بنر بیمه
18 آبان 1400

مرخصی زایمان بالاخره چند ماه است؟+آخرین قانون و لیست مدارک

هر خانم کارمندی که فرزندی به دنیا آورده است، نیاز به استراحت و مرخصی زایمان دارد. در این دوره، نوع قرارداد کاری که براساس آن مشغول به کار است، سابقه کار و زمان کار هیچ اهمیتی ندارد. حق مرخصی زایمان باید برای وی اعمال شود. هیچ کارفرمایی نمی تواند این حق مرخصی را از مادرانی بگیرد که برای تولد فرزند خویش روزشماری می‌کنند.

12 هفته اول زندگی نوزاد، زمان بسیار مهمی برای بهبود جسمی مادران و پیوند روابط عاطفی با نوزادان است. تحقیقات نشان می‌دهد که مرخصی پس از تولد نوزاد هم برای والدین و هم برای کارفرمایان مزایایی دارد، از جمله افزایش شانس طولانی مدت شیردهی و اینکه یک سال بعد نیز در همان شرکت خود هستید! برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مرخصی زایمان ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

منظور از مرخصی زایمان چیست؟

آرزوی مادر شدن و در آغوش کشیدن تکه‌ای از وجود یک انسان احساسی‌ست که هیچ اتفاق خوب دیگری جایش را نمی‌گیرد.اما تصمیم برای باردار شدن و گذراندن دورانِ شیرین و توامان سخت بارداری برای زنان شاغلی که بخشی از هزینۀ زندگی را تأمین می‌کنند، می‌تواند نگران کننده باشد. حال چرا؟زیرا  تکلیف دستمزد این ایام و وضعیت کاری آنها بعد از پایان مرخصی زایمان دغدغه بزرگی است؛ به طوری که به راحتی نمی‌توان از این مساله عبور کرد.

این مژده را می‌دهیم که جای نگرانی وجود ندارد! زنان شاغل با اطلاع از قوانین و مقررات مربوط به مرخصی زایمان و کمک ‌هزینه‌ای که در این دوره دریافت می‌کنند می‌توانند نگرانی‌های خود را کاهش دهند.

تامین اجتماعی، پزشکِ همراه زنان باردار

تامین اجتماعی با ارائه مرخصی زایمان به زنان شاغلِ باردار در طی سال‌های گذشته، از نگرانی‌های زنان و مادران شاغل کم کرده است. مادران می‎‌توانند از مرخصی بارداری 9 ماهه بدون نیاز طرح دعوا در دیوان عدالت اداری، استفاده کنند.

قوانین مرخصی زایمان و مرخصی استعلاجی

براساس قانون تنظیم جمعیت خانواده که در بیست خرداد نود و دو در مجلس تصویب شد. مرخصی زایمان برای زنان بارداز شاغل از 6 ماه به 9 ماه افزایش پیدا کرده است.

مرخصی زایمان

قوانین مرخصی زایمان

مرخصی زایمان؛ سابقه‌ای که سوخت نمی‌شود!

شاید با خواندن این تیتر ناراحت و غمگین شوید. شاید فکر کنید در طول مرخصی زایمان سایقه‌ای برای شما در نظر گرفته نشده و کسب و کارتان معلق است. اما چنین نیست. میزان مرخصی زایمان به عنوان بخشی از سابقه‌ی کار فرد محسوب می‌شود . استفاده از این مرخصی، بقیه مرخصی‌هایی را مختل نمی‌کند. این مرخصی‌ها برحسب قانون به افراد شاغل تعلق یافته است.

کمک هزینه بارداری بیمه تامین اجتماعی

همانطور که گفتیم مدت مرخصی زایمان جزو سابقه کاری فرد شاغل به حساب می‌آید. پس این فرد مشمول دریافت عیدی خواهند بود. همچنین در طول مرخصی بارداری مادر کمک هزینه بارداری دریافت می‌کند. همین کمک هزینه به عنوان دستمزد مدت مرخصی شناخته می‌شود. سازمان تامین اجتماعی این مبلغ را درمورد شرکت‌های خصوصی تقبل می‌کند.

شرایط دریافت کمک هزینه بارداری و مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی

برای این‌که مادران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بتوانند از مرخصی زایمان استفاده کنند می‌بایست شرایطی را رعایت کرده و مدارک لارم را به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهند.

در این قسمت، به توضیح شرایط دریافت کمک هزینه بارداری و مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی می‌پردازیم:

کمک هزینۀ بارداری برای زنان شاغل تحت پوشش تأمین اجتماعی در موارد زیر پرداخت می‌شود:

 • در یک ‌سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشند.
 • هنگام مرخصی، مشغول به کار نباشد و دستمزدی دریافت نکند.
 • در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشد.
 • زایمان مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد.

طبق قوانینی که تأمین اجتماعی دارد، کمک ‌هزینۀ بارداری برابر با دو سوم آخرین دستمزد مادر باردار است. آخرین حقوق طبق میانگین سه ماه آخر آن بخش از حقوق که حق بیمه از آن کسر می‌شود محاسبه خواهد شد.

مدارک لازم برای گرفتن کمک هزینه بارداری و حقوق مرخصی زایمان تامین اجتماعی

خانم‌های باردار جهت برخورداری از کمک هزینه بارداری و حقوق در دوره مرخصی زایمان باید مدارک زیر را به سازمان تامین اجتماعی ارائه نمایند:

 • دفترچه درمانی
 • گواهی پزشک معالج
 • تائیدیه مراجع پزشکی ذیربط
 • فتوکپی کلیه صفحات شناسنامه پدر و مادر
 • فتوکپی شناسنامه فرزند
 • خلاصه پرونده ترخیص بیمارستان

میزان حقوق مرخصی زایمان

یکی از مهم‌ترین سوالات این است که میزان حقوق در مرخصی زایمان چقدر است؟

فرمول محاسبه حقوق ایام مرخصی استعلاجی زایمان به شرح زیر می باشد:

مبلغ قابل پرداخت = مدت زمان استراحت  *  3 / 2  * متوسط دستمزد روزانه در 90 روز قبل از استراحت

7200000 = 180  *  3 / 2  * 60000

البته این میزان حقوق مرخصی زایمان در سال 1400 است.

مرخصی استعلاجی؛ استراحتگاه مادران باردار

چنانچه در دوران زیبای بارداری مادر به علت بیماری یا مشکلی نیاز به استراحت داشته باشد و پزشک نیاز به این استراحت را تایید کند، مادر باردار حق استفاده از مرخصی استعلاجی دارد. این مرخصی، مرخصی بارداری را مختل نکرده و از مدت آن نیز نمی‌کاهد.

در صورتی که مرخصی استعلاجی از 7 روز در هر نوبت یا 15 روز در یک سال تجاوز نکند، با تاییدیه پزشک معالج به مشکل بر نخواهید خورد. حال فرض کنید مرخصی بیشتر از پانزده روز و کمتر از شصت روز باشد، در این شرایط نه تنها نیاز به تایید پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی وجود دارد؛ بلکه اگر این مقدار مرخصی بیشتر از حد گفته شده باشه باید به تایید شورای پزشکی تامین اجتماعی برسد.

همچنین پرداخت دستمزد ایام بیماری در شرکت‌های خصوصی را نیز تامین اجتماعی پرداخت خواهد کرد که این مدت به عنوان سابقه فرد محسوب خواهد شد.

مرخصی زایمان

قوانین بیمه تامین اجتماعی برای مرخصی زایمان بانوان شاغل

قوانین تامین اجتماعی برای مرخصی زایمان

 1. مرخصی بارداری تامین اجتماعی برای زنان بارداری که بیمه تامین اجتماعی دارند از 6 ماه به 9 ماه افزایش یافته است.اما این موضوع نکاتی دارد که باید به آن توجه نمایید:

1.1 بیمه شدگان خانم که قصد دارند از میزان مرخصی زایمان 9 ماهه استفاده کنند باید به سامانه تامین اجتماعی مراجعه کرده و مدارک لازم مثل عکس شناسنامه مادر، گواهی ولادت یا شناسامه فرزند و گواهی پزشک مربوطه را در سایت بارگذاری کرده و با استفاده از این روش از مرخصی زایمان 9 ماهه استفاده نمایند.

1.2 تمامی شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی وظیفه دارند سند پرداخت کمک بارداری را صادر کرده و در زودترین زمان ممکن به اداره کل امور مالی ارسال نمایند.

1.3 معاون برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی این سازمان حمایت‌گر وظیفه دارد تا هزینه‌های ناشی از اجرای مصوبه جدید دولت را به سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نماید. این هزینه‌ها در لوایح سالانه بودجه پیش بینی می‌شوند. در صورت عدم پیش‌بینی، این هزینه‌‌ها را به عنوان بدهی دولت درصورت‌ های مالی سازمان درج می‌نماید.

2. بیمه شده توانایی این را دارد که به جای کمک هزینه‌های نامبرده، مبلغی وجه نقد را از سازمان تأمین اجتماعی درخواست نماید.

3. طبق ماده 76 قانون کار در مواردی که به تشخیص پزشک سازمان تأمین اجتماعی:

 • نوع کار برای کارگر باردار خطرناک یا سخت به حساب بیاید
 • وی از انجام آن عاجز یا برای فرزند او مشکل ساز شود.

کارفرما باید تا پایان دوره بارداری کارگر بدون کسر حقوق کار مناسب تر و سبک‌تری به او ارجاع نماید.

4. براساس ماده۶۸ قانون تأمین اجتماعی، اگر زن یا همسر او بیمه شده‌ی تامین اجتماعی باشد، اگر یک سال قبل از وضع حمل، حق بیمه شصت روز را پرداخته باشد؛ می‌تواند از کمک هزینه‌ها و معاینه‌های پزشکی و معالجات قبل، حین و بعد زایمان استفاده کند.

مرخصی زمان شیردهی زنان شاغل

ممکن است شنیده باشید که سازمان بهداشت جهانی (WHO) شیردهی را حداقل به مدت شش ماه توصیه کرده است، اما دلیل این امر چیست؟ خوب ، تغذیه با شیر مادر یکی از موثرترین روش‌ها برای تأمین سلامت کودک است.

قوانینی در ایران برای حمایت مادران هنگام تغذیه‌ی نوزاد با شیر تصویب شده است. طبق این قوانین، آن دسته از مادرانی که به کودک خود شیر می‌دهند، می‌توانند روزانه از یک ساعت مرخصی برای شیر دادن فرزندان خود استفاده کنند! همچنین مادرانی که نوزادانشان را نزدیک به محل کارشان گذاشته‌اند و امکان رفت و آمد برای آنها راحت است، می‌توانند این مرخصی یک ‌ساعته را سه نوبت در روز استفاده کنند، البته درصورتی‌که مجموع مرخصی استفاده‌شده در هر روز بیشتر از یک ساعت نشود.

<<جالب است بدانید: مادران شیرده تا پایان دو سالگی کودک، پس از هر سه ساعت، نیم ساعت فرصت شیر‌دهی دارند.>>

این فرصت جزو ساعات کار آنان محسوب می‌شود.

<<اگر زنان باردار یا تازه فارغ شده از این ویژگی استفاده نکنند، این ساعات مرخصی جمع نشده یا نمی‌توانند در صورت استفاده نکردن هزینه‌ی آن را دریافت کنند.>>

مرخصی زایمان دوقلو

حال بیایید فرض کنیم که مادر صاحب فرزند دوقلو باشد. در این شرایط، طبق قانونی که در شرکت وجود دارد، این مادران می‌توانند 12 ماه میزان مرخصی زایمان دریافت کنند. اگر مادران شاغل فرزندان را با شیر خود تغذیه می‌کنند، می‌توانند روزانه 2 ساعت مرخصی ساعتی تا حداکثر سه نوبت برای شیردهی به فرزند خود بگیرند.همچنین ساعات مرخصی شیردهی، جزو ساعات کار مادر حساب خواهد شد.

 

خداحافظی با امنیت شغلی در دوران بارداری!

پس از گذراندن دوره بارداری و نزدیک شدن به فعالیت روزانه کاری، هر مادری این نگرانی را با خود به دوش می‌کشد: ” اگر کار خود را از دست دهم؟ اگر در جایگاهم تزلزل ایجاد شود؟ آن وقت چه کاری از دستم برمی‌آید؟” قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی، به صراحت به شرکت‌ها و کارفرماها را اعلام کرده است : امنیت شغلی زنان در دوران بارداری،بعد از مرخصی زایمان و در دوران شیردهی نباید مختل شود. اما ممکن است برخی از شرکت‌ها و نهادها، مشکل‌هایی را به صورت خود جوش برای زنان باردار جهت بازگشت به کار یا استفاده از حقوق دوران شیردهی ایجاد کنند!

مشاورین بیمه دات کام، پاسخگوی سوالات شما

چنانچه در رابطه با مرخصی بارداری یا قوانین آن سوال دیگری دارید. می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام در ارتباط بوده و نسبت به پرسیدن سوالات خود اقدام نمایید. این کارشناسان با حوصله‌ی تمام و دقت کافی به سوالات شما پاسخ خواهند داد. شما می‌توانید در زیر این مقاله سوالات خود را کامنت کرده تا مستقیما با کارشناس بیمه‌ در ارتباط باشید.

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
18 دی 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی: پوشش‌ها، هزینه‌ها و مدارک ( جزییات قانونی زمستان 1400)

مدارک و شرایط، پوشش‌های بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی و تفاوت بیمه مشاغل آزاد را با بیمه اجباری را این جا بخوانید.

11 دی 1400 / اخبار

خرید آنلاین بیمه چه مزایایی دارد+ معرفی سایت‌های خرید اینترنتی بیمه

خرید بیمه به دو صورت آفلاین از شعب بیمه و آنلاین از سایت‌هایی هم‌چون بیمیتو، ازکی و بیمه دات کام مقدور است. شما راهنمای کامل خرید بیمه آنلاین را می توانید در این مقاله بخوانید

17 آذر 1400 / اخبار

تغییر لوگوی بیمه دات کام؛ رونمایی از لوگوی جدید در روز بیمه (۱۳ آذر 1400)

در روز 13 آذر همزمان با روز بیمه، در مراسمی از هویت بصری جدید بیمه دات کام رونمایی شد. در طراحی لوگو جدید استفاده از المان‌­های به روز و ساختار هندسی منطقی دیده‌می‌شود.

16 آذر 1400 / اخبار

گزارش جشن بیمه دات کام در روز ۱۳ آذر همزمان با روز بیمه

گزارش جشن بیمه دات کام در روز تولد سرکار خانم شریفیون را در این مقاله بخوانید!

09 آذر 1400 / اخبار / اطلاعات بیمه ای

بیمه حوادث طبیعی: بیمه اجباری برای تمام منازل مسکونی از سال ۱۴۰۰

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، اعلام کرد: “بیمه حوادث طبیعی برای ۳۰ میلیون منزل مسکونی ارائه خواهد شد. حق

07 آذر 1400 / اخبار

محاسبه ساعات کاری: قوانین محاسبه اضافه کاری، مشاغل سخت و شب کاری

نحوه محاسبه ساعات کاری کارگر، اضافه کاری در شب و روز و وظایف کارفرما را در این مقاله بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
کاملیا کوثری
20 شهریور 1400

سلام. ممنون از سایت خوبمون. من مدت 4سال در اداره دولتی بصورت شرکتی مشغول به کار بودم تا روز قبل زایمانم هم کار میکردم بلافاصله بعد زایمان برای من ترک کار زدند و هنوز هم برگشت به کار منو با گذشت 1سال نزدن. فرزند جانباز هستم از استخدامی هم جا مونده. الان باید کجا شکایت کنم. دیوان عدالت اداری؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام و درود. به اداره کار شکایت کنید امکان بازگشت به کار وجود دارد قانون در این خصوص تعیین تکلیف نموده

مینا
31 شهریور 1400

سلام خسته نباشید. تأمین اجتماعی، تنها شش ماه حقوق مرخصی زایمان را پرداخت می‌کند. برای دریافت سه ماه مابه‌ التفاوت باید به کجا شکایت کرد؟ آیا این شکایت محدودیت زمانی دارد؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام و درود خیر محدودیت زمانی ندارد به دیوان عدالت اداری شکایت کنید

   زهرا
   20 آذر 1400

   سلام و عرض ادب
   من در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ زایمان داشتم
   درحال حاضر دارم از مرخصی زایمان استفاده میکنم
   وهفدهم آذر ماه ۱۴۰۰ به اتمام میرسه.
   بنده سوالی دارم: آیا میتوانم بلافاصله از بیمه بیکاری استفاده کنم؟؟؟
   از چه تاریخی دقیقاً باید کارفرمای من ترک کار منو بزنه؟؟؟؟
   چه شرایطی برای دریافت بیمه بیکاری باید داشته باشیم؟؟؟؟؟
   من واقعاً شرایط سختی دارم و نمیتونم برم سره کار !!!!
   از طرفی همسرم هم تازه بیکار شده و شدیداً از نظر مالی توی شرایط سختی هستیم….
   من در حال حاضر توی این مجموعه سه سال متوالی سره کار بودم
   و در حال حاضر دارم از نه ماه مرخصی زایمان استفاده میکنم
   خواهشمندم راهنماییم بفرمائید.

    کارشناس بیمه
    27 آذر 1400

    با سلام شما میتوانید بلافاصله از بیمه بیکاری استفاده نمایید، تاریخ ترک کار شما از ۱۸ آذر باید خورده شود و از آن تاریخ ۳۰ روز زمان برای اقدام دارید، حداقل یکسال سابقه و نامه عدم نیاز از سمت کارفرما باید داشته باشید و میزان ۵۵٪ میانگین سه ماه آخر لیست بیمه رد شده توسط کارفرما.

مونا ربیعی
31 شهریور 1400

سلام و وقت بخیر خدمت شما و همه‌ی همکارای خوبتون. اول تشکر کنم از مشاوره های بی دریغی که همیشه بهمون میدین بعد این که من 29 تیر 1400 درخواست بیمه بیکاری دادم. برایم جواب امد که به علت عدم سابقه مستمر یکسال گذشته موافقت نمی شود. من در تاریخ 16 مرداد 99 زایمان کردم و طبق گفته کارمند تامین اجتماعی که بهم گفت 15 اردیبهشت 1400 باید در لیست بیمه قرار بگیرم بعد از ان رفتم سر کار تا پایان خرداد. من نمیدانستم که باید قبل 6 ماه شکایت میکردم. یکماه پیش از تامین اجتماعی در دیوان عدالت ادادی شکایت کردم و پاسخش امروز امد که به دلیل اینکه زمانش گذشته موافقت نمیشود. الان میخواهم بدانم ایا راه حلی برایم هست که ان سا ماه سابقه بیمه ام پر شود؟ ایا تجدید نظر رای را عوض می کند؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام مونای عزیز . صرفا میتوانید تقاضای تجدید نظر نمایید.

صبا سیاح
31 شهریور 1400

با سلام من قرارداد کار موقت دارم و هر سه ماه تمدید می‌شود. میتوانم از مرخصی زایمان استفاده کنم؟ بیمه تامین اجتماعیم دو سال کامل ریخته شده است پشت سرهم

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام خیر نمیتوانید از مرخصی باحقوق استفاده کنید

اکرم
31 شهریور 1400

سلام من کارشناس آزمایشگاه هستم و 2 سال طرح اجباری دارم در 9 ماه آخر طرح باردار شدم و اول بهمن زایمان میکنم با توجه به اینکه طرح من آخر بهمن به پایان میرسد شامل مرخصی زایمان به مدت 9 ماه هستم یا به اندازه همون یک ماه بهم مرخصی میدن؟ اگر شامل مرخصی زایمان به مدت 9 ماه نیستم باید چکار کنم تا بتونم از 9 ماه مرخصی زایمان استفاده کنم؟میشه از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام و درود.طرح خودتون رو ادامه بدین یعنی تمدید کنین و نه ماه مرخصی تعلق میگیره

حسنا
31 شهریور 1400

سلام. من از 99/11/22 بدلیل جراحی سرکلاژ و تهدید به سقط و زایمان زودرس تجویز به استراحت مطلق شدم.. دقیقا از اون روز کارفرما برام بیمه رد نکرده و از لیست بیمه حذف کرده و برای همین دیگه تامین اجتماعی به من غرامت ایام استعلاجی رو نمیده.. چطور از کارفرمام شکایت کنم؟؟
با این حساب غرامت مرخصی زایمان رو هم نمیتونم دریافت کنم چون ارتباط بیمم قطع شده.. راهکار چیه؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام و وقت بخیر. تشریف می برید وزارت کار و از آن طریق خواسه خوددرا مطرح می نمایید و ایشان.به پرداخت بیمه و خسارات شما محکوم می شود.

امیر_محمودی
02 مهر 1400

سلام،من کارگر یک شرکت هستم و فرزندم به دنیا آمده..بنده چند روز مرخصی تشویقی دارم؟؟؟

  کارشناس بیمه
  02 مهر 1400

  سلام آقای امیر عزیز . شما مرخصی تشویقی سه روز دارید ولی اگر همسرتان نیز شاغل است و از مرخصی زایمان استفاده کرده مدت مرخصی شما 14 روز خواهد بود.

مژده
29 آبان 1400

سلام وقت بخیر من ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ زایمان دو قلو داشتم او‌۹ سال متوالی بیمه تامین اجتماعی بودم ایا مرخصی زایمان من همان ۹ ماه میباشد یا ۱۲ ماه ؟

  کارشناس بیمه
  30 آبان 1400

  سلام مژده عزیز مرخصی زایمان برای فرزند دوقلو 9 ماه است.

Sim
30 آبان 1400

سلام من بیماری میاستنی گراویس دارم و الان دو ماهه باردارم دکتر مغز و اعصاب و زنانم مرخصی نوشتن برام تا زایمان،حسابدار یه مدرسه هستم میخواستم بدونم میتونم از استعلاجی استفاده کنم؟؟؟

  کارشناس بیمه
  30 آبان 1400

  سلام خانم عزیز. اگر لیست بیمه برای شما رد میشود با ثبت نام در سایت es قسمت بیمه شدگان /حمایت های کوتاه مدت درخواست غرامت دستمزد ایام بیماریتون رو ثبت کنید.
  اگر شورا پزشکی تایید کند مرخصی زایمان و استعلاجی تعلق میگیرد

فاطمه
30 آبان 1400

سلام من بچه هام دوقلو هستن بهم 9 ماه مرخصی زایمان دادن چطور میتونم ی سالش کنم

  کارشناس بیمه
  30 آبان 1400

  سلام فاطمه عزیز مرخصی برای بچه های دو قلو فقط نه ماه است و بیشتر لحاظ نمیشه

یلدا
03 آذر 1400

سلام آیا استفاده از این بیمه دارای حداکثر تعداد است؟

  کارشناس بیمه
  03 دی 1400

  سلام، از نظر هزینه ای دارای سقف تعهدی هستند که باید قبل از هر اقدامی باید آن را بررسی کنید.

طاهره اسفندیاری
18 آذر 1400

سلام. من درماه نهم بارداری هستم. برای ماه نهم پزشک متخصص برام ۳۰روز استراحت نوشتن. چون در هفته ۲۹ کرونا گرفته بودم احتمال زایمان زودرس دارم. آیا تایید میشه؟ و اگر بشه چقدر حقوق به من میدن برای یک ماه؟ و آیا از ۹ ماهم کم میشه ؟ کل حقوقی که تو لیست برام رد میشه ۴میلیون و صد هست اش

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  باسلام مدارک استعلاجی را در سایت بارگذاری نمایید به منظور غرامت دستمزد ایام بیماری ، ضمنا نحوه محاسبه به شکل زیر می باشد:
  بارداری : دو سوم میانگین سه ماه آخر
  بیماری : دو سوم میانگین سه ماه آخر × تعداد روزهای استراحت با کسر ۳ روز

کارمند بیمارستان
18 آذر 1400

سلام
من باردار هستم و خیلی استرس دارم که تو طول مدت مرخصی چه جوری بدون حقوق زندگی کنم و قسطام چی می شه؟!
تو رو خدا این چه قانونیه که کمک هزینه مرخصی رو بعد از پایان مرخصی زایمان می دن ! کسایی مثل ما چه گناهی دارن باید با استرس و ترس از آینده این دوران و بگذرونن

محدثه
19 آذر 1400

سلام
خسته نباشید خواهشا جواب بدید من خیلی استرس دارم
من الان دو ماه شرکت کار میکنم الان حامله هستم ۴۵روز بعد میخوام بدون چند ماه باید بیمه ام رد بشه تا به من مرخصی زایمان تعلق بگیره اصلا تعلق میگیره یا نه؟

  کارشناس بیمه
  27 آذر 1400

  باسلام شما حداقل ۶۰ روز باید سابقه داشته باشید و صحت این مورد توسط بازرسی شعبه تایید گردد

رویا
20 آذر 1400

با سلام. من کارمند هستم و بیمه ام تامین اجتماعی است. دوقلو باردار هستم و می خواهم در خارج از کشور زایمان نمایم. وقتی به وبسایت تامین اجتماعی در قسمت غرامت دوران بارداری می رم، یکی از اطلاعاتی که می خواهد شماره نظام پزشکی پزشک معالج است. حالا می خواهم بدانم با توجه به آنکه بچه ها در خارج و توسط متخصص خارجی بدنیا می آیند، امکان ارائه شماهر نظام پزشکی مقدور نمی باشئ. می بایست چه کرد؟
در ضمن مرخصی من 9 ماهه خواهد بود یا یک ساله؟ چون در وبسایت تامین اجتماعی حداکثر 9 ماه زده است.

  کارشناس بیمه
  26 آذر 1400

  با سلام ، حداکثر مدت مرخصی ۹ ماه می باشد ، نظام پزشکی نیز به صورت کلی می باشد و میتوانید شماره نظامی که ثبت شده است را وارد نمایید به انضمام بقیه مدارک بارداری تا غرامت خود را دریافت نمایید

زهره
20 آذر 1400

سلام
من ٤شهريور زايمان كردم از اول خرداد مرخصي گرفتم ولي به خاطر اين كه به جاي ٣ماه ،٣ماه و ٣روز قبل از زايمان مرخصي گرفتم با بيمه به مشكل خوردم درست جوابمو نميدن ميگن دقيق بايد ٣ماه ميرفتي ميشه منو راهنمايي كنيد

  کارشناس بیمه
  26 آذر 1400

  با سلام ، روال بدین شکل است که قبل از مرخصی زایمان ابتدا از استعلاجی خود استفاده نمایید و از پزشک معالج نامه دریافت در صورت تایید شعبه از استعلاجی استفاده نمایید و معمولا برای مرخصی زایمان تا ۳ ماه قبل از زایمان میتوانید از آن استفاده نمایید . برای آن ۳ روز اگر کارفرما بیمه رد نکرده باشد و شعبه هم استعلاجی را تایید نکند آن ۳ روز خلا می شود و در سابقه لحاظ نمی شود.

سحر
21 آذر 1400

با عرض سلام و خسته نباشید.
مدارک مورد نیاز برای استفاده از مرخصی زایمان، قبل از زایمان چیست؟؟
چون ظاهرا میشه بخشی از مرخصی ۹ماهه زایمان رو قبل از زایمان استفاده کرد. و در اون صورت هنوز شناسنامه کودک و… در دسترس نیست.

  کارشناس بیمه
  25 آذر 1400

  باسلام
  غرامت دستمزد ایام بارداری شامل بعد از زایمان میشود اما با دریافت گواهی استعلاجی پزشک میتواند غرامت دستمزد ایام بیماری برای دو ماه ثبت کند و مرخصی قبل از بارداری داشته باشد و بعد از بارداری ۷ ماه باقی مانده را استفاده نماید.

بهروز
27 آذر 1400

سلام وقتتون بخیر
خانم من تازه زایمان کرده و از تیرماه بیمه براش رد شده و تا قبل زایمان 6 ماه بیمه براش رد شده میتونه از مرخصی زایمان استفاده کنه؟
ممنون ازتون

  کارشناس بیمه
  28 آذر 1400

  سلام بهروز عزیز طبق شروط مرخصی زایمان ایشان باید در یک سال قبل از مرخصی زایمان سابقه پرداخت حق بیمه حداقل 60 روز داشته باشند که این مطلب در مورد همسر شما صادق بوده و ایشون می تونند از مرخصی زایمان استفاده کنند.

کارشناس بیمه
28 آذر 1400

سلام وقت بخیر شما می توانید با مراجعه به تقویم و با توجه به 29 روز اسفند و ماه های 31 روزه این دوره 9 ماهه را حساب نمایید که به نظر می رسد در همان دوم یا سوم شهریور 1401 باشد.

ثریا اسفندیاری
06 دی 1400

سلام در زمان مرخصی بارداری، پرداخت عیدی و سنوات انجام میشه؟

  کارشناس بیمه
  06 دی 1400

  سلام دوست عزیز، تفاوتی ندارد. کارفرما باید عیدی و سنوات را پرداخت کند.

بابایی
12 دی 1400

حقوق ۹ ماه بعد از زایمان بعهده کارفرماست یا دولت؟؟؟

  کارشناس بیمه
  12 دی 1400

  سلام دوست عزیز در صورت برخورداری از شرایط بیمه تامین اجتماعی و مرخصی زایمان ، مستمری این دوره از طرف سازمان سازمان تامین اجتماعی از محل واریزی های بیمه پرداخت خواهد شد.

زهره ملک عبداللهی
14 دی 1400

سلام شرایط جدید مرخصی زایمان به چه صورت است؟

  نویسنده بیمه
  14 دی 1400

  سلام مانند قبل 60 روز سابقه و تایید اعتبار توسط سازمان تامین اجتماعی است.

الین
16 دی 1400

سلام من کارمند شرکت هستم و۸اذرزایمان کردم وازبرج ۷بیمه اجباری هستم آیا به من مرخصی زایمان باحقوق تعلق میگیذه

  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز همان گونه که در متن مقاله ذکر کردیم: شرایط مرخصی زایمان به شرح زیر است. اگراین شرایط در مورد شما صدق می کند، می توانید از مرخصی زایمان برخوردار شوید:

  در یک ‌سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشند.
  هنگام مرخصی، مشغول به کار نباشد و دستمزدی دریافت نکند.
  در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشد.
  زایمان مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد.

لیراوی
17 دی 1400

سلام
من خانمم‌ تازه مشغول به کار شده وهنوز بیمه او رد نشدهاز طریق کارفرما و تازه نیز متوجه شدیم که باردار هست ایا اگر بیمه او‌ رد شود مرخصی زایمان شاملش میشود ؟

  کارشناس بیمه
  18 دی 1400

  سلام دوست عزیز
  همان طور که در محتوای مقاله نوشته ایم ، شرایط برخورداری از پوشش مرخصی زایمان به شرح زیر است :

  در یک ‌سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشند.
  هنگام مرخصی، مشغول به کار نباشد و دستمزدی دریافت نکند.
  در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشد.
  زایمان مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید