۱۳ دی ۱۴۰۱

تشخیص ماشین چپی؛ سخت اما شدنی!

خرید خودروهای دست دوم به دلایلی مانند قیمت بالای خودروی صفر و تورم، مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد. از طرفی خیلی‌­ها به دلیل این­که نمی­‌توانند مدل صفر خودرویی که دوست دارند را تهیه کنند، به مدل دست دوم آن فکر می‌­کنند. به همین دلیل بازار خودروی دست دوم بازاری است که همیشه گرم است. اما فرض کنیم می‌­خواهید خودروی دست دومی بخرید؛ به چه مواردی باید توجه داشته باشید؟ یکی از مواردی که باید در نظر داشت مسئله‌­ی چپی بودن خودرو است. اما تشخیص ماشین چپی چگونه است؟ از آنجایی‌که چپی بودن ماشین مسئله­‌ی مهمی است و به دلیل مشکلاتی که بعدا در پی دارد، بهتر است که حتی از خرید آن خودداری کنید، در ادامه با ما باشید تا با هم را­ه‌­های تشخیص خودروی چپی را بررسی کنیم.

راه‌های تشخیص ماشین چپی

خودروی چپی به خودرویی می‌گویند که در اثر تصادف شدید واژگون شده و آسیب شدیدی به آن وارد شده است. این خودروها حتی وقتی که تعمیر می‌­شوند، چون به سقف، ستون­‌ها و شاسی آن­‌ها آسیب رسیده است، باز هم دردسر دارند. برای تشخیص ماشین چپی می‌­توانید از راهکارهایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم استفاده کنید.

علائم رنگ­ شدگی

خودروهایی که در تصادف چپ کرده‌­اند و روی سقف فرود آمده­‌اند، دچار آسیب­‌های جدی در ناحیه سقف و ستون­‌ها می‌­شوند. گاهی اوقات شدت این آسیب­‌ها در حدی است که مجبور می‌­شوند سقف را عوض کنند. هر چند که تعویض سقف همیشه نشانه چپی بودن خودرو نیست، چون ممکن است جسم سنگینی به سقف آن برخورد کرده باشد و مجبور به تعویض سقف شده باشند. در صورتی­‌که سقف قابل تعمیر و صافکاری باشد، بعد از انجام تعمیرات عموماً آن را رنگ می‌­کنند.

تشخیص ماشین چپی

رنگ‌شدگی یکی از راه‌های تشخیص خودروی واژگون شده

در کارخانه ابتدا خودرو رنگ می­‌شود و بعد بقیه قطعات سوار می‌­شوند به همین دلیل چیزی به عنوان رنگ­‌پاشیدگی به بقیه قسمت­‌ها نداریم. علاوه بر این، وقتی خودرو در کارخانه رنگ می­‌شود، در دمای بالا قرار می‌­گیرد و به اصطلاح، رنگ پخته می‌­شود به همین دلیل بافت بسیار یکنواخت و محکمی دارد و به راحتی از روی سطح جدا نمی­‌شود. وقتی خودروی تصادفی را می­‌خواهند رنگ کنند معمولاً فقط قسمت‌­های آسیب دیده را رنگ می­‌پاشند و مابقی قسمت­‌ها را می‌­پوشانند. به همین دلیل اگر درست دقت کنید می­‌توانید هم متوجه تفاوت رنگ در قسمت‌­های مختلف ماشین باشید و هم آثار پاشیدگی رنگ روی بخش داخلی لبه‌­ها، درزها، روی سیم­‌ها و … را مشاهده کنید.

بررسی سقف خودرو

در صورتی‌­که سقف خودرو آسیب دیده باشد، معمولاً تغییراتی در شکل و زاویه ستون‌­ها نیز ایجاد می‌­شود. در زمان تعمیر یا تعویض سقف، پرس­‌هایی که کارخانه زیر نوارهای دور درها زده است از بین می­روند. حتی اگر تعمیرکاران خودشان سعی کنند این پرس­‌ها را ایجاد کنند تا مشتری متوجه این مسئله نشود باز هم اگر دقت کنید هیچگاه نمی‌توانند مانند فابریک کارخانه را ایجاد کنند.

بررسی قطعات تعویضی برای تشخیص ماشین چپی

وقتی که شدت تصادف زیاد باشد و خودرو واژگون شود، معمولاً فقط سقف خودرو نیست که آسیب می‌­بیند، بقیه قسمت‌­ها مانند: ستون‌­ها، کاپوت و داشبورد هم دچار آسیب می‌­شوند.

بررسی ستون‌ها

با واژگون­ شدن ماشین یا به اصطلاح چپ کردن آن، وزن خودرو روی ستون­ها می­‌آید و باعث می­‌شود که از شکل طبیعی خارج شوند. ستون­‌ها را نمی‌­توان تعویض کرد. برای صافکاری و تعمیر ستون­‌هایی که از فرم طبیعی خارج شده­‌اند، بیشتر اوقات حتی ماهرترین تعمیرکاران هم نمی­‌توانند تمامی زاویه‌­ها را مانند روز اول در بیاورند. کار بسیار سختی است. معمولاً ناهماهنگی حتی در حد ناچیز بین قسمت‌­های مختلف وجود دارد و شکاف­هایی ایجاد می‌شود. به این شکاف‌­ها و درزهای خودرو توجه داشته باشید. بین شکاف درها و پنل بدنه مجاور نباید باز باشد و زاویه از بالا تا پایین باید به صورت یکسان باشد. گاهی اوقات تعمیرکاران بسیار حرفه­‌ای عمل می­‌کنند و تشخیص اینکه ستون­‌ها تعمیر شده­‌اند برای یک فرد عادی کار ساده‌­ای نیست ولی این­طور هم نیست که از چشم یک مکانیک ماهر و باتجربه پنهان بماند.

بررسی کاپوت

وقتی شدت تصادف به قدری بالاستر که خودرو چپ می­کند، معمولاً کاپوت هم دچار آسیب می­‌شود. در این صورت اگر آسیب وارده به کاپوت بالا باشد تعمیر آن یا ممکن نیست و یا نمی‌­صرفد، به همین دلیل آن را تعویض می­‌کنند. هر چند که کاپوت تعویضی همیشه دال بر چپی بودن خودرو نیست ولی می­تواند نشانه­ای بر آن باشد.

بررسی داشبورد

یکی دیگر از قطعاتی که در تصادفات سنگین آسیب می­بیند، داشبورد است. با واژگون شدن ماشین، وزن موتور روی داشبورد می‌­افتد و باعث آسیب دیدن آن می‌­شود به طوری­که گاهی مجبور هستند آن را تعویض کنند. هر چند که در تصادفات دیگر هم غیر از چپ کردن خودرو ممکن است داشبود دچار آسیب شود ولی به هر حال این نکته را هم در بررسی و تشخیص ماشین چپی مد نظر قرار دهید.

درست است که قطعات تعویضی حتماً نشانه چپی بودن ماشین نیستند، ولی باید به آن­‌ها توجه داشت. تعمیرکاران حرفه­‌ای فرق بین قطعات فابریک کارخانه و قطعات تعویضی را متوجه می‌شوند.

اما اگر تصمیم دارید خودرو دست دوم خود را به هر دلیلی بفروشید و نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله فروش خودرو دست دوم بیمه دات کام را بخوانید.

بررسی شاسی ماشین، برای تشخیص خودرو چپی

شاسی ماشین در تصادفات سنگین و واژگونی خودرو دچار آسیب می‌­شود ولی احتمالاً شما قادر به تشخیص آن نباشید. آسیب به شاسی­‌ها باعث می‌­شود که زاویه‌­ها به هم بریزد و مشکلات زیادی بعداً برایتان ایجاد شود. این زاویه­‌های نادرست می‌­توانند باعث ساییدگی لاستیک‌­ها و بسیاری اتفاقات دیگر شوند. درست است که شما احتمالاً متوجه تغییر شکل شاسی خودرو و یا تعمیر آن نمی‌شوید ولی یک مکانیک با تجربه به خوبی این موارد را تشخیص می‌دهد.

بررسی لاستیک‌ ها در برای تشخیص واژگونی ماشین

از سر و صدای لاستیک‌­ها در هنگام رانندگی غافل نشوید، ممکن است به دلیل ساییدگی لاستیک ناشی از تغییر زاویه شاسی خودرو باشد.

اگر احساس می‌کنید که تشخیص این موارد برای شما دشوار است، می‌توانید از افراد متخصص کمک بگیرید، برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم مقاله کارشناسی خودرو را مطالعه نمایید.

تشخیص ماشین چپی

بررسی خودرو چپی و راه‌های تشخیص آن

بیمه بدنه

حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند. این جمله را بارها شنیده‌ایم. افراد هوشمند همیشه یک قدم از حادثه جلوتر هستند. اگر شما صاحب خودرو هستید، برایتان آرزوی رانندگی بی‌خطر می‌کنیم. اما اگر از آن دسته افراد دانایی هستید که می‌خواهید علاج واقعه قبل از وقوع کنید، خرید بیمه بدنه می‌تواند بهترین راه برای آسودگی خاطر شما باشد. برای این منظور می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه کنید و بیمه بدنه برای خودروی خود تهیه کنید.

به عنوان سخن پایانی باید به شما بگوییم که وقتی می­‌خواهید خودروی دست دوم بخرید، فهرستی از مواردی که باید بررسی شود، تهیه کنید و تک­‌تک موارد را چک کنید. مورد دیگر اینکه حتماً پشت فرمان بنشینید و چند دقیقه‌­ای با آن رانندگی کنید. احتمالاً تشخیص ماشین چپی برای شما در حین رانندگی راحت‌تر می‌شود.

 

 

آخرین مقالات مرتبط با این مطلب مشاهده آرشیو مقالات مشاهده آرشیو
تاثیر واردات خودرو بر قیمت بعد از آزادسازی واردات
۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ / اطلاعات خودرو و موتور / کارشناسی و معامله

تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودرو | عوارض واردات خودرو

با شروع سال 1401 شیب صعودی قیمت ماشین همچنان ادامه دارد. طبق پیش‌بینی کارشناسان، تأثیر واردات خودرو بر قیمت خودروهای داخلی چندان زیاد نیست اما طرفداران واردات نظر دیگری دارند. برای اطلاع از این موضوع این مطلب را تا انتها بخوانید.

فرم ارسال دیدگاه پیرامون این مطلب

دیدگاه کاربران بیمه دات کام
person
محمد میره ای
۲۶ تیر ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید شما میدونید چند درصد از قیمت ماشین چپی کاسته میشه؟

    person
    کارشناس بیمه
    ۲۸ تیر ۱۴۰۱

    سلام دوست عزیز، کارشناس این را تعیین می کند.

عضویت در خبرنامه برای اطلاع از تخفیف های ماهانه در خبرنامه بیمه دات کام عضو شوید