19 خرداد 1401

9 نکته اساسی محاسبه افت قیمت خودرو

“قیمت ماشین من چقدر افت کرده‌است؟” اگر این سوال شما هم هست، پس جای درستی آمده‌اید. جالب است بدانید که در کشور ما بر عکس خیلی از کشورهای دنیا، خودرو سرمایه‌ محسوب می‌شود. مالکین خودرو در هنگام فروش خودروی دست دوم خود انتظار سود دارند، خصوصاً اگر این خودرو، خودروی وارداتی باشد. محاسبه افت قیمت خودرو کارکرده، فرایند پیچیده‌ای است و عوامل بسیاری روی این قیمت‌گذاری تأثیرگذار هستند. خودروی کارکرده نسبت به خودروی صفر به دلایل مختلفی دچار افت قیمت می‌شود. در ادامه هر یک از این عوامل را به صورت جداگانه مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

عوامل افت قیمت خودرو

یک خودرو به خودی خود، دچار افت قیمت نمی‌شود. عوامل زیر در کاهش قیمت ماشین تاثیرگذار هستند:

 1. سن خودرو
 2. سلامت فنی خودرو
 3. مسافت پیموده شده
 4. بیمه خودرو
 5. آپشن‌های فابریک یا کارخانه‌ای و آپشن‌های اضافی
 6. تصادفی بودن خودرو و شدت تصادف آن
 7. رنگ شدگی خودرو
 8. رنگ خودرو
 9. شرایط داخلی کابین

در ادامه بحث هر یک از این عوامل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

سن خودرو

سن ماشین، یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار بر افت قیمت خودرو است؛ البته مدل و برند اتومبیل هنگام فروش هم مهم است. از یک سالگی خودرو به بعد میزان افت قیمت، متفاوت می‌شود. مثلاً برای خودرویی که طرفدار زیادی دارد، چه برای مدل صفرش چه مدل کارکرده آن، افت قیمت در سال‌های اول خیلی زیاد نیست. در مقابل، خودروهایی که طرفدار زیادی ندارند، در سال‌های اولیه پس از تولید، میزان افت قیمتشان بیشتر است. در صورتی‌که یک سال از تولید خودرو گذشته باشد، قیمت آن نسبت به مدل صفر حدود 12 درصد کاهش پیدا می‌کند. اتومبیل در سال‌های دوم، سوم و چهارم به ترتیب 18، 21 و 27 درصد، افت قیمت خواهد داشت. از سال پنجم به بعد افت قیمت خیلی چشمگیر نیست.

سلامت فنی خودرو

یکی از عواملی که روی محاسبه افت قیمت خودرو تأثیر به‌سزایی دارد، سلامت فنی آن است. عواملی مانند: سوختن واشر سرسیلندر، روغن‌سوزی، سر و صدای موتور، موتور معیوب، نقص فنی در جعبه دنده و … باعث می‌شوند که قیمت خودرو کاهش پیدا کند. کسی از خودروی دست دوم انتظار خودروی صفر ندارد؛ ولی بعد از خرید ماشین دست دوم نباید مدام در مسیر رفت و آمد به تعمیرگاه باشد.

مسافت پیموده شده

میزان کارکرد خودرو یکی از عواملی است که می‌تواند روی محاسبه افت قیمت خودرو اثر بگذارد. به طور میانگین در کشور ما هر خودرو، سالیانه حدود 20 هزار کیلومتر، طی می‌کند. خودرویی که سالیانه بیش از بیست‌هزار کیلومتر طی کند، افت قیمت بیشتری نسبت به خودرویی که کمتر از این مقدار در سال پیموده‌است دارد؛ چون استهلاک بیشتری داشته‌ است. البته برخی افراد با دستکاری کیلومترشمار سعی کرده‌اند که قیمت خودروی خود را بالاتر ببرند؛ هر چند که به صورت دقیق ممکن است متوجه این موضوع نشوید؛ ولی گاهی از روی کهنگی روکش صندلی‌ها، فرمان و … می‌توانید حدس‌هایی در این مورد بزنید.

بیمه خودرو

اعتبار بیمه خودرو هم روی میزان افت قیمت ماشین کارکرده اثر دارد. در صورتی که اعتبار بیمه شخص ثالث خودرو تمام شده باشد و یا خودرو فاقد بیمه نامه معتبر باشد، معمولاً به اندازه هزینه تهیه بیمه‌نامه جدید از قیمت خودرو کاسته می‌شود. در مقابل اگر بیش از 9 ماه از مهلت بیمه باقی مانده باشد، تأثیر مثبت در قیمت خودرو دارد. از طرفی تخفیف‌های بیمه هم روی قیمت ماشین کارکرده اثر مثبت دارد و از میزان افت قیمت آن می‌کاهد. برای آگاهی بیشتر از این نوع بیمه خودرو، می‌توانید راهنمای بیمه شخص ثالث را بخوانید.

آپشن‌های فابریک یا کارخانه‌ای و آپشن‌های اضافی

نقص در آپشن‌هایی که کارخانه در هنگام تولید روی خودرو گذاشته است، باعث افت قیمت آن می‌شود. از طرفی، آپشن‌هایی هم که مالکین به خودرو اضافه کرده‌اند تاثیر مثبت روی قیمت خودرو دارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که میزان افت قیمت خودرو به دلیل نبود آپشن‌های کارخانه‌ای بیشتر از میزان افزایش قیمت به دلیل آپشن‌های اضافی است.

تصادفی بودن خودرو و شدت تصادف آن

قطعا خودروی تصادفی قیمت پایین‌تری نسبت به خودروهای هم رده خود دارد. علاوه بر این، شدت تصادف هم میزان افت قیمت را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد. خودرویی که سقف آن دچار آسیب شده است، افت قیمت شدیدی دارد. بعضی خودروهای تصادفی، اصلاً ارزش خرید و تعمیر را ندارند و اوراقی محسوب می‌شوند. برخی خودروها هم به قدری در تصادف آسیب می‌بینند که بهتر است عطایشان را به لقایشان بخشید. چرا که هزینه تعمیرشان بسیار بالاست.

اما با چه روش‌هایی می‌توانیم تصادفی بودن ماشین را تشخیص دهیم؟ برای کسب اطلاعات جامع در این باره، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تشخیص ماشین چپی را مطالعه نمایید.

رنگ شدگی خودرو

رنگ‌شدگی بخش‌های مختلف خودرو هم کم و بیش از قیمت آن می‌کاهد. رنگ‌شدگی بعضی از بخش‌ها مانند: شاسی، سقف، ستون‌ها، کاپوت و … قیمت خودرو را دچار شیب کاهشی شدیدی می‌کنند. این رنگ شدگی باید به دقت بررسی شود. خودروی تصادفی حتی اگر تعمیر و یا رنگ شود باز هم افت قیمت خواهد داشت.

میزان افت قیمت به دلیل رنگ‌شدگی قسمت‌های مختلف خودرو به شرح زیر است:

 • رنگ‌شدگی گلگیر = 2 تا 3 درصد افت قیمت
 • رنگ‌شدگی کاپوت = 3 تا 4 درصد افت قیمت
 • رنگ شدگی درب¬ها = 3 تا 4 درصد
 • رنگ‌شدگی صندوق = 3.5 تا 4.5 درصد

البته مواردی که در بالا ذکر شد حدودی هستند و برای مشخص شدن میزان دقیق تأثیر تصادف بر قیمت خودرو باید کارشناسی انجام شود. میزان دقیق افت قیمت به دلیل موارد بالا و دیگر موارد شدت آسیب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای اینکه خودرو رنگ شده را بهتر تشخیص دهید، باید نکاتی را بدانید. برای این منظور به مقاله تشخیص رنگ خودرو مراجعه نمایید.

رنگ خودرو

در مورد رنگ خودرو باید این نکته را گوشزد کنیم که خودروهایی که رنگ‌های پرطرفدار دارند، مثلاً سفید، نقره‌ای و یا مشکی (در ایران)، این خودروها به دلیل این‌که مشتری بیشتری دارند، در محاسبه افت قیمت خودرو، نسبت به خودروهایی با رنگ‌هایی که طرفدار چندانی ندارند، کمتر دچار افت می‌شوند.

شرایط داخلی کابین

شاید این مورد به اندازه مواردی مانند: سن خودرو و تصادفی بودن آن در کاهش افت قیمت ماشین دست دوم تاثیر نداشته باشد؛ ولی بی‌تاثیر هم نیست. ظاهر اولین چیزی است که به چشم انسان می‌آید. غیر از ظاهر خارجی ماشین که بسیار مهم است؛ تمیز بودن داخل کابین، سالم بودن قطعات داخلی ماشین، وضعیت کف‌پوش‌ها، روکش صندلی‌ها و حتی بوی داخل کابین هم می‌تواند، روی افت قیمت خودرو اثر داشته باشد.

این‌ها مواردی بودند که روی میزان افت قیمت خودرو تأثیر گذارند. شما چه در نقش خریدار و چه در نقش فروشنده ماشین دست دوم باشید، خوب است که از عواملی که بر محاسبه افت قیمت خودرو اثرگذار هستند، آگاهی داشته باشید. هر چند که برای تعیین میزان دقیق افت این قیمت، نیاز به بررسی کارشناسی و تخصصی خودرو است و کاری نیست که هر کسی به راحتی بتواند آن را انجام دهد ولی آگاهی از این عوامل به شما کمک می‌کند تا با اطیمنان بیشتری وارد عمل شوید.

یکی از عواملی که در بالا هم به آن اشاره شد، بیمه شخص ثالث خودرو است که داشتن آن می‌تواند از افت قیمت خودرو بکاهد. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که بیمه ماشین را از کارگزاری بخریم که معتبر و قابل اعتماد باشد؟ برای خرید بیمه شخص ثالث خودرو به صفحه اصلی سایت بیمه دات کام مراجعه نمایید و از منو محصولات اقدام به خرید این بیمه‌نامه کنید.

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
14 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / تعمیر و نگهداری

سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه+ دستورالعمل مشاهده اعتبار بنزین

جدول سهمیه بنزین هر یک از وسایل نقیله مانند سرویس مدارس، خودرو شخصی، اتوبوس، ون، وانت و... را در این مقاله مشاهده کنید.

07 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

تعویض پلاک خودرو+ چک لیست مدارک و مراحل سال ۱۴۰۱

راهنمای کامل تعویض پلاک ماشین، مدارک، شرایط، مراکز و سامانه تعویض پلاک اینترنتی خودرو را در این مقاله بیمه دات کام بخوانید.

05 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

فک پلاک خودرو؛ مراحل، مدارک و شرایط لازم

برای فک پلاک خودرو به چه مدارکی نیاز دارید؟ مراحل و شرایط فک پلاک را در این مقاله مطالعه نمایید.

01 تیر 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

کارت خودرو: مدارک،شرایط و روش‌های استعلام کارت ماشین در یک جا(پاییز1400)

راهنمای کامل کارت خودرو، مدارک موردنیاز، شرایط و شیوه‌های استعلام و پیگیری کارت ماشین صادره یا مفقودی در 1400 را در این مقاله بخوانید.

31 خرداد 1401 / اطلاعات خودرو و موتور

نمره منفی گواهینامه؛ روش‌های استعلام و پاک کردن جریمه نمره منفی ۱۴۰۱

نمره منفی گواهینامه و نحوه اعتراض و پاک کردن آن را در این مقاله بخوانید!

29 خرداد 1401 / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

صفر تا صد دریافت المثنی کارت سوخت + استعلام، مدارک و مراحل دریافت کارت سوخت ماشین

اگر کارت بنزین خود را گم کرده‌اید و نمی‌دانید چگونه برای دریافت المثنی آن اقدام کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید