرضا صفایی امراله
25 آذر 1400

سلام ببخشید 14 سال بیمه مشاغل اذاد ریختم و در چزمسازی کار می کردم یک سال است بیمه نریختم به علت ورشکستکی و بی کاری نتوانستم مبلغ بیمه را بریزم 53 سال سن دارم از سال 73 در چرمسازی بودم الن هم ماهی بی میلیون وبانصد ماهیانه درامد دارم از صایق بول که به بانک گذاشتم ازبه علت در امد بایین در دهک 1 قرا دارم لطفا راهنمایی بفرماید که می توانم بازنشته مستمری بگیر شوم با تشکرو دو بچه ویک همسر با خودم 4 نفر هستیم

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  سلام ، سن بازنشستگی برای آقایان با ۲۰ سال سابقه و ۶۰ سال سن می باشد ، اگر بخواهید برای بازنشستگی با همین سابقه اقدام نمایید باید سن بازنشستگی را گذرانده باشید تا با ۱۴ روز حقوق بازنشست شوید.ا سلام ، سن بازنشستگی برای آقایان با ۲۰ سال سابقه و ۶۰ سال سن می باشد ، اگر بخواهید برای بازنشستگی با همین سابقه اقدام نمایید باید سن بازنشستگی را گذرانده باشید تا با ۱۴ روز حقوق بازنشست شوید.

  هم وطن شما ویک مستصعف
  10 تیر 1401

  سلام13 سال سابقه ببمه دادم وچندسال بیکارم وسن ۵۷سال ام وحال ارکجا بابدبیارم زندگی خود را تامبن نمایم تا جال بیمار ومستاصل شدیم نمیشه مارا کمک‌کنید آبرومان نروذ جواب ندادی دولت کریمه ‌کرم نماید

   کارشناس بیمه
   12 تیر 1401

   سلام دوست عزیز، قانون بازنشستگی برای آقایان سن 60 است باید به سن 60 سال برسید. قانون را نمی توان برای یک نفر استثنا قائل شد.

غروب
08 اسفند 1400

آیا فردی که در حادثه تصادف از دنیا رفته، هزینه دفن و کفن به او تعلق می گیرد یا خیر، با این توضیح که گواهینامه نداشته و کارشناس صحنه تصادف را ۵۰، ۵۰ اعلام کرده

  کارشناس بیمه
  09 اسفند 1400

  سلام دوست عزیز، در واقع اگر کسی سابقه بیمه داشته باشد و بیمه شده اصلی باشد، تامین اجتماعی به او هزینه و کفن و دفن پرداخت میکند و کاری به گواهی نامه آن شخص ندارد؛ ولی طبق قانون جدید شخص ثالث دیگر به او دیه تعلق نمیگیرد.

Ali khan
25 اسفند 1400

سلم من همسرم ازداروهای شیمی درمانی استفاده میکنه اما بنده باوجود پرداخت حق بیمه بهمن ماه توسط کارفرماه وتایید شعبه هنوز نام همسرم تاییدنشده چگوته میتوانم این مشکل حیاتی روحل نمایم

  کارشناس بیمه
  16 فروردین 1401

  سلام دوست عزیز، مشکل حیاتی نیست به کارگزاری سازمان مراجعه کنید تا در قسمت نامنویسی همسر شما را ثبت نام کند.

علی مومنی
02 اردیبهشت 1401

بیمه تأمین اجتماعی البرزطلایی هستم ازتاریخ18دی ماه ساعت1/30بامدادبدلیل زمین خوردن دچار شکستگی آر نج شدم پس از1هفته بستری شدن وتحت عمل جراحی قرارگرفتن تاکنون هرجامراجعه کردم اول هزینه درمان را نقدأپرداختم بعداز40،30روزتحمل دردونداری وبیماری اد اره بیمه مذکورمختصری ازهزینه راپرداخته چرانبایدبدون دفترچه باکارت ملی خودازپرداخت هزینه هاوتهیه دارووبیش از12روزبستری دربیمارستان وبیکاری وتنگدستی ازتأمین معیشت ودرما ن خودبهرمندنشدم وهیچگونه وجهی تاکنون بابت بیمه وحق بیمه ازکارافتادگی به من تعلق نگرفته تکلیفم چیه؟

  کارشناس بیمه
  21 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، باید دید که قراردادی که شما منعقد کردید مشمول چه تعهداتی میشود.

علیرضا بلوچ
19 اردیبهشت 1401

با سلام وخسته نباشید من یازده سال حق بیمه پرداخت کرده ام و سنم نیز 63 سال می باشد ودرسال 1398تصادفی کردم ماشینی به من زد و فرار کرد که منجر به چندین برروی من گردید و درحال حاضر به علت تصادف و عملهای که کردم از کار افتاده شدم به تایید پزشک قانونی آیا امکان بازنشستگی با چه شرایطی برای بنده امکان پذیر است با تشکر از شما ممنون میشوم پاسخ شما را دریافت کنم از توجه شما سپاس گزارم

  کارشناس بیمه
  22 خرداد 1401

  سلام دوست عزیز، شما با این سن و سابقه میتوانید بازنشسته شوید مشکلی ندارید.

برکادهی
02 خرداد 1401

سلام وقتتون بخیر
زن بازنشسته تامین اجتماعی هستم ایا میتوانم بیمه تکمیلی شوم و شرایط ان چیست

  کارشناس بیمه
  02 خرداد 1401

  سلام بله ارتباطی ندارد. خود تامین اجتماعی با شرکت هایی برای بیمه تکمیلی قرارداد می بندد. البته الان فکر میکنیم که مدت زمان ثبت نامش گذشته است.

مجید
01 تیر 1401

سلام
شرح شغل اینجانب به مدت 10سال مغایر با انچه در قرار داد من در شرکت هست به بیمه ارائه شده است الان با توجه به اینکه شغل اینجانب جز مشاغل سخت وزیان بار قرار گرفته اینجانب چکار باید انجام دهم که شرح شغل اصلاح گردد

  کارشناس بیمه
  17 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، هیچ کاری نمیتوانید بکنید هر شغلی که تو لیست برای شما ارسال شده برای تامین اجتماعی قابل قبول است مگر دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

یه مسلمان‌آبرومند
10 تیر 1401

سلام13 سال سابقه ببمه دادم وچندسال بیکارم وسن ۵۷سال ام وحال ارکجا بابدبیارم زندگی خود را تامبن نمایم تا جال بیمار ومستاصل شدیم نمیشه مارا کمک‌کنید آبرومان نروذ

  کارشناس بیمه
  11 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، شرایط را باید داشته باشید تا بازنشست شوید.

Ate
13 تیر 1401

با سلام من به مدت۴ سال بیمه قالی بافی پرداخت کردم که بعلت دیسک کمر دکتر اجازه قالی بافی به من ندادن وبیمه من قطع شد الان که سنم ۵۵ سال هست میتوانم برای ۶ سال بعد بصورت یکجا حق بیمه را پرداخت کنم وبا ۱۰ سال سابقه مستمری دریافت کنم

  کارشناس بیمه
  14 تیر 1401

  سلام دوست عزیز، اصولا امکان واریز زودتر وجود ندارد.

مهدی
22 مرداد 1401

سلام
بنده به دلیل اینکه پدرم در سن ۶۷ سالگی دچار بیماری و ضعف قوای جسمانی شده اند از ایشان وکالت تام گرفتم که کارهای مربوط به بازنشتگی ایشان را انجام دهم , ایشان حدود ۹ سال و سه ماه بیمه دارند و میخواهیم مابقی تا ده سال رو از بیمه خریداری کنیم ؛ امروز پس از مراجعه بنده به واحد بازنشستگی اداره بیمه تامین اجتماعی ؛ متصدی مربوطه به بنده گفتند که شما با وجود اینکه وکالت تام از سمت ایشون دارید قادر با انجام کارهای بازنشستگی پدر خود نیستید و ایشان حضوری باید تشریف بیاورند و این یک قانون است !!!
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  کارشناس بیمه
  24 مرداد 1401

  سلام اولا درخواست بازنشستگی که غیر حضوری است دوما به متصدی مستمریها شعبه بفرمائید شما کسری سوابق وی را حساب کنید فیش بدهید من پرداخت کنم تا همراه با پرداختی فیش پدرم را بیاورم

امیر
23 مرداد 1401

سلام
من دارم پی دی اف قوانین و مقررات تامین اجتماعی رو میخونم
دو تا سوال دارم
سوال اولم اینه که بعضی جاها ارکان سازمان شامل شورای عالی کار،هیات مدیره،مدیر عامل و هیات نظارت بعضی جاها نوشته هیات امنا ،هیات مدیره ،مدیر عامل و هیات نظارت
کدوم درست شورای عالی یا هیات امنا؟اگه هیات امنا درست پس شورای عالی چی میشه؟ایا شورای عالی هنوزم وجود داره؟
سوال دومم من تو فایل دیدم شورای عالی شامل وزیر رفاه و تامین اجتماعی و وزیر کار و تامین اجتماعی و….
هم وزیر رفاه و تامین اجتماعی و هم وزیر کار و تامین اجتماعی داریم ؟
خواهش می‌کنم جواب سوالمو بدین

  کارشناس بیمه
  29 مرداد 1401

  سلام ۰۱ هیات امنا ۰۲ شورای عالی در خود ارکان سازمان نیست در کنار سازمان تامین اجتماعی هستند

فرزاد
05 شهریور 1401

سلام و وقت بخیر.من ۳۲ سالمه و به مدت ۸ سال کارگری میکردم و سابقه بیمه کارگری داشتم.الانم ۲ ساله که کارمند یکی از اداره ها ی دولتی هستم و در مجموع ۱۰ سال سابقه بیمه دارم که وقتی از سایت بیمه هم پرینت میگیرم سوابق بیمه ای همون ۱۰ سال ذکر شده و کلا از اول تا الان تامین اجتماعی هستم.اما سازمانی که مشغول به کار شدم میگه چون اون بیمه شرکت خصوصی بوده و الان شما کارمند رسمی هستی اون ۸ سال رو برات لحاظ نمیکنیم و باید ۳۰ سال خدمت کنی تا بازنشست بشی.درست میگن؟اگه قرار باشه من ۳۰ سال برا سازمان کار کنم مجموع سابقه بیمه من ۳۸ سال بیمه میشه و ۶۰ سال سن دارم.میشه که وقتی ۳۰ سال بیمم پر شد با سن ۵۲ سالگی بازنشست بشم؟لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  کارشناس بیمه
  07 شهریور 1401

  سلام بستگی دارد کدام اداره کار میکنید و بیشتر ادارات تابع قوانین خاص خودشان هستند.

نویسنده بیمه
24 شهریور 1401

سلام نسترن عزیز
بله میتوانید طلاق نامه خودت را ببرید شعبه تامین اجتماعی تا آنها پیگیری کنند

علی افتخاری
22 آبان 1401

در جایی آمده طبق مصوبه شورای عالی سازمان تامین اجتماعی در جای دیگه آمده طبق مصوبه هیات امنا و صندوقهای تابعه سازمان تامین اجتماعی؛ چه فرقی با هم دارند؟

  کارشناس بیمه
  24 آبان 1401

  سلام بعضی از مصوبات توسط هیات امنا و بعضی توسط مصوبه شورای عالی و بعضی توسط هیت مدیره تصویب میشود و خیلی فرق دارند چون منلا بعضی ها در غالب بخشنامه و بعضی ها در غالب دستور اداری و غیره صادر میشوند

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید