18 شهریور 1400

مرخصی زایمان بالاخره چند ماه است؟+آخرین قانون و لیست مدارک

هر خانم کارمندی که فرزندی به دنیا آورده است، نیاز به استراحت و مرخصی زایمان دارد. در این دوره، نوع قرارداد کاری که براساس آن مشغول به کار است، سابقه کار و زمان کار هیچ اهمیتی ندارد. حق مرخصی زایمان باید برای وی اعمال شود. هیچ کارفرمایی نمی تواند این حق مرخصی را از مادرانی بگیرد که برای تولد فرزند خویش روزشماری می‌کنند.

12 هفته اول زندگی نوزاد، زمان بسیار مهمی برای بهبود جسمی مادران و پیوند روابط عاطفی با نوزادان است. تحقیقات نشان می‌دهد که مرخصی پس از تولد نوزاد هم برای والدین و هم برای کارفرمایان مزایایی دارد، از جمله افزایش شانس طولانی مدت شیردهی و اینکه یک سال بعد نیز در همان شرکت خود هستید! برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مرخصی زایمان ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

منظور از مرخصی زایمان چیست؟

آرزوی مادر شدن و در آغوش کشیدن تکه‌ای از وجود یک انسان احساسی‌ست که هیچ اتفاق خوب دیگری جایش را نمی‌گیرد.اما تصمیم برای باردار شدن و گذراندن دورانِ شیرین و توامان سخت بارداری برای زنان شاغلی که بخشی از هزینۀ زندگی را تأمین می‌کنند، می‌تواند نگران کننده باشد. حال چرا؟زیرا  تکلیف دستمزد این ایام و وضعیت کاری آنها بعد از پایان مرخصی زایمان دغدغه بزرگی است؛ به طوری که به راحتی نمی‌توان از این مساله عبور کرد.

این مژده را می‌دهیم که جای نگرانی وجود ندارد! زنان شاغل با اطلاع از قوانین و مقررات مربوط به مرخصی زایمان و کمک ‌هزینه‌ای که در این دوره دریافت می‌کنند می‌توانند نگرانی‌های خود را کاهش دهند.

تامین اجتماعی، پزشکِ همراه زنان باردار

تامین اجتماعی با ارائه مرخصی زایمان به زنان شاغلِ باردار در طی سال‌های گذشته، از نگرانی‌های زنان و مادران شاغل کم کرده است. مادران می‎‌توانند از مرخصی بارداری 9 ماهه بدون نیاز طرح دعوا در دیوان عدالت اداری، استفاده کنند.

قوانین مرخصی زایمان و مرخصی استعلاجی

براساس قانون تنظیم جمعیت خانواده که در بیست خرداد نود و دو در مجلس تصویب شد. مرخصی زایمان برای زنان بارداز شاغل از 6 ماه به 9 ماه افزایش پیدا کرده است.

مرخصی زایمان؛ سابقه‌ای که سوخت نمی‌شود!

شاید با خواندن این تیتر ناراحت و غمگین شوید. شاید فکر کنید در طول مرخصی زایمان سایقه‌ای برای شما در نظر گرفته نشده و کسب و کارتان معلق است. اما چنین نیست. مرخصی زایمان به عنوان بخشی از سابقه‌ی کار فرد محسوب می‌شود . استفاده از این مرخصی، بقیه مرخصی‌هایی را مختل نمی‌کند. این مرخصی‌ها برحسب قانون به افراد شاغل تعلق یافته است.

کمک هزینه بارداری بیمه تامین اجتماعی

همانطور که گفتیم مدت مرخصی زایمان جزو سابقه کاری فرد شاغل به حساب می‌آید. پس این فرد مشمول دریافت عیدی خواهند بود. همچنین در طول مرخصی بارداری مادر کمک هزینه بارداری دریافت می‌کند. همین کمک هزینه به عنوان دستمزد مدت مرخصی شناخته می‌شود. سازمان تامین اجتماعی این مبلغ را درمورد شرکت‌های خصوصی تقبل می‌کند.

شرایط دریافت کمک هزینه بارداری و مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی

برای این‌که مادران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بتوانند از مرخصی زایمان استفاده کنند می‌بایست شرایطی را رعایت کرده و مدارک لارم را به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهند.

در این قسمت، به توضیح شرایط دریافت کمک هزینه بارداری و مدارک لازم برای مرخصی زایمان تامین اجتماعی می‌پردازیم:

کمک هزینۀ بارداری برای زنان شاغل تحت پوشش تأمین اجتماعی در موارد زیر پرداخت می‌شود:

 • در یک ‌سال گذشته، حداقل ۶۰ روز کاری حق بیمه پرداخت کرده باشند.
 • در مدت مرخصی، مشغول به کار نباشد و دستمزدی دریافت نکند.
 • در زمان تقاضای مرخصی، مشغول به کار یا در مرخصی استحقاقی باشد.
 • زایمان مربوط به فرزند چهارم به بعد نباشد.

طبق قوانینی که تأمین اجتماعی دارد، کمک ‌هزینۀ بارداری برابر با دو سوم آخرین دستمزد مادر باردار است. آخرین حقوق طبق میانگین سه ماه آخر آن بخش از حقوق که حق بیمه از آن کسر می‌شود محاسبه خواهد شد.

مدارک لازم برای گرفتن کمک هزینه بارداری و حقوق مرخصی زایمان تامین اجتماعی

خانم‌های باردار جهت برخورداری از کمک هزینه بارداری و حقوق در دوره مرخصی زایمان باید مدارک زیر را به سازمان تامین اجتماعی ارائه نمایند:

 • دفترچه درمانی
 • گواهی پزشک معالج
 • تائیدیه مراجع پزشکی ذیربط
 • فتوکپی کلیه صفحات شناسنامه پدر و مادر
 • فتوکپی شناسنامه فرزند
 • خلاصه پرونده ترخیص بیمارستان

فرمول حقوق ایام مرخصی زایمان

فرمول محاسبه حقوق ایام مرخصی استعلاجی زایمان به شرح زیر می باشد:

مبلغ قابل پرداخت = مدت زمان استراحت  *  3 / 2  * متوسط دستمزد روزانه در 90 روز قبل از استراحت

7200000 = 180  *  3 / 2  * 60000

مرخصی استعلاجی؛ استراحتگاه مادران باردار

چنانچه در دوران زیبای بارداری مادر به علت بیماری یا مشکلی نیاز به استراحت داشته باشد و پزشک نیاز به این استراحت را تایید کند، مادر باردار حق استفاده از مرخصی استعلاجی دارد. این مرخصی، مرخصی بارداری را مختل نکرده و از مدت آن نیز نمی‌کاهد.

در صورتی که مرخصی استعلاجی از 7 روز در هر نوبت یا 15 روز در یک سال تجاوز نکند، با تاییدیه پزشک معالج به مشکل بر نخواهید خورد. حال فرض کنید مرخصی بیشتر از پانزده روز و کمتر از شصت روز باشد، در این شرایط نه تنها نیاز به تایید پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی وجود دارد؛ بلکه اگر این مقدار مرخصی بیشتر از حد گفته شده باشه باید به تایید شورای پزشکی تامین اجتماعی برسد.

همچنین پرداخت دستمزد ایام بیماری در شرکت‌های خصوصی را نیز تامین اجتماعی پرداخت خواهد کرد که این مدت به عنوان سابقه فرد محسوب خواهد شد.

قوانین تامین اجتماعی برای مرخصی زایمان

 1. مرخصی بارداری تامین اجتماعی برای زنان بارداری که بیمه تامین اجتماعی دارند از 6 ماه به 9 ماه افزایش یافته است.اما این موضوع نکاتی دارد که باید به آن توجه نمایید:

1.1 بیمه شدگان خانم که قصد دارند از مرخصی زایمان 9 ماهه استفاده کنند باید به سامانه تامین اجتماعی مراجعه کرده و مدارک لازم مثل عکس شناسنامه مادر، گواهی ولادت یا شناسامه فرزند و گواهی پزشک مربوطه را در سایت بارگذاری کرده و با استفاده از این روش از مرخصی زایمان 9 ماهه استفاده نمایند.

1.2 تمامی شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی وظیفه دارند سند پرداخت کمک بارداری را صادر کرده و در زودترین زمان ممکن به اداره کل امور مالی ارسال نمایند.

1.3 معاون برنامه‌ریزی، مالی و پشتیبانی این سازمان حمایت‌گر وظیفه دارد تا هزینه‌های ناشی از اجرای مصوبه جدید دولت را به سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نماید. این هزینه‌ها در لوایح سالانه بودجه پیش بینی می‌شوند. در صورت عدم پیش‌بینی، این هزینه‌‌ها را به عنوان بدهی دولت درصورت‌ های مالی سازمان درج می‌نماید.

2. بیمه شده توانایی این را دارد که به جای کمک هزینه‌های نامبرده، مبلغی وجه نقد را از سازمان تأمین اجتماعی درخواست نماید.

3. طبق ماده 76 قانون کار در مواردی که به تشخیص پزشک سازمان تأمین اجتماعی:

 • نوع کار برای کارگر باردار خطرناک یا سخت به حساب بیاید
 • وی از انجام آن عاجز یا برای فرزند او مشکل ساز شود.

کارفرما باید تا پایان دوره بارداری کارگر بدون کسر حقوق کار مناسب تر و سبک‌تری به او ارجاع نماید.

4. براساس ماده۶۸ قانون تأمین اجتماعی، اگر زن یا همسر او بیمه شده‌ی تامین اجتماعی باشد، اگر یک سال قبل از وضع حمل، حق بیمه شصت روز را پرداخته باشد؛ می‌تواند از کمک هزینه‌ها و معاینه‌های پزشکی و معالجات قبل، حین و بعد زایمان استفاده کند.

مرخصی زمان شیردهی زنان شاغل

ممکن است شنیده باشید که سازمان بهداشت جهانی (WHO) شیردهی را حداقل به مدت شش ماه توصیه کرده است، اما دلیل این امر چیست؟ خوب ، تغذیه با شیر مادر یکی از موثرترین روش‌ها برای تأمین سلامت کودک است.

قوانینی در ایران برای حمایت مادران هنگام تغذیه‌ی نوزاد با شیر تصویب شده است. طبق این قوانین، آن دسته از مادرانی که به کودک خود شیر می‌دهند، می‌توانند روزانه از یک ساعت مرخصی برای شیر دادن فرزندان خود استفاده کنند! همچنین مادرانی که نوزادانشان را نزدیک به محل کارشان گذاشته‌اند و امکان رفت و آمد برای آنها راحت است، می‌توانند این مرخصی یک ‌ساعته را سه نوبت در روز استفاده کنند، البته درصورتی‌که مجموع مرخصی استفاده‌شده در هر روز بیشتر از یک ساعت نشود.

<<جالب است بدانید: مادران شیرده تا پایان دو سالگی کودک، پس از هر سه ساعت، نیم ساعت فرصت شیر‌دهی دارند.>>

این فرصت جزو ساعات کار آنان محسوب می‌شود.

<<اگر زنان باردار یا تازه فارغ شده از این ویژگی استفاده نکنند، این ساعات مرخصی جمع نشده یا نمی‌توانند در صورت استفاده نکردن هزینه‌ی آن را دریافت کنند.>>

مرخصی زایمان دوقلو

حال بیایید فرض کنیم که مادر صاحب فرزند دوقلو باشد. در این شرایط، طبق قانونی که در شرکت وجود دارد، این مادران می‌توانند 12 ماه مرخصی زایمان دریافت کنند. اگر مادران شاغل فرزندان را با شیر خود تغذیه می‌کنند، می‌توانند روزانه 2 ساعت مرخصی ساعتی تا حداکثر سه نوبت برای شیردهی به فرزند خود بگیرند.همچنین ساعات مرخصی شیردهی، جزو ساعات کار مادر حساب خواهد شد.

خداحافظی با امنیت شغلی در دوران بارداری!

پس از گذراندن دوره بارداری و نزدیک شدن به فعالیت روزانه کاری، هر مادری این نگرانی را با خود به دوش می‌کشد: ” اگر کار خود را از دست دهم؟ اگر در جایگاهم تزلزل ایجاد شود؟ آن وقت چه کاری از دستم برمی‌آید؟” قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی، به صراحت به شرکت‌ها و کارفرماها را اعلام کرده است : امنیت شغلی زنان در دوران بارداری،بعد از مرخصی زایمان و در دوران شیردهی نباید مختل شود. اما ممکن است برخی از شرکت‌ها و نهادها، مشکل‌هایی را به صورت خود جوش برای زنان باردار جهت بازگشت به کار یا استفاده از حقوق دوران شیردهی ایجاد کنند!

مشاورین بیمه دات کام، پاسخگوی سوالات شما

چنانچه در رابطه با مرخصی بارداری یا قوانین آن سوال دیگری دارید. می‌توانید با کارشناسان بیمه دات کام در ارتباط بوده و نسبت به پرسیدن سوالات خود اقدام نمایید. این کارشناسان با حوصله‌ی تمام و دقت کافی به سوالات شما پاسخ خواهند داد. همچنین می‌توانید در زیر این مقاله سوالات خود را کامنت کرده تا مستقیما با کارشناس بیمه‌ در ارتباط باشید.

تماس با بیمه دات کام
تماس با بیمه دات کام

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
03 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

با بیمه های عجیب دنیا آشنا شوید

برخی از بیمه‌ها واقعا عجیب و خنده دار هستند. مثل حس بویایی. اما وقتی بدانید که چرا برخی این حواس خود را بیمه می‌کنند، شاید به آنها حق بدهید...

01 مهر 1400 / اخبار / مجله بیمه

کد کارگاهی بیمه؛ تمام شرایط، قوانین و مدارک مورد نیاز برای دریافت آن

زمانی که پس از کلی مشغله و سختی موفق می‌شوید شرکتی را به نام خود تاسیس کنید؛ هنوز هم بسیاری از راه‌های نرفته را باید طی کنید. کد کارگاهی بیمه،

31 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

استعلام شماره بیمه تامین اجتماعی به 2 روش حضوری و آنلاین

نحوه استعلام کد بیمه تامین اجتماعی به صورت حضوری و غیر حضوری

18 شهریور 1400 / اخبار / بیمه مسئولیت

بیمه آسانسور چیست؟+ نکات خرید بیمه آسانسور

راهنمای کامل بیمه آسانسور را که خواندن آن برای هر آپارتمان نشین و مدیرساختمان ضروری است، در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

18 شهریور 1400 / اخبار

مرخصی زایمان بالاخره چند ماه است؟+آخرین قانون و لیست مدارک

هر خانم کارمندی که فرزندی به دنیا آورده است، نیاز به استراحت و مرخصی زایمان دارد. در این دوره، نوع قرارداد کاری که براساس آن مشغول به کار است، سابقه

17 شهریور 1400 / اخبار / مجله بیمه

خدمات درمانی با کارت ملی را چگونه بدون نیاز به دفترچه تامین اجتماعی دریافت کنیم؟

هویتِ مورد اعتماد جزء حیاتی یک جامعه با عملکرد خوب است. به همین دلیل است که بهبود امنیت، کاهش تقلب در شناسنامه و سرقت هویت و اعتمادسازی در دستور کار

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
کاملیا کوثری
20 شهریور 1400

سلام. ممنون از سایت خوبمون. من مدت 4سال در اداره دولتی بصورت شرکتی مشغول به کار بودم تا روز قبل زایمانم هم کار میکردم بلافاصله بعد زایمان برای من ترک کار زدند و هنوز هم برگشت به کار منو با گذشت 1سال نزدن. فرزند جانباز هستم از استخدامی هم جا مونده. الان باید کجا شکایت کنم. دیوان عدالت اداری؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام و درود. به اداره کار شکایت کنید امکان بازگشت به کار وجود دارد قانون در این خصوص تعیین تکلیف نموده

مینا
31 شهریور 1400

سلام خسته نباشید. تأمین اجتماعی، تنها شش ماه حقوق مرخصی زایمان را پرداخت می‌کند. برای دریافت سه ماه مابه‌ التفاوت باید به کجا شکایت کرد؟ آیا این شکایت محدودیت زمانی دارد؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام و درود خیر محدودیت زمانی ندارد به دیوان عدالت اداری شکایت کنید

مونا ربیعی
31 شهریور 1400

سلام و وقت بخیر خدمت شما و همه‌ی همکارای خوبتون. اول تشکر کنم از مشاوره های بی دریغی که همیشه بهمون میدین بعد این که من 29 تیر 1400 درخواست بیمه بیکاری دادم. برایم جواب امد که به علت عدم سابقه مستمر یکسال گذشته موافقت نمی شود. من در تاریخ 16 مرداد 99 زایمان کردم و طبق گفته کارمند تامین اجتماعی که بهم گفت 15 اردیبهشت 1400 باید در لیست بیمه قرار بگیرم بعد از ان رفتم سر کار تا پایان خرداد. من نمیدانستم که باید قبل 6 ماه شکایت میکردم. یکماه پیش از تامین اجتماعی در دیوان عدالت ادادی شکایت کردم و پاسخش امروز امد که به دلیل اینکه زمانش گذشته موافقت نمیشود. الان میخواهم بدانم ایا راه حلی برایم هست که ان سا ماه سابقه بیمه ام پر شود؟ ایا تجدید نظر رای را عوض می کند؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام مونای عزیز . صرفا میتوانید تقاضای تجدید نظر نمایید.

صبا سیاح
31 شهریور 1400

با سلام من قرارداد کار موقت دارم و هر سه ماه تمدید می‌شود. میتوانم از مرخصی زایمان استفاده کنم؟ بیمه تامین اجتماعیم دو سال کامل ریخته شده است پشت سرهم

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام خیر نمیتوانید از مرخصی باحقوق استفاده کنید

اکرم
31 شهریور 1400

سلام من کارشناس آزمایشگاه هستم و 2 سال طرح اجباری دارم در 9 ماه آخر طرح باردار شدم و اول بهمن زایمان میکنم با توجه به اینکه طرح من آخر بهمن به پایان میرسد شامل مرخصی زایمان به مدت 9 ماه هستم یا به اندازه همون یک ماه بهم مرخصی میدن؟ اگر شامل مرخصی زایمان به مدت 9 ماه نیستم باید چکار کنم تا بتونم از 9 ماه مرخصی زایمان استفاده کنم؟میشه از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام و درود.طرح خودتون رو ادامه بدین یعنی تمدید کنین و نه ماه مرخصی تعلق میگیره

حسنا
31 شهریور 1400

سلام. من از 99/11/22 بدلیل جراحی سرکلاژ و تهدید به سقط و زایمان زودرس تجویز به استراحت مطلق شدم.. دقیقا از اون روز کارفرما برام بیمه رد نکرده و از لیست بیمه حذف کرده و برای همین دیگه تامین اجتماعی به من غرامت ایام استعلاجی رو نمیده.. چطور از کارفرمام شکایت کنم؟؟
با این حساب غرامت مرخصی زایمان رو هم نمیتونم دریافت کنم چون ارتباط بیمم قطع شده.. راهکار چیه؟

  کارشناس بیمه
  01 مهر 1400

  سلام و وقت بخیر. تشریف می برید وزارت کار و از آن طریق خواسه خوددرا مطرح می نمایید و ایشان.به پرداخت بیمه و خسارات شما محکوم می شود.

امیر_محمودی
02 مهر 1400

سلام،من کارگر یک شرکت هستم و فرزندم به دنیا آمده..بنده چند روز مرخصی تشویقی دارم؟؟؟

  کارشناس بیمه
  02 مهر 1400

  سلام آقای امیر عزیز . شما مرخصی تشویقی سه روز دارید ولی اگر همسرتان نیز شاغل است و از مرخصی زایمان استفاده کرده مدت مرخصی شما 14 روز خواهد بود.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید